Land- en Tuinbouw Rechtzaken Telegrammen. Berlijnsche Brieven De revolver, die hij bezat, was met zeven scherpe patronen geladen, een der kogels bevond zich reeds in de kamer, zoodat de man in staat is geweest, om dadelijk te vuren. Bovendien had hij nog 18 scher pe partronen in zijn zak. R. was voorts in het bezit van een valsche pas. Het staat dan ook wel vast, dat wan neer de rechercheur minder krachtdadig was opgetreden, een gevaarlijke schiet partij niet zou zijn uitgebleven, daar R., die thans aan 't politiebureau extra zwaar bewaakt wordt, reeds aan kameraden te verstaan had gegeven: „Als ze me te na willen komen, schiet ik er een stuk of wat neer." De „Avondpost weet over de omzwer vingen van R. nog het volgende te ver halen: Na zijn ontsnapping uit het Rijks Krank zinnigengesticht te Woensel heeft R. in verschillende plaatsen in ons land ver toefd, zonder dat men erin slaagde, hem te arresteeren. Wanneer de politie ken nis kreeg van zijn aanwezigheid, was hij al weer ontsnapt. De Haagsche politie werd medegedeeld, dat R. zijn verjaardag op Zondag in de Residentie zou komen vieren en een groot feest zou geven aan een aantal leden van de onderwereld. Inmiddels had R. bekend laten maken, dat hij zich niet levend zou laten arresteeren en op het eerste gezicht op een ieder, die hem wilde pak ken zou schieten. Mede in verband met deze bedreiging tot het aanrichten van een bloedbad, nam de Haagsche politie zeer uitgebreide maat regelen. Het is mogelijk, dat R. hiervan de lucht heeft gekregen en zijn brutali teit hem in den steek liet, want naar Den Haag kwam hij niet. De brutaliteit van R. kende overigens geen grenzen. Te 's-Hertogenbosch bracht hij een be zoek aan de familie van een mede-ver- pleegde uit het Rijkskrankzinnigenge sticht. Daar liet hij door een zusje van den verpleegde een prentbriefkaart aan zijn kameraad schrijven. Om kennis te geven, dat de kaart van hem afkomstig was, schreef hij onder den postzegel zijn initialen. In zijn vrijheid gingen R.'s gedachten dikwijls uit naar zijn vroegere mede-ver- pleegden, hetgeen hij uitte door het zen den van kleine geschenken. Er zijn ver pleegden, die hij een postwissel van 5 gulden zond. Er waren ook verpleegden, wien hij meer dan een versnapering gunde, n.l. de vrijheid. Dezen zond hij blikjes cacao en zakjes suiker, waarin hij evenwel vijl tjes en boren verstopte. Het behoeft geen betoog, dat de verpleegden deze nuttige instrumenten voor een ontsnapping niet in handen kregen; het toezicht op bin nenkomende pakketten is in het R.K.G. voldoende streng, dat al deze voorwerpen door het verplegend personeel ontdekt werden. Vóór zijn arrestatie te Rotterdam heeft R. nog geruimen tijd te Breda vertoefd in het stadsgedeelte, dat in den volksmond bekend is als de „griebes". Met een Chevrolet-auto, waarmede hij ook na zijn ontvluchting naar Den Haag zou zijn gekomen, heeft R. o.a. het vuur werk te Scheveningen bezocht. Zwaar ge grimeerd reed hij zelfs door de drukste gedeelten van Den Haag. Toen hem de raad werd gegeven toch voorzichtiger te zijn, had hij verzekerd, dat men hem niet meer levend in handen zou krijgen. Zoo verzekerde men, dat R. op de kermis in den Dierentuin goede sier heeft gemaakt en keurig gekleed in mo derne cabarets heeft vertoefd. Eenhaai. Brigthon, de groote bad plaats op de Engelsche Zuidkust, was gisteren in beroering over een haai. De piermeester van de Palace Pier had het beest ontdekt, dat kalmpjes rond de pier zwom. De baders kregen de waarschuwing niet te ver in zee te gaan, al achtte men het niet waarschijnlijk, dat de haai in een zee, zoo rijk aan ander voedsel, een mensch zou aanvallen. Dit is op zijn minst reeds de tiende haai, die men dit jaar op de Engelsche kust heeft waar genomen. Negen zijn er reeds gevangen. Vliegtuig in zee ge stort. Bestuurder onge deerd. Men meldt uit Vlieland: De particuliere vlieger Stol uit Gronin gen moest Woensdag wegens een gebrek aan den motor een noodlanding maken op een weiland. Nadat het defect was her steld, geraakte het toestel bij het opstijgen verward in het prikkeldraad, met het ge volg, dat de machine in zee terecht kwam. De bestuurder bleef ongedeerd. Het vlieg tuig heeft belangrijke schade opgeloopen. Kooktoestel omgeval len. Kampeerder gewond. Door het omvallen van een kooktoestel, op het gemeentelijk kampeerterrein te Katwijk, kreeg de 16-jarige kampeerder v. d. R. uit Leiden, een groote pan met kokend water over het lichaam. Per auto werd de ongelukkige naar het nabij zijn de Zeehospitium vervoerd, waar de eer ste hulp werd verleend. Vervolgens werd hij per ziekenauto naar het Diaconessen- huis te Leiden vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Klap van een trein ge kregen. Gistermorgen zat de heer T. uit Scheveningen te hengelen op de spoor brug te Nieuw-Vennep. Vermoedelijk heeft de man het naderen van den trein te laat bemerkt, althans hij verwijderde zich niet toen deze naderde. Hij kreeg vermoedelijk een klap van een treeplank, waardoor zijn achterhoofd verbrijzeld werd en hij in de Hoofdvaart viel. Men bracht den ongelukkige op het droge. Hij bleek dood te zijn. Duizenden eieren g e- broken. Gistermiddag werd nabij den spoorwegoverweg te Echt een met dui zenden eieren beladen Duitsche vracht auto door een anderen wagen van achte ren aangereden, waardoor de auto met eieren onderste boven sloeg. De chauffeur werd met een ernstige hoofdwonde onder den wagen uitgehaald; de eieren vielen grootendeels stuk. Naar den bestuurder /an den wagen, die de aanrijding veroor zaakte, en zonder zich om het voorgeval lene te bekommeren doorreed, wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Uit den raad verwij- d e r d. Te Schiedam is het raadslid Fre- nay uit de vergadering verwijderd moeten worden. Hij vroeg n.l. het woord over de orde, omdat een voorstel was behandeld vóór zijn aangekondigde interpellatie. Hij sprak over het op de lange baan schuiven van alles wat de Comm. Partij betreft en uitte beleedigingen aan het adres van B. en V/., waarvoor hij tot de orde geroepen werd. Toen hij echter nog verder ging, ontnam de voorzitter hem het woord. Daar de spreker desondanks verder ging en het gehamer van den voorzitter, dat oorverdoovend was, trachtte te overstem men, is artikel 72 van de Gemeentewet op hem toegepast en heeft de heer Frenay de raadszaal op bevel van een inspecteur van politie onder geleide van eenige agen ten verlaten. Groote fabrieksbrand te Z a a n d ij k. Te Zaandijk is gisteravond te ongeveer halfnegen door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de fabriek Het Vette Schaap. Het vuur vond in den grooten voorraad ochtendvoer en andere graansoorten ruim voedsel. De fabriek bestaat uit twee deelen, door een brandmuur gescheiden. Aan het blusschingswerk namen twee spuiten uit Koog aan de Zaan, twee uit Zaandijk, benevens de drijvende motor spuit uit die gemeente en een uit Wor- merveer deel, terwijl te ruim 10 uur ook de drijvende spuit Zaandam hulp kwam verleenen. Te twaalf uur woedde de brand nog onverzwakt voort. Het is te verwachten, dat het oude gebouw van de fabriek ge heel zal uitbranden. Het ongeluk op den Utrecht- schen straatweg bij De Bilt. Aan gaande het ongeluk op den Utrechtschen- weg in De Bilt, waarbij zeven militairen werden gewond, meldt men nader, dat het grootste deel van de colonne bestond uit dienstplichtigen van de lichting 1926, die voor eenigen tijd onder de wapenen waren geroepen en Zaterdag naar huis zouden gaan. Vijf van de zeven gewonden zijn, na verleende geneeskundige hulp, naar de Genie-kazerne te Utrecht teruggekeerd. Zij zullen Zaterdag „afzwaaien", doch de an dere twee en wel de 26-jarige S. uit Am- sterrade en de 26-jarige N., afkomstig uit Zuidhorn (Gr.) moesten in het hospitaal worden opgenomen. Hoewel de toestand van deze beiden niet ernstig is, zal het nog te bezien staan of zij Zaterdag huis toe kunnen gaan. Een millioenenoplichter. Te Brussel is een zekere Jules Clément gearresteerd, die goedgeloovige personen voor ongeveer tien millioen frank heeft beet gehad. De man leefde op grooten voet, reed in een auto van 20.000 frank, vertoefde in Zuid-Frankrijk in de rijkste Palaces, enz. Hij gaf zich uit als de voor naamste aandeelhouder van de „Trust belge-frangais des valeurs immobilières", en wist sommige kapitaalkrachtige per sonen, die tot een zelfde familie behoo- ren, te bewegen hem hun geld toe te ver trouwen, tegen tenminste 6 pet., welke in terest in elk geval verzekerd was. Om vertrouwen in te boezemen had hij zelf brieven vervaardigd, op zijn adres, zoogenaamd geschreven door hooggeplaat ste personaliteiten uit Frankrijk en België, gewezen ministers van financiën en fi nanciers, die hem als aanbeveling dien den. De onderneming bestond slechts in de verbeelding van den oplichter. Hij bezit vrijwel niets meer van de verduisterde sommen. Stakingsrelletjes. Van 8 uur tot half tien is het gisteravond te Rot terdam zeer rumoerig geweest in de Tweeboschstraat, De Ia Reystraat, Chr. de Wetstraat, Martinus Steinstraat en Put sch elaan. In. de Chr. de Wetstraat wer den Zaterdagavond een paar werkwilligen van de staking bij de fabriek van Piet Smit door stakers aangevallen, waarbij één der werkwilligen een messteek opliep. Nadien is het eiken avond in deze straat en de omliggende straten rumoerig ge weest. Bij het verlaten van de fabriek worden de werkwilligen, die in deze straten wonen eiken avond gevolgd door een aantal sta kers en vrij geregeld moet de politie hier bij optreden. Om half negen gisteravond was de toestand van dien aard, dat de po litie er versterking heen moest zenden. De menigte wilde niet uiteengaan en toen zijn er door de agenten een aantal schoten in de lucht afgevuurd ter waar schuwing. In de De la Reystraait werd de toestand zeer gespannen. Door de politie werd het bevel gege ven dat de bewoners naar binnen moesten gaan en de ramen gesloten moesten wor den. Eén der bewoners uit deze straat, K. genaamd, wilde aan dit bevel niet vol doen. Een politieman greep den man beet. Hierop kwamen twee zoons van K. het huis uit, om hun vader te ontzetten. Eén van hen had iets in de hand, dat volgens één der agenten een mes kan zijn ge- weest. Een groot aantal omstanders om ringden de agenten en den man die niet naar binnen had willen gaan en er ont stond een zeer verwarde toestand. Ver schillende agenten schoten toe en opnieuw werden er schoten gelost. Een der agenten die zijn collega door een van de zoons van K. bedreigd zag, loste op laatstgenoemde een schot, dat den man trof, zoodat hij ter aarde viel. Vrijwel tegelijkertijd wer den er nog eenige schoten gelost door de toesnellende politiemannen. Zoodra het opdringende publiek gemerkt had, dat iemand door een revolverschot getroffen was, keerde de rust weer. Het bleek, dat de 23-jarige K. door een revolverschot in het rechterdijbeen was getroffen. Diens broer, de 19-jarige K., had een schot in den linkerenkel ge kregen. Bovendien bleek de politieman B. door een schot in de linkerhand te zijn getroffen. Bij het begin van de relletjes heeft men eenige malen getracht kabels te span nen tusschen de lanaarnpalen, teneinde het chargeeren door de politie te belem meren. Deze kabeltouwen konden echter telkens direct door de politie verwijderd worden. Ook is er eenige malen van de daken af naar de agenten gegooid met stukken hout of steenen. Auto tegen een boom gereden. Gistermiddag reed op den weg Uden naar Veghel een auto met twee personen tegen een boom. De bestuurder van Vugt liep een verwonding van niet ernstigen aard op. De medepassagier, de 25-jarige journalist A. uit Utrecht, werd echter in bewusteloozen toestand en met ernstige kneuzingen uit de brokstukken van de totaal vernielde auto gehaald. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Beide gewon den zijn naar het ziekenhuis te Uden ver voerd. Smokkelaa r-m oordenaar over de Ne der 1. grens ge vlucht. Toen eenige dagen geleden een ongeveer 25-jarige man uit Keulen bij de Worm over de grens wilde gaan, werd hij door de dienstdoende douanebeambten in gerekend. De man was een oude bekende als smokkelaar, doch de beambten wisten eveneens dat hij wegens moord en roof te Keulen gezocht werd. Toen de arrestant echter zou worden overgebracht, namen een aantal personen aan de Nederland- sche zijde van de grens een dreigende houding aan. Daardoor slaagde de arres tant er in, met achterlating van eenige kleedingstukken, 'in de Worm te springen en Nederlandsch gebied te bereiken. Ne- derlandsche beambten doorzochten zorg vuldig verschillende omliggende gebou wen, doch konden den man niet meer ontdekken. Hij had zich tijdig in veilig heid kunnen stellen. Wederwaardigheden aan de grenzen. De winkelier J. H. uit Zwartemeer, die 15 Juli bij het passeeren van de grens te Schöningsdorf, is gearres teerd wegens het leveren van goederen aan Duitschers, terwijl hij wist of weten kon, dat deze goederen over de grens gesmokkeld werden, is, na een maand in de Duitsche gevangenis te hebben door gebracht, door den Duitschen rechter te Meppen vrijgesproken, omdat gebleken is, dat de heer H. onschuldig was aan het hem ten laste gelegde. De heer H. heeft besloten bij den Duitschen staat een ver zoek in te dienen, wegens als zakenman geleden schade gedurende den tijd van de gevangenhouding. Dit is nu het tweede geval, dat Neder- landsche winkeliers zonder vorm van pro ces bij het passeeren der grens werden gearresteerd. Het eerste eindigde met op legging van straf en dit geval met vrij spraak. Hieruit blijkt, hoe verbolgen de Duitschers zijn op winkeliers, welke in Nederland wonen en behalve de Neder- landsche klanten, vele Duitsche klanten hebben, aan wie zij leveren, terwijl zij kunnen vermoeden, dat het geleverde goed over de grenzen gesmokkeld wordt. De winkeliers van wie dat bekend is, zijn in Duitschland niet veilig en beloopen de kans elk oogenblik gearresteerd en voor eenigen tijd in de gevangenis opgesloten te worden. Verdronken. Gisteravond is een 8-jarig jongetje, vermoedelijk bij het pootjebaden, in het Merwedekanaal te Utrecht verdronken. Het 9-jarige zoontje van den heer J. de Ruiter te Balk is Maandagmiddag bij het baden in het Slotermeer ver dronken. Gisteravond is een 1%-jarig kind van den heer L. te Ravenstein in een sloot achter het huis geraakt en ver dronken. De brand op de „Dempo". Het onderzoek van de overblijfselen van het passagiersgoed van de „Dempo" door het Laboratorium te Bandoeng heeft een ne gatief resultaat gehad. Er is geen enkele aanduiding, in welke richting ook, ver kregen. Door een adder gebeten. In de duinen nabij IJmuiden is Dinsdag middag een wandelaar door een adder aangevallen en gebeten. Doordat de man zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling stelde werd erger voorkomen. Hij zag kans het dier met zijn wandel stok te dooden. 20.000 ure nonder water. Te Rouaan is dezer dagen een man van 66 jaar gestorven, de oudste duiker van Frankrijk. De laatste jaren was hij direc teur van de Rouaansche reddingsmaat schappij. Op welhaast alle zeeën der wereld heeft hij gedurende meer dan dertig jaar als duiker gewerkt en hij heeft ongeveer 20.000 uren onder het zee oppervlak doorgebracht. Vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland. Wegens vertrek naar Wageningen nam dhr ir. J. Siebenga te Goes ontslag als voorzitter van de Frov. Vereen, tot verbetering van het geitenras in Zeeland. In zijn plaats werd door het bestuur benoemd dhr Mr P. Dieleman te Middel burg, die deze benoeming aanvaardde. Tuinders- en boerendemonstratie te Alkmaar. Op aanstichting van den Neutralen Bond van boeren, tuinders en landbou wers hebben gisteren eenige duizenden werkgevers en werknemers in het land en tuinbouwbedrijf gedemonstreerd. Bij de Halvemaansbrug in de gemeente Oud dorp, op 3 K.M. afstand van Alkmaar, een grenspunt van West-Friesland, waren de betoogers samen gekomen. De opstel ling had op ordelijke wijze plaats en de stoet was zoo lang, dat het begin te Alk maar was toen het einde zich nog bij de Halvemaansbrug bevond. De stoet van mannen en vrouwen trok overal groote belangstelling. Honderden hadden zich bij de Friesche brug te Alk maar opgesteld, om den stoet te zien voor bijtrekken. Verschillende opschriften wer den meegedragen. Het merkwaardige van deze betooging was, dat werkgevers en werknemers in het tuinders- en boerenbedrijf gezamenlijk demonstreerden. Na de stad te zijn door getrokken, begaf de stoet zich naar de stedelijke muziektent, waar een bijeen komst werd gehouden. De zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Wij lezen in „de Chr. Landarbeider": Dezen zomer was er geen werk te be komen bij den boer. Wieden werd niet meer gedaan. Kon niet, werd er gezegd, zegd. Vele stukken graan, karwij, erwten, enz. zagen er dan ook verschrikkelijk uit. Het was droevig om aan te zien. Maar nu het wordt gedorscht, blijkt maar al te duidelijk, hoe misplaatst die zuinigheid is geweest. Bij heit erwtendor- schen komen groote verschillen openbaar in de opbrengst. Een paar gevallen heb ben wij deze week kunnen constateeren. Een partij erwten werd gedorscht, welke behoorlijk waren gewied, en den volgen den dag bij een anderen boer, welke alles maar had laten groeien. En nu de opbrengst? Een verschil van 800 K.G. per H.A. De machinehouder deelde mede, dat dit de dagelijksche er varing was. En zoo was het ook met kar wij. Natuurlijk is het met deze producten het ergst-. Maar ook de andere gewassen hebben geleden. In de week dat gedorscht werd was de marktprijs der erwten f 8.per 100 K.G. Een schade dus van f 64.p. H.A. Deze boer zou dus met vrij wat minder kosten hebben kunnen laten wieden. De arbeiders hadden wat verdiend en hij had van dien arbeid nog voordeel genoten. Wij begrijpen zoo'n handelwijze niet en nog minder als het christelijke boeren be treft. Wel staat vast, dat dit de ontstem ming van elk weldenkend mensch moet gaande maken. De wonderdokter van Breda. De rechtbank te Breda wees Woensdag vonnis in zake den artist-won derdokter J. W. H. M., aldaar, verdacht van meerdere gevallen van onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde. Verdachte werd veroordeeld tot drie geldboeten: één van f 300 of 90 dagen hechtenis; éen van f 200 of 45 dagen en één van f 100 of 45 dagen hechtenis. Gemeentekassier voor de rechtbank. Voor de rechtbank te Zutphen is behandeld de zaak tegen een 29-jarig kassier uit Apeldoorn verdacht in de jaren 1924 tot en met 1932 op ver schillende tijdstippen gelden, toebehooren- de aan de gemeente Apeldoorn, tot. een totaal bedrag van ongeveer f 21.500 te heb ben verduisterd. Verdachte was als kas sier in dienst der gemeente Apeldoorn en had zich deze gelden toegeëigend. Hij bekende het ten laste gelegde, maar meen de, dat het juiste bedrag f2000 minder bedroeg. De Officier van Justitie eischte een jaar gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. AMSTERDAM. De Chr. werkgeversver- eeniging houdt op 14 Sept. te Arnhem haar jaarvergadering. In de middagver gadering hoopt dr Van Rhijn te spreken over de loonen in de beschutte bedrijven. AMSTERDAM. Vanmorgen te 4 u. 15 is het vliegtuig de Havik naar Indië vertrokken met een passagier, 240 Kg. post en 9 Kg. lading aan boord. DEN BOSCH. Jhr Mr E. F. O. Sasse van IJsselt, president van het Gerechts hof, is voornemens in verband met zijn hoogen leeftijd tegen 1 Januari a.s. zijn rechterlijke loopbaan te beëindigen. PRINCENHAGE. Vannacht is de boer derij van P. v. B. te Beek totaal afge brand. HAVELï'E. Giste? werd eea paard, ja spannen voor een venterswagen, schich tig en sprong op zij. Een 21-jarig meisje, dat voorbij fietste kwam daardoor van haar fiets te vallen en werd ernstig ge wond. Nog voor zij naar het ziekenhuis was overgebracht, was zij reeds overleden. De toestand in Spanje. MADRID. In verschillende Spaansche steden uit de provincie, o.a. uit Vallado- lid en La Coruna worden nieuwe monar chistische bewegingen verwacht. Ook te Madrid doen alarmeerende berichten de ronde. Er is echter nog niets gebeurd. Wel is de overste van den generalen staf ge arresteerd. Er heerscht een toestand van onzekerheid. Het vonnis tegen generaal San Jurjo is nog steeds niet bekend. BERLIJN. De leider van den Chr. soc. volksdienst, de 59-jarige Dr Reinhardt Mumm is plotseling overleden. NEW YORK. De beide Amerikaansche Oceaan vliegers Lee en Bockhon zijn van Harbour Grace gestart voor den Oceaan- vlucht. Ze willen rechtstreeks naar Oslo vliegen. OOK „CUMULATIE". De beer A. H. J. de Graaf schreef in de(n) „Sociaal-democraat": Men kankert nu wel in het algemeen over onze vooraanstaanden, die dubbele functies en dus ook dubbele inkomens hebben, maar de arbeiders, ook partij- genooten en N. V. V.-leden, maken zich schuldig aan cumulatie van functies; men saboteert op de meest ergerlijke manier den achturigen werkdag, al zin gen die personen in betoogingen het lied uit volle borst. Zij verrichten on- derkruiperswerk door als bijverdienste, beneden uur-, dag- of weekloon te gaan werken. Zij plegen broodroof door zich in den handel te begeven en den zelfstan digen winkelier dood te concurreeren. Zij verkwanselen hun vacantie, door in die week werk te gaan verrichten, en men zal deze schandelijke praktijken niet eerder laten, zoolang er geen dwangmiddelen zijn, die hun dat belet ten. Geruimen tijd ben ik bezig hier omtrent gegevens te verzamelen, en het is schrikbarend, welk een groot aantal arbeiders zich er aan schuldig maakt. Vooral arbeiders en beambten in Rijks- of Gemeentedienst en voorna melijk die, welke in het continubedrijf werkzaam zijn." De „cumulatie" van publieke functies heeft zekere bezwaren. Maar zij schaadt in elk geval de werkloozen niet. Maar de „cumulatie", waartegen de heer De Graaf toornt, schaadt de werk loozen wél, merkt „Patrimonium" op. En het komt zelfs voor, dat daardoor goede bedrijfsregelingen worden ondermijnd, omdat de arbeider in gemeente- of ande ren dienst, die particulier gaat „beunha zen", het werk voor „een koopje" uitvoert, zij het dan ook soms minder deugdelijk. Tegen die beunhazerij, met anti-sociale gevolgen, moet dan ook zooveel mogelijk gewaakt worden. HOE DENKT MEN OVER HITLER? Het ligt in den aard der zaak, dat ieder een, die voor het politieke leven belang stelling koestert, zich bezig houdt met een beweging, welke binnen betrekkelijk kor ten tijd een omvang heeft genomen, zoo als geen enkele partij het ooit te voren in haar geschiedenis beleefde. Hitier zelf wenscht de N. S. D. A. P. dan ook niet als een partij in den gewonen zin van het woord, maar als een politieke strooming beschouwd te zien, welke een belangrijk zoo niet het belangrijkste deel van het Duitsche volk omvat. Zijn eischen zijn in overeenstemming met den enormen groei der beweging: hij wenscht de poli tieke leiding over het gansche rijk voor zijn rekening te nemen, en zoodoende in staat te zijn, zijn levenstaak, zijn ideaal het Derde Rijk te verwezenlijken. Tegenover Hindenburg den hoogsten dienaar van het Duitsche volk heeft Hitler dezen eisch kenbaar gemaakt op een wijze, welke aan duidelijkheid niets te wenschen heeft overgelaten. Het ant woord van den generaal-veldmaarschalk is afwijzend uitgevallen: Hindenburg acht den tijd voor de dictatuur van Hitier niet rijp, het uur voor diens Derde Rijk is nog niet geslagen. Het is voor ons, die bij den gang van zaken in Duitschland indirect geïnteres seerd zijn, van beteekenis te hooren, hoe in verschillende kringen over dezen gang van zaken wordt gedacht. Tot een uitvoe rige gedachtenwisseling met vooraan staande persoonlijkheden begaf ik mij naar Berlijn en wendde mij eerst tot onze vrienden van den Ghristelijk-socialen Volksdienst, wier beweging weliswaar door de laatste rijksdagverkiezingen een geweldigen slag heeft gekregen, maar wier activiteit hieronder niet in het minst te lijden heeft. Juist de laatste weken werd in de „Tagliche Rundschau" en den we kelijks verschijnenden „Christlich-sozialen Volksdienst" herhaaldelijk de aandacht ge vestigd op de beteekenis eener Christe lijke pers en de vraag werd gesteld, welke rol het kerkelijk leven in het Derde Rijk van Adolf Hitler zal worden toegekend. De verwachtingen, welke door enkele the ologen te dien opzichte werden gekoes terd, werden door onze Evangelische 1 vrienden vooralsnog niet gedeeld. Met een gevoel van verademing heeft men kennis genomen van Hindenburg'» afwijzend ant-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3