versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole» Holland's beste Standaardmerk ea&-c De prijs van 15 cent is als richtprijs be doeld, die, naar men hoopt, aanleiding zal zijn, dat alle varkens dezen prijs zullen volgen. Ook dit zal echter slechts kunnen geschieden voor zoover de varkens kunnen worden opgeruimd en op het oogenblik schijnt dit nog niet mogelijk te zijn, daar de aanvoeren gTooter zijn dan datgene, dat men kan verwerken, hoewel er reeds veel meer wordt uitgevoerd dan vóór het in werking treden van de wet. "Wanneer de Grisis-Varkenswet er niet was, zou de prijs nog niet hooger zijn dan in de maan den vóórdat er sprake was van een steun- wet. Uit de Provincie. FEUILLETON JOAN GARISBROKE En het was een feit, dat Joans rouw- jurken te kort waren, self* voor een De prijs van de varkens bedroeg toen ongeveer 8 tot 10 cent. Wanneer we nu aannemen, dat er reeds een keine 30.000 varkens door de Varkenscentrale worden uitgevoerd, welke varkens tegen den prijs van 15 cents worden uitbetaald, dan heeft men hierin reeds een bedrag van ruim f 250.000 per week, welke deze wet meer in de zakken van de varkensproducenten brengt, doch bovendien zijn ook de bin- nenlandsche prijzen met een gelijk bedrag gestegen en dit kwantum nu is veel groo- ter dan het kwantum, hetwelk wordt uit gevoerd. Het zal dus duidelijk zijn, dat de steun op dit moment per week zeker een bedrag van een half millioen overschrijdt. Wij weten, dat de uitvoering van de wet verre van volmaakt is en hoewel men zich vleit met de hoop om de volmaaktheid zoo dicht mogelijk te benaderen, zal het nog gerui- men tijd duren alvorens men op 'n eenigs- zins volmaakte uitvoering kan rekenen, doch dit neemt niet weg, dat men toch gerust onder de oogen mag zien de voor- deelen, die deze wet nu reeds heeft ge bracht. Men heeft nu wel van eenige zij den beweerd, dat, indien de centrale niet kan zorgen dat alle varkens tegen den richtprijs worden afgenomen, de uitvoe ring van de wet niet aan haar doel be antwoordt, doch na bovenstaande uiteen zetting zal het duidelijk zijn, dat, wan neer men deze laatste zienswijze zou hul digen, men een enorm bedrag reeds nu aan de varkens-produceerende boeren zou hebben onthouden, een bedrag, dat o. i. alleen reeds groot genoeg is om de be- staanswaarde van de wet te verdedigen. Passagiersboot vastgeraakt Een man door een vuurpijl gedood. Nog meer dooden? Het Belgische stoomschip „Joyce", dat met ongeveer 135 passagiers aan boord op weg was van Antwerpen naar Zeebrugge, wilde Zaterdagmiddag wegens het onstui mige weer de haven van Breskens bin- nenloopen, doch is daarbij op een plaat vastgeraakt. De positie was toen zeer slecht. De gol ven sloegen over het dek, het water stond tot in de machinekamer. Drie sleepbooten vertrokken ter assistentie; aan de „Hoek van Holland" gelukte het, de boot behou den de haven van Breskens binnen te brengen, nadat door den vloed en den Westenwind het vaartuig vlot was ge komen. Tijdens het reddingswerk is een doo de- lijk ongeluk gebeurd. De heer Louis Verhelleweg uit Braine l'Alleud dn België werd door een vuurpijl, die van de „Hoek van Holland" was afge schoten om verbinding te krijgen met de „Joyce", in de borst getroffen. Dr Brood man uit Breskens constateerde, dat hij vrijwel op slag moet zijn gedood. Ook zijn twee menschen in de conster natie over boord gesprongen om zich zwemmend te redden. Zij konden door een der booten spoedig opgepikt worden. Daar men naderhand nog twee zwem vesten heeft zien drijven, wordt vermoed, dat er waarschijnlijk meer lieden over boord zijn geraakt. Die moeten dan zijn omgekomen. De passagiers, allen Belgen, hebben in den namiddag per auto en tram hun reis vervolgd. Het aantal slachtoffers wordt volgens de laatste berichten op drie geschat, van wie er twee zijn verdronken. Bovendien worden nog twee personen vermist. Blijkens 'n verhaal van een der opvaren den is er aan boord een ernstige paniek stemming geweest, die aan een der op varenden naar alle waarschijnlijkheid het leven heeft gekost. „Om halfnegen 's mor gens", zoo verhaalt deze ooggetuige, „ver liet de boot de kade te Antwerpen met bestemming naar Zeebrugge en 140 passa giers aan boord, waaronder excursionsten van de Ligue Maritime Beige en de leden van een Belgisch muziekcorps. Het schip stampte sterk en de Scheldewateren ver toonden in de vaargeul hooge golfkop- pen. Het schip gaf den indruk niet geheel zeewaardig te zijn, doch men was van plan Breskens aan te doen alvorens volle zee te kiezen. De machinist verklaarde ons", verhaalde de ooggetuige verder, „dat hij niet geloofde, dat wij dien avond in Zeebrugge zouden komen. De kapitein hield echter tegenover den leider van de excursie vol, dat de reis ongetwijfeld een normaal verloop zou hebben. Ter hoogte van Vlissingen bleken de golven zeer hoog te zijn en ofschoon het laagtij was, schenen zij uit volle zee te komen, opgestuwd door een krachtigen wind. Tegenover de Wielingen lagen ver schillende schepen van groote tonnage; er waren schepen van 10.000 ton en meer bij. Zij hadden het anker uitgeworpen in afwachting van gunstiger getij. Door het hevige stampen van het schip werden verschillende passagiers zeeziek. Om twee uur maakte het roer plotseling een zwaai, waardoor het schip naar bak boord overhelde. Toen zagen de passagiers tot hun ontzetting, dat het schip in snelle vaart op een scherpe witte lijn van schuim afvoer. Zelfs voor leekenoogen was dit schuim het bewijs, dat er hier een on diepte moest zijn. Men was zoo verbaasd over deze manoeuvre van den schipper, dat wij meenden, dat hij dwars over de zandbank heen wilde varen om aldus de Wielingen te bereiken." „Nauwelijks waren wij, aldus de schrij ver, over de witte lijn heen, of het schip boorde zijn steven onder heftig gestamp in het zand. Wij zaten vast en de golven sloegen met bruisend geweld over het dek. De passagiers gleden telkens uit, zij wilden zich vastklampen aan mast, verschansingen en banken, maar bij iede- ren golfslag werd het erger, men begon te schreeuwen van angst De moedigste passagiers wisten echter hun koelbloedig heid te bewaren en hulp te bieden, waar die van noode was." Het schip schokte heen en weer en was letterlijk een speeltuig van de golven, die onstuimig over het dek sloegen en de passagiers van de verschansing naar de banken en van de banken naar de ver schansing deden tuimelen, waarbij enke len hunner zich bezeerden. Enkele vis- schersbooten in de nabijheid hadden onze seinen opgemerkt en kwamen naderbij, doch de veerboot van Breskens naar Vlissingen zette haar reis voort. Er verliep een kwartier vol van angst, waar na ons eerste noodsein weerklonk. De visschers wierpen ons touwen toe, die echter tengevolge van de geweldige spron gen van het schip telkens als touwtjes doorknapten. Gelukkig naderden toen van Breskens een groote sloep en een sleepboot. Om beurten zonden zij ons een vuurpijl toe. De schipper deed een poging het dek te ontruimen, maar dat bleek onmogelijk, zoodat een der passagiers werd getroffen door een vuurpijl, die hem in de zij drong en long en hart doorboorde. De man was onmiddellijk dood. Eindelijk slaagde een reddingsboot er in ons te naderen en de eerste lading pas sagiers over te nemen. In den storm viel een jongeman tusschen de booten. Hij kon echter tijdig worden gered. Het schip werd ten slotte op sleeptouw genomen om na nog eenige sprongen en stooten in diep water te komen en op eigen kracht Breskens binnen te kunnen vallen. Door paniek aangegrepen sprong even voordien iemand overboord. Men heeft hem zien wegdrijven, doch wat er van hem geworden is, kan nog niet wor den gezegd. De te Breskens aan wal gezette passa giers vonden enkele uren bij particulie ren en hotels een onderkomen. Veel pas sagiers hebben hun reisgoed verloren. Ten slotte wordt in dezen brief hulde gebracht aan den burgemeester van Bres kens, den heer Zuylen en aan het haven personeel, die alles in het werk hebben gesteld om hulp te verleenen. De beman ning van de „Joyce" is echter volgens den briefschrijver in de vervulling van haar plichten te kort geschoten. De pas sagiers moesten b.v. zelf tot de toevallige ontdekking komen, dat er zich onder de banken reddingsboeien bevonden. In verband met dit scheepsongeval ver toefde de Justitie uit Middelburg Zondag j.l. te Breskens, teneinde een plaatselijk onderzoek in te stellen en getuigen te hoo- ren. Ook heden vertrok de Justitie der waarts vergezeld van den sectiedokter Dt Hulst uit Leiden tot het doen verrichten van een gerechtelijke lijkschouwing. De storm. De hevige wind heeft te Middelburg hier en daar schade toege bracht, o.a. is de groote ruit van de socië teit „de Vergenoeging" onder den drang van den wind gesprongen. Aan de kust van Walcheren zijn op ver schillende plaatsen aan strand en duinen staande huisjes vernield of weggespoeld. Te Vlissingen bereikte het water een zeer groote hoogte en bleek duidelijk hoe klein dan het badstrand is. Opgemerkt mag daarbij wel worden, dat het Zaterdag springvloed was Na vijftig jaar dienst. Dhr A. Mets, afdeelings-chef bij de Stoomvaart Mij. „Zeeland" te Vlissingen, heeft na ruim 50-jarigen dienst de Mij. verlaten. DE HILVERSUM 5, het prachttoe- stel met Super-inductieschakeling, één- knopsbediening, electro-dynamische luid spreker, f275, bij alle N.S.F.-agenten. (Adv.) Zigeuners aan de grens. De zigeunertroepen, die zich sinds eeni- gen tijd aan gene zijde der Zeeuwsche grens ophouden, hebben gepoogd nabij de gemeente Koewacht op Nederlandsch gebied door te dringen. De grenswacht, van de nadering der uit verschillende wagens bestaande zigeunerkolonie op de hoogte gebracht, wist te voorkomen, dat de toeleg der nomaden gelukte. De zigeuners zijn daarna weer dieper België ingetrokken. Het met ingang van 1 November 1931 opgeheven ingenieursdistrict Vlis singen van de Posterijen, T. en T., wordt met ingang van 1 November a.s. hersteld. Dit district zal het toekomstige telefoon district Goes omvatten. Ned. Ghr. Reisvereen i- g i n g. De Secretaris van de afd. Wal cheren der Ned. Ghr. Reisvereen., dhr L. van Wallenburg, schrijft ons: Naar aanleiding van de Middelburg- sche brief van „Metellus" in „De Zeeuw" van 3 Sept. is het mij misschien wel vergund iets te schrijven. Metellus schrijft hierin over de Ned. Chr. Reisvereen. Deze vereen, bestaat nu 10 jaar en heeft dit 10-jarig bestaan begin Augustus in Zwit serland herdacht met 400 deelnemers, al len op reis in dit schoone bergland. Deze verschillende reizen sterreizen werden ze genoemd waren zoo georganiseerd, dat alle deelnemers op 4 Aug. in In terlaken bij elkaar kwamen. In Holland wilde men dit lustrum vie ren op 31 Aug. in Middelburg. En nu schrijft Metellus, dat onder de 16000 le den geen voldoende belangstelling waa voor Walcheren, zoodat de stertocht naar hier niet kon doorgaan. Dit nu is echter slechts gedeeltelijk waar. Wel waren er te weinig deelnemers voor de extra-trein, die men wilde laten rijden (daarvoor moesten er minstens 150 zijn), zoodat deze trein niet reed, maar op een eenigszins andere wijze heeft men het 10-jarig bestaan der Chr. Reisvereen. toch nog feestelijk herdacht. Er waren n.l. naar Zeeland eenige auto-tochten uitgeschreven. Eén auto kwam reeds Dinsdagavond hier aan met een 30-tal toeristen, voor een vijfdaag- sche tocht door Nederland, waarvan de Woensdag voor Walcheren gereserveerd was. Woensdag kwamen er nog 3 auto bussen: de eene vertrok 's avonds weer, de andere twee bleven hier tot Donderdag middag. In 't geheel waren er op deze wijze ruim 100 N.G.R.V.-ers naar Mid delburg gekomen, waarbij zich nog een 25-tal van de afd. Walcheren aansloten. Gemeenschappelijk werd de lunch ge bruikt in de Sociëteit „De Vergenoeging" en daarna maakten we een prachtige rondrit door Walcheren: over Veere, Vrouwepolder, Domburg (een uur rust), Westkapelle, Vlissingen en Middelburg, waar we tegen 7 uur weer terugkwamen, om ons te vereenigen aan het feestdiner. Tusschen de bedrijven door ontbrak het natuurlijk niet aan „toepasselijke woor den". Toen we om 9 uur verzadigd waren, hebben velen nog kunnen genieten van de sprookjesachtige verlichting van stadhuis, Lange Jan en andere gebouwen, van de rhythmische oefeningen op de Markt door Zeeuwsche boertjes en boerinnetjes van étalageverlichting en muziek. Wie nog nooit Walcheren gezien had, heeft zijn bewondering uitgesproken voor het vele schoone, dat hier te genieten is in dezen uithoek van ons vaderland, meestal verkeerd voorgesteld en beoor deeld. Zoo is dus de stertocht op Wal cheren nog met succes volbracht. Middelburg. De feesten van Han delsbelang. Regen en storm waren oorzaak, dat Zaterdag alle feestelijkheden moesten worden afgelast of uitgesteld. Thans kan worden gemeld, dat het be stuur in overleg met de verschillende er bij betrokken commissies en personen het volgende heeft vastgesteld: Hedenavond te 8 uur zal het Zaterdag uitgestelde concert van het Middelburgsch Muziekkorps op de Markt plaats hebben. Direct daarna heeft de fakkeloptocht plaats langs de straten, waarin winkeliers wonen, die aan den etalagewedstrijd deel namen. Voor morgen, Dinsdagavond, staat dan nog op het programma de gondelvaart, die te half negen zal aanvangen. Zooals uit het bovenstaande blijkt, is de muziekuitvoering, die Zaterdagmiddag op de Markt zou plaats hebben, daardoor ge heel vervallen en is het niet bekend, of op een anderen datum de kanowedstrijd nog zal kunnen plaats hebben. De Elgawa. Het is te begrijpen, dat de hevige re gens Zaterdagmiddag niet tot een bezoek aan de tentoonstelling in het Schutters hof opwekten en ook des avonds is het bezoek zeer gering geweest. Het versterkt Jesayes-strijkje was van de tent naar achter in de groote zaal ge vlucht en hield er, vooral ook onder de standhouders, de opgewektheid in. Trou wens deze hebben, ondanks het matige be zoek, tot het einde toe met moed en vol harding hun taak voortgezet. Te tien uur vereenigden de commissie en de standhouders zich in den ruimen stand van Philips en verzocht de voorzit ter, dhr G. Wolders, den secretaris, dhr L. J. van 't Westeinde, de tentoonstelling te sluiten. De secretaris zeide, dat, al was het pu bliek niet talrijk, het van goed gehalte was. Spr. hoorde van een standhouder, die alleen Donderdag 35 installateurs aan zijn stand heeft gehad en dus met hen in contact is gekomen. Het is Spr. niet be kend of er veel zaken zijn gedaan, maar het staat vast, dat verschillende nieuwe relaties zijn aangeknoopt. Spr. noemde het een voorrecht, dat men dn Zeeland zoo veel vooraanstaande firma's bijeen heeft gehad. Dhr Heijdenrijk bracht namens alle deelnemers dank aan de commissie, die deze tentoonstelling organiseerde. Het was goed in Zeeland te exposeeren, waar juist een organisatie van installateurs is op gericht. Spr. vertrouwde, dat alle expo santen zich zullen verbinden alleen aan de aangesloten installateurs te verkoopen. De voorzitter zeide overtuigd te zijn, dat de tentoonstelling toch haar nut heeft ge had. Wel heeft de commissie haar eerste plan om alleen Nederlandsch fabrikaat te doen exposeeren moeten laten varen. Het had beter gekund, maar spr. dankte allen nog eens voor hun aanwezigheid en riep hen een tot weerziens toe. De Elgawa behoort tot het verleden en zal de laatste tentoonstelling zijn, die in het Schuttershof in zijn huidigen vorm is gehouden, want de pachteres verlaat de inrichting binnen een paar weken en nog deze maand zal de inventaris onder den hamer komen. Goes. Hedenmorgen had op den beruch- ten hoek VoorfstadPatijnwegWilhel- minastraat weer een auto-botsing plaats, ditmaal zonder persoonlijke ongevallen. De auto van den heer F. uit Goes, die van de richting 's Gravenpolder kwam en een Brabantsche auto, die van den Pa tijnweg kwam, botsten op dit kruispunt door EMMA JANE WORBOLSE, (Vrij naar het Engelsch.) 12.) o „Ik mag naar de kinderkamer gaan, wanneer ik maar wil; vader heeft gezegd, dat ik mag en dus helpt het niets of juf frouw Martin of iemand anders al tracht tusschenbeide te komen!" „Dat zullen we wel eens zien! Tante Jane, waarom maakt u Joan niet eens een standje over haar brutaliteit?" „Eén tegelijk is voldoende; bovendien, lieve kind, meende ik, dat was afgespro ken, dat jij juffrouw Garisbroke bent en aan het hoofd van dit huishouden staat en dat je geen tusschenkomst van anderen duldt." „Maar ondanks dat zou U toch wel het uwe er toe kunnen bijdragen om mijn autoriteit te handhaven." „Neem me niet kwalijk, mijn kind, maar ik weiger iets van dien aard te doen. Een goede huisvrouw heeft op dat gebied geen hulp van anderen noodig. Een meesteres, die haar eigen gezag niet ken handhaven, lijkt heel veel op de vrouw, die zich genoodzaakt ziet zoo zij het noemt om op haar recht te staan. Ik weet niet met wie van de twee men meer medelijden moet hebben, of moet verachten in vele gevallen! Ik wil je niet helpen een verkeerd denkbeeld van je positie te vormen en evenmin wil ik me rechten aanmatigen ik herhaal je eigen woorden buiten de kinderkamer. Tot je mijn plaats inneemt, zal ik daar het bewind voeren en Joan heeft me daar heerlijk geholpen. Ik geloof, dat het niet meer dan eerlijk is, dat de baby van haar een naam krijgt, want ik zou niet durven beweren, dat Joan haar niet het leven gered heeft." „Kom nu," mengde Frank, die een op komende storm vermoedde, zich in het gesprek, „vliegen jullie vrouwen elkaar nu niet als twee kemphanen in het haar. We weten allemaal, dat, als twee vrou wen eenmaal twist met elkaar hebben, niets ze tot kalmte kan brengen dan het diner of een onweer. En het strekt Joon tot eer, dat ze zich zoo'n kraan heeft be toond; alleen wilde ik, dat haar jurken wat langer waren! Als je niet oppast, zullen de menschen haar nog voor een balletdanseres verslijten! Heusch, het is te erg!" schoolmeisje. Bij het maatnemen was er een vergissing begaan en Lavinia wist het want het was aan haar zorgeloosheid te wijten; maar koppig als kleingeestige naturen gewoonlijk zijn, wilde ze haar vergissing niet toegeven en ze wilde Joan ook goed laten voelen, dat ze nog maar een klein meisje was. Ze antwoordde dan ook, dat zij wel het beste zou weten, wat geschikt was voor kinderen. „Kinderen! zeer zeker," hield Frank voet bij stuk; „maar Joan is nu nauwe lijks een kind meer; je kunt haar moeilijk een klein meisje noemen, want ze is lang genoeg. Netta en Brenda zijn niet zoo groot als Joan en haar jurken hebben een fatsoenlijke lengte. Joan is weer wat jonger, dus zou zij iets korter gekleed kunnen gaan, maar zooals het nu is, is het te erg, daar blijf ik bij." En al dien tijd stond Joan toe te luiste ren, half beschaamd, half verontwaar digd, wan die korten jurken waren haar zwakke plek, een voortdurende ergernis voor haar. Haar moeder had haar nooit verwend, maar jhad aan den anderen kant ook nooit een willekeurig gezag over haar uitgeoefend. Een maand geleden had ze alleen maar behoeven te zeggen: „Ma ma, mijn jurk is te kort; mag ze niet ver lengd worden?" en als de klacht gerecht vaardigd wa», das zou er aan haar ver zoek voldaan zijn. Maar nu was ze in de macht van een kleingeestige tiran en hoe meer ze zich verzette, hoe slechter het er voor haar uit zou zien. Bij zich zelf had ze al besloten de hulp van haar vader in te roepen, als haar niets anders overbleef. Lavinia was niet van plan toe te geven, maar diep in haar hart wenschte ze, dat ze Joans rokken maar een paar centime ters langer had laten maken. Er werd echter voorloopig niet meer over gesproken, want Maggie kwam met de vraag voor den dag, wie wel peet voor de baby zou willen zijn. „Waarom kan Frank niet?" vroeg Maggie. „Niet zoolang als ik er bij ben, lieve zus," antwoordde Frank, half in ernst, half spottend. „Ik heb al zonden genoeg van mijzelf op mijn geweten, zonder me nog verantwoordelijk te stellen voor die van die kleine uk, tot ze aangenomen wordt. Tusschen twee haakjes, tante Jane, hoe gaat het toch met Joan., die ttoch eigenlijk aan uw zorg is toever trouwd?" „Joan doet goed haar best," antwoord de deze kort „Vindt u? Lavinia en Maggie zijn an ders allesbehalve over haar te spreken. Ze zeggen, dat ze gemelijk en koppig en brutaal en ongehoorzaam en boosaardig en alles, wat ze niet behoorde te zijn, is. Ik geloof niet, dat ze van oneerlijkheid wordt beticht, maar ze schijnt toch altijd in moeilijkheden te zijn of te geraken. En werkelijk, haar twee oudste zusters hou den haar degelijk onder den duim! Ze kan zich niet bewegen, of ze krijgt aanmer kingen; als ze haar oogen maar opslaat, is er schijnbaar al iets op haar aan te mer ken; als ze haar mond opendoet, krijgt ze al een snauw. En ik vind het een schan daal, dat Lavinia haar kleed in jurken, die een hummel van vier jaar zouden passen. Ze heeft een chronische rheuma- tische aandoening voor ze zestien jaar oud is. Waarom komt u niet tusschen beide, tante Jane?" „Omdat ik niet wil. Lavinia heeft zich als meesteres van dit huis opgeworpen en als oudste dochter heeft ze daar natuur lijk het recht toe. Ze wil niet naar raad luisteren; ze wil geen woord hooren, dat niet met haar eigen ideeën strookt, ze is vast van plan haar eigen gangetje te gaan. Ik wil niet met haar twisten. Noch Maggie, noch Lavinia zullen zich ooit zoo zeer verlagen ondervinding uit de tweede hand op te doen; ze zijn allebei van plan ze zoo duur mogelijk te koopen. De meeste jonge menschen denken er trouwens zoo over geloof ik." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2