No. 288 Donderdag 8 September 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland U hebt iets vergeten! Wtr VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER I ïgen. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws» Uit de Provincie. ept. nderwijs rg. te een Mon- Kruinlngen. idvertenties orden aan^ ^schillende Posterijen in. 7 Sept., 2.30 u. :r. k 8.12 7.49 9.40 45. derland. tavia te SfEVELT, uitr., libraltar. JONDE, thuisr. en 12 (midd.) loyd. (10 n.m.) Port essant, 6 (5 a n.m.) RBERICHT. van 8 Sept.: wellicht toe- lel. wind, ge- of geen regen, ag 3 uur: lag 756. isers: RSCURSUS, S en CUR- Zaterdag 10 tot 9 uut en de Ambachts- gens het bi) de cslnkonisteiv- T BESTUUR. lOOl WETHOUDERS iHgen ter open- nieuwe leer- us 1932—1933 vinden op tembar, des in het gebouw an het Molen- iedraagt 12.— ïinimum, naar n, opklimmend sjaar als maxl- logenden vrij- 1. eptember 1932. ethouders K, Voorzitter. /EUR, Secretaris. „P.Z.E.M." nscht eden en zijn te be- undige.pf door ng No. 143395 .50. i DIRECTIE. Dlraoteur-Hoofdredaoteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Qoee. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WSSZBAÖ. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per poet, S3.— Losse nummers 1Q.05 Prijs der Advertentfën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 cL Bi] abonnement belangrijke korting. Dc opleving van den handel in Engeland. Naar Reuter meldt, bespreken de Lon- densche bladen de „opleving van den oeconomischen toestand". De Daily Telegraph" schrijft, dat uit alle deelen der wereld berichten worden ont vangen van toenemend optimisme op het gebied van den handel en van een terug- keerend vertrouwen, dat hoofdzakelijk een gevolg is van de stijging der prijzen op de goederenmarkten, met name van sui ker, katoen, rubber en metalen. Ook de „Daily Mail wijst op de verbete ring van den toestand en opleving van den handel in verscheidene landen. Een nieuw monarchistisch complot in Spanje? Dinsdag liep er te Barcelona met hard nekkigheid een nieuw gerucht van een monarchistisch complot. De overheid heeft buitengewone maatregelen getroffen. Het leger is geconsigneerd; 3 gepension- neerde officieren zijn in hechtenis geno men er een sociëteit van gepensionneerde militairen is gesloten. Gespannen toestand in Griekenland. Minister-president Venizelos is vroeger dan in zijn voornemen lag teruggekeerd van zijn reis naar Kreta, waar hij verkie zingspropaganda heeft gevoerd. De militaire liga zou in den afgeloo- pen nacht bijeenkomen ten einde te beslis sen of het noodig is ter bescherming van de republiek direct in te grijpen. Het mijnconflict in België geëindigd. De gemengde commissie van vertegenr woordigers der mijneigenaars en der mijn werkers, die over de regeeringsvoonstel- len tot bijlegging van de staking beraad slaagden, heeft de regeeringsvoorstellen aangenomen, waardoor de staking geëin digd zal worden. Het loon wordt met ingang van 1 Oc tober, voorloopig voor den tijd van een maand, met 1 pet. verhoogd, terwijl een verdere verhooging zal volgen, indien de Duitsch-Belgische onderhandelingen over de vaststelling van een contingent het ge- wenschte resultaat hebben. Tenslotte is nog overeengekomen, dat de algemeene loomovereenkomst aan een nader onderzoek onderworpen zal wor den. In de Borinage en andere mijnbekkenis zal 'zoo mogelijk het geheele personeel opnieuw in dienst worden genomen. Rijksdagontbinding de volgende week? In politieke kringen in Duitschland in teresseert men zich natuurlijk levendig voor de vraag, hoe de politieke situatie zich in de komende week zal ontwikkelen. Het is thans zeker, dat de Rijkspresident Vrijdag a.s. in Berlijin terugkeert. De ont vangst van den president van den Rijks dag, Göring, zal a.s. Zaterdag plaats vin den. Maandagmiddag zal de Rijkskanselier Von Papen in den Rijksdag zijn groote politieke redevoering houden. In welin gelichte kringen gelooft men, dat tegen Woensdagavond de binnenlandsche poli tieke situatie zich duidelijker zal afteeke- nen. Volgens de huidige beoordeeling acht men de ontbinding van den Rijksdag nau welijks meer te vermijden. Deze ontbin ding zou dan geschieden in het midden van de volgende week. In dat geval zou den de nieuwe verkiezingen worden ge houden irf de eerste helft van November, vermoedelijk op Zondag 6 November. De conferentie van Stresa. In de plenaire zitting van de confe rentie voor den economdschen wederop bouw van Zuid-Oost-Europa, sprak als laatste spreker de Nederlandsche gedelegeerde Prof. Bruins. Prof. Bruins verklaarde, dat de Neder- landsohe regeering in beginsel gunstig staat tegenover den vrijhandel en geen enkel bezwaar heeft tegen een eventueele verleening van wederzijdsche preferen- tieele verleening van wederzijdsche prefe- rentieele rechten in Midden- en Oost- Europa. Hij wees evenwel met nadruk er op, dat preferenties een ernstige inbreuk uitmaakten op de meestbegunstigingsclau- sule en om deze reden stelde hij' voor, dat deze beperkt zullen worden tot granen en slechts verleend zullen worden voor een bepShlde periode. De Duitsche gedelegeerde wees er op, dat het noodig is, iets te doen. en de land- bouwstaten, die zonder hun schuld ia nood zijn geraakt, te helpen tegenover de over- zeesche landen, die met hetere technische middelen werken. Duitschland is bereid tot alle desbetreffende overeenkomsten toe te treden onverschillig of het een verdrag tusschen twee afzonderlijke of een ver drag tusschen meer staten betreft. Een tweede Piccard. De bekende Amerikaansche geleerd©, dr Millikan, is van plan, heden per vlieg tuig een hoogte te bereiken van acht kilo meter, teneinde een onderzoek in te stel len naar de werking der cosmische stra len. Hij zal opstijgen bij Cormozant Lake. Millikan verklaart, dat 'dit onderzoek van veel grooter gewicht zal zijn, dan de jongste stratosfeervluoht van prof. Pic card. Millikan wil onderzoeken, welke de uit werking is van de magnetische pool op de cosmische stralen en een aantal foto's nemen. Piccard zal waarschijnlijk binnenkort den reeds aangekondigden derden tocht naar de stratosfeer ondernemen nabij de Hudsonbaai. Korte Berichten. Bij de Duitsche arbeidsbeurzen stonden volgens mededeeling van het Rijksinstituut voor werkverschaffing per 31 Augustus j.l. 5.'225.000 personen als werkeloos ingeschreven, d.i. 185.000 min der dan per medio Augustus. Volgens Reuter gelooft men, dat het binnenkort zal komen tot een vrijwel al gemeene verlaging van salarissen en loo- nen, in de automobielfabricatie van Ford. Het geheele personeel zou er door ge troffen worden, behalve de arbeiders, die een minimum-loon ontvangen. Het Fransche ontwerp van de nota van antwoord op het Duitsche memoran dum, dat Woensdag in den kabinetsraad besproken is, is reeds ter kennis ge bracht van de regeeringen der mogend heden, welke zijn toegetreden tot het ver trouwenspact van Lausanne. Betreffende den inhoud wenscht men nog geen en kele mededeeling te verstrekken. Verwacht wordt dat de nota op zijn vroegst Vrijdagavond te Berlijn zal wor den overhandigd. De nieuwe economische verordenin gen van 4 en 5 September van de Duit sche regeering schijnen noch 'bij de werk gevers, noch bij de werknemers in goede aarde te vallen, want er gaat geen dag voorbij of het W.B. maakt melding van protesten die bij de regeering ingediend zijn tegen de nieuwe verordeningen. Tegen vreemde arbeidskrachten. Op het departement van Binnenland sche Zaken ligt een wetsontwerp gereed op het in dienst nemen van vreemde ar beidskrachten. De bedoeling is buitenlanders te we ren uit die takken van bedrijf, waarvoor voldoende Nederlandsche arbeidskrach ten beschikbaar zijn, teneinde aldus de werkloosheid onder de Nederlandsche ar beiders zooveel mogelijk tegen te gaan. De regeling, die in het wetsontwerp wordt voorgesteld, is zoo, dat voor het in dienst nemen van vreemde arbeidskrach ten in bepaalde bedrijven vergunning noo dig is, welke de Kroon moet verleenen. De bedoeling is, dat 't wetsontwerp reeds op 1 Januari a.s. in werking zal treden. Het conflict in de scheepvaart. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt zijn behalve de Kon. Ned. Stoomboot-Mij nog eenige andere scheepvaartmaatschap pijen uit de reedersvereeniging getreden. Het schijnt wel zeker te zijn, dat de Stoomvaart-Mij „Nederland" en de Holl. Stoomboot-Mij, beide te Amsterdam, als mede de Rotterdamsche Lloyd te Rotter dam uit de vereeniging zullen treden. De directie van den Rotterdamschen Lloyd heeft bevestigd, dat zij uit den Bond van Werkgevers ter koopvaardij ge treden is. Ook de HollandAmerikalijn is eenige dagen geleden uit den bond getreden. De directie deelde mede, dat zij zich niet gebonden kan achten door besluiten, die buiten haar om genomen worden. Ook de directie van de Stoomvaart-Mij „Nederland" heeft het besluit genomen om het lidmaatschap van den Bond van Werkgevers ter Koopvaardij op te zeggen. De reden van de opzegging is, dat de maatschappij vrijheid van handelen wil houden. Voor de „Batavier III" heeft men geen bemanning kunnen vinden. Niemand heeft gemonsterd en het schip vertrekt dus hedenavond niet van Rotterdam naar Londen. Dit is het derde schip van de Batavier- lijn, dat thans door de staking is stil gelegd. Zooals bekend waren de V en de VII reeds in het conflict betrokken. Het Ned. s.s. Zaanland vein den Kon. Holl. Lloyd, waarvan de bemanning reeds voor het vertrek naar Hamburg was ge monsterd, is Dinsdagnacht van IJmuiden naar Buenos-Aires in zee gegaan. Hoewel tijdens het oponthoud in de Noordersluis van de zijde der stakers zeer druk werd „gepost" kwamen er geen incidenten voor. Er was voor voldoende politietoezicht zorggedragen. De invloed der staking is op de scheep vaart zeer goed merkbaar. Het aantal, onder Nederlandsche vlag, naar zee ver trekkende schepen is zeer gering. Asfaltwegen en slipgevaar. Op de vragen van den heer Amtz be treffende bevordering van den aanleg van klinkerwegen, ter voorkoming van slip gevaar heeft Minister Reymer geant woord: Op den asphaltweg, bekend als „de Ingezonden Mededeeling. Bij Uw winkelier ligt nog steeds een gratis pak „1,2, 3" voor U klaar „1, 2, 3" is het nieuw, zelfwerkend waschmiddel van Neder- landsch fabrikaat; 17X/S ct, per groot pak, dus 5 ct. goed- kooper dan ieder ander buitenlandsch merk. Bij aankoop van 2 pakken „1, 2, 3", geeft Uw winkelier nog enkele dagen een derde pak cadeau. Haal onmiddellijk 3 pakken voor slechts 33 ct. en doe de wasch in dat uitstekend, Nederlandsch, zelfwerkend waschmiddel. Binnenland. De consumptiemelk ook onder de crisis- zuivelwet. Wetsontwerp tegen vreemde arbeids krachten. Het conflict in de scheepvaart. Wat er op de „Rotterdam" gebeurd is. Relletjes te Voorburg. Het verdwenen meisje uit Losser terecht. Buitenland. Een nieuw complot in Spanje? De mijnwerkersstaking in België geëin digd. Volgende week Rijksdagontbinding? als ambtenaren in engeren zin worden, be schouwd, benevens wachtgelders en vo lontairs. Do groote beteekenis van deze wijziging was, dat de bond hierdoor van karakter veranderde en van een catego rale een algemeene organisatie werd. Het voordeel was, dat de bond niet meer zou kunnen worden geweerd bij het georga niseerd overleg uit verschillende ge meentelijke commissies, zooals thans nog vaak voorkwam. Het besluit werd opge schort om eerst te trachten een prin- Ingezonden mededeelingen. Bredasche Baan", nabij Roosendaal, heeft op 22 Jui j.l. een ernstig auto-ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Dit on geval mag niet uitsluitend aan de glad heid van den weg worden geweten. Blij kens een ingesteld onderzoek was het hoofdzakelijk een gevolg van een bij groote snelheid uitgevoerde beweging, welke het over den kop slaan van het motorrijtuig ten gevolge heeft gehad. Behalve bij ijzel, sneeuw en slib (als bij druk bietvervoer) e.d. leveren klin kerwegen geen slibgevaar op. Bij druk, zwaar of zeer snel verkeer treden echter andere moeilijkheden met klinkerwegen op, welke het nog niet raadzaam maken bij het maken van wegen te bevorderen, dat uitsluitend van straatklinkers wordt gebruik gemaakt. Bij licht verkeer is verder de prijs van groote beteekenis. Overigens blijft het onderzoek naar het beste materiaal voor wegbedekking een onderwerp van ernstige studie uitmaken, waarbij met de belangen van nationaal fabrikaat wordt rekening gehouden. Tuinbouw en Crisispachtwet. Op de vragen van den heer van de Bilt betreffende de toepasselijkheid der Crisispachtwet 1932 op de tuinbouwbedrij ven heeft Minister Donner het volgende geantwoord: Een der kantonrechters-plaatsvervangers te Haarlem heeft inderdaad op 28 Juli een beschikking gegeven, waarbij er van is uitgegaan, dat de Crisispachtwet 1932 niet betrekking zou hebben op den tuin bouw. Toen de drie centrale landbouworgani saties zich naar aanleiding van deze be schikking tot den Minister hadden gewend heeft deze gewezen op de mogelijkheid van een hoogere voorziening. De zaak is thans aanhanging bij de rechtbank te Haarlem. Reeds daarom ware het min der juist, zoo de Minister zijn meening over het rechtspunt in het openbaar uit sprak, laat staan zich tot de kanton rechters richtte. Kleine opleving in de visscherij. De „Tel." meldt uit IJmuiden: De be sommingen van de laatste dagen zijn van dien aard, dat verschillende reeders een klein gedeelte van hun stilliggende sche pen weer klaar maken voor de visscherij. Ongeveer 1/3 der vloot zal weldra in de vaart zijn. Gisteren besomden de 7 stoom trawlers, die aan de markt waren, ruim f21.000. Bij de Mij. Hera werd weer eenig per soneel aangenomen. De Westlandsche wijn. Omtrent de vervaardiging dit jaar van wijn uit de Westlandsche druiven, verne men we dat hiertoe vermoedelijk dit jaar nog niet zal worden overgegaan. Wel zijn door enkele fabrikanten reeds voldoende maatregelen genomen, om zoo noodig tot de verwerking van druiven over te gaan, doch de prijs van de druiven heeft zulks tot nu toe nog niet noodig gemaakt. De hooge accijns die moet worden betaald, houdt voorts de fabri cage van Westlandsche wijn nog tegen. Regeeringssteun aan de scheepvaart? De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft in audiëntie ontvangen de le den van het dagelijksch bestuur van den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij. Zij zetten de moeilijkheden van het scheepvaartbedrijf uiteen en de situatie van de staking. Aan de regeering werd gevraagd of zij bereid zou zijn te treden in een plan van steun, als bijdrage in zake een eventueele loonsverlaging. De minister ging niet zoo ver, een uitge werkt plan daaromtrent niet in onderzoek te willen nemen. Doch hij wees er op, dat zulk een steunverleening niet zou strooken met alle uitingen en daden der regeering van laatste jaren. Herinnerd werd aan het plan te Am sterdam betreffende onderhoud van wo ningen; gewezen werd ook op de gedachte, welke in de steunverleening aan land bouw en tuinbouw verwerkt zit, n.l. dat zulks niet strekt om loonsverlaging te voorkomen, doch slechts garandeert een uiterst karig bestaansminimum. Bij behandeling van de scheepsfinan- cieringswet is ook steun in beginsel afge wezen. Wel verklaarde de minister, dat eventueel op gelijke wijze voor onderzoek in aanmerking zouden komen de lijnvaart en de vrachtvaart, omdat in verband met de voor beide soorten bestaande moeilijk heden, de minister daartusschen geen principieel verschil zag. Spijsvet der armsten. Reeds eerder werd bericht omtrent de uitvoeringsmoeilijkheden, gerezen in ver band met de door minister Verschuur ge dane toezegging betreffende het onbelast blijven van rundvet en reuzel. In tegenstelling met loopende geruch ten als zou op die toezegging worden te ruggekomen, verneemt het „Volk", dat ge streefd wordt naar een regeling, waarbij de gedane belofte vrijstelling van het spijsvet der armsten gestand wordt gedaan, zij het dan met de noodige waarborgen tegen misbruik. Nederlandsche bond van gemeentel- ambtenaren. Op de te Zwolle gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren werd als belangrijkste punt van de agenda bespro ken de wijziging van art. 2 der statuten. Het vorig jaar werd besloten dat als ge meente-ambtenaren zouden worden aan gemerkt alle personen in vasten, tijde- lijken of zijdelingschen dienst der gemeen ten, voor zoover zij door deze lichamen cipieele uitspraak te krijgen voor de toe lating van den bond in alle commissies onder de huidige statuten. Na urenlange discussies in besloten vergadering, be haalde het hoofdbestuur de overwinning en werd het besluit van het vorig jaar gehandhaafd. Verband van Anti-Rev. Propagandaclubs. Het Verband van A.-R. Propaganda clubs hoopt op Woensdag 21 Sept. a.s. in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht zijn jaarvergadering te houden. In de morgenvergadering die te 11 uur aan vangt, zal de Voorzitter, de heer J. Schou ten, als openingswoord „Ons Mobilisatie bevel" uitgeven. De namiddagvergadering zal als naar gewoonte het karakter eener algemeene cursusvergadering dragen. Z.Exc. Dr H. Colijn gaf de toezegging daarin te behan delen: „Het door het G. G. voorgestelde Verkiezingsmanifest-1933 in het licht der millioenennota". Besturen van K.V., welke de oprichting te hunnent eener P.G. in den komenden winter overwegen, kunnen, voorzoover de plaatsruimte toelaat, voor deze vergade ring introductie verkrijgen bij het Secre tariaat van het Verband, Dr Kuyper- straat 3, Den Haag. Den P.G.'s wordt dringend verzocht ten spoedigste opgave te doen van het aantal bezoekers, opdat tijdig zal kunnen overwogen worden of de zaal voldoende plaatsruimte zal bieden dan wel of daar omtrent bijzondere voorzieningen zullen moeten getroffen worden. Alleen op ver toon van kaart wordt toegang verleend. Wie te laat komt vischt achter het net. Het ontdekte massagraf te Grijpskerke. Het te Grijpskerke ontdekte massa graf, waarin elf geraamten door en boven elkaar lagen en dat waarschijnlijk van Engelsche soldaten is, dateert niet van 1812, doch drie jaar vroeger (1809). 30 Juli 1809 landden de Engelschen met 38.000 man op Walcheren bij Vrou wepolder. Den anderen dag gaf Middel burg, dat zich niet kon verdedigen, da delijk over. Bij een aanval op Ramme- kens en Vlissingen verwachtten zij meer tegenstand, 't Kasteel was echter zwak be zet en gaf zich 4 Augustus over. Op 11 Augustus had 't bekende bombardement van Vlissingen plaats, dat gedwongen was 15 Augustus 1809 zich over te geven. Ofschoon bijna alle Walchersche dorps kerken door de Engelschen als kazernes werden gebruikt, werd Grijpskerke, als zijnde het centrum van Walcheren, door de Engelschen als hoofdkwartier gehou den. Het is dus meer dan waarschijnlijk, dat het gevonden graf van Engelschen is, daar de Zoeuwsche koortsen vele slacht-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1