Uit de Provincie Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Gelijk echter bekend ie, zijn de uitvoer- mogelijkheden beperkt, rqpt name door de contingenteering van den invoer in België en in Frankrijk. De Engelsche bacon- markt laat grootere soepelheid toe in zoo verre, dat er nog geen contingent voor den invoer is vastgesteld, doch ook hier moet er bij den uitvoer mede rekening worden gehouden, dat het niet wenschelijk is, bet aantal varkens, hetwelk wordt uitgevoerd, plotseling naar boven te brengen, aange zien een ongunstige werking zal uitgaan op de prijzen, welke in Engeland voor de Nederlandsche bacon gemaakt worden. Toch heeft de Nederlandsche Varkens centrale reeds gemeend den uitvoer naar Engeland met 10 a 15 pet. te moeten ver- hoogen. Ook bij deze regeling zal het de Neder landsche Varkenscentrale echter niet mo gelijk zijn, alle varkens af te nemen, wan neer een onbeperkt aanbod plaats vindt. Het in werking treden van de Crisis- Varkenswet schijnt bij velen ten onrechte de meening gewekt te hebben, dat het wenschelijk is, reeds thans een zoo groot mogelijk aantal varkens ter slachting aan te bieden. Wij wijzen er op, dat het in het belang van een goeden gang van zaken noodzake lijk is, dat een zoo regelmatig mogelijk aanbod van varkens plaats vindt. De Nederlandsche Varkenscentrale meent er dan ook bij de varkenshouders van Nederland op te moeten aandringen, te dezen opzichte behulpzaam te zijn door het aanbod van varkens niet boven het normale te doen stijgen. Burgemeestersbenoeming. Bij Kon. besluit is met 1 Sept. benoemd tot burgemeester van Nieuwer-Amstel mr G. H. Haspels met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester van Avereest. De uitvoer van schapen naar Frankrijk. Op de vragen van den heer Braat be treffende de regeling van den uitvoer van schapen naar Frankrijk en de hoeveelheid schapenvleesch, welke gedurende het 3de kwartaal naar genoemd land mag worden uitgevoerd, heeft Minister Verschuur het volgende geantwoord: De schapenexport naar Frankrijk is minder geconcentreerd dan de steller der vragen meent. De export is voor 90 pet. in handen van 15 personen, terwijl de overige 10 pet. door ongeveer 25 expor teurs wordt uitgeoefend. De lage prijs der schapen is niet een gevolg van samenwerking der exporteurs, maar van het overvloedige aanbod. Inderdaad worden schapen, in 1931 ge boren, niet naar Frankrijk geëxporteerd, echter niet door de schuld van exporteurs, maar door de omstandigheid, dat men in Frankrijk alleen jongere schapen vraagt. In het voorbijgaan moge worden opge merkt, dat hierin voor de schapenhouderij op den duur mede een voordeel ligt, om dat daardoor de hoeveelheid schapen met een betrekkelijk groot aantal wordt ver minderd. Uitvoering der crisis-varkenswet. Op de vragen van den heer Keestra, betreffende de bij ministerieels circulaire van 8 Aug. 1932 voorgeschreven weging van varkens na de slachting, heeft mi nister Verschuur geantwoord dat, hoewel aanvankelijk werd uitgegaan van het denkbeeld de varkens levend te doen we gen, aan weging der varkens na slachting ten slotte de voorkeur werd gegeven, na dat gebleken was bij een bespreking met een zestigtal hoofden van keuringsdien sten, dat weging na slachting uit practi- sche overwegingen te verkiezen is boven levend wegen. Bovendien is in art. 5, on der b, B, van dat besluit de gelegenheid geopend een voorloopig bedrag te heffen, waardoor de hoofden der keuringsdien sten het wegen der geslachte varkens zoo veel mogelijk aan de tot heden door hen gevolgde werkwijze kunnen doen aanpas sen. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin bracht gisterenmid dag een bezoek aan H. M. de Koningin- Moeder ten paleize te Soestdijk. Vierde postbestelling opgeheven. Behalve in Amsterdam zal ook in Den Haag en Rotterdam binnenkort het aantal postbestellingen van vier op drie worden teruggebracht. De ochtend- en avondbestellingen zullen daarbij onveranderd blijven gehandhaafd maar de tweede en derde bestellingen zul len worden gecombineerd. Ned. Chr. Landarbeidersbond. Deze Bond telde op 1 Januari j.l. 16870 leden en op 1 Juli j.l. 24572, alzoo over het eerste halfjaar 1932 een groei van 7702. De N.G.L.B. is nu met zijn 24572 le den de grootste Chr. vakbond in ons land. De nood in de textielindustrie. Gisteren vergaderde ten gemeentehuize te Hengelo, het comité, ingesteld door de textielgemeenten in het gebied van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Twente, in verband met de crisis in het textielbedrijf. Het comité nam in studie de van een aantal gemeentebesturen ontvangen me- dedeelingen en antwoorden op de aan deze toegezonden vragen. Tot het opstel len van een ontwerp-adres aan de Regee ring kon evenwel nog niet worden over gegaan, omdat enkele gemeentebesturen de gevraagde gegevens nog niet hadden verstrekt. Besloten werd aan deze ge meentebesturen te verzoeken, thans een snelle afdoening te willen bevorderen. Het comité is voornemens, binnen zeer korten tijd een onderhoud met de Regee ring aan te vragen, ten einde aan te drin gen op het zeer spoedig treffen van maat regelen, die door het optreden in de laat ste dagen van de zijde van de Japansche industrie niet langer kunnen uitblijven. In den namiddag had onder leiding van den heer J. M. Krijger Jr., burgemeester van Vriezenveen, een bespreking plaats met de z.g. Katoencommissie. Deze vergadering had tot resultaat, dat men tot overeenstemming kwam over de richting, waarin verbetering van den toe stand behoort te worden gezocht. Het Christelijk Nationaal Vakverbond en het rapport-Weiter. In de gisteren te Utrecht voortgezette buitengewone algemeene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond zijn de besprekingen over de inleiding van den heer J. S. Ruppert te Utrecht over het rapport-Weiter voortgezet. De heer Ruppert heeft uitvoerig de vele debaters beantwoord. Ten slotte werd met algemeene stem men de volgende resolutie aangenomen: De vergadering enz. erkent, dat van de sterke vermindering van het inkomen en van het volksvermogen zeer groote terug gang der rijksmiddelen het gevolg zal zijn en dientengevolge maatregelen tot herstel van het financiëele evenwicht van de begrooting niet kunnen uitblijven; spreekt echter als haar meening uit: dat op grond van de thans bekende op brengst der rijksmiddelen over de eerste zeven maanden van 1932, de financiëele positie van het rijk zich minder ongunstig laat aanzien dan in het rapport tot uit gangspunt is genomen; dat de regeering een beroep zal doen op het Nederlandsche volk, o.m. door een be sparing aan rente, ook door vrijwillige conversie van staatsleeningen, alsmede door verhooging van belasting of invoe ring van nieuwe belastingen, opdat het te ramen tekort op een kleiner bedrag kan worden bepaald; dat de te treffen bezuinigingsmaatrege len, in verband met het behoud van de groote belangen, die daarbij betrokken zijn, zooveel mogelijk van tijdelijken aard moeten zijn; dat de toestand in de gezinnen der door de werkloosheid getroffenen niet toelaat de normen voor steunverleening en de loonen in de werkverschaffing te ver lagen, in het bijzonder bij de toepassing daarvan voor de groote gezinnen, en dat zij het standpunt van de commissie er kent, dat ten aanzien van het platteland op verhooging van de steunnormen moet worden aangedrongen; dat de door de commissie voorgestelde korting op de salarissen en loonen van het rijkspersoneel, n.l. een permanente verlaging van 8 percent voor gehuwden en kostwinners en 13 percent voor on- gehuwden, waarbij geen degressie ten bate van de laagst bezoldigden wordt toegepast, niet kan worden aanvaard; dat echter, indien naast en in verband met voornoemden maatregel tot herstel van het financiëele evenwicht door de regeering salarisverlaging onvermijdelijk wordt geacht, door haar met de centrale commissie voor georganiseerd overleg daarover reëel overleg worde gepleegd; dat een inkrimping van het overheids personeel op de wijze en naar de mate als de commissie voorstelt, ongewenscht is en vervangen dient te worden door ver vroegde pensionneering en door, voor zoo ver mogelijk, het niet aanstellen van nieuw personeel, alsmede door het tegen gaan van cumulaties van salarissen en pensioenen; dat zij ernstig bezwaar maakt tegen de voorgestelde verlaging van de bijdragen aan het invaliditeitsfonds, de limiteering van het bedrag, dat uit dit fonds besteed zal worden aan toepassing van de arti kelen 99 en 100 van de invaliditeitswet en de wijze waarop van rijkswege over de bezittingen van de fondsen der sociale verzekering wordt beslist; dat zij het in hooge mate onredelijk en ongewenscht acht, op het nijverheids onderwijs zoodanig te bezuinigen als door de commissie wordt voorgesteld, te meer daar op middelbaar, voorbereidend hooger en hooger onderwijs naar verhouding min der zal bezuinigd worden, terwijl er bij noodzakelijke bezuiniging van het nijver heidsonderwijs naar gestreefd moet wor den het kwaad, dat daardoor ontstaat, door toepassing van het leerlingenstelsel zooveel mogelijk te ondervangen; besluit deze resolutie ter kennis te brengen van de regeering en van de Sta- ten-Generaal. Een v o n n i s. De redactie van de vrijzinnige Middelburgsche en Goesche Courant heeft vonnis over de vier A.R. le den van den Raad van Serooskerke, die besloten tot sluiting der café's op Zondag, gestreken. Wat deze leden hebben besloten is „er gerlijk en schandelijk en tast in zijn or thodoxe bekrompenheid de toch al zoo be knelde vrijheid van den staatsburger aan. Dit is een schande, of dwangziek cleri- calisme. De Zondagssluiting der café's in een dorp aan een drukken verkeersweg, op een eiland dat aan het toerisme veel ver dient, is, in algemeenen zin, een dwaas heid, voor de betrokkenen een strop, en tenslotte van de aanstichters van dit snood bedrijf een misbruik van macht, die slechts uit bekrompenheid van inzicht geboren kon worden." Ziezoo, de rechter heeft gesproken. Het stelletje bekrompen, achterlijke Raadsleden is natuurlijk allervreeselijkst onder den indruk. Het is voorloopig met hun nachtrust gedaan. Zoo'n vonnis ver- l oorzaakt vele slapelooze nachten. 't Is overigens nog net als vroeger. Het is alsof de Redactie uit de vrijz. littera tuur van 40, 50 jaar geleden geput heeft. Kermis-geneugten. Goes heeft weer kermis gevierd. De politie heeft er weer handen vol werk door ge had. Ziehier een „bloem'Tezing van den laatsten (Dinsdag)avond: L. de J. uit Kwadendamme wegens dronkenschap in arrest gesteld. W. A. liep, toen hij weigerde een po- litiebevel op te volgen, een paar klappen met de gummistok op. Een oploopje voor het politiebureau. Assistentie van de politie in café „Flora". Een onderwijzer(l) W. T. uit Rilland- Bath, door den gérant van het Schutters hof wegens dronkenschap uit het gebouw verwijderd en later in arrest gesteld. Een vechtpartij in de St. Jacobstraat. Spreek nu echter geen kwaad van de kermis want ze mag zich verheugen in de bescherming en de trouwe zorg van de vrijzinnige pers De Middelburgsche (Goesche) Courant spreekt van „een echte ouderwetsche kermisdag, zoo één van voor den oorlog, die men niet licht vergeten zal". Er is gelachen en gegild. De crisis scheen voor een oogenblik niet meer te bestaan. De inrichtingen maakten goede zaken. Als ge nu zegt, dat ge van pret en ge noegen een andere opvatting hebt, wordt ge ingedeeld bij de „orthodoxe bekrom penen van inzicht". (Denk aan Seroos kerke!) Luchtvaart. Met ingang van 23 dezer zal het routelicht Zierikzee, en met ingang van 26 dezer het route- licht Dreischor, beide op de nachtlucht route naar Londen, in werking worden gesteld. De slipper limped. Er is wel vrees gekoesterd, dat ondanks alle waarschuwingen om den strijd aan te bin den tegen den slipper limped, dit soort slak in de Zeeuwsche stroomen na korten tijd burgerrecht zou eischen en het ge vaar voor de Zeeuwsche oesterteelt in geen geval onderschat mocht worden. Het is waarheid geworden: waar nog maar een viertal jaren geleden een enkele slak als rara avis werd opgemerkt, is nu de toeneming zoo groot, dat ze bij duizenden overal wordt gevonden en dus een snelle voortplanting moet hebben plaats gehad. Nu moge de oester niet direot door deze parasieten worden aan getast, de schelpen worden er mee bezet en groeien onafscheidelijk samen met de oester of mossel. Het ergste van het geval is, dat men geen middel kent, om van de zen ongewenschten vreemdeling af te ko men; men heeft wel gevraagd bij het sor- teeren van de oesters de slippers te ver nietigen, maar niet gedacht aan zoo'n aan was, te meer waar ook alle andere schelp dieren er mee bezet worden en men dus in het nieuwe kwaad zal moeten berusten. Om een gemeente-ont vanger. De gemeenteraad van Burgh besloot aan den gemeente-ontvanger, die 65 jaar werd, ongevraagd eervol ontslag te verleenen. Ged. Staten keurden dit be sluit niet goed. Thans besloot de Raad met 5 tegen 2 stemmen hiervan in beroep bij de Kroon te gaan. Tevens werd met 6 tegen 1 stem be sloten in het ambtenarenreglement een bepaling op te nemen, dat aan alle ge meente-ambtenaren bij het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd eervol ontslag wordt verleend en wel op 1 Jan. na het bereiken van bedoelden leeftijd. ALLEEN EEN BAD met electrisch warmwater-apparaat voor nachtstroom van 3y* ets. per K.W.U., geeft volledige voldoening. Installateur: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. C arillonbespe- ling en verlichting. Zoowel de bespeling van het carillon van den Lan gen Jan, als de belichting van het stad huis hadden gisteravond weer veel be langstelling van stadgenoot en vreemde ling. Het mooie weer werkte daaraan ook nu mede. Wat de wekelijksche stadhuis- belichting betreft, was het jammer dat een der lampen aan de lantaarnpaal hel spoedig begaf. In het Schuttershof is men druk in de weer met in gereedheid brengen van de tentoonstelling op het gebied van electriciteit, gas en waterleiding, de El- gawa, welke de volgende week wordt ge houden. Behalve in de kleine zaal komen er ook verschillende stands van zeer bekende fir ma's in de flinke zaal, die in den tuin om de kolfbaan is verrezen. Met de Prov. boot Breskens-Vlissin- gen werden hedenmorgen 1970 passagiers en 118 auto's overgezet, tegen 2870 passa giers en 90 auto's op den overeenkomsti- gen Donderdag van 1931. De ringrijderij. Voor de 29ste maal houdt de Vereeniging Vreemdelin genverkeer te Middelburg heden haar jaarlijksche ringrijderij. Te half negen begonnen 53 deelnemers een der inschrijvers was niet gekomen den vreedzamen strijd. De bestuursleden etaleerden de 9 wis selbekers, waarvan 3 reeds blijvend eigen dom van dhr P. Brasser te Vrouwepolder en een van dhr L. Kole Wzn te Ritthem zijn, en de overige prijzen. Toen eenigen tijd gereden was, kwam de oud-voorzitter, dhr H. J. G. Hartman uit Voorburg een kijkje nemen. De huidige voorzitter, dhr Mr J. Moo- lenburg, deelde aan de verzamelde ring- rijders mede, dat dhr Hartman een wissel- beker beschikbaar stelde. Dit was aanlei ding tot een welverdiende ovatie en dhr Brasser was zeker aller tolk, toen hij met enkele woorden dhr Hartman dank bracht voor dit groot bewijs van het blijvend medeleven met de ringrijderij. Bij het nu voortgezette gewone rijden had een der rijders, dhr Jan Reijnierse Cz. uit Koudekerke, op een bepaald oogen blik in 15 beurten 13 ringen gestoken, ze ker wel een zeer bijzondere prestatie. Na de pauze had eerst de gebruikelijke rondrit door de binnenstad plaats, waarbij de bekers werden meegevoerd. In de Abdij stond een auto opgesteld met toestellen tot opname van een geluids film. Goes. Voor de vacante betrekking van secretaris van het Burgerlijk Armbestuur hebben zich 63 sollicitanten aangemeld. Kapelle. Woensdagavond werd alhier .een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Kapelle II en Goes III. Uitslag 51 in het voordeel van Goes III. Door B. en W. werden op de voor dracht geplaatst voor gemeente-opzichter de heeren: 1. A. Ie Clercq M.Jz. te Krui- ningen, 2. C. van Maris te Goes, 3. G. M. Lindenbergh te Biezelinge. Waarde De vereen, voor Ziekenhuis- verpleging in Zuid- en Noord-Beveland neemt ook in deze gemeente steeds in le dental toe. Dezer dagen werden hier nog twee leden ingeschreven, die beiden reeds 84 jaar oud zijn. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat zij de oudste leden zijn der geheele vereeniging die plm. 17000 leden telt. lerseke. Vanwege de Vereeniging Han delsbelang zullen van 1327 .Sept. a.s winkelweken worden gehouden. Het bestuur van Vebo (Vereen, tot bevordering der oestercultuur) zal in sa menwerking met eenige invloedrijke im porteurs uit Leiden, pogingen aanwenden bij het Engelsch ministerie om de in voerrechten op oesters, die nu 30 pet. be dragen, iets verminderd te krijgen. Er be staat wel eenige hoop op succes. Serooskerke (W.) Uit het Raadsverslag in ons nummer van gisteren zou men kunnen afleiden, dat de burgemeester zich in den Raad had doen kennen als een te genstander van de sluiting der café's op Zondag. Naar wij echter vernemen, staat Z.Ed.Achtare op het standpunt, dat voor sluiting van het café buiten de kom der gemeente geen practische redenen aanwezig waren. Maar wel is dit z.i. het geval met het café, dat in de kom, in een dicht bevolkte buurt, vlak bij de Herv. Kerk staat. Domburg. Woensdagmorgen werd deze gemeente bezocht door Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van den Commissa ris der Koningin en van zijn adjudant den heer Termijtelen. De Prins bracht een bezoek aan den burgemeester en mevrouw van Voorthuijsenvon Stein Callenfels op villa „Nehalennia", waar hij de mor genkoffie gebruikte. Koudekerke. Men deelt aan de „Midd. Crt." mede, dat vanwege den minister van Binnenlandsche Zaken het gemeentebe stuur alhier bericht is, dat het verzoek van Van den B. alhier, om twee villa's in de duinen te mogen bouwen, alsnog dient te worden ingewilligd. Veere. Gisteren vergaderde de Gemeen teraad. Ingekomen is de Kon. goedkeuring op de verordening, regelende het heffen van verlofsrecht voor den verkoop van zwak-alcoholische dranken in het klein. Ook deelt de voorzitter mee, dat de brand verzekering voor het gebruikte gedeelte als secretarie der vliegloods in orde is. Ingekomen is een schrijven van het pro vinciaal bestuur over leerlingen der op te heffen openbare school Gapinge, tot welke opheffing echter nog niet is besloten. Een mededeeling betreffende de kosten Veer- scheweg. Besloten werd het besluit der vorige vergadering dienaangaande in te trekken en met het laatste schrijven ac- coord te gaan. Door B. en W. is een bespreking gehou den met dhr Jansen van Stellendam over de betonnen losplaatsen voor de garnalen, daar die betonnen vloeren niet voldoende zijn gemaakt. Dhr Jansen wordt toege staan zijn bedrijf, onder voorwaarden, tot Januari 1933 uit te oefenen. Zooveel mo gelijk zal men hem ter wille zijn. Daar in de vorige vergadering de stem men staakten over het verzoek van dhr Beeke, carousselhouder om vermindering van staangeld, werd het weer in stemming gebracht. Met 4 tegen 3 st. wordt vermin dering verleend. Vóór de heeren Blind, Dekker, van Beveren en Castel; tegen de heeren Simonse, Gideonse en Wouters. Nu kwam aanbieding gemeenterekening 1931. Gewone dienst: ontvangen f 45934,51 uitgaven f 28572,44, batig saldo f 17362.07. Kapitaal dienst: ontvangen f 25699,40, uit gaven f 22770.54, batig slot f 2928.86. Ook werd besproken de vaststelling ver ordening, regelende de eisch van benoem baarheid van onbezoldigde gemeenteveld wachters. Besloten wordt deze in over eenstemming met de opmerkingen van het ministerie te brengen. Ook werd vastge steld de verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den agent van politie dezer gemeente. Een verzoek van dhr Adamse over de rioleering van de woning staande op het oude schoolplein (daar Adamse dit voor eigen rekening wil nemen, mits de ge meente de buizen daarvoor beschikbaar stelt) wordt toegestaan. Dhr Simonse bespreekt nog het harde rijden der auto's in de gemeente en vroeg of bet niet wenschelijk was om een waar schuwingsbord te plaatsen hoek Boschweg op Zandijk. Met het noodzakelijke van de ze vraag ging de raad niet accoord. Dhr Blind deelt mede persoonlijk het restauratiewerk aan het stadhuis te heb ben bezien en vraagt, of het niet goed zou zijn, dat de Raad dit gezamenlijk deed. Aldus besloten. Dhr van Beveren vraagt hoe ver het nu staat met ons lokaal. De voorzitter licht dit nader toe. De vrees besféat, dat er niet genoeg animo voor is. Ook wordt ge vraagd naar de kwestie: afwatering be graafplaats. Ook dit zal worden ter hand genomen na grondig onderzoek. Hierna sluiting. Poortvliet. Woensdag kwam dhr I. Ha- ge van St Maartensdijk deze gemeente binnen gereden per vrachtauto, die ge laden was met kisten appels, om naar de veiling vervoerd te worden. Bij de pas nieuw gelegde heul aan de stoofstraat geraakte de man het stuur kwijt en reed tegen de daar staande paal van de straatverlichting. De paal knapte af en werd door de auto een meter of vijf meegesleurd, waarna alles in de wate gang terecht kwam. De auto stond op zijn kop, zoodat de chauffeur moeite had er uit te komen. Hij bleef echter ongedeerd. Het fruit is gelost. In de val is van de heul een betonpaal erg beschadigd, zoo dat dit geval voor dhr Hage nog al kos ten mee zal brengen. De auto werd ter re paratie naar de garage van J. C. de Jonge gesleept. Terneuzen. Hoewel het aantal zwem mers de laatste dagen aanmerkelijk la ger is dan in de voorafgaande warme pe riode, heeft het zwemmen toch weer een slachtoffer geëischt. In de westelijke ka- naalarm werd o.m. ook gezwommen door den 17-jarigen G. Veerman. Toen hij om hulp riep, dachten de personen die in een bootje ter plaatse waren, niet aan stonds aan gevaar, doch spoedig ver dween de zwemmer in de diepe. Zeer spoedig werd hij opgehaald, doch pogin gen met kunstmatige ademhaling kon den geen redding brengen. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Veenendaal, J. van Amstel te Groot Ammers, C. J. v. d. Graaf te Nij- kerk en C. B. Holland te Putten. Aangenomen naar Oosternieland-Ol- denzijl, Th. E. v. d. Brug, cand. te Wol- vega. Bedankt voor Zoutelande, Th. E. v. d. Brug, cand. te Wolvega. Geref. Kerken. Tweetal te Roden, C. Bos, cand. te Leeu warden en H. Vogel, cand. te Zwolle. Beroepen te Zutfen (als hulpprediker), M. P. van Dijk, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepente Aalten, A. M. Franssen, cand. te Rotterdam. Zondag werd in den morgendienst door den consulent, ds J. Koekebakker, als voorganger der Doopsgezinde Broe derschap te Aardenburg bevestigd de heer A. Mulder uit Middelburg, die des namid dags zijn intrede deed in zijn nieuwe ge meente. Na voorlezing van Matth. 23:111 en Matth. 17:18, sprak hij achtereenvol gens toe den consulent, het kerkbestuur en alle functionarissen bij de Broeder schap, om vervolgens naar aanleiding van Matth. 17:8b: „Zagen zij niemand dan Jezus alleen" zich aan de Broederschap te verbinden. Er was veel belangstelling, ook van over de Schelde. Een gevaarlijk individu gearresteerd. Eenige jaren geleden heeft in Den Haag een schietpartij plaats gehad, toen inbre kers bij een inbraak op Houtrust werden betrapt. Daarbij had de thans 43-jarige H. P. R. een revolverschot gelost op den inspecteur van politie Paul, die zwaar werd gewond. R. is voor dat feit tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn straftijd zou op 20 April 1943 beëindigd zijn. Na eerst eenige jaren in de strafgevan genis te Leeuwarden te hebben doorge bracht, werd R. naar het krankzinnigen gesticht te Woensel in Noord-Brabant overgebracht. Op 8 Mei van dit jaar, des avonds om 9 uur, wist hij uit dit ge sticht te ontsnappen. Tot voor een paar dagen bleven alle naspeuringen zonder resultaat. Het vermoeden bestond, dat de man naar het buitenland was uitgeweken. De officier van justitie te 's-Hertogenbosch loofde f 100 uit voor het terugvinden van den man. Een paar dagen geleden kreeg de Re cherche een mededeeling, dat de gezochte te Rotterdam zou vertoeven. Men ging op zoek en een tijdje later kreeg men zeker heid. Gisteravond zagen eenige recher cheurs R. loopen op het Strooveer. Daar zij wisten, dat de man uiterst gevaarlijk is, naderden zij hem van achteren en sloe gen hem neer. Het publiek vond deze wijze van optreden aanvankelijk nogal „vreemd" en bemoeide er zich mee. De rechercheur riep daarop: „Laat mij be gaan, menschen! De man is een moorde naar!" Intusschen bleek al dadelijk, dat deze wijze van optreden de juiste was geweest. De man greep, op den grond liggende, naar zijn achterzak, waarin een revolver zat. Dit baatte hem echter nu niet meer. De man werd naar 't hoofdbureau van po litie overgebracht en is aldaar opgesloten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2