No. 285 Maandag 5 September 1932 111 l*tl Dagblad voor de Provincie Zeeland l*l\l ?Es-f 9 S Q g 1I|f lljls ill?S J> Abonnementsprijs: Per 3 maanden,- franco per post, f3.— Losse nummers f3.05 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. N lïq'm ffea pr tv t- c S-^p-g C B HS 5 ï|8 I r <*- r 2 srSlf' B P 5 CI ||goc n P- K P <S P- (B P r eS't &<S I I Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voretetraat 70, Qoei. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. Hi55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT EL-EEN WERKDAG. Prijs der Advertent 1 Sn; 1i regels ïl.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Jeugdherbergen. Wij hebben meermalen plaatsruimte verleend voor een aanbevelend woord voor de Nederlandsche Jeugdherbergcen trale. Dat voorzichtigheid echter ook hier ge boden is, blijkt uit wat een lezer van „De Nederlander", die op dit gebied eeni- ge ervaring heeft opgedaan, schrijft: „Na onze nadere kennismaking rezen bij mij eenige bezwarende vragen: Mag en kan ik, als belijdend Christen, doorgaan met lid te zijn van deze bewe ging? En mag ik mijn kinderen op dezen weg voorgaan of zelf laten gaan? Ik weet: deze Jeugdbeweging is nog in haar jeugd, moet dus nog alle kinderziek ten doormaken. Doch er zijn ook besmet telijke ziekten, waaraan men zijn kinde ren niet mag blootstellen. Als voorbeeld diene hier de Herberg vader te X. Van hem is bekend, dat hij als dienstweigeraar in de gevangenis heeft gezeten. Van zijn geest getuigen ook re clameplaten, aanwezig ter plaatse: het gebroken geweer o.a. Natuurlijk brengt men met hem in ver band het nu voorkomen van reeds 40 dienstweigeraars te X. Dit acht ik dus geen omgeving voor ons en onze kinderen. Wij zijn niet voor splitsing op split sing of afscheiding op afscheiding. Toch worden wij daar tegen onzen zin wel toe gedreven, als niet zooals ook hier in weer een goede neutraliteit wordt gehandhaafd. Doch dan rijst onmiddel lijk weer de vraag: Is dat dan ook wel mogelijk? Op het lid-worden is streng toezicht. Dat wij dus, op onze laatste pleisterplaats, zoo'n vlaggetje met gebroken geweer op een fiets zagen, voldeed ons ook maar matig, waar mijn oudste zoon lid is van het Nationaal Jongeren Verbond. Ook viel ons op het daar gezamenlijk zingen van een S.D.A.P.-lied. En nu vraag ik mij af: Kan en moet dat niet anders? Wij hebben al zoo lang in ons land allerlei jeugdwerk. Ik meen toch, dat ons Christelijk werk op dat ge bied in ons land het oudste is. Zijn daar ook niet onze Chr. Militaire Tehuizen, enz. Zou het nu zoo moeilijk zijn om onze Jongemannen- en -Meisjesvereenigingen uit te bouwen tot een, liefst één Chr. J eugdherbergvereeniging Zou het misschien ook mogelijk zijn, dat wij christenen een invloed ten goede uitoefenden op het bestaande lichaam? Misschien had ik de laatste vraag als eer ste moeten stellen, doch ik geef toch aan mijn volgorde de voorkeur." De aandacht verdient ook wat de redac tie van „De Nederlander" hierbij opmerkt: Na er op gewezen te hebben, dat zij het zou betreuren, wanneer het in deze beweging tot splitsing zou komen, heet het verder: „Nationaal en gezamenlijk optreden is hier zeer gewenscht. En het is zeer wel mogelijk; mits... de leiding weet, wat na tionaal is en hoe de geest moet worden bepaald, opdat alle trekkers zich in de herberg kunnen thuis gevoelen. Dit is thans nog niet steeds het geval. Wat hier uit X. verhaald wordt, bewijst het; zoo iets mocht niet kunnen voor komen. Ons zijn voorbeelden op ander gebied bekend, die even eens tot bezinning manen." Wij behoeven hieraan momenteel niets toe te voegen. Het is duidelijk, dat groote voorzichtig heid hier geboden is. Frankrijk en Duilschlands stap. Minister-president Herriot verklaarde aan de journalisten, dat de Fransche re geering haar beslissing over het Duitsche memorandum al nemen, zoodra de resul taten van het overleg met de mogendhe den, die tot het consultatieve pact van Lausanne zijn toegetreden, bekend zijn. Zaterdag was er kabinetszitting te Pat rijs. Na de buitenlandsche politiek te hebben besproken, hield het kabinet zich met de belangrijkste financieele vraagstukken be zig, o.a. met de voorgenomen conversie van de rente op de staatsleeningen en de bijeenroeping van het parlement. Het voornemen schijnt te bestaan, ka mer en senaat op 17 en 18 September a.s. bijeen te roepen, waardoor men beurs speculaties wü vermijden. Tot aan de in diening van het regeeringsvoorstel op 16 September a.s. zullen de voorwaarden voor converteering streng geheim worden gehouden. In economische kringen ver wacht men, dat de nieuwe rentevoet on geveer 4 procent zal bedragen. De mijnwerkersstaking in België. De federatie van werkgeversverenigin gen uit de steenkoolindustrie onderzocht Zaterdag de nieuwe compromisvoorstellen van den minister van nijverheid en ar beid, Heyman. Besloten werd een schriftelijk antwoord aan den minister te zenden met nadere verklaringen over sommige punten. Anderzijds heeft de federatie aan den premier Renkin een schrijven gezonden, om tegen het ontworpen Duitsch-Belgisch steenkoolaccoord te protesteeren. Een vermindering van het contingentee- ringsgedeelte tot 45 pet. wordt niet vol doende geacht om de Belgische productie te absorbeeren en de oplossing van het werkloozenprobleem te bevorderen. In officieele kringen heerscht de in druk, dat de mijnwerkers de ministerieele voorstellen zullen aannemen. Ook boekenvervalschingen bij den broeder van Kreuger? De houtslijpfabriek Högbroforsens In dustrie A/B, waarin de broeder van Ivar Kreuger, de consul-generaal Torsten Kreuger, grooten invloed had, is sedert eenige dagen het onderwerp van een diep gaand onderzoek van de recherche. De politie heeft beslissende ontdekkingen ge daan in de koopmansboeken, zoodat er een strafvervolging tegen de betrokkenen verwacht zou kunnen worden. De zaken werden steeds in bet bureau van Torsten Kreuger afgehandeld, terwijl als accoun tants twee directeuren van Ivar Kreuger fungeerden. Bedoelde Mij., die een aandeelenkapi taal had van 4.5 millioen kr., heeft on langs haar faillissement aangevraagd. Amerika en de oorlogsschulden. De Amerikaansche staatssecretaris Gastle heeft verklaard, dat de Vereenig- de Staten van Duitschland betaling van de op 30 September a.s. vervallende bedra gen verwachten. Dit bewijst, dat de Vereenigde Staten vasthouden aan de politiek, dat de oor- logsscbulden betaald moeten worden. Het vervallende bedrag beloopt 12.5 millioen Rijksmark voor bezettingskosten en 20.4 millioen Rijksmark voor schadevergoedin gen en aanspraken van Amerikaansche onderdanen tegenover Duitschland. Gastle verklaarde, dat men tot nog toe van Duitschland geen mededeeling om trent de betaling van deze bedragen beeft ontvangen. In de Vereenigde Staten ver wacht men dan ook, dat deze gelden vóór den vervaldatum betaald zullen worden. Het Mandsjoerijsche conflict. Naar de „Times" meldt, staat de stad Toenhoea ten Oosten van Kirin op ver scheidene plaatsen in brand tengevolge van 'n aanval van Chineesche bandieten. De Japansche en Mandsjoerijsche troe pen voeren een verwoeden krijg met de bandieten. Volgens de „Daily Express" heeft de waarschuwing, welke de Mansjoekoeo-re- geering aan de Nanking-regeering gericht heeft, groote consternatie gewekt te Nan king en te Peking, waar zij geïnterpre teerd wordt als een bedreiging, om de Japanners een voorwendsel aan de hand te doen, de provincie Jehol binnen te val len en mogelijk ook den Ghineeschen muur over te trekken en in China zelf een inval te doen. De Fransche gezant te Tokio, die op het oogenblik te Parijs vertoeft, beeft over den toestand in bet verre Oosten verklaard dat hij niet aan de mogelijkheid van een conflict tusschen Rusland en Japan of tusschen Japan en de Vereenigde Staten gelooft, hoewel Amerika niet gaarne ziet, dat Japan de hand op Mandsjoerije legt. China steun op den Volkenbond, om zich recht te verschaffen. Uit Moekden wordt gemeld, dat een nieuwe Chineesche aanval op de stad is gedaan. De aanval was goed voorbereid en werd uitgevoerd door 500 man vrijwil ligers, die ook uitgerust waren met artille rie en machinegeweren. Communistisch complot ontdekt. Kort geleden zijn te Madrid 17 commu nisten tijdens een geheime vergadering gearresteerd. Naar thans door de Ma- drileensche politie wordt medegedeeld, maakten deze communisten deel uit van een commissie van actie van een commu nistische internationale beweging, die op 4 September in geheel Spanje terroristi sche daden wilde plegen. In verscheidene steden in Spanje zouden dan aanslagen en brandstichtingen gepleegd worden. Noodweer en aardschokken in Bosnië Naar uit Serajewo (Bosnië) wordt ge meld, heeft boven de Oostenrijksche ge bieden van Bosnië een hevig onweer ge woed. Tijdens den storm en den regen, te gen 10 uur des avonds, werd een aard schok waargenomen, .die enkele minuten later door een tweede; gevolgd werd; da ken stortten in, muren vielen om, venster ruiten sprongen in splinters. Ondanks het noodweer vluchtten de bewoners naar bui ten. Nader wordt gemeld, dat de aardbeving in Turje, in het district Bihao, drie slacht offers heeft geëischt, n.l. drie meisjes, die onder het puin van een ingestort huis be dolven werden. Een vierde meisje kon le vend geborgen worden, doch werd zwaar gekwetst. Serajewo zelf is door een wolkbreuk overstroomd. Aan het Drina-meer in de buurt van Visegrad is een passagierstrein ingesloten door bet water, zoodat hij ver scheidene uren ter plaatse moest blijven staan. Ook in de buurt van Priboj werd de spoorlijn over een afstand van ver scheidene bonderden meters vernield, zoo dat het treinverkeer stop gezet moest wor den. Korte Berichten. Gisteren werd te Warschau een com munistisch jeugdcongres gehouden. Zater dag heeft de politie een inval gedaan in een geheime centrale van het Communis tisch Jeugdverbond en 14 communisten aangehouden, die in het bezit bleken van 50.000 Zloty voor de propaganda. Dit geld is in beslag genomen. Ook beeft de politie een geheime communistische drukkerij ge sloten, welke al geruimen tijd een com munistische soldatencourant en vlug schriften drukte. De staking in de Poolsche petroleum industrie omvat 11.000 arbeiders, die op honderd bedrijven, putten en raifinade- rijen, werkzaam zijn. Te Liverpool is de nieuwe Engelsche kruiser, Achilles, die was opgenomen in het vlootbouwprogranima van 1930, te water gelaten. De Achilles behoort tot de Leanderklasse, meet 7000 ton en is o.a. be wapend met 8 stukken geschut van 15 cM. De onderhandelingen ie Berlijn. Een der berichtgevers van de „N. R. Ct." te Berlijn meldt: De onderhandelingen over Duitschlands boterinvoer met Denemarken zijn eergiste ren nog niet ten einde gebracht. Zij zou den heden worden voortgezet. Gemeld wordt trouwens, dat zich bij de onderhandelingen met Nederland nog zeer belangrijke moeilijkheden voordeden. De voornaamste daarvan betreft de ver deeling van het contingent van 50.000 ton over de verschillende landen. Het plan tot het oprichten van een for meel invoermonopolie schijnt men in ze kere mate te hebben opgegeven. Men wil thans klaarblijkelijk pogen tot de oprich ting van een invoerbureau, dat uitsluitend de binnenkomende hoeveelheden boter alsook de prijzen zou hebben te controlee ren. Volgens de „Berliner Börsen-Courier" is niet te verwachten, dat de verschillende maatregelen ter beperking van den invoer van landbouwproducten reeds door de groote noodverordening, wejke Dinsdag wordt gepubliceerd, zal worden geregeld, daar de beraadslagingen hieromtrent nog niet geëindigd zijn. Reeds thans staat echter vast, dat het ontwerp van den rijksminister van Land bouw, dat in een sfioot aantal belangrijke contingenteeringen voorzag, in dezen om vang niet zal worden ten uitvoer gebracht. Verschillende in dit programma voorge stelde maatregelen zijn definitief van de hand gewezen. De „B. B. G." heeft den indruk, dat te verwachten contingenteeringen in geen geval terstond in haar geheel in werking zullen treden, maar slechts na overleg met de importeerende landen. Dubbele keuring vervallen. Een wijziging in het militair keurings reglement heeft één van de bezwaren, die aan het z.g. vooroefeningsinstituut waxen verbonden, opgeheven. Dit betrof n.l. de keuring. Deze geschied de tot heden door burger-geneesbeeren ter plaatse, doch droeg geen bindend ka rakter. Allen werden gedurende bet oefen jaar nogmaals aan het geneeskundig on derzoek onderworpen door den officieelen keuringsraad. Gevolg was, dat enkelen ongeschikt werden verklaard, die alsdan werden ont slagen en zoodoende onnoodig een half jaar hadden geoefend. Thans is ook aan dit door velen gevoeld bezwaar tegemoet gekomen. Het genees kundig onderzoek zal dit jaar voor de a.s. vrijwilligers plaats hebben voor den aan vang van den cursus, n.l. tusschen 10 en 24 September door een officier van ge zondheid; tevens wordt deze keuring bin dend verklaard. Door dezen maatregel komen dus uit sluitend werkelijk a.s. dienstplichtigen practisch nog voor een verbintenis in aan merking. Nadeelig saldo crisis-zuivelfonds. In het Friesch Landbouwblad wijdt de handelsconsulent dier organisatie de heer N. H. Blink, een beschouwing aan den melkprijs. Hij komt tot de slotsom, dat de zuivelwaarde der melk, met inbegrip van 1 Vi cent toeslag, thans bedraagt ongeveer 3.45 cent per kilo melk van 3 pet. vet. Zonder toeslag zou 3 pet. melk dus nog geen 2 cents per Kg. opbrengen! Verder wijst hij op de cijfers van in komsten en uitgaven der Crisis-zuivelcen- trale, die vrijwel met elkaar in evenwicht zijn tot dusver. Bij die cijfers is echter géén rekening gehouden met de „drie kwartjes per koe", welk geld is voorge schoten, doch ten laste komt van de Cri- sis-zuivelcentrale. De heer Blink rekent uit, dat 1.3 millioen kalf- en melkkoeien het Crisis-zuivelfonds dus een nadeelig saldo hebben bezorgd van 1.3 mill. X 3 kwartjes 1 millioen gulden. Hier maakt hij echter een fout, zegt het „Hdbl.", doordat hij vergeet, dat per melk gevende koe drie maal 3 kwartjes is uit betaald (n.l. over 3 weken), zoodat het nadeelig saldo, hetwelk door de accijns heffing op boter en margarine moet wor den ingehaald, ook niet één, doch drie millioen gulen bedraagt! De vischomzet te IJmuiden. In de afgeloopen maand was de visch omzet aan den Rijksafslag te IJmuiden bijna 300.000 gulden minder dan in de zelfde maand van 1931. De omzet heeft in de afgeloopen maanden van dit jaar bijna 2'A millioen gulden minder bedragen dan in hetzelfde tijdperk van het vorig jaar, hetgeen ook voor het Rijk vanzelf belang rijk minder inkomsten medebrengt. Te veel afgevaardigden? Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van waterstaat gevraagd: Is het juist, dat naar de a.s. interna tionale telegraaf- en radioconferentie, welke te Madrid gehouden zal worden, elf Nederlandsche afgevaardigden worden gezonden en één naar het Comité consul- tatif international des communications té- léphoniques a grande distance, ook te Madrid, dus totaal twaalf man? Is de minister bereid mede te deelen: lo. hoeveel dit den staat zal kosten, en 2o. of niet 3 a 4 man evengoed deze zeer ze ker zware taak vervullen kunnen? Economische voorlichtingsdienst. Naar verluidt zal een dezer dagen de benoeming afkomen van den heer A. Th. Lamping tot directeur van den Economi- schen voorlichtingsdienst. De heer Lamping, die is opgeleid voor den consulairen dienst, was laatstelijk, se dert 1927, tijdelijk zaakgelastigde te San tiago. Hij werd 17 Juni 1893 te Bram men geboren. Na het gymnasium te heb ben bezocht genoot de heer Lamping zijn opleiding voor de consulaire examens. Hij was o.a. van 1922 tot 1924 consul-gene raal a.i. te Smyrna, waarna hij gedeta cheerd werd bij de directie van economi sche zaken bij het Departement van Bui tenlandsche Zaken. Na daar tot 1927 te zijn werkzaam geweest, werd bij als con sul in algemeenen dienst in Chili geplaatst als zaakgelastigde a.i. bij ons gezantschap te Santiago tevens als waarnemend con sul-generaal aldaar. Hollandsche bollentrekkers naar Frankrijk. In verband met de verschillende export bemoeilijkingen is het trekken van bloem bollen in ons land niet meer loonend, waarom naar een andere gelegenheid wordt gezocht, Binnenland. Belgische passagiersboot op de Wester- schelde in nood. Einde der feestelijkheden te Middelburg. Ernstig verkeersongeval bij Amsterdam. Twee dooden. De werking van de crisis-varkenswet. Buitenland. Aardschokken in Bosnië. Het Mandsjoerijsche conflict. Frankrijk en Duitschlands stap. De N.V. C. Koster Zonen te Boven- kaspel pachtte om deze reden een bedrijf in het Oosten van Frankrijk, dat werd uit gerust met trekkassen, verwarmde drui- venkassen en platglas, en dat ongeveer 4 H.A. groot is, om daar bloembollen te for- ceeren._Een der directeuren zal zich met terwoon in Frankrijk vestigen. te DE WERKING VAN DE CRISIS-VARKENSWET. De Nederlandsche Varkenscentrale 's-Gravenhage schrijft: Herhaaldelijk wordt er gevraagd, op welke basis de Crisis-Varkenswet werkt. Het uitgangspunt van deze wet is natuur lijk iedereen duidelijk, n.l. dat do wet be doelt een steun aan de varkenshouderij. In art. 2 van de wet staat, dat bij algemee nen maatregel van bestuur de uitvoer al leen kan worden toegestaan aan een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, de Nederlandsche varkenscentraie. Dit artikel geeft eigenlijk reeds duidelijk aan, dat de gevolgen van deze wet van dien aard zul len of kunnen zijn, dat door bet kunstma tig opdrijven van den binnenlandscben prijs ook de prijs der exportvarkens kunst matig moet stijgen en boven de wereld markt moet komen. Dit laatste geschiedt dan ook en het ge volg daarvan is, dat de export niet meer mogelijk zou zijn en dat men niet meer zou weten, waar men met deze soort var kens heen zou moeten. Dit kan natuurlijk nooit de bedoeling van de wet zijn, omdat deze dan niet aan baar doel zou beant woorden en het tegendeel zou worden be reikt van wat men wenscht te bereiken, n.l. een steun aan de varkenshouderij. De varkens, .die voor den export hier in Ne derland worden geproduceerd, moeten er dus uit en kunnen niet booger worden ge waardeerd dan "de werkelijke exportwaar de is. Uitgaande van deze basis, die de eenige juiste is, waarvan men kan uitgaan, komt men dus tot het feit, dat men de voor ex port bestemde varkens, die men kunstma tig duur inkoopt, in prijs moet terugbren gen tot de normale exportwaarde. Om dit te kunnen doen, moet men den binnen landscben prijs nogmaals verhoogen. Zou men dit nu doen op de gewone wijze, n.l. door een minimumprijs ie stellen, dan zou men kunstmatig weer den prijs voor alle varkens verhoogen. Men zou dan in een vicieuzen cirkel komen, waar geen uitweg meer mogelijk is. Ten einde dit te vermij den, beeft men den prijs voor het binnen land in twee deelen gesplitst en wel: 1. in een deel van den inkoopsprijs en 2. in een deel van de heffing. Deze heffing nu moet opwegen tegen datgene, dat men teveel bij den inkoop heeft betaald voor de voor het buitenland bestemde varkens. Het zal duidelijk zijn, dat men hier dus juist met bet tegendeel te doen heeft van een uitvoerpremie of dumping, want hier wordt alleen kunst matig de prijs van aankoop verhoogd en weer teruggebracht tot de normale wereld basis. De wet wil alleen bereiken, dat de boer zoo dicht mogelijk bij den kostprijs komt en dat nog alleen door den consu ment een prijs te laten betalen, die niet boven den kostprijs uitkomt. Hieruit zal het duidelijk zijn, dat men nooit kan spre ken van eon export-premie. Ten einde te zorgen, dat de productie niet te groot wordt, is er een regeling ge troffen, die het mogelijk maakt de pro ductie te beperken en te regelen. Dit heeft tot voordeel, dat men geen groote schom melingen krijgt en dat men zich aan den export zoowel als aan den binnenlandsche consumptie kap aanpassen. Om te beginnen is men uitgegaan van een prijs van 15 cents voor de varkens van 80 tot 100 K.G. Deze prijs is bij lange na nog niet de kostprijs, doch men hoopt langzamerhand de kostprijs te komen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1