No. 26$ 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. SCf VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Binnenland. Bureau: Lange Vorstetraat 70, Goei. TeLi Redactie en Administratie No, 11, Postrekening No. 44(59. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P- DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSQHIJNT ELKEN WERKDAG, Pes 3 3>a«edgK, fsaae? nes p?f,. Losse nummers 10.03 Prijs der Advertentien; 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. Bedrijfstelling in den landbouw. In 1930 vond een bedrijfstelling bij den landbouw plaats. Uiteraard eischt de bewerking van de uitgebreide gegevens dezer enquête veel tijd en volledige publicatie vond nog niet plaats. Wel werden in de Staatscourant van 3 en 4 Juni 1932 enkele voorloopige uitkom sten gepubliceerd, die ons een indruk ge ven van den gang der ontwikkeling. Zij toonen, dat de laatste tien jaren geen .schokkende veranderingen intraden. Met betrekking tot de agrarische be drijf sgrootte neemt Nederland, zoo con cludeert de „Stand.", een gunstige posi tie in. Het klein- en middenbedrijf is bij ons overheerschend. Bedroeg in 1910 de ge middelde grootte van een boerderij 11.66 H.A., in 1921 was het 10.80 H.A., volgens de laatste bedrijfstelling van 1930 moet zij worden gesteld op 10.99 H.A. Een soepele opklimming en schakeering kenmerkt on zen landbouw. Bij ons geen almachtig overheerschend grootbedrijf, geen alge meen versplinterend kleinbedrijf, maar een gelukkige opklimming van klein-, midden- en grootbedrijf. De publicatie in de Staatscourant leert, dat ten onzent uiterst zwak vertegen woordigd is bet grootbedrijf. Hadden in 1921 nog 250 landgebruikers van 100 H.A. en meer 2.11 pot. van den bodem in bebouwing, in 1930 is dit geslonken tot 195 gebruikers met 1.56 pet. Ook in de klasse van 50100 H.A. is achteruitgang te constateeren: het getal landgebruikers ging van 2646 tot 2456 terug, terwijl bet percentage van 8.20 tot 7.19 daalde. Wat betreft de groep van 2050 H.A. steeg het aantal landgebruikers van 22.692 in 1921 tot 24.092 in 1930, maar het percentage van bet geëxploiteerde land liep van 34.01 tot 33.03 terug. De meest beteekenende stijging valt in de groepen van 1020 en 5 tot 10 H.A. Over het algemeen toont de laatste be drijfstelling geen ingrijpende wijzigingen in de structuur van onzen landbouw. De positie van bet grootbedrijf werd nog iets verzwakt, en al dreigt nog niet het gevaar van versnippering van den Nederland- scben bodem, toch is versterkt de waar schuwing om te werken voor bet behoud van groot- en middenbedrijf, die met hun grootere kapitaalkracht en meer ontwik kelde techniek soms een voorbeeld kun nen stellen. Hitler wil dictator van Duitschland worden. De Berlijnsche correspondent van het Hbld. meldt nog over het dramatisch ver- loopen bezoek van Hitier aan Von Schlei cher, Von Papen en Von Hindenburg het volgende: De drie adellijke heeren hebben den' ex-huisschildersleerling nul op het request gegeven, maar achteraf blijkt, dat Adolf Hitler, sinds weinige maanden Duitsch staatsburger, letterlijk had verlangd, dat de heeren in de Wilhelmstrasse hem „eenzelfde machtspositie zou den inruimen als die, welke Mussolini zich onmiddellijk na den marsch naar Rome had aangematig d". Mussolini werd, toen zijn partijgenooten Rome binnentrokken, niet alleen minis ter-president, maar ook dictator. Musso lini's leger werd als gewapende macht naast de gewone troepenmacht erkend en in het staatsverband ingelijfd. Als men deze bijzonderheid kent, vraagt men zich verbaasd af, waar de heer Hitier en zijn staf den moed vandaan haalden den ouden veldmaarschalk met zulk een eisch te komen lastig vallen. Men moet er te meer verbaasd over zijn, nu bekend is geworden, dat Hitier den rijkspresident vóór de verkiezingen van 31 Juli zijn eerewoord had gegeven een door den heer von Hindenburg te benoemen nationaal kabinet te zullen steunen. Wat de nat.-socialisten nu willen be reiken is vooralsnog niet erg duidelijk. Waar zij nu op aansturen al evenmin. Men weet nu alleen, dat Hitier de vol ledige dictatuur voor zijn partij heeft verlangd, dus ongeveer dezelfde machts positie als Mussolini in Italië en Stalin in Moskou. Zooiets ware met de Duitsche grondwet onvereenigbaar zoolang de nal- socialistische partij niet 51 pet van de kiezers achter zich heeft Hevige malaria-epidemie in Zuid-Afrika. Ongeveer drie jaar geleden begon de malaria zich voor de eerste maal te ver breiden in Zoeloeland. De regeering zond onmiddellijk deskundigen naar de geteis terde gebieden, die door het uitdeelen van kinine en door volledige verdelging van de muskieten de plaag moesten be strijden. Deze maatregelen konden echter niet voorkomen, dat de epidemie zich steeds meer uitbreidde. Langs de geheele kuststreek van Natal zijn de hospitalen overvol. Honderden blanken en duizenden negers zijn reeds het slachtoffer geworden van deze ge vreesde ziekte. Het meerendeel der heidensche negers weigert halsstarrig, om de kinine in te nemen, die door de regeering verstrekt wordt, en derhalve sterven de inlanders bij tientallen. Veel dorpen zijn reeds totaal ontvolkt. Toen de regeering met chemische mid delen trachtte de waterbronnen te ont smetten, werd door de inboorlingen be weerd, dat de regeering het water ver giftigde.... Aardbeving geregistreerd. Te Wellington (Eng.) is een aardbeving geregistreerd, waarvan het centrum op ongeveer duizend mijlen ten Noord-Oos ten van Wellington moet liggen. De aardbeving begon om half negen en werd gedurende twintig minuten waar genomen. De bevingen duurden anderhalt uur. Zij werden eveneens waargenomen te Chatham en Canterbury. Prof. Piccard stijgt niet op. We hebben reeds gemeld, dat Prof. Pic card er geen kans toe ziet, met zijn twee den tocht naar de stratosfeer vóór Woens dag een begin te maken. Daar echter zijn assistent, Ir. Kipfer, 17 dezer naar Brus sel moet terugkeeren en Prof. Piccard niet zonder hem naar hooger sferen wil ver trekken, beteekent de gisteren gegeven me- dedeeling, dat de tweede vlucht naar de stratosfeer voor onbepaalden tijd van het programma moet worden afgevoerd. Omtrent de omstandigheden, die tot het herhaaldelijk uitstellen van den tocht heb ben geleid, weet de „Neue Freie Presse" nog te vertellen, dat bet opstijgen vertra ging heeft moeten ondervinden, daar bet ionisatie-toestel in den gondel lek was ge raakt. Vrijdag heeft men bet defect ge vonden en hersteld. Maar toen was bet weder inmiddels ongeschikt geworden om op te stijgen. Hitte in Berlijn. Ook te Berlijn heerscht groote hitte. Zondag bedroeg de temperatuur 34 gra den in de schaduw, waarmede dit jaar 'n record is bereikt. Gistermiddag 2 uur was de temperatuur reeds tot 33 graden opge- loopen. Reeds beeft de hitte twee slacht offers geëischt. Een man en een vrouw vielen op straat bewusteloos neer. De vrouw werd in ernstigen toestand naar bet ziekenhuis overgebracht, terwijl de man, die 64 jaar oud was, is gestorven. Overal waar maar een plekje schaduw was, hadden de Berlijners zich verzameld om de hitte te ontvluchten. De verkeers middelen hebben' Zondag een record aan tal personen vervoerd. De spoorwegen vervoerden meer dan 1.5 millioen Berlij ners, die buiten de muren van de wereld stad verkwikking en herademing zochten. De trams vervoerden 1.3 millioen passa giers, de ondergrond bracht bet tot onge veer een half millioen, terwijl de auto bussen met ruim 350.000 betalende passa giers de rij sloten. Hoeveel auto's zijn er in de wereld? Een Amerikaansche statistiek telt 29.3 millioen personen-, 5.6 millioen vracht wagens en 352.000 autobussen. De wereld inventaris is met circa 1.5 procent of 500.000 stuks teruggeloopen. Van alle landen kon alleen het rijke Frankrijk zijn aantal van 253.000 tot 1.713.000 ver- hoogen en daarmede Engeland overvleu gelen. Duitschland's cijfer liep tot 672.000 terug. In Duitschland werden ten gevolge van de crisis 10 procent, in andere lan den 30 pet. uit het verkeer genomen. Zelfs op het eiland Spitsbergen wordt één vrachtauto gevonden. Zóó nauwkeurig is de Amerikaansche statistiekl Dreigende staking in de Engelsche spinnijverheid. Het Centrale Bureau van de Textiel federatie in de noordelijke graafschappen heeft besloten, dat als er voor 20 dezer geen verandering in den toestand komt, het aan de bij de federatie aangesloten arbeiders in de spinnerijen (met uitzon dering van de katoenspinnerijen) zal aan raden, op 28 dezer den arbeid te staken. In dat geval zou een kwart millioen ar beiders het werk neerleggen. Korte Berichten. Van officieel© Gbineescbe zijde ver luidt, dat het aantal der door boog water en cholera opa bet leven gekomen personen gedurende de laatste twee dagen gestegen is tot ongeveer 35.000. In het industriepaleis der vroegere Wembley-tentoonstelling, waarin thans 'n meubelzaak is gevestigd, is een geweldige brand uitgebroken. De aangerichte schade is zeer groot. 150 employó's, onder wie een 50-tal vrouwen, hadden nog juist den tijd om zich te redden. De oogst in Litauen is door onop houdelijke regens voor gemiddeld 50 pet. verwoest; in sommige deelen van het land is zelfs 90 pet. van den oogst ver loren. Het gevolg hiervan is, dat de graan prijzen in de laatste dagen sterk zijn gestegen. Incassobank aan den Goudschen Singel te Rotterdam? Zoo ja, beeft de minister dan ook ge lezen, dat de president van genoemd ge rechtshof den verdachte in deze zaak toe gevoegd beeft: „Nu sta je bier, alsof je geen tien kunt tellen, je moest je schamen, je hebt je heele leven bedorven. Je lijkt wel gek, of liever was je dat maar. Dat zou beter voor je zijn". En even later: „Je bent een domme lummel"? Is de minister niet van meening, dat het beter ware geweest, wanneer de tus- scben aanhalingsteekens geplaatste woor den, als ze werkelijk gesproken zijn, ach terwege waren gebleven, omdat zij onnoo- dig grievend zijn voor den verdachte? En als de minister deze meening is toe gedaan, wil zijn excellentie dan een wenk in die richting geven? Tengevolge van de uitvoering van herstellingswerken is de Postbrug over Binnenland. De uitvoering der crisis-vaikenswet. Buitenland. Hitte en onweer in het buitenland. De dictatorsbevlieging van Hitier. Malaria in Zuid-Afrika. van Waveran te Haamstede, en als zijn plaatsvervangers a. H. Toledo te Haam stede, en b. P. L. Krepel te Bruinisse B. T h o 1 e n 1. J. L. Groenewege te St. Maartensdijk, en als zijn plaatsver vangers a. A. Wisse te Anna, Jacoba- polder, en b. L. J. van Nieuwenhuyzen te St. Philipsland 2. W. L. Klompe te Tho- len, en als zijn plaatsvervangers a. Abr. van der Slikke, te Stavenisse, en b. J. A. Stols, te St. Philipsland Ingezonden mededeelingen. Boven Midden-Mecklenburg heeft Zondagnacht een hevig onweer gewoed. Door den bliksem geraakten verscheidene gebouwen in brand en een aantal schuren met den pas bin n engehaalden oogst, brandden af, terwijl ook in de stallen verscheidene stuks vee omkwamen. De regeeringscommissie voor het Saargebied heeft, ondanks het protest der bevolking, besloten de belastingen te ver- hoogen. Er ontbreken 60 millioen om de begrooting sluitend te maken. De verhoo gingen moeten 54 millioen opbrengen. Het Nederlandsch-Belgische verdrag inzake wederkeeringe toepassing van verzeker i ngswetgev i n g. Op de schriftelijke vragen van den heer Kupers betreffende het tijdstip van indiening van bet wetsontwerp tot goed keuring van bet Nederlandsch-Belgisch verdrag inzake de wederkeerige toepas sing van de invaliditeits- en ouderdoms- verzekering hebben de ministers van bui- tenlandsche zaken en van oeconomiscbe zaken en arbeid geantwoord Het Belgische wetsontwerp tot goed keuring van bet verdrag betreffende we derkeerige toepassing van de invalidi teits- en ouderdoms-verzekering, is 23 Juni j.l. in de Kamer van Volksvertegen woordigers aangenomen en is thans aan bangig bij den Senaat. Aan de gedane toezegging is, voor zoo veel mogelijk bleek, voldaan en het wets ontwerp is 16 Juli j.l. aan de Tweede Kamer der Staten-Generaai aangeboden. De uitvoering van de crisisvarkenswet. De Nederlandsche Varkens-Centrale deelt mede, dat zij maatregelen beeft ge nomen waardoor de prijs der varkens langzaam aan dichter bij den kostprijs zal komen. Zij beeft den „richtprijs" voor export- varkens, welke van Donderdag 18 Augus tus af zullen worden geslacht, vastgesteld op 15 cent per pond, levend gewicht. Men heeft dezen prijs op dit peil vast gesteld, met de bedoeling om te zien, boe de handel hierop reageeren zal, doch de Nederlandsche Varkenscentrale hoopt, dat zij zeer spoedig een hoageren richt prijs zal kunnen vaststellen. Reorganisatie bij het Departement van Defensie. Door reorganisatie bij het Departement van Defensie zullen met ingang van 1 Jan. a.s. een 20-tal hoogere en lagere ambte naren afvloeien met toekenning van wachtgeld en een 2-tal worden gepensi- onneerd wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd. De behandeling van een strafzaak voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Het Eerste Kamerlid Hermans, beeft tot den minister van Justitie de volgende schriftelijke vragen gericht: Heeft de minister kennis genomen van bet verslag eener zitting van het gerechts hof te 's-Gravenhage, waarin, in hooger beroep, behandeld werd: De overval in de het kanaal door Zuid-Beveland tijdelijk voor het verkeer te land gesloten van 16 tot 20 dezer. Het verkeer wordt thans voornamelijk geleid over de Schorebrug en voor een klein deel over de Bonzij brug bij Wemeldinge. DE RADIODOKTER steeds en over al te ontbieden. Thans lage afstandsta rieven. J. M. Polderman, Goes, Tel. 129. (Adv.) i Men heeft te Hulst bet plan tegen begin September een groot vliegfeest te organiseeren. De Hoenderloo-colleete welke verle den week gehouden werd bracht op te Zoutelande f 28.97 en te Westkapelle f 38.03^. Naar Zeeland. Voor leden der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en van de Algem. Reisvereeniging voor Nederland wordt een 3-daagsche reis naar Z.-Beveland en Walcheren georga niseerd op 23, 24 en 25 Augustus a.s. per autocar. Het beginpunt is 's Gravenbage. Via Rotterdam, Dordrecht, Bergen op Zoom wordt eerst naar Yerseke gereden, waar na een rondrit volgt over bet eiland met als eindpunt Goes. Dan komt Walcheren aan de beurt met bezichtiging der steden Middelburg, Vlis- singen, Veere en een rondrit door het eiland. Ook staat op het programma be zichtiging van het verlicht stadhuis en den marktdag. De terugreis gaat weer over Goes, via Wouwsche Plantage, Breda, Dordrecht, Rotterdam naar Den Haag terug. Het dreigend conflict te Aardenburg. In de Zaterdagavond te Aardenburg gehouden vergadering van landbouwers is besloten zich niet contrac tueel aan een arbeidsloon te binden. De landbouwers willen zelfstandig blijven in bet bepalen van bet loonl Dit besluit zal worden medegedeeld aan den Rijksbemiddelaar en aan de ar beidsorganisaties. Er zal dan verder wor den afgewacht of deze laatste tot een sta king zullen overgaan. Onweer. In den nacht van Za- dag op Zondag heeft boven Schouwen- Duiveland een hevig onweer gewoed. Te Zierikzee werd bet huis van den beer V- in bet Vrije getroffen. Het bovenste deel van den gevel werd eenigszins bescha digd. De bewoners bekwamen geen letsel. Te Brouwershaven sloeg de bliksem in de telefoonleiding. Ook Vrijdagmiddag is de bliksem op verschillende plaatsen ingeslagen, o.a. in bet electrisch net te Zierikzee, in een stapel erwten te Haamstede, in een trans formatorbuisje te Nieuwerkerk en in een woning te Bruinisse. Kamer van Crisispacht zaken. Bij! Kon. Besluit van 5 Aug. zijn benoemd tot deskundig bijzitter in de kamer van crisispachtzaken van het kan tongerecht te A. Zierikzee: 1. H. C. van de Zande, te Nieuwerkerk, en als zijn plaats vervangers a. J. Padmos te Duivendijke, en b. G. Gast te Brouwershaven2, J. A. G. Goes: 1. W. Kakebeeke te Goes, en als zijne plaatsvervangers a. G. P. Vogelaar te Krabbendijke, en b. P. Rijk, te Oudelande; 2. P. Scbeele de Putter, te Biezelinge, en als zijne plaatsvervangers: a. P. Boonman, te 'sHeer Arendskerke, en b. P. Klaassen te Kats D. Middelburg: 1. G. Franse, te Kleverskerke, ,en als zijn plaatsvervan gers: a. A. Aarnoutse, te Gapinge, en b. mr. M. G. van der Minne, te Middel burg '2. J. Bosselaar, te Aagtekerke, en als zijn plaatsvervangersa. H. M. van der Putte, te Ritthem, en b. L. Maas, te Vrouwepolder E. O O s t b u r g 1. A. I. Leenhouts, te Retranchement, en als zijn plaatsver vangers a. A. H. de Milliano, te Water landkerkje, en b. P. de Bruine, te Oost burg 2. J. M. Breijaert, te Sluis, en als zijne plaatsvervangers.a. L. van Dijke, te Groede en b. J. Ramondt, te Scboon- dijke F. Terneuzen: 1. Ja4 Weyns, Spui, Axel, en als zijne plaatsvervangers, a. Herm. Dieleman, te Hoek (Z.), en b. B. G. Puylaert, te Sas van Gent; 2. Jan Scbeele P.Jzn. te Terneuzen (Markt) en als zijn plaatsvervangersa. A. de Mul, te Zaamslag, en b. Jos. van Haelst, te Zuiddorpa G. Hulst: 1. L. van Waesberghe, te Hulst, en als zijn plaatsvervangers a. W. J. Anthonisse, te Hontenisse, en b. G. Plasschaert, te Absdale; 2. A. E. Langen- horst te Hulst, en als zijn plaatsvervan gers a. Job. Scbeele, te Boschkapelle, en b. P. J. Nijskens, te Terhole (Hontenisse). Te Wassenaar is overleden de heer J. F. Fokker, oud-inspecteur der dir. be lastingen. Hij werd geboren op 1 Mei 1861 te Zuidzande (Zeeland). Op 1 November 1887 werd hij ontvanger te Veere, op 1 Mei 1891 adjunct-controleur en op 1 Juli 1893 controleur te Heerenveen, enz. Kunstkring „Het Zuiden". De kunstkring „Het Zuiden" te Vlissin- gen opent morgen de derde tentoonstelling in dit seizoen, en wel van werken van verschillende Zeeuwsche schilders. Middlburg, De aangekondigde lo onsverlaging aan „The V i - trite Works". Men schrijft ons: Door de samenwerkende vakorganisa ties is aan de Directie der „Vitrite Works" bekend gemaakt, dat op een ma nier als thans is geschied, geen loonsver laging kan worden aanvaard. Echter zijn de organisaties bereid de moeilijkbeden van het bedrijf mede onder oogen te zien, waarom zij voorstellen ter conferentie deze zaken te bespreken. Het is te hopen, dat de Directie zal ver staan hoe in 1932 een loonsverlaging dient aanbangig gemaakt te worden. Goes. De oudste agent van politie, de heer P. Zandee, heeft tegen 1 Oct. a.s. ontslag aangevraagd. De beer Zandee heeft 34 dienstjaren. Tot diakones voor de wijkverpleging in deze gemeente is benoemd zuster S. van der Velden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1