No. 273 Maandag 22 Dagblad voor de Provincie Zeeland Zij" Crème Buitenland Transpireerende Voeten, Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goe». Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. DeZeeu VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnemen'srrljsi Per 3 maanden, franco Bcr past. Loese nummers - f 0.0 Prijs der AdvertenflSn; 1I regels 11.20, elke regel meer 30 ct. BIJ abonnement belangrijke korting. Offervaardigheid. Het merkwaardige in onze dagen is, dat een ieder voor bezuiniging is en dat het in raden en staten toch zoo moeilijk valt om bezuinigingsvoorstellen door te zetten. Dat komt omdat ieder voor be zuiniging is ten koste van een ander. In het algemeen is een ieder voor vereenvoudiging der rijkshuishouding. Maar als er sprake komt van de ophef fing der eene of andere inrichting of school of beperking van eenigen dienst, volgen aanstonds protesten. Overal elders is de bezuiniging mogelijk maar juist niet op deze bepaalde plaats. Ons volk moet er zich echter van door dringen, merkt de „N. Pr. Gron Crt" op, dat zonder offervaardigheid het budget niet in evenwicht kan komen. Zal het goed wezen, dan moet een ieder bereid zijn den ander in de bezuiniging voor te gaan. Het Engelsche volk heeft in dit opzicht een schitterend voorbeeld gegeven. Daar is de toestand ook moeilijk, maar er zijn vele blijken van echt nationalen zin. Een zin, die in ons land en onder ons volk wel eens te veel ontbreekt. De eisch der offervaardigheid doet be rusten ook als er fouten worden begaan, die natuurlijk niet kunnen uitblijven. Als ieder een veilig plekje om zich heen wil hebben, blijft heel Nederland veilig d.w.z. in hooge mate onveilig. Alweer slecht op de hoogte. De behandeling der afdeeling onderwijs in het rapport-Weiter deed „Het Volk" schrijven: Zes openbare en vier bijzondere hooge- scholen is voor een klein land als Nederland in hooge mate belachelijk. En de ar. „Rotterdammer": Iedereen weet, dat het onderhouden van vier openbare Universiteiten, (hier bij tellen wij dus ook de stadsuniversi- teit te Amsterdam), ongerekend dus de speciale hoogescholen te Delft, Wage- ningen en Rotterdam, zeer zwaar op ons volksinkomen drukt In deze tijden zeker te zwaar. „Het Volk" merkt naar aanleiding hier van op: Waarom verzwijgt de „Rotterdammer" dat Nederland naast de openbare ook bijzondere, uit de staatskas gesubsidi eerde, hoogescholen bezit? Moet zelfs het Welter-rapport worden aangegrepen om het bijzonder onderwijs een extra voorsprong te verschaffen? Het roode blad moest zich schamen: Weet het dan niet, dat de zoogenaamde subsidie, welke de Vrije- en de R.-K. Uni versiteit genieten van staatswege belache- lijk miniem is? Hei einde van de conferentie van Ottawa. Zoo is dan de veelbesproken en in som mige kringen ook veel-becritiseerde con ferentie van Ottawa ten einde. Het orgaan van de Britsche labour- partij kan slechts bitter weinig bemoedi gend constateeren, dat het resultaat der conferentie van Ottawa is, dat niemand tevreden is gesteld. De genomen besluiten zijn volgens het blad allemaal slechts lap werk. By" monde van den Britschen minister voor de dominions, Thomas, die van Ot tawa uit de radio-tentoonstelling te Lon den met een rede door den ether opende, is het succes der conferentie van Ottawa echter verzekerd. „Alle vertegenwoordigers van het Brit sche wereldrijk hebben hun speciale be langen ondergeschikt gemaakt aan het al gemeen belang", zeide Thomas. De groote moeilijkheden, die zich tegen het einde der conferentie voordeden, be troffen vooral de regeling met Canada, want practisch was met al de dominions een overeenkomst bereikt, behalve met Canada. Het groote punt, dat met dit land nog in het reine viel te brengen, gold den eisch van dit dominion inzaike bescher ming tegen Russische mededinging op de Britsche markt. Volgens een Reuter-bericht hebben de voornaamste voordeelen, die Canada van de overeenkomst met Engeland zou heb ben, betrekking op zuivelproducten, ap pelen, spek, vee, aardappelen en graan. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoen de middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. De formule betreffende de dumping, noemt Rusland niet, maar spreekt slechts van „concurrentie, gecontroleerd door den staat." De „Daily Mail" kondigt intusschen op zegging van de bestaande Britsch-Russi- sche handelsverdrag door Engeland aan en vervanging daarvan door een nieuwe overeenkomst, waarmede Canada echter niet ten volle de verlangde concessie zou hebben verkregen. Wat Ierland betreft, dit schijnt het eenige land te zijn, waarmee geen eind- accoord kon worden bereikt. Overeenkomst tusschen Rusland en Japan? In politieke kringen te Washington wordt verzekerd, dat tusschen Japan en Rusland een overeenkomst is gesloten, waarin de rechten en belangen van beide landen in het. verre Oosten opnieuw vast gesteld zijn. Rusland verplicht zich, Mandsjoerije te erkennen, zoodra dit door Japan is ge schied. Japan daarentegen zou zich ver plicht hebben, de rechten van Rusland op den Chineeschen Oosterspoorweg te er kennen en de Russische belangen in Mandsjoerije en Mongolië te beschermen. Verder heeft Japan zich verplicht, de troepenbewegingen en militaire operaties in de buurt van de Russisch-Mandsjoerij- sche grens zooveel mogelijk te beperken. Een officiëele bevestiging van dit be richt is echter nog niet ontvangen. Massavergiftiging In Lotharingen. Te Mörkhingen in Lotharingen hebben zich talrijke gevallen van vergiftiging voorgedaan door levensmiddelen. Dertig onderofficieren van het aldaar in garnizoen liggende artillerie-regiment moesten naar het hospitaal van Nancy worden overgebracht. Ook talrijke gezinsleden van officieren zdjn ernstig ziek geworden. Het door de politie ingestelde onder zoek bracht aan het licht, dat uit een ban ketbakkerswinkel bedorven gebakjes ge leverd zijn. De schuldige banketbakker is gearresteerd. Amerika en Rusland. De kwestie van de erkenning der sov- jetregeering door de Vereenigde Staten is opnieuw aan de orde gebracht, door het dezer dagen bekend geworden feit, dat kort voor het vertrek van den Amerikaan- schen minister van buitenlandsche zaken Stimson uit Genève in het afgeloopen jaar Litwinoff een proefballon dienaangaande heeft opgelaten. De Russische en Amerikaansche gede legeerden hebben daarop een bespreking gehouden, in den loop waarvan Litwinoff werd gevraagd, of de sovjet-regeering in geval van een erkenning door de Vereenig de Staten, bereid zou zijn, de derde inter nationale af te schaffen, en een einde te maken aan haar propaganda in de Ver eenigde Staten. Litwinoff antwoordde, dat de sovjet-regeering zich bereid zou ver klaren, af te zien van elke propaganda in de Vereenigde Staten, doch dat zdj de derde internationale niet kon afschaffen daar deze geheel afgescheiden is van de regeering. De boerenstaking in loba. De staking van boeren in den staat loba duurt nog steeds voort en de stad Sioux-City, het centrum van de beweging, verkeert zoo goed als in staat van beleg. Duizenden boeren houden nog steeds hun producten van de markt, in de hoop, er betere prijzen voor te maken, en belet ten anderen boeren hun voorraden aan te voeren. Pogingen van de politie om de barri caden, die de boeren hadden opgeworpen over de toegangswegen naar de stad, op te mimen, mislukten, want steeds werden op andere plaatsen weer nieuwe versper ringen gebouwd. Slechts kleine hoeveelheden levensmid delen kunnen per trein worden aange voerd. In de stad begint men dan ook reeds het gebrek aan levensmiddelen te voelen. Insectenplaag boven New-York. Nauwelijks is de hittegolf uit New-York weggetrokken of een nieuwe plaag komt de bewoners teisteren. De scherpe Oosten wind heeft uit de richting van Long Is land geweldige zwermen insecten, witte mieren en muggen naar de stad gedreven. Deze lastige insecten hebben een aanval gedaan op het publiek en ernstige ver- keersbelemm eringen veroorzaakt. De in secten zetten zich vast op de kleeren der voorbijgangers; ooren, neus en oogen on dervinden zeer veel hinder. Voor de chauffeurs werd het uitzicht belemmerd. In de avonduren waren de straatlantaarns en lichtreclames verduisterd tengevolge van de groote zwermen insecten, zoodat het gevaarlijk was om op straat te komen. Een afdoend middel om deze insecten te verdrijven heeft men tot nu toe niet ge vonden. Ernstig spoorwegongeluk. Zaterdagmiddag tegen zes uur is op het station Stralsund een spoorwegongeluk gebeurd. Een voortrein van den Berlijn- schen sneltrein botste tegen een op het station staande rangeerlocomotief aan. De schok was zóó hevig, dat beide locomotie ven ernstig werden beschadigd en dat van den voortrein vele vensterglazen kapot sprongen. De machinist en de stoker van de rangeerlocomotief werden met zware verwondingen naar het ziekenhuis ge bracht. Van den voortrein werden 31 per sonen licht gewond. Fascisme In Engeland. De Londensche Daily Herald (blad der Labourpartij) weet mede te deelen, dat de partij van het uit de Labour Partij getre den Lagerhuislid, Sir Oswald Mosley, de eenigen tijd geleden opgerichte „Nieuwe Partij", binnenkort zal beginnen met het werven van stormafdeelingen en met een .krachtige fascistische propaganda-actie in geheel Engeland. Mosley zal binnen een of twee weken van het continent terugkee- ren om de noodige voorbereidingen te treffen. De leden van de stormafdeelingen welker bestemming voorloopig wordt aan gegeven als ter bescherming van partij vergaderingen tegen communistische sto ringen, zullen gekleed zijn in zwarte hem den. Hevige aardbeving. Zaterdag werden in het district Ordu- bad (Rusland) hevige aardschokken waar genomen. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de haard van de aard beving zich in Nachitschewan bevond. In dit gebied is enorme schade aangericht. Talrijke huizen zijn verwoest. Het aantal dooden schat men tot dusver op 26 tot 30. Hulpmaatregelen voor de dakloozen zijn getroffen. Korte berichten. De buitengewone hitte, die Vrijdag in Engeland heeft geheerscht, heeft ver scheidene slachtoffers gemaakt. Op ver schillende plaatsen zijn zeven menschen om het leven gekomen. Op het vliegveld LeipzigMockau is het reclame-vliegtuig van een fabriek van gebreide goederen te Zwickau neer gestort. Toen het toestel op den grond te recht kwam, vloog het in brand. De pi loot en zijn monteur kwamen om het leven. Te Bagdad is een hevige hitte de be volking komen teisteren. De temperatuur in de schaduw bedroeg 119 gr. Fahrenheit. i Naar van welingelichte zijde ver luidt, zal president Hoover op de 26 Aug. a.s. bijeenkomende conferentie inzake de depressie den aldaar bijeenkomenden in- dustrieelen leiders ter instandhouding van de koopkracht voorstellen onmiddel lijk een werkweek van 5 dagen in te voe ren. Op een bijeenkomst van de textielfe deratie van Radcliffe, welke alle syndi caten der textielindustrie omvat, is be sloten het bevel van het centraal comité om heden tegen de volgende week een sta king aan te kondigen, niet op te volgen. 3000 arbeiders werken in de stad en om geving, waar dë werkgevers behoorlijke loonen betalen. Te Berlijn is de afkoeling pas Zon dagavond ingetreden. Bij het zwemmen in de talrijke meren rondom Berlijn zijn, voor zoover tot nu toe bekend, twaalf per sonen verdronken. Ook het drukke verkeer heeft ongelukken veroorzaakt, waarbij 4 personen zwaar werden gewond. Do hittegolf voorbij. De filiaal-inrichting van het Kon. Ne der!. Meteorologisch Instituut meldt: 91 In bosch en duin, Op hei en strand: De huid wel bruin, Maar niet verbrand! De zeer hooge temperaturen van Vrij dag zijn te Amsterdam Zaterdag niet overtroffen. Het maximum bedroeg in den Hortus Botanicus 32.9 gr. G. tegen 33.7 gr. G. op Vrijdag. De verwachting maakt het waarschijn lijk, dat het in de eerstvolgende dagen niet weer zoo heet zal worden. Als hittegolf is deze periode dus van korten duur geweest. Al is het absolute maximum slechts zeer weinig beneden dat van Juli 1923 gebleven, de nacht tusschen de twee heetste dagen was koeler dan des tijds. Toen is er een nacht voorgekomen met als minimum van 22.6 gr. G. (dat is 73 gr. Fahrenheit), terwijl het minimum; thans in den nacht van Vrijdag op Zater dag 20.5 gr. G. (dat is 69 gr. F.) bedroeg. Invoer van buitenlandsch fruit. Namens de gezamenlijke importeurs van zuidvruchten en appelen, den bond van Nederlandsche grossiers in versche zuidvruchten en aanverwante artikelen, alsmede de vereenigde exporteurs van groenten, aardappelen en fruit is aan den Minister van Oeconomische Zaken en Ar beid een adres gericht, waarin wordt ver zocht, niet te handelen naar het advies der drie Centrale landbouworganisaties, inzake verhooging van invoerrechten van versche appelen en contingenteering. Schap envleesch voor de soldaten De drie Centrale Landbouworganisaties berekenen in een adres aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid, dat er in de huidige omstandigheden hier te lande een belangrijk overschot is aan schapenvleesch van ruim 1 millioen K.G. Dit overschot zal, zoo betoogen zij, wel eenigermate kunnen worden verminderd, indien aan leger en vloot naast rund vleesch ook schapenvleesch zou worden verstrekt. Wat de kosten betreft, behoeft hiertegen hun inziens geen bezwaar te bet- staan, aangezien de prijzen van schapen en rundvleesch resp. bedragen f0.40 tot f 0.45 per K.G. en f 0.50 tot f 0.60 per K.G. Adressanten verzoeken daarom den mi nister deze aangelegenheid met zijn ambt genoot van Defensie te willen bespreken, in dien zin, dat aan leger en vloot naast rundvleesch ook schapenvleesch zal wor den verstrekt. Een onwillige gemeenteraad. De raad der gemeente Ridderkerk heeft Vrijdagavond wederom, en thans voor de derde maal, verworpen een voorstel van B. en W. tot heffing van een straatbelas ting. De heffing dezer belasting is door Ged. Staten voorgeschreven en de goed keuring van de gemeente-begrooting voor 1932 hangt hiervan mede af. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan het gemeentebestuur bericht, dat geen kasgeldleeningen, die de gemeente thans absoluut niet missen kan, meer zul len worden verstrekt, zoolang niet aan het verlangen van Gel. Staten is voldaan en zoolang de begrooting niet is goedge keurd. Snijboonen als veevoeder. Deze dagen zijn aan de veiling te Papen veer twintig motorschuiten met snijboo nen aangevoerd. Beneden twintig cent per zak. wordt niet geveild. Geen enkelen kooper wilde dezen prijs echter betalen, zoodat dus niet geveild is. De snijboonen zijn toen als veevoeder verkocht voor twee cent per zak. Vrijdag waren opnieuw een twintigtal schuiten voor den wal. Maar de koopers bleven weg. En opnieuw ging het product der tuinders als veevoeder van de hand. Twee cent per zak. Aan de Centrale Veiling te Ter Aar heerscht de laatste dagen een schier hope- looze toestand. Reeds in de laatste dagen der vorige week bleven tienduizenden kilo's snij boonen onverkocht Woensdag werd de veiling slechts bezocht door enkele groen tehandelaren en Donderdag kwam zelfs geen enkele kooper opdagen om de pro ducten der ongeveer 600 aangesloten tuin ders af te nemen. De tuinders hebben thans de pluk stop gezet, om althans het plukloon te be sparen. Massa's tomaten onverkoopbaar. Door de groote aanvoeren en de ver- Binnenland. Wetsontwerp tot regeling van de huis- dustrie. De regeering en het bouwbedrijf. Werkloozensteun in natura? Snijboonen èn tomaten onverkoopbaar. Buitenland. De conferentie van Ottawa gesloten. Rusland onderhandelt met Japan en Am- rika. minderde vraag waren Vrijdag aan de Westlandsche veilingen groote partijen tomaten onverkoopbaar. Aan een van de grootste veilingen gingen 50.000 K.G. to maten onverkoopbaar door het mijntoe- stel heen, waarna zij moesten worden vernietigd. Regeering en bouwbedrijf. In aansluiting aan de mededeelingen betreffende de bespreking op het Dep. van Binnenlandsche Zaken met de organisa ties van werkgevers en werknemers weet het Hbl. nog de volgende bijzonderheden te melden: Bij monde van den heer B. van Eeste ren, voorzitter van den Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland, werd aan de regeeringscommissie verslag uitge bracht van de besprekingen, welke tus schen patroons en arbeidersbesturen wa ren gevoerd. Aangezien partijen nog geen overeenstemming hadden bereikt over het percentage, waarmede de loonen zouden worden verlaagd, heeft de commissie als haar meening medegedeeld, dat deze ver laging inderdaad 15 pet. zal moeten zijn, wil het tot credietverleening kunnen komen. Zal het zoover komen, dan is de regee ring bereid de werklooze bouwvakarbei ders te behandelen als crisiswerkloozen en een subsidie te verleenen aan dewerk- loozenkassen van meer dan 100 pet. Deze beide toezeggingen werden door een der leden van de commissie geschat op een bedrag van f10 millioen. De grondprijs zal bij de uitvoering van nieuwe bouwplannen nader onder de loupe worden genomen. Als percentage van de rente voor de voorschotten, door de regeering te ver leenen, werd als maximum genoemd 5 pet In ieder geval zal het niet meer be dragen dan het bedrag, dat het Rijk zelf moet betalen. Het bereids toegezegde to taalbedrag van f20 millioen blijft ge handhaafd. De commissie heeft vervolgens beide groepen in eigen kring laten beraadsla gen en daarna ieder afzonderlijk gehoord. De regeering is van plan om arbeiders groepen, die niet willen meewerken aan verlaging van de bouwkosten, niet in aanmerking te doen komen voor extra subsidie ten bate van de werkloozenkas- sen en hen ook niet te brengen onder de crisisregeling. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat de gemeenten dergelijke groepen niet op an dere wijze zullen steunen. Directie van den Arbeid. Naar het „Hbld." verneemt, zou den heer G. J. Ph. Zaalberg, met ingang van 27 Augustus a.s. ontslag worden verleend als directeur-generaal van den Arbeid. Dt ir A. H. W. Hacke, districtshoofd in de arbeidsinspectie Groningen, zal dgn heer Zaalberg opvolgen. De heer Hacke, schrijver van het in December van het vo rige jaar verschenen boekwerk: „De so ciaal-economische beteekenis der arbeids wet", is, zoo het blad zich niet vergist, de jongste der districtshoofden. Naar verder verluidt, zal de heer Zaal berg belast worden met de directie van de N.V. Mij. tot behartiging van de Nat. Scheep vaar tbelangen, welke volgens de wet tot steun aan de scheepvaart in op richting is. Generaal Snijders 80 jaar. Het is bekend, dat Generaal G. J. Snij ders op 29 September a.s. zijn 80sten ver jaardag hoopt te herdenken en dat zich bij verschillende groepen van de bevolking comité's hebben gevormd om den jubila ris bij die gelegenheid te huldigen. Als blijk van waardeering voor alles wat hij gedaan heeft voor de Nederland sche en Nederlandsch-Indische lucht vaart, heeft zich een voorloopig comité gevormd met het doel generaal Snijders iets aan te bieden waardoor zijn naam blijvend daaraan zal worden verbonden. Zij hadden gedacht dit te doen door het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1