No. 287 Woensdag 7 September 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland l, 2, 3 Buitenland. FEUILLETON JOAN CARISBROKE U hebt iets vergeten tt tt Belangrijkste Nieuws. Binnenland. us Kraijase 87 I, bKWd: 25, Uiltje uwardea en Paur- 20 j. te Kattea- >eth Vermaire, 64 t Spruit. itrouwd: Laurens e Koudekerke en )d. d. v. Pieter Si- ïa Jakoba Huijs- D. Geboren: 4, Ja- v. W. Boekhout Johanna Jacoba, Bliek; 13, Thona, Jonge. [esu, 71 j., wednr. G. de Visser, 79 j., iwd: 24, Jan Ju- 23 j. en Tannetje "Willem van Keu- slla Machielse; 11, Osté en Adriana vd: Cornelis Pie- is Kesteloo, 25 j.; lelmina Oosdijk. st, 45 j. en Her- je Anna, d. v. Ma ria Burcht; Antje, rnheere en Helena a: een kind van ter en Jacoba de >sdijk, 69 j., echtg. m; Pieter Breure, juist. 3RLICHTINGS T. l onderhoud met e, zooais gemeld, jenoemden dienst rake zijn van een iu eens zou aan- i dienst denkt te f wel, dat ik mij enblik onmogelijk echts tot zeer al- ngen zou moeten immers pas sinds ive afdeeling mijn laakt en ik nog n minister en hoe Hirschfeldt, staan ide vraagstukken, izet van de orga- stellen der richt- eid aan de orde ng gedurende 4y2 had vertoefd en geleden hierheen nen om zijn ver as de benoeming eerste helft van de lucht komen ijk kort geleden iet eventueel aan- ambt gesproken, i werkkring, dien niet veel voldoe- ïtwoordde de heer alen bevestigend, n zijn consulaire i dat hij veel van in den vreemde 1 meer dan één fstandigen arbeid unnen verrichten. dit nam toch 'eg, dat hij be- ijkerwijze zijn ning tot directeur en Economischen chtingsdienst als langename bevor- beschouwde. hij zich tot nu hoofdzaak met nische, commer- en industriëele nden en verhou- i in denvree ni eten bezighouden, zou hij vooral met edrijfsleven en de lswereld in Ne- a n d in aanraking l. Maar juist hoop- voor hetgeen er de nieuwe functie rrichten valt, heel ;e zullen hebben ie ervaring door opgedaan niet als consul, doch last ook geduren- jaren, dat hij in Den Haag op Departement van landsche zaken mische afdeeing) ezeten, en dat net periode (1924/27) i hij van nabij het tand komen van illende onzer han- rdragen had me- aakt en ten slotte ;ijn ervaring op svens diplomatie- lost te Santiago, hij als onze con- s vertegenwoordi- oofd van het ge- hap was met den m zaakgelastigde. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes, Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, Lu Burg. Tel. No. 259. 2Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WEKXBAO» AbonEementssrijs; Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers f0.05 Prijs der AdvertenttSn: 1regels 11.20, elke regel meer 3G ct Bij abonnement belangrijke korting. V Godsdienst en Socialisme. In „De Sociaal-Democraat" behandelt een medewerker weer eens dit bekende on derwerp. Eén uitdrukking trok daarin bijzonder onze aandacht. De schrijver, die beslist godsdienst-loos wil wezen, argumenteert de tegenstelling tusscben socialisme en godsdienst aldus: „Onze Partij beeft tot taak, en dit stelt zij zich ook ten doel, bet leven bier, dus nu voor ieder, zoo mooi, zoo goed moge lijk te maken; aan dit leven hier inhoud te geven. Dit kan niet anders dan voor alles te zetten het m a t e r i e e 1 e, bet stof- f e 1 ij k e. Dit is trouwens ook noodig wil van een meer inhoud geven aan ons le ven sprake zijn. Hiertegenover staat de godsdienst en vooral de christelijke; bet leven bier ge richt op het hiernamaals, met de voor ons gevaarlijke stelling: Wat de menscb hier tekort komt, wordt dubbel in gehaald in het komende leven. Waar dit de feiten zijn, daar kan geen sprake zijn van compromis. Ik zeg van compromis, omdat onze taktiek ook bier in ons land te veel gericht wordt op wat men noemt: „De heilige gevoelens van an deren te ontzien". Natuurlijk niemand mag met vooropgezette bedoelingen een ander in zijn geestesmeening met beleedi- gingen tegemoet gaan. Maar als 't tijd is om te toonen, boe wij als Partij over den godsdienst denken, dan kan en mag deze niet anders zijn, dan tegen een levensbe schouwing, die bet hoogste en zwaarste punt van 'smenschen leven verlegt naar 't onbekende. Onze bedoeling is: Socialis me (dus geluk) bier op aarde." De typeering van den godsdienst is hier zonder meer valsch. En wij wisten eerlijk gezegd niet, dat nog iemand zulke dingen durfde neerschrijven. Men praat en schrijft in den rooden boek blijkbaar over dingen, waarvan men niet het minste verstand heeft. Men geeft van den godsdienst een caricatuurbe- schrijving en stelt die dan tegenover het socialisme. Een wel gemakkelijke, maar in hooge mate laakbare methode. Ernstige men- schen onwaardig. Bovenstaand citaat is overigens weer een bewijs, dat er ook in den soc-dem. kring steeds meerderen komen, die op komen tegen de vroeger zoo vaak ver kondigde theorie, dat een Christen ook sociaal-democraat kan zijn. Britsche bezuinigingspolitlek. Volgens de „Daily Mail" worden voor de komende parlementszittmg wetsont werpen voorbereid, waardoor besparingen van minstens 90 millioen pond 'zullen worden verkregen. Het blad is van meening, dat de kanse lier van de schatkist in staat zal zijn, de eerstvolgende begrooting beneden de 700 millioen pond te houden. door EMMA JANE WORBOLSE. (Vrij naar bet Engelscb.) 14). o Het wordt hoog tijd, dat men zich in onzen stand ook eens bewust wordt van de verplichting, die men jegens zijn kin deren heeft. Je ziet, ik kom eerlijk voor mijn meening uit." „Dat doet u tante Jane en ik moet zeg gen, dat u zich in duidelijk Engelsch weet uit te drukken. En ik weet, dat u een voor standster van de vrouwenbeweging is. Dat zijn ongetrouwde dames gewoonlijk, geloof ik. Zij, die zich zoo warm maken over de rechten der vrouw tegenover den man, zijn gewoonlijk diegenen, die geen man hebben kunnen krijgen." „Nu moet je niet onhebbelijk worden. Ik ben niet van plan over dat punt te redetwisten met een jong broekje als jij bent. Mijn hoofdgedachte over de rechten der vrouw is echter, dat ieder meisje, van goede of van minder goede geboorte door haar natuurlijke bescherming zoo groot gebracht moest worden, dat ze zoo noodig hoofd en handen, desnoods allebei, kan gebruiken om zich een onderhoud te ver schaffen in den stand waarin God haar geplaatst heeft, of liever, waartoe Hij Het budget van dit jaar bedroeg 766 millioen pond. De ontsporing van den D-trein Parijs Marseille. Naar uit Marseille nader wordt gemeld betreffende 't spoorwegongeluk dat aldaar beeft plaats gehad, hebben in totaal tien personen min of meer ernstige verwon dingen opgeloopen, welke evenwel in geen enkel geval als levensgevaarlijk behoeven te worden beschouwd. Tot de gewonden behooren de hoofdconducteur en de ma chinist. Reuter meldt nader, dat de ontsporing geschiedde op een plek, waar arbeiders tijdens de pauze tusschen bet passeeren van twee treinen de oude rails door nieuwe hadden vervangen. Toen de D- trein kwam aanrijden, waren de nieuwe rails weliswaar reeds aangebracht, doch nog niet vastgeschroefd, ten gevolge waar van de trein uit de rails liep. De machinist beweert, dat bet roode waarscbuwingsvlaggetje niet, gelijk is voorgeschreven, ver genoeg van de ge vaarlijke plaats was opgesteld, veeleer zóó dicht, dat de machinist niet meer tijdig remmen kon. De conferentie van Stresa. De commissie voor den economischen wederopbouw van Zuid-Oost-Europa is gisteren bijeengekomen. De Duitsche vertegenwoordiger ver klaarde, dat volgens zijn meening aller eerst een oplossing van de moeilijkheden op landbouwgebied gevonden moet wor den, waaruit dan vanzelf een regeling van de financieele kwesties zal voortvloeien. In een rede, welke meer dan een uur duurde wees de Poolscbe gedelegeerde op de noodzakelijkheid van samenwerking van alle staten. Hij stelde voor vaststelling van contingenten voor de uitvoerover- schotten door de crediteurlanden, verder het verleenen van preferentieele rechten welke echter algemeen moeten zijn om nuttig effect te kunnen hebben en een om zetting der schulden op korten termijn in een obligatieleening. Deze leening zou op de voornaamste geldmarkten opgenomen kunnen worden en weliswaar voor iederen staat afzonderlijk. De Britsche gezant Addisson verklaar de daarna in scherpe bewoordingen, dat bet eenigste middel om aan den belachelij- ken toestand van thans een einde te ma ken een wegnemen der invoerbelemmerin- gen en vooral een vermindering der douane-tarieven is. Als de vos de passie preekt De nieuwe Duitsche noodverordening. De sociaal-democratische rijksdagfrac tie heeft bet voorstel ingediend, de nood verordeningen van 4 en 5 September in te trekken. De „Deutsche" schrijft: De regeering van de baronnen permit teert zich ongehoorde dingen. De werkge vers ontvangen groote geschenken, terwijl den werknemers zeer groote offers wor den opgelegd. De „Angriff" verklaart: Bevat het eer ste hoofdstuk essentieel een illusie, het tweede bevat een ernstig gevaar en brengt nieuwe ellende en nieuwen nood over alle haar geroepen heeft; want het is heele- maal geen wet van Meden en Perzen, dat een meisje op denzelfden voet moet blij ven leven als haar ouders, vooral als die ouders zorgeloos zijn geweest." „U zoudt mijn zusters toch zeker niet zelf in haar onderhoud willen laten voor zien?" „Waarom niet?" „Het zijn Garisbrokes." „En Garisbrokes moeten eten en drin ken en fatsoenlijke kleeren dragen, om nog maar niet eens te spreken van een onderdak, dat ze noodig hebben, of ze nu man of vrouw zijn. De Carisbrokes zijn dwazen geweest en bet wordt zoo lang zamerhand tijd, dat ze tot hun verstand komen en leeren met de toekomst reke ning te houden. Als je vader sterft, sterft zijn inkomen met hem, zoover bet zijn gezin betreft. Het vermogen van je arme moedér dat jij, tusscben twee haak jes tracht zoo snel mogelijk te doen ver minderen is niet veel, als het verdeeld moet worden tusscben zes meisjes je ziet, ik schakel jou al uit zes meisjes, die in weelde en verkwisting zijn groot gebracht en die zich zelf, noch elkaar weten te helpen. Wat zou een gröoter schande voor haar zijn eerlijk, eerbaar vrouwenwerk of fatsoenlijke armoe de en afhankelijkheid? Ik heb daar in den la&tsten tijd veel over nagedacht." „Dat schijnt wel zoo; en ik beweer niet, dat er niet Teel waarheid schuilt in I werknemers. Het blad constateert overi gens, dat de minister-salarissen en de tractementen der hoogere ambtenaren van het rijk niet verlaagd zijn. Ten aanzien van de ontzaglijke maatregelen tegen het volk kan slechts een oplossing staan: een zeer scherpe en onverbiddelijke strijd. Russische rantsoenen gehalveerd. De correspondent van de „Daily Ex press" te Moskou bericht, dat Rusland den zwaarsten winter sinds* den grooten hongersnood van tien jaar geleden tege moet gaat, hetgeen wel blijkt uit een twee tal verordeningen van de Sovjet-regee ring. De eerste verordening behelst een ver mindering van het rantsoen voor de Rus sen zoowel als voor de buitenlanders, die in Rusland werken, met 50 pet., terwijl do tweede verordening van alle regeerings- bedrijven eischt, dat zij zelf groente en graan gaan verbouwen. Alleen het personeel van de legaties is van deze voedingsmaatregelen uitgezon derd. Bedrijvigheid in de Londensche dokken. In de Londensche dokken heerscht groote bedrijvigheid. In het begin der week waren alle aan legplaatsen in het King George V Dock, het grootste kunstmatige dok ter wereld, bezet. Voor het eerst sinds eenige jaren zien de scheepvaartkantoren uit naar perso neel. De kennisgevingen „No hands wan ted" zijn vervangen door plakkaten, waarin matrozen, stokers, stewards, koks en scheepsjongens gevraagd worden. De handelaren in scheepsbehoeften heb ben het druk. Victoria Dockroad, de straat in het Oosten van Londen, waar zeelieden die aan wal stappen, hun inkoopen doen, heeft een heel slappen tijd achter den rug, maar thans heerscht in de magazijnen de grootste levendigheid. De spoorwegen profiteeren van deze verlevendiging van den handel in niet ge ringe mate. Alle spoorlijnen in de haven zijn tot hun uiterste capaciteit met volge laden goederenwagens bezet, en de eene motorwagen na de andere rijdt de poorten der werven in en uit. Goedkoope huwelijksreizen. Mussolini heeft aan alle pasgehuwde paartjes, die hun huwelijksreis naar Rome maken, als huwelijksgeschenk een korting van zeventig procent op de spoor- wegprijzen aangeboden. Deze belangrijke korting op de spoor kaartjes kan verkregen worden, na over legging van de trouwakte op ieder Ita- liaansch consulaat in het buitenland, bin nen vijftien dagen na het sluiten ,van het huwelijk. De Amerikaansche begrooting. Senator King heeft, naar uit "Washing ton wordt gemeld, in de financieele com missie van den Amerikaanschen. senaat verklaard, dat opnieuw een groot deficit is te verwachten aan het einde van het volgend begrootingsjaar. Het deficit zal waarschijnlijk ongeveer $2 milliard be dragen. wat u zegt. Maar we kunnen op een an deren keer nog wel eens over de meisjes praten; ik ben natuurlijk volkomen bereid te doen voor mijn zusters, wat ik kan, als het eens noodig mocht blijken. Maar nu zou ik graag weer op goeden voet komen met vader. Hij is woedend op me." „Ik zal doen wat ik kan; ik zal eens met je vader spreken, maar ik vrees, dat het weinig zal uitwerken. De Garisbrokes hebben nooit geduld, dat een ander zich in hun zaken mengde en ik heb zeer zeker niet het recht te komen tusschen, mijn broer en zijd zoon." HOOFDSTUK IV M e 1 i o r a. Juffrouw Martin, de gouvernante, kwam dien avond terug, zooals afgesproken was. Toen ze schreef, dat men haar op een be paald uur mocht wachten, wist men in het domineesgezin te Perrywood, dat ze op den vastgestelden dag, precies op den tijd dien ze aangaf, zou verschijnen. Niets dan het ingrijpen van een Hoogere Macht, in den vorm van de een of andere ziekte of een ongeluk, zou juffrouw Martin er van terug gehouden hebben haar voornemen ten uitvoer te brengen, vooral als ze zich door een belofte ergens toe verbonden had. Haar kerstvacantie was eigenlijk nog niet heélemaal afgeloopen, maar ze had een briefje van tante Jane gekregen, dat mea het als een gunst sou beschouwen, Ingezonden Mededeellng. Bij Uw winkelier ligt nog steeds een gratis pak „1, 2, 3" voor U klaar „1, 2, 3" is het nieuw, zelfwerkend waschmid- del van .Nederlandsch fabrikaat17l/s ct, per groot pak, dus 5 ct. goed- kooper dan ieder ander buitenlandsch merk. Bij aankoop van 2 pakken „1,2, 3", geeft Uw winkelier nog enkele dagen een derde pak cadeau. Haal onmiddellijk 3 pak' ken voor slechts 35 ct en doe de wasch in dat uitstekend, Nederlandsch, zelf werkend waschmiddel. Korte Berichten. De Engelsche overheid te Bombay heeft ontdekt, dat het al-Indische congres een geheimen raad heeft gesticht tot het maken van propaganda tegen Engeland. Getracht wordt thans, den zetel van dezen bond te ontdekken. Bij de viering van de Labourday te New-York zijn ongeveer 200 personen om het leven gekomen, in hoofdzaak tenge volge van auto-ongelukken. Bij de brandweerparade, welke ter ge legenheid van Labourday werd gehouden, werden ruim 250 personen tengevolge van de hitte onwel. Overigens worden uit het geheele land vele gevallen van verdrin king bij het baden gemeld. Naar uit Valparaiso in Chili gemeld wordt is aldaar een communistisch com plot ontdekt, dat van Montevideo uit ge leid werd. Een aantal communistische lei ders zijn te Valparaiso gearresteerd. Het hestuur van de Alexanderfabrio- ken van de Nahmer A.G. te Remscheid, dat eenigen tijd geleden ongeveer 400 ar beiders en bedienden heeft ontslagen, heeft thans, nu de groote voorraden, die zich opgestapeld hadden opgeruimd zijn, weer 330 arbeiders teruggenomen. De Duitsche Rijksdag zal tegen Maandag 12 September te 3 uur des mid dags worden bijeengeroepen. De rijkspre sident zal Zaterdag het presidium van den Rijksdag ontvangen. Naar een telegram uit Goerlitz meldt, zijn de metaalbewerkers in Neder- Silezië wegens een loonsverlaging van vier procent, in staking gegaan. Reeds staken 1450 arbeiders. als ze zoo spoedig mogelijk naar het ter rein van haar werkzaamheden wilde te rug keeren. De getrouwde zuster bij wie ze haar va cantia doorbracht, was geneigd tot moppe ren. "Waarom zou ze haar verlof verkor ten, terwille van menschen, die haar toch maar als een bezoldigde kracht beschouw den, en die toch zeker wel hun eigen za ken konden beheeran zonder haar hulp. „Ik ben er nog lang niet zoo zeker van, dat ze hun eigen zaken zonder verdere hulp kunnen bedisselen", antwoordde juf frouw Martin, „en daar de Carisbrokes tamelijk vriendelijk voor mij zijn geweest, voel ik me verplicht hen te hulp te ko men, als ze me noodig hebben". „Maar wie zegt eigenlijk, dat ze je noo dig hebben? Het is toch zeker geen ver zoek uit aller naam?" Juffrouw Carisbroke tante Jane schrijft me; maar ik ben er vrij zeker van, dat ze heeft geschreven op verzoek van haar broer, mijn patroon. Ik vrees, dat ik een eigenaardig soort huishouding in de pastorie zal vinden. Tante Jane en Lavi- nia verkeeren blijkbaar op voet van oor log; Maggie is het natuurlijk in alle din gen met haar oudste zuster eens; de twee lingen vervallen in een soort winterslaap eh Joan verkeert bijna altijd in de een of andere moeilijkheid. Ik kan me zoo voor stellen wat een verwarde, onaangename toon er nu al heerscht in dat slecht ge regelde gezin!'5 Binnenland. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Ontslag personeel rijksopvoedingsgestich ten. Het scheepvaart-conflict. Nieuwe zender te Hilversum. Tariefsverlaging bij de spoorwegen? Buitenland. Levendigheid in de Londensche havens. De socialisten tegen do nieuwo noodveror dening in Duitschland. Het spoorwegongeluk bij Marseille. Bouw van een jeugdgevangenis te Zutphen Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot goedkeuring van de onderhandsche overdracht door ruiling van militair terrein c.a, te Zutphen aan de gemeente Zutphen. Blijkens de Memorie van Toelichting is het in verband met den bouw van een bij zondere gevangenis voor jonge mannen (jeugdgevangenis) te Zutphen, voor het Departement van Justitie noodig te kun nen beschikken over een terrein achter de bestaande voormalige strafgevangenis aldaar, welke gronden in eigendom toebe- hooren aan de gemeente Zutphen. Een ergerlijk geval. Het r.-k. dagblad „0n3 Noorden" ver telt een ergerlijk geval, dat dezer dagen aan Waterstaat moet zijn geschied. Het rapport-Weiter becijfert een ovei- compleet aan ambtelijk personeel en stelt een generale afvloeiing voor van 12 pet. Heel wat menschen zien daardoor hun carrière gebroken en hun gezinsinkomsten belangrijk verminderd. Maar toch ziet een hoofdambtenaar van Waterstaat in deze dagen nog kans aan het departement een nieuw baantje te vinden voor zijn zoon. We nemen aan, al staat dit nog aller minst voor ons vast, dat deze betrekking in 's lands belang noodzakelijk moet wor den vervuld. Maar zou er dan onder de ontslagen of op wachtgeld gestelde amb tenaren niemand zijn, die voor deze be trekking in aanmerking komt? En gelooft nu iemand in ernst, dat de zoon van den betrokken hoofdambtenaar nu toevallig de eenige en meest geschikte voor deze be trekking is? Het geval dunkt het blad een nader on derzoek waard. Ontslag personeel rijksopvoedings gestichten. De afdeeling Amersfoort van den Alg Ned. Christ. Ambtenaarsband is eergis teravond in spoedvergadering bijeengeko men, naar aanleiding van een mededee- ling van den minister van justitie, dat de ambtenaren van de rijksopvoedingsge stichten tegen 1 Januari a.s. ontslagen zullen worden en zoo mogelijk in een lage- ren rang zullen worden herplaatst. Zij, die met wachtgeld den dienst willen ver- „En zul jij in staat zijn daar verbetering in te brengen?" „Dat weet ik niet; misschien ben ik in staat iets te doen. Ik dacht ik hoopte, dat ik eenigen invloed begon te krijgen voor ik wegging. Ik was juist van plan verscheidene kleine veranderingen in te voeren, als voorbereiding voor meer in grijpende verbeteringen; maar natuurlijk maakt de dood van mevrouw Carisbroke een groot verschil. Met juffrouw Caris broke ik bedoel Lavina aan 't hoofd van de huishouding, voorzie ik compli caties". „Je hebt het altijd heel goed kunnen vinden met mevrouw Carishroke, is het niet?" „Ja, we schoten wel op samen, zooals de menschen dat noemen, tenminste, zoo lang ik niet van haar vroeg zich voor het een of ander in te spannen. Ze liet ieder een vrijwel doen, wat hij of zij zelf ver koos; ze eischte alleen, dat men haar met het noodige respect behandelde als de vrouw des huizes en dat men haar met rust liet. Ik denk, dat ze zich volmaakt gelukkig zou hebben gevoeld in een harem, ware ze als Mohammedaansche geboren. Ik geloof niet, Claudia, dat je ooit iemand hebt ontmoet, die zoo aangeboren, volhar dend apatisch is". CWosdt rsevdgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1