No. 275 Woensdag 24 Aipstns 1932 Be Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen wijl een mecanicien krankzinnig is gewor- den. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDBMA. Bureau: Long# Voretetraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. iU53. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSpHIJNT ELKEN WERKHAG, Abonnementen SJ s; Fes 3 tea» nes 2 - Losse nummers 3 -9 10.03 Prijs der Ad vette nU Sn: 1I regels 11.20, elke regel meer 30 cL BIJ abonnement belangrijke korting. Ernstige ziektegevallen te Dusseldorp In de afgeloopen week zijn 36 kinderen en zes volwassenen met buikloop in de ziekenhuizen te Dusseldorp opgenomen. Een kind is gestorven, de meeste overige gevallen zijn niet van kwaadaardigen aard. De meeste ziektegevallen kwamen in noodwoningen op het Heine-veld voor. Men schrijft de ziektegevallen aan de on voldoende sanitaire inrichting van deze woningen toe. Aan den anderen kant kan ook de ondervoeding de meeste bewo ners dezer noodwoningen zijn werkloos een rol spelen. De gezondheidspolitie heeft de noodige maatregelen getroffen, om een uitbreiding van de ziekte te voorkomen, waarbij er aan herinnerd wordt, dat in 1921 een epidemie is voorgekomen, toen 800 geval len van buikloop zich hebben voorgedaan, ten gevolge waarvan talrijke personen ge storven zijn. De sociale „lasten". Een geliefkoosde uitdrukking op vele vergaderingen. Ook in onze provincie. Een pracht-onderwerp voor demagogen van allerlei soort en richting. Het is zeker wel noodig, dat wij, Chris tenen, elkander voortdurend opwekken om de sociale dingen te zien, zooals zij bij het lidht van Gods Woord gezien moe ten worden. Er dreigt bier zoo licht ge vaar, idat wij ons laten besmetten door egoïstische en oer-liherale principes. De kosten der sociale voorzieningen worden door menigeen liever niet betaald. Er werken hier, ook in Christelijken kring, zooals de heer Van den Heuvel het dezen zomer nog te Zaamslag uitsprak, anti-sociale motieven. Ook is er de fout, dat „sociale lasten" alleen worden gezien als een voordeel voor den loontrekkende en als een nadeel voor den werkgevers. Maar zoo is het voor den Christen niet. Wanneer een Christen-patroon een knecht bij' ouderdom of ziekte en invalidi teit wegzendt zgnder zich verder om hein te bekommeren, zondigt hij. Dat zal ook Ds Kersten moeten erkennen. Werkgever te zijn, klein of groot, is een ambt te dragen van Gods wege gegeven. Dit ainbt legt een roeping op. De patroon heeft een verantwoordelijkheid tegenover degene, die hem dient. Een verantwoorde lijkheid, die hem van Godswege is ge geven. En een Christen mag zich aan die verantwoordelijkheid niet onttrekken, zoo als voorheen wel geschiedde. En nu is het wel duidelijk, dat vooral de kleine werkgever over het algemeen niet in staat zou zijn om dezen plicht tegenover die hem hebben gediend in zijn bedrijf te vervullen. Hij kan gelukkig zijn, doordat geen van die hem dienden in moeite komt door ziekte of invaliditeit. Hij kan ook ongelukkig zijn en de last zou voor hem alleen te zwaar worden. Alle verzekering nu dient om de lasten, die wij hebben te dragen, te verdeelen over velen. En het dragen dezer lasten daar door gemakkelijker te maken. De sociale verzekering helpt dus de par- troons in het dragen van hun verantwoor delijkheden, die hun van Godswege zijn opgelegd. Zij dient dus zoowel den werk gever als den werknemer. Zij is, zooals de N. 'Pr. Gr. Crt. op merkt, ook een zegen voor den patroon, inzonderheid voor den minder draag krachtige. Het is dus geheel verkeerd gezien de kosten der verzekering als een last te zien. Nu valt de vraag of tijdelijke verlich ting van deze „lasten" in moeilijke tijden als deze niet mogelijk is, te verstaan. Daarover is te praten. Alleen maar wij móét® de zaak prin cipieel 'blijven zien, zooals zij is. Polen en het verdraig van Ouchy. De officieuse „Gazeta Polska" van 22 dezer verklaart, dat Polen de uitnoodiging welke het ontving om toe te treden tot het in Ouchy gesloten douaneverdrag tusschen Nederland, België en Luxemburg, voorloopig niet positief kan beantwoorden Al te veel andere staten hebben hun standpunt ten deze nog niet bepaald en trots alle sympathie voor het verdrag, zoo verklaart het blad, wil Polen zich niet zonder meer bij een Europeesch econo misch blok aansluiten, dat mogelijkerwijs in tegenstelling met een ander zou kun nen geraken. Het toetreden van Polen tot het ver- drag kan intusschen in geen geval ge schieden op grond van het huidige Pool- sche douane-tarief, maar slechts op grond van het aanmerkelijk verhoogde tarief, dat spoedig afgekondigd en over ongeveer een jaar van kracht zal worden. Een geheim gehouden duikboot-ongeluk? De „Populaire" beschuldigt de Fransche regeering een duikbootongeluk verzwegen te hebben. Het betreft de duikboot „Argo", die op 19 Juli uitgevaren was voor duik- oefeningen. De boot heeft 18 uur onder water gelegen, voordat het gelukte den w&terballast weer te laten wegloopen. Een matroos is tengevolge van dien schrik aan hartverlamming overleden, ter- Grootse h werkverschaffingsplan. Volgens een bericht uit Santiago de Chili heeft de Chileensche regeering bij zondere maatregelen getroffen tot bestrij ding van de werkloosheid. Het plan is, honderdduizend arbeiders werk te verschaffen in de mijnen, fabrie ken, industrie- en landbouw, waar staats exploitatie zal worden toegepast. De regeering stelt hiervoor een bedrag van 170 millioen pesos beschikbaar, welk bedrag gedekt zal worden door verhoo ging van de belasting op de groote ver mogens, van de successierechten enz. Daling van het geboortecijfer in Polen. Volgens de jongste mededeelingen van het centraal bureau voor statistiek in Warschau over het afgeloopen jaar is gebleken, dat de bevolkingstoename is ge daald. Als oorzaak biervan wordt opge geven: het gering aantal huwelijken in verband met de economische crisis. In 1929 bedroeg het aantal geboorten 988.000, het volgend jaar 1.016.000, doch in 1931 slechts 966.000. Het aantal sterf gevallen is in de laatste jaren vrijwel sta tionair gebleven op bijna 500.000. Er valt derhalve een daling van het ge boortecijfer te constateeren. De doodvonnissen tegen de Nazi's. Moeilijkheden voor de Duitsche regeering. Adolf Hitler heeft aan de in het proces te Beuthen ter dood veroordeelde S.A.- leden het volgende telegram gericht: „Mijn kameraden! Tegenover dit monsterachtige bloed- vonnis blijven wij in onbeperkte trouw verbonden. Uw vrijheid is vanaf dit oogenblik voor ons een eerezaak. De strijd tegen een regeering, waaron der dit vonnis mogelijk is, is onze plicht." De oproep, dien Hitier naar aanleiding van het vonnis van Beuthen in de Völki- sche Beobachter beeft gepubliceerd, luidt als volgt: „Bijna op denzelfden dag, waarop de moordenaars en folteraars onzer Ohlauer partijgenooten er met geringe straffen af kwamen, hebben de rechtbanken van den heer von Papen vijf nationaal-socialisten ter dood veroordeeld. Mijnheer von Papen, uw bloedige objec tiviteit ken ik niet. Ik wensch het natio nale Duitschland de overwinning toe, en zijn Marxistische vernielers en verdervers de vernietiging. Door deze daad is onze houding tegen over dit „nationale kabinet" definitief uit gestippeld. De heer von Papen kan rustig dergelijke bloedraden tegen onze beweging instellen, de kracht der nationale ople- leving zal dit systeem er zoo zeker onder krijgen, als zij het Marxisme, ondanks de pogingen om het te redden, toch vernie tigen zal. Ten aanzien van dit ongehoorde bloed- vonnis bestaat er voor ons voorgoed slechts één levensinhoud: strijd en nog maals strijd. Hierop heeft de rijksregeering en de Pruisische regeering zich verplicht gezien de volgende verklaring te publiceeren: „Hierdoor gedwongen door daden van geweld gepleegd in den binnenlandschen politieken strijd, waardoor 't aanzien van het Duitsche rijk ernstig wordt bedreigd, heeft de rijkspresident op voorstel van de rijksregeering de zwaarste straffen tegen politieke terreur uitgevaardigd. Van het oogenblik af waarop de betreffende ver ordening in werking trad, moest zij op ge lijke wijz9 worden toegepast tegen ieder een die zich aan schending van het recht of de wet schuldig maakt, onafhankelijk van den persoon of de partij. De rijksre geering zal indien mogelijk van alle machtsmiddelen waarover de staat be schikt, gebruik maken om de voorschrif ten van het recht op onpartijdige wijze toe te passen. Zij kan niet dulden, dat de een of andere partij zich tegen haar instruc ties verzet. Evenmin zal de Pruisische staatsregeering zich door een politieken druk laten weerhouden in het uitoefenen van haar plicht, te onderzoeken of ze in het voorliggende geval van haar recht tot begenadiging der veroordeelden gebruik kan maken. De hartstochtelijke verwijten welke tegen de te Beuthen gevelde vonnis sen zijn gericht, zouden moeten worden gericht tegen diegenen die eigenlijk ver antwoordelijk zijn voor de bloedige inci denten en niet tegen de autoriteiten welke in het belang vein de gemeenschap tot het nemen van zoo strenge maatregelen heb ben moeten besluiten. De rijksregeering zal elke poging de grondslagen van het recht aan te tasten, de politieke harts tochten opnieuw op te zweepen, weten te onderdrukken." Na de opwinding in verband met de doodvonnissen te Beuthen, was het giste ren weer rustiger in geheel Opper-Sile- zië. Van de zijde der Silezische S.A.-leiders wordt verklaard, dat de discipline onder him leden gewaarborgd is. Mocht het vonnis toch worden uitgevoerd, dan zou van te voren niet kunnen worden vastge steld, hoe men in nationaal-socialistische kringen hierop zon reageeren en wat de gevolgen van een en ander zouden kunnen zijn. Aan de echtgenooten der veroordeel den is gelegenheid gegeven haar mannen nog gisteren te bezoeken. Frankrijks zielental. Uit de cijfers van de volkstelling blijkt, dat op 8 Maart 1931 Frankrijk een be volking telde, van 41.834.923 zielen. In vijf jaar tijds is dit dus een bevolkinge toename van 1.091.026 inwoners. Deze bevolkingstoeneming zou al zeer gunstig mogen worden genoemd, zoo niet een groot deel daarvan op rekening moest worden gesteld van het steeds toenemend aantal vreemdelingen. Het aantal vreem delingen is namelijk in dien tijd toegeno men van 2.505.047 tot 2.890.923. De toe neming van bet Fransche element is dus slechts 705.150 of gemiddeld een 140.000 per jaar. Frankrijk is wel sinds een aantal jaren over het doode punt heen maar het be volkingsoverschot blijft nog abnormaal laag en in de thans aangebroken periode zal dat verschijnsel er nog heel wat on gunstiger gaan uitzien, aangezien de tijd aanbreekt van verminderde huwelijken tengevolge van de uiterst geringe geboor tecijfers tijdens de oorlogsjaren. De cijfers zijn al bijzonder ernstig wan neer men let op de verdeeling der bevol king over de verschillende departementen. Het blijkt dat in 46 departementen de be volking is toegenomen, doch in 41 vol strekt is achteruit gegaan. Die laatste de partementen ziitoi juist de landbouwgebie den en de achteruitgang van de lande lijke bevolking en het voortduren van den trek naar de groote steden en naar de nijverheidscentra komt duidelijk te voor schijn. Men hoopit wel, dat op het oogenblik de langdurige crisis een terugvloeiing naar het land zal verwekken, maar zeker is dit nog niet. De trek naar de groote steden duurt niet alleen voort, maar wordt ook steeds grooter. Parijs is bijvoorbeeld niet ver groot door annexatie doch niettemin steeg het inwonerstal, dat in 1881 slechts 2.799.329 bedroeg, in 1931 tot 4.933.855 en het aantal inwoners heeft thans de 5 millioen reeds overschreden. Bijna een verdubbeling dus. De onmiddellijke omge ving de banlieue, die in 1881 nog maar een half millioen inwoners telde is thans reeds tot 1.365.616 zielen gestegen. Daar staat tegenover een langzame ont volking van het Plateau Central en van Zuid-W est-Frankrijk. Dit verschijnsel verontrust ook de eco nomisten, die de verhouding van indu strie en landbouw, waarop de Fransche welvaart gebaseerd is, verbroken zien. De ophooping der bevolking in de groote steden, vooral de belangrijke aantrek kingskracht van Parijs, heeft niet alleen belangrijke economische consequenties, maar uit meer dan één oogpunt is ze een groot gevaar geworden. Korte berichten. In Spanje zal de politie versterkt worden. De minister van binnenl. zaken heeft verklaard, dat hij bij het parlement een wetsontwerp zal indienen tot het aanstellen van ruim 2500 nieuwe politie mannen. In de laatste dagen zijd te Neukir- chen-Bluyn aan den beneden-Rjjin een aantal ernstige typhus-gevallen geconsta teerd. Het aantal zieken bedraagt zes, van wie er een intusschen gestorven is. Ver schillende verdachte personen zijd in het ziekenhuis opgenomen. De oorzaak van de besmetting kon tot nu toe niet worden vastgesteld. Gisteren is een brutale overval ge pleegd op de Lappaspaarbank te Helsing- fors. Toen de kassierster 's ochtends vroeg de deur wilde openen, werd zij overvallen en bewusteloos geslagen. De roover slaag de erin met de kas, die een bedrag van 300.000 Finsche marken bevatte, te ont komen. In de textielindustrie van het ge bied Diiren-Euskirchen is tusschen werk gevers en arbeiders overeenstemming be reikt over een nieuw loontarief. waardoor de bestaande loonen met 6 pet. verlaagd worden. Zoowel de werkgevers als de werk nemers, betrokken bij het dreigend con flict in de textielindustrie van Lancashire, hebben de uitnoodiging van den burge meester van Manchester aanvaard tot een bespreking op Woensdag. Het Van Heutsz-monument te Batavia. Velen zullen gistermorgen tusschen 11 en 12 uur de radio hebben aangezet om te luisteren naar de plechtigheid der onthul ling van het Van Heutsz-monument te Ba tavia. De daarbij gehouden redevoeringen, welke door Hilversum en Huizen zijn her- uitgezonden, zijn over het algemeen goed te verstaan geweest. Als eerste spreker heeft jhr mr B. C. de Jonge, gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, het woord gevoerd. Hij zei o.a.: Van Heutsz staat reeds ver van ons af, maar toch is hij ook dicht bij ons, want hij heeft een mijlpaal geplaatst in de ge schiedenis van Nederlandsch-Indië, een grondslag gelegd, waarop is voortge bouwd, een politiek gevoerd, die sindsdien onafgebroken is voortgezet; een politiek, die meer dan ooit te voren de welvaart, het geluk en de ontwikkeling van land en volk heeft bevorderd. Wij moeten ook erkennen, dat hij het is geweest, die het huis van onze Indische samenleving heeft opgetrokken, waarin wij thans wonen. En wanneer wij dat ge bouw, zooals het zichzelf zal ontwikkelen in de toekomst, willen begrijpen, dan zul len wij niet kunnen nalaten ook de fun damenten even te onderzoeken en dan zul le wij aan die fundamenten en grondslag- gen Van Heutsz vinden. Daarom is het een goede gedachte ge weest om het monument van Van Heutsz hier ter plaatse te onthullen en ik maak van deze gelegenheid gebruik, vervolgde de G.-G., het comité deswege dank en hul de te brengen, zoomede al degenen, die daaraan op verschillende wijzen hebben meegewerkt. Thans ga ik over tot het onthullen van het monument, met den wensch, dat het in lengte van dagen getuige moge wezen van mijn grooten voorganger Van Heutsz, en er toe moge bijdragen zijn grooten naam levendig te houden en zijn groote betee- kenis steeds beter te doen begrijpen, en tevens met den wensch, dat het tot in lengte van tijden moge uitzien op een ge lukkig, voorspoedig en welvarend Indië en getuige moge zijn van volkswelvaart en voorspoed, waaraan ook het leven van Van Heutsz gewijd was. Hierna heeft de G.-G. het monument onthuld. De door zijn adjudant aangedragen krans heeft hij eigenhandig bij het monu ment neergelegd. Tegelijkertijd klonk het Wilhelmus. Het was een zeer plechtig oogenblik. Z.Exc. en zijn adjudant traden daarna achteruit en sloegen aandachtig de beel tenis van Van Heutsz gade. Na den G.-G. hebben nog enkele heer en gesproken. Binnenland. Het Ghr. Nat. Vakverbond over het rap- port-Welter. Voorstellen voor de Kamer van Koophan del te Middelburg. De nood in den tuinbouw. Zondagssluiting der café's te Seroosker- ke (W.). De stand der landbouwgewassen. Buitenland. Typhusgevallen te Dusseldorf. Het proces te Beuthen. Roering in Duitschland. Jaarvergadering der N. C. G. 0. V. Gisteren en vandaag kwam te Deventer de Nationale Gchristelijke Geheelonthou- dersvereeniging onder voorzitterschap van Dr J. R. Slotemaker de Bruine in jaarver gadering bijeen. Vertegenwoordigd waren ongeveer 115 afdeelingen. Uit het jaar verslag van den secretaris, Ds D. van Krevelen, bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar met 460 leden vooruit ging, zoodat het totale ledental op 1 Mrt j.L bedroeg 11736. Het verslag van den penningmeester, Ds J. Henri Ledeboer, sloot met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 21246,54. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Een aantal voorstellen werden behan deld betreffende de propaganda onder de verschillende volksgroepen, het toepassen van de Drankwet, de zorg voor de jeugd, verpleging van drankzuchtigen enz. Ook kwamen verschillende wensehen te berde betreffende de uitgave van geschriften. Dinsdagavond had een openbare sa menkomst plaats in de Groote Kerk te Deventer, in welke voorgingen Prof. Dr Slotemaker de Bruine en Ds J. F. Berkel van Apeldoorn. Vanmorgen werd een referaat gehouden door den heer D. G. A. Bout, geestelijk verzorger in de kampementen der tewerk- gestelden over: „Welke ervaringen doen wij als drankbestrijders op bij degenen, die te werk worden gesteld?" Hierna werd de jaarvergadering ge sloten. Arbeid In broodbakkerijen. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft vergund, dat in verband met de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks door hoofden of be stuurders en door bakkersgezellen op Woensdag 31 Aug. 1932, om 3 uur des voormiddags met den bakkersarbeid wordt aangevangen. Bovendien mag voorzoo ver betreft broodbakkerijen, aan welke een vergunning als bedoeld in art. 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend op dien dag reeds te 1 uur des voormid dags met arbeid, bestaande in het gereed maken van deeg en ovens, worden aange vangen. Voorts heeft de minister aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks vergund, dat op Woensdag 31 Augustus 1932, deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: le. van half acht uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd; 2e. van acht uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. De nood in den Tuinbouw. Naar gemeld wordt, heeft de zeer ern stige toestand in verschillende itakjken van tuinbouw de Regeering gedurende den laatsten tijd bezig gehouden. Nu zij dezer dagen alle benoodigde adviezen ont vangen heeft, zal zij zeer binnenkort haar eindoordeel in dezen vormen. Russische delegafie hier geweigerd? Het persbureau Vaz Dias meldde gis teravond via Kovno uit Moskou: Naar hier ter stede officieel verluidt is aan de Russische delegatie voor het we reld-anti-oorlogscongres te Amsterdam door de Nederiandsche regeering geen toe stemming verleend Nederland te bezoeken. Met betrekking tot de vraag of de re geering in deze richting een beslissing ge nomen heeft, was het ons aldus V. B. gisteravond bij informatie niet moge lijk inlichtingen, t© verkrijgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1