No. 283 Vrijdag 2 September 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Kerknieuws. VERSSHÏJNÏ ELEEN WESKDAG, Abonnemeatsprij s: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10.03 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Dlriotaur-Hooldridaotiuri R. ZUIDEMA. Bureau t Langs Vorststraat 70, Goes, Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4M55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 239. Prijs der Advertentien: 1i regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Gemeentelijke autonomie. Er is in sommige kringen een toe nemende belangstelling voor de gemeen telijke autonomie waar te nemen. Tot op zekere hoogte valt dit toe te juichen. Maar ook slechts tot op zekere hoogte. Men krijgt toch sterk den indruk, dat hier meermalen niet het gemeentebelang den doorslag geeft, maar het 'belang van bepaalde groepen ambtenaren. Een kwart eeuw geleden werd om de zelfde reden geroepen om uitschakeling van de gemeenten. Het onderwijs, zoo werd betoogd, be hoorde rijkszaak te zijn. Aan het gesol met de salarissen der onderwijzers en aan de groote verschillen inzake de salariee- ring, moest een einde komen. Het rijk moest ingrijpen. Ten opzichte van de ge meenteveldwachters werd eveneens ge vraagd ter zijde stelling van de gemeen ten. Ook wat betreft de salarieering van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers, werd op krachtig ingrijpen van de hoogere autoriteiten aangedrongen. Nu ziet men het omgekeerde gebeuren. Er is nu weer een roepen om behoud en versterking van de gemeentelijke autono mie. Men komt er tegen op, dat de gemeen ten geprest worden salarisverlagingen toe te passen. Door de Vereeniging van Leera ren hij het M. O. werd een pleidooi ge leverd voor de vrijheid der gemeenten, o.a. wat betreft de salarisregeling bij het M.O. Het stemt tot tevredenheid als men ziet, hoe hier zelfs met een beroep op Groen van Prinsterer de vrijheid van onderwijs en de gemeentelijke autonomie worden verdedigd. Alleen, de 'gronden waarop deze op zich zelf begeerlijke goederen worden verde digd, kan niet bevredigen. Het gaat hier niet om het beginsel, maar om het belang. Het belang, dat straks weer aanleiding kan geven om wat nu gevraagd wordt te verwerpen en op onder-curateele-steliing van de gemeenten aan te dringen. Een belangrijke Duitsche stap. Ouitschland eischt gelijkberechtigd held. De Duitsche regeering heeft zich ge wend tot de 'ontwerpers van het verdrag van Versailles met een nota over de bewa pening. Duitschland stelt dit alternatief: ont wapening van de overwinnaars tot het Duitsche peil, óf een beperkte, meer doel matige herbewapening van Duitschland, zoodat ook de veiligheid van dit land af doende verzekerd is. Zoo worden de volken voor deze keus gesteld: zullen wij in het kader van den volkenbond tot een radicale ontwapening overgaan, of zullen wij moeten toelaten, dat Duitschland zich geleidelijk aan steeds sterker en sterker gaat wapenen, tot, evenals in Juli 1914, het noodlottige mo ment van de gewelddadige botsing aan breekt. Duitschland wil als gelijkberechtigde worden beschouwd. Reeds te Lausanne en te Genève hebben tusschen Duitschland, Frankrijk en an dere mogendheden besprekingen plaats gevonden over het vraagstuk der gelijk berechtigdheid. Minister von Neurath heeft nu in een onderhoud met den Franschen gezant het Duitsche standpunt inzake het ontwape- ningsvraagstuk uiteengezet, zooals dat steeds door Duitschland is geformuleerd. Duitschland houdt vast aan het stand punt, dat de ontwapening der andere sta ten dient te geschieden naar het voorbeeld der Duitsche ontwapening. Duitschland is voorstander van een zoo algemeen moge lijk radicale ontwapening. Deze ontwape ning kan echter slechts volgens dezelfde beginselen voor alle staten ten uitvoer worden gebracht. Wat voor de anderen geoorloofd is, moet ook voor Duitschland geoorloofd zijn. De berichten over den Duitschen stap in de Ontwapeningsconferentie zijn te Was hington met groote belangstelling opgeno men. Amerika heeft in de eerste plants belang bij een vermindering der bewapeningen. Daarentegen zou elke stap, van welke zijde hij ook kome, die op 'n verhooging der bewapeningen zou kunnen uitloopen, on gunstig onthaald worden. Het Fransche kabinet is gisteren onder voorzitterschap van Herriot bijeengeko men. Herriot deelde aan persvertegen woordigers mede, dat de Duitsche stap in zake het vraagstuk der gelijkgerechtigd heid „buitengewoon belangrijk" genoemd mag worden. Overigens weigerde hij een verklaring af te leggen. In goed ingelichte Engelsche kringen wordt verklaard, dat de Britsche regee ring zoowel door de Fransche als door de Duitsche regeering op de hoogte is gehou den van de door Duitschland ingeleide on derhandelingen met betrekking tot de be wapeningsgelijkheid. Engeland heeft in sterke mate belang bij deze aangelegenheid, doch het zal mo menteel nog geen daadwerkelijk aandeel nemen in de besprekingen. Pogingen tot economisch herstel in Midden- en Zuidoost-Europa. In het derde deel van de Overeenkomst van Lausanne van 9 Juli 1932, is een re solutie opgenomen betreffende het econo misch herstel van Midden- en Zuidoost- Europa. Naar aanleiding hiervan is een commissie ingesteld, die de studiecommis sie voor de Europeesche Unie voorstellen tot herstel zal doen. Deze te Lausanne ingestelde commissie komt thans voor de eerste maal op 5 Sep tember a.s. onder voorzitterschap van den Franschen oud-minister George Bonnet te Stresa in Noord-Italië bijeen. Zij zal zich onder andere bezighouden met maatrege len tot bevordering van den handel der Zuid-Europeesche staten onderling en met andere mogendheden. Aan de conferentie van Stresa nemen deel: Duitschland, Oostenrijk, België, Bul garije, Frankrijk, Engeland, Griekenland, Hongarije, Italië, Nederland, Polen, Roe menië, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië. Verbetering in den toestand in'de Ver. Staten. In het maandoverzicht voor September van de National City Bank of New York wordt medegedeeld, dat de stijging op de effectenbeurzen en productenmarkten een nieuwe geest van vertrouwen en hoop heeft ingeblazen in het zakenleven. De langdurige periode van ontwrich ting en ongerustheid scheen bijna geen einde te hebben en had in verscheidene kringen een pessimisme van de ergste soort doen postvatten, culmineerende in de vrees, dat het economische systeem ten onder zou gaan. De geweldige vrees, die in de lente bestond, is evenwel niet be waarheid geworden en thans geven de markten op duidelijke wijze een herstel te zien van den paniekachtigen toestand. Vooral was men bevreesd geweest voor het vermogen van de Ver. Staten om den gouden standaard te handhaven en dat het goud weder naar het land is toege vloeid, gedeeltelijk als gevolg van aankoo- pen van Amerikaansche waarden door het buitenland, waar het vertrouwen in den Dollar is hersteld, komt aan het ver trouwen in de credietsituatie ten goede. Andere omstandigheden die in het over zicht worden aangehaald, als vormende de basis voor nieuwe hoop zijn: 1. De stijging der productenprijzen. 2. D'e aanwijzing in Senator Borah's houding voor een krachtige leiding voor een verstandige behandeling van het oor- logsschuldenvraagstuk, wanneer de ver wachte aanvragen voor herziening in den herfst worden ontvangen. 3. De conservatieve wijze, waarop de campagnes voor de presidentsverkiezing worden gevoerd en beide partijen zich uit spreken tegen een onverstandige wetge ving op muntgebied. 4. De verbetering van het Europeesche sentiment, voortspruitende uit het succes van de Britsche conversie-operaties. Volgens het overzicht houden deze om standigheden niet in, dat de wereld gereed is voor een vlug herstel tot normale toe standen- of dat andere periodes van ont moediging en onzekerheid niet zullen wor den meegemaakt, doch de Bank verklaart evenwel, dat zakenlieden tevreden zullen zijn met een langzaam herstel. De laatste maanden zijn er onweerlegbare bewijzen, dat de inzinking tenslotte voorbij ia en de wending is gekomen. Zijdesmokkelaars gearresteerd. De politie-autoriteiten vein Duitschland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen waren reeds geruimen tijd op het spoor van een bende, die zich bezig hield met het smokkelen van zijden goederen over Tsje cho-Slowakije en Duitschland naar Po len. Het is thans de politie te Kattowitz gelukt, een aantal leden dezer bende te arresteeren. In Kattowitz, Warschau en andere plaatsen in Polen werd smokkel waar in beslag genomen tot een waarde van verscheidene duizenden zloty. De werkloosheid opgelost. De Ghileensche regeering heeft een wet uitgevaardigd, welke een einde maakt aan de werkloosheid. De promulgatie van deze wet ging ver gezeld van een verklaring, waarin de ver schillende industrieën worden opgesomd, welke de werkloozen, wier aantal 20.000 bedraagt, moeten opnemen. Korte Berichten. Eergisteravond zijn de Pommersche districten Stolp, Bütow en Rummelsburg getroffen door zware wolkbreuken, die op de velden groote schade hebben aange richt. Vooral in het district Rummelsburg viel in twee uur tijds een geweldige hoe veelheid regen. Langs de spoorlijn Bütow- Zollbrück werden in een acht meter hooge helling meterdiepe kuilen gegraven. Het weggespoelde zand hoopte zich op de spoorlijn op in een laag van een meter dikte. Een trein, die hierin was blijven steken kon eerst na drie kwartier hard werkens worden vrijgemaakt en zijn weg vervolgen. Velden en wegen geleken op onmetelijke zeeën. De schade is aanzien lijk In de stad Waldenburg in Silezië en het district van dien naam hebben zich den laatsten tijd 16 gevallen van kinder verlamming voorgedaan. Een zuigeling is aan meningitis gestorven. De Engelsche spoorwegmaatschap pijen zijn geregeld bezig de snelheid van haar treinen op te voeren. Met ingang van de winterdiensten zal de snelheid van den Great Western Cheltenham Flyer, thans reeds den snelsten trein ter wereld, van 69.18 tot 71.3 mijlen per uur worden op gevoerd. (Een Engelsche mijl is 1600 M.) Naar de Star meldt, heeft het per soneel van de Engelsche arbeiderspartij' aanzegging gekregen, dat alle loonen en salarissen met vijf percent verlaagd zul len worden. Er zijn ook nog andere be zuinigingen ingevoerd en ook is het per soneel eenigszins verminderd. Ook Hen derson, de secretaris van de partij, en an dere hoofdambtenaren moeten zich een salarisverlaging laten welgevallen. i De Londensche makelaars in huizen verwachten, dat de huishuren binnenkort omhoog zullen gaan. Er is te New-York weer eens een brutale bankroof gepleegd. Zes gewapende inbrekers zijn gistermiddag de Benson and Hurst National Bank te Brooklyn binnengevallen, waar zij zich meester maakten van 10.00 dollar in specie, waar mee zij de vlucht namen. Uit Desmoïnes wordt gemeld, dat er een wapenstilstand is afgekondigd in den „boerenkrijg" voor hoogere prijzen der landbouwproducten, in afwachting van een bijeenkomst der gouverneurs van de Staten uit het Midden-Westen, die hun bemiddeling hebben aangeboden. De waarnemende Pruisische regee ring zal heden vergaderen en o.a. de kwestie van de doodvonnissen van Beu- then behandelen. Algemeen wordt ver wacht, dat de veroordeelden zullen wor den begenadigd en dat de vonnissen in gevangenisstraffen zullen woren gewij zigd. Naar een telegram uit New-York meldt, schat Green, de leider van den Amerikaanschen vakvereenlgingsbond, het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten thans op 11 millioen. Het Werkgeversverbond voor Keu len en omgeving heeft aan de bij het col lectieve contract betrokken vakvereeni- gingen medegedeeld, dat het de loonover- eenkomst tegen 30 September a.s. opzegt. In de metaalindustrie van het eigenlijke district Keulen zijn thans nog een 8000 arbeiders werkzaam. Uit Colon (Panama) wordt gemeld, dat een Amerikaansch marinevliegtuig, dat een verkenningsvlucht uitvoerde, neergestort is, doordien de motor plotse ling weigerde. Alle inzittenden, 4 Ameri kaansche vliegers, zijn om het leven ge komen. De benzineprijzen zijn gisteren te Berlijn en vermoedelijk ook in het gan- sche rijk verhoogd met 3 pfennig per liter. Tevens schijnt een verdere prijsver- hooging met 3 pfennig tegen 15 Septem ber te kunnen worden verwacht, zoodat de gansche prijsverhooging 6 pfennig of ongeveer 20 pet. bedraagt. Schuu'r afgebrand. In den afgeloopen nacht is te Stroopuit, gemeente IJzendijke afgebrand d© kapitale landbouwschuur van den landbouwer de Vlieger, waarbij de gansche graanoogst benevens een groot aantal landbouw werktuigen verbrandden en eenigts var kens, kippen en een stier in de vlammen omkwamen. De bewoners van de hoeve waren reeds ter ruste. De oorzaak van den brand is onbekend en verzekering dekt de schade. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Invrijheidstelling. Door de Justitie te Middelburg is in vrijheid ge steld zekere J. B., koopman te 'sHeer Arendskerke, die er van verdacht was eenigen tijd geleden brand te hebben ge sticht in een hooischelf en alstoen door de politie werd aangehouden. Donderdag j.l. verbleef de Justitie uit Middelburg te N i e u w v 1 i e t, tot het instellen van een onderzoek naar de doodsoorzaak van het onder die gemeente op 30 Augustus j.l. verdronken meisje. Middelburg. De politie heeft aangehou den twee personen, resp. verdacht van diefstal en heling. Zij zullen aan de Justitie worden voorgeleid. Vlissingen. In de gisterenavond alhier gehouden en zeer druk bezochte vergade ring van de anti-rev. kiesvereeniging is besloten dhr G. van Westen niet langer te kunnen erkennen als haar vertegen woordiger in den Gemeenteraad, in ver band met zijn houding in de raadszitting van 8 Juli j.l. tegenover het voorstel tot het openhouden der winkels op Zondag. In den afgeloopen nacht ont dekte de wacht der marine brand in het zgn. steenen gebouw op het terrein van de marine aan de binnenhaven. De man maakte alarm en niet alleen de marinebrandweer, doch ook de spuit der vrijwillige brandweer was spoedig ter plaatse. Men kon den brand, die te kwart over twee ontdekt was, nog vóór drie uur als gebluscht beschouwen. Vanaf den weg is aan het gebouw niets te bespeuren, doch innerlijk heeft het vuur gewoed in het zgn. kabelgat, een bergplaats voor poets- goed, verf enz. De onder-commandant der marine, de kapitein ter zee C. Rühl, nam de leiding van het blusschingswerk op zich. Den geheelen nacht hebben de marine- autoriteiten en de commissaris der poli tie het onderzoek voortgezet; maar termen om aan kwaadwilligheid te denken, zijn niet gevonden. Zeer wel mogelijk is het, dat smeulen van de poetslappen den brand heeft ver oorzaakt. Goes. Bevolking. Ingekomen: F. P. van Maanen, dienstbode, van 's-Graven- hage, Lange Kerkstraat 12a; J. K. Dage vos en gezin, boekhouder, van Kloetinge, Nieuwstraat 53; P. Melis en gezin, zonder beroep, van Serooskerke (W.), Westsingel 131; F. M. Koeners, opzichter, van Berg ambacht, 's-H. H. kinderenstraat 21; A. M. Kauffmann, zonder beroep, van Etten en Leur, Korte Vorststraat 10; J. Verhage, schoenmaker, van Krabbendijke, Lange Vorststraat 80; P. A. van Oosten, dienst bode, van Yerseke, Oude Vischmarkt 4; E. N. C. van Riesen, koopman, van Has- kerland, Voorstad 99; S. van den Boom gaard, koopman, van Heinkenszand, 's-H. H. kinderendijk 50; J. v. d. Vreede, geb. de Muijnck, zonder beroep, van Kort- gene, van Galenstraat 4, Wed. J. Kambier, zonder beroep, van Emmen, Ruij terlaan 40; M. Verhoeven, koopman, van Tilburg, St.-Jacobstraat 22; P. de Koeijer, dienst bode, van Arendskerke, v. d. Boutstraat 4; R1 Knuist, zonder beroep, van Axel, Oude Singel 76. Vertrokken: A. C. Lamain, geb. de Jonge, zonder beroep, naar Leiden, Bui tenruststraat 3; L. L. Vogelaar, geb. de Binnenland. Onze uitvoer naar Engeland. De staking in de scheepvaart. Een ernstige aanrijding. Drie dooden. Vergadering Breede Watering Bewesten Ierseke. Buitenland. Verbetering in den economischen toestand in Amerika. Een belangrijke stap van Duitschland. Graag, zonder beroep, naar Krabbendijke; T. Pieters, geb. Fagel, zonder beroep, naar Lewedorp; II. Koelewijn en gezin, monteur, naar Bergen op Zoom, Parallel weg 34; C. Govers, dienstbode, naar Am sterdam, Rustenburgstraat 239II; A. C. P. Eist, landb. ing., naar Wouw, A 119; J. D. Feenstra, dienstbode, naar Amsterdam, Orteliusstraat 329II; D. G. L. F. Vermeijs, huish., naar Deventer, Ceintuurbaan 5; Wed. E. F. van Marcke, zonder beroep, naar Maastricht, Witte Vrouwenweg 17; H. Paauwe, dienstbode, naar Kapelle, D 76; P. Reijnhout, los werkman, naar Kloe tinge, B 76; A. de Jonge, dienstbode, naar Wolphaartsdijk, C 111. Arnemuiden. Loop der bevolking over de maand Augustus. Ingekomen: uit Middelburg Ja. de Rij ke, D 11. Vertrokken: naar Middelburg, I 313, Maria van den Berg-de Rijke; naar Vlis singen, Nieuwstraat 45, Adriana Theune, geb. de Meulmeester. Hoedekenskerke. Loop der bevolking over de maand Augustus. Ingekommen: Forra Schouwenaar, zon der beroep, uit 's-Gravenpolder; Catharina Johanna Maria van Velzen, onderwijze res, uit Bergen. Poortvliet. Woensdagavond heeft de muziekvereeniging „Kunst naar Kracht" een concert gegeven op de muziektent al hier met medewerking van de Chr. Zang- vereeniging „De Lofstem". Eerst werden drie coupletten van het Wilhelmus geza menlijk gezongen, onder leiding van den directeur der muziekvereeniging, dhr Jac. Elenbaas. Daarna hebhen beide vereeni- gingen om de beurt eenige nummers ten beste gegeven, om tenslotte weer gezamen lijk met het Wilhelmus te sluiten, onder leiding van den directeur der Zangveree- niging, dhr J. I. Hollebrant. Het publiek, dat in grooten getale aan wezig was, was dan ook zeer tevreden; inzonderheid de zangvereeniging oogstte veel bijval voor haar welluidende en cor recte zang. Hier is ook een woord van hulde op zijn plaats aan den directeur, die deze jeugdige vereeniging reeds op zulk een peil heeft weten te brengen. Het mag dan ook een welgeslaagde avond hee- ten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Alphen aan den Rijn (vac.- J. G. L. Brouwer), W. M. A. Kalkman te Katwijk aan Zee. Te Dinteloord, J. A. Klomp te Ede (G.). Te Avereest (toez.), A. J. W. Grolman te Wijnjeterp. Aangenomen naar Nijbroek, W. Okken te Tienhoven (U.) Naar Mijdrecht, A. van Griethuijzen te Zuid-Beijerland. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Aalten, W. Meijnhout, cand. te Haarlem. Geref. Gemeenten. Tweetal te Gouda, H. Kok te Veenen- daal en M. Heikoop te Utrecht. Beroepen te Gouda, R. Kok te Veenen- daal. Bevestiging en intre de. Ds C. F. Nolte, beroepen predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Middel burgVlissingen, zal Zondag 18 Septem ber des morgens te Middelburg beves tigd worden door ds J. Bergman van Leeuwarden, voorheen te Groede. 's Avonds doet ds Nolte zijn intrede, terwijl hij Zondag 25 September te Vlis singen zijn intrede hoopt te doen. Ds Nolte zal zich metterwoon te Middelburg vestigen. Hulpprediker. Bij de Geref. Kerk te Charlois is benoemd tot hulp prediker de heer A. W. T. Nijenhuis, hulp prediker te Schiedam. De benoeming is aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1