No. 289 Vrijdag 9 September 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen MacKee heeft de salarissen van de Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vontstraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. M455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG, Abonnemenfasrijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-- Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1t regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bi) abonnement belangrijks korting. Optimistische klanken. De gevolgen van de crisis worden niet weinig verergerd door het algeheel ge brek aan vertrouwen dat langzamerhand is ontstaan. Men praat niet anders dan over de crisis, men ziet geen perspectieven meer, de moed gaat er uit en de energie ver slapt. Daarom mag het als een gelukkig ver schijnsel worden aangemerkt, dat "hu on geveer tegelijkertijd van verschillende kanten ietwat optimistische klanken wor den beluisterd. Dat men weer op enkele kleine lichtpunten durft wijzen. De „Daily Telegraph" schreef deze week, dat uit alle deelen der we reld berichten worden ontvangen van toenemend optimisme op het ge bied van den handel en van een terug- keerend vertrouwen, dat hoofd zakelijk een gevolg is van de stijging der prijzen op de goederenmarkt, met name van suiker, katoen, rubber en metalen. Kaar de meening van personen die be voegd geacht kunnen worden zegt het zelfde blad, heeft de depressie haar diep tepunt bereikt en is een wending ten goede ingetreden. Ook de „Daily Mail" wees op de ver betering van den toestand in verscheidene landen. En de Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-Indië heeft bij zijn bezoek aan Soera- baja in antwoord op een toespraak van den burgemeester o.m. gezegd: „Ik geloof inderdaad dat wij door het ergste heen zijn. Voor geheel Ned.-Indië zijn thans noodig goede moed, saamhoorigheid en onderling hulpbetoon." Het spreekt vanzelf, teveel mag men uit dergelijke uitspraken niet afleiden. Maar ze zijn voor de algemeene stemming toch niet zonder beteekenis. De hoop be gint te herleven. Duitschlands wapeneisch. De correspondent te Washington van de „Times" deelt mede, dat in Amerikaan- sche regeeringskringen de meeningen verdeeld zijn over de mogelijkheid, dat Buitschland niet zal deelnemen aan de ontwapenings-conferentie. Eenerzijds vreest men, dat door de Duitsche eischen de ontwapeningsconfe rentie, waarop men in de Vereenigde Staten groote verwachtingen heeft ge bouwd, tot mislukking zal zijn gedoemd. Anderzijds gelooft men, dat de stap van Duitschland Frankrijk en zijn bondgenoo- ten zal kunnen bewegen tot aanvaarding van het voorstel van Hoover om de be wapeningen met een derde te verminde ren. Amerika staat er vrij onverschillig te genover, of Frankrijk of Duitschland het grootste leger heeft. Het eenige dat men wenscht, is vermindering van de bewape ning van Europa. Een Belgische leening in Nederland? De Belgische Kamer behandelde giste ren het ontwerp tot dekking van de schat kistbehoefte, dat werd aangenomen met 98 stemmen tegen 57 en 1 onthouding. Ook het reeds vroeger ingediende ont werp op een door de regie van telefoon en telegrafie aan te gane leening werd goedgekeurd. Het betreft hier een leening van frs. 800 millioen, welke vermoedelijk in Nederland zal worden geplaatst. Ontslagaanvrage van Venizelos. De Grieksche staatspresident heeft bet verzoek tot ontslag van het kabinet-Veni- zelos niet aanvaard. In politieke kringen houdt men reke ning met de mogelijkheid, dat Venizelos dictatoriale volmachten zal krijgen. Bezuiniging op allerlei gebied. De voorloopige opvolger van den afge treden Burgemeester Walker van New- York, MacKee, heeft in de acht dagen, dat- hu thans_ in functie is, in de gemeente lijke administratie van de stad New-York reeds een zoodanige opruiming gehouden, dat de New-Yorksche bevolking bijna niet vr^an van ^aar verbazing. door Tammany-Hall in de belangrijkste functies geplaatste personen sterk ver laagd en zijn eigen salaris met 15000 dol lar verminderd. Tegelijkertijd heeft Mac Kee alle ambtenaren, over wier salaris hij geen zeggenschap heeft, dringend ge adviseerd zijn eigen voorbeeld te volgen. Ook in andere opzehten tracht MacKee een voorbeeld te geven en o.a. de gemeen telijke bestuursinstanties tot zuinigheid aan te sporen. Voor zijn dienstwerk maakt hij geen gebruik van de gemeentelijke auto's, hij gebruikt den ondergrondschen spoorweg. Al zijn afdeelingschefs heeft hij aangeraden hun limousines en eigen chauffeurs af te schaffen en deze laat- sten productief werk te laten verrichten. De arbeidsgeschillen in Engeland. Uit Lancashire wordt gemeld: De stemming van het syndicaat der spinners over het werkgeversvoorstel om de loonen te verlagen, heeft het volgende resultaat opgeleverd: voor stopzetting van het werk: 30.991; tegen: 1518. Het syndicaat telt 44.000 leden. De arbeiders zijn voornemens geen ter mijn te bepalen voor de staking. Bezwaren tegen de Duitsche nood verordeningen. De economische leiders van NSDAP en het Gentrum hebben Donderdagmiddag gedurende eenige uren een bezoek ge bracht aan den President van den Rijks dag, Goering. Betreffende het verloop dezer bespre king wordt het volgende, gemeenschappe lijke, communiqué verstrekt: In deze gemeenschappelijke bespre king zijn kwesties van economischen aard besproken. Op den voorgrond der bespreking stond het urgente probleem der werkloosheid, terwijl voorts aan de orde was een gedachtenwisseling over de conjunctuur het economische program der regeering von Papen en de bezorgd heid voor den a.s. winter. De deskundigen van beide partijen spra ken er hun ernstige bezorgdheid over uit dat de subsidieering van alle bedrijven door belastingbons het nagestreefde doel, de arbeiders weer naar hun werkplaatsen terug te voeren, niet zal bereiken, doch veeleer zal leiden tot een bittere teleur stelling. Het sociaal politieke gedeelte van de noodverordening welke het geheele be stel van sociale rechten en instellingen ter beoordeeling overlaat aan een regee ring, die slechts over een kleine minder heid in de volksvertegenwoordiging be schikt en zeker geen steun vindt in werk nemerskringen wordt algemeen afge keurd. Daarentegen brachten de besprekingen aan het licht, dat voor een werkelijke werkverschaffing mogelijkheden voorhan den zijn. De vertegenwoordigers der vakvereeni- gingen zijn op audiëntie geweest bij den Rijksminister voor Arbeid Schaeffer. Het is den minister niet gelukt de ernstige bezwaren te ontzenuwen, welke door de vakvereenigingen worden ingebracht te gen het sociaal politieke deel der nood verordeningen. De vakvereeniging-verte- genwoordigers van alle richtingen hadden zich scherp gekant tegen de maatregelen der regeering en verklaarden dat zij zich er met ieder toelaatbaar middel tegen zou den verzetten. Door eenige vakvereeni- gingsvertegenwoordigers is de inbreuk op het geldende arbeids- en tariefrecht door de noodverordening een schending van de grondwet van het rijk genoemd en in uitzicht gesteld dat men hiertegen langs juridischen weg zou optreden. De minister heeft voorgesteld een com missie uit de vakbonden te vormen, die bij de uitvoering der sociaal-politieke be palingen der noodverordening baar mede werking zou verleenen. De vertegenwoordigers der vrije vak bonden hebben nog voorbehoud gemaakt omtrent hun houding tegenover dit voor stel; de overige vakvereenigingsleiders hebben bet voorstel goedgekeurd. De Rijksminister voor economische za ken dr Warmbold heeft een deputatie ont vangen uit de kringen der groothande laars van landbouwproducten. De depu tatie gaf uiting aan de in deze kringen heerschende bezorgdheid over het voorne men der rijksregeering, met behulp van een stelsel van invoercontingenten een wijziging te brengen in de Duitsche han delspolitiek. Betoogd werd, dat de resul taten, welke van deze politiek voor den landbouw worden verwacht, voor ver schillende producten stellig zullen uit blijven, terwijl anderzijds de handelsbe trekkingen, welke sinds tientallen van ja ren met groote offers zijn tot stand ge bracht, onberekenbare schade zullen lij den.' Korte berichten. De geheele Japansche pers bevat alarmeerende berichten over den kata- strofalen toestand van den Japanschen landbouw. De bladen schrijven, dat de re geering terstond moet ingrijpen, om hulp te brengen en dat een moratorium voor den gebeelen landbouw moet worden af gekondigd. De hevige storm, die gedurende de laatste 24 uur op de Oostzee heeft ge woed, heeft verschillende scheepsongeval len veroorzaakt. De Finsche motorkotter „Into" werd door de branding lek gesla gen en vernield. De kapitein en een ma troos verdronken. Te Duisburg zijn tengevolge van het gebruik van vermoedelijk bedorven worst drie kinderen van een arbeidersgezin on der vergiftigingsverschijnselen ziek ge worden. Een hunner is reeds overleden terwijl de toestand van de beide andere levensgevaarlijk is. Er is nog niets bekend omtrent de voornemens der Britsche regeering no pens de betaling der schulden aan Ame rika, die 15 December vervallen. Het dan verschuldigde bedrag is 95.550.000 dollar. De regeering heeft het Techt de betaling uit te stellen, mits zij hiervan tenminste 90 dagen van tevoren kenni3 geeft. De laatste dag hiervoor is dus Donder dag a.s. Reuter telegrafeert dat berichten uit verschillende plaatsen in Zuid-Amerika gewagen van een toenemende spanning in het conflict' tusschen Bolivia en Para guay. Te La Paz, de hoofdstad van Boli via, heerscht weer de oorlogszuchtige stemming van een maand geleden. Para guay mobiliseert de bijzondere leger reserve van alle mannen tusschen de 33 en 40 jaar. In Duitsche regeeringskringen wordt de indruk meer en meer versterkt, dat rijksdagontbinding na de politieke debat ten in den rijksdag en vóór den aanvang der stemmingen nauwelijks te vermijden zal zijn. Jeugdwerkconferentie van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders Vanwege den Ned. Bond van Ghr. Fa brieks- en Transportarbeiders werd op 7 en 8 Sept. j.l. in de Ernst Sillemhoeve te Den Dolder pen conferentie gehouden, waarop de jeugdarbeid van dezen bond het onderwerp van bespreking uitmaakte. Aanwezig waren de hoofd- en districts bestuurders van dezen bond, alsmede de benoemde jeugdleiders uit de afdeelingen, die een min of meer belangrijk aantal jeugdleden hebben. De jeugdleider van genoemden bond, de heer G. van Baren Jr., opende de ver gadering op de gebruikelijke wijze, heette de aanwezigen welkom en gaf na een kort openingswoord het woord aan den bonds voorzitter den heer W. Strybis Pzn., tot het houden eener inleiding over „De Vak beweging" In de avondvergadering refereerde al lereerst de beer G. van Baren Jr. over: „Wij en de Jeugd" en daarna de heer J. Schipper, secretaris van het G. N. V., over: „Van theorie en practijk". De vergadering van Donderdagmorgen was geheel gereserveerd voor de discus sie, van welke gelegenheid een ruim ge bruik werd gemaakt. De volgende conclusies werden aange nomen: De Jeugdconferentie van den Ned. Bond van Ghr. Fabrieks- en Transport arbeiders, gehouden op 7 en 8 sept., in de Ernst Sillemhoeve te Den Dolder, gehoord de inleidingen van de vrienden W. Strybis Pzn., G. van Baren Jr. en J. Schipper en de daarop gevolgde bespre kingen, spreekt als haar meening uit: le. dat zij, in overeenstemming met bet Jeugdrapport van bet G. N. V. en het rapport inzake den jeugdarbeid van den bond, van oordeel is, dat de arbeid on der de jeugdige leden met kracht dient ter hand genomen en dat zulks geschiede met inachtneming van den aard onzer or ganisatie; 2e dat dientengevolge in afdeelingen, waar een voldoend aantal leden is, tot de oprichting van clubs, zoowel voor mannelijke als voor vrouwelijke leden, moet worden overgegaan en daartoe door het betrokken afdeelingsbestuur een jeugdleider worde aangewezen; 3e dat bij den arbeid in de jeugdclubs sociale scholing en beroepskennis op den voorgrond moeten staan en ontspanning en algemeene ontwikkeling daarbij niet kunnen worden gemist; 4e dat zij bet Hoofdbestuur verzoekt, een commissie te benoemen, die aangeeft op welke wijze beroepskennis en alge meene ontwikkeling kunnen worden be vorderd; 5e dat zij voor het slagen van dit jeugd werk zeer gewenscht acht, dat zoo spoe dig mogelijk tot de uitgifte van een Jeugd blad wordt overgegaan; 6e dat zoo mogelijk jaarlijksche jeugd leidersconferenties zullen worden gehou den; en wekt de afdelingsbesturen en de leden met aandrang op, de spoedige uit voering dezer conclusies te bevorderen en de propaganda onder de ongeorganiseer de jeugd in de beroepen, welke de orga nisatie omvat met kracht te voeren. Het conflict in de scheepvaart. Woensdagavond heeft de aideeling Rot terdam van den Gentralen Bond van Transportarbeiders een huishoudelijke vergadering gehouden voor de vakgroep Zeelieden ter bespreking van den stand van het conflict. Een oplossing van het conflict wordt, zoo werd gezegd, tegengehouden door de werkgevers in de vrachtvaart, die blijven vasthouden aan den eisch, dat de loonen moeten worden verlaagd. In verband met bet conflict aan boord van de „Rotterdam" werd meegedeeld, dat een afvaardiging van den Gentralen Bond, toen bet conflict dreigde en de kapitein order had gekregen naar Southampton op te stoomen, zich per vliegtuig naar Engeland bad begeven om de situatie met de Engelsche zusterorganisaties te be spreken. Het hoofddoel der besprekingen was, eventueels bunkering van de „Rotter dam" door de Engelscben te verhinderen. Er waren bevredigende toezeggingen ge daan. Er zal worden gestaakt, aldus werd ge zegd, tot de door de Contactcommissie ge stelde eischen zijn ingewilligd. Wegens bet conflict in bet zeevaartbe- drijf kunnen de volgende Nederlandsche schepen de haven van Amsterdam niet verlaten: Midsland, Boskoop, Nereus, Pluto, Brion, Iris, Nero, Gottica, Tex el- stroom, Houtstroom, Vechtstroom, Linge- stroom en Vlietstroom. De versobering in het Rijksopvoedings wezen. Aan het rijksopvoedingsgesticht te Doetinchem en Amersfoort j.l. werd Maandag voorlezing gedaan van een mi nisterieels missive waarbij aan geheel het opvoedend- en leidend personeel, uitge zonderd enkele speciale functionarissen, ontslag werd aangezegd tegen 1 Januari 1933. De ontslagen ambtenaren en beambten kunnen tegen dien datum wellicht weder in dienst treden in lageren rang en tegen beduidend lagere vergoeding. De „leera ren" en opvoedende ambtenaren kunnen beambten in algemeenen dienst worden, voor wie dienstkleeding is voorgeschre ven, zij gaan per jaar in maximum pl.m. f 1000 achteruit. De onderwijzers zullen worden bezoldigd volgens de gewone rijks regeling. De vakleiders-leeraren worden teruggesteld tot den rang van werkmees ter en dienovereenkomstig gesalarieerd. Het personeel werd een termijn gelaten van tien dagen om zich te beraden in het dilemma: dóórdienen in lageren rang en met wezenlijke wijziging van het sociaal en financieel aspect zijner positie óf wachtgeld. De economische toestand in de binnenscheepvaart. Op het negende Binnenscheepvaart-con- gres, dat op 22 en 23 Juni j.l. te Terneuzen werd gehouden, konden eenige belangrijke punten der agenda, welke verband hou den met den economischen toestand in het Binnenscheepvaartbedrijf slechts on voldoende behandeling vinden. Volgens besluit van het congres werd gisteren te Utrecht een vervolgvergade- ring gehouden. Als eerste onderwerp kwam in behan deling: Welke maatregelen kunnen ten behoeve van, of door de oeheepv&arfc ge- Binnenland. De toestand in de binnenscheepvaart. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Prijsvraag voor goedkooper woningbouw. Buitenland. Uitbreiding der staking in Engeland. Bezwaren tegen de Duitsche noodveror deningen. nomen worden ten einde te geraken tot verbetering van de economische toestan den? Men moet niet trachten terug te kee- ren naar vroegere toestanden. Vast staat, dat de scheepsruimte gedu rende de laatste jaren te veci is toegeno men. Van 1913 tot 1930 is de scheepsruim- te op den Rijn gestegen met 60 pet. Voor Nederland alleen hedraagt dit. percentage 110, voor Duitschland 16 en voor de par ticuliere vaart alleen 70 pCt Het vervoer is in dezelfde periode echter slechts ge stegen van 54 tot 70 millioen of ongeveer 30 pet. Een groot verzuim is, dat de schip pers niet meer geld hebben uitgegeven voor het onderwijs aan hun kinderen, in plaats van voor uitbreiding der scheeps ruimte. Wanneer dit was geschied, zou de toestand thans niet zoo slecht zijn. Bij de bespreking der maatregelen tot verbetering, werd opgemerkt, dat men er voor moet zorgen handel en industrie niet af te schrikken van het vervoer te water. Er moet samenwerking zijn der drie hoofdverkeersmiddelen: spoorwegen, vaar wegen en autovervoer. De secretaris van het Congres Mr Gros heide uit Amsterdam resumeerde hetgeen bij de besprekingen naar voren is ge komen. Hij stelde voor het bestuur uit te noodigen de verschillende naar voren gebrachte punten nader te overwegen en wanneer dit tot een conclusie leidt het bestuur te machtigen, die stappen te doen, welke wenschelijk worden geacht. Ten tweede stelde hij voor op grond van de motie-van der Sleen het Congres te doen uitspreken, dat de nood in de binnen vaart hoog gestegen is en de regeering te verzoeken hulp- en steunmaatregelen te nemen voor de particuliere binnenschip- perij, waarbij rekening moet worden ge houden met de belangen der overige bin nenvaart. Overeenkomstig deze voorstel len werd zonder stemming besloten. De 27ste Kon. Ned. Jaarbeurs. De Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs deelt mede: Nadat de eerste twee dagen het aantal bezoekers ongeveer gelijk was aan dat der vorige Najaarsbeurs, is op den derden Beursdag het aantal bezoekers met 16 procent sedert de vorige Najaarsbeurs toegenomen. Niet-vlaggen van een Rijksgebouw. Men schrijft aan de „Nederlander": Er was mij meegedeeld, dat er van het gebouw van één der Raden van Arbeid in Friesland op nationale feestdagen nooit gevlagd werd, omdat de voorzitter van dien Raad, één der voormannen van de S.D.A.P. in die provincie, tegen dat vlag gen bezwaar heeft. Ik kon dat niet gelooven, waarom ik besloot mij op den jongsten verjaardag van H. M. de Koningin met eigen oogen te overtuigen. Ik reisde naar Heerenveen en van dat Rijksgebouw woei de vlag n i e tl Mag zoo iets toegelaten worden? Is het geen hoog tijd dat aan dergelijke rijksambtenaren van hoogerhand eens kenbaar gemaakt wordt, dat zij, door aanvaarding van hunne betrekking ook plichten op zich genomen hebben? Besprekingen Inzake bouwbedrijf. Dezer dagen zijn op bet departement van Binnenlandscbe Zaken tusschen den secretaris-generaal mr dr K. J. Frederiks en de bestuurders van de bouwvakarbei- dersbonden besprekingen gevoerd over de voorwaarden, waarop de regeering den woningbouw zal financieren en de werkloozenkassen zal subsidieeren. De regeering heeft vervolgens schrifte lijk aan de bonden bevestigd de nieuw vast te stellen arbeidsvoorwaarden aan bet vrije overleg van werkgevers en werk nemers te willen overlaten, doch zich alle rechten voor te behouden bij de beoor deeling van de resultaten daarvan. Een voorafgaande eisch, dat de loons verlaging een bepaald percentage zou moeten bedreigen (xooala xsm wat b&d de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1