No. 271 Vrijdag 19 Anpstns 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Bonna: Lange Vontetraat 70, Oom. Tel: Redactie en Admlnletratle No. 11. Poetxekenlng No. 44455. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Borg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 3 3.— Loses nummers 0,03 PrIJs der AdvertentlBn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct BI] abonnement belangrijke korting. FINANCIEELE POLITIEK VAN JAN OUDEGEEST. Pure demagogie. „Het Centrum" schreef onlangs: „Verder wil de roode voorzitter niet minder dan 100 millioen vinden door 1 pet te annexeeren van alle vermogens boven de 16.000 gulden. Over de prakti sche uitvoerbaarheid wordt wijselijk niet gesproken, evenmin wordt niet ge zegd of dit een heffing ineens, dan wel een jaarlijksche zal zijn. Stel even, dat een kleine rentenier met 30.000 gulden bezit (jaarlijksch inkomen hoogstens 1500 gulden) daarvan 300 gulden zou moeten betalen! Is dat soms niet op de meest ruwe wijze snijden in het leven?..." Wat antwoordt de heer Oudegeest daar op? Ziehier: „Zoo'n arme kleine bezitter! Hij houdt dan nog maar f29.700 over. Vijf pet. krijgt hij dan voortaan, maar een inkomen van f 1485. Hij verliest dus f 15 per jaar f0.30 per week." Wat hebben vele socialisten toch wei nig besef van mijn en dijn, wanneer 't in him voordeel is, merkt het „Centrum" op. Luchtig huppelt de heer Oudegeest heen over de f300, welke „zoo'n arme kleine bezitter" zou moeten storten, en waar door hij in één jaar tijds niet alleen f15 (aan renteverlies), maar tevens f300 (aan kapitaal) te zamen dus f 315 moet mis sen; die f300 toch is hij evengoed kwijt als die f 15; en het verlies van die f300 blijft zich wreken in jaarlijks f15 minder inkomen, als de heer Oudegeest tenminste zoo genadig wil zijn, hetzelfde spelletje niet nog eens vijf of zes jaren te herhalen,... tot „zoon arme kleine be zitter' van zijn inkomen geen droog brood meer koopen kan! 'tls wel opmerkelijk, hoe weinig mede lijden de heer Oudegeest gevoelt met men- schen, die van een kapitaaltje, hoe klein ook, leven moeten: onze „arme kleine be zitter" zou voortaan moeten leven van „maar" ('tzit 'm in dat „maar"!) f1485. Spreekt de heer Oudegeest óók zoo, als het een arbeidersinkomen betreft? Met héél zijn vermogens-heffings-utopie is de heer Oudegeest echter schromelijk abuis. Hij blijkt Zich de zaak zoo simplistisch voor te stellen, als hadden alle renteniers hun centjes direct opvorderbaar hier of daar op 'nbank staan... Hier past de vraag, hoe 't mogelijk is, dat de hoofdredactie van een blad zulk een financiëele onnoozeling laat schrijven over een financiëele aangelegenheid! In verreweg de meeste gevallen toch kan vermogensbezit niet terstond liquide gemaakt worden; en in de huidige om standigheden zeker niet zonder abnor maal, vaak fantastisch verlies; talrijk zijn ook de gevallen, dat het bezit abso luut niet ook niet voor 'n klein deel in geld om te zetten is; stel, dat zoo'n „arme kleine bezitter" zijn f30.000 kapi taal heeft zitten in de boerderij, die 'n zoon, 'n dochter of 'n ander familielid, des noods ook een vreemde, van hem pacht! Zoo zijn er natuurlijk duizenden ge vallen. Maar daar heeft de heer Oudegeest niet de minste notie van. Hij spreekt en hij schrijft maar raak! I De Duitschs Rijksdag. Zooals wij reeds meldden, heeft presi dent Loebe den nieuwen Rijksdag tegen 30 Augustus, namiddags 3 uur, bijeen ge roepen. Het is waarschijnlijk, dat Clara Zetkin de eerste vergadering in elk geval aal openen. De nationaal-socialisten vinden het erg onaangenaam, dat de eerste vergadering, van het nieuwe parlement, waarin zij bui tengewoon sterk vertegenwoordigd zijn, zal worden geopend door een „Joodsche communiste". Zij hebben reeds met heiv riemaken gedreigd. Mevr. Zetkin, die 75 jaar oud is en sinds 1920 deel uitmaakt van den Rijksdag, is weliswaar geen lid T?n. &ene of andere kerkgenootschap; zij is echter een kind van Protestantsche ouders. In den Rijksdag is de oude dame, die zeer zelden verschijnt en sinds enkele jaren met voorliefde te Moskou vertoeft, in het algemeen zelden gezien. Men heeft haar trouwens slechts bij hooge uitzonde ring te hooren gekregen, maar als zij op het spreekgestoelte verscheen, heerschte er steeds stilte in de zaal. Prof. Piccard gedaald. I Prof. Piccard is gistermiddag om 10 minuten over vijven geland in het Itali- aansche plaatsje Monzambano, in de pro vincie Mantua gelegen, tusschen Mantua en Verona. De Zwitsersche Bondsraad heeft prof. Piccard een telegram met gelukwenschen gezonden. Een nader telegram meldde, dat prof. Piccard en zijn assi|stent Gozijns zich gisteravond nog te Monzambano bevon den, om toezicht te houden op het bergen van den ballon en om de kostbare instru menten uit den gondel in te pakken, welk werk nog vrij veel tijd zal kosten. Het bericht van de nadering van den ballon van prof. Piccard verspreidde zich snel door het gebied van het Gardameer. Duizenden volgden met levendige belang stelling den langzamen voortgang van den ballon. Om 2 uur was prof. Piccard tot een 1000 meter hoogte gedaald en be woog hiji zich 2M uur lang over Desen- zano. Daarna zetten hij koers naar Fastig- lione della Stiviere, waarna hij in de buurt van Monzambano landde. Een tal rijke menigte juichte de moedige vliegers geestdriftig toe. Naar verder uit Desenzano wordt ge meld, heeft prof. Piccard den tocht uit stekend doorstaan. Mevr. Piccard heeft aan journalisten enkele bijzonderheden verteld over de voorbereidende werkzaamheden, die aan dezen tweeden tocht naar de stratosfeer voorafgingen. De vrouw waarover op het oogenblik het meest gesproken wordt, heeft destijds van haar man de belofte afgedwongen, dat hij zijn waaghalzig pogen nooit meer zou herhalen en eerst in de laatste we ken besloot zij, na een langen en feilen strijd met zichzelf en haar geweten om den professor andermaal toestemming te geven. Ze vertelde daaromtrent: „Het is waar, hij had het mij destijds beloofd, maar tenslotte moest ik hem toch laten gaan. Hij heeft me de over tuiging bijgebracht, dat een geleerde, die zijn naam eer wil aandoen, voor zijn wetenschap alles moet opofferen, zelfs zijn leven en zijn huisgezin. Mijn man heeft mij in lange verhalen en breedvoerig uiteengezet, van hoeveel gewicht deze tocht naar de stratosfeer is voor de wetenschap en dat hij alle voor zorgsmaatregelen genomen heeft, opdat het werk ook zou gelukken. Tenslotte heb ik hem begrepen en ik heb 'tals mijn plicht beschouwd, om hem in 't algemeen belang te ontslaan van zijn belofte." De conferentie van Ottawa. De Canadeesche regeering heeft te mid dernacht besloten het Engelsche voorstel betreffende een garantie van de Domi nion-belangen tegenover de Russische concurrentie aan te nemen. Het Engel sche voorstel Omvat een zeer ver gaande tegemoetkoming welke toekomstige belan gen van de Engelsche exportindustrie bij den handel op Rusland zeer kan benadee- len. Wat verder de dumpingsbelangen t. a. v. Rusland betreft, blijikt uit de be richten uit Ottawa, dat de Engelsche re geering bereid zou zijn, om, indien dit noodig mocht blijken, het handelsverdrag met Rusland onder inachtneming van den vastgestelden termijn van 6 maanden op te zeggen en Canada een gröoter contin gent voor tarwe en houit te verleenen. Een ander bericht meldt: Hoewel van semi-officieele zijde de hoop wordt uitgesproken, dat de onder handelingen tusschen Engeland eener- zijds en Australië anderzijds Vrijdag avond tot een bevredigend einde gebracht zullen worden, loepen er geruchten dat er ten aanzien van Canada nieuwe moeilijk heden zijn ontstaan. De textielarbeidersstaking te Lancashire. De staking in de katoenindustrie te Preston (Lancashire) is gisteren officieel begonnen. Slechts acht van de 35 spinne rijen zijn nog volledig in werking. De spinnerijen werden op het gewone uur geöpend; de arbeiders begaven zich naar de fabrieken zonder den ingang te over schrijden. De berichten uit het centrum van de katoenindustrie klinken geenszins opwek kend, ofschoon de staking in de weverijen I eerst tegen 21 dezer is aangekondigd. Van verschillende kanten hoort men, dat bij het officieele begin van de staking in de weverijen reeds een derde van allb sta kers zonder eenigen steun zai zijn. In de spinnerijen, waarvan de arbeiders met een loonkorting van 25 pet. genoegen zou den moeten nemen, valt op het oogenblik ook nog geen toenadering van een van beide zijden te constateeren. Erkenning van de Sovjets door de Vereen. Staten. Sedert geruimen tijd doen geruchten de ronde, dat voorbereidingen worden ge troffen voor het voeren van onderhande lingen tusschen de Vereenigde Staten en Sovjet-Rusland, welke ten doel zouden hebben de erkenning van de Russische regeering door de Vereenigde Staten. Deze erkenning zou afhankelijk gemaakt worden van de principieele erkenning der Russische voor-oorlogsche schulden aan de Vereenigde Staten. In ieder geval zou echter een aanzienlijk deel der schulden geschrapt worden, terwijl de door Rus land uit te geven obligaties voor de helft gebruikt zouden worden voor aankoop van Amerikaansche producten voor Rus land. Naar verluidt bevindt de Amerikaan sche buitenlandsche vertegenwoordiger der Standard Oil Gompagny of New York en der Bethlehem Steel Company, mr Ivy Lee, zich momenteel op weg naar Moskou om voorloopig officieus desbetreffende on derhandelingen te voeren. Mocht het ge lukken een basis te vinden, waarop verder onderhandeld zou kunnen worden, dan heeft Lee voorts de opdracht gekregen onderhandelingen voor de Standard Oil Company aan te knoopen inzake een con cessie voor het exploiteeren der door Rus land stilgelegde olievelden te Batoem en opdrachten te verkrijgen voor de Bethle hem Steel Company. Onlusten in het tnijngebied van Illinois. In het mijngebied van Illinois is de staat van beleg afgekondigd, daar men bij de groote verbittering onder de mijn werkers een verscherping van het loon- conflict verwacht In Orient is de secretaris van een vak- vereenigingsgroep op straat doodgescho ten. Ook is het tot bloedige botsingen ge komen. Te Taylorville heerscht een zenuwach tige stemming. Van wagens en tractors heeft men barricades over den weg op geworpen teneinde de stakers te beletten het plaatsje binnen te komen. Particuliere bereden en met machine geweren uitgeruste mijnpolitie patrouil leert door de stad. In den afgeloopen nacht hebben 300 stakende mijnwerkers uit Oklahoma en Arkansas een aanval gedaan op de ad ministratiegebouwen van de mijnen. In een onderhoud sloeg de mijneigenaar Günther een der arbeiders tegen den grond, waarop de mijnwerkers, die aan vankelijk slechts één delegatie het gebouw hadden binnengestuurd, het gebouw bin nendrongen en den mijneigenaar en vier employé's gevangen namen. De wederopbouw van Midden-Europa. Van officieele Fransche zijde wordt ge meld, dat de commissie voor Midden- Europa van de Lausanner conferentie, welke de Oostelijke schadevergoedingen en het vraagstuk van den wederopbouw van Midden-Europa behandelt, op 5 Sep tember te Stresa in Italië onder voor zitterschap van den Franschen afgevaar digde Bonnet zal bijeenkomen. De commissie zal haar werkzaamheden zoo bespoedigen, dat het eerste rapport uitgebracht kan worden in de vergade ring van den volkenbond, die op 26 Sep tember bijeenkomt. Te veel tarwe. Bouvart, Senator voor het departement Eure-et-Loire, heeft Woensdagmiddag een incident veroorzaakt op de Parijsche tar- wemarkt door de handelaren luide toe te spreken en ze aan te sporen zich van speculatie op de daling der tarweprijzen te onthouden. Hij werd door de woedende graanhandelaren omringd en de beurs uitgeworpen. De Fransche tarweverbouwers blijken voor ernstige moeilijkheden te staan, welke grootendeels zijn te wijten aan den buitengewoon grooten oogst. Gedurende de laatste jaren zijn zij door een inten sieve officiëele propaganda steeds aan gemoedigd om hun productie te verhoo- gen. Dientengevolge is niet alleen het gebied der tarweverbouwing aanmerkelijk uitgebreid doch is ook het gebruik van den door den staat verstrekten kunst mest toegenomen. De productie overtreft nu verre het verbruik en er schijnt wei nig vooruitzicht te zijn op het vinden van buitenlandsche markten. De borrel op komst! Een groot aantal distilleerderijen in Schotland heeft opdracht gekregen van firma's in de Vereenigde Staten om maat regelen te treffen voor het binnenkomen en verschepen van groote hoeveelheden whiskey en andere dranken naar Amerika aangezien men binnen zeer korten tijd intrekking of een ingrijpende wijziging van het drankverbod verwacht Korte Berichten. Ook in Engeland is het warm. Reu ter meldt, dat na een korte onderbreking gister de temperatuur weer aanmerkelijk is gestegen. Om 2.30 uur wees de thermo meter te Londen in de schaduw 90 gr. aan, hetgeen de hoogste temperatuur was sinds 2 jaren. De leiders der vakvereenigingen te Granada hebben besloten de algemeene staking uit te stellen tot Maandag. Indien de gevangenen op dat oogenblik niet in vrijheid gesteld zijn, zal de staking her vat worden. Wegens gebrek aan bewijs, na een onderzoek door den gouverneur, naar de vertakkingen van het monarchistisch com plot te Valencia, zijn negen arrestanten, dïe tot de aristocratie van de stad behoo- ren, in vrijheid gesteld. De correspondent van de Baltimore Sun te Washington bericht, dat de Ver eenigde Staten in September vertegen woordigers naar Londen zullen zenden om een vlootbeperking te bespreken. Zij zullen echter instructies meekrijgen, can geen sloep op te geven, tenzij de Vereen. Staten zekerheid hebben omtrent den Britschen steun voor hun positie in Mantsjoerije. Bij het doen van geheime proef nemingen heeft aan boord van een motor boot der Engelsche marine in de haven van Porthmouth een benzineontploffing plaats gehad, waardoor een monteur ge dood en drie anderen ernstig gewond werden. De Kweekschool voor Vroedvrouwen te Amsterdam. Het lid der Eerste Kamer, de heer Po lak, heeft de volgende vragen gesteld aan den Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken: 1. Heeft de Minister inderdaad het hem door de dagbladen toegeschreven voorne men, de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Amsterdam op te heffen? 2. Zoo ja, wil de Minister dan mededee- len, hoe groot de werkelijke bezuiniging is, die door deze opheffing zal worden ver kregen? 3. Is de Minister van oordeel, dat deze bezuiniging, ongeacht hoe groot zij moge wezen, opweegt tegen de nadeelen, ver bonden aan de opheffing dezer school, zooals o.a. de heer L. Heijermans, Direc teur van den Geneeskundigen en Gezond heidsdienst te Amsterdam, deze in de dag bladen heeft opgesomd? 4. Acht de Minister hot odrbaar, over te gaan tot afbraak van sociale voorzienin gen zonder voorkennis en toestemming van de Staten-Generaal? 5. Wil de Minister den hier bedoelden en soortgelijke maatregelen tot 't verkrijgen van bezuiniging uitstellen en de Staten- Generaal in de gelegenheid stellen er zich bij' de behandeling der begrooting voor 1933 over uit te spreken? 6. Zoo neen, waarom niet? De Kon. Ned. Middenstandsbond en de Winkelsluitingswet. Als gevolg van de te Arnhem door de algemeene vergadering van den Kon. Ned. Middenstandsbond aangenomen motie in zake soepeler toepassing der Winkelslui tingswet, beeft het Bondsbestuur kort daarop een audiëntie aangevraagd bij den Minister van Economische Zaken en Ar beid, teneinde de ondervonden bezwaren en de gronden, waarop deze motie steunt, nader toe te lichten. Bij afwezigheid van den Minister, kon aan dit verzoek niet aanstonds worden voldaan, doch noodigde deze den secreta ris- generaal van het Departement uit om Binnenland. De Minister van Binnenlandsche Zaken over optochten. Buitenland. Prof. Piccard gedaald. De textielarbeidersstaking in Engeland. Overstroomingen in Pèrzië. een eerste bespreking met den Bond te voeren. De conferentie heeft dezer dagen plaats gehad. De ernstige moeilijkheden, welke voor verschillende branches en groepen ten ge volge van de in werking treding der Win kelsluitingswet zijn ontstaan, werden van verschillende kanten belicht, waarbij in het bijzonder den nadruk werd gelegd op de nadeelen, welke de consumptie-zaken door de te geringe of geheel ontbrekende gelegenheid tot verkoop op Zondag on dervinden. Aantasting der wet als zoodanig ligt geenszins in de bedoeling van den Bond. Zooals in de aangenomen motie duidelijk tot uitdrukking is gebracht, beoogt men slechts te streven naar verbetering op be paalde punten voor bepaalde groepen. Een dringend beroep werd derhalve op den minister en zijn medewerkers gedaan om zulks binnen korten tijd te willen bevorde ren. Van de zijde van het Departement werd ernstige overweging hiervan toegezegd, waarbij men zal onderzoeken of eventueele tegemoetkoming door wetswijziging, dan wel door een andere toepassing der wet zou zijn te verkrijgen. Aanbevolen werd, dat de reorganisaties plaatselijk zullen aandringen op wijziging, aanvulling of tot standkoming eener afwijkingsverordening waarbij het Departement dan zal nagaan, in hoeverre op deze wijze kan worden te gemoet getreden. Desgevraagd verklaarde de Bond zich bereid, om door middel van zijn plaatse lijke vertakkingen 'n onderzoek in te stel len naar de ondervonden bezwaren en de ze in concreto aan den minister over te leggen. Ook van regeeringswege zullen soortgelijke stappen gedaan worden. Na beëindiging dezer op korten termijn in te stellen onderzoekingen zal het overleg zoo noodig hervat worden. Crisis-Varkenswet 1932. De Minister van Oeconomische Zaken en Arbeid heeft vastgesteld de nagenoem- de bedragen, ten behoeve van het Stabi lisatiefonds, door de Nederlandsche Var kenscentrale te heffen bij den invoer van de bij die bedragen genoemde artikelen: a. versch varkensvleesch, al dan niet indeelen 20 ct.; b. beenham (hoe ook bewerkt of ver duurzaamd) (niet in blik) 50 ct.; c. ham zonder been (hoe ook bewerkt of verduurzaamd) (niet in blik) 55 ct.; d. ham in blik 45 ct.; e. schouders (hoe dau ook bewerkt of verduurzaamd) (niet in blik) 50 ct.; f. schouders zonder been (hoe dan ook bewerkt of verduurzaamd) (niet in blik) 55 ct.; g. schouders in blik 45 ct.; h. carbonade met been (hoe dan ook bewerkt of verduurzaamd) (niet in blik) 45 ct.; i. carbonade zonder been, waaronder ook begrepen z.g. blaas- en zalmham (hoe dan ook bewerkt of verduurzaamd) (niet in blik) 60 ct.; j. carbonade in blik 55 ct.; k. alle andere varkensvleesch (hoe dan ook bewerkt of verduurzaamd) 20 ct., alles per K.G. Bepaald, dat de onder B genoemde be dragen zullen gelden voor het tijdvak van 15 Augustus tot en met 3 September 1932. Uit het bouwbedrijf. De besturen ivan de werkgevers- en werknemersbonden in het bouwbedrijf, hebben zich tot den Minister van Binnen landsche Zaken gewend met het verzoek, alsnog een bespreking te mogen hebben, ten einde enkele wenschen naar voren te brengen en op bepaalde punten nader te worden ingelicht De gevraagde bespre king zal vanmiddag op het departement van binnenlandsche zaken worden ge houden en door den secretaris-generaal Mr Dr Frederiks worden voorgezeten. Steunregeling zeevisschers. De gemeenteraad van Zandvoort heeft besloten de door de regeering vastgestelde steunregeling voor werklooze zeevisschers en varensgezellen niet te aanvaarden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1