No. 294 Donderdag 15 September 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland [GEN INGE EERSTE BLAD. Zij" Crème VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Binnenland. Dit nummer bestaat uit bladen 25.00 IS. zilver ortgene, enkerke Adver^ en aan' 100R te ONZE NATIONALE WELVAART. DE INDISCHE BELANGEN. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: tange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. M455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, U Burg. Tel. No. 259. 1Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WEBJSÜAQ. AboBBsmenïsstsrijgs Per 3 maanden, franco per pest, Losse nummers oaaoeiair Prijs d 6 r A d v-e r i n U 8 n: 1i regels i 1.20, alke regel asear 3ü ct. Bij abonnement belangrijke korting. goud 30 13. tonnen. jons hebt eesch 3 p. den en U euzel 45 iger Spek EIJNSE, M'burg. JUR: 'ulntje sorkames, iken, drie n gas en MPERS, sn Inrlch- «Q 3f. 1 behi ln een landc- s gesteld lett. M M'bwg. In het ontwerp-verkiezingsmanifest der Anti-revolutionaire partii heet het verder: 4. Krachtige medewerking \aan alle pogingen om het internationaal ruilverkeer te bevrijden van de be lemmeringen, die tot zulke rampspoedige gevolgen voor ons land hebben geleid. 5. Met inachtneming van internationale afzetmogelijkheden, krachtige steunmaat regelen tot instandhouding onzer nationale welvaarts bronnen. 6. Bij het ontbreken van normale werk gelegenheid worde voor alles aandacht geschonken aan de gelegenheid tot w e r k- verruiming en werkver schaffing. Geldelijke steun kome eerst dan in aanmerking, indien de vol strekte onmogelijkheid blijkt de gelegen heid te verschaffen om door arbeid in het onderhoud te voorzien. Hierbij sluit zich aan wat onder 8 ge vraagd wordt: 8. Bij het nemen van de veelszins har de crisismaatregelen mogen de eischen van sociale gerechtigheid niet uit het oog worden verloren. Hierbij wordt de volgende toelichting gegeven: Ad. 4. De economische nood, die ook ons land trof, is voor een groot deel ge volg van de omstandigheid, dat onze uit- voerproducten den weg naar het buiten land versperd zien. Opheffing dier belem meringen is wel bet voornaamste middel om weer tot meerdere welvaart te ge raken. Ad. 5. Gerekend moet echter worden met de waarschijnlijkheid, dat alle verbe tering in dien zin voorloopig nog uit blijft. Zou er dan inmiddels niets gebeu ren, dan zou veel afsterven wat eens pilaar en vastigheid onzer stoffelijke wel vaart was en t.z.t. weer zal kunnen worden. Vandaar onze vraag om krachtige steunmaatregelen tot instandhouding van de bronnen onzer volkswelvaart. Echter met een restrictie er bij. Met deze n.l., dat acht moet geslagen worden op internationale afzetmogelijkheden. Indien toch een bedrijfstak in Neder land zich in de misleidende jaren der crediet-inflatie (1925'29) uitgezet heeft buiten alle grenzen van de normale afzet mogelijkheden in het buitenland, dan mag van den Staat geen steun worden verlangd tot instandhouding ook van het abnormale. Overigens moet dit punt zeer algemeen worden gehouden, wijl onmogelijk voor af te zeggen is welke maatregelen noodig zullen zijn. Ad. 6. Ook dit punt vereisebt geen breede toelichting. De uitkeeringen uit de publieke kassen in den vorm van we- kelijksche geldverstrekkingen, achten wij een ramp voor ons volk. Een niet te ver mijden ramp, maar niettemin een ramp. Daarom mag tot zoodanige uftkeering alleen worden overgegaan, indien elke ge legenheid om door arbeid in zijn onder houd te voorzien ontbreken mocht. D.w.z. indien de overheid door werkverruiming en werkverschaffing volstrekt buiten staat blijkt het gemis aan normale werk gelegenheid op die wijze aan te vullen. Men kan op dit punt nauwelijks ge noeg de aandacht vestigen. Hier is veel meer in het geding dan een geldkwestie. Hier gaat het om de toekomst van vele tien duizenden onzer landgenooten, óm de vraag of zij al of niet zullen wegzinken in het pauperisme. Ad 8. De crisismaatregelen, die geno men moeten worden, grijpen diep in het leven in. Dat geldt niet slechts van de steunverleening aan hen, voor wie geen werk te vinden ig, maar betreft evenzeer tal van andere maatregelen, die van tijd tot tijd noodig blijken. De regelingen, bij de werkverschaffing, de steunmaatrege len voor verschillende bedrijfstakken noo dig geacht, de inkrimping van personeel bij overheidsdiensten en -bedreven, die alle grijpen sterk in in het leven van de personen, wien zij treffen enin dat van andere volksgroepen. Zorgvul dige overweging van die maatregelen en hare uitvoering is daarom noodzakelijk en bij het geheel van de eiechen, waarop te letten valt, mag daarom niet ontbreken, dat ook op de „sociale gerechtigheid" be hoort te worden gelet. In het ontwerp-Verkiezingsmanifest wordt tenslotte nog een kort en sober woord aan Indië gewijd. Voor Ned.-Indië, aldus art. 7 van het program, moet onmiddellijk worden ge broken met den schijn van naar een slui tende begrooting te streven door een ge heel denkbeeldig bedrag aan inkomsten aan de budgetpolitiek ten grondslag te leggen, zooals tot nu toe geschiedde. Ter toelichting hiervan heet het: Voor Ned.-Indië, waar de toestand nog donkerder is dan hier te lande, maar waar de aanpassing aan een lager levens peil zich op eenvoudiger wijze voltrekt, moet, in het belang allereerst van de in- heemschen zelf, op rigoureuze wijzenaar herstel van het financieel evenwicht wor den gestreefd. Op het oogenblik bedriegt men daar zichzelf door aan te nemen, dat de in komsten wel eens weder tot een zeker be drag zullen stijgen en door er naar te streven, dat het bedrag der uitgaven met dat imaginaire inkomstenpeil in avereen- stemming te brengen. Een reëele budget- politiek is daarom van zooveel beteekenis, omdat Indië voor zijn geldbehoeften thans op Nederland aangewezen is. Het conflict tusschen de Duitsche regeering en den Rijksdag. In den boezem der controle-commissie van den Rijksdag, voor welke de Duitsche ministers weigeren te verschijnen, is voorgesteld de commissie in een enquête commissie om te zetten en den Rijkskan selier, den Rijksminister van Binnenland- sche Zaken, den Staatssecretaris der Rijkskanselarij, den voorzitter van den Rijksdag en de griffiers als getuigen te dagvaarden, om tot een opheldering der gebeurtenissen in de zitting van den Rijksdag te komen. Over het vervolg der zitting werd ge meld: De commissie nam vervolgens met de stemmen der Duitsch Nationalen tegen de volgende resolutie aan: „De Commissie blijft er bij, dat het niet-verschijnen van den Rijkskanselier en van den Rijksmi nister van Binnenlandsche Zaken in de commissiezitting in strijd is met art. 33 der Rijksgrondwet. De Rijksregeering heeft de stemming van den Rijksdag in zake de motie van wantrouwen niet er kend, zij is niet afgetreden; zij blijft veel eer onbeperkt in functie. Uitgaande van dit feit, beeft de commissie het verschij nen van den Rijkskanselier en van den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken geëischt. Bij dezen stand van zaken heb ben de leden der Rijksregeering onvoor waardelijk den plicht gehad te verschij nen voor de commissie. Het enquête-voorstel werd met de stemmed der communisten en nationaal- socialisten voor aangenomen. Naar Wolff verneemt, erkent de Rijks regeering niet het recht der commissie om zich in een commissie van enquête om te zetten. Zoolang de voorzitter van den Rijksdag Goering zijn standpunt niet gewijzigd en daardoor de bekende voorwaarde voor de Rijksregeering niet in het leven geroepen heeft, zal zij ook bij dagvaarding niet in de commissie verschijnen. De staking in Engeland. Een commissie van tien leden uit de vertegenwoordigers van patroons en werknemers is te Manchester bijeengeko men en na eenige gedachtenwisseling is men erin geslaagd een agenda saam te stellen, waarop de volgende drie punten voorkomen: de verlaging der loonscha len, de weder indienstneming van de ont slagen arbeiders en een nieuw collectief contract voor bet geheele graafschap Lan-, cashire. Intusschen is ook de uitslag van de stemming van de groep kaarders bekend gemaakt. In deze afdeeling bleken 37.700 arbeiders voor staking en 2500 voor ver der onderhandelen. In aanmerking moet echter genomen worden, dat de stemming gehouden is voor het besluit der patroons bekend was om de inwerkingtreding van de lagere loonschalen een maand uit te stellen. Weer revolutie In Chili. Onder leiding van den commandant van het vliegercorps, Merino, is in Chili weer een opstand uitgebroken tegen de voorloopige regeering-Davila. De nieuwe omwenteling heeft tot dus ver geen bloedig verloop gehad. Na het aftreden van den president der republiek, Davila, is tot voorloopig presi dent generaal Bartolomes Blanche be noemd. Er verschenen 30 militaire vliegtuigen boven Santiago, die strooibiljetten uit wierpen, waarin werd gedreigd het regee- ringspaleis te zullen bombardeeren, in dien Davila niet aftrad. De president heeft zich gedwongen ge zien, dat ultimatum te aanvaarden. Da vila werd er van beschuldigd, zijn posi tie als voorloopig president te hebben misbruikt, om zijn a.s. verkiezing tot grondwettelijk president veilig te stellen. Complot tegen Stalin. Naar uit Varna in Bulgarije gemeld wordt, deelen Russische vluchtelingen, die aldaar uit Odessa zijn aangekomen, mede, dat de gepoe te Moskou het bestaan van een terroristische organisatie ont dekt heeft, welker leden van plan waren Stalin te'vermoorden. Ruim 120 personen zijn gearresteerd. De meesten hunner zijn jonge officieren van het sovjet-leger. Volgens sommige geruchten, zou ook de volkscommissaris van oorlog, Woroshi- lof, bij het complot betrokken zijn. De activiteit der samenzweerders werd het wijnverbruik aanzienlijk te zijn afge nomen. Een propagandacommissie van wijnhandelaren is thans doende om de restaurateurs en hoteliers er toe te be wegen wederom de wijn in hun menus op te nemen. Hun campagne heeft reeds eenig succes gehad, daar alleen al te Pa rijs 350 hotels en restaurants maaltijden met „wijn inbegrepen" aanbieden. Korte Berichten. Naar het politie-presidium te Berlijn mededeelt, is Woensdag een geheime communistische drukkerij, waar een blad werd samengesteld, „Die Rote Sturm- fahne" genaamd, dat in de plaats van de verboden „Rote Fahne" werd uitge geven, door de politie gesloten. 50.000 voor verzending gereed gemaakte exemplaren zijn in beslag genomen. Zeven personen zijn gearresteerd. Dr Juncksrstc-rff, leider der actie tegen bet cadeaustelsel in Duitschland, beeft dezer dagen in een interview ver klaard, dat de Duitsche noodverordening op het cadeaustelsel, welke sinds 10 Juni j.l. van kracht is, geen verbetering in den wantoestand op het gebied van bet ca deaustelsel heeft gebracht. Hij schreef dit toe aan de onvolledigheid der Duitsche noodverordening. De bond van chr. vakvereen. in Duitschland meldt in 't verslag over't ai- geloop en jaar, dat het aantal leden van 658.707 achteruit is geloopen tot 577.512 dus met 12.3 pet. is gedaald. De achteruitgang van bet aantal vrou welijke leden bedroeg 16.5 pet. Binnenland. De steun voor den bietenteelt. Vragen over bet vervoer van suikerbie ten. Het einde van bet conflict in de scheep vaart in 't zicht? Gemeenteraad van Middelburg en Goes. Buitenland. Het conflict tusschen regeering en Rijks dag in Duitschland. Revolutie in Chili. Complot tegen Stalin. komen en beeft de voorwaarden eveneens met algsmeane stemmen aanvaard. Uit Amsterdam meldt mem dat uu d.a staking is opgeheven, vandaag reeds uit ide Amsterdarnjsohs haven 16 schepen van da Kon. Ned. Stoomvaart-Mij. on 4 van 1de Hollandscihe Stoomboot-Mij. zullen ver trekken. 99 werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenpracht; rij tocvert een ongekend fraaie teint op Uw b.uid. In prijzen van 20—3045 en 75 cent. Ingezonden Mededeellng. ontdekt in den tijd, dat Stalin uit Moskou afwezig was. Zoodra hij van de zaak in kennis gesteld was keerde hij in allerijl naar de Russische hoofdstad terug. Mac Donald bemiddelaar. Volgens de bladen heeft Mac Donald in tegenwoordigheid van verschillende hoofdambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken met sir John Si mon uitvoerig beraadslaagd over de mo gelijkheid, om door een compromisvoor stel overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland inzake de Duitsche aan spraken op gelijke rechten tot stand te brengen. Daarbij wordt gedacht aan een oplos sing, waardoor aan Frankrijks aanspra ken op grootere veiligheid tegemoet ge komen zou worden, zoodat het zijn bewa pening verder zou kunnen verminderen, terwijl aan Duitschland gelijke rechten zouden worden toegekend, zonder dat het echter noodig zou zijn, zijn bewapening uit te breiden. Op deze wijze hoopt men ook de zaak der ontwapening te kunnen redden. Het Nederlandsch bij het Belgische leger. De minister van Landsverdediging, mr Crockaert, inziende dat het treurig ge steld is met de kennis van het Neder landsch bij de officieren en onderofficie ren der zoogenaamde Vlaamsche regi menten, heeft in verschillende garnizoen steden maatregelen doen treffen voor het organiseeren van niet-verplichte curcus- sen in beschaafd Nederlandsch. Te Brus sel hebben zich niet minder dan 142 of ficieren en 144 onderofficieren voor het volgen van deze lessen aangemeld, te Antwerpen 45 officieren en 40 onderof ficieren, te Luik, waar ook eenige Vlaam sche compagnies en batterijen deel uitma ken van bet garnizoen, 63 en 32. Trein in afgrond. Naar een bericht uit Oran meldt, is een trein, welke 510 leden van het Fransche vreemdelingenlegioen, onder wie officie ren, onderofficieren en manschappen van Bel-Abbes naar Vdschda overbracht, in de nabijheid van Tlemcen in een afgrond gestort. Volgens de berichten, welke tot nog toe zijn binnengekomen, zijn hierbij vijftig personen om het leven gekomen, terwijl het aantal gewonden op tachtig wordt ge schat. Vermoed wordt, dat de spoorbaan ten gevolge van de hevige regens was onder mijnd. „Wijn Inbegrepen". Sedert, in tegenstelling met de traditie van vóór den oorlog, in de meeste Fran sche restraurants de wijn niet meer is in begrepen in de menus A prix fixe, blijkt HET CONFLICT IN HET ZEEVAART- BEDRIJF. De voorstellen door de arbeiders te Rotterdam verworpen; en te Am sterdam aangenomen. Na een bespreking van de contactcom missie en den bond van werkgevers, zijn gisteren aan de vergaderingen van werk nemers ter koopvaardij de volgende voor stellen voorgelegd, met het advies, tot opheffing van de Staking te besluiten: De loon- en arbeidsvoorwaarden, ge regeld in het collectieve arbeidscontract van 16 Augustus, zullen worden gehand haafd en wel tot 31 Maart 1933 voor de volgende reederijen: Maatschappij Neder land, Rotterdamsohe Lloyd, Vereenigde Nederl. Scheepvaart-Mij. Oceaan, Hol- landsohe Stoomvaart-Mij. en de Bata- vierlijn, en wat den Kon. Hbll. Lloyd betreft tot 31 December a..s., zulks in verband met de bijzondere positie van de maatschappij, en voor wat de Hodland- Amerika-lijn betreft, tot 31 Januari 1932, eveneens in verband met de positie ,van die maatschappij. Ten aanzien van de algemeene vracht- vaartmaatschappjjen zal de status quo gedurende een maand, met ingang van vandaag, worden gehandhaafd. Gedurende dien tijd zullen partijen onderhandelen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst, waarbij zij zich zullen wen den tot de regeering ter verkrijging van medewerking om zoo ruim mogelijke werk gelegenheid te bekomen. De reederijen verklaren, geen enkelen rancune-maatregel te zullen nemen ten aanzien van personeel, dat is ontslagen of bij de staking is betrokken. Bij bet weder in de vaart komen van de schepen hebben leden van de oude bemanning voorrang op het oude schip. Dit geldt ook ten aanzien van werk, te verrichten op schepen, die zijn. opgelegd. Officieren worden weer te werk gesteld in hun ouden rang, en voor zoover dit niet 'mogelgk ,is, hebben zij voorrang naax anciënniteit. Geschillen betreffende den status quo en rancune-maatregelen worden beslecbt door een scheidsgerecht, ingesteld krach tens bet oude collectieve arbeidscontract. Te Rotterdam werden in een drukbe zochte vergadering de voorstellen met 392 tegen 214 stemmen verworpen. Er werden 12 Manco-stemmen uitgebracht. De scheepsofficieren te Amsterdam heb ben in een gistermiddag gehouden ver gadering deze voorstellen bjj acclamatie aangenomen. De centrale bond van transportarbeiders in da hoofdstad ia gisteravond bjjjeenge- CHR. WERKGEVERSVEREENIGING Jaarvergadering to Arnhem. Gisteren werd te Arnhem de jaarverga dering gehouden van de Vereeniging van Christelijke "Werkgevers en Groothande laren in Nederland. Na opening der vergadering las de voorzitter, de heer F. L. van der Bom, te Amsterdam, een gedeelte der Heilige Schrift, en wees naar aanleiding hiervan op de taak van den Christen, om ten al len tijde, ook in dagen van tegenspoed, en zorg den Eeere te loven. Spr. wees verder op de beteekenis van het Christen-Werkgever zijn. Het werk gever zijn legt verplichtingen op. In het bijzonder waar de leden onzer Vereeni ging er nadruk op leggen ook in het be drijfsleven „Christen" te willen zijn, moet deze verplichting ons nopen tot zelf-on- derzoek, waarbij wij ons de vraag hebben te stellen, of onze houding in 't bedrijfs leven in bet algemeen, maar in bet bij zonder ook in deze dagan, niet in strijd komt met onze belijdenis. De voorzitter stond dan stil bij de be teekenis in dezen zin van „Christen" zijn. Dit is niet maar uit den weg gaan en niet-wederstaan. Juist de Christen buigt voor bet recht Gods en staat er naar, ook dit recht te handhaven. Per soonlijk vergevensgezind en barmhartig moet de Christen de verantwoordelijke plaats hem gewezen, ook wèlbewust in nemen en daar „recht" handelen onder biddend opzien tot God. Deze taak heeft ieder onzer voor zich. In vereeniging en club komen wij samen om op concrete punten in deze onze houding te bepalen. Een houding dus niet beheerscht door de gedachte aan zelfhandhaving of aan per soonlijk gewin, maar ter vervulling van de roeping ons in het leven gesteld. Spr. behandelde verschillende prakti sche vragen, die de tijdsomstandigheden in het bedrijfsleven den leider stellen, als ontslag van personeel, inkorting van den den werktijd, inkrimping van zaken, om daarna de aandacht te vragen voor het rapport Weiter. Hij wees er op, dat hier veel te doen is, maar dat bij alle protes ten geen weerlegging is gegeven van par. 5 „De economische toestand van Neder land". Inderdaad, in dit rapport zijn aantast bare punten, doch aanmerkingen maken is geen kunst. Dat er zeer sterk bezuinigd moet worden, en dat dit ook kan, staat vast, zoodat z.i. wie de middelen tot ge zondmaking in dit rapport aangegeven, niet wil, andere wegen zal moeten wijzen om in gelijke mate te bezuinigen, èf hij is gehouden aan te toonen, dat het econo misch leven in genoemde paragraaf on juist is geschetst, wat naar sprekers oor deel niemand aan sal durven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1