No. 291 Maandag 12 September 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland Ontwerp-Verkiezingsmanifest. EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Echt en goed Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Bureau: &ange Vorititroat 70, Goes. Tell Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4M59. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per poet, 13.— Losse nummers J 9,03 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Naar gemeld wordt zal aan den ge zagvoerder van het stoomschip Veendam Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. DeZeeut VERSCHIJNT EI-KEN WERKDAG. Bijkantoor te Zfflddelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Prijs der Advertenfiën: 1—4 regels fL20, elke regel meer 30 cL BIJ abonnement belangrijke korting. De vrees is uitgesproken, dat het bij de komende verkiezingen alleen zal gaan om zaken van stoffelijken aard. Dat in verband met de heerschende cri sis de belangen sterk op den voorgrond zullen worden geplaatst en de beginselen op den achtergrond gesteld. Het dezer dagen gepubliceerde ont- werp-verkiezingsprogram der Anti-revo lutionaire partij wijst echter in andere richting. Wel wordt het uit den aard der zaak beheerscht door de crisis-omstandighe den. Maar niet in dien zin dat het zou zijn een opsomming zonder meer van te begeeren crisis-maatregelen. In de inleiding wordt herinnerd aan de stoffelijke nood, die alle kringen der Maatschappij getroffen heeft, maar zoo heet het verder, er valt niet minder te wijzen op een ernstig tekort aan geeste lijke spankracht. Een ingezonken geloof, doet ons zoo vaak voorbijzien, dat wij in deze moeilijke tijden niet maar lijden onder dwaasheden die de mensch, in zijn waan, over zichzelf heeft gebracht, doch dat de Almachtige, de Schepper en Onderhouder van al wat leeft en bestaat, de wereld met zijn geese- lingen tuchtigt en met zijne oordeelen de menschheid bezoekt Dat moet ons allereerst voor oogen staan wanneer wij ons opmaken tot den vierjaarlijkschen stembusstrijd. „De Heere regeert,rondom Hem zijn volken en donkerheid." Maar niet minder: „Geeft den Heere gij geslachten der volken, geeft den Heere eer en sterkte." Het zijn die twee gedachten, die ons moeten dragen in de maanden die komen, als wij als antirevolutionairen ter stem bus willen gaan. Niet als bloote uitdruk king van gevoel maar als bron van kracht om de moeilijkheden onder de oogen te zien zooals God wil, dat wij zulks doen zullen. Een ootmoedig belijden, dat het God is die regeert, die regen geeft en droogte, voorspoed schenkt en tegenspoed, die het al bestiert en die door zijn tuchtigingen tot de wereld spreekt, een rechtvaardig gericht onder de volken houdt. Er zij onder ons een beven als wij dit uitspreken, maar een beven dat toch ook zich verheugt. Omdat het God i3 die re geert en niet" de mensch. Omdat Hij hulp en uitkomst geven kan, waar de mensch, aan zichzelf overgelaten, machteloos is. „Geeft den Heere, gij geslachten, geeft den Heere eer en sterkte". Dan komt ook de redding op Gods tijd. Zoo we ons voor Hem nederbuigen, dan zal straks onder ons ook weder de danktoon der verlossing gehoord worden, dan mogen we vertrou wen, dat straks weer de blijde jubel van een beteren tijd zal worden gehoord. Zonder dat blijft het donkerheid, blijft al ons werken slechts tobben. Maan toege rust met de geestelijke kracht, die we aan een onwankelbaar geloof in de Almacht en de Genade Gods ontleenen staan we sterk in den strijd tegen de stoffelijke zor gen waartoe God ons roept. Want Hij wil óók, dat wij werken zul len, dat wij niet moedeloos de dingen over ons heen laten gaan, maar dat we de stoffelijke nooden, waarop we in de twee de plaats wezen, in Zijn kracht zullen tegemoet treden en trachten te overwin nen. Die stoffelijke nooden zijn ernstiger dan we in de laatste 100 jaar in ons va derland gekend hebben. De aan het eind van 1921 ingezette en door de crediet-inflatie van de jaren 19251929 tijdelijk onderbroken na-oor- logscrisis, heeft zich sinds het begin van 1930 ook ten onzent in steeds verscherpte mate doen gevoelen, en bedreigt zelfs de grondslagen onzer stoffelijke welvaart. Het is ijdel te voorspellen wanneer het einde dezer crisis mag worden verwacht, maar, lettend op hare diepere oorzaken, zoomede op de door de regeeringen der verschillende landen toegepaste maatre gelen om de gevolgen ervan voor het ejgen land zooveel mogelijk af te wenden of te temperen, moet worden aangenomen dat dit einde niet spoedig kan worden tegemoet gesien. Maar ook al ware het uitzicht daarop meer hoopvol dan het is, dan nog zullen de gevolgen van wat reeds achter ons ligt zich jaren lang doen ge voelen. Deze opvatting over den toestand in de e.k. jaren brengt mee, dat de parlemen taire periode, die in 1933 een aanvang neemt, gezien moet worden als een pe riode, die door de crisis en of hare gevol gen beheerscht wordt. Het zal dus een zeer moeilijke periode zijn. Niet minder echter ook een zeer gewichtige. Omdat het te voeren staatkundig beleid, al naar 't kompas dat gebezigd wordt, het schip van staat in veilige haven brengen kan, maar het ook naar den ondergang kan voeren. Meer dan gewone voorzichtigheid is mitsdien dtmaal vereischt bij de opstel ling van wat wij on3 Program van Actie voor de stembus plegen te noemen. Thans in het midden latend in hoeverre de in latere jaren gevolgde methode van een uitvoerig en in bijzonderheden afda lend stembusprogram op zichzelf al dan niet aanbeveling verdient, zeker is het, dat zulk een program bij de komende ver kiezing niet op zijn plaats is. Waar zóó weinig te voorzien valt omtrent het ver loop van de economische en financieele vei houdingen, ware het pure misleiding aan de kiezers een reeks maatregelen in uitzicht te stellen, waarvan men tevoren op goede gronden aannemen moet, dat geen enkel kabinet er uitvoering aan zal kunnen geven, indien de omstandigheden zijn, zooals nu te voorzien is, dat ze zullen zijn. Niet alleen echter in dezen meer alge- meenen zin is soberheid bij de stembus gewenscht. Ook waar het geldt maatrege len, die, juist in verband met de bijzon dere tijdsomstandigheden, wel genomen zullen moeten worden, zal men zich tot algemeene aanduidingen hebben te bepa len. Indien wij b.v. van oordeel zijn, dat de Regeering geroepen is om maatregelen te nemen tot instandhouding van onze bron nen van volksbestaan dan valt het, onder de bekende omstandigheden, ten eenen- male buiten het bestel van een stembus- program om aan te geven door welke middelen dit doel moet bereikt worden. Daarvoor toch kunnen in 1934 geheel an dere middelen noodig zijn dan in 1935 en in 1936 weer andere dan in het jaar te voren. Neemt men dit alles in acht, dan zal het concept-program, wil men, ons ver kiezingsmanifest, kort moeten zijn, niet mogen vervallen in bijzonderheden en in zijn karakter moeten beantwoorden aan den eisch van voldoend duidelijke om schrijving van het te voeren crisisbeleid. En mocht dan, in den loop van de ko mende parlementaire periode, tegen alle verwachting in blijken, dat wij ons ver gist hadden in den blik op de toekomst, dat het bewind vein de jaren 19331937 nog wel op iets anders dan op een zuiver crisisbeleid gericht zou kunnen zijn, wel nu, dan bieden zoowel ons beginselpro gram als de nog niet ten uitvoer ge brachte wenschen van ons Program van Actie voor de stembus van 1929, meer dan genoeg om aan onze actie in de Kamer richting te kunnen geven. Het bezuinigingsplan der Belgische regeering. Hoewel minister-president Renkin, in de Kamer met geen enkel woord gespro ken heeft over de bezuinigingsmaatrege len welke, in November ter goedkeuring, aan de parlementsleden zullen worden voorgelegd, weet men toch, in officieuse kringen, te verzekeren, dat de ouderdoms pensioenen aan een zeer strenge herzie ning zullen worden onderworpen. Hetzelfde geldt voor de invaliditeits pensioenen der militairen in actieven dienst en der ambtenaren oud-strijders, die later toch van een pensioen zullen ge nieten. Ook op den werkloozensteun zal beter dan vroeger worden gelet. Werkloozen die tot een gezin behooren, waarvan de andere leden werken, zullen niet meer worden ondersteund. Van de begrooting van landsverdedi ging zal eveneens iets worden afgedaan. De verdedigingswerken langs de Duitsche grens zullen echter worden voltooid. Getracht zal worden op de salarissen van het rijkspersoneel niets meer te kor ten. Kreuger's nalatenschap. Het rapport over de activa en passiva van de in staat van faillissement ver klaarde nalatenschap van Ivar Kreuger is gepubliceerd. De schulden bedragen 1.170.606.855 kronen en de activa slechts 98.412.834 kronen. Mussolini geeft Duitschland gelijk. De „Börsen-Kurier" publiceert een ar tikel van Mussolini, getiteld: „Duitsch land heeft gelijk", waarin de dictator van Italië Duitschland een mogendheid noemt die inderdaad op de tweede rang is ge plaatst door het verdrag van Versailles. De motiveering en de rechtvaardiging van de Duitsche eisch van bewapeningspari teit liggen in de mislukking van de Ge- neefsche conferentie, die ten doel had het bestaan van tweeërlei recht tusschen Duitschland en de andere mogendheden te doen voortduren. Wanneer Duitsch land niet meer op de ontwapeningsconfe rentie zou verschijnen, zou dat voor de conferentie een beslist verval aankondi gen. Werkelijke veiligheid is alleen mo gelijk op de basis van een minimum stan daard in bewapening, niet omgekeerd. Lo gisch gesproken heeft Duitschland gelijk zijn bewapening op te voeren, wanneer de minimum bewapeningsstandaard niet mo gelijk gemaakt wordt. Korte Berichten. Een hevige storm heeft boven Mar seille gewoed; de regen zette straten en kelders onder water. Trams en auto's konden niet rijden en er zijn twee huizen ingestort. De schade is zeer aanzienlijk. Het Japansche oppercommando deelt mede, dat de berichten over een te ver wachten Ghineeschen aanval op Tsangt- sjoen door de officieele Mandsjoerijsche en Japansche instanties worden beves tigd. De Ghineesche regeering heeft 150.000 Chineesche soldaten geconcentreerd. De aanval kan ieder oogenblik worden ver wacht. In het westen van den Mexicaan- schen staat Jalisco heeft een aardbeving aanzienlijke schade aangericht. Eenige dorpen zijn totaal vernield. President Hindenburg wordt 2 Oc tober 85 jaar. De orkaan, die op 5 Sept. aan de oostkust van Amerika woedde en vooral een der Bahama-eilanden, Noord Abaco, teisterde, verwoestte op dat eiland zes ne derzettingen, waarbij elf personen werden gedood en velen gewond. In verband met de politieke onrust, die zich te Leoben en Hallenstein in Stier marken uitte door vechtpartijen waarbij een nationaal-socialist werd gedood en verscheidene gewond heeft de regeering van Stiermarken demonstraties in de open lucht tot 2 October verboden. De po litie is opgedragen scherp toezicht te oefe nen dat deelnemers aan vergaderingen binnenshuis niet gewapend zijn. Te New-York is Vrijagavond voor twee schouwburgen een bom ontploft op het oogenblik dat de bezoekers naar huis gingen. Er werden geen menschen ge wond; wel is er stoffelijke schade. Zaterdag heeft een buitengewoon zwaar onweer boven Leuven en omstre ken gewoed en zeer veel schade aange richt. De groote radiomast van 't Vlaam- sche zendstation Velthem werd door den bliksem getroffen en voor een groot deel vernield. Eerst laat in den avond heeft de Vlaamsche radio-omroep zijn uitzending kunnen hervatten. Uit Asuncion, de hoofdstad van Pa raguay komen berichten, die er op schij nen te wijzen, dat de oorlog tusschen Bo- livië en Paraguay thans in ernst is be gonnen. De Boliviaansche troepen zouden een groot offensief hebben ontketend te gen Paraguay. De ex-Keizer. Naar uit Zandvoort wordt gemeld is de gewezen keizer van Duitschland Zater dagmorgen uit Zandvoort waar hij lo geerde in de villa van baron van der Heydt, weer naar Doorn vertrokken. Hei conflict in het zeevaartbedrijf. van de Holland-Amerikalijn, welk schip op weg is van New-York naar Europa, telegrafisch order worden gegeven om niet naar Rotterdam te komen, maar om te Boulogne sur Mer alle passagiers aan wal te laten gaan. Daarna moét hij naar Southampton varen, om de lading te los sen en voor Amerika bestemde lading in te nemen. Vervolgens moet de Veen dam terugkeeren naar Boulogne, om daar de van het vasteland van Europa komende passagiers aan boord te nemen. Daarna moet het schip opnieuw naar Southamp ton varen, teneinde daar de Engelsche passagiers te laten embarkeeren, waarna de Veendam weer naar New-York moet vertrekken. De vertrekdatum is voorloo- pig op 17 September vastgesteld. Yanmorgen zou over de verzending van het telegram aan den gezagvoerder defi nitief worden beslist Zooals men weet, was een feoortgdirke maatregel overwegen voor het stoom schip Rotterdam. De dienstweigering aan boord van dit schip is er de oorzaak van geweest, dat men van dit plan moest af zien. Thans probeert men dus het stoom- zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoe ders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. schip Veendam buiten het conflict in het zeevaartbedrijf te houden. Of het lukken zal? Hierop is Zondagmorgen door de Con tactcommissie het volgende aan de be manning geseind: „Indien schip niet naar Rotterdam komt, verklaar U dan bereid het naar een veilige Kanaalhaven te brengen en te me ren. Eischt daar afmonstering. Kosten overtocht voor rekening Gentralen Bond. Zoodra ons haven van bestemming be kend is, komen wij over." Inmiddels kwam van de bemanning na der telegrafisch bericht, dat de kapitein afmonstering weigerde. Overkomst van vertegenwoordigers werd verzocht. In verband hiermede zijn twee hoofd bestuurders van den Gentralen Bond op reis naar Boulogne gegaan. De belastïngverhooging. Tri aansluiting aan het bericht, dat we aan de Rotterdammer over een te ver wachten belastingverhooging ontleenden, verneemt het blad nog, dat, behalve de gemeenten, die al 80 en meer opcenten heffen en dus tegen het plafond zitten, alle gemeenten nog 20 opcenten op de ge meentefondsbelasting (krijgen. Zij, die dan nog niet aan de 80 toe zijn, (krijgen de helft van het verschil daar nog boven op. Om een voorbeeld te nemen: Den Haag •heeft 6 opcenten, krijgt er dus 26; is dan nog 54 van de 80 af, krijgt er dus 27 bij, zoodat voor een stad als Den Haag in to taal 53 opcenten zullen worden geheven. H. M. de Koningin. In de Hoofdstad. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn Zaterdagmiddag per auto uit Amsterdam naar het Loo teruggekeerd. Voor het vertrek had een huldebetoo- ging plaats. Door het comité Oranje Ge trouw waren vereenigingen opgeroepen om op den Dam aan de Koningin hulde te brengen. Tegen half drie waren vele vereenigin gen met vlaggen en vaandels samengeko men. Daarachter schaarde zich een tal rijk publiek. Dr W. G. Harrenstein, predi kant bij de Gereformeerde Kerk en mevr. Sehut-Buré waren naar bet Paleis gegaan en hadden er een 'bouquet oranjerozen aangeboden. Om even over half drie kwa men de Koningin en de Prinses op het balcon, vergezeld van bovengenoemds co mité-leden en den burgemeester. Verschillende 'liederen werden gezongen door de verzamelde menigte, o.ni. het Wil helmus en Dat 's Heeren zegen op U daal'. De Koningin dankte hartelijk voor de hulde. (Bijl het vertrek reed de auto langzaam langs de vereenigingen. Aan de grens van de gemeente werd nog door de Oranje vereniging Amsterdam-Oost, een hulde gebracht. Ook hier werden bloemen aan geboden. Na een kort oponthoud werd de tocht voortgezet, nadat de burgemeester afscheid van Hare Majesteit had geno men. Binnenland. De loonen in het bouwbedrijf. De toestand van den Commissaris dor Koningin in Zeeland. De invoer van buitenlandsch fruit. Uitspraak in het drama te Putbroek. Het scheepvaartconflict. Dé uitvoering van de crisis-varkenswet. Buitenland. Storm in het Kanaal. De fossfaud van dsn OeaunSsa&ris der KöiïïrssJrst De toestand van den CoiaEismsi d&s Koningin }z. Zeeland jfor Qnasdea ven. Ui- ford, is sesr fearoeiigoajdL Het is gebla&an, dat de Commissaris dleea vleesdliwouden hóeft opgeloopen. Zaterdag veelde da pa tiënt zich zoo goed, dat hij1 het bod. reeds weer wilde verlaten. De behandelende geneesheer achtte het echter beter, dat zulks voorloopig nog niet geschiedde. Op een vrij spoedig' herstel mag worden gehoopt. Voor de echtgenoot© van jhr. Quarks van Ufford is het ongeluk niet zoo gunstig afgeloopen als men aanvankelijk meende. Zij blijkt n.l. geen been te hebben gebro ken, doch een bekkenfractuur te hebbes opgeloopen, ook voor haar mag eohtar op herstelling worden gehoopt. De zuster van den Ctoiomiissaris alleen bleef bij het ongeluk geheel ongedeerd. Zij kwam met een hevigen schrik vrij. Het ergst is de ongeveer tachtigjarige moeder er aan toe, die in zeer bedenke- lijken toestand verkeert. Betreffende het ongeluk zelf vernemen wij' nog, dat van den auto niets meer dan eeu ruïne over was. De carosserie ia scheef op het chassis komen te hangen, de achterbanken zijn een flink eind de hoogte ingedrukt, de ruiten zijn totaal vernield, evenals de portieren. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men volledig in het duister. Eenige technici hebben-opdracht gekregen, den auto nader te onderzoeken, maar zij zullen daarbij waarschijnlijk geen resultaten kunnen boeken, daar ook van de stuur inrichting niets meer over is dan een ver zameling verbogen stangen e.d. 'Onmiddellijk nadat het ongeval was ontdekt, waarschuwden omwonenden den zoon van het slachtoffer, die in zijn wo ning te Middelburg verbleef. Deze begaf zich dadelijk naar Roosendaal, waar hij zijh vader in het ziekenhuis opzocht. De commissaris was toen niet buiten 'bewustzijn, want bij onderhield zich en kele oogenblikken met zijn zoon. De eerste woorden, die hij tot hem richtte, hielden een opdracht in, te zien naar in den auto aanwezige officieele papieren. Hedenmorgen vernemen wij uit de beste bron, dat do toestand van den Commis saris der Koningin, zoo veel verbeterd is, dat jhr Queries van Ufford zeer vermoe delijk nog deze week het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Ook mevrouw Quarles van Ufford, de echtgenoote van den Commissaris, maakt het veel beter, al zal haar verblijf in het ziekenhuis uit den aard der zaak veel lan ger "duren. De toestand van de moedor van den Commissaris is ook vooruitgaan de en geeft hoop, dat ook zij het ongeluk zal te boven komen. NIEUWE RADIOTOESTELLEN (N.S.F. en Philips) vanaf f129. Ziet de etalage. Hoofdagent: J. M. Polderman. Goes. Tel. 129. (Adv.) Vlissingen. Een 24-jang persoon van hier werd Zaterdagavond op de tram on wel en stak zijn hoofd van het balcon, waardoor hij onzacht met een boom in aanraking kwam. De man is ernstig ver wond naar het St. Josephzickenhuis over gebracht. Wemeldlnge. Het motorschip „Maria", schipper Stooter, van Amsterdam, is he denmorgen op de Ooster-Schelde met een opperlast cokes omgeslagen en gezonken. De opvarenden, de schipper, zijn vrouw en een knecht, hebben zich in de roeiboot kunnen redden en zijn hier onderdak ge bracht. Gepoogd zal worden het schip te lichten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1