No. 277 Vrijdag 26 Anpstus 1932 40o Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland tERSTE BLAD. Buitenland Echt en goed Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT BLKF.N W«RKPAG, Aboanementsns'jE? Per 3 ssaeoc'eu, te&m 2ï»— Losse nummers f 0.03 Prijs der Advertentien; 14 regels 11.20, elke regel meer 30 cL BIJ abonnement belangrijke korting. EEN GEWAARSCHUWD MAN TELT VOOR TWEE. Wij lezen in „De Standaard": De spanning in Duitschland neemt met den dag toe. Het gerommel van het „nade rend onweer", waarvan we onlangs ge waagden, wordt al duidelijker hoorbaar. De regeering heeft het moeilijk. Het ter rorisme, door meer dan één partij uitge oefend, noopte tot krachtig optreden. En nu trof het, dat de eerste slag viel in de gelederen der Nationaal-Socialisten, die den laatsten tijd van de zijde der Commu nisten nog al wat te verduren hadden. De toepassing van de doodstraf op de daders van den moord in Beuthen is op zichzelf zeker gerechtvaardigd. Zou dit ook in gewone omstandigheden zijn. De bedreven moord toch is van opzettelijke en beestachtige wreedheid. Maar hij werd be dreven een paar uren na afkondiging der noodverordening, die dus nog niet alge meen bekend kon zijn. En wel kon de rechter, aan de hand van die verordening, hiermee geen rekening houden, doch de politieke macht kan dit wel. Alleen maar komt ze voor een zeer moeilijk dilemma te staan. Verzacht zij de straf, dan staat zij bloot aan de verdenking gezwicht te zijn voor het gebral van de Nazi's en lijdt haar gezag schade. Doet zij het niet, dan lokt zij bijna zeker ernstige onlusten uit van den kant der Nationaal-Socialisten, met al de daaraan verbonden gevolgen, die zeer ernstig zijn. Gelukkig zijn we niet geroepen om uit te maken welke weg voor Duitschland de minst schadelijke is. Alleen weten we wel, dat wie zich aan een ander spie gelt zich zacht spiegelt. Een gewaar schuwd man telt voor twee. En daarom juichen we het toe, dat onze Minister van Binnenlandsche Zaken zich met een schrijven tot de Burgemeesters heeft ge wend, om hen te wijzen op de gevaren die in dezen tijd verbonden kunnen zijn aan allerlei soort van demonstratieve optoch ten. De hartstochten eenmaal ontketend, heeft men het verloop der dingen niet meer in de hand. Gelijk in Duitschland thans afdoende gebleken is. Ook het „Handelsblad" betuigt zijn in stemming met de circulaire van den Mi nister. „Wij voelen, zoo schrijft het blad, alles voor de vrijheid van gedachte en van ge dachte-uiting, mits deze niet ontaardt in bandeloosheid of in het aantasten van de vrijheid van andersdenkenden. Men be hoeft maar even over onze Oostelijke grenzen te kijken om te kunnen waarne men, tot welke excessen sommiger ver langen om te demonstreeren daar heeft geleid. Het Duitsche volk lokt waarlijk niet tot navolgen. Integendeel, het laat ons zien, hoe het recht om de openbare straat te gebruiken om te getuigen voor eigen verlangens en idealen, kan ontaarden in een onrecht tegenover al diegenen, welke er andere wenschen en idealen op nahou den dan de heeren demonstranten. Dat ook in ons land in sommige krin gen straatoptochten en betoogingen o zoo gaarne gebruikt, d.w.z. misbruikt wor den, om relletjes te veroorzaken met po litieke tegenstanders slaags te geraken, weten wij. Wij herinneren slechts aan de verre van verkwikkelijke kloppartijen tus- schen wat zich communisten of fascis ten noemt. Nu de economische crisis voor al in de eerstvolgende maanden aan de bezadigdheid van een belangrijk deel van ons volk wellicht nog grootere eischen zal stellen dan te voren, komt het er meer dan ooit op aan alles te doen opdat de hoofden zoo koel mogelijk blijven. Vandaar dat eenige beteugeling van straatdemonstraties geenszins overbo dig is." Onderhandelingen In Lancashire mislukt. De vertegenwoordigers der wevers in de katoennijverheid van Lancashire (Eng.) hebben in de conferentie met de werkge vers de voorgestelde loonsverlaging van 2 sh. 9 d. per pd.st. verworpen. Er is geen nieuwe bijeenkomst bepaald. i Generaal Sanjurjo ter dood veroordeeld. Reuter verneemt, dat 't Hoog gerechts hof te Madrid in het proces Sanjurjo het volgende vonnis zou hebben geveld: Generaal Sanjurjo ter dood veroordeeld; generaal de la Herrau werd tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld; over ste Esteban tot 12 jaar gevangenisstraf. Kapitein Sanjurjo werd vrijgesproken. President Zamora heeft inmiddels het tegen generaal Sanjurjo uitgesproken doodvonnis in levenslange dwangarbeid gewijzigd. Fransch-Russische besprekingen. Minister-president Herriot ontving op Woensdagavond den Russischen gezant Dowgalewski. Volgens de „Echo de Paris" is beraad slaagd over de Russische leeningsbehoef- ten en tracht Rusland een crediet van 40 millioen dollar op de Fransche markt te verkrijgen. Ook is gesproken over de onlangs ge sloten Fransch-Russische petroleum-over- eenkomst, volgens welke Rusland jaar lijks 400.000 ton ruwe olie aan Frankrijk zal leveren. De afgevaardigde Baron, voorzitter van de petroleumcotm.m issie van de kamer1, vertrekt volgens de „Petit Parisien" de zer dagen naar Rusland om een onder zoek in te stellen, hoeveel Rusland kan le veren. Frankrijk wil zich zooveel mogelijk on afhankelijk maken van de groote petro- leumtrusts en zooveel mogelijk ruwe olie uit Rusland invoeren. Economische conferentie in Amerika. Verschillende economische vereenigin- gen in Amerka hebben tegen October een conferentie bijeengeroepen ter bespoedi ging van het herstel van het economische leven. Op deze conferentie zal o.a. beraad slaagd worden over de invoering van den zesurigen arbeidsdag en van een werk week van vijf dagen. Ook over de ophef fing van het alcoholverbod zal worden beraadslaagd. Sociale onrust in Amerika. De boerenstaking in het Midden-Westen van Amerika heeft geleid tot verdere bot singen met „werkwillige" boeren, die hun waren aan de markt poogden te brengen. In verschillende deelen van Iowa en Oklahoma moest de politie tusschenbeide komen; zelfs moest zij hier en daar van traangasbommen gebruik maken. Lang zaam breidt zich de beweging ook uit tot Nebraska, Wisconsin, Indiana en Minne sota. Wagens met producten, welke naar de markt worden gezonden, krijgen een gewapend escorte mee. Groote hoeveelhe den vruchten, groenten en melk zijn ver nietigd of naar de eigenaren terug gezon den. Er is reeds sprake van interventie der federale regeering op grond van beweerd onwettig samenspannen met de boeren, doch de boeren tarten de regeering tot tusschenbeide komen en wijzen op het feit dat de marktprijzen lager zijn dan de pro ductiekosten. Men meldt uit New Vork: De toestand in het gebied van de mijnwerkersstaking in Illinois is nog steeds zeer gespannen. Te Dowell hebben zich 13.000 stakende mijnwerkers verzameld, die voornemens zijn een marsch te ondernemen naar de kolenvelden van Franklin en Williamson. Ondanks de waarschuwingen der autori teiten zijn zij in groote groepen, dikwijls met vrachtauto's en bussen, naar Dowell vertrokken. De autoriteiten hebben maat regelen getroffen en gewaarschuwd tegen het houden van den voorgenomen marsch, aangezien zij van plan zijn daartegen met machinegeweren en bommen op te treden. De stakers verklaarden deze wapens des noods te zullen trotseeren en niet uit het kolengebied te vertrekken, voordat de dag- loonen zijn verhoogd van 5 op 6.10 dollar. Aartshertog Karei van Habsburg gearresteerd. Reuter meldt uit Barcelona, dat giste ren aldaar op een der boulevards een auto stond, welke de koninklijke initialen der Bourbons droeg. Het gevolg was dat voor bijgangers protesteerden en er een oploop ontstond. Teneinde de menigte te versprei den verzocht .de politie den chauffeur om de auto naar een garage te brengen, daar de eigenaar niet was komen opdagen. Later vernam men, dat de eigenaar de Oostenrijksche aartshertog Karei van Habsburg-Bourbon was, die sedert lang te Barcelona woont. Hij werd gearresteerd en gevangen gehouden. Een later bericht meldt, dat de aarts hertog in hechtenis werd genomen omdat men meent dat hij bij het jongste monar chistische complot betrokken is geweest. De menigte poogde zijn auto in brand te steken. Clara Zetkin zal den Rijksdag openen. De communistische rijksdagfractie heeft, den voorz. van den rijksdag, Löbe, mede gedeeld, dat Glara Zetkin, als oudste lid van den nieuwen rijksdag, de consti- tueerende zitting zal leiden. Intusschen worden pogingen gedaan, om, ten einde een conflict in de openings zitting te vermijden, de bepalingen om trent het presideeren door het oudste lid in jaren gewijzigd te krijgen. De communistische rijksdagfractie heeft bij den nieuwen rijksdag reeds meer dan 50 voorstellen ingediend, w.o. moties van wantrouwen tegen v. Gayl, v. Schleicher en het geheele kabinet. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoe ders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. De bevolking der aarde. De statistiek van het Jaarboek voor 1932 van den Volkenbond meldt dat er nu 2.012.000.000 menschen op aarde zijn, dat is 20 millioen meer dan in 1931. Azië staat vooraan met 1.103.000.000 zielen en een vermeerdering van 11 millioen sinds 1931. Het geheele vasteland van Amerika heeft er vier milloen bijgekregen en her bergt thans 255 millioen inwoners. Euro pa komt nu voor het eerst boven de grens van een half millard. Het telt 8 millioen Europeanen meer dan in 1931 en het totaalcijfer is daardoor gestegen tot 506 millioen. Rusland is met 127 millioen in woners het volkrijkste land van Europa. Alleen Groot-Britannië heeft niet meer dan de 46 milloen zielen die het ook in 1931 al telde. Italië is (wonder boven won der) met 41 millioen zielen, 40.000 bene den het bevolkingscijfer van 1931 geble ven. Australië en Nieuw-Zeeland zijn ge schat op 10 millioen inwoners. Modern bijgeloof. De Oceaanvlieger Mollison vloog van Dublin naar Amerika en hij ondervond vóór zijn heengaan geweldige belangstel ling bij de Ieren. Twintig Iersche vrouwen gaven Molli son amulettes mede. Een 18-jarig meisje overhandigde hem zelfs een munt met de beeltenis van Sint Antonius, zeggende: Houdt hem in de rechterhand en u is be schermd tegen elk gevaar". Vliegers neergestort. De Noorsche Oceaanvliegers zijn op een wonderbare wijze aan den dood ontsnapt, toen zij gisteren met hun vliegtuig neer stortten. Om aan een hevigen regenval te ont komen stegen zij tot een hoogte van 5000 voet, waar zij in een sneeuwstorm geraak ten. De motor weigerde en het vliegtuig stortte met den neus in het water van de Placentia-baai op zestig mijlen van Har bour Grace.Visschers pikten de vliegers op. Korte berichten. In Finland kunnen 20.000 personen, die veroordeeld zijn wegens overtreding van de prohibitie-wetten, niet naar de ge vangenis, omdat de Finsche „staatshotels" reeds overvol zijn. De politie heeft op het koersplein en in verschillende winkels van de stad Os- tende beslag gelegd op in totaal circa 100 valsche bankbiljetten van 100 frs. De bil jetten zijn iets kleiner dan de echte. Naar de „Daily Express" uit Mos kou verneemt, is de bevolking van de Sov jet-Unie sinds 1926 met 16 millioen toe genomen en wordt thans geschat op 163 millioen. Uit Manilla wordt gemeld, dat het noordelijke Philippijnen-eiland Luzon door een hevige aardbeving is geteisterd. Vooral de aan de westkust gelegen haven stad San Fernando werd zwaar getrof fen. Honderden huizen zijn ingestort en duizenden bewoners zijn dakloos. De schokken waren zoo sterk, dat de naalden der seismografen afbraken. Onder een brug in de nabijheid van Oakland is een hoeveelheid dynamiet ge vonden, voldoende om een schrikkelijke ontploffing aan te richten. De lonten wa ren dusdanig gelegd, dat zij een ontplof fing zouden veroorzaken bij het voorbij rijden van een trein. In het warenhuis van Tietz te Rem- scheid is gisteren opnieuw een pak neer geworpen, dat een soort traangas bevatte. Drie vrouwen ,die hiervan verdacht wor den, zijn gearresteerd. Wederom contingenteering voor verschillende artikelen. De Staatscourant van gisteren bevat eenige Kon. besluiten, waarbij de contin genteering van den invoer van verschil lende artikelen geregeld wordt. Gedurende een tijdvak van 7 maanden, aanvangende 1 Augustus 1932 en eindi gende 28 Februari 1933, is de invoer uit ieder land verboden van kousen en sok ken, voor zoover deze meer bedraagt dan 90 ten honderd van hetgeen gemiddeld per 7 maanden in de jaren 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is ingevoerd, naar de waarde berekend. Gedurende een tijdvak van 7 maanden, aanvangende 1 Augustus 1932 en eindi gende 28 Februari 1933, is de invoer uit ieder land verboden van tapijten, tapijt- goed, karpetten, loopers, kleedjes en mat ten, voor zoover deze meer bedraagt dan 75 ten honderd van hetgeen gemiddeld per 7 maanden in de jaren 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is ingevoerd, naar de waarde berekend. Gedurende een tijdvak van 7 maanden aanvangende 1 Augustus 1932 en eindi gende 28 Februari 1933, is de invoer uit ieder land verboden van katoen en ge twijnd naai- en rijggaren in eiken op maak en afwerking, voor zoover deze meer bedraagt dan 80 ten honderd van hetgeen gemiddeld per 7 maanden in de jaren 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is ingevoerd, naar de waarde be rekend. Gedurende een tijdvak van 7 maanden aanvangende 1 Augustus 1932 en eindi gende 28 Febr. 1933 is de invoer uit ieder land verboden van tafel- en servetgoed, handdoeken en ander huishoudgoed, zoo wel afgepast als aan het stuk, bedde- lakens en sloopen, voor zoover deze meer bedraagt dan 70 ten honderd van hetgeen gemiddeld per 7 maanden in de jaren 1929, 1930 en 1931 van de goederen uit dat land is ingevoerd, naar de waarde berekend. Deze besluiten treden alle heden in werking. Minder arbeiders-controleurs. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Maenen heeft den minister van Water staat gevraagd: Is het juist, dat de regeering voorne mens is met ingang van 1 Januari 1933 het aantal arbeiders-controleurs, belast met het toezicht op de naleving van het mijnreglement, te verminderen van vijf tot drie? Is het den minister bekend, dat naar het oordeel van den hoofdingenieur der Mijnen (neergelegd in een schrijven aan de Mijnwerkersbonden van 11 Augustus j.l.) „de crisis de veiligheid in de mijnen op abnormale wijze vermindert en er dus alle aanleiding zou bestaan het toezicht eer uit te breiden dan in te krimpen"? Acht de Minister, gelet op deze ziens wijze van den hoofdingenieur der Mijnen, niet voldoende termen aanwezig om van een eventueel voornemen af te zien, te meer, daar reeds uit bezuinigingsoverwe gingen aan de aanvankelijk door de regee ring noodzakelijk geachte uitbreiding van het aantal dezer arbeiders-controleurs van vijf tot acht geen uitvoering werd gegeven? Het heengaan van Jhr van Sasse van IJsselt. In verband met een desbetreffend be richt van Yaz Dias had de 's-Hertogen- bossche Courant een telefonisch onder houd met Jhr Mr van Sasse van IJsselt in zijn hotel te Interlaken. Jhr Mr van Sasse van IJsselt sprak ten stelligste te gen, dat door hem ontslag zou zijn aan gevraagd. Wanneer echter de voorstellen der com- missie-Welter door de regeering worden overgenomen en daardoor een leeftijds grens voor rechterlijke ambtenaren wordt vastgesteld, zal deze evenals voor andere rechterlijke ambtenaren uiteraard ook Binnenland. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Onze zuivel-export. Weer contingenteeringsbepalingen. Regeling vent- en vervoerarbeid van jeug dige personen. Buitenland. Sociale onrust in Amerika. De opening van den Duitschen Rijksdag. Aardbeving qp de Philippijnen. Het vonnis tegen generaal Sanjurjo. voor Jhr Mr van Sasse van IJsselt van toepassing zijn. Hel Chr. Nai. Vakverbond. Het ledental van de bij het Christelijk Nationaal Vakverbond aangesloten orga nisaties steeg van 1 April j.l. van 107.541 tot 116.046, alzoo een stijging van 7.9 pet. Aan dezen vooruitgang werkten 16 orga nisaties mede, terwijl de andere 7 een verlies hadden te boeken. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Naar de „Tel." verneemt, zal bet Ko ninklijk bezoek aan de hoofdstad, dat geen officieel karakter draagt, plaats hebben op 7, 8 en 9 September. Bij de aankomst der Koninklijke familie, alsook bij de ver schillende bezoeken, zal het uiterlijk gala- vertoon dit jaar achterwege blijven. Druiven eten in de kas. Het blijkt ons, dat er ook in Zeeland lief hebberij is voor het druiven eten in de kas. De druivenkweeker Verhulst te Bie- zelinge, die in ons nr. van Dinsdag j.l. een annonce plaatste, kreeg reeds Woensdag zóóveel bezoek (zelfs van extra-autohus- sen), dat Woensdagavond alle rijpe drui ven waren uitverkocht. Opheffing 14e regiment te Middelburg. Volgens de „Limb. Koe rier" worden op 1 Januari acht regimen ten infanterie opgeheven, waarbij ook het 14e (Bergen op Zoom en Middel burg). Autobusdiensten. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten: 1. In te trekken hun besluit van 15 April 1932, waarbij aan J. A. Manneke te Breskens vergunning werd verleend tot het in werking houden van een dage- lijkschen autobusdienst van Breskens over Schoondijke, Oostburg en Aardenburg naar Ede (Belgische grens), en omge keerd. 2. in te trekken hun besluit van 15 April 1932, waarbij aan J. A. Manneke te Breskens vergunning werd verleend tot het in werking houden van een dage- lijkschen autobusdienst, van 1 Juli15 September, van Breskens over Schoon dijke en Oostburg naar Sluis (Belgische grens), en omgekeerd. BLIKSEMAFLEIDERS, in eiken omvang en voor elk bouwwerk. Installa teur: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Ver een. voor Ziekenhuis»- verpleging. Van uit Kapelle deelt men ons mee, dat de oudste leden van de onderafdeeling der Vereeniging „Zieken- huisverpleging" in Zuid- en Noord-Beve land daar resp. 92 jaar, 86 jaar en 85 jaar zijn, ook telt deze afdeeling drie leden van 84 jaar. De onderafdeeling Waarde moet het dus tegen Kapelle afleggen. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Oostkapelle jhr W. Z. van Teijlingen. Middelburg. Een rijdende ten toonstelling. Gisteren tegen den avond arriveerde alhier op de Markt de groote reisauto van den A.N.W.B., toe ristenbond voor Nederland, waarin op zeer practische wijze een geheele tentoon stelling van kaarten, boekwerken enz., uitgegeven en verkrijgbaar gesteld door den Bond, geboTgen is. In een minimum van tijd kunnen de zware platte koffers op passende schragen worden uitgereden. Dit alles is vlug met een keurige tent over dekt en een tentoonstellingsstand is ge reed. Een en ander trok veel belangstel ling en moet als een goede propaganda voor dezen Bond worden aangemerkt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1