No. 276 Donderdag 25 Aiipstus 1932 46e Jaargang J Dagblad voor de Provincie Zeeland gr VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! w Buitenland FEUILLETON. JOAN CARISBR0KE Binnenland. Belangrijkste Nieuws. |ten. In eon 5.2- Imen, dat In adder tland. lag heeft fd op de wel in p.e veilin- 45 cent besteed weer te- vee de en Ivoor het verlijden bredikant fegedeeld, chiedenis ligen tijd tweede, juist fcter, N.V. pdam, be- van deze iervinden ur. bs. predi- ël „Elim" |rma Bre- verschij- LJoodsche |tendom"; studie, bur toont, pidslieden aan, die annamen let Ghris- E, dat een [dsche als lederland, aflevering ting „Ne- Ireerst de hoe lan- |e publiek le nijver- Idsche fa- voorzien I, dat deze lvan onze let bijzon- Meden ge- pring der van de iames het op hoven de aan- als naar lelangrijke jetgeen de laatste poel geeft ver Natio- ewustwor- |elangwek- omtrent llwater is |t een en omtrent idsch Fa- t. W. snel- jrvaardigd itic Screw lomen een lit de Me- Ivan de ple Maat- lel. ierlandsch ft melding ig van de ite „Nefa" de opgave ing zijnde midden gen kan vele fabri- elang zijn. de Neder- bevat, als ige bijzon- )ied. lerlandsch wordt ver- n vlot ge- over de ngen, ver- fraaie af- ft als naar ^wekkende ■tikelen in en in den chenen, in et doel en iging. >g de aan- itigd op de iele rubrie- lt het ook >pgave van ibrikanten, regen heb- erk te voe- at de door ordende ar- andsch Fa- frijk is uit- Dlrectear-Hoofdredactear: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorsistraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT EEKF.N WRRKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, fwwoo pes pes!.- f3 Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentiën; 14 regels 11.20, elke regel meer 30 cL Bi] abonnement belangrijke korting. De Eifeltoren wankelt niet. Met beslistheid worden de berichten te gengesproken, dat de Eifeltoren begint te verzakken. Van verschillende zijden is wel beweerd, dat de staal-construotie ten doele verroest zou zijn, zoodat men er steeds op moest rekenen, dat zich de mogelijkheid zou kunnen voordoen, dat een gedeelte van den toren zou instorten. Thans wordt van bevoegde zijde mede gedeeld, dat hiervoor absoluut geen ge vaar bestaat. De Eifeltoren bestaat nu 43 jaar en werd steeds goed onder de verf gehouden, zoodat van doorroesten geen sprake kan zijn. De toren staat onder voortdurende con trole der autoriteiten; de constructie is zoo stevig, dat de Eifeltoren nog wel 100 jaar kan blijven staan. Der Angriff voor een week verboden. Naar de Berlijnsche hoofdcommissaris van politie mededeelt, is het nat.-soc Berlijnsche orgaan „Der Angriff" wegens „het beschimpen en op boosaardige wijze verachtelijk maken" van den rijkskanse lier in het nummer van Woensdag, we gens aansporing tot ongehoorzaamheid en tot verzet tegen het staatsgezag in de beide jongste nummers met ingang van heden tot en met 31 Aug. verboden. De groote slag bij Sao Paulo. De groote slag, welke, naar reeds ge meld werd, tusschen 10.000 federale sol daten en een sterk detachement insurgen- ten bij Sao Paulo geleverd werd, duurde 37 uren. Hij eindigde met de verdrijving der rebellen uit hun versterkte positie in de bergen bij Viotorino Garmillo, nadat hevige tegenstand was geboden. Een andere slag wordt verwacht in de buurt van Capaobaaito, waarheen de re bellen zijn teruggetrokken. Het proces tegen San Jurjo. In het proces tegen den Spaanschen generaal San Jurjo heeft de procureur van de republiek de doodstraf geëischt en levenslange opsluiting voor de drie an dere beklaagden. De generaal zeide o.a., dat een van de gronden, die hem tot de uitvoering van zijn reeds langer dan een maand geleden beraamd plan bewogen hadden, de voort durende belastering van het leger geweest is, waarover in alle Spaansche garnizoe nen, met name in dat van Sevilla, groote opwinding heerschte. Van de voorbereiding eener revolution- naire beweging in Madrid had hij toeval lig kennis gekregen en was daarop den 19en Aug. in gezelschap van zijn zoon en adjudant vertrokken. Overigens loochent hij ieder verband tusschen de opstandige beweging van Madrid en die van Sevilla. Korte berichten. Het aantal werkloozen in Duitsch- land bedroeg per 15 Aug. j.l. 5.383.000, d.w.z. dat het aantal in het tijdvak van 1 tot 15 Augustus met 10.000 is terugge- loopen. dooï EMMA JANE WORBOLSE. 4) (Vrij naar het Engelsch.) O1——' Zoo trok Francis Carisbroke uit Lon den en werd plattelandsdominee en al spoedig landelijk deken in een aangename buurtschap, waar gelegenheid was voor sport, niet te veel werk en een ruim inko men. Toen hij tegen de dertig liep, meende hij, dat het tijd voor hem werd het jonggezellenleven vaarwel te zeggen. En ook nu bleek, dat zijn „gelukster" nog immer straalde. Hij ontmoette een jonge vrouw, wees en eenig kind, die in het ge lukkig bezit was van een klein vermogen, dat zijn jaarlijikssche toelage bijna zou doen verdubbelen. Ze was niet, wat men noemt, een schoonheid en ze was stellig niet knap; ze speelde een weinig, zong een weinig, ze teekende een beetje, ze sprak een mondje gebrekkig Fransch en nog gebrekkiger Italiaansch, zooals door gaans de opvoeding pleegt te zijn van kostschoolmeisjes. Ze had nooit van iemand gehouden dan van zichzelf, doch zij verafschuwde het vooruitzicht onge- I i Gisterenmiddag vond bij Innsbrück een ernstig autobus-ongeval plaats, het welk één persoon het leven heeft gekost, terwijl 20 anderen gewond werden. Momenteel heerscht er te Lissabon een hittegolf, waarbij de temperatuur gis teren tot 38 graden Celsius was geste gen. Er is gebrek aan water. Het aantal bezoekers uit het buiten land in Engeland heeft in Juli 41609 be dragen, waarvan meer dan een derde uit de Ver. Staten, doch uit de cijfers, die in Augustus steeds zijn toegenomen, blijkt, dat er ook buitengewoon veel vreemdelin gen van het Europeesche vasteland zijn overgekomen. Op den Matterhorn zijn de lijken ge borgen van drie studenten, die in een af grond van 1500 meter diepte gevallen zijn. - Op de scheepswerf te Nakskow in Denemarken woedt een hevige brand. Een in aanbouw zijnd motortankschip, groot 14.000 ton, is reeds gedeeltelijk door het vuur vernield. De schade wordt tot nu toe geschat op meer dan 1 milliard kronen. Te Antwerpen is het, na een com munistische vergadering, tot een revolver gevecht gekomen met de politie, waarbij een agent werd getroffen. Er werden vele arrestaties verricht. i Op den 68en Duitschen Coöperatie- dag, die gisteren te Dortmund werd ge houden, heeft de president van de Duit- sche Rijksbank dr Luther een uitvoerige rede gehouden. Hierin sprak dr Luther zich uit tegen elke poging om den gouden standaard te verlaten, niettegenstaande het feit, dat de goudvoorraad van de Duit- sche Rijksbank zeer gering is. Hevige onweders hebben in Oost- en West-Pruisen groote schade veroorzaakt. Bij een dorp.in Oost-Pruisen zijn twee ar beiders op het land door den bliksem ge dood. Hagelslag heeft een deel van den nog op het land staanden oogst vernield. Mutaties bij de Arbeids-inspectie. De op wachtgeld stelling van den direc teur-generaal van den Arbeid, den heer G. J. P. Zaalberg en van twee hoofdinspec teurs van den arbeid, de heeren G. G. A. Last en Ir J. J. Klompe, onderscheiden lijk hoofdinspecteur te Rotterdam en te Haarlem, zal verschillende mutaties bij den dienst van de Arbeidsinspectie te weeg brengen. Naar men weet, wordt de heer Zaalberg opgevolgd door Dr Ir A. H. W. Hacke, hoofdinspecteur te Groningen. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze op gevolgd worden door Ir J. M. W. Stevens, Inspecteur van den arbeid te Amsterdam. Het district Dordrecht wordt bij de be zuiniging opgeheven en gevoegd bij het district Rotterdam. Hiermee gaat de over plaatsing van den hoofdinspecteur te Dor drecht, den heer C. Donker, naar Rotter dam gepaard. Hij wordt opvolger van den heer Last. In de vacature van hoofdinspec teur te Haarlem zal worden voorzien door trouwd te blijven; ze was meerderjarig en haar eigen baas en ze had dikwijls het denkbeeld gekoesterd dat, als ze zou hu wen, het met een predikant zou zijn, ge steld, dat er een gevonden kon worden, die niet arm was, niet al te ijverig en met een voldoende goed voorkomen om met haar een paar te vormen. Francis Carisbroke voldeed aan al die eischen. Men gaf hem voorzichtig te ken nen, dat, als hij Louisa Patterson ten huwelijk vroeg, hij zeker niet afgewezen zou worden en hij begon te denken, dat hij moeilijk iets beters zou kunnen doen. Het was hoog tijd, dat hij zou trouwen, en hij was zwak genoeg geweest om zijn hart te verliezen aan een alleraardigst meisje, de zuster van een van zijn hulp predikers, die van goede, maar sterk ver armde familie was. Hij kwam erg in de verleiding haar hart en hand te bieden, maar zijn voorzichtigheid verbood het hem! Ze had geen fortuin en zotu het nooit hebben ook. Lily Craven had niets dan haar lief gezichtje en haar nog veel liever karakter; Louisa Patterson had een inkomen van zich zelf en zou haar aan deel in de kosten van het huishouden kunnen bijdragen. Francis Carisbroke dacht aan de toekomst, als zonen en doch ters aanspraken op zijn portemonnaie zouden doen gelden en de klimmende ja ren ook klimmende behoeften met zich de overplaatsing van den hoofdinspecteur Ir J. H. J. Huygens, districtshoofd te Den Haag, naar Haarlem. Hoofdinspecteur van den Arbeid te 's-Gravenhage wordt de heer G. W. van Sierenberg de Boer, thans werkzaam bij den Gentralen Dienst te 's-Gravenhage. De plaats, die hij thans in neemt en die indertijd is gecreëerd om Ir Fruytier onderdak te brengen, wordt op geheven. De door de opheffing van het district Dordrecht vrijkomende inspecteur Ir J. A. Verhoeff gaat naar Amsterdam ter vervanging van Ir Stevens. Het maalpercentage der Tarwewet. Op de vragen van den heer Braat be treffende het spoedig nemen van maatre gelen tot wijziging van art. 2 der Tarwe wet 1931 in dien zin, dat het daarin ge noemde percentage van 25 pet. worde ge bracht op 50 pet., heeft Minister Ver schuur geantwoord, dat ook, indien arti kel 2 van de Tarwewet 1931 de vaststel ling van een hooger dan het thans gelden de maalpercentage van 25 pet. zou heb ben toegelaten, de Minister het maalper centage op 25 zou hebben bepaald. Van een belemmering mag mitsdien niet wor den gesproken. Ware een percentage vast gesteld, waardoor de geheele tarweoogst 1932 door de maalindustrie tegen den richtprijs zou moeten worden afgenomen, dan zou het niet mogelijk zijn geweest te gemoet te komen aan de ernstige en ge rechtvaardigde klachten van de kleine molenaars, die z.g. kropmeel malen, om hen in de gelegenheid te stellen hun krop meel te bereiden uitsluitend uit hier te lande verbouwde tarwe, zooals zij dat vóór het in werking treden van de Tar wewet gewoon waren. Tot nu toe waren zij gedwongen 77 pet. buitenlandsche tar we te vermalen naast het voorgeschreven percentage, inheemsche tarwe. Inheemsche tarwe was op de vrije markt voor dat doel niet te verkrijgen. Zouden zij het kropmeel uitsluitend uit inheem sche tarwe bereiden, welke tarwe slechts voor den vastgestelden richtprijs beschik baar was, dan zou het daaruit verkregen kropmeel zoo hoog in prijs worden, dat een veel te duur kropbrood zou worden verkregen. Aan het herhaaldelijk gedaan verzoek van die molenaars om inheemsche tarwe boven het voorgeschreven percenta ge tegen lageren prijs beschikbaar te stel len, kon bij den oogst 1931 niet worden voldaan, omdat daarvoor geen tarwe be schikbaar was. Voor den oogst 1932 zal zulks bij het vastgestelde percentage van 25 pet. wel mogelijk zijn. Een verhooging van het maalpercentage boven 25, en wel tot zulk een cijfer, dat daardoor de geheele oogst tegen den richt prijs door de maalindustrie zou moeten worden afgenomen, zou niet alleen de mo gelijkheid uitsluiten aan de bezwaren van de kropmolenaars tegemoet te komen, doch het verbruik van tarwebloem A doen verminderen, hetgeen noodzakelijkerwijze weer tot een verhooging van het maalper centage zou moeten leiden. Op deze gronden kan de Minister voor alsnog geen aanleiding vinden tot de voor gestelde wijziging van art. 2 der Tarwe wet 1931 over te gaan. Wat wordt niet gecontingenteerd? Het lid der Tweede Kamer, de heer Teu- lings, heeft den minister van Economische Zaken en Arbeid gevraagd: 1. Is het juist, dat voor de volgende ar tikelen niet tot contingenteering van den invoer zal worden overgegaan: manufac turen, stoffen en weefsels van caoutchouc (gom-elastiek of rubber) en dergelijke, pluche, fluweel, trijp en moquette, touw, touwwerk, linoleum, laboratorium- en technisch porselein, staaldraadkabel, ijzer en staaltouw, rijwielen, frames en motor rijwielen, triplex en dergelijk hout, gloei lampen, gezaagd naald- en kisthout, aar dewerk en tegels en vuurvast materiaal? 2. Is de minister bij bevestigende be antwoording der eerste vraag bereid mede te deelen: a. of en op welke data aanvragen voor contingenteering voor bedoelde artikelen bij den minister zijn ingediend? b. of, en zoo ja, op welke data de ad viezen der commissie, bedoeld in de Gri- sisinvoerwet den minister hebben bereikt? c. de redenen, waarom de beslissing van den minister, zoo die eerst onlangs is gevallen, niet eerder is genomen? 3. Is de minister bereid de aanvragen der belanghebbende fabrikanten, het ad vies der commissie, bedoeld in de Crisis- invoerwet, en het met redenen omkleede besluit des ministers, ter griffie der Ka mer ter inzage van de leden te deponee- ren? Contingenteering van rund- en kalfsvleesch. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch en van bevnoren rund- en kalfsvleesch. In de memorie van toelichting zegt de minister, dat, waar de termijn voor con tingenteering van den vleeschinvoer ge steld in de de wet van 8 Juli j.l. tot rege ling van den invoer van versch of ge koeld rund- en kalfsvleesch, op 16 Juli j.l. was verstreken en met ingang van dien dag een nieuwe regeling in werking trad, thans wederom indiening van een bekrach- tigingsontwerp noodzakelijk is. De omstandigheden, welke aanleiding waren tot den contingenteeringsmaatre- gel van 23 Jan. gelden thans nog onver zwakt. Indien voor vleesch de grenzen we derom zouden worden opengesteld, is te voorzien, dat groote hoeveelheden ter stond zouden worden ingevoerd. In het voornaamste exportland, Denemarken, bewegen zich de vleescbprijzen ongeveer op hetzelfde peil als in den aanvang van Binnenland. De oester-cultuur en het slipper-gevaar. Het maalpercentage ingevolge de tarwe wet. Relletjes te Rotterdam. De nood in de textiel-industrie. Contingenteering van rund- en kalfs vleesch. Buitenland. De gevechten in Brazilië. Gespannen toestand in Spanje. dit jaar; het verschil tusschen den markt prijs te Rotterdam en te Kopenhagen, hetwelk in normale jaren ongeveer f 0.25 bedraagt, schommelt thans tusschen f 0.40 en f 0.50 per K.G. slachtgewicht. Bovendien is het van belang, abnormale invoermogelijkheden te blijven beperken, daar een hernieuwde overmatige invoer in ernstige mate afbreuk zou doen aan het geheel der steunmaatregelen, welke ten bate van de noodlijdende veehouders in den laatsten tijd moesten worden geno men. Wat de verhouding van Denemarken op handelspolitiek terrein betreft, dient thans te worden opgemerkt, dat tegelijk met de zen nieuwen contingenteeringsmaatregel een bijzondere overeenkomst met Dene marken is getroffen, waarbij de regeling van den invoer van vleesch uit Denemar ken aan de Deensche regeering is overge laten, zonder dat daarvoor het bestaan de contingent zal worden overschreden. Deze regeling is vrijwel identiek aan de op de Crisisuitvoerwet steunende regeling van onzen export naar Frankrijk van verschillende daar te lande gecontingen- teerde artikelen. Hiermede is aan den belangrijksten wensch van Denemarken inzake de vleeschcontingenteering tegemoet geko men zonder materieele belangen van Ne- derlandsche zijde te schaden, daar Dene marken heeft toegezegd, de bestaande in- voerrelaties te zullen eerbiedigen en te vens een zekere stabiliteit in de telkens ingevoerde hoeveelheden en de prijzen te zullen handhaven. De crisis-varkenswet. De Nederlandscho Varkenscentrale schrijft: Gelijk reeds eerder is bekend gemaakt, is de richtprijs, welke door of vanwege de Nederlandsche Varkenscentrale voor de varkens betaald wordt, eenigen tijd ge leden vastgesteld op 15 cent per pond le vend gewicht. Uit den aard der zaak ligt het in de be doeling van de Nederlandsche Varkens centrale, voor dezen prijs een zoo groot mogelijk aantal varkens uit de markt te nemen. Ingezonden mededeelingen. zouden brengen en de voorzichtigheid won het pleit. Er volgde een korte verlo ving, die door de betrokken partijen bui tengewoon onbelangrijk werd gevonden en toen een huwelijk, dat door „de men- schen" als een bijzonder goede verbintenis werd beschouwd. Ach, men mag niet zeggen, dat het geen goede verbintenis was, want geen der bei de echtgenooten vroeg van de ander, wat deze niet geven kon. Nooit hadden ze on- eenigheid; integendeel, ze gingen door voor een paar, dat erg op elkaar gesteld was. En misschien hielden ze ook wel van elkaar, voor zoover menschen van hun soort van een ander kunnen houden. Het gezin breidde zich al spoedig uit veel te spoedig voor menschen, die beweerden niet van kinderen te houden. Toen het zevende kind geboren was, meende domi nee Carisbroke, dat hiji nu meer dan zijn portie had en toen het kleine meisje stierf aan de mazelen, droegen de beide ouders dit verlies buitengewoon berustend. Na baby Susie's overlijden kwam een tijdperk van rust van twaalf jaar, ge durende welken tijd de wieg wel kon worden opgeborgen. De kinderjuffrouw verwisselde de pastorie voor een eigen huis en werd niet vervangen; langzamer hand werd de kinderkamer in een school kamer veranderd; de oudste zoon Frank groeide op en ging naar Oxford, waar hij, trachtte een record te slaan in het uit halen van dwaze streken. De twee oud ste meisjes werden geacht volleerd te zijn,hoewel ze zoo nu en dan nog wel eens les namen van juffrouw Martin, de gouvernante, die op zich had genomen de drie jongste meisjes Carisbroke op te voe den. Toen de jongste van het stel, Joan, juist dertien was geworden, keken de menschen verbaasd op over zekere veran deringen, die er in de pastorie plaals von den. De kinderkamer werd, tot op zekere hoogte, weer in orde gemaakt; en op den laatsten dag van het jaar, toen de sneeuw den grond dekte, en de wind huilde en gierde, als een verdoolde ziel, kwam het kind, dat door niemand gewenscht werd, ter wereld; en de echtgenoote en moeder, die in zekeren zin wel gewenscht werd, verliet dit tranendal. De meisjes in de schoolkamer zaten rond het vuur en schreiden en spraken op fluisterenden toon over „die arme mama". Juffrouw Carisbroke „tante Jane" zöo- als iedereen haar noemde had de zorg voor de kinderkamer en „die arme va der" sloot zich zelf op in zijn bibliotheek en wilde niemand bij zich toelaten. De klok in den met klimop begroeiden toren begon te luiden en de sneeuw viel steeds dichter en vlugger en de koude werd steeds strenger. „Zoo akelig!" riep de huiverende Lavi- nia uit, de oudste der zusters. „Toe, Netta, pook als je blieft het vuur eens op! Het zou me niets verbazen, als die ongeluk kige kleine baby sterft van de kou." „Haar verdiende loon. Waarom komt ze ook, waar niemand haar wenscht," zei Maggie bits. „Een baby met volwassen broers en zusters, het is te dwaas." „Bespottelijk, absurd!" gaf Lavinia toe. „Lieve help, ik hoop, dat niemand van me verwachten zal, dat ik als oudste dochter en zuster de plaats van een moeder bij dit kind zal innemen! Ik zal meer dan genoeg te doen hebben, zander me ook nog met de kinderkamer te moeten bemoeien. Al de plichten van een vrouw des huizes zullen op mijn schouders rusten; ik zal voor het eten moeten zorgen en je weet, hoe lastig vader op dat punt is! Hij en die arme mama hadden nooit oneenigheid dan over het menu en de gebreken van de keuken meid. En we zullen allemaal ons best doen om vader te troosten, vooral jij en ik, Maggie; want Netta en Brenda en Joan zullen het druk genoeg hebben met haar lessen; ze moeten zooveel mogelijk profiteeren van het geluk, dat haar ten deel is gevallen een gouvernante te krijgen als juffrouw Martin, die tegelijkertijd zoo capabel is en zoo duur!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1