Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw aan de gestelde eischen voldoet, omdat de karn te veel wordt ingespoeld. Zooveel mogelijk worden dan de betrokkenen op de hoogte gebracht, hoe ze handelen moe ten om een behoorlijke karnemelk te ver krijgen. Meestal blijkt dan later, dat, wan neer zij van de voorlichting gebruik ma ken, ze zeer goed een behoorlijk product kunnen afleveren. Door de vele werkzaamheden in het voor- en najaar is de stalinspectie in het gedrang gekomen. Nu de dienst volgend jaar over een beter vervoermiddel kan beschikken, zal ook daaraan meer zorg besteed kunnen worden. Bij twee winkeliers, waar door brand belangrijke schade was aangericht, zijn de aanwezige voorraden onderzocht en zoo noodig onder toezicht van de keurmees ters na afkeuring opgeruimd. Door een opkooper is, niettegenstaande hij gewaar schuwd was, een gedeelte van de afge keurde waar naar zijn woning vervoerd met het doel deze te verkoopen. Toen hierover klachten inkwamen, is bij een huiszoeking een gedeelte opgespoord, in beslag genomen en vernietigd. Tegen den opkooper werd proces-verbaal opgemaakt. In verschillende gemeenten is een onder zoek ingesteld in c a f s naar de wijze, waarop het glaswerk werd gereinigd. Hierbij bleek, dat vele spoelinrichtingen zeer veel te wenschen overlieten, speciaal daar, waar over geen centrale drinkwater voorziening beschikt kon worden. Daar tegenover staat, dat de reiniging soms niets te wenschen overliet. Er werden evenwel café's aangetroffen, waar in een bakje met 3 h 4 Liter water het eene glas na het andere wordt omgespoeld, zonder voldoende te ververschen. Het aantal door de keurmeesters ver richte inspecties beliep 10170, waarbij 433071 partijen ter plaatse werden ge keurd. 537 partijen werden als gevolg van deze keuringen aan de consumptie onttrokken. In het laboratorium werden 12720 monsters onderzocht, waarvan 1070 monsters niet aan de gestelde eischen voldeden, 59 partijen werden aan de con sumptie onttrokken. De Ringrijderij van Vreemdelingenverkeer, te Middelburg. Het is den geheelen dag gezellig druk gebleven in de Abdij en al mogen er dan niet zooveel betalende bezoekers zijn ge weest als het vorig jaar, toen dit aantal 2500 was, toch gaven er nog een 1700 personen van hun belangstelling blijk, en later, toen de poorten „geopend" waren, hebben nog velen gratis een kijkje geno men. Er zijn voor en na de pauze 13 omme gangen gereden, alvorens tot het hoofd nummer kon worden overgegaan, namelijk tot het rijden om de vier wisselbekers: die van H.M. de Koningin, v. Mevr. en Dr W. H. van Loon, van de gemeente Middelburg en van dhr Hartman. Hieraan konden deelnemen zij, die 12 of meer ringen hadden gestoken, totaal 20 personen. De opgave van hen, die daartoe behoorden, blijkt uit den nader te ver melden volledigen uitslag. Deze 20 rijders mochten voor dit doel vier ommegangen maken en daarbij ge lukte het aan L. P. Brasser het maximum, dus 8 ringen te steken en kwam deze jeug dige rijder uit Vrouwepolder in het be zit voor één jaar van den beker onzer Landsvrouwe. Een drietal rijders hadden 7 ringen en moesten voor de drie andere bekers kam pen, met het resultaat, dat L. Koole Wzn uit Ritthem dien van mevr. en Dr van Loon verwierf, P. Brasser uit Vrouwepol der dien van de gemeente en Corns Koole Jz. dien van den heer Hartman. Intusschen was ook de beker verreden, die de Amstelbierbrouwerij beschikbaar stelde als wisselprijs te verrijden tusschen de vijf oudste deelnemers. Hierbij was P. de Pagter Jz. uit Ritthem winnaar. Alvorens tot het kampen om de andere prijzen en tot het potlepel rijden werd overgegaan, had de uitreiking van de be kers plaats. De voorzitter, Mr J. Moolenburgh, richtte zich daarbij tot den Commissaris der Koningin, en bracht hem dank, dat hij zich bereid had verklaard dezen be ker uit te reiken. De Commissaris der Konin gin zeide gaarne aan de uitnoodiging gevolg te geven. Spreker bracht dank aan H. M. de Koningin voor het uitloven van dezen beker, waaruit weer eens te meer haar belangstelling voor Zeeland en ook voor het in stand houden van dit volks vermaak blijkt. Hulde bracht spreker ook aan het be stuur der wakkere vereeniging Vreemde lingenverkeer voor alles wat het o.a. voor de ringrijderij doet. Spr. richtte zich ten slotte tot den winnaar en hoopte, dat deze ook de volgende jaren een zelfde succes moge hebben. Spr. reikte den beker uit en stelde voor een driewerf hoerah uit te brengen op H. M. de Koningin, waaraan gaarne werd voldaan. De gelukkige winnaar, P. L. B r a s s e r, bracht dank aan den Commissaris voor het uitreiken en aan H. M. de Koningin voor het beschikbaar stellen van den be ker. Hierna nam de voorzitter het woord en zeide, dat de heer Dr van Loon weer naar Amerika vertrokken is en hem verzocht den beker uit te reiken. Spr. wees er op, dat L. Koole Wzn reeds meer be kers behaalde en hoopte, dat deze daar mede voort zal gaan. De heer Koole verzocht den voorzitter zijn dank aan Dr van Loon en mevr. over te brengen. De voorzitter bracht nu dank aan de gemeente, dat zij ondanks de slechte tijden toch nog weder een beker beschik baar stelde, wat wijst op de goede ver standhouding met Vreemdelingenverkeer. Deze beker moet driemaal achtereen of vier maal in het geheel gewonnen worden. Spr. overhandigde den beker aan Piet Brasser. De heer Brasser onderschreef vol komen de woorden van dank aan de ge meente Middelburg. Ook bracht spreker dank aan het bestuur van Vreemdelingen verkeer en de Commissie voor de ringrij derij en stelde een driewerf hoera in op de gemeente en V. V. De voorzitter richtte zich hierop tot den heer Hartman, die met zijn echt genoot© een groot deel van den dag aan wezig was en bracht hem dank voor zijn blijk van nog steeds medeleven; spr. zou aan den beker de voorwaarde willen ver binden, dat de schenker hem zoo eenigs- zins mogelijk, steeds zelf zal komen uit reiken. De heer Hartman zeide weer met groot genoegen gekeken te hebben naar de flinke Zeeuwsche jongens en mannen op de sterke Zeeuwsche paarden en naar hun goeden blik bij het rijden naar den ring Men weet, dat Vreemdelingenverkeer des tijds deze zaak heeft ter hand genomen en sedert dien is het rijden naar den ring zeer toegenomen en heeft bijna ieder dorp op Walcheren jaarlijks zijn ringrijderij. Het is spr. zeer aangenaam, dat zijn beker voor de eerste maal aan een deelnemer uit Koudekerk© toekomt, omdat Koudekerke zulk een groot deel der rijders heeft ge leverd, waarom spr. het aan andere plaat sen ten voorbeeld stelt. De heer C. Koole J z. bracht dank voor den beker en hoopte ook, dat de heer Hartman hem zooveel mogelijk zelf zal uitreiken en stelde een driewerf hoerah op den oud-voorzitter van V. V. in. Ten slotte overhandigde de voorzit- t e r aan den heer de Pagter den beker van de Amstelbrouwerij en hoopte, dat deze hem de volgende jaren zal komen verdedigen. Nu kon met het kampen om de gewo ne prijzen worden voortgegaan om de volgorde te bepalen voor hen, die een ge lijk aantal punten hadden. Het resultaat was ten slotte: lste prijs Jan Reijnierse Cz., Koudeker ks 21 ringen; 2e. P. Dingemanse, Bigge- kerke 18 r.; 3e. P. Brasser, Vrouwepolder 17 r.; 4e. Corns Koole Jr, Koudekerke, 17 r.; 5e. L. Koole Wz., Ritthem 16 r.; 6e. J. Mesu, Veere 15 r.; 7e. W. Koole Jr, Koudekerke 14 r.; 8e. A. de Visser, Oost- kapelle 14 r.; 9e. J. Kastel, Vlissingen 14 r.; 10e. C. A. Polderdijk, Nieuwland 13 r.; lie. P. D. Nijpjes, Middelburg 13 r.; 12e. P. Duvekot Wz., Vrouwepolder 13 r.; 13e. L. P. Brasser, Vrouwepolder 13 r.; 14e. Jan Reijnierse Pzn, Koudekerke 12 r.; 15e. C. de Witte Jr, Koudekerke 12 r.; 16e. P. Pleijte, Nieuwland 12 r.; 17e. Jac. Bras ser, Vrouwepolder 12 r.; 18e. W. Koole Wzn, Souburg 12 r.; 19e. J. de Pagter, Domburg 12 r.; 20e. J. Koole, Middel burg 12 r.; (tot zoover dus de deelnemers voor de bekers); 21e. L. Reijnierse Pzn, Biggekerke 11 r.; 22e. A. Maljers, Veere 11 r.; 23e. P. Lampert, Middelburg 11 r.; 24e. Jan de Pagter Jz.n, Ritthem 11 r.; 25e. Jan Maljaars, Biggekerke 11 r.; 26e. Jacob de Vos Dz., Koudekerke 11 r.; 27e. K. Janse, Middelburg 11 r.; 28e. P. Bras ser Lzn, Koudekerke 10 r.; 29e. H. P. Janse, Middelburg 10 r.; 30e. J. Koole Jr, Koudekerke 10 r.; 31e. L. de Voogd, Nieuwland 10 r. De bestuursprijs, bestemd voor de bes te der 6 jongste deelnemers behaalde A. Maljers te Veere met 5 van de 6 ringen; de medaille van den heer W. Nijzink te Vlissingen voor hem, die het grootst aan tal ringen achter elkaar had, behaalde de heer Piet Brasser met 7 ringen en ten slotte werd J. Mesu uit Veere eigenaar van het beroemde kleinood, den potlepel. Bij de uitreiking van deze prijzen, te ongeveer 7 uur, heeft de voorzitter dank gebracht aan de deelnemers, dat zij gehoor hebben gegeven aan den oproep om deel te nemen. Het bestuur juicht het toe, dat in de meeste dorpen zelf ring ge reden wordt, maar spreker hoopt, dat al len ook hun krachten blijven geven aan de Vereeniging. Aan allen, die verder, op welke wijze ook, mede hielpen om dezen dag te doen worden, wat zij werd, bracht spreker verder dank, aan de gemeentelijke en politioneel© autoriteiten, aan de com missieleden enz. Hierna kon ieder op zijn beurt keuze maken uit de prijzen, waaronder ook ge schenken van de heeren J. C. Blaupot ten Cate, C. J. M. Hackenberg, P. J. M. Ha- ckenberg, Mr M. C. v. d. Minne, Jhr P. J. Boogaert, M. Bek, L. Lagaaij, J. K. Mesu Jr en Firma Mes Gz. Be firma Erven Wed. J. van Nelle te Rotterdam bood iederen deelnemer een pakje tabak aan. Gedurende de middaguren zorgde een goed bezet strijkje, onder leiding van den heer A. Calatz, voor goede muziek. De brand te Zaandijk. Om trent den brand in de krachtvoederfabriek van de firma Kan te Zaandijk kan nog nader worden gemeld, dat even na mid dernacht het vuur voor de aanvallen van de brandweer, die in totaal met 15 stralen water de vlammen bestookte, begon te wijken, zoodat geen gevaar meer bestond dat het pakhuis en de kantoren, die naast de brandende fabriek gelegen zijn en daar van zijn gescheiden door branddeuren, mede zouden worden aangetast. De brand deuren hebben zich goed gehouden en de groote voorraden, die er achter lagen op geslagen, zijn behouden. Wat de schade, die door verzekering wordt gedekt, betreft, de in de maalderij aanwezige machines en ter bewerking ge reed liggende voorraden zijn volkomen vernield. Het gebouw, dat door het vuur zoo deerlijk werd aangetast, was slechts vijf jaar geleden geheel nieuw opgetrok ken. De materieele schade kan nog niet worden geschat voor het vuur geheel zal gebluscht zijn, maar is in ieder geval aan zienlijk. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Marechaussee neergescho ten. Marechaussees, die ter bewaking van de mijnschachten te Mariemont (België) waren aangesteld, bemerkten op een ge geven oogenblik twee verdachte personen. Zij vroegen hun zich te identificeeren. Bij het doorkijken der overhandigde papieren trok één der individuen plotseling een re volver en schoot a bout portant een der marechaussees neer. De getroffene was op slag dood. De dader sloeg op de vlucht. De tweede marechaussee loste op den anderen aanvaller een schot, trof hem in het gelaat, doch slaagde er niet in hem te arresteeren. Overigens is het in de mijnstreek over het algemeen rustig. De ziekte van Weil. Te Dor drecht heeft de ziekte van Weil zich tot nu toe niet meer uitgebreid en is zij tot het aantal bestaande gevallen beperkt ge bleven. Gedachtig het feit, dat de ziekte door ratten wordt verspreid, en dus het aantal ratten de kans op deze ziekte be paalt, heeft de G. G. en G. D. een aantal rattenvallen opgezet bij de zweminrichtin gen aan de Vest en aan de Staart. Motorfiets tegen auto. Gis teravond is op het kruispunt Amersfoort- sche straatwegBrediusweg bij Naarden een motorongeluk gebeurd, waarbij de heer S. van 't Kruys het slachtoffer is gewor den. Deze kwam rijden op zijn motor uit de richting van het Brediusbosch om den Rijksweg over te steken. Op dat oogenblik passeerde daar een personenauto uit de riching Naarden. Bij 'n botsing kreeg de heer van 't Kruys een schedelbreuk en een verbrijzeld been. Hij was op slag dood. Tarwe smokkelen. Het „Vad." informeerde bij een Hollandschen com mies, wat toch het voordeelige van die smokkelarij van tarwe naar Duitschland kon zijn en kreeg toen de volgende ver makelijke uitlegging. Duitschland probeert op elke manier te exporteeren en heeft daarvoor o.a. op tarwe een uitvoerpremie gesteld van 8.mark per 100 K.G. Nu wordt van Holland uit tarwe naar Duit- sche boerderijen aan de grens gesmok keld. Een of twee dagen later komen nu Hollandsche importeurs, die tarwe op- koopen en deze toucheeren dan de uitvoer premie en den volgenden dag ligt die tar we weer opgeslagen in het Hollandsche grensgebied, om den volgenden nacht weer Duitschland binnen te gaan. Zoo moeten er zakken zijn, die al een 40 tot 50 maal deze reis gemaakt hebbent Van den zolder gevallen. Te Driel is de 70-jarige G. van den zol der op de deel gevallen. Eenige uren later is de man overleden. Jongen verdronken. Gister avond was de 10-jarige V. op ledige schui ten, die in de rivier de Merwede te Dor drecht lagen, met een paar vriendjes aan het spelen. Tijdens het spel raakte hij tusschen de schepen en viel in het water. De politie was spoedig ter plaatse en dreg de tusschen de vaartuigen. Na een uur slaagde men er in den jongen boven te brengen, doch de levensgeesten waren ge weken. Slachtoffers van de zee. Wederom heeft de zee aan het Scheveningsche strand een jong men- schenleven opgeëischt. Gistermiddag waren twee jongens, een dertienjarige jongen met een vriendje in zee gegaan. De knapen waren ongeveer tot borsthoogte gekomen, toen ze plotse ling bemerkten dat de zee hen meetrok. Het vriendje slaagde er in overeind te komen. De ander dreef evenwel verder en werd door een vloedgolf om den golfbre ker heen getrokken. IJlings schoten eenige personen toe, die trachtten met de lijn den jongen te redden. Het mocht evenwel niet baten. Toen men den knaap aan het strand bracht bleken de levensgeesten geweken. In een put gevallen. Gis termiddag wilde men bij de oude Sak sische boerderij; van G. Zwiggelaar te Ha- vele den ouden waterput schoonmaken. De 48-jarige ongehuwde zwager S. Klaster daalde in den 3,5 Meter diepen put af, doch raakte tot groote ontsteltenis van den landbouwer bedwelmd. Toen daalde Zwig gelaar in den put af om hulp te bieden, doch ook hij raakte bedwelmd en viel op Klaster, die daardoor met het hoofd on der water kwam te liggen. Spoedig kwam hulp opdagen. Eenige mannen begaven zich in den put, doch moesten ijlings naar boven komen. Ten slotte gelukte het den 18-jarigen K. de Groot met veel moeite de beide mannen naar boven te brengen. Zwiggelaar kon worden bijgebracht, doch Klaster was reeds overleden. 'Verstandsverbijstering. Gistermiddag heeft een 23-jarige jonge ling te Leiden in een vlaag van waanzin zijn achtjarig buurmeisje aangevallen en met een mes twee steken in het gelaat toe gebracht. Omstanders hielden den jonge man in bedwang totdat de politie arri veerde en hem naar „Endegeest" over bracht. Bij' een onderzoek in het zieken huis te Leiden bleek, dat de toestand van het meisje niet zoo ernstig was als het zich aanvankelijk liet aanzien. Uitvoering Crisisvarkenswet in Zeeland. Zooals bekend, is op 15 Augustus j.l. de Crisisvarkenswet in werking getreden. De bedoeling van deze wet is om de varkens houderij weer op een loonende basis te brengen en te voorkomen, dat deze tak van het landbouwbedrijf geheel te gronde wordt gericht. De uitvoering van de wet is opgedragen aan de Nederlandsche Var kenscentrale onder toezicht van een Regeeringscommissaris, den heer Ir S. L. Louwes. De taak van de Nederlandsche Var kenscentrale is het regelen van de export van varkensvleesch en het beheeren van een Stabilisatiefonds. De Nederlandsche Varkenscentrale is de eenige kooper van exportvarkens, zij heeft dus als het ware een monopolie, niet om tegen lage prijzen op te koopen, maar tegen voor den boer loonende prijzen. Betaald zal worden naar het slachtgewicht en kwaliteit. Op de var kens die voor het binnenland worden ge slacht zal een heffing plaats hebben die voor de periode 15 Aug.3 September is vastgesteld op 9 cent per Kg. geslacht, hetgeen overeenkomt met 71% cent per Kg. levend gewicht. Bedoelde heffing zal worden geïnd door de Vleeschkeurings- diensten. De regeling komt dus hieiop neer, dat de consument, die tot nog toe heeft geprofiteerd van de lage prijzen van varkensvleesch, spek enz. een wat hoo- geren prijs betaalt. De gelden die door de Vleeschkeuringsdiensten worden geïnd en de inkomsten van de invoerrechten op varkens en varkensvleesch worden gestort in het Stabilisatiefonds, waaruit de ex port zal worden gesteund. Vanwege de Nederlandsche Varkens centrale zullen op verschillende plaatsen in Zeeland zaakvoerders worden aange steld, die de exportvarkens opkoopen. De namen en woonplaatsen van dezezaak voerders zullen binnenkort worden be kend gemaakt en tevens de leveringsplaat sen waarop de exportvarkens zullen moe ten worden aangevoerd. De handel in varkens voor het binnen land blijft voorloopig vrij. Om tot een goede werking van de Cri sisvarkenswet te komen is het noodzake lijk dat de varkensfokkerij en binnenkort mogelijk ook de varkensmesterij, geregeld worden, omdat bij een ongelimiteerde uit breiding de voordeelen, die men met de wet beoogt, weer verloren zouden gaan. Bij de uitvoering van dit werk wordt de Nederlandsche Varkenscentrale bijgestaan door elf Gewestelijke Varkenscentrales, in Zeeland is dit de Zeeuwsche Varkens centrale. Aan de Zeeuwsche Varkenscentrale, die opgericht is door de 5 in de provincie Zeeland werkzame landbouworganisaties, is opgedragen om in de maand September al 1 e varkens te merken en tegelijkertijd de varkensstapel te inventariseeren. Het Bestuur is als volgt samengesteld: P. J. J. Dekker te Wemeldinge, voor zitter. F. J. van Campen te Graauw. H. G. v. d. Zande te Nieuwerkerk. G. Sturtewagen te Eede. J. Wisse te Kapelle. G. Zwagerman te Middelburg. Secretaris van de Zeeuwsche Varkens centrale is de heer E. G. van Gampen te Hulst. De Zeeuwsche Varkenscentrale heeft het werkgebied verdeeld in 12 districten. Elk district heeft een districtscommissie bestaande uit drie leden en drie plaatsver vangende leden, terwijl voor elk district door het Bestuur een merker is aange steld. In September wanneer alle varkens ge merkt moeten worden, bestaat het mer ken uit het aanbrengen van een tatoueer- merk op het linkeroor. Alle varkenshouders in Zee land dienen lid te worden van de Zeeuwsche Varkenscen trale, ook de arbeider met 1 varken, anders kan hij geen be- wijs verkrijgen van het Be stuur der Zeeuwsche Var kenscentrale voor ontheffing van de slachtbelasting. Het lid maatschap is kosteloos. Het Bestuur der Zeeuwsche Varkenscentrale heeft de kos ten van het merken in September vastge steld op f 0.15 per merk. De varkenshou ders moeten, wanneer de merker zijn komst heeft aangekondigd, zijn varkens op gestald hebben. Wanneer de varkens houder zulks verlangt, is de merker ver plicht zijn materiaal zoo goed mogelijk te ontsmetten, de desbetreffende varkens houder moet echter voor ontsmettings materiaal zorgen. Iedere varkenshouder wordt in zijn eigen belang aangeraden om den merker en den Secretaris of het lid der districts commissie die inventariseert alle hulp en bijstand te verleenen, die gevraagd wor den. Na een door den Minister te bepalen datum zullen geen ongemerkte varkens meer op een bedrijf aanwezig mogen zijn. Wanneer een varkenshouder geen mede werking verleent, zal hij voor groote moei lijkheden komen te staan. Over onschuldige en zeer gevaarlijke voetgezwellen. Deze week weer eens enkele brieven van lezers die ons een blik in de toe standen van de bedrijven op het oogen blik geven. Over het algemeen is het thans een dubbel moeilijke tijd, de oudere kip pen leggen minder door overmatige warmte, uitgelegd raken en beginnende rui. De inkomsten worden dus minder. Aan den anderen kant echter gaan de aankomende jonge dieren steeds meer eten en brengen nog niets op. Dus geld voor voer en arbeid uitgeven en weinig ontvangen. Het eenige wat nog wat kan opbrengen is de verkoop van uitgeschoten dieren. Alles wat niet deugt, moet onmid dellijk, zoodra do leg ophoudt, opgeruimd worden. Dan zitten we dit jaar met de door mij vaker besproken jonge hennen-ver- lamming. Ik maak er mijn lezers op attent, dat dit geen verschijnsel in ons land alleen is; vooral Engeland en ook Duitschland worden al even erg geteis terd als wij zelf en hoe lang wo er ook over praten en wat we er ook van weten, er is nog niets aan te doen op het oogen blik. Er ontstaat veel verlamming door coccidiosis, verder door lintwormen en ge wone wormen, doch daarnaast heerscht een verlamming waarvan we de oorzaak niet kennen. Alleen weten we, dat deze ziekte van jaar tot jaar toeneemt en dat zij dit jaar bij veel jongere dieren op treedt als vorige jaren. Het eerste wat ik velleden week op mijn reis in Duitschland te hoorcn kreeg was: „hoe staat het bij jullie met de ver lamming?" Nu begrijp ik uit zoo'n vraag direct, dat dö vraagsteller er dik mee te tobben heeft en zoo is het ook. Even dit advies voor ik verder ga: Ruim positief direct op elk dier dat ver lammingsverschijnselen vertoont. Pro beer geen behandeling, het lukt u toch niet bij de echte verlamming en gij be steedt uw moeite en kosten voor niets. Maar nu eerst over wat anders, ook een zomorziekte: „Herhaaldelijk komt onder mijn kippen die in een modern hok zijn ondergebracht, voor, dat zij zwerende of etterende pooten krijgen. Ze liggen soms een paar dagen lam tegen den grond, blijven dan toch eten en drinken, krijgen langzaam een blauwe kam en gaan na eenige dagen dood. Thans liggen er bij mij acht van zulke dieren. Het voer is goed, alle kippen zijn zeer goede legsters. Wat te doen?" Natuurlijk moeten de gestorven exem plaren opgezonden worden naar de Rijks- seruminrichting te Rotterdam, doch bij de andere heeft U naar de beschrijving te oordeelen te doen met z.g. voetgezwellen of voetzweren, in Engeland bekend on der den naam: bumble-foot. Hierbij ziet men den voet tusschen de teenen of de voetzool opzwellen, de dieren zijn hoogst pijnlijk en kunnen op de zieke voeten niet staan. Hebben ze het aan beide voeten, dan liggen ze plat tegen den grond en verhongeren finaal als men ze niet kunst matig voedt. Wat is de oorzaak? Meestal begint het met een kleine ver wonding aan den voet. Daarin komt dan vuil, er ontstaat een soort zweer met droge, kaasachtige afgestorven weefsels of met een stinkende vloeibare etter er in, die tusschen de teenen door naar boven uitpuilt. Bij deze gevallen kan men met een scherp mesje de zweer van onderen opensnijden, uitdrukken en daarna den voet verbinden en de kip een paar dagen apart zetten. Soms komt de ziekte heerschend voor en is het vaak niet gemakkelijk een ver klaring te vinden. Het kan zijn dat de grond scherpe glassplinters of dergelijke bevat, het kan ook zijn dat de dieren van te hooge zitstokken op den grond sprin gen en de voetzolen kneuzen. Als het een heerschende ziekte is moet men er be slist een dierenarts bij halen, want dan kan de oorzaak ook ergens anders liggen. Het kan namelijk ook een gevolg van jicht of erger nog van tuberculose zijn. Is het een gevolg van jicht dan moeten we op het voer letten en het eiwit daarin verminde ren. Het kan echter ook tuberculose zijn en dan wordt het heel leelijk. De tuber kelbacillen kunnen n.l. in de lever of een ander orgaan zitten en van tijd tot tijd in het bloed komen. Als nu door een schok ergens een weefsel gekneusd wordt treden op die plek bloeduitstortingen op en dringen de tuberkelbacillen in de ge kneusde weefsels. Zoo ziet men vaak na schijnbaar onschuldige verwondingen tu berculose ontstaan. De tuberculosebacil was er dan echter al lang, doch kreeg door de verwonding de kans zich eens flink op die zieke plek te ontwikkelen. Nu is vaak de voetzweer bij kippen een eerste teeken dat er in den koppel tuber culose zit en wie dan als leek domweg zoo'n zweer opent en de etter laat loo- pen heeft kans dat hij zijn 'terrein of zich zelf besmet, met alle gevolgen van dien. Vogeltuberculose is heusch niet zoo ongevaarlijk voor den mensch als men het tot voor enkele jaren gedacht heeft en onder de kippen zelf veroorzaakt zij een enorme schade. Vandaar dus dat een schijnbaar on schuldige voetzweer bij een kip voor een deskundige soms een zeer leerzame aan wijzing is als hij de etter microscopisch onderzoekt. In het geval van onzen brief schrijver ben ik bang voor tuberculose, omdat de kippen zooals hij zegt na eenige dagen dood gaan. Wees dus bij voetge zwellen voorzichtigl DR TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. Boternoteering. De boternoteeringscommissie deelt me de, dat de Leeuwarder boternoteering voor vandaag is vastgesteld op 76 ct. per kilogram. Wij herinneren er aan,dat op dezen exportprijs der boter nog de accijns komt, En natuurlijk komen er ook nog de han- delsonkosten en -winst op.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6