No. 281 Woensdag 31 Aipste 1932 438 &:WM Dagblad voor de Provincie Zeeland FEUILLETON JOAN CARISBROKE want dikwijls had! ze haar moeder zien Buitenland Belangrijkste Nieuws. VEBSCKÏJNT ELKRN WSR55AG. Abosaerae.u^sgyjja? Pas 3 maanden, feasso pos «os*, Losse nnmmors Prijs der AdvertentlSn: 1I regels fl.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goee. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4453. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. Het Serooskerksche besluit. Het besluit van den Gemeenteraad te Serooskerke om op Zondag de café's te sluiten, heeft nogal de aandacht getrok ken. De „Middelb. Crt." heeft zich beijverd om de meerderheid die dit besluit nam, aan den schandpaal te slaan. Zij noemt het besluit ergerlijk en schandelijk, een staal van orthodoxe bekrompenheid en dwangziek clericalisme. Het is, zoo heet het verder een snood misbruik van macht, dat slechts uit bekrompenheid van inzicht geboren kan worden. De meerderheid van den Serooskerk- schen raad kan het er, zooals men ziet, mee doen. Argumenten worden door het liberale orgaan in dit geval niet noodig geoordeeld. Het volstaat, met door zijn banbliksems de bekrompen orthodoxe raadsleden te treffen. Wij hebben intusschen een sterk ver moeden, dat deze heeren zich daardoor in hun gemoedsrust niet al te sterk getroffen zullen gevoelen. Tenslotte is voor hen toch niet maat gevend wat de redactie van een liberaal orgaan, die reeds meerdere blijken van groote bekrompenheid gaf, belieft te de- creteeren, maar hebben zij te vragen wat plicht en geweten hun voorschrijven. En dan behoeven zij toch niet geheel verlegen te staan. Allereerst is daar het feit, dat zij ge handeld hebben in overeenstemming met het door hen beleden beginsel, dat de Overheid geroepen is mee te werken tot bevordering van de rust op den Dag des Heeren. Niet door het publiek te dwingen op een bepaalde wijze den 'Zondag door te brengen, maar door zooveel mogelijk alles te weren, wat de rustige viering van den Zondag kan verhinderen. Vervolgens kan er op gewezen worden, dat zij hebben gehandeld in den geest van de Zondagswet. Voorts mag er aan worden herinnerd, dat door de Regeering officieel de Zondag is aanvaard als „een bijzondere omstan digheid" die een sluitingsgebod rechtvaar digt. Waarbij dan nog komt dat naar het eigen getuigenis van tegenstanders der sluiting door de ingezetenen zelf de café's op Zondag zoo goed als niet worden be zocht. Wie dit alles overweegt en in tegen stelling met de „Middelb. Crt." nog in staat is een nuchter oordeel te vellen, zal moeten toegeven, dat het genomen besluit althans niet als onzinnig kan worden ge karakteriseerd, en dat het al buitenge woon ergerlijk is hierover een toon aan te slaan als door het liberale orgaan ge daan werd. Temeer nog, waar de Kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente en de drie tegenstemmende Ghr.-Hist. raadsle den verklaarden, het principe op grond waarvan de sluiting gevraagd werd, te deelen. Deze tegenstanders zijn het dus in be ginsel met de voorstanders eens. Zij be wegen zich in dezelfde richting en willen alleen iets minder ver gaan. Dit verschil komt meer voor. Er kun nen omstandigheden zijn, dat wat men wenscht practisch zeer moeilijk is door door EMMA JANE WORBOLSE, (Vrij naar het Engelsch.) En zijn dochter wist, dat hij tranen vergoot. O, wat zou hij zeggen, wat zou hij doen, als hij bemerkte, dat zij getuige was geweest van zijn smart. Ze wist geen raad. Ze verlangde er zoo naar haar aanwezig heid bekend te maken, en toch durfde zij zich niet bewegen. Ze was als onder een betoovering, waardoor ze zich niet kon bewegen, noch spreken. Ze vermocht zich zelfs niet verder in de schaduw van het gordijn terug te trekken, het leek wel, alsof het bloed in haar aderen verstijfd was. Hij zei niets meer, maar ze hoorde hem onderdrukt snikken. Ze had gedacht, dat een man niet kon schreien, ze geloofde instinctmatig in het gezegde „Men must work, And Women must weep". (Mannen moeten werken, En vrouwen moeten weenen). te voeren of ook dat de toestand zoo is dat het niet noodig geacht wordt maat regelen te nemen. Zoo was het als we ons wel herinneren te St. Laurens. Maar zoo is het hier niet. Althans volgens de „Middelb. Crt." die weet te melden, dat door bet genomen besluit den caféhouder eenvoudig den nek is omgedraaid. Welnu, dat is alleen moge lijk, als er van dit café een zoo druk ge bruik werd gemaakt, dat daardoor een besluit als genomen werd, gerechtvaar digd wordt. Het betreft hier een niet gemakkelijke materie, zoodat het niet behoeft te ver wonderen, dat er bij eenheid van prin cipe weieens verschil aan den dag treedt. Maar dat wettigt in geen enkel opzicht een optreden als waartoe de liberale „Middelb. Crt." zich liet verleiden. De openingszitting van den Duitschen Rijksdag. Tegen drie uur, kort vóór de opening van de Rijksdagzitting, was het aantal nieuwsgierigen dat zich voor het Rijksge bouw had verzameld zoodanig aange groeid, dat de politie nog extra maatrege len moest nemen. De communistische Rijksdagafgevaar digde Clara Zetkin, die als oudste Rijks daglid de eerste zitting van den nieuwen Rijksdag opende, arriveerde in gezelschap van verscheidene partij vrienden in het Rijksdaggebouw door een der zij-ingan gen, zoodat de vele persfotografen en filmoperateurs, die aan den voorkant stonden te wachten, geen kans kregen. Clara Zetkin maakt den indruk zeer zwak te zijn en zij werd dan ook door eenige vrienden gesteund toen zij de trappen beklom. Vrijwel alle leden van den Rijksdag bleken aanwezig te zijn, doch deDuitsch- nationalen waren niet verschenen. De nationaal-socialisten woonden in uniform de zitting bij. Direct na de opening van de eerste zitting verzamelden zich in de buurt van het gebouw van den Rijksdag talrijke in uniform gestoken Nazi's, wien het gedeel telijk gelukte de politieafsluiting te ver breken. Onder het roepen van „Heil Hit- Ier" trachtten de nationaal-socialisten het Rijksdaggebouw te bereiken. Ijlings ge alarmeerde politieversterkingen slaagden er in de demonstranten terug te drijven. Clara Zetkin werd door twee vrouwe lijke partij genooten naar haar voorzitters- zetel gebracht, waar zij plaats nam. In tusschen riep de geheele Communistische fractie: „Rood Front!" Tegendemonstraties vonden niet plaats. Langzaam greep Clara Zetkin naar de bel en na deze eenige malen geluid te hebben, begon zij te spreken. De Rijksdag, aldus mevrouw Zetkin, komt in omstandigheden bijeen, waarin de bende van kapitalisten aan de groote massa van arbeidenden in Duitschland een hagelstorm van bet ergste lijden ge bracht heeft. De politieke macht heeft in Duitschland schreien, als deze droevig gestemd was, en hoe hadden tante Jane en haar zusters niet geschreid dienzelfden avond; maar ze had nooit gedacht, dat het leed van een krachtig man zich een uitweg zou zoeken door tranen. Ze wilde met hem schreien; ze wilde naar hem toe gaan en haar ar men om zijn hals slaan en hem troosten; er kwamen gevoelens voor hem in haar hart, die ze nooit eerder gekend had; maar ze durfde, ze kon zich niet bewegen, ze begon zich af te vragen, of het mis schien niets dan een booze droom was, een nachtmerrie, die ze met een krachtige wilsinspanning van zich af kon schudden. Hoe lang zou hij daar blijven? Zou hij naar deze zijde van het bed komen? En o, schrik der schrikken zou bij de deur achter zich afsluiten, als hij wegging en baar den heelen nacht alleen laten met de overledene? Ze voelde, dat ze, als hij dat deed, hardop zou schreeuwen; ze zou bet verstand verliezen, als ze daar moest blijven tot den volgenden morgen. Wat zou ze niet gegeven hebben om veilig te zijn in haar eigen kamertje boven in het buis, waar ze de zachte ademhaling van Netta en Brenda kon hooren en bet dienstpersoneel dicht bij de hand wasl Zou hij dan nooit gaan? Hoe lang zou deze vreeselijke inspanning nog moeten duren? Zijn snikken hielden op, hij was stil als de doode vrouw voor hem. Joan een presidentskabinet tot stand gebracht, dat met uitsluiting van den Rijksdag ge vormd is, dat groot-kapitalisten en jon kers een monopoliepositie verschaft en waarvan de drijvende kracht het opper bevel van de rijksweer is. Ondanks de almacht, die de tegenwoor dige regeering bezit, is zij ten opzichte van de vraagstukken van binnen- en buitenlandsche politiek volkomen in ge breke gebleven. Als sociaal noodlijdend beschouwt deze regeering alleen de in de schuld zittende grootgrondbezitters, in dustriegrootheden, bankmachten, reeders, financiers en zwendelaars. Ernstiger nog dan door dit alles wordt de schuld van het presidentskabinet door de straffen der laatste weken, waarvoor het de verantwoording draagt. Wanneer zal tegen de rijksregeering, die de Grondwet poogt opzij te zetten, wor den opgetreden en zullen de rijksminis ters wegens inbreuk op de Grondwet aan geklaagd worden? De val van de regee ring moet het signaal zijn voor den op- marsch. Het middel tot gemeenschappelijken strijd moet de ijzeren gesmeede strijdge meenschap der arbeidenden op elk gebied zijn. Onder stormachtigen bijval van de com munisten voltooide de presidente haar rede, die meer dan een uur duurde. Aan het slot betuigde zij, zichtbaar ver moeid, haar vreugde, dat zij het heeft kunnen beleven als ouderdoms-presidente het eerste radencongres van den Rijksdag te openen. De rede van Clara Zetkin werd op ver schillende punten met uitroepen als „zeer goed" en „bravo" door de communisten onderbroken. De overige afgevaardigden onthielden zich van elke betooging. Na de rede leunde Clara Zetkin uit geput in haar stoel. Vervolgens werden de namen afgeroe pen en nu kwamen ook pas de Duitsch- nationalen de zaal binnen. Voor de functie van president van den Rijksdag stelden de nationaal-socialisten hun partijgenoot Goering voor. De com munisten stelden Torgler (comm.) candi- daat, terwijl de sociaal-democraten hun partijgenoot Loebe voordroegen. Hierna ging men tot stemming over. De nationaal-socialist Goering werd tot president van den Rijksdag gekozen. Behalve de nationaal-socialisten brach ten de afgevaardigden van het Centrum de Duitsch-nationalen, de leden van de Beiersche Volkspartij en der Duitsche Volkspartij hun stem op de candidatuur- Goering uit. Tot eerste vice-president werd gekozen het Centrumlid Esser, waarop de commu nist Torgler interrumpeerde „De eerste daad van de coalitie!" Tot tweeden vice-president werd geko zen Graf (Duitsch-nationaal). De belangrijkste beslissing van den dag is niet in den Rijksdag maar te Neudeck gevallen. De Rijkspres. heeft n. 1. Rijkskanselier von Papen vol macht tot ontbinding van den Rijksdag gegeven. In parlementaire kringen liepen tegen den avond geruch ten, dat deze volmacht slechts in zeer beperkte termen verleend zou zijn. Na informatie uit betere bron kunnen wij vaststellen, dat deze geruchten onjuist zijn. De Rijkskanselier heeft de volmacht; hij zal ervan gebruik maken wanneer de Rijksdag aan de uitvoering van het Zondag bekend gemaakte program moei lijkheden in den weg mocht leggen. Voor- loopig is de Rijksdag echter verdaagd. Dat komt overeen met den wensch van nat.-soc. en Centrum om tijd te winnen tot de onderhandelingen tusschen hen voltooid zijn. De kansen daarvan worden echter ook in de betrokken kringen zeer sceptisch beoordeeld. Op het oogenblik is de ontbinding ver schoven. Het is denkbaar, dat zij half September plaats heeft; dan zal de nieu we Rijksdag binnen den bepaalden ter mijn, dus half November, gekozen moe ten zijn. Frankrijk wapent zich. Te Brussel zijn bijzonderheden verno men over versterking van de Fransche Oostergrens, waarover de Fransche Kal mer in 1929 'n crediet van 200.900.000.000 frs. heeft toegestaan. De betreffende werken zouden flink op schieten. Rond de metaalbekkens van bet Oosten en om Metz en Straatsburg wor den forten gebouwd. Langs de gebeele Noordergrens, tus schen de zee en de Maas, worden kaze matten met mitrailleuses aangelegd, sta pelplaatsen gebouwd voor materiaal en werktuigen. Van Lotharingen tot Verdun loopt een onderbroken lijn van verster kingen. Hetzelfde geldt voor de gebeele Noordergrens. De weg tusschen de Vogezen is overal versterkt. Goed uitgeruste blokhuizen zijn op betrekkelijke korte afstanden disponi bel. De Jura is al evenmin vergeten. De weg door de Alpen is voorzien van schuil plaatsen, met mitrailleuses. Langs de spoorwegen zijn opslagplaatsen met ma terieel aangelegd. In 1935 zal de geheele Fransche grens één ononderbroken keten van forten vor men. Communistencomplot in Spanje ontdekt. De politie te Madrid arresteerde een twintigtal communisten, die verdacht wor den van deelneming aan en voorbereiding van een over bet gebeele land verspreid complot tegen de regeering. De betrokken communisten zouden voor al uiting willen geven aan hun ontevre denheid over de clemente wijze, waarop generaal Sanjurjo is 'gestraft. Oneenigheid in het Sovjet-bestuur. Het politiek bureau in Rusland heeft zich in zijn laatste vergadering bijna uit sluitend bezig gehouden met de steeds groeiende moeilijkheden in de binneniand- sche politiek, die zich vooral sterk doen gevoelen in den landbouw tengevolge van de economische crisis, welke de collectieve bedrijven doormaken. Op deze vergaderin gen werden door de partijleiders harde woorden gezegd over de regeerings- politiek: de toon van de debatten was van dien aard, dat er geen notulen gemaakt konden worden. De laatste vergadering van het politiek Binnenland. Vliegtuigongeluk te Tubbergen. De Koninginnefeesten. Regeling diensttijden autobuschauffeurs. Het conflict bij de zeevaart. Buitenland. De opening van den Duitschen Rijksdag. Frankrijk wapent zich. De staking in Engeland. bureau was zoo rumoerig, dat het zelfs tot handtastelijkheden zou gekomen zijn tusschen enkele volkscommissarissen. Stalin de algemeene partijsecretaris heeft zich sinds enkele dagen geheel en al uit het partijbestuur teruggetrokken. Hij wil eerst zijn medewerkers hun mee- ningsverschillen laten uitvechten. Uitbreiding staking in Engeland. De staking in de katoenindustrie van Lancashire (Eng.) heeft zich uitgebreid, daar meer dan 2000 arbeiders zich bij de staking hebben aangesloten. Geraamd wordt dat thans nog geen 50.000 arbeiders aan het werk zijn van de 200.000 man, die in het spinnerij-bedrijf werkzaam zijn. De posters slaagden er in talrijke arbei ders te bewegen zich bij de staking aan te sluiten. Bovendien besloten in verschil lende gevallen de werkgevers hun fabrie ken te sluiten, ten einde eventueele moei lijkbeden te voorkomen. De staking is algemeen te Burnley, Blackburn, Golne en Nelson, de groote centra der weefindustrie. Vooraanstaande industrieelen te Man chester verklaren, dat beide partijen moe ten bijeenkomen om bet geschil bij te leg gen, anders zal half Lancashire er door worden geruïneerd. De staking kost het land ten minste een millioen pond per week, terwijl de arbeiders per week 350.000 pond aan loon derven. Korte berichten. i Het Italiaansche bergingsvaartuig Artiglio beeft te Plymouth weer een la ding goud uit de Egypte aangebracht. Dit was de derde. Men schat het tot dusver geborgen goud op een waarde van om en bij de 500.000 pond sterling, d.w.z. onge veer de helft van wat bet schip aan boord had. MIJ De regeeringstroepen in Ecuador hebben Quito hernomen; maar daaraan was een urenlang gevecht van man tegen man voorafgegaan. De regeeringstroepen hadden vele verliezen. Met de herovering van Quito is door de regeering een einde gekomen aan den op stand onder Bonifaz. i Zaterdag en Zondag trokken hevige onweders over Zwitserland, die een einde maakten aan den hittegolf zooals Zwit serland in langen tijd niet gekend heeft. Hagel en regen teisterden de kantons Ge- nève en Vaud. In het Berner Oberland werd een man door den bliksem gedood. Eenige boerderijen zijn afgebrand, door grondverzakking ontspoorde een goede rentrein. om haar schouder geslagen, bracht hij haar naar beneden, naar de bibliotheek, waar het vuur nog helder brandde en liet baar plaats nemen in zijn armstoel en zei haar, baar ijskoude banden te warmen, terwijl bij in een glas wat wijn met heet water voor haar mengde. „En nu één, twee, drie naar bed", zei hij vriendelijk, toen ze het glas op zijn be vel geledigd had. „Ik begrijp niet, wat ben toch allemaal bezielt, dat ze je op die ma nier door bet huis laten dwalen, terwijl ze er voor hadden moeten zorgen, dat je al lang en breed in je bed lag. Waar zijn je zusters?" „Ik weet bet niet. Toen ik wegging, waren ze in de schoolkamer. Maggie zei, dat ik naar bed moest gaan." „En daar had ze groot gelijk in. En waarom heb je dat niet gedaan?" „Omdat i ik, al was het maar vijf mi nuten, bij moeder wilde zijn. En bet duur de eenigen tijd, voor ik er toe kon be sluiten binnen te treden en toen ik er een maal was, ach, ik weet niet, hoe het eigenlijk kwam ik denk, dat ik er te lang ben gebleven - en toen kwam u en (Wordt vervolgd.) keek voorzichtig om een boekje van bet gordijn en zag, dat hij geknield lag. Hij lag dus te bidden, bad, zooals bij dat na tuurlijk avond aan avond reeds zoovele jaren had gedaan. Dat was nog erger, want ze wist bij intuïtie, dat van alle mannen haar vader wel het minst zoo'n inbreuk op zijn innerlijk leven zou kunnen velen. En in baar steeds groeiende angst en wanhoop gaf ze een snik. In een oogenblik was bij op de been en riep uit: „Wat is dat? Wie is daar? Wie is daar? Spreek op." Het was moeilijk te zeggen, welk gelaat bleeker zag dat van den man aan de eene zijde van het bed of bet smalle, ma gere van bet kind, dat zich achter bet gor dijn verborg. Maar het gaf nu niet veel meer, of ze zich al verborg, want nu de betoovering eenmaal verbroken was, be gon het meisje luid en hartstochtelijk te snikken en een oogenblik later stond haar vader naast baar. „Jij bier, Joan!" riep bij uit in de grootste verbazing. Hij was zoo verrast, dat hij geen woord verder kon uit bren gen. En Joan barstte in een vloed van woor den los. „0, bet spijt me zoo - het spijt me zool Ik bad het heusch niet willen doen o neen, werkelijk niet! Vergeef bet me als het u belieft vader! Het is geen oogenblik bij xne opgekomen, dat u me hier zou vinden. Maar ik moest wel bin nen gaan. Gisteravond heb ik haar nog goeden nacht gezegd en toen zat ze in dien stoel". Er was een onbewust pathos in Joans woorden, die haar vaders boosheid geheel en al ontwapende, als die al bestaan had. „Arm kind", zei bij op een toon, die zijn dochter al even zeer verbaasde als de tranen, die ze hem bad zien storten; „Hoe lang ben je bier geweest?" „Ik weet het niet; een heele poos, ge loof ik. O, waarom is mama weggegaan?" „God heeft haar tot zich geroepen", zei de predikant ernstig. „Als Hij bet wil, moeten we elk op onze beurt van deze we reld scheiden. Huil niet zoo, Joan, ze is gelukkiger, waar ze nu is." Maar dominee Carisbroke zelf stonden de tranen in de oogen. Het zien van de tranen van zijn kind en baar onbe- heerscht verdriet ontroerden hem diep. Hij deed, wat bij nog nooit eerder gedaan bad, hij nam baar slank figuurtje in zijn armen en kuste het bleeke gezichtje. Hij hield haar dicht tegen zich aan en veegde haar tranen af. Joan had haar moeder verloren. Kon het zijn, dat ze haar va der gevonden had? „Ga met me mee", zei bij eindelijk. „Je moet hier niet langer blijven. Zeg haar vaarwel, want bet is beter, dat je haar niet wee? giet." En toen, met den arm nog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1