No. 278 Zaterdag 27 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. ir VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Dit nummer bestaat uit 2 bladen Principieël, juist nu. Buitenland Binnenland. Gemeenteraad van Vlisslngen. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststrnat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Poetrekening No. <1155. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, X>. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per past, f3- ÏjOsss summers fO.O PrJJs derAdvertentiSn; 11 regels fl.20, elke regel meer 30 ct BI] abonnement belangrijke korting. 2£ ?T n li Het valt zeker toe te juichen, dat in onze Christelijke politieke en sociale War den met ernst gewezen wordt op het ge vaar, dat thans, nu de werkzaamheid der overheid voor zulk een groot deel wordt in beslag genomen door het nemen van maatregelen, in verband met de heer- schende crisis, de principieele gedachte in ons staatkundig en sociaal-economisch werken op den achtergrond zou geraken. Wanneer wij toch kennis nemen van de verslagen der vergaderingen van Eerste en Tweede Kamer, van Prov. Staten en gemeenteraden dan houdt bijna alles verband met de economische omstandig heden. De vrees is dan ook gegrond, temeer nu de crisis zoo lang duurt, dat straks de meening zal gaan heerschen, dat het in de staatkunde alleen, althans in de eerste plaats, gaat om de stoffelijke dingen en daardoor de belangstelling voor het beginsel gaat tanen. Nu moeten we hier niet de schuld op de tijdsomstandigheden schuiven. Bij elke conjunctuur zijn er menschen, en zullen er menschen zijn, voor wie het stoffelijke nummer één is en die daaraan alles on dergeschikt willen maken. Maar in onzen tijd zien we dat gevaar en dit kwaad wel in bijzonder duidelijken vorm aan den dag treden en durft men het door woord en daad prediken, dat men „van beginselen niet kan leven". Het stoffelijke eischt ontzaglijk veel van ons op. Denk aan de honderden zakenmenschen die dag in dag uit in zorg en beslomme ring zitten, om het hoofd boven water en hun zaak drijvende te houden. Denk aan de honderd- en duizendtallen arbeiders, die iederen dag weer van hun tocht, om arbeid te vinden, terug- keeren zonder resultaat. Denk aan de duizendtallen arbeiders, ook in onze provincie, wier loon gedaald is op een peil, dat een menschwaardig be staan schier niet meer mogelijk maakt, of die 't Damocleszwaard der werkloosheid telkens boven hun hoofd zien zweven. Het gevaar is voor al deze menschen zoo groot, dat al hun denken, dat al hun zinnen gericht zijn op dat eene: hoe on derhoud ik mijn gezin, hoe kom ik aan loonenden arbeid, en dat er voor hen geen geestelijke vragen meer bestaan. Het Christendom heeft nu te toonen, dat het voor alle tijden een zoutend zout en een lichtend licht ia. Zoovelen, vooral zooveel jonge men schen, hebben het thans zoo moeilijk. Be grijpen de Christenen dat wel ten volle? Ach, neen, aan holle klanken en geijkte termen is allerminst behoefte bij hen, die gebogen gaan onder den nood van de zen tijd. De zaak is veel te ernstig om er een woordenspelletje van te maken. Het komt er op aan, de wereld te too nen door woord en vooral door de daad, de kracht, de heerlijke kracht van het Christelijk geloof. Het goud daarvan moet blinken. Als we dat geloof missen, zijn we red deloos en gaan we in de zorgen en moei ten van dezen tijd ten onder. Maar als dat geloof werkzaam is, dan aanbidden we Gods rechtvaardig en lief derijk bestel, dan zien we, dat de hoog moedige mensch zichzelf en de wereld niet redden en helpen kan, dan vinden we steun in de wetenschap, dat G o d regeert, maar dan is het ook ons ernstig begee- ren, om Hem aan de menschheid te pre diken als de Redder der wereld. We gooien het dan in ons maatschap pelijk leven niet met Hem op een ac- coordje. Altijd, en ook nu, ja juist nu, hebben Zijn ordinantiën rijke beteekenis voor het breede, volle menschenleven. Neen, de schriftuurlijke beginselen zijn in dezen crisistijd niet op nonactiviteit ge steld. Beleving daarvan zal ook nu niet anders dan tot zegen zijn. Ook voor ons politieke en maatschappelijke leven. God make ons in elk opzicht in onzen moeilijken tijd getrouw. Typhoon op Formosa. Het noordelijk deel van het eiland For mosa is door een hevigen typhoon geteis terd, waardoor groote overstroomingen zijn ontstaan. Voor zoover tot nog toe bekend is, zijn 21 menschen verdronken. 3000 huizen zijn geheel vernield en 7000 ernstig beschadigd. Het grootste gedeelte van den oogst is geheel vernield. De steden Taihokoe en Keeloen staan onder water. Vier schepen, die op weg waren naar Keehoen, worden vermist. Tengevolge van onderspoeling van een spoordijk ontspoorde een trein. Crisisconferentie te Washington. President Hoover heeft 'gistermiddag de conferentie, gewijd aan de economische crisis, geopend met een rede, waarin hij vooral den nadruk legde op de noodzake lijkheid van wederzijdsche hulpverleening en wederzijdsch vertrouwen, teneinde de huidige opwaartsche beweging te behou den en te bevorderen. In zijn rede zei de bij o.a., dat volgens zijn meening de Vereenigde Staten thans de ernstigste crisis, 'die de geschiedenis heeft gekend, achter den rug hebben. Er zijn duidelijke aanwijzingen, dat de toe stand begint te verbeteren. Het vertrou wen -neemt toe, niet alleen in de Vereen. Staten, doch ook in de overige wereld. De verbetering in de Europeesche landen is te danken aan de conferentie van Lau sanne, waar bet vraagstuk der schade vergoeding definitief geregeld is. Ondanks alles moet echter nog een 'krachtige strijd gevoerd worden, zoowel op het gebied van den landbouw als van de industrie, om aan de crisis definitief een einde te maken. Heden staking in Engeland? De bemiddelingsconferentie te Manches ter tusschen vertegenwoordigers der we vers en spinners eenerzijds en fabrikanten der katoenindustrie in Lancashire ander zijds is na urenlange besprekingen defini tief afgebroken. In verband met bet afbreken der onder handelingen houdt men er rekening mede, dat vandaag een algemeene staking in de katoenindustrie zal uitbreken, waarbij' on geveer 400.000 spinners en wevers betrok ken zijn. Oproer In Rio de Janeiro? Volgens berichten uit Sao Paulo zou de vroegere president Bernardes met 5000 man in Rio de Janeiro tegen de regeering zijn opgetrokken. Het verluidt, dat de regeeringstroepen in de hoofdstraten met machinegeweren op de menigte schieten. Volgens ten bericht van het Braziliaan- sche departement van marine hebben de soldaten van het garnizoen van het Obi- don-fort in het Amazone-gebied gemuit. Door de regeeringsgetrouwe marinetroe pen werden zij gedwongen stroomop waarts te vluchten. Korte Berichten. De Spaansche regeering heeft be sloten, generaal Sanjurjo niet naar de Ba- Ie ar en te deporteeren maar hem in de mi litaire strafgevangenis van Dueso op te sluiten. De gevangene werd gistermiddag daarheen gebracht. Centraal Comité. Het Centraal Comité van A. R. Kiesver- eenigingen hoopt op Donderdag 1 Sept. e.k., des namiddags om half twee, te ver gaderen in het Kuyperhuis. Heffing op boter. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt ter al gemeene kennis, dat bij den export van boter of het plaatsen van boter in koel huizen, restitutie verleend zal kunnen worden van de werkelijke voor deze boter betaalde heffing. Met het oog hierop is bepaald, dat op alle verpakkingen van boter, als boven bedoeld, en geproduceerd op of na Zondag 28 Augustus 1932, moet worden aange bracht de kapitale Latijnsche letter A. Bepaalde voorschriften omtrent het aanbrengen dezer letter worden voorloo- pig nog niet gegeven. Zij mag dus zijn in gebrand, met inkt zijn gestempeld, als an derszins. Wel geldt de eisch, dat bedoelde letter duidelijk leesbaar en practisch onuitwisch- baar moet zijn aangebracht op de deksels der vaten, kisten enz. Producenten van boter dienen in ver band met een en ander aan koopers, voor zoover deze de gekochte waar wenscben te exporteeren of in een koelhuis te plaat sen, een schriftelijke verklaring af te ge ven, waaruit duidelijk blijkt, welk deel der verhandelde partij boter was voor zien van de letter A. Directeur-generaal van den Arbeid. Bij Kon. besluit van 20 Aug. 1932 is, met ingang van 27 Aug. 1932: a. aan den heer C. J. P. Zaalberg te 's-Gravenhage wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur-generaal van den arbeid, onder- dankbetuiging voor de vele belangrijke en gewichtige diensten door hem in die func tie bewezen; b. de hoofd-inspecteur van den arbeid Dr Ir A. H. W. Hacke, te Gro ningen, benoemd tot directeur-generaal van den arbeid. De opheffing der 8 regimenten infanterie. Dezer dagen hebben wij melding ge maakt van een bericht, inhoudende, dat met 1 Jan. a.s. acht regimenten infanterie zullen worden opgeheven, o.a. het 14de te Bergen op Zoom en Middelburg. Bij informatie naar aanleiding van dit bericht werd ter bevoegder plaatse geant woord, dat hiervan officieel niets bekend was. Intusschen geeft de „Limb. Koerier" zich nog niet gewonnen en gewaagt in haar nummer van gisteravond van een „schijnbare tegenspraak", waartegenover het blad het volgende als feit stelt: Blijkens te bevoegder plaatse ontvan gen mededeelingen omtrent de indeeling van de dienstplichtigen, die het volgend jaar worden opgeroepen, is geen enkele dienstplichtige van die lichting aangewe zen voor de hiervoren genoemde acht re gimenten infanterie. De uitdrukking, dat de regimenten worden „opgeheven" moge misschien iets te sterk zijn, omdat de re- In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Vlis- singen was de heer Wesseling met ken nisgeving afwezig. De v o o r z. zeide naar aanleiding van de notulen der vorige vergadering, dat hij zijn woorden intrekt, waarbij hij op merkte, dat de burgemeester van Dom burg zich tegen de Zondagssluiting der winkels heeft uitgesproken, omdat hem thans het tegendeel is gebleken. Dhr Rorije vroeg hoe de houding van dhr Laernoes zou zijn geweest, als deze de vorige maal aanwezig was ge weest. Dhr Laernoes zeide, dat hij zich dan ook principieel er tegen zou hebben verklaard. De v o o r z. deelde nog mede, dat in zake de sluiting der kapperszaken nog correspondentie wordt gevoerd met den minister en naar aanleiding van die cor respondentie ook met de kappers. Aangeboden werd de gemeenterekening over 1931, aanwijzende wat den gewonen dienst betreft in ontvang f 1.745.037.09 en in uitgaaf f 1.619.927.35, alzoo een goed slot van f 125.109.74, tegen f59.497.08 over 1930. De kapitaaldienst geeft een ontvang van f2.586.578.65 en in uitgaaf f2.555.496.44, goed slot dus f31.082.21. Ingekomen was een brief van den Hoofdinspecteur der Volksgezondheid, inhoudende antwoord op de door dhr v. Oorschot in de vorige vergadering ge stelde vragen, waarop het recht gegrond was van de inspecteurs om te dreigen met opheffing der verpleegsters-opleiding in het gasthuis. Dhr v. Oorschot achtte de motivee ring van den hoofdinspecteur niet vol doende. Het blijkt, dat er geen enkele wet of Kon. besluit is, dat de bevoegdheid Binnenland. Onze steenkolenuitvoer. Een mooie order voor „de Schelde" te Vlissingen. Gemeenteraad van Vlissingen. De opheffing van acht regimenten infan terie. Buitenland. Crisisconferentie te Washington geopend. Heden textielstaking in Engeland? Aardbeving in Formosa. voor, dat dhr Wesseling het alleen wil, omdat hij denkt: nu mijn menschen min der verdienen, moeten andere maar vol gen. Dhr Harts meende, dat men het re sultaat van het georganiseerd overleg af moet wachten. Dhr Paap zeide, dat dhr van Span ning dhr Wesseling niet goed heeft be grepen, deze noemde de loonsverlaging niet het eenige, doch een der middelen. Daarbij beteekent het in wezen alleen verlaging in cijfers maar niet in levens peil. Men moet de kwestie rustig be kijken en dan heeft spr. voldoende ver trouwen in het gezond verstand der ar beiders. Dhr Van Oorschot zeide, dat men vergeet, wat verlaging der loonen, belas- tingverhooging ook voor anderen ten ge volge zal hebben, Dhr Van Hal meende, dat men nu niet lang en breed over deze kwestie moet praten, maar op goed overleg bij het georganiseerd overleg moet aandrin gen. Dhr Sorel zéide dat ook zijn fractie nu geen aanleiding vindt voor uitvoerige besprekingen. Ingezonden Mededeeling. giinenten op papier wel blijven bestaan, maar bet zullen regimenten zon der soldaten zijn. Koelhuisboter. Zooals bekend is, heeft de Regeering nog, voordat de Grisis-Zuivelwet in wer king trad, bekend gemaakt, dat aan dege nen, die boter in koelhuizen hadden opge slagen of wilden opslaan en zich aan be paalde voorwaarden ten aanzien van uit slag enz. wilden binden, gewaarborgd zou worden vergoeding van de opslagkosten en afzet van de boter tegen den zooge- naamden kostenden prijs, verhoogd met een bedrag voor opslagrisico en matige winst. De Crisis-Zuivel-Centrale heeft thans een definitieve regeling vastgesteld. Met nadruk wordt er op gewezen, dat deze re- g ling in de plaats treedt van hetgeen tot heden met betrekking tot de regeling van opslag van boter in koelhuizen is bekend gemaakt en dat zij uitsluitend geldt voor inheemsche boter. De Centrale houdt zich voorts de bevoegdheid voor, om, indien zij dat wenschelijk acht de verdere toe passing van deze regeling te beëindigen, of eventueel een nieuwe regeling te tref fen welke dan geldt voor boter, opgeslagen na den datum, waarop de nieuwe regeling ingaat. De commissie voor den steun in natura. Naar de „Volkskrant' verneemt, zijn voor de door de regeering te benoemen commissie, welke de mogelijkheid zal on derzoeken om de geldelijke steunverleeuing te wijzigen in geheele of gedeeltelijke ver strekking van steun in natura, behalve oud-minister Lambooy als voorzitter, aan gesteld als leden: mevrouw Schmutzer- Hendriks te Utrecht, Mej. M. M. A. Mi- chels, inspectrice bij het Nijverheidsonder wijs te 's-Gravenhage; F. J. Glaes, bedrijfs leider van de firma Be Grizijter te Vught; J. Westrik, burgemeester van Barneveld; W. Warmolts, bedrijfsleider van de Han delskamer te Rotterdam; Valstar, als ver tegenwoordiger., van den tuinbouw; één vertegenwoordiger der drie groote vak centrales van werknemers en een van de drie grootste landbouworganisaties; ver der de heeren Klaassen, directeur van het marktwezen te Amsterdam; Van Walsum, directeur van den gemeentelijken dienst van maatschappelijk hulpbetoon te Rotter dam; Meijer de Vries, hoofdinspecteur der werkverschaffing, en Van Hoeven, rijksin specteur der steunverleeuing. geeft opheffing voor te stellen. De voorz. zeide, dat de erkenning toch vastgelegd is en dat er alleen heeft gestaan, dat overwogen zou worden den minister voor te stellen de erkenning in trekken. Dhr v. Oorschot zeide, dat men het dreigement heeft gebruikt, om raadsleden voor opheffing van het gasthuis te doen stemmen. Dhr Rorije zeide, dat de beslissing bij de regeering berust en meende dat men te veel aandacht aan het schrijven der inspectie heeft geschonken. In handen van B. en W. worden ver schillende verzoeken gesteld. Bij de benoemingen van leeraren aan de Avondschool voor N. 0., was een schrij ven ingekomen van den inspecteur, dat voor twee der vacatures ook waarschijnlijk wachtgelders in aanmerking kunnen ko men. Na eenige discussie namen B. en W. al de vijf voordrachten terug. Financieele toestand. Het voorstel naar aanleiding van het verzoek van dhr "Wesseling betreffende het nemen van maatregelen tot het bezui nigen op de uitgaven en tot het invoeren van een loonkorting of pensioenbijdrage voor het gemeentepersoneel, gaf aanlei ding tot een vrij uitvoerige discussie. Dhr Paap zeide, dat dhr Wesseling plotseling verhinderd was en las namens hem voor, wat hij anders had willen zeg gen. Daaruit bleek, dat dhr Wesseling niet accoord gaat met de verwijten aan zijn adres. Hij heeft niet gezegd, dat B. en W. alleen naar 1933 keken, maar geleerd door vroegere opmerking van het college, heeft hij gedacht aan het „Gouverner c'est pré- voir". Hij heeft geen loonsverlaging voor gesteld, omdat hij na het Kortingswetje overtuigd was, dat B. en W. zouden doen wat hen te doen stond. Het ligt z.i. niet op den weg van de raadsleden voorstellen te doen, die van B. en W. verwacht mo gen worden. Nu ieder lijdt onder de om standigheden, is het noodig, dat ook het gemeentepersoneel mede betaalt, waarbij het toch nog altijd het voordeel houdt van een vaste betrekking. Men moet noodmaat regelen tijdig nemen en niet als de ramp er reeds is. Dhr Van Spanning vroeg, wat een loonsverlaging beteekent tegenover het be drag dat noodig zal zijn. Het komt spr. Dhr Laernoes zeide, dat het geheele college met het voorstel accoord gaat en dat dhr Van Hal juist opmerkte, dat men het georganiseerd overleg moet afwach ten. B. en W. hebben steeds alle inlich tingen gegeven en men weet goed hoe de gemeente er voor staat. Maar na de onderhandelingen met Ged. Staten is er een heel andere financiëele opzet ont staan buiten de schuld van B. en W. en den raad. B. en W. zijn druk bezig te zoeken naar bezuinigingscbjecten. Dhr de Me ij zette in een uitvoerig betoog nog eens de onderhandelingen met Ged. Staten uiteen, die voorloopig nog niet dwingen, maar alleen den raad gaven ver schillende mogelijkheden nog eens te overwegen. Gezien ook de groote werk loosheid moet men nu eenmaal van boven af veel slikken. Dhr Van Oorschot meende, dat ook Ged. Staten van bovenaf gedwongen wor den mede te werken aan loonsverlagingen. Men zal dat zeker niet kunnen tegenhou den, maar de vraag is alleen of men zich daar als socialist achter mag plaatsen, en daardoor mede de verantwoordelijkheid er voor dragen. Dhr R o r ij e zeide dat er toch niets aan te doen is en men van twee maatregelen de beste kan nemen. Dhr Van Spanning meende, dat dhr Wesseling met voorstellen komt, die in de praktijk reeds mislukt zijn. Spr. noemde dhr Van Oorschot theoretisch socialist. Dhr Van Oorschot bleef er bij, dat men het slechte nooit aanvaarden mag. Dhr de Me ij zeide ook nog, dat men practisch moet zijn. Het voorstel werd aangenomen, waarbij dhr Van Oorschot verzocht geacht te worden te hebben tegen gestemd. Bij het voorstel tot verbreeden van den Boulevard Bankert nabij de uitwaterings sluis door middel van werkverschaffing, vroeg de heer Van Hal of het de be doeling is er dan ook auto's en andere vervoermiddelen toe te laten. Hij vindt den Boulevard heerlijk voor wandelaars. De voorz. zeide, dat het in de bedoe ling ligt de rechten van de wandelaars in de toekomst te beschermen door aan leg van een trottoir. Dhr R o r ij e vond hier een goede ge legenheid om nog eens aan te dringen op verbetering van den toestand bij den Spuiboezem. De voorz, zeide, dat dit onderwerp

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1