No. 272 Zaterdag 20 Acpstus 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Vl eeV ai BIRTHS EERSTE BLAD. HF" VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Des Unie-collecte. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Binnenland. Voeten \etten op. ,11 i\i\eit Dit nummer bestaat uit 2 bladen Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEXOA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratis No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, 3.~ Losse nummers c 0,05 Prijs der AdvertentlBn; 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 cL Bi] abonnement belangrijke korting. Collecte?In dezen tijd collecte? zoo vraagt misschien menigeen. Ja, in dezen tijd collecte. Juist in dezen tijd, nu allerlei moeilijkheden zich voor doen, want nu komt het er op aan of er bereidheid is een dankoffer te brengen. Als alles naar weosch gaat, als de ham- del vlot verloopt, als landbouw en vee teelt rendabel zijn, als bet geld een be hoorlijk rendement oplevert, o, dan be- teekent het niet veel om den collectant een bedrag ter hand te stellen en daarmede het burgerfatsoen op te houden. Maar als alles tegenloopt, als de in komstenbron begint uit te drogen en de handel niet marcheert, als het boerenbe drijf geen winst oplevert en het kapitaal aan alle kanten afbrokkelt, dan wordt bet inderdaad een kunst om te geven. Want dan wordt de levensbeschouwing op de proef gesteld en blijkt het uit onze daden of deze in ons een stuk werkelijk heid dan wel een fraaie theorie is. En daarom is juist in deze dagen de Uniecollecte zoo goed. De Uniecollecte wijst ons terug naar de dagen van 1878 toen het zwaard werd op geheven boven de Vrije Christelijke 6chool en zij met ondergang werd bedreigd. Toen stond op het spel de toekomst van de jeugd der Nederlandsche Christen ouders. En met een traan in het oog hebben zij het plechtig den God van den doop hun ner kinderen gezworen, dat Zijn zaak hun zaak was, gelijk hun zaak de Zijne, en dat ze niet zouden rusten voor het verst afwonend kind van Christelijk Ne derland een plaats bereid zou zijn op een Christelijke school. Die belofte hebben zij, zij het met zon den en gebreken en onder velerlei tekort komingen, gestand gedaan en God van den hemel heeft het Zijn knechten doen gelukken. Zullen wij, het gedoopte kroost, om wiens toekomst een traan in het oog van ons voorgeslacht heeft gepareld en om wiens vrijheid dat voorgeslacht den strijd heeft aangebonden, weigeren de gelofte gestand te doen? Dat kan immers niet. Dat ware trouwbreuk aan onze voor ouders, dat ware verbondsbreuk aan on zen God gepleegd. Neen, juist nu, nu bet liberalisme, dat toen de vrijheid bekampte, in socialisme en communisme is overgegaan en de leus „godsdienst in de binnenkamer" der libe ralen in een „ni Dieu et ni maitre" (geen God en geen meester) der revolutiemannen is ontaard, juist nu gevoelen we ons te meer gedrongen het werk onzer vaderen voort te zetten en het monument onzer vrije Christelijke school voor afbrokkelen te bewaren. In het Koninkrijk Gods heeft deze school zulk een belangrijke plaats. Zij sluit zich aan bij den doop ,dle tot gehoorzaamheid verplicht aan Gods ordi nantiën, zij helpt de grondslagen leggen, noodig om een goed staatsburger te zijn en zij handhaaft het verband met de op voeding der ouders. En meene nu niemand, dat, nu er de zoogenaamde financieele gelijkstelling is, de school zich wel bedruipen kan en Uw gave niet meer behoeft. Geen sprake van. Zelfs als dat zoo ware, dan zou er nog gneoeg te bedenken zijn in verband met school en onderwijs om nuttig gebruik van de gelden te maken en zou de tra ditioneels collecte volkomen zijn gemoti veerd, niet slechts om haar historische beteekenis, doch ook om haar practisch nut, doch met dit bedenken behoeven we ons vooreerst nog niet te vermoeien, om dat er nog zeer veel geld noodig is om allerwege bloeiend Christelijk onderwijs te doen zijn. Collecte? Eigenlijk geen collecte, maar een offer wordt van U gevraagd'. Een offer, waar het hart In geproefd wordt. We geven toe: het Zijn thans moeilijke tijden. Doch naarmate de tijdien zwaar der zijn zal het karakter van het offer beter uitkomen. En toch, bij alls moeilijkheden, dia over ons komen, zijn wij, vergeleken bij andere volken, nog rijk bevoorrecht en van die bevoorrechting moge ook de naderende Uniecollecte doen blijken. Want het is niet onze, maar het is Gods zaak waarom het gaat en Zijn zaak mag nooit door ons de dupe van tijds omstandigheden worden gemaakt. De vlucht van prof. Piccard. Nadat prof. Piccard en zijn medewer ker ix. Cosijns, hun intrek in een hotel hadden genomen, stelden zij eenige pers vertegenwoordigers in de gelegenheid, een kort onderhoud met hen te hebben. Prof. Piccard deelde mede, dat hij temperatu ren ver onder nul had getrotseerd, een wonderlijken dag had gehad, spoedig naar huis terug dacht te keeren, reeds een te legram met gelukwenschen van den Bel gischen koning had ontvangen, gelukkig, doch zeer vermoeid was. Ter aanvulling vertelde prof. Piccard, dat hij gedurende de geheele vlucht zeer lage temperaturen had aangetroffen. Pas kort voor de landing was de temperatuur weer boven nul gestegen. Hij zeide, dat hij een hoogte van ongeveer 17.000 Meter had bereikt. Volgens een bericht van een Fransch nieuwsagentschap zouden bij de landing van den ballon van prof. Piccard alle we tenschappelijke instrumenten beschadigd zijn, wat echter niet van zooveel beteeke nis is, aangezien de aanteekeningen, die prof. Piccard en zijn medewerker Cosijns, tijdens de vlucht hebben gemaakt, intact zijn gebleven. De instrumenten hebben een koude van 55 graden geregistreerd. De hemel was in de stratosfeer niet meer blauw, doch donker. Kinderverlamming. Het aantal gevallen van kinderverlam ming in Zegedin (Hongarije), waarover wij reeds eerder bijzonderheden publi ceerden, neemt toe. Tot nog toe zijn vijf kinderen aan de ziekte gestorven. Het aantal door de ziek te aangetaste kinderen is tot 27 gestegen. Emigratie uit Amerika. Naar een telegram uit New-York meldt, is voor het eerst in de geschiedenis der Vereenigde Staten de emigratie in het af- geloopen jaar grooter geweest dan de im migratie. Volgens een opgaaf van het departe ment van arbeid zijn in het afgeloopen jaar 103.295 personen uit Amerika ver trokken, terwijl er 35.576 toegelaten zijn. De cholerat-epidemie in China. Nu China weer door een groote cholera^- epedemie geteisterd wordt, zijn de missio narissen, die over de noodige geneesmid delen beschikken, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezig om de menschen in te spuiten met een anti-cholera-serum. Reeds zijn er eenige missionarissen als slachtoffers van hun plicht door deze vreeselijke ziekte aangetast en bezweken. De epidemie heeft zich thans daarom juist zoo snel uitgebreid, omdat de rond trekkende bandieten de waterbronnen ver giftigd hebben. De bandieten gingen daar bij zeer systematisch te werk. Als zij geen voldoende brandschatting van de dorpe lingen kregen, wierpen zij de lijken van de cholera-slachtoffers in de waterputten. Het ergste woedt de epidemie thans in de provincie Honan. Londen in den smeltkroes. Te Londen heerschte gisteren een hitte als in een smeltoven. Kort voor den middag wees de thermo meter in het observatorium van Green wich 95.5 gr. Fahrenheit in de schaduw. Dit is de hoogste temperatuur sedert Aug. 1911, toen de thermometer honderd graden wees. Om half drie was er een temperatuur van 99 gr. in de schaduw. Bij alle bad- en zweminrichtingen ma ken de menschen queue. Voor het eerst in de geschiedenis van de Bank van En geland is het aan het personeel, dat niet in de voor het publiek bestemde localitei- ten werkt, toegestaan, in hun hemdsmou wen te zitten. Korte Berichten. - Voor het presidentschap der Ver eenigde Staten zijn thans zes candidaten aangewezen, n.l. president Hoover, gou verneur Roosevelt, de socialist Thomas, een liberaal, een communist en een ver tegenwoordiger der werkloozen. De eigenlijke strijd zal echter gaan tus- schen president Hoover en Roosevelt. Bij den bouw van een brug over de Oka bij Nisjni Nowgorod is een in aan bouw zijnde boog ingestort. Dertien ar beiders stortten mede omlaag en verdron ken in de rivier. Negen arbeiders werden zwaar gewond. Klara Zetkin, de communiste, die vermoedelijk, als oudste rijksdaglid, de openingszitting van den rijksdag op 30 Augustus a.s. zou presideeren, is in haar Russische verblijfplaats opnieuw ernstig ziek geworden. Sinds dagen reeds neemt zij geen voedsel meer. Men vreest, dat zij voorloopig niet in staat zal zijn, te reizen. Zij zelf heeft intusschen haar verlan gen, om als presidente den rijksdag te openen, nog niet opgegeven. Volgens bericht uit Wuppertal zijn gistermiddag weer traangaspatronen ge worpen in vier warenhuizen, n.l. in twee warenhuizen te Barmen en twee te Elber- feld. Aangezien dit op het drukste uur van den dag geschiedde, stroomden de bezoekers naar buiten. Twee magazijnen moesten gesloten worden. De Düitsche sociaal-democratische rijksdagfractie heeft besloten, een motie van wantrouwen tegen het kabinet Von Papen in te dienen, benevens een motie, waarin opheffing van alle noodverorde ningen van de regeering-von Papen ver langd wordt. klaarden dat zij in principe bereid waren de collectieve arbeidsovereenkomst op het punt van de loonregeling te verlagen, in dien de Regeering bereid isA de werk gelegenheid in het bouwbedrijf te ver- grooten; B. den werkloozenkassen van de bouw vakarbeiders-organisaties extra hulp te verleenen G. de bouwvakarbeiders in de Rijks steunregeling op te nemen Namens de regeering is medegedeeld, dat de regeering aan de geuite wenschen wil voldoen, mits een verlaging van de loonen tot stand komt. Na deze verklaring van Regeerings- wege hebben de werkgevers en werkne mers eerst afzonderlijk vergaderd, daar na heeft de Regeerings-delegatie met elk der groepen de zaak doorgesproken, waarop is komen vast te staan, dat de partijen zoo spoedig mogelijk de Regee ring schriftelijk zullen meedeelen, tot welke wijziging in de loonen zij bereid kunnen zijn. Benoemingen. Ter benoeming van leeraren aan de Avondschool voor N.O. dragen B. en W. voor: a. voor natuurkunde (8 lesuren van 40 minuten): C. W. Goppoolse te Leiden, G. W. Verplanke te Delft en M. G. Viertel- hausen te Delft. b. voor werktuigkundig teekenen (14 lessen van 40 minuten): A. Jasperse en Binnenland. De regeering en de bouwbedrijven. De warmte. Buitenland. Kinderverlamming in Hongarije. De cholera in China. keraad der Geref. gemeente voor den tijid van een half jaar optie 'e verleenen op den aankoop van ongeveer 375 M2 grond, op den hoek van de De Larmoystraat (Oostzijde) en de aldaar ontworpen straat, zulks niet voor f 10 zooals de prijs daar is van vastgesteld, maar voor f 7.50, omdat het geldt het behartigen van geestelijke of cultuxeele belangen, in casil het bouwen van een kerk. BLIKSEMAFLEIDERS, in eiken omvang en voor elk bouwwerk. Installa teur: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) -Directebelastingen. Met in gang van 1 October 1932 worden afge scheiden van het kantoor der directe be- Ingezonden mededeelingen. Het druiven eten In het Westland. Dat de gelegenheid, die door bemidde ling van den Bond Westland wordt ge boden om in het Westland druiven te eten op de kweekerij wel door de „stedelingen" wordt geapprecieerd, moge wel blijken uit het feit, dat op een kweekerij in het West land, gedurende de maand Juli niet min der dan ruim 10.000 bezoekers zijn ge weest. En nog steeds komen iederen dag tal van touringcars, luxe auto's enz. hun bezoekers aan de kweekerijen brengen. Japansche textielfabriek in Ned.-lndië. De Preangerbode meldt, dat het Japan sche concern Mitsui een volledige fabrieks installatie naar Semarang overbracht, met de bedoeling, om in de dichtbevolkte streek in de nabijheid van Djokja en Solo een textielbedrijf op te zetten, dat de in voeren uit Japan zal aanvullen met goed- koopere Java-textielen. Onze eigen schippers gepasseerd. Namens de Vereeniging van Scheeps bevrachters afd. Zuid-Holland is door den secretaris, het volgend telegram aan den Minister van Economische Zaken en Ar beid verzonden „De Vereeniging van Scheepsbevrach ters in Nederland, afd. Zuid-Holland, in vergadering bijeen, draagt mij op uwe Excellentie te doen berichten, dat door de Eerste Ned. Goöp. Suikerfabriek te Sas van Gent een contract is afgeslo ten voor het vervoer van 60.000 tons sui kerbieten naar deze fabriek uit verschil lende plaatsen van Nederland, met een buitenlandsche firma, welke deze met re- geeringssubsidie verbouwde peeën met niet-Nederlandsche schepen zal vervoeren en verzoekt Uwe Excellentie maatregelen te willen treffen, dat dit vervoer door Ne derlandsche schippers zal geschieden." Regeering en bouwvakken. Onder voorzitterschap van mr dr K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het De partement van Binnenlandsche Zaken, heeft gisteren een bespreking plaats ge vonden met de organisaties van werk gevers en werknemers over aangelegen heden het bouwbedrijf betreffende. De voorzitter deelde namens den mi nister mede, nadat de vertegenwoordigers van beide groepen enkele wenschen had den geuit, dat de Minister van Binnen landsche Zaken het zeer op prijs zou stel len, indien thans tot een afdoende oplos sing zou kunnen worden gekomen. De organisatie-vertegenwoordigers ver A. A. Nagelkerke, beide te Vlissingen. o. voor werktuigkundig teekeneu (12 lessen van 40 minuten): A. A. Nagelker ke en A. Jasperse. d. voor bouwkundig teekenen (15 lessen van 40 minuten) W. J. Bruynooge te Vlissingen en A. Dijkstra te Onderden- dam. e. hand- en lijnteekenen (6 lesuren ad 40 minuten) A. P. W. van der Haar te Middelburg. Werkverschaffing. De heer- schende werkloosheid welke zich nog steeds uitbreidt, doet B. en W. aanhou dend uitzien naar objecten, welke door middel van werkverschaffing kunnen worden uitgevoerd. Thans hebben B. en W. een plan ontworpen voor het verbree- den van den Boulevard Bankert nabij de uitwateringsluis, in aansluiting met bet onlangs voltooide werk. De dijk zal een kruinbreedte van 12 M. verkrijgen. Als werkloon zal ongeveer f17.000 kunnen worden uitgegeven, waarvoor het rijk ze ker wel subsidie zal geven. De verdere kosten zijn voor de verbouwing van de uitwateringsluis f7470, afbreken en ver plaatsen van de steenen schotbalksohuur f 3000, vervoerkosten f 6375, totaal f34.845. B. en W. vragen hen te mach tigen voor de uitvoering van dit werk zich in verbinding te stellen met het bestuur van den Polder Walcheren en van de be trokken autoriteiten daarvoor de noodige vergunningen te vragen. De gasfabriek. De concessie aan de Imperia! Continental Gas Association te Londen voor het leggen van buizen in gemeentegrond voor de levering van gas eindigt op 30 Juni' 1935. De rand moet 2 jaar van te voren de vraag beantwoorden of de gemeente al of niet het gasbedrijf zal overnemen. B. en W. achten voorlichting van een bekwaam deskundige zeer gewenscht en hebben zich in verbinding gesteld met den heer Ir M. G. Sissingh te Den Haag, die bereid was als deskundige op te treden. Het honorarium is nog niet vast te stel len, doch B. en W. vragen een crediet van f3000 als maximum voor het toekennen van salaris aan den deskundige en kosten aan de opdracht verbonden. In de Com missie uit den raad, die deze zal voorbe reiden, stellen B. en W. voor dezelfde heeren te benoemen, die in de commissie voor de overneming der Waterleiding hunne diensten hebben verleend, n.l. de heeren De Meij, Sorel, Ir. Wesseling, E. Andriessen, van Oorschot en v. d. Beke Gallenfels. De burgemeester verklaarde zich bereid het voozitterschap dezer commissie te aanvaarden. 0 p t i e. B. en W. stellen voor den kef* lastingen en accijnzen te Vlissingen en gevoegd bij het kantoor der invoerrech ten en accijnzen aldaar, de werkzaamhe den betreffende de accijnzen voor de ge meenten Vlissingen, Oost- en West-Sou burg en Ritthem. Ingezonden Mededeeling. Nog steeds wordt den veehouders namaak Bertels' Lijnzaadkoekjes met Suiker en half zachte- en murwe kilo lijnkoeken geleverd met 12—14 procent vocht I Zie gepubl. Analyses. Eischt Bertels' Lijnkoek of Schilfer! Beter kwaliteit: 5 vocht minder. Verhooging der melkproductie en van het melkvet en belangrijke voederbesparing la verkregen door rationeele voedering van iedere koe naar hare melkgift met Ratio A. RaflO A uitgebalanceerd Adagrantsoenkoekje voor iedere melkgift tot 4 °/o melkvet. De melk hiervan kost nog geen 3 ct« p. liter. R a f i Ci R uitgebalanceerd koekje iXallU D voor mestrunderen. Ratio A en B (wettig gedeponeerd) bevat de Juiste dosis jodium, opgeloste ijzerver bindingen en voedingszouten waardoor grooter weerstandsvermogen tegen verschillen de ziekten o.a. mond- en klauwzeer en in 't algemeen verbetering van den gezond heidstoestand der dieren en vergrootïng der melk- en vleeschproductie wordt verkregen zoo als op verschillende veebedrijven ls gebleken. Ratlokoekjes mogen op geen stal ontbreken! De prijs is billijk A f. 7.90, B f. 7.15 per 100 Ko. vrij spoor/boot Amsterdam. Brochure met ruw- en krach tvoederrantsoe- nen voor iedere melkgift gratis. Weigert namaak! Let op ons ongeschonden Loodje en dat in elk koekje voluit den naam Bertels staat en niet een enkele B. Bestel bij Uw leverancier ln Uwe plaats: indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Oliefabtlekeo N.V., Amsterdam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1