f Uit de Provincie. Zoeklichtjes. Rijksmiddelen over de maand Juli 1932. Overzicht van de opbrengst der Midde len over de maand Juli 1932. Benaming der Opbrengst Opbrengst middelen. Juli 1932. Juli 1931. Grondbelasting 448.329 769.710 Pers. belasting >1 14.321 99 701.147 Ink. belasting 99 2.898.608 99 3.761.848 Verm. belasting 9» 501.805 99 599.023 Div. en tant. bel. 99 1.764.718 99 5.284.535 Rechten o. d. inv. 99 5.531.589 99 4.928.743 Stat recht 99 156.351 99 261.051 Accijns op zout 99 60.690 99 162.130 ld. op geslacht 99 471.987 99 708.573 ld. op wijn 99 28.836 99 42.050 ld. o. h. gedist 99 2.511.845 99 3.217.551 ld. op bier 99 1.194.630 99 1.182.708 ld. op suiker 99 3.337.902 99 4.678.942 ld. op tabak 2.027.462 99 2.718.659 Bel. o. gouden en zilv. werken 99 43.153 99 69.560 Zegelr. en boeten 99 1.292.579 99 2.384.614 Reg.r. en boeten 99 783.100 99 1.177.605 Rechten en boeten van succ., overg. bij overl., en schenking 99 2.406.935 99 3.502.721 Domeinen, wegen en vaarten 99 198.338 99 189.023 Opbr. Staatsloterij 99 9.055 99 9.055 Opbr. loodsgelden 99 256.429 99 345.034 Totaal-generaal 25.910.018 36.694.282 Het Via der raming bedraagt 34.850.714 Over de eerste 7 maanden in 1932 is ontvangen ruim ƒ234 miljoen (over 1931 269% miljoen), terwijl Via van de ra ming ƒ243,9 miljoen bedraagt. Opwekking tot staking bij de werkver schaffing te Vriezenveen. Een vijfenzeventig werklooze arbeiders uit Almelo, te werk gesteld bij de Regge- werken,, die gisteren het werk aldaar hebben neergelegd, bijgestaan door meer dan honderd andere arbeiders uit Almelo zijn gisteren onder leiding van de com munistische voormannen Wolff en De Jong uit Almelo opgetrokken naar de Wei- temanslanden onder Vriezenveen, waar vele honderden werkloozen uit Den Haag en andere gemeenten in de Rijkswerk verschaffing werkzaam zijn. Een tweehonderdtal arbeiders wist de Weitemanslanden in te dringen, doch werd halverwege door de politie gestuit. Zij hadden het voornemen om de te werk gestelden in de Weitemanslanden tot sta king te bewegen. De burgemeester van Vriezenveen, de heer J. M. Krijger, die tijdig was gewaarschuwd, was aanwezig met Rijks- en Gemeentepolitie en vaar digde terstond een verbod van samen scholing uit, waarna de stakers naar Al melo vertrokken. Maatregelen zijn geno men tegen herhaling van dit optreden. De steun aan het bouwbedrijf. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft den Nationalen Woningraad op zijn desbetreffende vraag medegedeeld, dat het bedrag van 10 millioen, dat de Regeering blijkens haar brief van 28 Juli j.l. aan de organisaties in het bouw bedrijf bereid is te verleenen aan voor schotten volgens de Woningwet, niet moet worden beschouwd als een bedrag, dat boven het in de circulaire van 31 Maart j.l. genoemde bedrag beschikbaar wordt gesteld. Loonsverlaging] In hef Westlandsche tuinbouwbedrijf. De kring Westland van den R. K. Boe ren- en Tuindersbond heeft voor het tijd vak 1 Aug. 19321 Febr. 1933 aan de arbeidersorganisaties een loonsverlaging van f 2 per week voorgesteld wegens de slechte bedrijfsuitkomsten. De arbeiders organisaties hebben die verlaging afge wezen. Overeenkomstig de bepalingen van het collectieve contract zal het loongeschil nu aan een arbitrale uitspraak worden onderworpen. Verlaging van spoorwegtarieven? Naar de Msb. verneemt overweegt de directie der Ned. Spoorwegen sinds eeni- gen tijd de mogelijkheid om door middel van een verlaging der tarieven het perso nenvervoer van de spoorwegen te stimu- leeren. Naar de heer J. D. Evers, chef van den Dienst v. Exploitatie der Ned. Spoorwe gen dienaangaande mededeelde, verkee- ren deze plannen echter nog in het eerste stadium. Voor men aanvangt met deze plannen uit te werken zal men inmmers in principe de toestemming moeten hebben van den minister. De directie is dan ook reeds in overleg met den minister getre den. Overigens zal het nader uitwerken der plannen nog geruimen tijd in beslag nemen, daar bij een gecompliceerd bedrijf als deze Ned. Spoorw. de tarieven natuur lijk niet maar zoo met een bepaald per centage kunnen verlaagd worden. Daan- door is het momenteel nog onmogelijk, zelfs bij benadering te zeggen hoe groot de verlaging eventueel zal zijn. Het aantal werkloozen. Door het departement van binnenland sche zaken is aan alle gemeenten verzocht in de eerste week van Augustus op te ge ven hoeveel geheel en gedeeltelijk werk loozen op 30 Juli 1932 als werkzoekenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbe middeling (inclusief het aantal te werk gestelden bij de werkverschaffing) waren ingeschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 901 gemeenten met 7.357.388 inwoners. In die gemeenten stonden op 30 Juli in geschreven 253.304 geheel werkloozen en 19.424 gedeeltelijk werkloozen. Van 176 gemeenten met rond 563.000 inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 25 Juni j.l. stonden bij 1065 gemeenten met 7.874.501 inwoners ingeschreven 247.688 geheel werkloozen en 19.099 ge deeltelijk werkloozen. Protest tegen opheffing van het Rijks bureau voor ontwatering. De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw- Comité en de Kath. Ned. Boeren- en Tuin dersbond merken in verband met het voorstel van de Commissie-Weiter betref fende het opheffen van het Rijksbureau voor de Ontwatering in een adres aan den Minister van Econ. Zaken en Arbeid o.m. het volgende op: Het komt ons voor, dat de Commissie- Weiter zich niet voldoende heeft gereali seerd het groote belang dat aan een betere ontwatering van gronden, welke reeds in cultuur zijn gebracht, is verbonden, n.l. een besparing op de productiekosten, een verbetering van de kwaliteit van het pro duct en het mindere risico van den oogst, doordat minder met wisselvallige omstan digheden als regenval en andere weers omstandigheden behoeft te worden reke ning gehouden. Hoe „Het Volk" bij is. Wij lezen in „Het Volk" een artikeltje, dat als volgt begint: „Het weekblad „Patrimonium", orgaan van de protestantsch-christelijke vakbe wegingenz. Het is blijkbaar tot „Het Volk" zelfs in 1932 nog niet doorgedrongen, dat „Pa trimonium" en Chr. Vakbeweging twee geheel zelfstandige organisaties zijn. Ze zijn daar op het Hekel veld maar slecht georiënteerd! Wat we trouwens al eerder dan van daag wisten! HET HOOGE SALARIS VAN BEWIND VOERDERS. Dr O. R. schrijft in In- en Uitvoer van 15 dezer: De Faillissementswet schrijft voor, dat „het loon der bewindvoerders van een firma, die zich onder surséance bevindt, door de rechtbank bepaald en bij voor rang voldaan wordt". Toen de wetgever deze bepaling in de wet opnam, zal hij zonder twijfel niet voorzien hebben, dat dit „loon" dat de rechter bepalen kan zon der met den schuldenaar te voren over leg te plegen, en waartegen geen beroep mogelijk is, bedragen van tienduizenden guldens zou bereiken. Reeds naar aanleiding van de bekende Veendammer-affaire, baarde het geen ge ring opzien, toen bekend werd, welke hooge bedragen door de rechtbank aan de bewindvoerders werden toegekend. In den laatsten tijd, en wel in verband met de toenemende crisis, komt het vaker dan voorheen voor, dat zich firma's, ook groo te, genoodzaakt zien surséance aan te vragen. En ook hier waren het de hooge salarissen der bewindvoerders, die in sommige gevallen betaald moesten wor den, waarop van vele kanten scherpe cri- tiek geoefend werd, en wel niet alleen van de zijde der crediteuren der betreffende firma, wier uitkeering hierdoor geredu ceerd werd, maar van de heele zaken wereld, die dergelijke hooge belooningen van het standpunt eener hoogere „zaken- moraal" niet juist vond. Wij verraden geen geheim, indien wij er aan herinneren, dat ieder van de be windvoerders der Amstelbank f 60.000 ont vangen heeft, hetgeen, daar er niet min der dan drie bewindvoerders benoemd waren, aan de crediteuren de aardige som van f180.000 kostte. Ons zijn andere ge vallen bekend, waar twee bewindvoerders samen f36.000 ontvingen, en eerst 'kort geleden gebeurde het, dat een bewind voerder van een maatschappij, zonder groote beteekenis, een salaris van f40.000 verlangde. De surséance dezer maatschap pij duurde nog niet eens tien maanden, zoodat het salaris van den bewindvoer der per maand berekend f4000 zou be dragen. Na moeizame onderhandelingen verklaarde zich de bewindvoerder einde lijk bereid ook met f35.000 genoegen te nemen. Dat zich eerste klas advocaten of ac countants soms niet ontzien zoo hooge honoraria te vorderen, dat deze in geen verhouding staan tot de door hen ver richte werkzaamheden of tot de door hen bereikte resultaten, kan vermoedelijk slechts daarmede verklaard worden, dat zij zien hoe in sommige gevallen de di recteuren en liquidateuren der betreffende maatschappijen zich onverantwoordelijk hooge vergoedingen toekennen. De rech ter, die zonder twijfel voelt hoe onbillijk vaak de vordering van de bewindvoer ders is, bevindt zich in een moeilijke positie, want, zou hij in het een of an dere geval de door de bewindvoerders ingediende nota niet goedkeuren, dan zou de rechtbank in het vervolg geen advo caat of accountant van naam bereid vin den, de benoeming tot bewindvoerder te aanvaarden. En toch moet er in het algemeen be lang naar gestreefd worden, een recht vaardige oplossing te vinden, want de toestand zooals hij op het oogenblik is, schaadt den goeden naam van de Hol- landsche rechtspraktijk in binnen- en buitenland. Het beste zou wel zijn, vaste tarieven in te voeren, maar met het oog op de verschillende geaardheid van iedere zaak zal dit niet mogelijk zijn. Daarom zou het aanbeveling verdienen in de fail lissementswet de aanvullende bepaling op te nemen, dat de rechter het salaris der bewindvoerders in overleg met den schuldenaar en de bewindvoerders moet vaststellen; mocht geen overeenstemming bereikt worden en de rechter daardoor genoodzaakt zijn het bedrag naar zijn eigen inzicht te bepalen, dan moet voor de partijen de mogelijkheid bestaan daar tegen bij het gerechtshof in beroep te gaan. VERLAGING VAN DEN ABONNEMENTS PRIJS. In aansluiting aan onze vroegere mede- deellng kunnen wij thans ter kennis van onze lezers brengen, dat de abonnements prijs van ons blad met ingang van 1 October a.s. wordt verlaagd. In plaats van ƒ3 zal de abonnements prijs van „De Zeeuw" dan voortaan 2.50 per kwartaal bedragen. Wij vertrouwen, dat van deze mededee- llng met genoegen zal worden kennis genomen. Nationaal Crisis-Comité. In de week van 2 tot 9 October a.s. wordt vanwege het Nationaal Crisis- Comité een. Nationale inzameling gehou den ten bate van de kassen der plaatse lijke comité's (behoudens afdracht van 10 pet. aan de nationale kas). Bestaan tegen genoemd tijdvak bezwaren^ dan. kan de inzameling ook op een ander tijdstip wor den gehouden. Echter niet later met het oog op den a.s. winter. Autobotsing. Gisteravond te ongeveer acht uur had op den Noordweg bij 't Zunneke, onder de Gemeente St. Laurens, een botsing plaats tusschen de auto van den heer A. Melis uit iSerooskerke, 'die uit de richting Mid delburg kwam en een uit Domburg ko mende auto, waarin de familie Baron van der Borch tot.Verwolde gezeten was. De auto van den heer Melis was slechts wei nig beschadigd. Van de andere auto spfrong de band. Daar deze auto een 'groote snelheid had, was de vaart niet zoo spoedig gestuit. Ze reed een boompje omver, vernielde gedeel telijk twee muurtjes voor „het Zunneke" en kwam toen in de 'droge sloot terecht. Wonder 'boven wonder bekwamen de in zittenden geen letsel. Ook kwamen nog tijdens de botsing twee verpleegsters aangereden, die even eens aangereden werden. Een fiets was stuk en een der verpleegsters werd licht aan de pols verwond. Gemeente- en rijkspolitie hebben de zaak in onderzoek. Een ernstige aanrijding. 'Gisteravond te ongeveer half negen pas seerden op den rijksweg onder 's-Heer Arendskerke een vrachtauto en de auto van den heer P. uit 'Goes elkaar. Op dat moment fietsten de gebroeders Overweg uit Aagtekerke naar de richting Middel burg. Toen de vrachtauto gepasseerd was, wilde de 18-jarige M. O. weer naast zijn broer komen rijden, maar toen hij onge veer H M. op den straatweg was, werd hij plotseling gegrepen door het spatbord van de auto van den heer P. Hij sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos lig gen, terwijl de fiets vernield werd. Op advies van een juist passeerenden dokter uit Zwolle, die een hersenschud ding en inwendige verwondingen consta teerde, werd O. per auto naar huis ver voerd. Zijn toestand was zeer ernstig. Van de auto van den heer P. was de ruit vernield. De rijkspolitie heeft do zaak in onder zoek. Een onvoorspoedig zeiltochtje. Aangelokt door het prachtige weer van de laatste dagen gingen een paar jongelui Vrijdag een zeiltochtje op de Schelde on dernemen en wilden daartoe van Ter Neu zen naar Walsoorden stevenen. Reeds eenigen tijd onderweg zijinde, stak er plot seling een hevige windvlaag op, waardoor het bootje in een oogwenk omsloeg en de beide inzittenden in het water spartelden. Een van hen wist gelukkig bet omgesla gen bootje te grijpen en zich daaraan vast te klampen, totdat hij; door de hoog opge zweepte golven op een zandplaat werd ge worpen, waardoor hij voorloopig in vei ligheid was, daar het eb was. De andere daarentegen, die een uitstekend zwemmer was, trachtte den oever te bereiken, waar van biji enkele bonderden meters verwij derd was. Daar hij geheel gekleed was werd hij' in zijn pogingen door het woelige water daarin Zeer belemmerd, waarop hij trachtte zich van zijn kleederen te ont doen, wat hem niet dan met de grootste moeite gelukte. Zoo slaagde hij er in na een strijd van meer dan' een uur tegen de woedende 'golven den oever te bereiken, onder de gemeente Ossenisse en ging daar gdheel ontkleed, hulp zoeken. 'Op een boe renhoeve aangekomen werd hij eerst van kleederen voorzien en kon daarna, daar geen hulp door middel van een boot te krijgen was, niets anders 'doen, dan zich opnieuw te water begeven om zijn vriend, die intusschen angstige oogenblikken zal hebben beleefd, zwemmende de reikhal zend verwachte redding te brengen. Zij konden samen de omgeslagen boot weder in orde brengen en wisten daarmede den veiliger oever te bereiken. Nadat beiden van droge 'kleederen waren voorzien, kon den ziji per auto naar huis terugkeeren. Dit tochtje zal hun echter voorzeker nog lang heugen. (Zei.) De duizendste luchtpassa- gier op Haamstede. Het K.L.M.- vliegtuig, dat Donderdagmiddag a.s. te 5 uur 10 op het vliegveld Haamstede op Schouwen zal arriveeren, zal de duizend ste betalende passagier aan boord hebben, welke dit jaar op genoemd vliegveld is geland. Verdronken. Vermoedelijk ten gevolge van kramp is gisteravond de 16- jarige J. Rijnberg Jzn in de Havenkreek te St.-Annaland verdronken. Het lijk is spoedig opgehaald. Goedkoope trein. Op Woens dag 24 Aug. a.s. rijdt weer een goedkoope trein van de Zeeuwsche stations naar Utrecht, Zeist en Amsterdam. Men zie de aanplakbil j etten. IJSKASTEN, reeds vanaf f 19, elec- trische ijskasten vanaf f230. J. M. Pol derman, GoGes. Tel. 129. (Adv.) De referendaris 2e kl. der P. T. en T., P. D. Goetheer, is eervol ontheven van de functie van directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Oostburg en werkzaam gesteld aan het postkantoor te Utrecht. Het kantoor Oostburg zal voortaan door een ambtenaar in den rang van commies worden beheerd. Varkens smokkelen aan de Zeeuwseh-Vlaamsche grens. Op de gehouden markt te Eecloo werden 13 varkens in beslag genomen, die op frau duleuze wijze uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België waren ingevoerd, vermoede- lijk langs een weg onder de gemeente St Kruis of Waterlandkerkje. De commiezen van de grensgemeente St Marguérite had den namelijk in deze zaak lont geroken en de betrokken personen tot in Eecloo opgespoord. (M. G.) Faillissementen. Door de rechtbank te Middelburg werden beden Failliet verklaard. M. v. d. Hove, 'koopman te Yerseke. Rechter-comm issaris: Mr. A. v. d. Hoop, rechter. Curator: Mr. J. W. Goedbloed, adv.-proc. te Goes. C. J. v. d. Hove, koopman te Yerseke. R'echter-comimissaris: Mr. A. v. d. Hoop, rechter. Curator: Mr. J. W. Goedbloed, adv.proc. te Goes Middelburg. Aan de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden j.l. Zaterdag inge schreven 800 werkloozen w.o. 6 vrouwen. Het aantal timmerlieden bedroeg 59, met selaars 10, opperlieden 24, grondwerkers 14 en schilders 19. Aan de rijkswerkverschaffing te Lien- den waren werkzaam 24, en aan de werk verschaffing van den polder Walcheren 38 arbeiders. Goes. Vanavond te 8 uur zal de Har monie „Euphonia" een serenade brengen aan het echtpaar Chr. van Fraassen-Slim- mens op den Ouden Singel, ter gelegen heid van hun 50-jarige echtvereeniging. Bcrssele. Gisteravond had de aanbe steding plaats der najaarskolen voor de plaatselijke kolenvereeniging alhier. De laagste inschrijfster was de firma Wibaut uit Vlissingen. Stukkolen f 8.50 per ton. Eierkolen f 10.40 per ton franco haven. Haar werd de levering gegund. Kruiningen. Maandagavond vergaderde de Gemeenteraad voltallig onder voorzit terschap van den burgemeester. Allereerst had de beëediging plaats van den in de vorige vergadering benoemden secretaris J. Blok. De voorziter deelde mede, dat de 2de buslichting bij de Posterijen weer plaats heeft, zoodat busrechthouders hiervan kunnen profiteeren. Te Oostdijk is volgens den Directeur te Middelburg bet postver voer te gering om een poststation te ves tigen. Den reinigingsdienst Oostzijde ka naal hopen B. en W, spoedig te verbete ren. Op de algemeene begraafplaats is door B. en W. een bank geplaatst, en een kraan van de waterleiding wordt aange legd. Ged. Staten hebben de begrooting 1932 goedgekeurd. Door de Kroon is op formeele gronden het bestuur der Bijz. school in het gelijk gesteld (verandering van inrichting door nieuwe gordijnen). B. en W. zullen vergunning verleenen voor den aanleg van een radio-centrale op verschillende voorwaarden aan dhr Pol derman voor Hansweert en aan dhr Oele voor Kruiningen. Dhr Witte meent, dat de aanleg daarvan ook ondergrondsch zou moeten worden aangelegd. De voorzitter antwoordt, dat dit te duur zou moeten worden, doch dat zooveel mogelijk palen en draden aan de straten zullen vermeden worden. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, waarin bezwaar gemaakt wordt tegen de in de vorige vergadering gemaakte uniforme regeling op de heffing van vergunningsrecht voor den aankoop van sterken drank, wordt besloten het recht voor een vergunning te bepalen op f 7.50 voor elke f 50 huurwaarde of ge deelte daarvan. Vastgesteld wordt de rekening van het gasbedrijf der gascentrale „Oosteinde" over 1931, alsmede de begrooting daar van over 1933. Goedgekeurd wordt de rekening van het Burg. Armbestuur over 1931 met een na- deelig saldo van f 426,78. Bij de behandeling der begrooting van het Burg. Armbestuur vraagt dhr Witte deze meer uitgebreid te mogen ontvangen, hetwelk de voorzitter voor het vervolg toe zegt. Ze wordt daarna goedgekeurd met een totaal van f 15.858,61, waarbij een subsidie der gemeente van f 6000. De gemeenterekening over 1931 wordt aangeboden met een ink. van f 61.948,08, uitgaven f 60.328,28, alzoo een goed elot van f 1621,80, We leven in een hoogst merkwaardigen tijd, zoodat we niet zoo gauw meer op schrikken, als we eens iets vreemds lezen. Maar nu las ik gisteren toch een be richt, dat mij werkelijk aangreep. Het luidt als volgt: „De Canadeesche regeering en landbouw zien met groote bezorgdheid den komen den oogst tegemoet Niet, omdat er ge vaar zou bestaan, dat het een misoogst zou worden, doch integendeel omdat men ditmaal een recordoogst van 450.000.000 schepel tarwe verwacht. Een zeldzaam rijke graanoogst staat voor de deur, het geen voor Canada een ware ramp be- teekent" Er dreigt dus een,' ramp. Niet door groote droogte, overstrooming of mis-ge- was, maar door een rijken oogst Gods zegeningen worden een ramp ge noemd. In welk een wereld leven we toch! Op onze biddagen wordt om zegen over het werk van onze landbouwers gebeden. En komt die zegen, dan spreekt men van een ramp! 'tls in-treurig! Ja, on-Christelijk. Het vloekt met Gods Woord, dat een rijken oogst een zegen en een weldaad noemt OPMERKER. Tot het nazien dier rekening worden benoemd dhrn de Bat en de Grooff. Een voorstel tot wijziging der verorde ning voor den gemeenschappelijken keu ringsdienst van vee en vleesch, strekken de om het onhygiënisch slachten in niet daarvoor ingerichte lokaliteiten te beper ken, wordt door B. en W. terug genomen, daar dhrn Burkunk, v. Hootegem, Witte en Minnaar meenen, dat dit voor huis slachtingen te bezwarend is. Goedgekeurd wordt aan het bestuur der bijzondere school te Kruiningen een ver goeding te geven van f 102 voor het vak onderwijs aldaar gegeven in 1929. Rondvraag. B. en W. worden gemach tigd afdoende verbetering te brengen in de bekleeding der raadszetels. Op voorstel van dhr v. Hootegem wordt vastgesteld de verkoopprijs van de ge meentebouwgrond in Welhoek op f 20 per roede. De voorzitter deelt mede, dat 'n oproe ping is gedaan voor ambtenaar ter secre tarie in de plaats van dhr J. Blok, die thans secretaris is, op een jaarwedde van f 800, waardoor een bezuiniging van f 800 wordt verkrgen. Voorgesteld wordt dhr P. Blok f 100 in salaris te verhoogen, wanneer deze zijn diploma behaalt. Bijna alle leden zijn van meening, dat het personeel geen uitbrei ding behoeft en deze f 800 bezuinigd kan worden door b.v. een volontair te nemen. De voorzitter zegt, dat het werk dan niet behoorlijk kan gedaan worden en neemt de verantwoordelijkheid daarvan niet op zich. Na lange bespreking wordt op voor stel van dhr Witte dit punt aangehouden tot een volgende vergadering. Dhr Burkunk dankt den voorzitter voor de medewerking aan het verzoek van „Scheldegalm". De voorzitter zegt, hoewel hij persoonlijk zeer tegen het voorstel was na onderzoek vergunning te hebben gege ven voor twee Zondagconcerten dezen zo mer. Het heeft hem zeer pijnlijk getroffen, dat Raadsleden het heilige van een ander met voeten treden. Hij hoopt te waken, dat de Zondagsrust en heiliging niet zal verstoord worden. Dhr Burkunk zegt, dat niet hij dit is, wat van een Raadslid hier gezegd wordt. Verder vraagt dhr Burkunk verbetering bij de Weel, wat de verbranding van vuil betreft, wat wordt toegezegd. Ook keurt hij de houding van den burgemeester van Schore af bij de tewerkstelling bij het leg gen van den kabel. Ook wordt besproken de electrisehe ver lichting der gemeentegebouwen, waarbij de bewoners, als zij zulks wenschen, 6 pet ver goeding zullen moeten betalen gedurende 10 jaar voor de kosten van aanleg. Dhr Witte vraagt inlichtingen over den kabel in de Lange Viele, of die in het plan was opgenomen en of de gemeente dit be taalt. De voorzitter zegt onderzoek toe, doch meent, dat bewoners van buurten zelf wel iets kunnen doen door opgave bij de P. Z. E. M. Aan dhr de Bat wordt op diens vraag geantwoord, dat B. en W. reeds twee maal aan het gemeentebestuur van Krabbendij- ke verzocht hebben den weg op Oostdijk te verbeteren. Algemeen was men van oor deel, dat aan dien weg meer zorg besteed moest worden door Krabbendijke. Nieuw- en St. Joosland. Gisteravond: ongeveer elf uur werden de bewoners dezer gemeente opgeschrikt door klok gelui. Dit bewees, dat er brand was. Het bleek dat een klamp vlas, de opbrengst van ruim 30 gemet, staande aan het be gin van den Nieuwenkerkscheweg, in brand stond. De motorspuit ton nog geen dienst doen, dus werd uitgerukt met de reserve 'handspuit. Water werd spoedig gegeven, doch meer als oefening dan om te blusschen, daar dit toch onbegonnen werk was. De vrijwilligers hebben eohter getoond hun werk te kennen. Aangezien de wind uit het Noorden kwam en er gevaar bestond voor de aan de andere zijde van den dijk staande hof stede, bleef de spuit den geheelen nacht gereed staan met personeel, dat eventueel n-oodig 'kon zijn. Alle lof verdienen de be woners der 'hofstede Groenenburg, die de brandweerlieden en het bestuur ruim voorzagen van «ten en drinken geduren-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2