Onderwijs. Gemengd Nieuws. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg Kerknieuws. Ingekotasn; Camelia Gunst vaa Oud- Vossemeer; Van Dullemen uit Ginneken, Koudekerke. Bevolking van 1031 Aug. Ingekomen: mej. J. Bijlebijl, B 60 uit Dattelin (Duitschland); M. K. Daane met gezin, B 138 uit Bergen op Zoom; mej. wed. V. Wilhelm geb. Kaijser, E 139 uit Zaamslag; G. v. d. Voorde A 116, uit Naaldwijk; H. D. van der Hammen, D 154 uit Rotterdam; mej. wed. S. J. Stou- tjesdijk geb. v. Daxnme met gezin, E 114, uit St. Maartensdijk; A. Vreeke, E 53 uit Rotterdam; mej. J. Joziasse, A 61 uit Vrouwepoldei. Vertrokken: M. P. Meijers, van D 46 naar O. en W. Souburg, met gezin; mej. H. B. Zawischa, van B 278 naar Vlissin- gen; G. Helbers met gezin, van E 219 naar Middelburg; G. Swiers met gezin, van B 293 naar St. Laurens; mej. H. Evertse, van D 65 naar Middelburg; J. L. Maas, van A 182 naar Schipluiden; P. J. Speijer, van A 183 naar Middelburg. Verbetering pompinstallatie N oordpoortplein. B. en W. herinneren er aan, dat zij in 1927 ter zake van de pomp-inricbting en de automatische electrische installatie voor het pompgemaal bij de Noordbrug gebruik maakten van de voorlichting en adviezen van de Industrieels Maatschap pij M.A.B.E.G. te Utrecht, in wie zij vol komen vertrouwen stelden op grond van haar gunstige reputatie en van het feit, dat zij een vooraanstaande plaats in neemt onder de ontwerpers en adviseurs van rioleeringen, rioolwaterzuiverings inrichtingen en dergelijke. De M.A.B.E.G. adviseerde destijds tof toepassing van een systeem, waarbij de pompinstallatie geheel in de z.g. „natte" wordt opgesteld. Zulks zou, naar zij me dedeelde, een goede automatische wer king zeer bevorderen en de pompen in een steeds bedrijfsvaardigen toestand houden. Wel was bedoeld systeem nieuw en nog weinig toegepast, maar toch werd kenbaar gemaakt, dat de gemeenten Am sterdam en Velsen hetzelfde systeem ge bruiken en dat het in Culemborg juist in toepassing was gebracht. Na het inwin nen van desbetreffende inlichtingen, die niet ongunstig waren, werd tot invoering van bedoeld systeem besloten. Aanvankelijk voldeed de geheele instal latie goed en bleven teleurstellingen uit. Doch na betrekkelijk korten tijd vielen soms verstoppingen in de pompen te con- stateeren en bleken sommige pomp-on- derdeelen aan tamelijk belangrijke slij tage onderhevig. De M.A.B.E.G. noemde als oorzaak de aanwezigheid van fijn zand in het rioolwater, welk zand de on- derdeelen bij het draaien zou aantasten en een minder goede werking der geheele installatie zou tengevolge hebben. Daarte genover werd opgemerkt, dat alle riool water toch in sterker of geringer mate zand bevat, omdat helt zand van staten en wegen via de straat-syphons in de rioolleidingen terecht komt, en dat riolee- ringspompen toch daartegen bestand moeten zijn. Het aanbrengen van water sproeiers bracht wel eenige verbetering, maar van een automatische installatie die volkomen goed werkte kon toch niet wor den gesproken. Een en andermaal hebben B. en W. de geschetste euvelen ter kennis van de M.A.B.E.G. gebracht, wier directie geen andere behoorlijke oplossing aan de hand bleek te kunnen doen, dan het maken eener nieuwe pompinstallatie met toe passing van inmiddels nieuw in den han del gebrachte pompen, die meer bestand zouden zijn tegen ruw rioolwater, en op stelling dier pompen in een nieuw te ma ken droge pompkamer. Een en ander heeft bij B. en W. den indruk geves tigd, dat het oorspronkelijk toegepaste sy steem weinig deugdelijk was en onge wijzigd wel nooit aan de daarvan ge koesterde verwachtingen zou kunnen vol doen; gelijktijdig werden zij echter huive rig om het laatste advies van de M.A. B.E.G. op te volgen. Waar echter de tegenwoordige toe stand niet kan worden bestendigd, heb ben B. en W. zich om advies gewend tot den heer Dr. Ir. M. F. de Bruijne, direc teur van den Reinigingsdienst te Rot terdam, die reeds verschillende gemeen ten met goeden raad bij rioleerings- vraagstukken heeft gediend. Genoemde adviseur heeft de geheele installatie aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en ter verbetering een oplossing in een rapport neergelegd. Nader zijn daarna door gemeente-werken de kosten ge raamd voor de werkzaamheden, vallende buiten de nieuw gedachte pomp-installa- tie. In totaal worden de kosten thans op f 12.500 geraamd en vragen B. en W. een crediet tot dat bedrag aan, welk bedrag uit een leening was te vinden. Volledig heidshalve merken zij op, dat zij. hebben overwogen, of en in hoeverre de M.A. B.E.G. eventueel zou kunnen worden aan sprakelijk gesteld wegens de mislukking van het op haar advies in 1927 toege paste systeem. Waar evenwel gedurende het garantiejaar de installatie aan rede lijk gestelde eischen heef voldaan, zijn zij overtuigd, dat te dezer zake geen tast bare resultaten zouden zijn te bereiken. verschalende ondsidseisn ma het rap port. B. en W. antwoorden, dat zij bij de beoordeeling der destijds door de M.A. B.E.G. voorgestelde bemalings-inrichting allerminst over één nacht ijs zijn gegaan. Zij hebben zich toen namelijk op de hoogte gesteld van de ervaring, die met verschillende, door da M.A.B.E.G. uitge voerde rioleeringswerken elders was op gedaan en de desbetreffende inlichtingen waren alle gunstig. Er mag niet uit het oog verloren worden, dat de ervaring met automatische systemen van bemaling nog maar van betrekkelijk korten duur is en dat er slechts enkele personen hier te lande zijn, die op dit gebied van deskun dige ondervinding kunnen spreken. On der hen neemt dr ir de Bruijne een aller eerste plaats in. Van hem is een ant woord op de technische opmerkingen der commissie ontvangen en in de gehei me trommel ter inzage gelegd. De commissie van financien meent, dat, door de lijdensgeschiedenis met het pompgebouw heel duidelijk is gebleken, dat, indien dit voorstel mocht worden aangenomen, bij de uitvoering de noo- dige voorzorgsmaatregelen moeten war den betracht, opdat niet ten tweede male de gemeente de dupe worlt. Gezien het niet aansprakelijk kunnen stellen van de M.A.B.E.G. dienen nu maatregelen genomen te worden, dat thans geen plannen worden ten uitvoer worden gelegd, zonder dat tevoren vast staat, dat iemand een behoorlijken tijd voor de goede werking van de nieuwe in richting aansprakelijk kan worden ge steld. Er is sprake van een tweede ontwerp en de commissie vraagt, waJt dit speciaal op kostengebied met zich kan brengen. De meerderheid der commissie kan zich met het voorstel vereenigen. Ook de minderheid staat niet afwijzend tegen het voorstel, maar zou in verband met den moeilijken financieelen toestand van de gemeente wenschen, dat eerst nog eens ernstig werd nagegaan, of de tegenwoor dige toestand niet nog eenigen tijd zou kunnen worden bestendigd en zoo dit niet mogelijk is, of dan niet tijdelijk eenige voorzieningen kunnen worden getroffen, totdat betere financieele toestanden de verwezenlijking van hetgeen thans voor gesteld wordt, minder bezwaarlijk maken. B. en W. antwoorden, dat voor een nieuwe mislukking geen vrees behoeft te bestaan, nu de ervaring op bemalings- gebied zooveel ruimer is geworden, dan zij destijds was. Met „tweede ontwerp" heeft de advi seur bedoeld een wijziging van zijn nu aangeboden ontwerp en wel in overeen stemming met de juiste afmeting van den kelder, die op de teekening grooter wa ren dan in werkelijkheid. Een en ander zal niet van bijzonderen invloed zijn, ook niet op de kosten. De tegenwoordige toestand van het pompgebouw kan beslist niet nog eenigen tijd worden bestendigd. De installatie van het gebouwtje is buiten werking, zoodat het rioolwater, zoolang die installatie niet is gewijzigd en ver beterd, niet in de stadsleiding kan wor den overgepompt. B. en W. kennen geen tijdelijke voorziening, die niet hooge uit gaven zou vragen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Vennep, J. F. H. Engel te Nes en Wierum. Geref. Kerken. Aangenomen naar Nijmegen, A. J. Boss te Mariënberg. Naar Waardhuizen, K. Bokma, cand. te Bolsward. Ghr. Geref. Kerk. Bedankt voor Steenwijk, Wormerveer, D'en Helder en Assen, W. Meijnhout, cand. te Haarlem. Oud Geref. Gemeenten. Bedankt voor Utrecht, W. H. Blaak te St.-Philipsland. Afscheid Ds F. Staal Pz. Onder groote belangstelling nam Zondag avond Ds F. Staal Pz. afscheid van de Geref. Kerk te Golijnsplaat, welke kerk hij ruim 37 jaar mocht dienen. Het kerk gebouw was tot in alle hoeken gevuld. Ook van elders waren velen opgekomen om dezen dienst bij te wonen. Ds Staal had tot tekst gekozen 2 Cor. 2:1416. Na de predicatie werden ver schillende toespraken gehouden tot Ds Scheele van Kapelle, Ds van den Ende van Kamperland, Burg. en Weth. dezer ge meente, den kerkeraad, enz. Namens kerkeraad en gemeente werd de scheidende leeraar in zeer waardeeren- de bewoordingen toegesproken door ouderling de Pree. D's van den Ende voer de het woord namens de classis Zierikzee en Ds Scheele als voorzitter van de laatst gehouden particuliere Synode. Ds Staal hoopt nog eenige maanden als emeritus-predikant de kerk van Go lijnsplaat te dienen. E. H. M e 11 e m a Te Winschoten is in den ouderdom van 66 jaar overleden de heer E. H. Mellema. De overledene was gedurende de laatste zittingsperiode lid van de Synode van de Ned. Herv. Kerk. van wegen ra®t zulk een kracht tegen elkaar, dat beide ernstig beschadigd wer den. Een der auto's kon op eigen kracht verder, de andere moest worden wegge sleept.'De politie was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. Kloetinge. Bevolking. Ingekomen: J. J. Weststrate en gezin, monteur, Heernis- seweg B 31; A. A. Abrahamse, tuinder, en gezin, Buys Ballotstraat B 170; D. G. Gebuijs, landarbeider, Kapelsche weg D 87. Vertrokken: H. de Kok, reiziger, en ge zin, naar Goes, Wijngaardstraat 9; F. J. Sbeketee, schippersknecht, naar Schie dam, Huijman&tr. 84 c; A. P. M. De- volder, onderwijzer, en gezin, naar Indië; Ma. van Boven, dienstbode, naar Goes, Ravelijn 1; G. A. ter B„kke, jakkers- knecht, naar Almelo, Prinsenstr. 46; J. v. d. Bbrge, koopman, en gezin, naar 's Gravenpolder, Achterweg 49; J. K. Da gevos, boekhouder, en gezin, naar Goes, Nieuwstraat 53; Ma. Louwerse, dienst bode, naar Wolphaartsdijk B 39; J. Reijnhout, onderwijzer en gezin, naar Vlissingen, Duivendrechtstraat. Nisse. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering waren alle leden aan wezig. Een verordening tot het heffen van verlofsrecht voor den verkoop van zwak alcoholische dranken en id. op de invor dering daarvan, werd vastgesteld. De ver ordening op de benoembaarheid van veld wachters werd gewijzigd of opnieuw vast gesteld. Aansluiting aan Centraal archief en in lichtingenbureau, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd thans verworpen. Met meerderheid van stemmen werd besloten, dat subsidie zal worden verleend aan de muziekvereni ging „Ons Genoegen", op voorwaarde, dat een beter financieel overzicht zal worden gegeven van het beheer. j De gemeenterekening over 1931 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f 23.693,20 en f 21.140,01 in uitgaaf met een batig slot van f 2553,19. De gemeente- begrooting voor 1932 werd gewijzigd en zal opnieuw ter goedkeuring worden in gezonden. De begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1933 werd goedgekeurd op een be drag van f 3398,10 in ontvang en uitgaaf, inbegrepen een bedrag van f 449,10 voor onvoorzien. Besloten werd het werkobject voor werk verschaffing, n.l. de verbreeding van den grindweg naar Heinkenszand dezen win ter te doen uitvoeren, en in verband daar mee een renteloos voorschot aan te vra^- gen aan het provinciaal bestuur. Borsselen. Zaterdagavond had in de Gemeentewoning onder groote belangstel ling de uitreiking plaats der behaalde prij zen bij den Provincialen schietwedstrijd. De eerevoorzitter sprak een welkomst woord, bracht dank aan het bestuur en aan allen, die hebben medegewerkt tot het doen slagen van dezen wedstrijd en de ver schillende vereenigingen, aangesloten bij den Zeeuwschen Schietbond. Ook een woord van dank aan de burgerij voor haar milde bijdragen, waardoor de vereeniging prachtige prijzen kon aanschaffen. Na uitreiking der prijzen werd nog het woord gevoerd door dhr D. Trieier uit Domburg, die de vereeniging dank bracht namens de zustervereenigingen voor de goede ontvangst gedurende den driedaag- schen wedstrijd. lerseke. Hedenmorgen zijn wederom door het gemeentebestuur een 2025-tal werkloozen te werk gesteld met graven. Meerdere zullen volgen. Nog staan 25 30 personen op de lijst. Schore. Zaterdag hield de Bijz. Vrijw. Landstorm een schietwedstrijd.. De uitslag is als volgt: le pr. G. Bol 57 p., 2e pr. G. Dorre- paal 57 p., 3e pr. W. Rijk 57 p., 4e pr. M. Pieterse 55 p., 5e pr. J. Walhout 55 p., 6e pr. W. Rijn Ghrz. 55 p., 7e pr. M. Nieuwenhuijse 54 p., 8e pr. J. Zoete- weij 53 p.; 9e pr. L. Witte 53 p., 10e pr. G. Goud 47 p., lie pr. P. M. Stevense 41 p., 12e pr. A. M. v. d. Borgt 39 p., 13e pr. J. v. d. Maas 27 p., 14e pr. W. Rijn J.Pz. 21 p. KrabbendIJke. Bevolking. Ingekomen: L. G. de Vrieze en gezin van Delft; Adri- ana J. Goeree van Kapelle; Jacob de Ronde en gezin van St. Filipsland; P. J. van Balen van 's H. Arendskerke; K. van Splunder van Zonnemaire; Pieternella J. de Kok van Goes; L. L. de Graag van Goes; Jan Hoekman van Oud-Beierland. Vertrokken: P. Engelse naar Heinkens zand A 87; Sara Andree naar Borculo (Geesteren); A. G. Hertogh naar Wierin- germeer Sluis I no 9 (gem. Medemblik); F. Bonnema naar Sas van Gent, Oostdam 5, Gl Kesselaar, naar Wieringermeer, Middenmeer (gem. Medemblik); A. van Velzen naar Kruiningen A 278 a; Corne lia van Iwaarden naar Utrecht, J. S. Bachstr. 46; Jacob Verhage naar Goes, Lange Vorststr. 80. Wlssenkerke. Loop der bevolking over de maand Augustus. Vertrokken: Dina Cornelia Jerondmus naar Rotterdam, Heer Arnoldstraat 36; Martinus Johannes Verhorst naar Ber gen op Zoom; Janna Sara Heyboer naar Amsterdam, Raphaëlplein 6; Lena Leen- dertse naar Nootdorp, Dwarskade 299; Joost Janpiet Flikweert naar Breskens, Lange weg; Jannetje Maria Kouwer naar Wolfaartsdijk. Gevestigd: 2 Aug., Marinus de Bruine uit Vlissingen; 11, Francina Butler uit Ka pelle; 17, Pieternella Ketelaar, uit Goes. Poortvliet. Bevolking. Vertrokken naar Fijnaard, Jans Kesteloo; naar Tholen, Christina Bolier. De commissie van fabricage kan zich met het voorstel vereenigen, doch maakt enkele opmerkingen. Zoo had zij het beter geacht, dat men destijds over het toe te passen systeem bij deskundigen had ge ïnformeerd. Vervolgens gaat de commissie in op Directeur R. H. B. S. te Middelburg. De heer G. D. A. Zim merman, sedert 1899 leeraar en sedert 1914 directeur der Rijks Hoogere Burger school te MMdalburg ral fieaa batrekMng tegen t einde van 1932 neerleggen. Notarieel examen. Gesl. voor deel I: W. P. de Nooijer, Kruinin gen. Gouden jubileum der R. H. B. S. teBergen op Zoom. Vrijdag en Zaterdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat te Bergen op Zoom de Rijks Hoogere Burgerschool werd opgericht onder lei ding van den heer Van de Wijnperse, haar eersten directeur. Deze school oorspronkelijk R. H. B. S. met 3-jarigen cursus is in 1901 uitge breid tot R. H. B. S. met 5-jarigen cur sus voor mannelijke en vrouwelijke leer lingen. De school heeft zoowel onder lei ding van haar eersten directeur, dhr v. d. Wijnperse, als vein zijn opvolgers, de hee- ren Vos, Wolters en Breedvelt, welke laat ste thans directeur is, steeds aan haar doel en aan de in haar gestelde verwach tingen beantwoord. Ter viering van het gouden jubileum is een feestcommissie gevormd. Vrijdag 9 September wordt van 810 uur nm. een concert gegeven op de Groote Markt, aangeboden door het Gemeente bestuur. Na afloop gezellig samenzijn in Thalia. Op Zaterdag 10 September v.m. 11 uur samenkomst in de groote zaal van Tha lia, 11.30 u. feestrede, uit te spreken door den directeur der school, 2 u. n.m. offi cieels ontvangst van leeraren, oud-leera- ren, oud-leerlingen en verdere belangstel lenden door het Gemeentebestuur ten stad-huize, 3 u. n.m. bezoek aan de R. H. B. S., onthulling van een gedenksteen, aangeboden door de leerlingen der school, 45.30 u. receptie in de kleine zaal van Thalia: thé, aangeboden door Directeur en Leeraren; 8 u. n.m. feestavond in de groote zaal van Thalia, aangeboden door de oud-leerlingen. Het s t a ats-examen in 1932. Men schrijft aan de N. R. Grt.: Het staatsexamen tot toelating tot de universiteit, kortweg het staatsexamen genoemd, is dit jaar (14 Juli25 Aug.) op een wijze afgenomen, waarbij men, ge volg gevend aan een wenk van het lid der Tweede Kamer, prof. van der Bilt, van een sinds 50 jaar toegepaste praktijk is afgeweken. Overeenkomstig de bij het eindexamen der gymnasia heerschende traditie, waarbij het examen voor iederen candidaat, schriftelijk en mondeling, in drie dagen afloopt, bestond ook het staats examen in een systeem van driedaagsche groepen, waarin schriftelijk en mondeling tegelijk geëxamineerd werd. 'Men schreef de ongunstige resultaten van dit examen waarbij gewoonlijk de helft der candida- ten werd afgewezen, aan de inspanning van het onafgebroken examenwerk toe. Daarom is dit jaar het schriftelijk examen en mondeling onderzoek gescheiden. Het resultaat is voor hen, die van een wijziging in de afneming van het examen heil verwachtten, teleurstellend. Er slaag den van de 489 geëxamineerden slechts 226 en wel 135 voor diploma A en 91 voor diploma B, dus 46,2 pet. Dit percentage is slechts iets hooger dan de 45 pet. van 1929, het laagste peil, dat ooit bereikt is, tegenover 52 pet. in 1930 en 50 pet. in 1931. Eigenlijk zijn al deze percentages nog iets opgeschroefd, daar als geslaag den ook zij aangemerkt worden, die eigen lijk maar voor één derde slagen, n.l. de candidaten voor A in het bezit van het einddiploma der vijfjarige H. B. S., aan wie slechts diploma B uitgereikt is. Valsche f 1000-b i 1 j e t1 e n. Woensdagmorgen verschenen voor het lo ket van het hoofdstation te Aken twee vrouwen, die een bankbiljet van duizend gulden wilden wisselen. De vrouwelijke beambte, die dienst deed,'vertrouwde de zaak niet en liet een collega de politie waarschuwen, terwijl zij zelf de uitbeta^ ling in Marken rekte tot de politie ter plaatse was. Beide vrouwen werden aan gehouden. Zij verklaarden bet biljet van een Nederlander in een lokaal te Aken te hebben ontvangen. Deze man, die waar schijnlijk lont geroken had, was per auto weggereden. Het biljet, dat valsch bleek te zijn, was zeer goed nagemaakt. Men vermoedde, dat deze biljetten in Nederland werden gemaakt, en dat men trachtte deze in Duitschland uit te geven. Een der vrouwen werd in vrijheid gesteld, de andere werd vastgehouden. Intusschen stelde de Duitsche politie zich in verbin ding met de Heerlensche. Men vermoed de, dat de uitgever van het bankbiljet te Heerlen woonde. Dit bleek inderdaad zoo te zijn. De man is Vrijdag te Heerlen aangehouden. Zevenjarig meisje ver dronken. Tijdens het stormweer Za terdag geraakte te Alfen a. d. Rijn een zevenjarig meisje, eenigst kind van de familie Van Eijk, te water en verdronk. Terwijl het meisje met een nichtje uit school kwam, greep een rukwind haar parapluie, waaronder de meisjes op het jaagpad liepen, met het gevolg, dat bei den in het water terecht kwamen. Eenige schooljongens slaagden er in, een der beide meisjes op het droge te brengen, maay het meisje van Eijk zonk onmiddel lijk in de diepte. Omwonenden werden gewaarschuwd. Zij hebben direct alle pogingen in het werk gesteld om het kind te redden. Ten slotte gelukte het den vader van het in de nabijheid staande weeshuis het meisje met een dreg op te halen. Langen tijd werd getracht met behulp van een zuur stofapparaat de levensgeesten weer op te wekken, ds&h <£aae ï#egisag®4 iuaven vruchteloos. Hevige explosie te Zaandam. Zaterdagmiddag te onge veer 5 uur heeft te Zaandam tengevolge van kortsluiting in het gemeentelijk eleo- trioiteitsgebouw een hevige explosie plaats gehad, waarbij plotseling vlammen hoog opsloegen. Door den luchtdruk wer den de ruiten in het gebouw vernield, Stukken van het plafond kwamen naar beneden en deuren werden uit hun sloten gelicht. Onder de voorbijgangers ontstond even een paniek. Bij nader onderzoek bleek, dat vermoedelijk het uitslaan van een olieschakelaar de oorzaak is geweest van de explosie. Verkeersongeluk. Twee d o o d e n. Zondagochtend heeft op den ouden Muiderstraatweg een aanrijding plaats gehad van de Gooische tram met een motorrijtuig, ten gevolge waarvan 2 menschenlevens te betreuren zijn. Van de richting Amsterdam naderde het echtpaar Pameijer—Schreuder, geze ten op een motorrijwiel met duozitting. Nabij het weggedeelte, waar de oude Mui derstraatweg samenvalt met den nieuwen verkeersweg en waar de Gooische tram den weg kruist, meende de motorrijder klaarblijkelijk den weg nog te kunnen oversteken, zonder dat de motortram hem raken zou. Dit was echter niet meer mo gelijk, en het motorrijtuig greep de mo torfiets juist toen deze de baan overstak, met het droevig gevolg, dat berijder en duozitster op slag gedood werden. Het motorrijwiel is door de politie in beslag genomen. Het echtpaar P. laat vier kinderen na, van wie de jongste 4 jaar oud is. HetvermistemeisjeteLos- s e r. De persoon, met wie Anna Fiemers, het vermiste meisje te Losser is verdwe nen, blijkt nog meer van dezen aard op zijn kerfstok te hebben. Hij heeft, zoo meldt de „Tel.", ook te Montfoort geope reerd. Aldaar vervoegde hij zich n.l. onder verschillende voorwendselen bij een dame, wist haar vertrouwen te winnen en deed een huwelijksaanzoek, dat aanvaard werd. Het toekomstige paar ging eenige dagen op reis, in welken tijd de man f25 van haar wist los te krijgen. Een radiobericht deed hem in Barneveld de vlucht nemen, zonder een spoor achter te laten. De dame bleef daar alleen achter. De opsporing van dezen man wordt door een achttal andere burgemeesters in ons land verzocht. Verduistering en diefstal van f 14.000. Groote opschudding is te Workum plotseling verwekt door het be kend worden van het volgende ernstige feit: Op 14 Sept. zal in openbare zitting van de rechtbank te Leeuwarden behan deld worden de vervolging, ingesteld te gen den heer J. H. de G., wegens verduis tering en diefstal van effecten, toebehoo- rende aan het Stadsweeshuis aldaar, waarvan De G. boekhouder is. Een bedrag van ruim f 14.000 is verdwenen. Brand in de ruimen van een Noorsch stoomschip. Het Noorsche stoomschip „Rollf Yarl", dat met een lading stukgoederen, cokes en bri ketten op weg was van Antwerpen naar Italië, is uit zee teruggekeerd met brand in de ruimen I en II. Het schip heeft ge meerd aan de reede van Terneuzen. De sleepbooten „Goliath" en „Rymond de Towage and Salvage Uuion" van Antwer pen, agenten te Terneuzen Aug. de Meyer Zonen, hebben den brand gebluscht en de ruimen I en II onder water gezet. Het schip is naar Antwerpen teruggesleept. Stakingsrelletjes. Vrijr dagmiddag is een 18-jarige kellner uit Den Haag gaan monsteren op het kan toor van de Holland-Amerikalijh aan de Wilhelminakade te Rotterdam, voor be diende op het stoomschip Volendam. Toen hij weer buiten kwam, wachtte een groote groep stakende zeelieden hem op. Etr ont stond een kloppartij, welke tot gevolg had, dat de kellner zich in het ziekenhuis moest laten verbinden, en dat hij al zijn papieren kwijt was. De politie stelt een onderzoek in. Vrijdagnacht is van een woning van een werkwillige van de werf van P. Smit Jr. de buitendeur met teer besmeerd. Mishandeling. Te Dongen is de 43-jarige arbeider J., vader van 9 kinderen, door drie mannen aangevallen. J. werd met een mes in den rug gestoken. Op zijn hulpgeroep kwamen eenige man nen toegeloopen, die nog juist de 3 per sonen in de richting Oosterhout zagen wegvluchten. De toestand van J., die naar het ziekenhuis is overgebracht, is zeer ernstig. Diefstal van veilingkis- ten. Donderdag is de politie overgegaan tot de arrestatie van een dievenbende, die zich vooral toelegde op het wegnemen van veilingkisten te Rotterdam- e.o. Het is gebleken, dat de politie met bo vengenoemde vangst een uitstekenden slag heeft geslagen. De dievenbende maakte er haar werk van om gestolen ledige veilingkisten, eigendom der veilingen, tegen statiegeld uitgeleend, aan de veilingen teiftig tie brengen. Door de administratie daarvan werd dan het statiegeld terugbetaald. Ook werden wel volle kisten ontvreemd en de groenten verkocht. De veilingbesturen hadden in dit val sch elijk retourneeren van kisten geen erg, daar de retourzendingen voornamelijk geschiedden op naam van bekende en groote koopers. Voorts ie nog gebleken, dat de dief stallen tot in Rhoon, Barendrecht en IJs- selmonde hebben plaats gehad.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3