Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw bergh van 'B-Heer Arendskerk®, lid van het bestuur der P. Z. E. M., B. en W. en de gemeente feliciteerde met deze gebeur tenis. Spr. is overtuigd, dat spoedig velen zullen aansluiten, daar de prijs thans concurreerend is ook voor kracht en warmte. Dhr Burkunk brengt dank aan de P. Z. E. M. voor de gevoerde onderhandelingen, waarbij weliswaar soms harde noten ge kraakt zijn, doch een gewaardeerde oplos sing is bereikt. Spr. hoopt, dat hier spoe dig evenveel aansluitingen mogen komen als te Hansweert. De burgemeester dankt alle sprekers voor hun goede wenschen. Intusschen was door de goede zorgen der P. Z. E. M. de toren in een zee van licht gezet alsmede het fraaie Raadhuis met een moderne verlichting versierd, ter wijl, dank zij de gezamenlijke installateurs ook de muziektent zich in een zee van electrisch licht baadde. E. M. M. gaf daarna eenige nummers, waarna de beide zangvereenigingen hun programma afwerkten. Tot slot gaf de Gymn. vereen. Louis Botha enkele groepen electrisch verlicht. Ook de demonstratie wagen van de P. Z. E. M. mocht zich in veler beangstelling verheugen. Op Maandag a.s. speelt dhr Ph. J. Ham, kampioen-dammer van Rotterdam, een simultaan-wedstrijd met de Kruining- sche damclub in haar oefenlokaal. Westkapelle, Op het eind van Augustus waren bij het agentschap der arbeids bemiddeling ingeschreven 63 werkloozen. Dat aantal bedroeg op 1 Aug. j.l. 98. Oostkapelle. Woensdag vergaderde de gemeenteraad voltallig. De voorz. deelt mede dat van Ged. Staten gericht is inge komen, dat zij hun beslissing inzake de regeling met de gemeente Vrouwepolder voor het bezoeken van kinderen uit die gemeente van de openbare school alhier hebben verdaagd. B. en W. stellen voor om in die rege ling een kleine aanvulling op te nemen verband houdende met Art. 55 der L.O.- wet inzake betaling der leermiddelen door die gemeente. Aldus besloten. De gemeenterekening over 1931 wordt voorloopig vastgesteld. Vastgesteld wordt de verordening rege lende de werkzaamheden voor den agent der arbeidsbemiddeling en den ambtenaar voor de werkloosheidsverzekering. B. en W. stellen voor om beide functies aan een persoon op te dragen en het sa laris te bepalen resp. op f 40 en f 10. Voor beide functies wordt benoemd dhr J. J. Lebbe. Als plaatsvervanger wordt be- .noemd dhr A. Willemse Dzn. Alsnu wordt overgegaan tot behande ling der gemeentebegrooting 1933. Bij den post onderhoud wegen en voet paden maakt dhr Maljaars de opmer king dat hij het niet noodig acht dat hier een post van f 1100 is uitgetrokken voor het onderhoud van den Aagtekerkschen weg. Hij meent dat die weg in veel be teren toestand verkeert dan de Grijps- kerksche weg, die bij den Polder Walche ren in beheer is. De voorz. zegt, dat B. en W. dezen weg bij gedeelten willen vernieuwen om later niet opeens voor hoogere uitgaven komen te staan. Voor het uitgetrokken bedrag kan slechts 200 M. wegdek worden ver nieuwd. Bovendien is er brik noodig voor de zijkanten van den Duinweg. Het voorstel van dhr Maljaars om een jaar over te slaan met vernieuwing vindt geen ondersteuning. De begrooting wordt vastgesteld op een bedrag van f 31873.72 met een post van onvoorzien van f 904.33. Voor het sluitend maken der begrooting behoeft geen belastingverhooging plaats to vinden. Alsnu gaat de Raad over in een zitting met gesloten deuren voor de bespreking van het maken van een brandput in de vroonsloot voor het erf van mej. wed. de Kam. Na heropening deelt de voorz. mede dat de raad besloten heeft aan dhr P. de Kam op te dragen het maken van een brandput van 3 ringen diepte met een middellijn van 2 M. voor de som van f 185 onder voorwaarde dat alleen inge zetenen mogen worden tewerk gesteld. Bij de rondvraag vestigt dhr Zwemer de aandacht op den ingang van het fiets pad nabij de Zeeduinsche poort. Hij vraagt of het niet mogelijk is het Polder bestuur attent te maken op het weinige uitzicht dat men daar heeft. De voorz. vindt het voldoende dat er waarschuwingsborden geplaatst zijn. Arnemuiden. Woensdagavond bracht het muziekkorps „Arnes Genoegen" ter eere van den verjaardag van H. M. Ko ningin Wilhelmina een serenade bij den burgemeester, waarna een rondgang volgde door de gemeente. Tijdens deze rondgang werd ook nog een serenade ge geven op het stationsplein voor de woning van den dokter. Het muziekgezelschap geeft Zaterdag avond bij gunstig weer een laatste zomer- concert op het marktplein. Grijpskerke. In de Dinsdag j.l. gehou den raadsvergadering was afwezig dhr Vlieger. Dhr Vos vraagt in verband met de voorlezing der notulen, inlichtingen nopens het daar vermelde met betrekking tot den Hoogel. weg, waarover de voorz. inlichtingen verstrekt. De voorz. doet verder mededeeling van een schrijven van Ged. Staten van 5 Aug. j.l. waarbij is teruggezonden de begroo ting 1932, waaraan nog geen goedkeuring is verleend. Ten aanzien van het in dat schrijven uitgedrukte verlangen door Ge deputeerde Staten om een der posten in die begrooting te .wijzigen, wordt Isesfoten daaraan niet te voldoen. Alleen dhr Cevaal voor. De begrooting van het Burg. Armbe stuur voor 1933 wordt na onderzoek vast gesteld op f2725.37 in ontvang en uit gaaf. Aangeboden wordt de gemeentebegroo ting 1933, met een eindcijfer in ontvang en uitgaaf van f 22.758. De gemeentereke ning dienst 1931 wordt voorloopig vastge steld. Uitgeloot worden 4 aandeelen elk van f 250 en 4 aandeelen elk van f 500 van diverse geldleeningen. Volgen nog enkele vragen van den heer Cevaal over den Hoogel. weg, een korte bespreking inzake zorg werkverschaffing en daarna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Colijnsplaat. In de Maandagmorgen ge houden gemeenteraadsvergadering werd de gemeenterekening 1931 voorloopig vast gesteld. Voor den gewonen dienst bedroe gen de cijfers voor ontvang f 67832 en voor uitgaaf f65941. Voor den kapitaaldienst waren die cijfers resp. f10811 en f10791. Op voorstel van B. en W. werd besloten met ingang van 1 Januari 1933 het aan tal opcenten op de personeele belasting te brengen van 20 op 30. Verder werd nog aangenomen een voor stel van B. en W. om met ingang van 1 Mei 1933 op de vermogensbelasting 20 opcenten te heffen. Een voorstel van het lid Hartog om 30 opcenten te heffen, werd verworpen met 2 tegen 3 stemmen. De gemeentebegrooting 1933 werd aan geboden. Kortgene. Maandagavond na den brand vergaderde de gemeenteraad. Afwezig de heeren Hollestelle en Wolse. De gemeenterekening over '31 werd voor loopig vastgesteld. De ontvangsten zijn: gewonen dienst f 66.580, de uitgaven f65.653, alzoo een goed slot van f927. Ka pitaaldienst ontvangsten en uitgaven f 13.685. Bij de rondvraag zegt de heer Salomé, dat hij alle aandacht heeft besteed aan de brandspuit bij den brand. Hij noemt het zeer bedroevend, dat de spuit niet zoo gauw water gaf. De voorzitter vroeg of de brand gau wer gebluscht zou zijn als de spuit eer der water gegeven had; waarop de heer De Looff zeide, dat het dan misschien beperkt zou gebleven zijn tot de ark. In de statuten staat, dat de motor elke week nagezien moet worden. De heer De Looff vraagt: Gebeurt dat wel? Daarna geheime vergadering. Terneuzen. Tijdens de "Winkelweek is alhier door de afdeeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van het Alg. Nederl. Ver bond onder leiding van de heeren Ir H. G. C. Cohen Stuart, Ir A. P. Linden- bergh, A. Littooy en P. de Putter een A.N.V.-tentoonstelling ingericht. Deze tentoonstelling laat in allerlei vorm zien wat de Dietsche stam in het verleden beteekende en in het heden na streeft. Alles wat kan meewerken tot een sterker stambewustzijn wordt den bezoe ker getoond, door wandkaart, afbeelding, grafiek en geschrift. Enkele honderden bezoekers hebben de tentoonstelling die Maandagavond door den. voorzitter, ir Cohen Stuart geopend werd reeds be zichtigd. Terneuzen's Nos e-w eek. Der traditie getrouw, viert Terneuzen we derom zijn „Nose"-week. Ondanks crisis en bedrijfsslapte is er ook ditmaal een groot succes bereikt door eendrachtige sa menwerking van schier alle neringdoen den. Over één ding is men het ondanks de verschillen die er bestaan onge twijfeld eens: indien men Terneuzen groo- ter bekendheid wil geven in een wijden omtrek, dan is deze actie stellig de meest winstgevende. Aan propaganda heeft het niet ontbro ken. Terneuzen, dat men in nóg vollediger mate maken wil tot inkoopcentrum voor Zöeuwsch-Vlaanderen, krijgt in wijder kring bekendheid. En, om het inrichten van zijn „Nose"-feesten, een vermaard heid tevens I Woensdag was hoofddag der week. Des namiddags trok, door prachtig zomer weer begunstigd, de reclamestoet door de straten. Er was veel belangstelling, ook voor den lichtstoet des avonds. De winkeliers hebben van hun etalages veel werk gemaakt, en ook in den stoet viel meer dan één groep op door een zeer bizondere verzorging. Nu de groote dag van deze feestweek achter den rug is, mag geconstateerd worden dat de reclamewaarde inderdaad niet onbelangrijk te noemen is. Ongeveer driehonderd leden van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag hebben den provincialen bondsdag alhier bijgewoond. Uit alle dee- len der provincie had men zich opge maakt, om dezen „toog"dag op Koningin- ne-jaardag niet te verzuimen. Jammer genoeg was de oranjekleur op den achtergrond gebleven. We mogen ge- looven dat dit uitsluitend door reisdrukte vergeten werd. De opmerking dienaan gaande door den spreker tijdens de mid dagvergadering, ds J. Hoek, gemaakt, was echter geheel terecht. Zoo de leden zich nogmaals op 31 Augustus ter pro vinciale vergadering spoeden, domineere het vorstelijk oranje in sterk overwegende mate De morgenvergadering werd door mej. J. Francke geopend, nadat gezongen was Psalm 95 1, 2 en 3. Gelezen werd 1 Jo hannes 1 waarna zij alle aanwezigen welkom heette. Na het afhandelen van enkele huis houdelijke zaken hield de presidente een inleiding over het onderwerp: Theorie en Practijkt Een korte bespreking volgde hierop. Na de pauze sprak ds J. Hoek, geref. pred. te 's Gravenhage over: Jeugdroe- ping. Een zeer aandachtig gehoor volgde deze hoogst belangrijke lezing. Het slotwoord sprak ds S. Groeneveld van Terneuzen. DE LEVERTRAAN-EMULSIE van 1.95 kost nu maar meer 1.50 en die van 1.20 nu 90 cent. Zooals vele artikelen in prijs verlaagd zijn bij A. C. VAN DER REST, Ass.-Apotheker. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Workum, J. van Veen te Muiderberg. Geref. Kerken. Bedankt voor Wilnis, B. E. van Buu- ren te Hemelum (Fr.). U. L. O.-school Kortgene. Ook dit jaar slaagden alle candidaten der U.L.O.-school alhier. DeradiovoordeScholenmet den B ij b e 1. Zooals in onderwijskrin gen bekend is, worden nu sedert een viertal jaren in den winter vanwege de N.C.R.V. eenmaal per week door de radio uitzendingen gegeven, die de speciale be doeling hebben, dat ze in de hoogste klas sen der Christelijke scholen worden be luisterd. Al moge de toepassing der radio in de school wat Nederland betreft, nog niet algemeen zijn, er is op dit gebied toch een belangrijke vooruitgang te con- stateeren. De Commissie van onderwijs deskundigen, welke voor de schooluitzen- dingen de N.C.R.V. adviseert, mocht over het seizoen 1931—1932 een belangrijk groo- ter aantal rapporten ontvangen, dan over de voorafgaande jaren, hetgeen wijst op toeneming van het aantal luisterende scholen. Uit die rapporten is gebleken, dat er over het karakter, dat de schooluitzendin- gen hier te lande moeten hebben, vrijwel eenstemmigheid heerscht. In tegenstel ling met het buitenland kan hier voor loopig volstaan worden met het geven van één uitzending per week gedurende een half uur. In deze half-uren wordt den leerlingen iets geboden, dat een ge heel eigen karakter draagt. De radio moet in de school op visite komen, om als gast datgene te vertellen, dat bijzonder inte ressant is en niet ligt in de lijn van het geen de klasse-onderwijzer zelf dagelijks geeft. De verkregen resultaten zijn van dien aard, dat de N.C.R.V. met volle vrijmoe digheid voor den a.s. winter den scholen opnieuw een programma vol afwisseling aanbiedt. De schooluitzendingen worden hervat a.s. Maandag om 2 uur voor den microfoon der N.C.R.V., Huizen, golfleng te 296 M. Hoofden van scholen, die voornemens zijn de komende serie uitzendingen ge heel of gedeeltelijk te volgen, worden uit- genoodigd hiervan kennis te geven aan de Commissie voor de Schooluitzendin gen, p.a. N.C.R.V., Postbus 5, Hilversum. Ter inleiding van de Schooluitzendingen zal de heer S. Stemerding, lid der Com missie, Donderdagavond van 77.30 u. over Huizen spreken over het onder werp: „De Radio en de School". Verkeersongevallen. Ten gevolge van de gladheid van den weg is een auto, bestuurd door dr. H. Wiegersma, uit Deurne, op den weg van Deurne naar Wiessel tegen een boom gebotst. Dr. W. liep ernstige verwondingen op. Gister nacht is de 48-jarige P. uit Venlo, die te fiets op den rijksweg te Tegelen reed, aan gereden door een personen-auto. In zorg- wekkenden toestand is hij naar het zie kenhuis overgebracht. Gistermiddag is te Rotterdam de 70-jarige D., gewoond hebbende in Oud-B eyerland, onder een auto geraakt. Met een schedelbasis-frac tuur is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek 'hij reeds te zijn overleden. Schandelijke aanranding. Dezer dagen heeft men bij 'Oldenzaal een meisje in de struiken langs den weg go- vonden, dat gedeeltelijk ontkleed was, met de handen op den rug en de eene voet aan de handen was gebonden. Het was het 12- jarige dochtertje van Van O. uit Olden zaal, dat daar, toen het met kameraadjes braambessen plukte, door een man was gegrepen en aangerand. De marechaussee van Oldenzaal hebben daarna den 26-jari- gen D. te Oldenzaal gearresteerd, die een volledige bekentenis heeft afgelegd. Auto met vijftien personen van den dijk. Gisterenmiddag is te Gorinchem een vrachtauto uit Rotterdam van den dijk gereden. De chauffeur K., heeft verklaard, dat zijn stuurwiel afbrak en hij daardoor de macht over den auto verloor. In den auto bevond zich een ge zelschap van vijftien personen uit Rotter dam, dat voornemens was een dag in Gor- cum op genoeglijke wijze door te brengen. Een der inzittenden, een juffrouw, werd vrij ernstig aan haar linkervoet gewond, en is naar het ziekenhuis overgebracht. De overige inzittenden kwamen er met eenige schrammen en builen af. i Historische boerderij! af gebrand. Gisteravond ontstond een zware uitslaande brand in de historische hoeve „De Kinderzorg", bewoond door den eigenaar J. van Erp te Oss. De 68-jarige vrouw en de 80-jarige man, die zich reeds te ruste hadden begeven, werden door het knetteren van het vuur gewekt, en met zeer veel moeite uit het brandende per ceel gered. De brandweer kon wegens ge brek aan water niets uitruichten. Heel de inboedel werd een prooi der vlammen benevens 80.000 kg. hooi en stroo. Daar op de boerderij een kippen-fok- station uit Horst (L.) gevestigd was, kwa men, zeer veel kippen in de vlammen om. Het huis dateert uit de 16e eeuw en was vroeger een kasteel, dat tot 'boerderij werd omgebouwd. Met gloeiend teer bespoten. Doordat gistermorgen een slang van een teersproeier lek sprong, werden drie ar beiders, die bezig waren den Rottumer- weg te teren, door de gloeiende massa, welke met een temperatuur van 200 gra den naar buiten was gespoten, getroffen. De 56-jarige gemeentewerkman H. Brou wer van Rotstergaas bleek het ergst ge troffen te zijn. Zijn gezicht en oogen zaten vol teer. Onder hevige pijn is het slacht offer met spoed naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. Voor het behoud van zijn gezichtsvermogen wordt ernstig gevreesd. De arbeiders G. Sloothaak en J. v. 'tMeer liepen eveneens ernstige brandwonden aan armen en gezicht op. Doordat eerstgenoemde een bril droeg, werden zijn oogen niet getroffen. Deze laatste slachtoffers zijn na in het zieken huis te Heerenveen te zijn verbonden, naar hun woningen vervoerd. Een gevecht met treinroo- v e r s. Gisterochtend hebben twee inbre kers getracht een goederentrein, die op het station Bergerdam stopte, te plunde ren. Reeds hadden zij hun buit klaar gelegd om mede te nemen, toen zij door wakers werden verrast. Daar de roovers op herhaalde sommatie niet bleven staan, losten de bewakers verscheidene schoten. De roovers zochten dekking in het struik gewas en beantwoordden van daaruit het vuur. Het gelukte hun in den dichten mist te ontkomen. Een kwajongensstreek. In de Ned. Herv. gemeente te Usselo schijnt de verstandhouding tusschen een deel der gemeente en den predikant minder goed te zijn. Een eigenaardige uiting werd daar aan gegeven. Bij afwezigheid van den pre dikant wist een 17-jarig jongmensch, lid der „oppositie", de pastorie binnen te dringen en alle deuren af te sluiten. Toen de predikant thuis kwam, moest hij de hulp der politie inroepen, met wier hulp de sloten geopend werden. Vermist werd er niets. De dader is gevonden en heeft bekend. Proces-verbaal werd opgemaakt. Twist uit minnen ij d. Twee jongelieden uit een naburig dorpje had den op een fietstochtje kennis aange knoopt met een paar meisjes uit Nieuw- Buinen. Dit was niet naar den zin van de jeugd van Nieuw-Buinen. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij de Nieuw- Buiners zich niet ontzagen van een mes gebruik te maken. Zekere J. uit Mussel werd tijdens deze messenstekerij zeer ern stig verwond en moest naar een zieken huis worden overgebracht. De politie, die de zaak in onderzoek heeft genomen, heeft bereids den vermoedelijken dader, zekeren G., aangehouden en in arrest gesteld. Smokkelaarsbrutaliteit. Twee Hollandsche smokkelauto's passeer den Dinsdag de grens bij Lingsfort en dochmelken dan ook veel minderl kwamen door Holt, waar zij het eerst ge signaleerd werden. In allerhaast werden douaneposten langs de wegen uitgezet, terwijl twee beambten per motor de beide voertuigen achtervolgden. Een wilde race begon. Vluchtelingen en achtervolgers hadden een vaart van ongeveer 90 K.M waarmee zij in de richting Pont-Nieukerk verdwenen. Langs den weg probeerden de beambten reeds met nagelplanken de auto's tot stilstand te brengen, hetgeen echter niet gelukte. Na geruimen tijd week een der beide wagens af in de richting Straelen, waar hij na enkele minuten, op een boerenhoeve tot stilstand werd ge bracht. De beide inzittende smokkelaars wisten te ontkomen. In den auto werden 2800 liter azijn-extract, benevens enkele honderden kilo's koffie gevonden. Intusschen achtervolgden andere be ambten per auto den tweeden smokkel auto. Door de groote vaart over een slech ten weg achter Straelen, verloor de chauf feur van den smokkelauto blijkbaar d" macht over het stuur. De wagen begon te slingeren en sloeg tegen een boom. De bestuurder werd er uit geslingerd en bleef bewusteloos langs den weg liggen. De bei de andere smokkelaars wisten in de ver warring te ontkomen. In den wagon wer den enkele honderden kilo's koffie en ta bak ontdekt. De toestand van den gewon den smokkelaar is hopeloos. De beambten namen beide wagens in beslag en voerden ze naar een garage in Straelen. Gisternacht hebben drie perso nen in deze garage ingebroken. Ze tracht ten de beide in beslag genomen auto's te ontvoeren. Daar de eene wagen groolen- deels vernield was heeft men een perso nenauto uit de garage gestolen. De ga ragehouder, die door het geraas van loo- pende motoren ontwaakte, kon nog juist zien, dat zijn luxe wagen door smokke laars weggereden werd. Door de beambten wordt een onderzoek ingesteld. Smokkelaar aangeschoten. Aan de Brabantsch-Belgische grens nabij Chaam ontdekten politie- en rijksambte naren een verdachts waehta^to. Taeffi £m chauffeur last werd gegeven te stoppen gaf deze daaraan geen gehoor. Na her haalde vergeefsche sommaties openden de mannen der wet het vuur waaraan de bestuurder zich echter evenmin stoor de. De smokkelwagen ontkwam. Later meldde zich in het gasthuis te Princen- hage de gewonde chauffeur aan. Een kogel was hem in het lichaam gedrongen. De man, wien een verhoor kon worden afgenomen, zal nog geruimen tijd in het ziekenhuis moeten worden verpleegd. De kogel was den getroffene in de liesstreek blijven zitten. Oranjekleurige mol ge vangen. Een mol, en nog wel een oran jekleurige, heeft de attentie gehad zich gisteren, op Koninginnedag dus, te ver- toonen op het erf van den heer T. Blok land Jr. te 't Zand (N.-H,). Het beestje werd door hem gevangen, doch door het bekomen letsel is het dier gestorven. De heer B. zal echter wegens het bijzondere van het geval het velletje prepareeren. (Tel.) Rijksnajaarskeuringen 1932 voor dekhengsten. De Rijkskeuringen voor dekhengsten zijn als volgt vastgesteld: Middelburg, Dinsdag 25 October; Zierikzee, Dinsdag 25 Oct.; Kattendijke, Woensdag 26 Oct.; Hulst, Donderdag 27 Oct.; Axel, Donderdag 27 October; Oostburg, Vrijdag 28 Oct. De keufingen zullen alleen geschieden door de commissiën van het Stamboek voor het Zeeuwsch Belgisch Trekpaard. Keuringen door de Rijkscommissie zul len dit najaar niet plaats vinden. Der halve kunnen alleen hengsten worden aangegeven, welke zijn ingeschreven in een der boeken van het N.Tr.S. of van het Z.B.S. De verhooging van den melksteun. De secretaris van den Alg. Ned. Zui- velbond (coöperatief) bespreekt in het bondsorgaan de verhooging van den steun van één en een kwart op anderhalven cent. Uit het overzicht van genoemden secretaris blijkt, dat in de periode 10 Juli27 Augustus door het Nederland- sche boter- en margarine-etende publiek is betaald aan accijns een bedrag van f 7.663.000, dus zeven en drie kwart mil- "lioen gulden in zeven weken tijds, of één en één tiende millioen gulden per week. Daarbij bedenke men, dat de accijns gedu rende de 7 weken nog betrekkelijk laag was, n.l. drie weken lang 42 cents en vier weken lang 55 cents, dus gemiddeld 50 c&nts. Thans is de accijns echter 65 cents, dus 30 pet. hooger, zoodat het publiek bij ge lijkblijvende accijns en consumptie in de volgende zeven weken ruim tien millioen gulden zal moeten opbrengen of rond an derhalf millioen gulden per weekl Doch ook dè,t bedrag, d.w.z. 75 mil lioen gulden per jaar, zal nog lang niet voldoende zijn om den melkprijs op ruim 5 cents te brengen. Daarvoor is op zijn minst 100 millioen gulden, waarschijnlijk 120 millioen noodig per twaalf maanden. De wets-uitvoerders krijgen aanstonds het tactische voordeel, dat de koeien min der melk gaan geven en er dus ook minder melksteun behoeft te worden uitgekeerd. Met een zèlf-doen (afgezien nog vein na tuurlijke prijsstijging) dan in den zomer. Doch voor de veehouders is dat een al zéér schrale troost. Zij komen dan wel tot den richtprijs van ruim vijf centen toe, De Invoer van boter In Dultschland. Het Berliner Tageblatt schrijft in zijn nummer van Dinsdagochtend, dat de on derhandelingen over den invoer van boter in Duitschland sinds enkele weken in een nieuw stadium zijn getreden. De wijze van de regeling van den invoer, welke thans wordt besproken, zal wellicht de moge lijkheid bieden een einde te maken aan de pijnlijke onderhandelingen met de beste buitenlandsche afnemers van Duitsch land. Zooals bekend was van Duitsche zijde het plan geopperd ongeveer twee derde van den boterinvoer van verleden jaar in Duitschland binnen te laten en een algemeen tarief inplaats van een ge differentieerd tarief te heffen. Bij de onderhandelingen met Neder land schijnt nu te zijn gebleken, dat men in principe niet meer afwijzend staat te gen min of meer onvermijdelijke contin- genteering van den Duitschen boterinvoer, mits vergoeding wordt geboden voor den voorsprong, welken Nederland, doordat het geen valutatoeslag bij den invoer moet betalen, heeft gehad en thans zou verlie zen. Voorgesteld werd daarbij, dat Duitschland een minimum kwantum boter zou invoeren. In het middelpunt van deze besprekingen schijnt het voorstel te staan om contingenten vast te stellen op een to taal van 50.000 ton per jaar, wat onge veer aan de helft van den invoer van ver leden jaar zou beantwoorden. Het ligt voor de hand, dat ook met Denemarken en de overige importeerende landen een nieuwe regeling tot stand moet komen. In dit geval zou de wijziging van het verdrag met Finland niet noodig zijn geweest. Daar het bepalen van de contingenten door een centrale instantie zou worden ge controleerd, is thans voorgesteld hiervoor een bijzondere vennootschap op te richten. De niet afgenomen hoeveelheden boter zouden ingeval van verdere daling van de vraag eveneens aan deze firma's moeten worden verdeeld. 'Ongerust schijnt men zich hieromtrent, aldus het Berliner Tage-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3