No. 280 Dinsdag 30 Anpitis 1932 46b Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 0 EERSTE BLAD. Koningin Wiihelmina. Buitenland Belangrijkste Nieuws. wm~ VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER I Binnenland. Oit nummer bestaat uit 2 bladen Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Bom. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4Ü53. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WRRKRACL Abonnementsprijs;: Per 3 maanden, Srsnco jsps «gei, li esse summers 0.99 Prijs der AdvestenfiBn: 1—1 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct BIJ abonnement belangrijke korting. Onze geliefde Vorstin, Koningin "Wii helmina, viert morgen haar 52sten ver jaardag. Voor ons volk niet minder dan voor ons Vorstenhuis is dat een oorzaak van blijd schap en vreugde. Want de band tusschen Oranje en Ne derland is nog altijd hecht en sterk. Geen wonder ook. Deze band wortelt in de historie. Het is een band niet van deze aarde, maar door God zelf gelegd. Onder de leiding Gods zijn Oranje en Nederland op het innigst saam verbonden. Toen het Nederlandsche volk in nood en druk dreigde ten onder te gaan, was het Prins Willem van Oranje, die, met voorbijzien van eigen belangen voor het bedreigde volk in de bres sprong. Lijf en goed werden voor dit doel ten offer ge bracht. En zoo is het gebleven, de eeuwen door. Soms scheen de band te verslappen, maar in critieke momenten zag ons volk en nooit tevergeefs, naar Oranje op en werden de banden weer nauwer aange haald- Wanneer ernstige rampen ons volksle ven bedreigden, dan stond Oranje gereed om te beschermen en te handhaven. En toen in 1914 de grootste ramp die een volk kan treffen over land en volk scheen te zullen komen, toen de vrijheid en zelfstandigheid gevaar liepen en ons volk onder ernstige zorgen gebukt ging, toen was het weer een Vorstin uit het doorluchte Huis van Oranje-Nassau, die dag en nacht waakte voor de belangen van haan beproefde volk. Diep leeft bij Hare Majesteit Koningin Wiihelmina het besef, dat Oranje nooit genoeg voor Nederland kan doen. En dat niet om wat Oranje aan Ne derland heeft te danken, maar omdat Zij zich op haar hooge plaats weet als die naresse Gods, wier levenstaak het is de belangen van land en volk te dienen. Op voortreffelijke wijze heeft Koningin Wiihelmina zich tot nu toe van haar moeilijke taak gekweten. Dat wordt zelfs door vele anti-monarchisten gaarne er kend. Trouwens de waarheid kan niet worden geloochend. Vandaar dan ook, dat de verjaardag van H. M. de Koningin ondanks het ge stook van de revolutionaire partijen, al tijd weer een vreugdedag wordt voor een zeer groot deel van het Nederlandsche volk, en dat overal de behoefte openbaar wordt om aan die vreugde uiting te geven. Zeker, het is dwaasheid op de volks gunst te bouwen. Die gunst ia beweeglijk en onbetrouwbaar als 't gevaarlijke drijf zand. Dat is ook in het buitenland de laatste jaren wel gebleken. Maar juist daarom is het noodig, dat wij op een dag als deze gedenken wat Oranje voor Nederland is geweest, dat wij spreken van de dingen die wij weten, van de daden Gods in de historie van ons volk, opdat het navolgende geslacht die weten zoude en zijn hoop op God stellen en Gods daden niet vergeten, maar zijne ge boden bewaren. Dan zal de band tusschen Oranje en Nederland hecht en sterk zijn, dan zal de liefde voor ons Vorstenhuis en speciaal voor onze geliefde Voorstin Koningin Wii helmina een liefde zijn sterk als de dood, een liefde die door stroomen van onge- loofs- en revolutie-propaganda niet kan worden uitgebluscht. De staking in Engeland. De staking in de katoenindustrie in Lancashire is begonnen. Beide partijen houden sterk aan haar standpunt vast. In het Noord-Oosten van Lancashire, van Preston tot Skipton, is het parool overal opgevolgd en is de staking alge meen. In het Zuiden en Zuid-Oosten van Lan cashire zijn op sommige plaatsen nog fa brieken aan den gang. De vakverbonden rekenen er op, dat 130.000 werklieden heden in staking zul len gaan. Opstand in Ecuador. In Quito, de hoofdstad van Ecuador, is het garnizoen in opstand gekomen, waar door de toestand aanzienlijk is ver scherpt. In de straten kwam het tot hevige go- vechten tusschen opstandelingen en aan hangers der regeering. Nephali Bonifaz, die in het najaar van 1931 tot president was gekozen, doch wiens candidatuur door het congres on wettig was verklaard, aangezien werd be weerd, dat hij geen burger van Ecuador was, is door de arbeiders en soldaten tot president uitgeroepen. Het congres is naar Rio Bamba ge vlucht. Het heeft het zenden van regeerings- troepen naar Quito gelast. Bonifaz heeft het congres entbonden verklaard. De opstand is tot nog toe voor namelijk beperkt tot de hoofdstad en vindt nog weinig weerklank op het platteland. Belgische staking voortgezet. Zaterdag kwam het nationale comité van de mijnwerkerscentrale bijeen. De al- gemeene toestand werd besproken, met name het resultaat van de Duitsch-Belgi- sche kolenbesprekingen en de stemming onder de stakers. Men was van meening, dat de doeleinden van de staking niet be reikt zijn. Daarom zullen de arbeiders worden aangespoord om den strijd ver- eenigd en gedisciplineerd voort te zetten. Op het oogenblik bedraagt het aantal stakers in de Belgische mijnbekkens hon derdduizend. De politieke toestand in Duitschland. Gisteren werd medegedeeld, dat de be spreking tusschen den rijkskanselier en Adolf Hitler geen wijziging heeft ge bracht in den politieken toestand. Dit komt dus hierop neer, dat de nazi's er niet aan denken de regeering-v. Papen te tolereeren. Bevestigd wordt dit ook door de rede, die Hitier gistermiddag voor „zijn" afge vaardigden heeft gehouden. Na deze afwijzende houding van Hit- Ier is nu definitief klaarheid in den toe stand ontstaan en de kanselier weet nu precies wat hem te doen staat, als hij mor gen te Neudeck met den rijkspresident confereert. Het zal wel op Rijksdag-ontbinding uit- loopen. Ontzettend oorlogswapen. De Amerikaansche ingenieur Barlow is van een reis naar Rusland teruggekeerd, waar hij, naar verluidt, de Russische re geering zijn uitvinding, een oorlogswapen van ontzettend vernielende werking, heeft aangeboden, om deze in staat te stellen, de wereld tot algemeene ontwapening te dwingen. Het moet de vervolmaking van een vlie genden luchttorpedo betreffen, waarvan de aanvalskracht zoo groot is, dat een stad als Berlijn daardoor in een tijd van 24 uur geheel met den grond gelijk ge maakt zou kunnen worden. De Russische regeering moet voorne mens zijn, in Februari op de ontwape ningsconferentie de aandacht op dit nieu we wapen te vestigen, teneinde zoodoende een druk voor de algemeene ontwapening op de conferentie te oefenen. Zij moet Barlow verzocht hebben, ook den presi dent der Vereenigde Staten op de hoogte te brengen, teneinde ook diens medewer king te verkrijgen. Heden zifting van den Duitschen Rijksdag. «Opgewonden tooneelen gevreesd. Hoe groot de belangstelling voor de vandaag beginnende zitting van den Duit schen rijksdag is, blijkt wel uit het feit, dat gisteren reeds alle kaarten voor de publieke tribunes uitgegeven zijn. Gelijk men weet, zal de zitting door de communiste Clara Zetkin gepresideerd worden, en men vreest, dat dit tot opge wonden tooneelen aanleiding zal geven. De 230 nationaal-socialisten zullen de zit ting in uniform bijwonen. Volgens parlementair gebruik wordt de voorzitter uit de grootste fractie gekozen. De nationaal-socialisten zullen eerst van daag beslissen, wien zij als candidaat zul len aanwijzen. Naar verluidt, is het centrum bereid, het recht der nationaal-socialisten op aan wijzing van den voorzitter uit hun mid den te erkennen. Daar ook de Duitsch- nationalen voor een nationaal-socialisti- schen candidaat zullen stemmen, is diens verkiezing verzekerd. Korte berichten. De Argentijnsche provincie San Juan is door een hevigen wervelstorm geteisterd. Tegelijkertijd kwam ook een dichte aschregen op de omgeving neer. De Jhr dr A. J. Rethaan Macaré. t In Den Haag is overleden, 89 jaar oud, jhr dr A. J. Rethaan Macaré, oud-lid van de Tweede Kamer, oud-advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Jhr Rethaan Macaré was geboren in 1842 te Middelburg. Verwezenlijking der plannen-Welter. Naar het „Hbld." verneemt, zouden de wetsontwerpen der rijksbegrooting die on geveer tien dagen geleden naar den Raad van State verzonden zijn, in belangrijke mate bezuinigingsvoorstellen inhouden overeenkomstig de door de commissie- Weiter gegeven adviezen. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder zal zich he den van Soestdijk naar Het Leo begeven en aldaar eenige dagen verblijven. Het dreigend conflict bij de koopvaardij. Gelijk men weet, hebben de centrale van koopvaardij-officieren en de centrale bond van transportarbeiders te Rotterdam aan den bond van werkgevers ter koopvaardij door handelingen van enkele leden van laatstgenoemde organisatie een schrijven gezonden, waarin werd gezegd, dat, in dien voor gisteren 3 uur bedoelde maat regelen niet werden ingetrokken, de alge meene staking in het zeevaartbedrijf zou worden geproclameerd. Van werkgeverszijde was gisteren nog geen antwoord ontvangen. De bond van werkgevers voerde gistermiddag in Den Haag over de onderhavige kwesties be sprekingen. Door de Katholieke en Christelijke werk nemersorganisaties is gisteren een ge meenschappelijk manifest verspreid, waarin o.a. wordt gezegd: Zooals het bekend is, is het contract door de werkgevers opgezegd op 15 Juli en weten wij tot op heden niets anders dan dat men de gages wil verlagen, om Binnenland. De feesten te Middelburg. Dreigend conflict in de koopvaardij. Brand te Kortgene. Verwezenlijking der plannen-Welter. De Indische landsmiddelen. Buitenland. Opstand in Ecuador. De stakingen in België en Engeland. De Duitsche Rijksdag. Engelsche Invoerrechten voor tomaten verhoogd. Met ingang van 1 Sept. a.s. zullen de Engelsche Invoerrechten op tomaten nog maals worden verhoogd, n.l. met 10 cent per Kg. Hierdoor stijgt het invoerrecht op dit product tot 26 cent per Kg. Het iaat zich begrijpen, dat in handelskringen voor de volgende maand weinig wordt verwacht van den export naar het buiten land, die momenteel toch al niet groot meer is en in de vorige maand slechts pl.m. een derde bedroeg van hetgeen in Juli 1931 werd geëxporteerd. Wordt er minder bier gedronken? Aan de „N. Rott. Grt." wordt medege- diold, dat het bierverbruik, niettegen staande den warmen zomer, afgeno men is. „Als verder bewijs van den achteruit gang in het brouwerijbedrijf, gevolg van de crisis en ook van de nieuwe Drankwet, kan dienen, dat verschillende brouwerijen haar personeel beginnen te verminderen. Ook de Rotterdamsche brouwerijen deden dit reeds door niet-aanvulling van open gevallen plaatsen, maar de toestand in het brouwerijbedrijf is nu zoodanig, dat binnenkort een honderdtal werklieden zal moeten worden ontslagen, voor een groot Ingezonden mededeelingen. wervelstorm zou verscheidene slachtoffers hebben gemaakt. De speciale rechtbank te Flensburg veroordeelde den nationaal-socialist Kurdziel wegens doodslag op een com munist tot een gevangenisstraf van drie jaren, terwijl hij tevens veroordeeld werd tot betaling van de kosten van het proces. Naar een telegram uit Warschau meldt, is de staking der gemeente-amb tenaren en van het gemeentepersoneel Maandagmorgen opgeheven, nadat zij drie dagen geduurd had. De stad heeft de noo- dige middelen weten te verschaffen, om een gedeelte van het achterstallige loon uit te betalen. Ontginning Wieringermeer voltooid. Aan alle arbeiders bij de ontginnings werken in den Wieringermeerpolder is Zaterdag met ingang van 15 Sept. ontslag aangezegd wegens beëindiging der werk zaamheden. Beperking van de Engelsche haring productie. De Britsche zouters hebben dezer da gen besloten, dit jaar van de haring, wel ke de Britsche visschers in de wateren van Yarmouth vangen, slechts 300.000 tonnen te zouten. Mochten onderhandelin gen, welke voor den verkoop van Yar- mouth-haring met Sowjet-Rusland zijn aangevangen, tot een gunstig resultaat lei den, dan zou de te zouten hoeveelheid ha ring worden verhoogd met die, welke aan dat land gesleten zou worden. In ieder geval zullen de Engelschen van uit de wateren van Yarmouth afkomstige pekelharing dit jaar niet meer dan 300.000 tonnen buiten Sowjet-Rusland ter markt brengen. Dat is 125.000 tonnen minder dan verleden jaar. Het spreekt vanzelf, dat deze beperking ook voor ons bedrijf van groot belang is. Immers, war ren de Britten niet er toe overgegaan, dan zou de markt in het najaar en den winter met groote hoeveelheden Yarmouth ha ring overvoerd zijn en zou de afzet van onze pekelharing nog grootere moeilijkhe den ontmoeten dan nu reeds verwacht kunnen worden. daardoor volgens de persberichten deze meer in overeenstemming te brengen met de andere loonen der zeevarende naties: zooals Engeland, Duitschland, en de Scan dinavische landen. Positieve voorstellen zijn door de werk gevers niet gedaan, en onzerzijds is ook niet te verwachten, dat zij met voorstellen in dien geest zullen komen. Wij leven dus in afwachting van na dere voorstellen der werkgevers, om die t.z.t. met U te bespreken. Het is daarom allerminst de bedoeling om hier over het min of meer gemotiveerde van verlaging der gages te schrijven. Evenmin om ons oordeel of verlaging van gage aanvaard baar geacht kan worden uit te spreken. Wat wij met dit manifest bedoelen, is dit: De leden te adviseeren onder geen en kel beding te monsteren beneden de voor waarden zooals die tot 16 Augustus be stonden." Nader wordt gemeld: De contactscommissie uit de organisa ties van werknemers ter koopvaardij heeft op haar aan 't einde der vorige week aan de werkgevers gestelde ultimatum de me- dedeeling ontvangen, dat de leden vrij zijn, zelf te handelen t.o.v. maatregelen, die zij noodig achten in 't belang van het bedrijf. Op grond van dit antwoord der reeders hebben de besturen der Centrale van Koopvaardij-officieren en van den Centr. Bond van Transportarbeiders besloten met ingang van heden aanmon steringen stop te zetten. Om redenen van tactischen en orga- nisatorischen aard heeft de Centrale van koopvaardij-officieren voorshands dit be sluit niet van toepassing verklaard voor de schepen der Stoomvaartmij. Nederland en van den Rott. Lloyd. De R.K. en Christelijke werknemersor ganisaties zijn niet in de contactcommis sie vertegenwoordigd en nemen ten aan zien van het conflict een geheel zelfstan dig standpunt in. Indische landsmiddelen over 6 maanden. De opbrengst van de landsmiddelen be droeg in de maand Juni j.l. f35.964.000 tegen in de maand Juni 1931 f 45.168.000. In de periode Januari/Juni j.l. brachten de landsmiddelen f 198.968.000 op tegen in de overeenkomstige periode van 1931 f241.028.000. gedeelte vast personeel, dat reeds jaren in de brouwerijen werkte." Liefhebbers voor het anti-oorlogscongres geweerd. Het anti-oorlogscongres, te Amsterdam gehouden, heeft onze politie aan de grens en de marechaussee te Ossendrecht en Bergen op Zoom in den nacht van Zater dag op Zondag heel wat werk verschaft. Reeds de geheele week trachtten tal rijke vreemdelingen uit België, 'hoofdzake lijk uit Antwerpen afkomstig, te Putte en Ossendrecht de grens over te komen, die niet in het bezit waren van geldige papie ren. Het gelukte onzen actieven politie dienaren ter plaatse steeds die onge- wenschte personen aan de andere zijde te houden, terwijl, wanneer al eens een en kele er in slaagde, hij spoedig was achter haald en teruggebracht. Zaterdagavond had men blijkbaar een middel gevonden om toch ons land binnen te komen. Niet minder dan twintig per sonen van Poolsche, Tsjechische, Egypti sche en zelfs zonder nationaliteit, ver schenen dien avond te Putte in 'n vracht auto, bestuurd door een Belg en passeer den daar de 'grens. Rijksveldwachter Wa genaar was echter op zijn post en slaagde er in de ongewenschte gasten terug op Belgisch 'grondgebied te leiden. Daarmee was 'het „spel" echter nog niet afgeloopen, want eenigen tijd later kwa men zij terug, zonder auto 'ditmaal. Zij liepen wederom in de val en wel bij den rijksveldwachter van Dim, en diens ge meente-collega Schijvenaars, beiden uit Woens'drecht, wélke de „vredes"-betoo- gers bij den z.g.n. Kabeljauw uitwezen. De vreemdelingen gaven het echter nog niet op en probeerden voor een derde maal. De auto was n.l. bij Santvliet de grens gepas seerd en zou zijn „vrachtje" op den Ant- werpschen straatweg weer opladen, al thans 'dit bleek, naar het blad vernam, zoo te zijn afgesproken. 'Zij hadden echter buiten de befaamde activiteit onzer politie en de ter plaatse op nachtdienst zijnde marechaussee uit Bergen op Zoom gere kend, want hoe handig de vreemdelingen zich ook in alle richtingen hadden ver spreid, niet eentje kwam er door en zoo kon de vrachtauto op zijn vracht blijven wachten. Inmiddels hebben onze grensbe wakers 'n spaanenden en vermoeiende©

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1