DEZEEOW TWEEDE BLAD. JOAN CARISBROKE Uit de Provincie. Brieven uit de Residentie. FEUILLETON. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. VAN DINSDAG 30 AUG. 1932, Nr 280. Het laatste vuurwerk in dit seizoen is al weer op Scheveningen afgestoken. We krijgen nu nog de Konnginnedag en straks de opening der Kamers en dan zitten we zoo al weer midden in het werkseizoen. Wie ernstig meeleeft met de teekenen der tijden, daarbij ook let op de spanning in het buitenland, niet ver van onze gren zen, die kan toch o.i. niet met groote op gewektheid het komende najaar en den komenden winter tegemoet gaan. Eer met groote zorg in het hart. Mijn gedachten zijn wel eens bij het leven van niet weinigen, die zelfs in de zen stralenden zomer nog niet eens arbeid voor hun handen konden vinden en nu weer een najaar en een winter tegemoet gaan met met de minste vooruitzichten op werk. i.aten wij toch nooit meenen, dat al die werkloozen het nog zoo kwaad' niet heb ben. Zeker, er zijn er bij, die dat trekken van de „steun" wel aanstaat. Die zoo wat leven op den steun. Maar dat is maar een kleine minderheid. Er zijn er zeer ve len bij, die maar wat graag zouden willen werken, er zijn er ook bij, die God vurig gebeden hebben, om hen toch het kruis der werkloosheid niet te zenden en die het nu, soms voor het eerst van hun leven, toch moeten dragen. En dat meermalen niet alleen de vader, maar ook de groote jongens, zoodat een gezin soms als het ware geheel dreigt ge demoraliseerd te worden door de werk loosheid. Want menschen, die niet weten, wat werkloosheid is, mogen dan al eens spreken over het luie leventje van den permanenten steun-trekker, zoo idyllisch is het werkelijk niet. Wie altijd leeft op den rand van zijn bestaan, die leeft in ieder geval niet in een paradijs. Er zijn werkloozen, die, hoe graag ze ook weer aan den slag willen, zoo goed als zeker weten, dat het nooit weer zoo ver komt. Ze zijn te oud. Niet, dat ze te oud zijn om te werken, neen, ze kunnen en ze willen nog, maar hun leeftijd is het groote bezwaar, ook al is hun kracht en hun wil nog goed. Dat is een triest vooruitzcht. Maar nog triester is het vooruitzicht voor zoo menige jonge man, die het leven ingegaan is met de liefde voor z'n werk, die dacht z'n toekomst gekocht te hebben, die allerlei plannen had en nu ook door de werkloosheid getroffen is en maar geen kans ziet om weer aan den slag te komen. Wat werkt dat alles demoraliseerend en ontmoedigend; de fut gaat er uit. Over die dingen moeten we ook eens ernstig denken. In onzen Bijbel staat ook altijd nog dat woord: Draagt elkanders lasten! We leven veel te veel onszelf. En daar komt bij, dat we veel te veel overtuigd zijn, dat het is zooals wij het zien en zoo als wij het zeggen. Ik sta wel eens verbaasd, dat sommige christenen het meest welsprekend over de crisis en de malaise en over alles wat daaraan vastzit, kunnen sprekenals ze ergens op visite zijn, bij een kopje kof fie en een lekkere sigaar. En.ja, ziet u.'t is wel een nare tijd, maar ik zeg maar.en dan komt het. Wijsheid, waarvoor Salomo z'n pet afgezet zou hebben. Natuurlijk altijd sterk in het negatieve, maar zwak, heel zwak in het positieve. Intusschen, de dingen gaan door, de moeiten in de wereld van knappe men schen worden niet minder maar wel meer. Men moet ook eens trachten in te ko men in het leed van zoovelen, die, ja nog zooveel krijgen, dat ze niet van gebrek be hoeven om te komen, maar toch feitelijk alle levensvreugde en alle genot missen, doordat ze geen arbeid hebben en ook geen uitzicht op werk. Als we tot den Vader in de hemelen dooi EMMA JANE WORBOLSE. (Vrij naar het Engelsch.) 7) _o- En toen dacht Joan weer aan de moe der, zooals ze haar het laatst had gezien, gezeten in denzelfden stoel, die nu nog achter het bed stond. Zij en de pleegzuster waren in een ernstig gesprek gewikkeld, toen Joan binnen kwam en ze wist, dat ze om haar dat gesprek afbraken en het weer zouden hervatten, als ze de kamer verlaten had. Ze bleef dus niet lang tal men, ofschoon haar moeder, meende ze, vriendelijker was dan gewoonlijk, want ze kuste haar tweemaal en streelde haar over de wang en zei, maar heelemaal niet boos: „Mijn ondeugende Joan moest allang in bed liggen en vast in slaap zijn." En bij die gedachte barstte ze in een tranenvloed los en snikte telkens en telkens weer: „Mama, o, mama!" alsof haar het hart zou breken; en al dien tijd wist ze, dat ze niet riep om die koude, witte gedaante, die voor haar uitgestrekt lag, maar om de warme, liefhebbende, voelende vrouw, die den avond te voren nog haar lippen had bidden om ons dagelijksch brood, dan bid den we toch ook wel om werk en om brood voor die velen, welke geen brood en geen werk hebben? Draagt elkanders lasten! Ik kan wel eens met groote blijdschap zien naar wat er in deze tijden door onze diaconieën ontvangen en dies ook uitge geven kan worden. Dat is een lust. Niet, dat er zooveel noodig is, maar dat er zoo veel komt en dan dikwijls van anderen, die het zelf ook zoo florisant niet hebben. Daar zit iets wonder-moois in. Zeker, er zijn er, die nog geen veer ge laten hebben (soms kunnen die zelfs het mooist over de crisis en de malaise spre ken!) maar er zijn ook heel wat rijken, die in vergelijking met vroeger, arm zijn geworden en anderen zijn er, die niets hadden te missen, maar die toch moesten missen. En in de kerk geldt het nog altijd: niet vele rijken, niet vele edelen en niet vele machtigen. En toch dat mooie werk der barmhartigheid om Christus' wil. Dat doet zoo echt weldadig aan in deze we reld van egoïstische menschen. Zeker, wij praten wel en ook veel over de „ge meenschap", wij hebben het over sociaal en nog eens sociaal, maar het ziet er in de wereld allerminst sociaal uit. Men kan wel beginnen met te Genève een stand beeld voor den mensch-egoïst op te rich ten. Draagt elkanders lasten! we mogen in den komenden tijd wel dikwijls aan dat woord denken en zoeken, om er de betee- kenis van voor het christelijk leven van onzen tijd te verstaan. En als we er dan iets van mogen grijpen, iets van mogen verstaan, laat ons dan elkander telkens weer met trouw opwekken, om er iets van in praktijk te brengen. Want daar gaat het om, niet een christendom van woor den, maar een christendom van daden, is een kracht. J. H. (Slot) Verkorting arbeidstijd. Nadat ongeveer drie kwartier met gesloten deu ren was vegaderd, kwam bovengenoemde kwestie ter tafel en bleek, dat de leden ter zake een schrijven van het bureau hadden gehad. De v o o r z., dhr C. Boudewijinse, zeide dat het bureau gemeend heeft dit punt ook ter sprake te brengen, zulks als ge volg van het feit, dat Italië een algemeene verkorting van den arbeidstijd voorstaat. Men verwacht, dat als de arbeidstijd ver kort, dit de werkloosheid zal doen ver minderen. Volgens spr. zullen echter bij verkorting van den arbeidstijd en behoud van hetzelfde uurloon toch de productie kosten verhoogen, omdat het werk wat oneconomischer zal geschieden. Vooral voor exportbedrijven acht spr. het een zeer groot gevaar, maar ook voor andere bedrijven, die met het buitenland moeten concurreeren. Als men de zaak interna tionaal zou regelen, dan zou dat verval len, maar spr. kan niet aannemen, dat het daartoe zal komen. "Wellicht kan verkorting van arbeids tijd goed zijn voor een bepaald bedrijf als crisismaatregel, maar dat is iets anders dan dat men er een wet van maakt. Spr. verwacht van de huidige regeering geen gevaar tot vermindering van den ar beidstijd, gezien ook het antwoord van minister Verschuur aan de delegatie uit het N.V.V., die over deze materie kwam spreken, en ook zijn woorden in de Eer ste Kamer. De nieuwe directeur-generaal van den arbeid is overtuigd tegenstan der. Het gevaar schuilt echter bij1 de poli tieke partijen. Het is daarom goed, dat uit kringen, waar men een anderen kijk heeft op deze zaak dan bij de vakvereeni- gingen, een stem klinkt. De daarom opge maakte motie is niet een bewijs van wan trouwen in den minister, maar moet al leen beschouwd worden als een rugge steun, en daarom zal ook aan de andere kamers verzocht worden er steun aan te verleenen. De motie luidt: De Kamer enz., kennis genomen hebbende van een dagbladbericht betreffende een bespre king van een delegatie van het N.V.V. gekust en haar „haar ondeugende Joan" had genoemd. Mevrouw Carisbroke was al evenmin een buitengewoon teedere moeder geweest als een erg liefhebbende vrouw. Als ze al eenige werkelijk warme liefde koesterde, dan was het voor haar eerstgeborene en eenigen zoon Frank met zijn zwak ka rakter; ook Lavinia had een teer plekje in haar hart. Maar haar moederlijk ge voel scheen minder te worden, naarmate het aantal van haar kinderen vermeer derde en voor Joan koesterde ze weinig meer dan een lichte toegenegenheid, wat de ongelukkige baby betreft, die zoo laat nog haar intrede had gedaan in dit aardsch tranendal, ze had de komst ervan tegemoet gezien met gevoelens, die het tegendeel van blijdschap waren en ze had zich zelf dan ook behoorlijk beklaagd. En toch was er altijd over haar gespro ken als over „zoo'n uitstekende vrouw!" „Een voorbeeld voor elke moedert" De soort vrouwen, zooals Louise Carisbroke er een was, genieten gewoonlijk de lof uitingen van de massa, vooral van bui tenstaanders, die natuurlijk al de fouten en tekortkomingen niet zien. Was ze een arme vrouw geweest, dan is het moeilijk te zeggen, hoe het oordeel van haar buren over haar geluid zou hebben; zooals het nu was ging ze door voor een goed huis houdster, omdat over het algemeen, alles met Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken en Arbeid, omtrent verkorting van den arbeidstijd, spreekt als hare overtuiging uit, dat verkorting van den wettelijken arbeidstijd de huidige treurige economische omstan digheden zou verergeren en de werkloos heid nog zou doen toenemen, en besluit deze motie ter kennis van voornoemden minister te brengen. Dhr W e s s e 1 i n g ziet ook in verkor ting van den arbeidstijd een verminderde capaciteit. Dhr Machgeels zeide, dat men van verkorting verwacht, dat er meer aan het werk zullen kunnen gaan, maar dat zal zeer tegenvallen. Dhr Jeronimus merkte op, dat juist door beperkten arbeidstijd, men meer tot machinale arbeid komt en dan zijn er minder arbeiders noodig. Dhr Mes haalde prof. Aalberse aan en betoogde, dat een oorzaak der werk loosheid is de uitbreiding der fabrieken zelf. Twente ging achteruit door dum ping. Als Nederland vlugger er bij was geweest met het ook heffen van inkomen- de rechten en dergelijke maatregelen, dan had men er zeker nu minder slecht voor gestaan. De motie werd z.h.st. aangenomen. Van de vereen. Handelsbelang te Ier- seke was antwoord verzocht op een schrijven van 14 Mei, waarin om een bij drage voor een winkelweek is gevraagd. Dit schrijven bleek niet ontvangen te zijn, doch de voorz. stelde voor daar naar nog eens te informeeren, en voorloo- pig tot f25 bijdrage te besluiten. Aldus werd besloten. Dhr Klok had het plan gehad een uitvoerig betoog te houden over het Veer ZijpeAnna-Jacoba Polder, mede naar aanleiding van een door het bureau reeds afgewezen verzoek, maar zal met het oog op het late uur zijn op schrift gesteld be toog aan het bureau ter hand stellen. Het bureau zal nader met een voorstel ter zake komen. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring, waarin met kennisgeving afwezig waren de heeren v. d. Berg, Massee, van Raaite, Veenis en P. G. Laemoes en zon der kennisgeving de heeren de Vos en Siebenga. De feesten te Middelburg. Wij willen beginnen met eenige mede- deelingen over de feesten, die morgen plaats hebben en die uitgaan van Uit het Volk Voor het Volk. Zooals bekend wordt des middags een optocht gehouden door de Walchersche tumvereeniging van het Schuttershof naar het gemeentelijk sportterrein. Daar zullen verschillende turnnummers ten beste worden gegeven. Des avonds heeft na het concert op de Markt een fakkeloptocht plaats. De in het programma opgenomen route moet eenigszins worden gewijzigd. Als de stoet uit de Lange Gisstraat komt gaat hij niet de Korte doch de Lange St. Pieter straat door en verder over de balans naar de Abdij. De Abdij wordt verlaten door de poort aan de zijde van het Koorkerkhof en van dat plein gaat het door de Reiger straat naar de Langedelft, verder blijft de route ongewijzigd. Gaarne onderschrijven wij nog eens, dat vooral morgen op Koninginnedag het aantal vlaggen veel grooter moet zijn. De etalage-wedstrijd is een zeer belang rijk, zoo niet het belangrijkste onderdeel van de feesten van Handelsbelang. Deze wedstrijd is in alle opzichten geslaagd, in de eerste plaats door het voor Middelburg ongekend groote aantal deelnnemers, maar niet minder omdat het overgroote deel dezer deelnemers met iets heel goeds voor den dag komt. Dat de étalages de aandacht trekken bleek reeds gisteravond aan de overgroote belangstelling, die de meeste mochten on dervinden. Want het is heel den avond verbazend druk geweest. De belangstelling voor het letterraadsel is ook zeer groot. Een tweede zeer belangrijk onderdeel is de ver- en belichting. Naast het Stadhuis, dat steeds mooi blijft, doet de Langejan het ook uitste kend, en nu baadde het Hospitaal ook in als op rolletjes liep, maar in werkelijk heid dreef het huishouden zoo'n beetje op de oude getrouwen; in de keuken, de schoolkamer en kinderkamer ging alles, zooals de ouders het wenschten en dat was, zooals het in dergelijke gevallen ge woonlijk gaat, een saai, dood, duf gangetje, waar weinig op aan te merken maar ook weinig te loven was. U zult dus wel begrijpen, dat mevrouw Garisbroke's dochtertje al het kinderlijk verdriet toonde, dat van haar verwacht kon worden, missohien zelfs nog wel iets meer. Joan was een van die kinderen, die de menschen „vreemd" noemen, niet bij zonder ondeugend, maar lastig genoeg om zich voortdurend standjes op de hals te halen en zeer zeker niet bijzonder goed. Ook had het er veel van, dat ze het ka rakter van een harer grootouders had ge- erfd, zooals dat wel eens gebeurd, of van nog verder verwijderde voorouders, want ze leek noch op haar vader, noch op haar moeder en in de familie werd beweerd, dat ze „naar niemand aardde". Joan schrok op, toen de kerkklok elf uur sloeg en het verbaasde haar, dat men haar niet gemist had en was gaan zoeken. Netta en Brenda waren nu toch zeker al naar bed en haar kamertje stond in ver binding met de grootere van de tweelin gen en hetzelfde kamermeisje moest voor haar alle drie zorgen. Misschien was een zee van licht. Maar fantastisch zijn de Dam en de Balans. Het plantsoen op eerstgenoemd plein met zijn talrijke lichtjes rond de perken en in de boomen is reeds iqts ge heel aparts, maar o.i. nog mooier, nog sprookjesachtiger is de belichting van den fontein op de Balans. lederen avond zal het licht te kwart voor negen ontstoken worden. Evenals gisteravond zal het heden, Donderdag en Vrijdag te half twaalf worden gedoofd en Woensdag- en Zaterdagavond te half één. Een feest zonder muziek is niet denk baar en dit heeft natuurlijk ook het be stuur van Handelsbelang begrepen. Gis teravond werd een concert op de Markt door Ons Genoegen uit Vlissingen gege ven. De winkeliers uit de Lange .Viele en de Pottenmarkt lieten het muziekgezelschap Crescendo een wandeling door de buurt maken. Te ongeveer 9 uur heeft dit korps ge durende een paar uur op zeer verdienste lijke wijze gemusiceerd en het heeft heel wat honderden naar de Langeviele en het j Hospitaalplein getrokken. Tegen elf uur maakte het korps nog een wandeling door een deel der stad naar de Markt. De Elgawa. Gisteren zijn wij bij de beschrijving der stands gebleven bij de groote tuin- zaal. Thans willen wij in wille keurige volgorde de daar aanwezige stands aan een nadere beschouwing, al moet die uit den aard der zaak een vluch tige zijn, onderwerpen, De N.V. Zélander te Amsterdam, met filialen in verschillende plaatsen tot in Indië toe, brengt een groote keuze in aller lei artikelen, waarvan wij noemen de vol automatische oliestoker, Elzedimatic, hoog- en laagspanningsmateriaal; moto ren, verschillende onderdeelen van sani tair inrichtingen, elezedstofzuigers enz. De N.V. Handelmaatschappij R. S. Stok vis en Zonen te Rotterdam is een alom bekende firma en komt dan ook met vele artikelen, waarvan wij noemen de prac- tische Valillant-toestellen voor warmwa tervoorziening, de Inventa, gasfornuizen en comforen met sudderbrander, de uni versal stofzuiger, de Kroonwasch- en de Agme wringmachines en om niet te ver geten de electrische fiets. De N.V. Huijgen en Wesel's ingenieurs bureau biedt uitsluitend Nederlandsch fa brikaat aan en komt voornamelijk met de gaskachels Content. De N.V. Pot en Van Nes te Rotterdam beweegt zich hoofdzakelijk op het water leidinggebied en brengt daarin vaste waschtafels, baden en verdere hygiënische artikelen. De Nederlandsche Kabelfabrieken te Delft geven een duidelijk beeld van de ver schillende stadia van wording der electri sche kabels. Een stand van Ega gasradiatoren vormt die van het Technisch Handelsbureau Po- lenz en Co. te Nijmegen, die daarnaast ook vele andere gastoestellen geijzers en dergelijke in den handel brengt. N.V. van Rietschoten en Houwens te Amsterdam toont van haar afdeeling Fri- gadaire eenige in werking zijnde koelkas ten en daarnaast ook een koelvitrine. Het technisch Bureau Hulscher en Versfeit te Amsterdam beweegt zich weer op het terrein der gasartikelen en brengt de Prometheus gaskachel speciaal naar voren. De firma P. A. Meijderijk uit Amster dam komt met ornamenten en lampenkap pen van eigen, dus ook Nederlandsch fa brikaat. Bij haar rayon behoort ook de E.B.C.A. waar allerlei soorten elementen voor electrische verwarmingsapparaten door de firma zelve vervaardigd worden. De volgende stand is die van Hamilton Beach, de zuiger, die ook klopt en veegt. Als laatste in de rijen langs de muur vlakten komt de N.V. Hollandsche Draad en Kabelfabriek te Amsterdam, die alle soorten draad brengt voor binnenleidingen en voor schepen. In het midden der zaal tegenover den ingang staat de ruime stand van de N.V. Bierderman en Co. uit Amsterdam, die grossiert in electrische- en radiomateria len, waarvan wij speciaal noemen de Bre- colite, een handig model van stofzuiger. Een kleine filmvertooning toont de doel matigheid er van aan. Maar deze firma. iedereen in huis al naar bed, behalve zij; en ze voelde een huivering over haar rug gaan bij de gedachte haar weg te moeten zoeken door al die donkere gangen, heele maal alleen. Ze had het erg koud en ze had dien avond niets gegeten, ze had heel wat ongewone emoties ondergaan en daardoor was haar zenuwgestel min of meer van streek. Plotseling schrok ze op, want ze hoorde voetstappen dicht in de nabijheid en ofschoon ongewoon zacht, herkende ze ze als die van haar vader. Ze had een diep ontzag voor hem, zonder eigenlijk precies te weten waarom want hij was nooit bepaald vriendelijk voor haar ze trachtte altijd aan zijn tegen woordigheid te ontsnappen, behalve in den vollen familiekring; ze kon zich niet herinneren, dat ze ooit in haar heele le ven even vijf minuten alleen met hem had doorgebracht; en dat hij haar hier zou vinden, was iets, waarop ze heelemaal niet gerekend had. Ze hoorde hem de kleedkamer binnen treden, en voorzichtig poken in het bijna uitgedoofde vuur. Zijn bewegingen, meen de ze, waren ongewoon zacht. Zou hij binnen komen Wat zou hij tegen haar zeggen Zou hij erg boos zijn En toch, wat voor kwaad deed ze er eigenlijk mee, dat ze hier binnen was gekomen om naar haar overleden moeder te kijken Nog 'n oogenblik verliep, toen duwde hij de deur brengt nog veel meer artikelen o.a. de practische electrische waschmachine. Aangrenzend is de stand van Philips uit Eindhoven, met haar afdeeling ver lichting. De gasmeterfabriek „Dordrecht" brengt als curiositeit een gasmeter, die doorzich tig is. Verder zagen wij gashaarden en enkele andere artikelen. De N.V. Oco uit Amsterdam, hier ver tegenwoordigd door dhr Van 't Westende brengt een zeer groote keuze in electri sche apparaten en stofzuigers. Als laatste noemen wij den grooten stand van de N.V. Handelsmaatschappij v.h. J. H. v. d. Meiden te Amersfoort, die veel brengt op het gebied der hygiëne. Wij kunnen nog eens uit volle overtui ging verzekeren, dat er veel te leeren is op deze expositie en dat het jammer is, dat zij den eersten dag slechts vrij matig bezocht is. Bond van Mosselkweekers in Zeeland. Gistermiddag vergaderde in de Prins van Oranje te Goes onder voorzitterschap van dhr Mr A. J. v. d. Hoeven, burge meester van Tholen, de Bond van Mos selkweekers in Zeeland. De voorzitter verwelkomde in het bij zonder de commissarissen de heeren v. d. Weijde en Vette en herinnerde er daar na aan dat de Bond in Mei j.l. vijf jaar bestond. Veel is gered en tot stand ge bracht door den Bond. Te betreuren is het alleen, dat niet alle mosselkweekers hun belang inzien. Er is te veel afgunst en wantrouwen onderling. In het afgeloopen jaar was het voor de mosselkweekers vallen en opstaan. Afge wend is, mede door de actie van den Bond, het gevaar voor contingenteering van den mosselinvoer in Frankrijk. Nu is echter een invoerrecht gekomen. Spr. herinnerde ook aan het verbod van den invoer van groote Zuiderzeemos- selen in Zeeland, dat tot stand is geko men. Verschillende verzoeken om kwijtschel ding en reductie van pacht werden ge steund. Spr. wees er verder op dat organisatie voor de mosselkweekers een onafwijsbare eisch is. Dan alleen is het mogelijk het bedrijf loonend te houden. Nadat is medegedeeld, dat van den Commissaris der Koningin en de heeren Van Waesberghe, Sinke en Moelker be richt van verhindering is ingekomen, worden de huishoudelijke zaken behan deld. De notulen worden vastgesteld. De af tredende bestuursleden de heeren C. Schot, J. W. Vienings en Ivens worden bij acclamatie herkozen. Eveneens de le den van den Raad van Toezicht. De rekening over het vorige boekjaar wordt vastgesteld in ontv. op f 11.456.73, in uitgaaf op f 5411.37, alzoo een batig saldo van f 6045.36. De afd. Bruinisse brengt ter spra ke het invoerrecht op mossels in Enge land. Niet alleen wordt 30 pet. van de waarde van de mossels, maar ook van de bijkomende kosten (zooals vracht) gehe ven. Dit is van nadeeligen invloed. De afd. stelt voor aan de autoriteiten in En geland te verzoeken dit invoerrecht te verminderen, omdat mosselen een volks- voedsel zijn. Dit wordt met alg. st. aange nomen. Het Hoofdbestuur stelt voor de vergoe dingen volgens art. 21 der Statuten te bepalen als vorig jaar. Alleen voor de commissie-vergaderingen wil het f 10 vaststellen. Dit wordt aangenomen met op één na alg. stemmen. (Dhr Pekaar te Ierseke acht f5 voldoende). Gevraagd wordt, hoe het nu precies staat met den invoer van de groote Zui- derzee-mossels. De voorzitter antwoordt, dat een invoerverbod is toegezegd, maar dat dit nog niet is uitgevoerd en uitge werkt. Het bestuur zal hierin op spoed aandringen. Dhr Poelman te Ierseke merkt op, dat de mossels uit de Lauwerszee beter zijn dan die uit de Zuiderzee. Hij zou de eer ste willen toelaten en de laatste weren. Het Bestuur zal dit overwegen. Besloten wordt, dat het Bestuur nog maals een poging zal wagen om de mos selvisserij op Zondag te verbieden. Tot heden waren die pogingen vruchte loos. open die zij op een kier had laten staan. Hij was blijkbaar verbaasd, dat ze niet afgesloten was, want binnensmonds sprak hij er zijn verwondering over uit. Zonder een oogenblik na te denken liet ze zich leiden door het instinct, dat haar dwong zich te verbergen en ze trok zich terug achter een zwaar gordijn, waar zij flauw tjes hoopte zijn aandacht te ontsnappen. Nauwelijks echter had ze dit gedaan, of ze zag in, hoe dom het was. Hoe kon ze nu nog haar aanwezigheid kenbaar ma ken en welk recht had ze zich daar te ver stoppen en toe te zien, hoe haar vader uiting gaf aan zijn meest verborgen ge voelens. Angst en verlegenheid hielden haar bewegingloos. Haar eergevoel en re delijk verstand drongen haar te voorschijn te treden. Het verbaasde haar alleen maar dat het luide kloppen van haar hart haar niet verraadde. Dominee Carisbroke ging naar het bed toe en zuchtte diep. Ook hij sloeg het la ken terug van het koude, doode gelaat en weer zuchtte hij en ditmaal had die zucht veel van een snik. „Louisa, Louisa! mijn arme Louisa!" mompelde hij. „Hoe weinig had ik dit kunnen denken! Hoe had ik dit ooit kunnen droomen, dat je me voor den nacht nog verlaten zou hebben! Mijn arme vrouw!" (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5