No. 279 Maandag 29 Aipsins 1932 400,1a Dagblad voor de Provincie Zeeland =ifli s-ffsa? silê-s ie-ilS fS-Ss-i Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. f l-o L® e o 7. m P-<3 g '1® s?8 3 i g,* N 10 N "O P S-s-P e-g-Lp.-^ 3 frWPl (3- 8 8 N w CD CQ - £"£b S1® i§& S* 0 tT 8*i »f| n. t) p. g- 3- 2 9 8. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZU1DEUA. Bureau: Lunge Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4655. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKF.N WCRKRAG, A)bOön9t»ent?9i?JJss Pes 3 maanden, fsamo 902 r.ost, 3 Sr- Losse nummers 3 0.89 Prijs der Ad verten tt 611: 1—1 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Generaal Sanjurjo In het Bagno. Reuter verneemt uit Santander dat generaal Sanjurjo in het militaire bagno te Duero is aangekomen. Direct na zijn aankomst werd Sanjurjo grondig aan den lijve onderzocht en moest hij de kleeding van het bagno aantrekken. Generaal San jurjo blijft eerst eenige dagen in zijn cel No. 52 opgesloten en zal dan, tegelijk met de overige gevangenen, iederen dag een uur op de binnenplaats der gevangenis mogen wandelen. Reuter verneemt verder, dat de drie tegelijk met Sanjurjo veroordeelde op roerlingen in de militaire gevangenis te Madrid zijn opgesloten. Men weet nog niet naar welke inrichting zij zullen worden overgebracht om hun straf uit te zitten. In de militaire gevangenis te Madrid bevinden zich op het oogenblik 18 gene raals, vijf andere hooge officieren, tien onderofficieren en 33 soldaten. De slaking in Engeland. Na de mislukking van de bemiddelings conferentie te Manchester heeft de Noord- Engelsche Textielarbeidersbond zijn aan gesloten 200.000 wevers opgeroepen om met ingang van heden het werk neer te leggen. De spinners zullen zich waar schijnlijk later bij de staking aansluiten. Dat men geen snel einde van de staking moet verwachten blijkt uit de uitlating van een der arbeidersleiders, die verklaar de: „De waarschijnlijkheid, dat men tot overeenstemming zal kunnen geraken tus- schen fabrikanten en wevers binnen kor ten tijd is niet eens een kans van één op een millioen." De staking, die waarschijnlijk ontslagen op groote schaal in de aangesloten in dustrieën ten gevolge zal hebben, betee- kent voor de katoenindustrie van Lancas hire een weeklijksch verlies van 1H mil lioen pd.st. aan opdrachten en loonen. Een leidend industrieel verklaarde, dat de staking op een oogennblik is begon nen, waarop de Engelsche katoenindus trie haar het minst kon verdragen. Het is waarschijnlijk, dat Lancashire jaren noodig zal hebben om dezen klap te bo ven te komen. Hongersnood in Brazilië. Als gevolg van de langdurige droogte, die nu reeds maanden aanhoudt, is er in de noordelijke staten van Brazilië, ten noord-westen van Pernanibuco een groote hongersnood uitgebroken. Volgens berichten in de Braziliaansche bladen heerschen er in de noordelijke sta ten catastrophale toestanden, daar de be woners in grooten getale uit hunne huizen vluchten. Er is b.v. een streek zoo groot als 24 maal Nederland, die reeds maan denlang geheel verschrompeld is. Menschen en dieren sterven van honger en dorst. Het aantal vluchtelingen, dat in de laatste weken uit de binnenlanden naar de kuststreken vlucht, wordt op 350.000 tot 400.000 geschat. De Braziliaansche regeering heeft groote concentratie-kampen ingericht, waar de hongerende menschenmassa's worden bijeengebracht, om hen van voed sel te voorzien en op transport te stellen naar midden- en Zuid-Brazilië. In de dagbladen worden ontzettende tragische verhalen gedaan. De wegen langs de kust zijn bezaaid met lijken, over al ziet men half ontkleede vluchtelngen, die door honger gepijnigd voortgedreven worden, om de stad te bereiken. De winkels en fabrieken, die nog levens middelen in hun bezit hebben, worden door de hongerende menigte leeggeplun derd. De winkels en warenhuizen langs de noordkust van Brazilië hebben hun maga zijnen moeten sluiten. De kerkvervolging in Rusland. De „Osservatore Romano" heeft uit wel ingelichte en absoluut betrouwbare bron vernomen, dat de Russische regeering binnenkort een nieuw decreet zal uitvaar digen, waardoor zij hoopt, dat in één slag alle godsdiensten in Rusland vernietigd zullen worden. De desbetreffende instructies zijn reeds aan alle uitvoerende comité's verzonden. Uiterlijk 31 December 1933 zullen alle kerken, bedehuizen en openbare kapellen, „geliquideerd" moeten zijn; er zullen nog enkele gebedshuizen worden aangewezen die .tijdens het overgangstijdperk gebruikt mogen worden. Wanneer deze nieuwe anti-godsdien stige maatregelen geheel en al uitgevoerd sullen tijn, blijven er b.v. in het geheele gebied der vereenigde sovjet-republieken slechts 20 R.K. kerken over, die nog voor den eeredienst bestemd zullen mogen zijn. De Amerikaansche Oceaanvliegers verongelukt? Men maakt zich ernstig bezorgd over het lot der beide Amerikaansche oceaan vliegers Lee en Bochkon, die, zooals ge meld, den 25sten Augustus te Harbour Grace voor een tocht naar Oslo over En geland gestart zijn. Tot dusver is geen bericht over de plaats, waar zich de piloten bevinden, binnengekomen. De rede van Van Papen. Rijkskanselier Von Papen heeft op het congres der West-Duitsche Boerenver- eenigingen zijn aangekondigde rede ge houden, die draadloos werd uitgezonden. De rijkskanselier zeide, dat de taak der regeering zich niet beperkt tot economi sche of politieke detail-werkzaamheden, doch dat de basis moet worden gelegd voor den nieuwen opbouw van den Duit- schen staat. De bandeloosheid, die uit den oproep van den leider der nationaal-socialisti- sche beweging spreekt, stemt slecht over een met de eischen inzake de leiding van den staat. Ik geef hem niet het recht, al dus von Papen, de minderheid in Duitschland, die zijn vaandel volgt, alleen als de Duitsche natie te beschouwen en alle andere landgenooten als vogelvrij: te behandelen. Ik ben vast besloten een eind te maken aan den toenemenden burgeroorlog, de politieke onlusten en gewelddaden, die thans een zoo grooten hinderpaal vormen voor positief werk. Vervolgens besprak de rijkskanselier de practische vragen van den dag. Hij beloofde steun aan den landbouw, die echter niet alleen door invoerrechten ge holpen kan worden. De opleving kan slechts plaats hebben door verbetering van het algemeene economische leven. Ik kan verzekeren, aldus von Papen, dat de regeering een principieele voor standster is van een verdere regeling van den invoer en dat zij desbetreffende be sluiten heeft genomen. Het buitenland en het binnenland zullen den noodtoestand begrijpen, die tot deze maatregelen heeft geleid. Spr. kondigde aan, dat het roer omge worpen zal worden en dat voor den op bouw van het economisch leven de vol gende beginselen zullen dienen: De mark mag niet in gevaar worden gebracht en mag niet in waarde verminderen. Over de maatregelen, die ter goedkeu ring aan den rijkspresident zullen wor den voorgelegd, zeide spreker, dat aange zien het groote probleem de werkloosheid is, de reeds genomen maatregelen tot werkverschaffing niet uit het oog zullen warden verloren. Tot nu toe is hiervoor een bedrag van 135 millioen mark uitge trokken. Verder zullen maatregelen wor den genomen voor landbouw-kolonisatie, vestiging in de voorsteden in verband met den akkerbouw, voor den woningbouw en de reparatie van huizen. Dit is echter niet voldoende en de re geering wil daarom trachten door het doen opleven van particuliere bedrijven en het indienststellen van nieuwe arbeids krachten vermindering van het aantal werkloozen mogelijk te maken. Het voor dit groote plan benoodigde bedrag moet meer dan 2 milliard mark bedragen boven de reeds uitgetrokken gelden. Wij hebben geweigerd dit bedrag te verkrijgen door een gedwongen leening, daar het Duitsche bedrijfsleven een der gelijk bedrag niet zou kunnen opbrengen. De regeering denkt daarbij ongeveer den volgenden weg in te slaan: Bij de betaling van bepaalde soorten belastingen, die bijzonder storend werken op het bedrijfsleven, zooals die op den omzet, het grondbezit, het bedrijf en het verkeer, welke tusschen 1 Oct. 1932 en Oct. 1933 vervallen, zal de regeering bons geven, die als betaling kunnen dienen voor alle belastingen, met uitzondering van-die op het inkomen, welke van 1934 tot 1938 vervallen. Het gaat hierbij om een bedrag van circa 1500 millioen mark. Deze bons zullen zoodanig zijn opgesteld, dat zij voor het verkrijgen van crediet kunnen worden gebruikt. Deze gelden zullen gebruikt warden voor het doen uitvoeren van nieuwe of uitgestelde op drachten, waarvoor arbeidskrachten kun nen worden aangesteld. Bovendien wil de regeering nog een bedrag van 700 mil lioen mark aan dergelijke bons beschik baar stellen aan ondernemingen, die kunnen bewijzen, dat zij meer werklie den in dienst hebben genomen. Voor eiken nieuw-aangestelden arbei der zal per jaar een bedrag van 400 mark aan bons worden verstrekt en indien van dit bedrag en volle gebruik wordt ge maakt, zullen 1 'A millioen arbeiders meer aangesteld kunnen worden. Tegelijkertijd moeten de werkgevers er toe gebracht worden zooveel mogelijk ar beiders aan te stellen en dit kan slechts geschieden door verlaging der loonen. Voor deze maatregelen geldt een pe riode van twaalf maanden. De rijkskanse lier verwacht, dat door vermindering der lasten met ca. twee milliard en het te werk stellen van een tot twee millioen werkloozen ook den landbouw een bete ren tijd tegemoet zal gaan. Korte berichten. De staking der gemeente-ambtenaren in Warschau breidt zich uit. Vandaag zullen ook de ambtenaren der stedelijke bedrijven waartoe ook de tram behoort, in staking gaan. De bedreiging van het gemeentebestuur, dat de stakers ontsla gen zullen worden, is zonder uitwerking gebleven. Volgens een officiëel bericht uit Mos kou zal daar binnenkort begonnen worden met den bouw van een nieuw groot hotel voor buitenlanders. Het nieuwe hotel, dat 12 verdiepingen hoog wordt en 800 kamers zal bevatten, komt in het centrum van Moskou te liggen en zal het volgend jaar in bedrijf genomen worden. Voor de speciale rechtbank van Flen- senburg werd tegen den nationaal-socia- list en vroegeren communist Kurdzel we gens doodslag een tuchthuisstraf van 12 jaar geëischt. Den. aangeklaagde wordt ten laste gelegd, in het verloop van een gesprek over de politiek den 8sten Mei 1.1. den arbeider Wise door een schot doode- lijk gewond te hebben. Klara Zetkin is in Duitschland aan gekomen. Zij zelf heeft gezegd het als haar revolutionairen plicht te beschou wen de zitting van den nieuwen rijksdag te openen. Ondanks alle bedreigingen van nationaal-socialistiscbe zijde zal zij elke bescherming van den kant van de politie van de hand te wijzen. Met betrekking tot de jongste ge beurtenissen, die bewezen hebben, dat de Spaansche republiek zich slechts op een deel van het leger verlaten kan, wil men thans een nationaal leger in het leven roepen, dat geheel zal bestaan uit burgers van alle republikeinschè partijen. Russische lucifers. Merk: Dorus Rijkers. Naar aan het bestuur van de Vereeni- ging Nederlandsch Fabrikaat wordt be richt, is hier te lande een groote partij lucifers van Russischen oorsprong, die het merk Dorus Rijkers dragen, aangevoerd. Het bestuur van het Helden-der-Zee- fonds Dorus Rijkers heeft aan het bestuur van Nederlandsch Fabrikaat meegedeeld, dat dit fonds niets te maken heeft met deze lucifers. Gasten op het Loo. De vorstin en de prinsis von Erbach zijn gisteravond van Soestdijk, waar zij de gasten waren van H.M. de Koningin- Moeder, ten paleize Het Loo aangekomen, voor een kort verblijf. Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana zal op Woens dag 31 Augustus a.s., 's middags 2 uur, de fontein in het Oranjepark te Apel doorn in werking stellen. De gelden voor deze fontein zijn bijeengebracht door de ingezetenen van Apeldoorn. Pootaardappelen. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van oeconomische zaken en ar beid de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend: dat er evenals vorige jaren in het bui tenland groote vraag is naar Nederland- sche pootaardappelen; dat die vraag vooral geldt ongekeurde pootaardappelen, omdat deze slechts voor één oogstjaar dienen, terwijl de gekeurde pootaardappelen voor het buitenland te duur zijn; dat men in ons land geen raad weet met het gewas, omdat een groote oogst met een zeer lagen prijs gepaard gaat? Ia de minister bereid bet in spijt van de crisis en van onzen ten doode opgeschre ven export uitgevaardigde uitvoerverbod van ongekeurde pootaardappelen direct op te heffen en, zoo niet, wil de minister dan zijn meening te kennen geven, wat met de vele tonnen ongekeurde pootaard appelen zal moeten geschieden, die in het binnenland nieit te plaatsen zijn? Indien de minister de ongekeurde poot aardappelen niet geschikt acht voor het buitenland, acht hij ze dan wel geschikt voor het binnenland voor hetzelfde ge bruik? Werkloosheidscijfers uit Indië. Ook in de maand Juli nam de werkloos heid in Indië toe. De raming van de reëele Europeesche werkloozen (zij die ontslagen zijn zonder pensioen of wachtgeld en aan gewezen op hulp hunner ouders) is ge stegen van 2400 in December 1931 tot 3590 in 1932. In Juli van dit jaar ont vingen 1319 Europeesche crisisslachtoffers ondersteuning van diverse comité's. De stroom van naar huis terugkeerende ont slagen koelies uit de Buitengewesten duurt voort In de maand Juli 1932 zijn 5029 zulke werkloozen gerepatrieerd. Engelsche invoerrechten op vaste planten. De fa. B. Ruys, Dedemsvaart, publiceert in de Engelsche vakbladen een mededee- ling, dat 't invoerrecht van 6 stuivers per Eng. pond op vaste planten weinig afwijkt van een totale uitsluiting, omdat het meer dan 2 A maal zoo hoog is als het Düit- sche invoerrecht op vaste planten, dat den handel reeds zoozeer bemoeilijkt. Dit Engelsche invoerrecht wordt het hoogste ter wereld genoemd. Handelsbetrekkingen tusschen ons land en Portugal. Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken maakt bekend, dat de tusschen Ne derland en Portugal bestaande voorloo- pige regeling der handelsbetrekkingen vanaf 1 September a.s. is verlengd met 3 maanden met een stilzwijgende verlenging daarna van maand tot maand tot een nieuw handelsverdrag tusschen Neder land en Portugal waarover op het oogen blik onderhandeld wordt in werking is ge treden, of wel tot opzegging van de be staande regeling door een der beide par tijen wordt overgegaan. Ongewenschte censuur? Lou de Visser, ons communistisch Tweede Kamerlid is boos. Het hoofdbe stuur der P.T.T. veroorlooft zich, zooals hij het uitdrukt, aan bouwvereenigingen en andere radiodistribuanten te bevelen, dat niet mag worden afgestemd op den vakvereenigingszender in Moskou. Op straffe van anders geen toestemming tot radicdistributie te krijgen kunnen zij de zen zender dus aan de collectieve luis teraars niet laten hooren. Dit nu acht de heer de Visser, voor al met het oog op de „uiterst belangrijke zendingen van groote cultureele waar den", welke daar den aether worden in gestuurd, intolerabel en dies stelde hij den minister van Waterstaat een aantal schriftelijke vragen, waarin opheffing van deze „zeer ongewenschte censuur" wordt verlangd. Onbehoorlijkheden in een militair kamp? Het Tweede Kamerlid K. ter Laan heeft den minister van defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is de heer minister bereid, een on derzoek te doen instellen naar de onbe hoorlijkheden in het zomerkamp in de Le gerplaats bij Laren, genoemd in een arti kel, voorkomende in „De Tijd" van 16 de zer en bij gebleken juistheid van de fei ten te zorgen voor afdoende verbetering van den toestand? 2. Is het mogelijk de leiding van dit kamp voortaan op te dragen aan mili tairen, die voor zulk werk een bijzondere geschiktheid bezitten? Vrijw. opkomst onder de wapenen. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorstel van wet van den heer Albarda c.s. tot nadere regeling van de vrijwillige opkomst onder de wapenen van dienstplichtigen en reservepersoneel. Wij ontleenen er het volgende aan: Bij het onderzoek in de afdeelingen hebben vele leden van hun ingenomenheid met het instituut van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm getuigd. De voorstellers van het wetsontwerp hebben geen vertrouwen in de verzeke ring, dat de Bijz. Vrijw. Landstorm het geheele volk, en dus ook de sociaal-demo craten, zou beschermen tegen revolutio nair geweld. In de bijeenkomsten van den Binnenland. Philatelistendag te Vlissingen. Vragen over de pootaardappelen. Het Departement van Defensie en het rap- port-Welter. Groote branden te Waalwijk en Kruis land. Buitenland. Kerkvervolging in Rusland. De staking in Engeland. Hongersnood in Brazilië. Bijz. Vrijw. Landstorm klinkt dikwijls een taal, die van felle vijandschap jegens de sociaal-democratie en de sociaal-democra ten zwaar is. Dat de mannen, die zulke taal met instemming aanhooren en toe juichen, gezind zouden zijn de sociaal-de mocraten te beschermen tegen revolution- nair geweld van anderen, is ondenkbaar. Zij achten het, indien de noodzakelijk heid tot het te hulp roepen van gewapen de macht bij ordeverstoringen zich mocht voordoen, beter, dat één of meer lichtin gen worden mobiel gemaakt, dan dat vrij willigerskorpsen ten tooneele verschijnen. De Regeering zal minder lichtvaardig tot de oproeping van lichtingen overgaan dan tot het vragen en aanvaarden van de hulp van vrijwilligers. Voorts zal van afdeelin gen der gewone lichtingen, waarin alle richtingen des volks opgenomen zijn, een optreden met meer behoedzaamheid en tact verwacht mogen worden dan van vrij- willigerstroepen, die in hun gewapende actie bevrediging kunnen zoeken en vin den voor politieke hartstochten. De voorstellers blijven van oordeel, dat de Bijz. Vrijw. Landstorm een buitenwet telijke organisatie mag worden genoemd en dat het, in het stelsel van art. 187 der Grondwet, noodzakelijk is de mogelijkheid op te heffen, dat voor binnenlandsche doeleinden een gewapende macht kan worden gemobiliseerd, zonder dat daar in onverwijld de Staten-Generaal moeten worden gekend. Het rapport-Weiter en het leger. „Het Volk" bevat het volgende bericht: Het ligt in dé bedoeling van de regee ring, zich niet accoord te verklaren met de door de commissie-Weiter voorgestelde contingentsvermindering van 2150 man per lichtingssterkte. De minister van defensie stelt zich voor, de vereischte bezuiniging te verkrijgen door opheffng van 8 regimenten infante- re, 8 batterijen artillerie, 1 regiment on bereden artillerie, 2 treinafdeelingen. Voorts zal nog een aantal reorganisa ties van geringer beteekenis worden door gevoerd. Zoo zal o.a. de Normaal Schiet school worden opgeheven. Thans willen wij terugkomen op enkele discussies welke Vrijdagavond in de ver gadering van de Kamer van Koophan del! en Fabrieken voor dè Zeeuwsche eilanden zijn gevoerd. Bij het voorstel tot het verleenen van f 25 aan het Comité te Wemeldinge voor een winkelweek, verzocht de heer Jero- nimus geacht te worden te hebben tegen gestemd. Bij1 dat om evenals vorige jaren aan de middenstandsvereenigingen te Goes f 80 en aan de Hanze te 's Heeren- hoek f 25 toe te kennen, vroeg hetzelfde lid of dit nu een jaarlijks terugkomende bijdrage moet worden. De voorz. zeide, dat de Kamer het voorloopig zoo heeft gewenscht. Dhrn Je- remimus en Wesseling verklaren zich er tegen. Bij het voorstel tot het verleenen van financieelen steun aan de vereen. „Rij wielpad Walcheren", wees de voorz. er op, dat slechts voor 1933 f 10 per k.m. voor onderhoud wordt voorgesteld, om dat de minister wenscht, dat slechts voor één jaar steun wordt toegezegd. Dhr Mes kon zich met de f 50 voor aanleg vereenigen, maar vroeg hoeveel k.m. het pad lang is. Dhr M. Laernoes zeide 67 k.m. Dhr Mes wees er op, dat de Prov. Sta ten de rijwielpaden nu ook op het provin ciaal wegenplan hebben gebracht en meende dat het niet op den weg der Ka mer ligt voor onderhoud te steunen. Dhr M. Laernoes zeide, dat het pad in een groote behoefte voorziet. Als ieder wielrijder lid was ware het onderhond uit eigen middelen te betalen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1