No. 293 Woensdag 14 Septemler 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland m I«os»e nummers Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. lesitrüdt dus I, ien niet veel tapel zeer Het land is Ierland (op- Eng, mijlen, iraagt maar igenover dat f bedreven g kippen op die zelf hun aan voer of tanden zijn elk gebied, elgrado, van esenice tot men steedi .te der Save, uitmondt, mjwel niets er naar het er de reus- s en veefok- het oosten, dagen lang aast niet te eproduceerd die ik nu ds mais en rt meloenen, ok voor de steeds in de is uren ver land 'te be- ge trajecten te zien. «or ons zeer ee, varkens, e zien wei- toezicht van luimvee be zen die op- huisjes een hun kostje urt van het lijke weiden en aan de ns en vroo- r op. Stra- heele dorp ate weg en arkens voor lij de groote i ook weer levert. Dan le geweldige 1 en verdere lisch eiken- goede houit- limaat wer- deze hout- t klimaat is warm, doch sergto omdat un kleeding en we allen id met losse imaat droog ramen, woei esje over de ze Europee* lebben, doch een hevige ras wat zel- aad, thans el al dagen n geen blad nt het don- Winters is Donaü, die stroom .is, aat dus dat rerkt. ■ing onder- e pluimvee- re stations plaatsen en is wachten, ■lichting op enieten. 11e opkomst an den in- dt om een ampen zoo- icbtige hui- en, alles eeds zonder Zaterdag- op verschei- n en in een 1929 ook) en uitge- zijn ligging sher de Do- het stads- uwenlangen Turken, die n elkander n zindelijke eft, kunnen sn het er op eens op een of Amster- papier en men te vuil- veg te gooi- jes te zien. frootendeels diertjes. Op in daarvan, In de par- iht doorge- dat 'smor- sch uitziet, en den berg Joegoslaaf i de buiten- schoone en IENNEPE. fende, kun- zonden aan ïgel 96 a te itwoord in- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voretetraat 70, Ooee. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <«55. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. Na 259. 2Zeeuw VERSCHIJNT EJUKJ3M WERKBAS» Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per poef, f3,- f 9 8 I 4 I I I 10.95 Prijs dor AdvertentfSn: 14 regels il.2G, elke regel meer 30 et B|J abonnement belangrijke korting. HET CONFLICT TUSSCHEN DE DUIT- SCHE REGEERING EN DEN RIJKSDAG. Na een vrij langdurig debat werd in de parlementaire controle-commissie een voorstel aangenomen, waarin de commis sie constateert, dat de Maandag gehou den stemming over de opheffing der nood verordeningen en bet onthouden van het vertrouwen in de regeering von Papen constitutioneel waren. Verder werd een voorstel aangenomen van het Centrumlid Wegmann, luidende: De op 12 Sept. 1932 uitgesproken ont binding van den Rijksdag is strijdig met art. 25, par. 1 der Rijksgrondwet. De op 12 Sept.-1932 afgekondigde ont binding van den Rijksdag is in strijd met art. 48, par. 2, tweede lid der Rijksgrond wet. De Rijksdagcommissie van Buitenland- sche Zaken heeft Dinsdagmiddag haar beraadslagingen voortgezet. Ondanks den desbetreffenden eisch der commissie wa ren geen regeeringsvertegenwoordigers ter zitting verschenen Een voorstel werd aangenomen, waar bij de weigering der regeeringsleden deel te nemen aan de commissiebijeenkomst, een schending der Grondwet wordt ge noemd, waartegen' ten sterkste wordt ge protesteerd. De voorzitter van den Rijksdag Goering heeft twee brieven aan von Papen ge richt. De eerste luidt: „Het verwijt van schending der Grond wet, dat U nog in Uw brieven van giste ren gemaakt hebt, moet ik ook op de scherpste wijze van de hand wijzen. Ik stel uitdrukkelijkvast, dat ik reeds een aanvang had gemaft-met de stemming, toen U het woord vroeg. Ik ben de opvat ting toegedaan, dat tijdens een stemming, die een ondeelbare handeling vormt, aan niemand het woord verleend kan worden. De tweede brief zegt: Nadat ik mij vergewist heb, dat ook ministers, wien de Rijksdag zijn vertrou wen opgezegd heeft, gerechtigd zijn een ontbindingsdecreet te contrasigneeren heb ik mijn opvatting reeds gisteravond in dezen zin gecorrigeerd, dat de Rijks dag formeel-juridisch op rechtmatige wijze ontbonden is en dus verdere zittin gen of handelingen, met uitzondering der in de Grondwet vermelde commission, niet zullen plaatsvinden. Goering heeft een schrijven gericht aan von Hindenburg, waarin hij den Rijks kanselier en den Rijksminister van Biu- nenlandsche Zaken van openlijke schen ding der grondwet'beschuldigt. Hij eisebt in deze van den Rijkspresident, dat hij beiden ministers opdracht geeft onver wijld voor de commissie te verschijnen De Rijkspresident heeft in zijn ant woord de beschuldiging nadrukkelijk van de hand gewezen en de erkenning ge- eischt van den in verband met zijn decreei in zake de ontbinding van den Rijksdag geschapen toestand. Het heeft in regeeringskringen de aan dacht getrokken, dat het schrijven van Rijksdagpresident Goering aan president von Hindenburg geen aanhef en ook geen slotformule bevatte. Dit feit is zonder praecedent. De Rijkspresident heeft op dezelfde wijze geantwoord. Algemeen vraagt men zich natuurlijk af, hoe de toestand zich verder ontwik kelen zal. Deze vraag valt echter nog niet te beantwoorden, daar de Rijksregeering vooreerst afwacht en haar beslissingen eerst in de volgende dagen zal nemen. Voor de regeering bestaat er geen aan leiding tot snelle maatregelen. Zij h-ef'. zelfs voor de vaststelling van den verkie zingsdatum vier weken tijd. Zijn de ver kiezingen, onder de gisteren door den minister van Binnenlandsche Zaken uit eengezette voorwaarden der handhaving van rust en orde mogelijk, dan zou in de eerste plaats 6 November in aanmerking komen. Kinderverlamming. In verscheidene plaatsen van het dis trict Calau zijn den laatsten tijd veel ge vallen van kinderverlamming waargeno men. Tot nu toe waren er reeds vijf geval len met doodelijken afloop. De school in Wuestenhain is gesloten. Waarschijnlijk zullen spoedig alle scholen worden geslo ten. Ook te Kottbus zijn twee gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Er zijn maatregelen getroffen tot het overbren gen van de kinderen in barakken en naar ziekenhuizen. De staking in Engeland. De conferentie van werkgevers en -nemers in de katoenindustrie van Lan cashire, die op uitnoodiging van den mi nister van arbeid is bijeengekomen tot op lossing van het conflict, werd met geslo ten deuren gehouden. Aan beide zijden schijnt men tot nu toe nog niet tot toegeven hebben kunnen be sluiten. Er werd een bijzondere commis sie ingesteld, waarin vijf vertegenwoor digers van elk der beide partijen zitting hebben. De nieuwe hongerstaking van Gandhi. Patel, de oud-voorzitter van het Con gres, die te Londen vertoeft, heeft een te legram aan Gandhi gestuurd en hem ver zocht zijn besluit om een hongerstaking te beginnen te herroepen, uit de overwe ging, dat Gandhi zijn leven reeds ter be schikking van de verdrukte kiassen ge steld had en dus eigenlijk het recht mist op deze eigendunkelijke wijze dat leven weer in de waagschaal te stellen. Het dreigement van Gandhi om 'zich te laten doodhongeren, is geen zedelijke strijd, maar eenvoudig politieke bluf, ver klaarde Ambedkar, lid van de ronde tafelconferentie en leider van de paria's. Naar aanleiding van de berichten, dat het in de bedoeling zou liggen van de In dische regeering om Gandhi, wanneer hij op 20 September a.s. in hongerstaking treedt, in vrijheid te stellen, wordt offi cieel te Londen medegedeeld, dat tot nog toe geen enkele beslissing in dezen zin is genomen. De maatregelen die genomen moeten worden indien Gandhi zijn voor nemen om zich dood te laten hongeren ten uitvoer brengt hebben echter de aan dacht der regeering. Een telegram van Reuter uit Poona meldt: Terwijl echter het voornemen van Gandhi om zich te laten doodhongeren, bekend gemaakt werd, bevond deze zich in een speciaal voor hem ingerichten stoel in de Staatsgevangenis, verzorgd door een tandarts, die een nieuw gebit voor hem pas maakte. Korte Berichten. De Argentijnsche minister van bui- tenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat Argentinië weldra tot den Volkenbond zal toetreden. Dinsdag is de asch van wijlen admi raal Zenker overeenkomstig zijn testa mentaire beschikking in de Noordzee ge worpen, daar waar de zeeslag van Ska- gerak heeft plaats gehad. De zoon van den overledene, luitenant ter zee Zenker, woonde de plechtigheid bij. President Lebrun heeft het verzoek van de verdedigers van Gorgoelof om gratie verworpen. Gorgoelof zal morgen ochtend terechtgesteld worden. Door de bevoegde autoriteiten is vastgesteld dat, sedert korten tijd, een zeer actieve communistische propaganda onder het personeel van de verschillende mi- nisterieele departementen in België en van de Nat. Mij. van Belgische Spoorwe gen wordt gevoerd. Maatregelen zijn ge troffen om deze communistische werking op doeltreffende wijze verder onmogelijk te maken. Te Parijs is een Engelsche bankier eigenaar van een Parijsche bank, wegens bedrog in hechtenis genomen. Hij moet 45 millioen frank hebben verduisterd. REGEERINSSTEUN AAN HET BOUWBEDRIJF. Voorloopig tot 1 Maart 1933. Maandag heeft te Den Haag weer een bespreking plaats gevonden tusschen de Rageeringsdelegatie ©enerzijds en verte genwoordigers van drie werknemers- ein drie werbgeversbonden in het bouwvak anderzijds. De organisaties deelden mede, op welke loon en patroons en werklieden elkaar be houdens toestemming der ledenvergade ringen, gevonden hadden. De Regeeringsdelegatie deelde daarop mede, onder welke voorwaarden de Re geering bereid was de bouwbedrijvigheid 'te bevorderen, en de werklooze bouwvak arbeiders te helpen, n.l.: De Regeering legt zich neer bij de loonwjjzigingen, zooals deze voorloopig zijn overeengekomen tusschen de bestu ren der bjj de collectieve arbeidsover eenkomst in het bouwbedrijf betrokken partijen. Wanneer deze wijzigingen definitief zijn aanvaard, verklaart de Regeering zich be reid, de navolgende hulp te verleenen met dien verstande, dat deze hulp voor loopig slechts wordt verleend tot 1 Maart 1933. Met inachtneming van bovenstaande beperking, zal de hulp deze zgn: a. De Regeering bevordert de beschik baarstelling van voorschotten voor wo ningbouw, tot een maximum van 20 mil lioen gulden. b. De werkloozenkassen van de bouw- vakarbeidersorganisaties, welke partij zÜn bij de C. A. O., dan wel van die organi saties, welke der Regeering voldoende waarborgen geven, dat zij zich garant kunnen stellen, dat haar leden voor de gewijzigde contractueel vastgestelde loo- nen blijven werken, 'krijgen extra-hulp op 'gelijken voet als die, welke in dit jaar aan andere werkloozenkassen is verleend. c. De leden, van de onder 2 bedoelde 'medewerkende organisaties, worden inde Rijkssteunregeling opgenomen. Uit het bovenstaande vloeit voort: le. dat organisaties in het bouwvak en in de nevenbedrijven (en de leden dier organisaties), hieronder- dus begrepen 'schilders, stucadoors, loodgieters en be hangers voor het bouwbedrijf, welke niet bereid zijn, een loonwijziging in te voe ren, overeenkomende met die in het bouw bedrijf, niet de hulp zullen ontvangen, omschreven onder b, dan wel onder c. 2e. dat voor da hulp, genoemd onder b en c, ook in aanmerking komen de leden van die organisaties, welke zich als organisatie wel hebben bereid ver klaard de loonwijziging te aanvaarden, doch die door het niet medewerken van andere organisaties aan dat voornemen, naar het oordeel der Regeering, geen uit voering kunnen geven. 3e. dat de Regeering aan gemeentebe sturen, die Rijkssubsidie voor steunver- leening en werkverschaffing ontvangen, zal verzoeken, de leden, behooren.de tot organisaties, welke als organisatie geen medewerking verleenen om tot de loons verlaging over te gaan, voortaan te steu nen volgens het tarief, dat plaatselijk geldt voor de niet-georganiseer- den. Wordt onverhoopt aan eenig ver zoek niet voldaan, dan zal de Regeering genoodzaakt zijn, alle subsidie in de kos ten van steunverleening en werkverschaf fing voortaan te onthouden. HET CONFLICT IN DE SCHEEPVAART Naar een oplossing? Gisterenmiddag is te Rotterdam een vergadering gehouden, waarbij aanwe zig waren leden van den Bond van Werk gevers ter Koopvaardij en de Contact commissie. Daar zijn middelen beraamd om tot een oplossing van het conflict te geraken. Vandaag zou opni'euw een vergadering gehouden worden. Vele betrokkenen in het conflict hebben den indruk, dat de oplossing toch zeer nahij is. Het in de binnenhaven te IJmuiden op gehouden Nederl. motorschip Aldebaran is thans door de stakersleiding „vrijgege ven", zoodat het schip de onderbroken reis naar Boston (Line.) kon voortzetten. Gisteren is het stoomschip „Veendam" van de Holland-Amerika-Lijn te Rotter dam aangekomen. Voor de ontscheping van de bemanning bestond van de zijde van de stakende zee lieden natuurlijk nog al wat belangstel ling en de politie had dan ook maatrege len getroffen om eventueele onregelma tigheden te voorkomen. Nadat de passagiers het schip verlaten hadden is de bemanning in kleine groe pen gevolgd. Zij werden door hun colle ga's met een hoeratje ontvangen. Vandaag vertrekt de laatste Batavier boot naar Engeland. Donderdag en Za terdag komen nog Batavier-booten binnen en dan zal de vaart op deze lijn ook ge heel stil liggen. Bezuiniging bij de Arbeidsinspectie. Op 1 November a.s. treedt een K. B. van 6 Sept. j.l. in werking, tengevolge waarvan het Rijk ten behoeve van den dienst der Arbeidsinspectie verdeeld wordt in tien districten. Thans zijn er elf districten. De distric ten, waarvan de hoofden zijn gevestigd te Breda en te Dordrecht worden tot één ver- eenigd. Het nieuw te vormen tweede district, waarvoor in het K. B. geen zetel is aan gewezen, zal omvatten geheel Zeeland en een deel van Noord-Brabant (een klei ner deel van de provincie dan het tegen woordige tweede district). De overschietende deelen van Zuid- Holland worden bij andere districten in gelijfd. Werkverschaffing te Witteveen. De werkleiding te Witteveen heeft Maandag een andere ploeg kanaalgravers uit de gemeente Emmen, welke zich even als de ontslagen kanaalgravers, op het standpunt stelde, dat de eisch van de werkleiding om de geladen kruiwagens uit het diepe kanaal op den kanaalwal te brengen onredelijk was, ook ontslagen. De arbeiders zijn van meening, dat zij elkaar moeten toekruien, maar dat de zelfde arbeiders niet een kruiwagen kun nen volladen en over een lengte van 40 M. en een hoogte van ongeveer 4 M. kunnen wegkruien. Metdit standpunt kan de werkleiding zich niet vereenigen. De Rijksinspecteur is slechts tot be spreking bereid, wanneer do arbeiders beginnen znet te werken aoo&la de werk leiding dat wenscht en hij acht het stand punt van de wsrideiding niet in strijd met de redelijkheid. Ned. Kruideniersbond contra de spoor wegen. In aansluiting op het congres-besluit om actie te gaan voeren tot vermindering van het vervoer over de Ned. Spoorwe gen, zulks vanwege de concurrentie, wel ke de middenstand ondervindt van de coöp. vereeniging „Voor Allen", wordt ons medegedeeld, dat het hoofdbestuur van den N.K.B., kennis genomen hebbende van nader verstrekte inlchtingen en in verband met het ontstaan, van moeilijk heden, welke op het te Hilversum gehou den congres niet te voorzien zijn geweest, heeft besloten, de uitvoering van ge noemd congresbesluit op to schorten tot het e.v. congres, alwaar deze zaak op nieuw tot een punt van bespreking zal worden gemaakt. Tuinbouwgronden onder crisis-pachtwet. Naar het Corr. Bureau verneemt heeft de rechtbank te Haarlem de veel bespro ken beschikking van een der kantonrech- ters-plaatsvervanger aldaar, waarbij be slist werd dat pachtovereenkomsten be treffende tuinbouwkgronden niet vallen onder de Crisispachtwet-1932 en de ver zoeker onbevoegd was verklaard tot 't in dienen van een request, strekkende tot vermindering van de bij overeenkomst be taalde pacht, vernietigd. De rechtbank verklaarde den verzoeker wel bevoegd ge acht en wees de zaak terug naar den eer sten rechter ter verdere afdoening. De crisis-varkenswet. In het Beursgebouw te Bodegraven is gisteren een vergadering gehouden, ter behandeling van de vraag, welke houding de varkensmesters tegenover de crisis- varkenswet moeten aannemen. Als inlei der trad op de heer A. van Wijnen, direc teur van de kaasprodneentenbond te Gouda. De vergadering, die door ongeveer 1000 personen bezocht was, benoemde ten slotte een commissie van zes personen, die lid zijn van de erkende landbouwor ganisaties, welke commissie een plan van actie zal ontwerpen. Warenwet en Welter-rapport. De Minister van Binnenlandsche Za ken deelt mede, dat het in het voornemen ligt, het aantal diensten van keuring van waren te verminderen; de keuringsgele den zullen als gevolg daarvan worden vergroot. Bij deze concentratie zal er naar worden gestreefd, dat dé uitvoering van de Warenwet niet of althans zoo wei nig mogelijk wordt geschaad. De Minister is van oordeel, dat voor verwezenlijking van de beschouwingen van de commissie-Weiter een wijziging van de Warenwet een onontbeerlijke voorwaarde is en waar voor een wijziging der wet de medewerking der Staten-Ge- neraal noodig is, zal tot die wijziging niet worden overgegaan, voor ze door de Sta- ten-Generaal is behandeld. Geen Nederiandsche dumpingspraktijken in België. Het Tweede Kamerlid de heer Vliegen had bij de regeering geïnformeerd of het juist was, dat in België door Nederiand sche ondernemingen met Regeeringshulp dumpingspraktijken worden uitgeoefend. De Ministers van Economische Zaken en Arbeid en van Buitenlandsche Zaken hebben hierop geantwoord: Het is niet juist, dat in België door Nederiandsche ondernemingen met Re geeringshulp dumpingspraktijken worden uitgeoefend. Op de prijspolitiek van het Binnenland. De uitbetalingsprijs voor geleverde tarwe. Regeeringssteun aan het bouwbedrijf. Het conflict in de scheepvaart. Coöp, Beetwortelsuikerfabriek Roosen daal. Buitenland. De Duitsche Regeering en den Rijksdag. Gorguloff beden terechtgesteld. hoogovenbedrijf te IJmuiden, die, voor zoover haar bekend, slechts door begin selen van goede koopmanschap wordt ge leid, oefent de Regeering gesnerM in vloed uit, noch heeft «ij rich bereid ver klaard, aai: genoemd bedrijf op «eniger lei wijss subsidies te verleen sn to t dok king van geleden, verliezen. Dat het hoog ovenbedrijf te IJmuiden zijn product in België 50 francs per ton lager leveren zou dan. de normale prijs daar te lande bedraagt, acht de Regeering ondenkbaar. Voor de Oranje-Nassaumijnen geldt het zelfde. Voor dumping van steenkolen uit de Limburgsche mijnen in België behoeft reeds daarom geen vrees te bestaan, om dat in België de invoer van steenkolen is gecontingeuteerd. Werkloozensteun in de groote gemeenten. Dezer dagen heeft op het departement van Binnenlandsche Zaken een bespre king plaats gehad tusschen de wethou ders voor den Maatscbappelijken Steun van de vier groote gemeenten over de werkloozenzorg. Op deze conferentie is een correspon dentie gevolgd tusschen den minister en de besturen dezer gemeenten. De minister verlangt in. dezen brief, die 27 Augustus gedateerd is, dat: 1. do extra-toeslag voor werkende kinderen van f 1 voor bet eerste en f 0.50 voor elk volgend werkend kind komt te vervallen; 2. de eerste f 5 van de verdienste van de vrouw van een gesteunde mei kinde ren voortaan wel in mindering zullen worden gebracht; 8. uniforme regeling van den huur- toeslag, die zou kunnen worden toege kend ten bedrage van tweederden van het geen de huur meer bedraagt dan f 3.50 per week tot een maximum van f3 per week; 4. invoering van een systeem van dub- bel-uitgetrokkenen, waarbij als termijn van ondersteuning voor de uitgetrokke- nen een jaar zou moeten worden gesteld en als datum van ingang van dien ter mijn 15 September 1931 Voor dubbel- uitgetrokkenen zou dam. moeten worden uitgekeerd f 12.50 per week voor een echt paar, vermeerderd met f 1,35 per gezins lid boven de twee personen. Het bij Wemeldinge gezon ken schip. Het nahij Wemeldinge ge zonken Nederiandsche motorschip Maria is gisteren gelicht en te Wemeldinge bin nengesleept. Een goedkoope trein. Ter ge legenheid van de opening van de Staten- Generaal loopt op Dinsdag 20 September een goedkoope trein 2e en 3e klasse van de stations aan de lijn VlissingenRoo sendaal naar Rotterdam en Den Haag en terug. Voetbal. Wedstrijdprogramma Zaterdag 17 Sept. afd. A. Goesche Boys 2Wissenkerke. Colijnsplaat 1Kocrtgene. Afd. B. 'sHeer Arendskerke 2Goes 5. NieuwdorpWolfaartsdijk, KloetingeWilbelminadorp. Afd. G. Hansweert 3Rilland 3. WaardeKrabbendijke. WemeldingeKapelle 1. lerseke 2Wit-Zwart. Aanvang van alle wedstrijden 6 uur. EERST KIJKEN naar de volmaakte „NILFISK", voordat U een stofzuiger koopt. Demonstraties bij J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. Gisteren had ten stadhuize een conferentie plaats tusschen B, ®n W, en de vertegenwoordigers van den modernen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1