DE PHILIPS 630* PHILIPS 630 a 'S Onderwijs. Laatste Berichten. De N.V. PHILIPS? RADIO kondigt aan Anci IrJjLS& met vierkrings „Super- Inductie" schakeling A hei toestel met het hart van goud: Telegrammen. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Goes. Terwijl een steeds stijgend aantal zenders iedere seconde ontzag lijke hoeveelheden energie den aether inslingerde, bevrijdde Philips den internationalen luisteraar van een steeds grooter wor denden aether-chaos, door het toepassen van een nieuw, zuiverend en scheidend principe„Super-Inductie". Een principe, dat sindsdien de kolommen van welhaast iedere Europeesche krant met uitbun dige loftuitingen vulde. De nieuwe 630A is een vierkrings-„Super-Inductie" ontvanger. De nieuwe 630A is in werkelijkheid het meest volkomen, het meest den idealen ontvanger benaderende toestel, ooit door eenigen radio fabrikant aan de markt gebracht Hier is een toestel, dat voor ieder willekeurig station een vrije baan uit den aether snijdt. Hier is een toestel, met ingebouwden electro-dynamischen luidspreker, dat de klanken doet hooren, geheel zooals deze uit studio of concertzaal worden uitgezonden. Hier is een toestel, dat niet meer afgestemd wordtIeder station heeft zijn vaste plaats op een afstemschijf, niet grooter dan Uw hand! De Philips óSfP is voorbestemd, internationaal een nieuw enthou siasme voor radio te doen oplaaien! Hoort den Philips j630a." Hoort in ieder geval den Philips 630*! En overweegt bij aankoop, dat dit onvergelijkelijke ontvangtoestel door Nederlandsche arbeiders en Nederlandsche technici in een Nederlandsch bedrijf vervaardigd wordt! Prijs (I. 260.- de nieuwe Gouden „Miniwatt" Serie Verkoop aan de fa. W. J. t. d. Weert zoeken vervlo- zij op- ten, in Afscheid en intrede. Het af scheid en de intrede van Ds B. v. Neerbos pred. der Geref. Gemeente te Terneuzen, zijn vervroegd. Het afscheid te Terneuzen is thans bepaald op a.s. Zondag. De be vestiging te Vlaardingen, door Ds A. de Blois, van Dirksland, heeft nu plaats Dinsdag 27 Sept. a,s. De intrede is gesteld op Woensdag 28 Sept. d.a.v. Krabbendijke. Bij de gehouden stem ming voor een lid van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk, vacature-Jac. Tolhoek is gekozen Jac. Traas Jz. Examen Politiediploma. Het gewoon diploma werd behaald door A. L. Leendertse te Kamperland en P. v. d. Kreeke te Bergen op Zoom. Georganiseerd overleg Onderwijszaken. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft met betrekking tot de commissie voor georganiseerd over leg in onderwijszaken aangewezen als ambtenaren, in bespreking waarmede de commissie aangelegenheden behandelt van algemeen belang voor den rechtstoe stand van onderwijzers: Jhr. mr dr W. T. de Jonge, referendaris aan het depar tement van Onderwijs, K. en W.; A. Rienks, hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de derde hoofdinspectie, te 's Gravenhage en mr. H. JFap, refe rendaris aan het departement van On derwijs, K. en W.; als voorzitter uit ge noemde ambtenaren, onder wiens leiding de in de commissie te voeren besprekin gen zullen staan Jhr mr dr W. D. de Jonge, voornoemd. De schoolkwestie te Sas van Gent. De geruchtmakende school kwestie in het Z.-Vlaamsche stadje Sas van Gent (wijk Zandstraat) heeft thans een definitief en om zijn leerzaamheid belangwekkend einde gekregen. Men weet, dat het R.K. Kerkbestuur van O.L. Vrouw Hemelvaart te Sas van Gent aan den raad dier gemeente medewerking verzocht tot stichting eener R.K. Lagere School in de wijk Zandstraat. Alle bij de wet vereischte bescheiden waren aanwezig; toch hield de in meer derheid socialistisch-liberale gemeente raad gedurende drie jaren de totstand koming der R.K. school tegen. Het open baar onderwijs namelijk werd door een deel der bevolking verlangd en du3.... behoorde te openbare school ter plaatse te blijven bestaan. Zoo redeneerden de linksche stadsbestuurders. Na ingrijpen van Ged. Staten kreeg ein delijk het R.K. Kerkbestuur zijn recht en zijn R.K. school. Thans is de R.K. school gesticht, het Katholiek lager onderwijs begonnen en alle leerlingen uit de wijk Zandstraat zijn naar de R.K. school over gegaan! Hedenmiddag vergaderde de Gemeen teraad van Goes onder voorzitterschap van den burgemeester. Allen aanwezig. Ingekomen stukken Besluit van Gedep. Staten, waarbij de gemeentebegrooting voor 1932 wordt goedgekeurd. Idem betreffende de gemeenschappe lijke regeling omtrent den keuringsdienst van vee en vleesch. Koninklijke goedkeuring van de Ver ordening op de heffing van opcenten op de vermogensbelasting. Goedkeuring van verschillende raads besluiten. Koninklijke goedkeuring van de ver ordeningen op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en betreffende de classificatie van de gemeente voor de beffing der gemeentefondsbelasting. Goedkeuring van de gemeenschappe lijke regeling inzake gaslevering aan We- meldinge en den aankoop van de gasfa briek dier gemeente. Diverse verslagen en rekeningen. Alles voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van de bewoners van de Voor stad en van de M. 'H. Trompstraat, om straatverbetering. In handen van B. en W. om prae-advies. De voorzitter zegt, dat voor dit doel op de concept-begrooting van 1933 een post is uitgetrokken. Dhr Crucq wil dit werk vervroegd uitvoeren vóór het slechte seizoen komt. De toestand van de Voorstad is treurig. De voorzitter zal dit in B. en W. be spreken. De adressen inzake de garage bij den 'keuringsdienst komen aan het eind der vergadering in bespreking. Idem een circulaire van de Prov. com missi e der S. D. A. P. voor werkloozen- zorg. Voorstel tot wijziging van 'het Raads besluit van 24 Juni 1932 tot wijziging der verordening op het beheer van het gas bedrijf. Aangenomen. Tegen dhr v. Poelgeest. Bezwaarschriften tegen vastgestelde aanslagen in het vergunningsrecht. Af gewezen. Betere verlichting muziektent. De Fin. comm. ziet de noodzakelijkheid van deze verlichting niet in. De voorzitter merkt op, dat als de gemeente geen f60.meer kan be talen, het toch wel treurig gesteld ia. De P. Z. E. M. 'heeft nog een nadere begroo ting ingediend, die f120 bedraagt. Dhr v. Poelgeest drukt zijn be vreemding uit over dit voorstel. Indertijd is besloten de verlichting der tent in orde te maken. Was dit gebeurd, dan was dit voorstel overbodig geweest. s 4-krIngs De voorzitter erkent, dat de mo gelijkheid bestaat, dat B. en W. dit over bet hoofd gezien hebben. Maar dit voor stel bewijst weer, boe consciëntieus B. en W. zijn. Dhr Visscher wil wachten tot de begrooting. Dhr v. d. Wart wil iedere onnoodige uitgaaf vermijden. De voorzitter vraagt, of de Raad er mee accoord gaat, als dhr v. Poelgeest gelijk heeft, dat B. en W. dit afwerken. De Raad vindt dit goed. (De tribune stroomt vol met werkloo- zen.) Aan den heer I. Wessel wordt eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het Burg. Armbestuur. De voorzitter zegt, dat B. en W. deze ontslagaanvrage zeer betreuren. Dhr Visscher eveneens. Aan den heer J. Korstanje Lzn. wordt eervol ontslag verleend als secretaris- penningmeester van het Burg. Armbe stuur. Tot secretaris-penningmeester van 'het Burg. Armbestuur wordt benoemd de heer W. van Strien met 12 stemmen (1 st. blanco). Begrooting Burgerlijk Armbestuur voor 1932. De Fin. comm. adviseert ook tot goed keuring van de begrooting. Dhr v. d. Does drukt daarover zijn blijdschap uit, zonder daaraan toe te voe gen de beschouwingen van B. en W.. Spr. had niet gedacht, dat B. en W. nog met de opwekking tot zuinigheid zouden zijn gekomen, na de conferenties, die hierover hebben plaats gehad. De voorzitter erkent, dat hierover verschil van meening mogelijk is. Het Burgerl. Armbestuur beeft nog een be hoorlijk inkomen. Dhr Visscher vreest, dat de post voor bedeeling niet voldoende zal zijn, als het doorgaat, zooals het de laatste weken gaat. Dan zal de gemeente nog wel meer moeten bijpassen. De voorzitter deelt mede, dat een steunregeling bij den Minister is aange vraagd. Er is groote kans, dat dit wordt toegestaan. Dhr v. Poelgeest vindt de wijze van optreden van B. en W. tegenover Burg. Armbestuur niet gelukkig. Dat was geen goed regeerbeleid van B. en W. De voorzitter komt daartegen op. Een B. A. dat een inkomen van f 70.000 heeft, moet niet direct om steun aan kloppen. De begrooting voor het weeshuis (f gebaseerd op HO weeaen en «r spa er maar 12, waaronder een van 22 jaar. Dat is geen wees meer. Dhr v. d. Wart meent, dat de aan sporing tot zuinigheid aan 't adres van 'tB. A. in 't licht van het verleden een verkeerden indruk kan vestigen. Dhr Crucq wil het B. A. niet be schuldigen van een tekort aan zuinig heid. De Raad heeft zich eenige malen uitgesproken voor een steunregeling. B. en W. waren er echter tegen, maar zij zetten nu de werkverschaffing stop. Nu gaan er de laatste weken 'groote bedra gen via het 'B. A. weg. Een steunrege ling was voor de gemeente voordeeliger geweest. Dhr d e R o o merkt op, dat het B. A. verschillende jaren heeft bijgedragen aan de werkverschaffing. De voorzitter vindt de Kvoorden van den heer v. Poelgeest onjuist en onvriendelijk. 'Het B. A. heeft allerlei dingen gedaan, die niet tot zijn taak behooren, b.v. een bijdrage aan een Ambachtsschool verlee- nen. Er woonden mensehen in het wees huis, die er niet thuis behoorden. Het leek wel een hospitium. Men kon het toen doen. Maar men gewent zoo gemakkelijk aan een royale beurs. Dhr v. Poelgeest zegt, dat de voor zitter de portee van sprekers woorden niet heeft begrepen. Spr. heeft gesproken van een tekort aan regeerbeleid. Regeeren is vooruitzien. Maar B, en W. komen ach teraan. Ze hadden hun opmerking drie jaar eerder moeten maken, toen destijds de fin. comm. wees op het dreigend ge vaar. De v o o r z i 11 e rhet B. A. heeft nog een inkomen, waar menig B. A. jaloersch op zou zijn. Dhr Visscher is tegen de aanspo ring tot zuinigheid. Er worden bovendien geen bezuinigingsobjecten genoemd. Dhr v. d. Wart meent, dat het subsi die aan de ambachtsschool al jaren is vervallen. De voorzitter: éón jaar. Dhr v. d. Wart meent, dat het B. A. al zooveel mogelijk bezuinigt. De aanspo ring tot bezuiniging acht Spr. niet noo- dig en in 't licht der feiten onaangenaam. De voorzitter wil toch opmerken, dat het B. A. rekenplichtig is aan den Raad. Vroeger was het zoo, dat de Raad niet aan de rekeningen van het B. A. mocht raken. Dat is Spr. wel gebleken. Een ambtenaar, die dat deed, kreeg on vriendelijkheden te hooren. Da begrooting wordt hierna goedge keurd met alg, «temmen. Met 7 tegen 6 st. wordt besloten geen aansporing tot bezuiniging aan bet B.A. te richten. Verhuring woning Westhavendijk 49. Goedgekeurd. Uitgifte in erfpacht van gemeentegrond aan dhr Th. Verhoeven. Goedgekeurd. Regeling in verband met het gebruik van het gemeentelijk gymnastieklokaal door enkele bijz. scholen. Goedgekeurd. Verzoek van de R.K. Meisjesschool om gelden voor banken. Toegestaan. Met de stemmen der beide R.K. leden tegen wordt besloten bij de Kroon in beroep te gaan van de beslissing van Gedep. Staten inzake het veranderen der urinoir-inrichting in de R.K. Jongens school. Wijziging gemeente-begrooting 1932. Goedgevonden. Alleen maakt dhr v. Poelgeest bezwaar tegen den post van f 9 voor schilderen stemhokjes. Dat werk was niet noodig en is veel te duur. De voorn: het was werkverschaf fing aan werklooze bouwvakarbeiders. Overeenkomst met dhr Ir P. J. van Voorst Vader te Haarlem in verband met de verplaatsing der schietbaan. Goedge keurd. Wijziging ambtenaren-reglement; goed gekeurd. Dhr Crucq vraagt, of het ambtenaren reglement al in werking is. De voorzitter: gedeeltelijk. Niet voor het personeel van den Keurings dienst van Waren. Regeling met het Rijk betreffende be schikbaarstelling van een gebouwtje voor den dienst der telegrafie en telefonie. Goedgekeurd. Idem overname strookje grond aan de M. A. de Ruyterlaan. Verzoek van den heer Ir A. W. v. d. Plassche om aan hem te verhuren een stukje grond aan den Westwal. Na eenige opmerkingen van dhrn v. Poelgeest en Vermaire toegestaan. Benoeming hoofd der O. L. School C (U.L.O.-school). Benoemd wordt met 12 st. de heer J. W. Stassen te 's-Graven- hage (1 st. blanco). Dhr v. Poelgeest constateert, dat het moeilijk is sollicitanten te vinden van wege de vele akten, die gevraagd worden. De voorzitter: dit alles ligt in de wet vast en houdt ook verband met de akten, die het personeel heeft. Verkoop aan de fa. J. M. J. Schrij ver en Zoon van bouwterrein aan den Patijnweg (gedeelte van „Ma Retraite"). Goedgevonden. en Zn. van bouwterrein op het Ravelijn. Dhr Simons merkt op, dat in het vorige voorstel, toen voorgesteld werd de woningen van gemeentewege te doen bou wen, de prijs van den grond op f4000 werd geschat. En nu wordt f 5400 ge vraagd van een particulier. De voorzitter: aan den Middel- burgschen straatweg wordt grond voor f 8 a f 9 verkocht. Dhr. Simons: dat was toen ook al zoo. Spr. concludeert, dat de voorstel ling destjjds te geflatteerd is geweest. De Voorzitter: het maakt verschil of de grond voor de gemeente of voor een particulier bestemd is. Dhr. Simons: absoluut niet. Er is niets veranderd. Dhr. d e R o o heeft geen bezwaar tegen een verkoopprijs van f6.— per Ma. Maar het vorige voorstel blqkt toch onjuist geweest te zijn. Dit voorstel wordt aangehouden tot na de besloten zitting. (De vergadering duurt voort). AMSTERDAM. Hedenmorgen te 7.30 is „De Duif" naar Indië vertrokken. Het vliegtuig heeft 240.616 K.G. post en 26.730 K.G. lading aan boord. TOKIO. De Japansche regeering heeft officiëel verklaard, dat zij bereid is de Mantschoerijsche republiek te erkennen. TOKIO. De Japansche Minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft het verzoek ont vangen de Mantschoerijsche belangen bij den Volkenbond te willen behartigen. BOMBAY. In leidende Hindoe-kringen vreest men, dat Gandhi inderdaad zijn voornemen om zich dood te laten hon geren, zal volvoeren. Er zal ten spoedigste een Hindoe-conferentie worden gehouden om den toestand te bespreken. De maansverduistering. Da maansverduistering gisterenavond heeft onder ideale weersomstandigheden plaats gevonden. In vele deelen van het land (behalve dan juist in onze omgeving) heeft een heldere hemel de waarneming begunstigd, zoodat talloozen het mooie verschijnsel hebben kunnen volgen. Precies op den aangegeven tijd, dien de .astronomen hadden berekend, om 8.38 u., 'trad de verduistering in. Een klein ge deelte van de schitterende maansc" werd donker en langzaamaan kromp

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3