Kerknieuws. Uit de Provincie. Land- en Tuinbouw Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws haast bij iedere conferentie met het Pol- i derbestuur aan de orde is. Het voorstel tot het verleenen van een crediet van f3000 voor 't toekennen van salaris en kosten van den deskundige in zake eventueele overname van het gas bedrijf en tot het benoemen van een raadscommissie van voorbereiding, deed dhr Van Oorschot vragen of dit be drag niet te hoog is, wat de voorzitter pertinent ontkende. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen en in de commissie ook nog benoemd dhr Harts, die bij de waterleiding om per soonlijke redenen buiten de commissie was gebleven Tegen het verleenen van optie voor een half jaar aan den Kerkeraad der Geref. Gemeente op den aankoop van 375 vierk. M. grond op den hoek van de Lannoy- straat en de aldaar ontworpen straat, stemden de heeren Rorije en Van Oor schot. De andere voorstellen werden; z.h.st. aangenomen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE MIDDELBURG. Vrijdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- sche eilanden ten stadhuize te Middel burg. Voor gehouden of nog te houden win kelweken verleende de vergadering de volgende bijdragen: aan het Comité te "Wemeldinge f25, aan de Middenstands- vereenigingen te Goes f 80, aan „de Han ze" te 's Heerenhoek f 25, aan de ver- eeniging Handelsbelang te Ierseke f 25 en aan de vereeniging Handelsbelang te Mid delburg f250. Aan de vereeniging „Rijwielpad Wal cheren" gaf de Kamer overeenkomstig het voorstel van het bureau een bijdrage voor den aanleg van het pad f 50 en voor 1933 f 10 per K.M. voor het onderhoud van het pad. Het bureau had voorgesteld toe te tre den tot het Nationaal Comité tot beteuge ling van het cadeaustelsel. Met de stem van dhr Bosman, die zich ook reeds in twee commissies tegen deze aansluiting had verzet tegen, nam de Ka mer het voorstel aan. Het bureau stelde voor adhaesie te be tuigen aan het adres van de Kamer te Utrecht aan den Raad van Ministers in zake verlaging der algemeene productie kosten en daarbij vooral aan te dringen op het toepassen van loonsverlaging bij de beschutte bedrijven en dit door aan drang van de regeering bij de gemeenten, omdat die met hun hooge salarissen en loonen een goede loonsverlaging in den weg staan. Na uitvoerige bespreking, waarbij het dhr Mes was, die zich o.a. op grond van de encycliek van Paus Pius XL tegen het voorstel verzette en dan ook ten slotte al leen wenschte geacht te worden te heb ben tegengestemd, nam de Kamer het aan. Na een vrij langdurige vergadering met gesloten deuren, deelde de voorzitter mede, dat het bureau gemeend heeft naar aanleiding van het Italiaansche voorstel om te komen tot vermindering van den ar beidstijd en van de conferentie van het N.V.V. met den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid over het vraagstuk der arbeidstijd-verkorting deze zaak in studie te moeten nemen en tot de conclu sie is gekomen, dat verkorting van den arbeidstijd den toestand niet verbeteren kan, maar juist de werkloosheid zal doen toenemen. Voor een bepaald vak kan het wellicht als crisismaatregel goed zijn, maar niet als wet, die blijvend is. Bij wijze van steun aan den Minister nam de Kamer een motie aan, waarin de Kamer uitspreekt, dat verkorting van den wettelijken arbeidstijd de huidige treurige economische omstandigheden zou verer geren en de werkloosheid nog zou doen toenemen. Deze motie zal ter kennis van den minister worden gebracht. Bij de rondvraag bracht de heer Jero- nimus enkele klachten over de huidige postverzendingen naar voren en opperde hij o.a. het idee om aan sommige klach ten tegemoet te komen door het aanbren gen van postbussen aan de autobussen, die van de dorpen naar de centra rijden. EEN MOOIE ORDER VOOR „DE SCHELDE" TE VLISSINGEN. In de gisteren gehouden vergadering van Gedep. Staten hebben zij besloten den bouw van 3 motorveerbooten (2 voor den Westerschelde- en 1 voor den Ooster- scheldedienst) op te dragen aan de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" te Vlisslngen. DE RADIODOKTER, steeds en over al te ontbieden. Thans lage afstandstarie ven. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Moedige redder. Te Dom burg had zich een meisje te ver in zee gewaagd en bevond zich in levensgevaar. Verschillende reddingspogingen faalden door de ruwe zee. De res. luit. der Hu zaren Abr. Buteux van der Kamp slaag de er tenslotte in door de branding te komen en het meisje dat achter de bran ding dreef nog op het nippertje met le vensgevaar te redden. De talrijke, op het strand aanwezige menigte, bracht den moedigen redder een geestdriftige ovatie. Diefstal. Toen een fitter van de gasfabriek te Axel dezer dagen de munt gasmeter bij zekere M. wilde lichten, ont dekte hij, dat do meter was opengebroken en het geil daaruit was weggenomen. M., die daarvan verdacht wordt, is voortvluch tig. Middelburg. 35-jarig jubileum „Handelsbelan g". Een etalagewed strijd heeft een tweeledig doel; hij werkt om zoo te zeggen naar binnen en naar buiten. Het eene doel toch is, den winkelier aan te sporen tot goed en weloverwogen aantrekkelijk etaleeren. En het tweede doel van zulk eén wedstrijd is de stede lijke bevolking en de velen die van bui ten komen, naar de etalages te lokken, ze daar door een belangwekkende uitstal ling even vasthouden, en zoodoende de kijkers eens duidelijk voor oogen stellen, wat de plaatselijke winkeliersstand ver mag. Er dient hierbij gezocht te worden naar een middel, om ook de wellicht in wat onaanzienlijker buurten gelegen win kel», van de algemeene en verhoogde belangstelling voordeel te doen trekken. Een goede weg die tot dit doel leidt, is, ze in te schakelen in een prijsvraagstelsel of iets dergelijks. Een ander middel is, het toch zoo dik wijls soevereine publiek ditmaal tot jury in hoogsten aanleg te benoemen, zoodat het wel alles langs móet, om zich 'n goed oordeel te kunnen vormen. Deze mogelijkheden zijn ditmaal beide aangewend. Het publiek moet beoordeelen, welke etalage het van de 150 deelnemers 't kunstzinnigst of wel artistiekst acht, en vervolgens moet bet evenzeer zijn oordeel uitspreken over de reclamekracht en ori ginaliteit of oorspronkelijkheid der uit stallingen. Maar: zij die aldus medewerken aan de beoordeeling, behoeven dezen dienst niet voor niets te bewijzen. Zij maar ook alléén zij mogen meedoen aan de oplossing van een letterraadsel. Wie het letterraadsel goed oplost, en wie dan bo vendien het dichtst bij den einduitslag van de beoordeeling der etalages komt, die dingt mede naar 58 geldprijzen tot een totaalbedrag van f200. Behalve deze groote en algemeene eta lagewedstrijd is er nog een bijzondere, waarvoor niet het publiek, doch een uit vier deskundigen bestaande jury als be- oordeelaar optreedt. Dit is de wedstrijd voor de beste en meest decoratief verliciite etalage. Als prijzen zijn biervoor 3 elec- triscbe voorwerpen uitgeloofd. Tegelijk met den aanvang van Handels- belangs feestweek vindt de opening van de tentoonstelling Elgawa, El(ectriciteit, Ga(s), Wa(terleiding) plaats, in een spe ciaal daartoe in bet Schuttershof ge bouwde hoofdzaal. Gisteravond is de verlichting van het Hospitaal, en van den Dam en de Balans beproefd en op de Elgawa in het Schut tershof ziet men bij ieder volgend bezoek weer beter, dat hier werkelijk iets bijzon ders ineen wordt gezet. Ten slotte een verzoek: wil iedereen die het goed met den Middelburgschen mid den- en winkelstand meent, deze week de vlag uitsteken? Het comité tot het behoud van het garnizoen, dat vroeger actief was, toen gevreesd werd, dat tot opheffing van het garnizoen zou worden overgegaan, doch na dien in ruste was, is nu weer dili gent, omdat weder ernstige geruchten loopen, dat het 14e regiment infanterie, waarvan een deel te Middelburg ligt, zal worden opgeheven. Vlisslngen. In de week van 20 tot en met 26 Augustus werden in het gewone bad genomen 4102 baden, waarvan 2013 door dames en 2089 door heeren en in het volksbad 2754 baden waarvan 1364 door dames en 1390 door heeren. Goes. Gisteravond vergaderde in het Schuttershof het Hoofdbestuur der Oranjevereeniging met de afgevaardigden der buurtvereenigingen, hoofden van scholen, commissies voor optochten enz. ter regeling van het Oranjefeest van a.s. Woensdag. De voorzitter, de heer J. A. H. Abe le v e n, verwelkomde de aanwezigen, roemde de medewerking, die nu reeds door de verschillende buurtvereenigingen is verleend overal is men druk bezig aan de voorbereiding der feestelijkheden en was er zeker van, dat het Woens dag een recht gezellige feestdag zal wor den. Thans moet de laatste hand aan de voorbereiding gelegd worden. Nadat de secretaris, de heer F. G. G. Rothuizen, de notulen had gelezen, werd mededeeling gedaan van het programma der feestelijkheden. Dinsdagavond zal een orgelbespeling in de Groote Kerk plaats hebben door den heer A. Kousemaker. Des Woensdags verzamelen zich te 9 uur alle leerlingen der lagere scholen op de Groote Markt, waar ze enkele liederen zingen. Daarna voeren ze een lintenspel uit, waarna ze terug marcheeren naar de scholen en daar getracteerd worden. Des nam. te 1 u. 45 vindt in de Zon nebloemstraat de opstelling van den op tocht plaats. Deze belooft bijzonder mooi te zullen worden. Elke buurtvereeniging zal met een eigen groep uitkomen. Te twee uur vangt de marsch aan, die door een groot deel van de stad gaat. Wat 's mid dags niet bezocht is, krijgt 's avonds een beurt. De muziekgezelschappen Euphonia en Hosanna en een fluitclub begeleiden den optocht en zorgen voor de muzikale op luistering. Na den optocht tusschen 6 en 8 uur wordt een concert op de markt ge geven. De turnvereenigingen maken intus- schen van 6—7 uur een marsch door de stad en geven van 7—8 uur een uitvoering op de Groote Markt. Te 7 u. 30 heeft aan Stationsweg en -plein weer de opstelling van den optocht plaats. Te acht uur vangt de avondroute, nu met verlichting, aan. Ook nu marchee ren de beide muziekkorpsen en de fluit club mee. Dit programma oogstte de goedkeuring der vergadering. Wij voegen hieraan nog toe, namens het Bestuur, een verzoek aan de ingezete nen om Woensdag druk te vlaggen. Er dient echter op gelet, dat de vlaggen niet te laag hangen, daar anders wellicht de optocht daarvan hinder zou ondervinden. Een tweede verzoek dient gericht tot de bewoners van de straten, waardoor 's avonds de optocht trekt. Het zou zeer op prijs worden gesteld, indien bedoelde ingezetenen 's avonds gedurende enkele uren het licht in hun voorkamer of win kel ontsteken. Dan wordt voorkomen, dat de optocht door donkere straten trekt. Bij de rondvraag werd door den heer J. G. v. d. Velde aangedrongen op een muzikale avondwandeling na afloop van den optocht. Aan dit verlangen zal wor den voldaan, indien de financiën het toe laten. Staande de vergadering stelden ver schillende buurtvereenigingen reeds een belangrijk bedrag beschikbaar, zoodat het plan wel zal worden uitgevoerd. Medegedeeld werd nog, dat na den avondoptocht de prijsuitreiking zal plaats hebben, waarna dan als slot de muzikale rondwandeling zal plaats hebben, met de regeling waarvan de heer Van der Velde, onder applaus der vergadering, werd be last. De voorzitter sprak ten slotte den wensch uit, dat het Oranjefeest a.s. Woensdag opgewekt en blijde en zonder wanklanken gevierd zal worden. Wat de medewerking der turners be treft, wordt nog nader medegedeeld: Om 6 uur n.m. zal op de Kreukelmarkt worden opgesteld een optocht van ruim 200 deelnemers. Het pijpercorps „Excel sior" (onderafd. G. J. V.) zal met begelei ding van een aantal trommels, voor muzi kale begeleiding zorgen. De te volgen marschroute is: Dam, Wil- helminastraat tot overweg Voorstad, Pic- cardtstraat, Rimmelandstraat, Voorstad, Kamperfoeliestraat, Zonnebloemstraat, Oostsingel, Groote Bier- en Turfkade, 's- Heer Hendrikskinderenstraat en -dijk, Westsingel, Schengestr., Poelweg V, West singel, v. d. Spiegelstr., Jacob Valckestr., Ganzepoortstr., L. Vorststr., Oude Visch- markt, Lombardstraat, Groot Markt, Lan ge Kerkstraat, Klokstraat, Singelstraat, Korte Kerkstraat, Markt. Te ongeveer 7 uur zal met de demon stratie op de Markt kunnen worden be gonnen en wel op het gedeelte voor het Raadhuis. Uitgevoerd zullen worden: Vrije oefe ningen, zoowel door dames en heeren als adspiranten. Beide vereenigingen zullen telkens afzonderlijk optreden onder leiding van dhr K. Kooy. Ter afwisseling zullen eenige gymnastische standen of groepen worden uitgevoerd. De alfabetische voordracht voor se cretaris-penningmeester van het Burger lijk Armbestuur luidt: A. A. Schuit, eerste ambtenaar ter secretarie en secretaris penningmeester van het Burgerlijk Arm bestuur te Colijnsplaat. W. van Strien, boekhouder bij de Bank- associatie te Goes. J. Tiery, deurwaardersklerk en assistent secretaris-penningmeester van het Burg. Armbestuur te Goes. De man, die gisteren op het empla cement te Kwaden dam me door een locaal- trein is gegrepen en op den weg geslin gerd, is gistermiddag in het R. K. Zieken huis aan de verwondingen overleden. Hij was 67 jaar oud en weduwnaar. Hoewel de lossers van den wagon hem hadden toegeroepen, dat de tram in aan komst was, heeft hij dit blijkbaar niet ge hoord met het bekende noodlottige gevolg. De politie heeft de zaak in onderzoek. 's-Gravenpolder. Gisteravond had de werkman N. van de Velde, terwijl hij werkzaam was om een graanhoop te dek ken, het ongeluk er af te vallen. Dr Koole verleende hulp en vervoerde hem per auto naar zijn woning. Zijn schouderblad was erg gekneusd. Borsselen. Vrijdagmiddag werd gemeen teraad gehouden. Begrooting haven en losgeld werd goedgekeurd. Een verzoek van enkele bewoners gericht aan iden raad om eenige vergoeding bij aanleg van eleotrisch licht werd ingewilligd. Aanleg- kosten zullen bedragen f 1715. Wanneer blijkt, dat het licht duurder komt dan bij andere bewoners besloot de raad 2 pet. in de kosten bij te dragen. Een verzoek van eenige winkeliers om des Zaterdags en op feestdagen één uur langer open te zijn kon de goedkeuring van den raad wegdragen. Ook werd het goedgevonden dat ide kapperszaak des Woensdags ook een uur langer open blijft. Een verzoek tot invoering van een ventverbod werd voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek van de gezondheidscom missie tot opruiming der z.g. aschbak aan de Westsingel zal nader door den raad onder de oogen worden gezien. De vrouw van B. had het ongeluk toen zij van den zolder afkwam, dat de trap brak en zij op den grond viel. Dr Folmer verleende spoedig hulp. Gelukkig was niets gebroken, zoodat het met eeni ge kneuzingen en ontvellingen is afge- loopen. Arnemulden. De landbouwer J. de T. had, toen hij door een weide met een bus melk van voren op zijn fiets en door een in die weide liggende greppel reed, het ongeluk te vallen met als gevolg, dat hij een sleutelheen brak. Heelkundige hulp werd verleend door Dr de Haas. Souburg. A.s. Maandagavond vergadert de Gemeenteraad. Punten van behande ling zijn: Wijziging grondslag biljards personeele belasting. Verkoop gedeelte perceel weg en zijkanten weg (Abeelsche weg). Vast stelling exploitatievergoeding voor bijzon dere scholen over 1929. Wijziging veror dening regelende het georganiseerd over leg. Aankoop grond West-Souburgsche- weg. Instelling commissie voor het water leidingbedrijf. Benoeming leden Woning- commissie. Afscheiding perceel van G. Bosch Vrijburgstraat. Gem. rekening 1929 en opheffing zekerheidsstelling gemeente ontvanger. Gem. rekening 1931 en bedrijfs- rekeningen. Rekening Burgerlijk Armbe stuur. Aangezien de Abeelscheweg als zij tak van den weg KoudekerkeMiddel burg, in beheer en onderhoud bij de Pro vincie is, wenscht zij1 ook eigenares van dien weg te zijn. De provincie is bereid den rijweg voor f 1.en de overige oppervlakte tegen f 0.10 per c.A. aan te koopen. B. en W. stellen voor tot verkoop over te gaan. B. en W. stellen voor de vergoedingen voor de bijzondere scholen over 1929 vast te stellen naar den kostprijs per leerling van f 13.51. Be vier gemeente-werklieden waren tot nu toe lid van den Bond van Over heidspersoneel, doch zijn thans overge gaan naar den Ned. Cbr. Bond van Per soneel in Publieken dienst. Voorgesteld wordt de verordening rege lende bet georganiseerde overleg, zoodanig te wijzigen, dat in het vervolg worden toe gelaten de landelijke werklieden organi saties met een minimum van 3 leden. Op 19 Augustus beeft de aanbeste ding plaats gehad van de verbreeding enz. van den West-Souburgschenweg! B. en W. zijn thans met alle eigenaars van per- ceelen aan genoemden weg tot overeen stemming gekomen betreffende overdracht van de voortuintjes. Met een eigenaar wordt nog onderhandeld. B. en W. stellen voor te besluiten tot aankoop van den grond voor verbreeding van den weg noodig. Volgens de gemaakte begrooting van bet werk zal in totaal ongeveer 1664 Ma. moeten worden gekocht a f 2.50 per Ms., wat een bedrag van f 4160 vordert, welk bedrag begrepen is in het door de Provin cie toegekende rentelooze voorschot. In verband met de in de vorige ver gadering aangehouden kwestie 'betreffen de de afscheiding van een perceel van G. Bosch hebben B. en W. een onderhoud met genoemd persoon gehad. Deze bleek niet genegen zijn standpunt ook maar iets te wijzigen. Hij blijft bij zijn eisch van f 100.voor den grond en de kosten voor zijn zoeken naar recht, terwijl het door de gemeente geplaatste bek eisendam der gemeente blijft, evenals het onderhoud van dat hek. Wordt hiertoe niet overgegaan, dan moet vóór 15 September a.s. het hekwerk verplaatst worden, met betaling van de kosten voor bet zoeken van recht, welke kosten tenminste f 100 bedragen. Ten einde tot een oplossing te komen stellen B. en W. voor met Bosch overeen te komen de van hem bij de straat ge trokken grond over te nemen voor f 100, in welk bedrag al de door hem gemaakte kosten zullen zijn begrepen en geen ver dere aanspraken op de gemeente, deze kwestie betreffende, van de zijde van Bosch zullen worden gedaan. Aagtekerke. Vrijdagavond kwam de Raad dezer gemeente in vergadering bij een. De rekening 1931 wordt vastgesteld in ontvangst op f 17980.01 en uitgaven f 16596.32, goed slot van f 1384.09. Kapitaal- dienst f 3285.80 in ontvang en uitgaaf. De gemeente-begrooting wordt geraamd op f 14574.15 met goed slot van f944. De begrooting Vleeschkeuringsdienst Oostkapelle 1933 wordt na het geven van eenige inlichtingen aan dhr W. de Visser goedgekeurd, in ontvang en uitgaaf van f7150. Uitvoer aardappelen. In verband met de wijziging van het toezicht op de aardappelzendingen, noo dig door de toepassing van het Kon. be sluit tot regeling van den uitvoer van poot- aardappelen, zullen de verklaringen van herkomst voor aardappelen niet meer worden uitgereikt door de burgemeesters. Belanghebbenden moeten zich voortaan wenden tot de hiervoor door den Planten- ziektenkundigen dienst aangewezen per sonen. Ingezonden Mededeeling. BIJ ADERVERKALKING van hersenen en hart kan door het dagelijksch gebruik eener kleine dosis natuurlijk „Franz-Josef"- bitterwater bereikt worden, dat de pa tiënt zonder sterk te persen, ontlasting heeft. Bij Apoth. en Drog. verkrijgbaar. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Baarn-Bilthoven (Ned. Prot. Bond) L. R. van den Broek te Hoorn, N. Padt, voorg. N. P. B. te Zandvoort, J. Jac. Thomson, id. te Varsseveld; te Kampen J. C. W. Kruishoop te Bode graven, P, de Looze te Waddinxveen en N. v. d. Snoek te Veenendaal. Beroepen te Benschop D. Th. Keek te Staphorst; te Leerbroek B. v. Ginkel te Nieuwpoort. Ds Joh. Langman, Naar „De Stand." verneemt heeft 't Tweede Kamerlid Ds Joh. Langman, een dezer dagen in alle stilte afscheid genomen van de Ned. Herv. Gem. te Wassenaar, waar hij laatstelijk predikant is geweest. Het Prov. Kerk bestuur van Zuid-Holland heeft Ds Lang man op zijn verzoek eervol emeritaat verleend. Ds Langman zal zich metter woon te Den Haag vestigen. Zondag 27 Aug. 1932. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz, av. ds. de Vries. Wilhelminadorp vm. ds Homburg, nm. geen dienst. Wissekerke vm. en nm. ds Louwerse. Geersdijk vm. lees dienst, nm. dhr Lou werse. Hansweert 9.30 en 6.30 u. ds v. Selms. Waarde vm. en nm. ds v. d. Waa van Biggekerke. Schore vm. dhr Overgaauw, nm. dr Schmidt. Geref. Kerken. Wemeldinge, vm. leesdienst, nm. ds v. Heiningen. Geref. Gem. 's Gravenpolder Vrijdag 7.30 u. ds Barth Zeeuwsch Technisch Insti tuut te Goes. Geslaagd voor examen voor Waterbouwkundig opzichter: G. Beenhakker, 's-Heer Arendskerke; J. J. Ca- pelle, Bruinisse; P. M. A. Colsen, Terhole; J. J. Eckhardt, 's-Gravenpolder; P. J. Is raël, Groede; A. J. Keukelaar, Goes; H. Koornwinder te Maartensdijk (U.); J. Th. Kramer, Wissenkerke; A. C. Krom- been, Hansweert; H. M. Krombeen, Hans- weert; J. P. de Meester, Kloetinge; A. S. de Regt, Kortgene; G. Sinke, Kats; A. A. J. Verhagen, Eindhoven; M. H. Wilderom, Kamperland. Voor waterbouwkundig opzichter en voor aanvullend examen gewapend beton slaagden dhrn: K. Adriaanse, Vlissingen; J. Ferdinandusse, Wemeldinge; C. de Hamer, Krabbendijke; A. Meyaard, Schore; J. Pladet, 'sH. Hendrikskinderen; W. A. Trimpe, Kloetinge; C. Wille- boordse, Middelburg; J. W. Kools te Vlake VERLAGING ABONNEMENTSPRIJS. Een abonnement op „De Zeeuw" kost vanaf 1 October a.s. niet meer f 3, maar f 2,50 per kwartaal. Paard en wagen door den trein gegrepen. Gistermid dag is op een onbewaakten spoorwegover gang te Workum een paard en wagen, welke beladen was met gras, gegrepen door een trein. Het voertuig werd over een afstand meegesleurd, waarbij het paard losraakte en ongedeerd bleef. De voerman, een knecht van den heer S., werd van den wagen geslingerd, en met zware verwondingen opgenomen. Door dokter L. is het slachtoffer naar het zie kenhuis te Sneek vervoerd. De wagen werd geheel vernield. De trein had slechts weinig vertraging. Op een trein gegooid. Giste renavond is nabij Schiedam op het kruis punt der lijnen Hoek van Holland en Den Haag, vanuit een trein, die militairen ver voerde en uit Lage Zwaluwe kwam, met steenen gegooid op den electrischen trein uit Den Haag, die 10.32 te Schiedam pas seert. Een der inzittenden van den electri schen trein, werd licht gewond. Communistisch relletje te Haarlem. Gisterenavond werd op het Prinsenbolwerk te Haarlem door het com munistisch anti-Welter-comité een open luchtvergadering gehouden. Er zouden drie sprekers het woord voeren. De eerste was de heer Oversteegen. Hij begon on middellijk met te schelden op de Regee ring en het gemeentebestuur. De dienst doende inspecteur van politie waarschuw de hem, dat het comité alleen vergunning had te vergaderen, als de sprekers zich onthielden van grievende of beleedigende uitdrukkingen tegen andersdenkenden. De heer O. begon echter opnieuw te schel den, waarop de inspecteur die slechts eenige agenten bij zich had, vergaderden en sprekers gelastte het terrein te ver laten. Er kwam verzet. Men probeerde de politie in te sluiten. Daarop trok de politie de sabels waarop de aanwezigen uit elkaar vlogen. Er werd met steenen gegooid, doch niemand werd gewond. Toen de politieversterking kwam opdagen maanden de leiders van het comité hun menschen aan rustig naar huis te gaan, waarop ze afmarcheerden. Een geraffineerde smok kelaarstruc. Op den weg van Lem- beck naar Wulfen werd een auto met aanhangwagen door de douane aange houden, welke, naar het scheen, smokkel waar naar het industriegebied wilde trans- porteeren. Toen de douane ambtenaar nader bij den wagen kwam, zag hij tot zijn schrik, dat een der inzittenden opstond en zich

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2