No. 290 Zaterdag 10 September 1932 lie Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HOUTHANDEL A. VAN RIESEN EERSTE BLAD. Buitenland GEOPEND: Belangrijkste Nieuws. VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Binnenland. Uit de Provincie Dit nummer bestaat uit 3 bladen Telefoon 461 - Havenoord - GOES Agent: Lachappelle Parket- en Riftvloeren. HOUTHANDEL A. VAN RIESEN GOES BERGEN OP ZOOM Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goei. Tel.: Redootle en Admlnietratle No. 11. Postrekening No. 44453. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259- 'DeZeeuw VERSCHIJNT 35LKFN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per poet. f3- Losse nummers tm Prijs der Afivartsssy la? 1—4 regels 11.20, elke regel mear 30 et Bij abonnement belangrijks korting. m V Nijvere middenstanders. Het algemeen bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond beeft zich möt een adres tot den Minister van Financiën gewend, waarin gewezen wordt op de ern stige moeilijkbeden die de middenstands- bedrijven tengevolge van den ongunstigen economischen toestand ondervinden. „Alom zoo schrijft het bestuur heeft men met aanzienlijke omzetvermin- dering te kampen, terwijl de prijsdaling de reëele winst op artikelen met door fa brikant of grossier vastgestelden prijs heeft doen terugloopen. De voortschrij dende daling van de koopkracht van groote bevolkingsgroepen en de langdu rige werkloosheid doen haar schadelijke gevolgen steeds meer gelden." In verband hiermede wordt dan verder in hoofdzaak gevraagd vermindering van den zwaren druk der persoueele belasting, waardoor, in strijd met het karakter van een verteringsbelasting, de middenstand ten onrechte wordt getroffen. Wat hier van den middenstand in het algemeen gezegd wordt, geldt uit den aard der zaak ook voor den middenstand in Zeeland. Een verblijdend verschijnsel is echter dat hij niet bij de pakken gaat neerzitten, maar dat hij, o.a. door het organiseeren van winkelweken, eerst te Middelburg en Terneuzen, en nu te Goes en te Kapelle den wind in de zeilen tracht te houden en door eigen kracht varende te blijiven. Er is een tijd geweest dat in ernst ge vreesd werd, dat middenstand zou betee- kenen: vastgeklemd en doodgedrukt te worden door het groot-kapitaal aan de eene zijde en de coöperatieve beweging aan den anderen kant. Maar toen is er opleving gekomen. De middenstand heeft de krachten die zich tegen hem schenen te keeren, tot zijn voordeel weten te gebruiken. Door verbe tering van het middenstandscrediet en door toepassing van de organisatiege dachte heeft hij zijn positie weten te ster ken en de dreigende gevaren weten af te wenden. De middenstand ondervindt uit den aard der zaak ook den druk der tijden. Er is ook hier teruggang. Maar onze nijvere middenstanders laten zich door de moeilijkheden niet ter neerslaan. Voor Jan Salie is er bij hen geen plaats. Dit blijkt ö.m. uit de gehou den en nog te houden winkelweken. Wie met ons overtuigd is, dat een krachtige middenstand voor ons volksle ven van zeer groote beteekenia moet wor den geacht, zal dit met vreugde constatee- ren. Orkaan boven Oost-Amerika. De Oostkust der Vereenigde Staten wordt van Kaap Hatteras tot Maine ge teisterd door stormen en orkanen. Naar gemeld wordt, is een schip door hevige stormen overvallen en wordt voort gedreven in de richting van Bermuda. De storm, die de laatste dagen in de Oostelijke staten woedde, houdt in New- Engeland nog aan en heeft ook vele men- schenlevens gevorderd, terwijl tal van personen gewond zijn. De boerenstaking in Polen. De Poolsche politie heeft een aantal personen, die bij het organiseeren van de boerenstaking de leiding hadden, gearres teerd. Niettemin trachten de boerenorganisa- ties de staking voort te zetten en den aan voer van levensmiddelen naar de steden te verhinderen, teneinde hoogere prijzen voor de landbouwproducten te kunnen be dingen. De pogingen hebben echter weinig suc ces en zijn op tal van plaatsen reeds mis lukt. Hongeronlusten in Rusland? Volgens een bericht uit Moskou zouden in 't district Iwanowa-Woschnesensk ern stige olusten zijn uitgebroken. De arbei ders zouden daar door den honger tot ver twijfeling zijn gebracht en op eenige plaat sen magazijnen hebben geplunderd en in brand gestoken. De Gepoe heeft ingegre pen en het vuur geopend, waardoor ver scheidene personen zouden zijn gedood. Het blad meldt verder, dat men alge meen gelooft, dat de onlusten slechts de voorloopers zijn van onlusten in andere streken, aangezien sedert jaren de voed selvoorziening niet zoo slecht zou zijn als dit jaar. De toestand in Duitschland. Rijkspresident von Hindenburg heeft den voorzitter van den rijksdag laten we ten, dat hij hereid is, Dinsdagmiddag twee vertegenwoordigers van het centrum, twee van de nationaal-socialistische partij en een van de Duitsché volkspartij te ontvan gen in tegenwoordigheid van staatssecre taris Meissner. Onder deze omstandigheden verwacht men dat de debatten in den rijksdag over de regeeringsverklaring tot Woensdag uitgesteld zullen worden. Ketelontploffing. Tot dusver 37 dooden en ruim 100 gewonden. Gisterenmorgen ontplofte aan boord van een stoomboot, die als veer de verbinding onderhoudt over de East River naar Ri- kens Island te New-York, midden op de rivier een ketel. Aan boord bevonden zich 200 arbeiders. Door het springen van den ketel wer den velen hunner gewond en de boot zonk onmiddellijk. De opvarenden waren groo- tendeels bouwarbeiders, die naar hun werk gingen. Zeven en dertig lijken zijn reeds uit de zee opgeviseht, terwijl bijna alle over levenden gewond zijn. Ongeveer zestig personen worden nog vermist. Vanaf den oever zag men het schip in een dichte rookwolk verdwijnen. Toen de wolk was weggetrd'kken, was ook het schip verdwenen maar een groot aantal menschen zag men in de golven met den dood worstelen. De berichten der overlevenden geven een huiveringwekkend beeld van de ca tastrophe. Talrijke arbeiders werden hoog de lucht ingeslingerd en stortten daarna neer in de diepte tusschen de brokstukken van het door de explosie vaneen gereten schip en hun met den dood worstelende kamera den. Bovendien was het gloeiende water uit den ketel in zee neergestort, zoodat de zwemmenden voor het meerendeel ern stige brandwonden opliepen. De Fransche schulden aan Amerika. De „Echo de Paris" is van meening, dat de Fransche regeering de 15 December a.s. vervallende jaarlijksche schuldenbeta ling aan de Vereenigde Staten van plan is na te komen, echter alleen voor de rente. Wat de aflossing betreft, zou de regee ring gebruik willen maken van artikel 2 der overeenkomst MellonBéranger, wel ke de mogelijkheid van uitstel inhoudt. Het werkloosheidsprobleem. Volgens een statistiek van de American Federation of Labour bedraagt het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten 14 millioen. Hiervan zijn 800.000 spoorweg arbeiders. Het te New-York gevestigde bureau voor werkloozenondersteuning heeft bere kend, dat alleen reeds voor steun aan te New-York wonende werkloozen geduren de den komenden winter 250 millioen benoodigd zullen zijn. De steunkassen zijn volkomen uitgeput. President Hoover heeft tegen 15 Sep tember a.s. een bijeenkomst bijeengeroe pen ter bespreking van de quaestie der werkloozenondersteuning. De Federation of Labour heeft in dit verband een plan uitgewerkt naar het voorbeeld van de in Duitschland en Engeland gevolgde stel sels. Korte berichten. i Op grond van de noodverordening van den Duitschen president tot bestrij ding van politieke excessen is de „Rote Fahne" wegens bet beleedigen en verach telijk maken van de rijksregeering op nieuw verboden, thans voor den tijd van een maand. Ondanks de officieele tegenspraak gaat men in Griekenland voort met het spreken over de instelling van een mili taire dictatuur. De vereeniging van Duitsché vis- scherijreeders heeft tegen 1 October het looncontract voor de visscherij opgezegd. Men wil een loonsverlaging in overeen stemming met de gages bij de koopvaar dijvloot doorvoeren. Ingezonden Mededeellng. Levert U tegen UITERST CONCURREERENDE PRIJZEN: Prima Vuren en Grenen Bestek- en Winkelhout, Deuren en Lijstwerk, Elzen, Berken en Ockoumé Triplex, Donnaoona, Presdwood, Masonlte en alle andere soorten Boards. Aanbevelend, Volgens de officieele statistiek is de opbrengst van de oogst in Italië nog nim mer zoo groot geweest als dit jaar, on danks bet betrekkelijk ongunstige weer. De commissie van de Amerikaansche spoorwegen heeft bevolen allen spoorweg geëmployeerden een loons- en salarisver laging van 20 pet. aan te zeggen, ingaan de 1 Febr. a.s. Men houdt rekening met ernstige protesten van de vakvereenigin- gen. De totale oplage van deze serie bedroeg 60.000 exemplaren, welk aantal niet vol doende bleek te zijn. In verband daarmede werden, onmid dellijk na de verschijning van de eerste serie, de noodige voorbereidende maatre gelen getroffen voor de verschijning van een tweede serie. Deze is thans versche nen. De verspreiding geschiedt gedeelte lijk door de fabrikant-deelnemers en ge deeltelijk door de Vereeniging. Binnenland. De Commissaris der Koningin in Zeeland, zijn echtgenoote en zijn moeder bij een auto-ongeval gewond. Het conflict in de scheepvaart. Belastingverhooging. Buitenland. De politieke toestand in Duitschland. Ketelontploffing te New-York. 37 dooden. Groote brand in een papierfabriek te Mal- medy. De werkloosheid in Amerika. Belastingverhooging. Degenen, die in deze dagen pleiten voor belastingverhooging, zullen door da Re geering niet worden teleurgesteld. Naar de „Hotterd." meldt, zal voor ongeveer 50 millioen galden aan nieuwe belastingen noodig zijn, ten einde een sluitende be grooting te verkrijgen. Een der middelen waaraan door de Regeering schijnt te zijn gedacht, is het heffen van crisis-opcenten op de Gemeentefondsbelasting ten bate van het Rijk. In de socialistische pers treffen wij onderstaand berichtje aan: „Naar ons ter oore komt, zou in een vertegenwoordigende anti-revolutionaire vergadering van zeer gezaghebbende zijde omtrent de plannen der regeering inzake de rijksbegrooting zijn medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om het plan-Wel- ter voor 90 procent uit te voeren, doch bo vendien 55 millioen nog in te vorderen aan nieuwe of verhoogde belastingen. Ingezonden Mededeeling. Anti-communistische vereeniging. Er heeft een bijeenkomst plaats gehad te Soest, waarin de mogelijkheid werd be sproken van de oprichting van een Ver eeniging, die zich ten doel stelt de bestrij ding van het communistisch gevaar, door het bijeenbrengen van Christelijk Neder land, om gezamenlijk te strijden tegen een gevaar, dat meer en meer dreigend wordt. Nederland, België, Luxemburg. De bijeenkomst van de gedelegeerden van Nederland, België en Luxemburg als gevolg van de overeenkomst van Ouchy is voor onbepaalden tijd geschorst in ver band met de vacantie van eenige gedele geerden. Actie tegen de crisisvarkenswet op het Twentsche platteland. Een groot aantal landbouwers te Oot- marsum en omliggende gemeenten heeft een actie op touw gezet tegen de uitvoe ring der crisisvarkenswet. De bezwaren gronden zich in hoofdzaak tegen het merken der varkens en den ac cijns op huisslachtingen. Gisteravond zou te Ootmarsum een groote protestvergade ring plaats vinden. Salarissen burgemeesters in N.-Holland. Eenige maanden geleden hebben God. Staten van Noord-Holland een circulaire tot de gemeentebesturen in die provincie gericht, naar aanleiding van het verzoek van een 40-tal gemeentebesturen om tot vermindering van de salarissen van de burgemeesters, secretarissen en ontvan gers over te gaan. De antwoorden der ge meentebesturen zijn thans ingekomen en aan de hand daarvan hebben Ged. Staten besloten, dat de salarissen van genoemde functionarissen moeten worden herzien. Echter zijn Ged. Staten van oordeel, dat daarmede moet worden gewacht tot na een herziening van de salarissen van het provinciaal personeel. Te dien einde is aan het georganiseerd overleg der provincie een herziening van de salarisregeling van het provinciaal personeel toegezonden. Vereen. „Nederlandsch fabrikaat". Het Bestuur dezer Vereeniging heeft verleden jaar een industrieel kwartetspel uitgegeven met de bedoeling op practische eenvoudige wijze de belangstelling van het opgroeiend geslacht voor Nederlandsch fabrikaat te bevorderen. Het conflict in de scheepvaart. De Rijksbemiddelaar, mr S. de Vries Czn., had gistermiddag het bestuur van den Bond van Werkgevers in de koop vaardij tot een bespreking in het depar tement van economische zaken uitgenoo- digd. De besprekingen duurden ongeveer een uur. Na afloop verklaarden de aanwezigen geen enkele mededeeling te kunnen doen. De bijeenkomst had een strikt vertrou welijk karakter gedragen. Mr de Vries zeide eveneens geen mede- deelingen te kunnen doen, die voor de pers geschikt waren. Over het algemeen blijft het rustig in de Amsferdamsche haven. Wel trachten voortdurend revolutionair gezinde zeelie den propaganda te maken voor uitbrei ding der staking ook tot de „Nederland", maar zij hebben geen succes. Ook pogen zij zeelieden, die vóór de staking hadden gemonsterd, over te halen, niet te varen. Ook hier bleef succes achterwege. De politie houdt voortdurend Streng toe zicht, dat het niet tot handtastelijkheden komt. De „Batavier III" is gisteren te Rot terdam binnengekomen. )et moest op nieuw voor dit schip gemonsterd worden, hetgeen echter niet is geschied, zoodat deze boot niet naar Londen kon vertrek ken. In plaats daarvan is de „Batavier II", die nog eenige reizen tegoed heeft, vertrokken. Vandaag zal er, zooals altijd, geen boot vertrekken. Men is tot nu toe zeker van de verbin ding tot Woensdag a.s., wat daarna zal geschieden is nog niet bekend. Geen demonstraties. De fascistische en communistische or ganisaties te 's Gravenhage hadden verlof gevraagd voor bet houden van optochten op 20 September, den dag van de ope ning der Staten Generaal. De burgemeester heeft evenwel dat ver lof geweigerd. Minister Verschuur naar de Jaarbeurs. De Minister van Economische Zaken en Arbeid, Z. E. Mr. T. J. Verschuur, zal heden de Jaarbeurs te Utrecht bezoeken. Z. E. zal daarbij vergezeld zijn van Dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en, Nijverheid. Uit den goeden, ouden tijd. De afdeeling Zutphen der S.D.A.P. heeft besloten geen wethouderszetel te aanvaar den, De regeering zou n.l. becijferd hebben, dat niet een bedrag van 102 millioen, zoo als Weiter berekende, op de begrooting moet worden gedekt, maar dat bijna 1% maal dit bedrag noodig zal zijn voor een sluitend budget. Bond van Rheumatieklijders opgericht Te 's-Gravenhage is opgericht de Bond van Rheumatieklijders. Het bestuur van den bond is van mee rling, dat een groot deel van ons volk aan rheumatiek en andere ziekten lijdt, welke te voorkomen of te genezen zijh. Bedoeld worden ziekten en kwalen van ehronischen aard, die zich voornamelijk voordoen bij personen van meer gevor derden leeftijd. De bond is voornemens met medewer king van artsen verbetering te brengen in dezen toestand. De kweekschool voor vroedvrouwen ie Amsterdam. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans beantwoord de schriftelijke vragen van het lid der Eerste Kamer Dr H. Polak en van de leden der Tweede Kamer mej. Mr. C. F. Katz en mevr. A. E. J. de VriesBruins in zake de voorgenomen opheffing van de Rijks kweekscholen voor vroedvrouwen te Am sterdam. Wij; ontleenen aan de antwoor den het volgende De regeering is niet bereid den maat regel in to trekken of op te schorten. Het besluit tot opheffing is reeds thans ge nomen, omdat het begin van den nieuwen cursus op 1 September het meest ge schikte oogenblik is om tot opheffing over te gaan en omdat de regeering het, in verhand met den toestand van 'a Lands financiën, niet verantwoord acht, de op heffing tot 1933 uit te stellen, in het ver trouwen, dat de Staten-JGeneraal, erken nende de zoo sterk dringende noodzake lijkheid om op de Staatsuitgaven te bezui nigen, haar standpunt in dezen zullen deelen. DE HILVERSUM 5, het prachttoe- stel met Super-inductieschakeling, één- knopsbediening, electro-dynamische luid spreker, f275, bij alle N.S.F.-agenten. (Adv.) Middelburg. A.s. Woensdag vergadert de Gemeenteraad. Eeelg past der agenda

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1