No. 267 Maandag 15 Augustus 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS 9.50 9.50 ikenverpleging nna" - Goes. uln met Llghallen de en herstellende zieken, lie verpleging .erw. Zusters. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. E. C. VAN DISSEL >P 24 Augustus 1932, mr (N.T.) te Kloetinge, an K. MEULPOLDER verkoopen nJ. A.TRIMPE BURGER BURGER ERVRUCHTEN; verschillende boom- Kloetinge (w.o. achter 'rimpe), Kapelle, 's-Gra- Kwadendamme. ■T NAGRAS van 1. (5 Gem. 118 R.) aan lisseweg te Kloetinge. (5 Gem. 144 R.) aan iemeten Wegeling te itskerke. notitiën, welke op aan haar zijn. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goe>. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P- DHUIJ, L. Burg. TeL Na 259. 'DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per poet. f3.— Losse nummers 0.05 Prijs der AdvertenfiBn: 1I regels fl.20, elke regel meer 30 cL Bi] abonnement belangrijke korting. V Het Nederlandsche fruit. Door den heer Braat zijn aan den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid enkele vragen gesteld in verband met den invoer van buitenlandsch fruit. Dit is inderdaad voor onze fruittelers een kwaad ding. Op het oogenblik dat men hoopt de vruchten van moeizamen arbeid binnen te halen worden de markten overstroomd met buitenlandsch fruit, waardoor de prijzen van het eigen product zoo sterk worden gedrukt dat de aanvoer naar de veilingen nauwelijks loenend is. Voor de Regeering is het uit den aard der zaak niet gemakkelijk werkelijk doel treffende maatregelen te nemen. Van de tot nu toe gevolgde politiek van „eenzij dige ontwapening" op economisch gebied, ondervinden wij nu de gevolgen. De gesle ten deuren in het buitenland zijn niet open te krijgen. Maar naar ons land is de toe gang vrij. En onderhandelaars, die met leege handen komen, die niets hebben aan te bieden, doch alleen te vragen, verkeeren niet in de meest gunstige conditie. En contingenteeringsmaatregelen zijn ook al niet zoo eenvoudig en doeltreffend als het oppervlakkig wel schijnt. Toch is het gewenscht dat er iets ge daan wordt, om onze fruitteelt in stand te houden. In aansluiting aan wat Zaterdag door „Opmerker" onder het Zoeklicht werd ge zegd, zou er voorts op gewezen kunnen worden, dat er misschien meer gedaan kan worden om het gebruik van fruit in eigen land te bevorderen. Het is niet in den haak als de produ centen klagen over de te lage prijzen, en als dan tegelijkertijd van de zijde der con sumenten klachten warden gehoord over te hooge prijzen en minder goede kwali teit. 't Is recht dat door de consumenten een behoorlijke prijs wordt betaald. Maar laat dan in elk geval de kwaliteit van dien aard zijn, dat de lust om meer fruit te eten wordt geprikkeld. Van verschillende kanten ontvangen wij hieromtrent opmerkingen. De vraag komt op: is het niet mogelijk hier zonder dat de Regeering zich daarmee moet bemoeien 1 een bevredi gende oplossing te vinden? worden aan iuia verstrekt. het HINDENBURG WIJST HITLERS EISCHEN VAN DE HAND. Het regime Von Papen voorloopig bestendigd. De aangekondigde ontvangst van Hit- Ier door den Rijkspresident Hindenburg heeft Zaterdagmiddag om 16.15 uur in te genwoordigheid van den Rijkskanselier plaats gehad. Na afloop van het onderhoud werd een officibel communiqué gepubliceerd van den volgenden inhoud: Rijkspresident von Hindenburg heeft vanmiddag in het bijzijn van Rijkskanse lier von Papen den leider der N.S.D.A.P. Adolf Hitler ontvangen voor een bespre king over den politieken toestand en de kwestie der reorganisatie van de Rijks- regeering. De Rijkspresident richtte tot Hitier de FEUILLETON. Vrij naar het Engelsch. van JOHN JOY BELL. 113). —o „Geachte heer Barker." Juist ontving ik uw briefje hier, waar ik eenige dagen bij juffrouw Blyth lo geer. Vanavond om half negen zal ik thuis zijn en blij zijn een gelegenheid hebben u te bedanken voor al de vriendelijkheid, die u aan Lady Mac Donald bewezen heeft. Elsie Glen. Het was de eerste brief, dien hij ooit van Elsie Glen ontvangen had en hij trachtte niet alleen tusschen de regels, maar zelfs tusschen de woorden te lezen. Toch deed hij alleen wat iedere man, die liefheeft, te zijner tijd heeft gedaan zocht naar het kleinste bewijs, dat zijn liefde beantwoord werd. Eindelijk, met een beetje beschaamd gezicht, bracht Barker den brief aan zijn vraag, of hij bereid was, zelf, tegelijk met andere geschikte persoonlijkheden der N.S.D.A.P., tot de door Rijkskanse lier von Papen geleide regeering toe te treden. De heer Hitier weigerde dit en stelde aan den Rijkspresident den eisch, hem de leiding der Rijksregeering en het vol ledige staatsgezag in zijn gan- schen omvang toe te vertrouwen. Rijkspresident von Hindenburg wees dezen eisch zeer beslist van de hand, onder aanvoering, dat hij het tegenover zijn geweten en het Vader land niet kon verantwoorden het geheele regeeringsgezag uitsluitend aan de na- tionaal-socialistische beweging over te dragen, die deze macht éénzijdig wilde toepassen. Hij betreurde, dat de heer Hitier geen mogelijkheid ziet, de door zijn, 's Rijks- presidents, vertrouwen beroepen regee ring von Papen te ondersteunen. De bespreking eindigde met de ern stige vermaning van den Rijkspresident aan Hitier, de door hem aangekondigde oppositie der N.S.D.A.P. ridderlijk te voeren. Volgens een nader bericht duurde de ontvangst van Hitier bij Von Hinden burg slechts 20 minuten. De persafdeeling van de Nationaal- Socialistische Partij deelt het volgende mede: De leider is Zaterdag uitgenoodigd tot een bespreking met den Rijkskanselier von Papen en in aansluiting daarop tot een onderhoud met Rijkspresident von Hindenburg. Op de hem gestelde vragen, of hij en de partij bereid waren deel uit te maken van een regeering-von Papen, verklaarde de leider: Wij zijn bereid en vast besloten de volledige verantwoorde lijkheid voor de Duitsche politiek in ieder opzicht op ons te nemen, wanneer men ons dan ook daarvoor de volle dige leiding der regeering toevertrouwt. Wanneer dat niet het ge val is, kan de nationaal-socialistische beweging noch aan de macht, noch aan de verantwoordelijkheid deelnemen, en in het bijzonder is er geen sprake van deelneming van de partij in de regeering von Papen. Toen de Rijkspresident von Hinden burg weigerde de nationaal-socialisti sche beweging als de sterkste partij de leiding der regeering toe te vertrouwen, werden de onderhandelingen onderbro ken. Na den opstand In Spanje. Het staat nog niet vast, wanneer gene raal Sanjurjo voor den krijgsraad zal komen. Hij is reeds eenige malen ver hoord. Verschillende politieke partijen eischen, dat de doodstraf tegen Sanjurjo zal worden uitgesproken. Daar nog eenige gewonde soldaten zijn omgekomen bedraagt het aantal dooden te Madrid als gevolg van de gebeurtenis sen op Woensdag 11. Te Sevilla gaan de autoriteiten voort met de arrestatie van personen, die be schuldigd worden hetzij van sympathie voor Sanjurjo betuigd te hebben, hetzij openlijk hun loyalisme tegenover het oude regime te hebben laten blijken. Het geheele corps gendarmerie te Se villa is ontwapend en voorloopig in arrest gesteld. lippen, vouwde hem netjes op, deed hem weer in de enveloppe en stak alles in zijn zak. Opstaande keek hij in den kleinen spiegel, schoof zijn das recht, streek even over zijn haar, dat bij de slapen al grij zende was en knipte een stofje van zijn mouw. Dan draaide hij het licht uit en verliet de kamer. Sinds het laatste meubilair er in ge bracht was, drie weken geleden, had Bar ker alle nachten, op twee na, die hij ver reisd had, in het huis in Cornwall Gar den doorgebracht, slapende in het kleine kamertje op de bovenste etage. Soms kwam hij kort na het middageten; andere keeren, door zaken of sociale verplichtin gen opgehouden, kwam hij later. Maar el- ken nacht had hem gezien in een zee van licht, gaande van kamer tot kanier, hier en daar treuzelend, iets verschikkend of verplaatsend, aanteakenend, wat hij nog miste. Voor Lady Mac Donald op het ziekbed geworpen werd, had ze verscheidene blad zijden van het aanteekenboekje, dat hij haar gegeven had, gevuld en alles wat er in stond, had. Barker zich aangeschaft en een plaatsje in het huis gegeven. Gelukkig was Barker in hemden gevallen van een binnenhuis-architect, die van zijn vak De Spaansche regeering is voornemens het garnizoen van Sevilla geheel te ver- nieuwen. Japan dreigt met een boycot van Indisch katoen. Volgens een bericht van Reuter uit Osaka is Zaterdag op een gecombineerde vergadering aldaar van de vereenigingen van Japansche katoenspinners, de unie van katoenexporteurs en den bond van katoenkooplieden een plan besproken om Indische katoen in Japan te boycotten als een vergeldingsmaatregel voor het ontworpen Indische plan om een prohi bitief tarief in te voeren voor Japansche katoenen goederen. Men vreest, dat de invoering van een dergelijk tarief door Indië zal leiden tot de feitelijke stopzetting van Japans in voer van Indische ruwe katoen, die jaar lijks V/z millioen baten bedraagt De Ja pansche regeering zal te Londen prote steeren tegen het voorgenomen Indische tarief, dat strijdig is met den geest van het Indisch-Japansche handelsverdrag. Noodweer in Duitschland. Zaterdagmiddag ontlastte zich boven de Rijnprovincie een zwaar onweder. In de buurt van Vettweiss richtten onweder en hagelslag in velden en tuinen belangrijke schade aan. Ook in de omgeving van Drove—KreuzauSoller werd het grootste gedeelte van den oogst vernield. In Kreu zau was de hagelslag zoo hevig, dat de ruiten van een broeikas volkomen ver nield werden. De telefoonverbindingen met de in het onweersgebied liggende plaat sen zijn verbroken, zoodat men zich van den omvang van de schade nog geen juist beeld vormen kan. Door het onweder is hier en daar het verkeer gestremd. Een van Dueren naar Euskirchen rijdende trein moest zijn snelheid aanzienlijk ver minderen en later zelfs stoppen, daar de rails over groote afstanden overstroomd waren. Hei conflict In de Engelsche katoen industrie. De toestand in de Engelsche katoennij verheid is nog verscherpt, daar zoowel de werkgevers als de arbeiders op hun standr punt blijven staan. Er is nauwelijks hoop meer, dat een sta king van de wevers vermeden zal kunnen worden. De wevers hebben reeds enkele dagen geleden het besluit tot staken ge- nomen. Mocht deze staking langer duren dan een week, dan zullen ook de spinne rijen daarbij betrokken worden, zoodat de staking dan 400.000 personen zal omvat ten. Een staatsman In armoede gestorven. In aansluiting op de berichten omtrent het overlijden van den Oostenrijkschen oud-minister Seipel, zij nog vermeld, dat de groote staatsman is overleden zonder iets achter te laten. Het eenige bezit van den bondskanse lier bestond uit een belangrijke en uitge breide bibliotheek, die Mgr Seipel, met uitzondering van enkele bekende werken, aan een klooster vermaakt had. Geld of geldswaardige voorwerpen bezat de kan selier niet. Zijn totale vermogen bestond uit 250 schilling (f 150) en een gouden horloge. Mgr Seipel bezat geen enkel meu belstuk: zelfs de meubels van zijn werk- hield en er plezier in had alles zoo goed mogelijk in orde te maken. „U, mijnheer, wenscht niets goedkoops, banaals; ik, mijnheer, kan niets smakeloos' geven", zei hij openhartig tot Barker. „Zal ik mijn gang gaan?" En nadat Barker verschei dene huizen bezichtigd had, die geheel door den jongen man ingericht waren, zei hij met even veel openhartigheid: „U kunt uw gang gaan". Ein zoo begon de architect zijn werk en legde na korten tijd zijn last gever verscheidene ontwerpen voor van voorname eenvoud en teer van kleur. Deze was er zeer mee ingenomen en hij keurde alles goed. „Zorg dat u over vier maanden klaar is", zei Barker. „Het doet er niet toe wat het kosten moet". „Alles zal klaar zijn", antwoordde de ander. En hij hield woord. Sir Barker ging naar beneden, het licht opdraaiend, overal waar hij kwam, in elke kamer onderzoekend om zich heen kijkend of er nu niets meer vergeten was. Een groote bos gele chrysanthemums bloeiden op het portaal van de tweede eta ge. Een bloem begon te verwelken. Hij stond stil en plukte ze af. Voortschrijdend over den zwaren looper van de gang, ging hij naar de eetkamer. Een tikje en het kamer waren het eigendom van het kloos ter. Mgr Seipel heeft altijd uiterst sober ge leefd en zoodra hij zijn salaris ontving werd er reeds onmiddellijk een gedeelte afgenomen voor armen en voor liefdadige doeleinden. Oliegebrek In Rusland. Het Sovjetblad „Za Industrializatsioe" van 21 Juli wijdt een uitvoerige beschou wing aan het schandaal van het oliege brek in Sovjet-Rusland in oogsttijd. Reeds onmiddellijk nadat de oogstwerk- zaamheden in Zuid-Rusland waren be gonnen, kwamen er uit verschillende plaatsen rapporten binnen, waarin werd gewezen op den gevaarlijken toestand, ont staan door een ernstig gebrek aan olie. Aan den vooravond van de oogstcam- pagne is ontdekt, dat in de meeste streken de toestand, wat betreft de motorolie kri tiek was. Zooals gewoonte is in Sovjet-Rusland, doet het eene departement het andere ver wijten voor het „schandaal", maar het is duidelijk, dat het olie-departement in ge breke bleef bij de voorziening van de nood zakelijke olie om redenen, die niet wor den opgegeven. Goede vorderingen te Ottawa. Naar Reuter meldt, maken de En- gelsch-Camadeesche onderhandelingen te Ottawa snelle vorderingen in een welda dige atmosfeer. Tusschen de belangheb benden bij den staalhandel in beide lan den is men het eens geworden. Als de conferentie deze overeenkomst bekrach tigt, krijgt Engeland onmiddellijk gele genheid zijn handel met Canada op dit gebied uit te breiden. Men neemt aan, dat deze overeenkomst meer gericht is op uitbreiding van den handel dan op instelling van een algemeen, speciaal tarief Mislukte putsch. Studenten te Santiago de Chili hebben geprobeerd het nieuwe bewind omver te werpen. Tijdens de onlusten werden acht personen gedood en dertig gewond. De staat van beleg is in Chili geproclameerd. De studenten boden tegenstand tot aan de komst van twee regimenten. Op vijf na werden alle studenten gearresteerd. De studenten hoopten kolonel Grove, den ver bannen communistischen leider, weer aan het bewind te brengen. Korte Berichten. i Vooral de Vlaamsche kust is door een zwaar onweer geteisterd. Te Lom- bartsyde, bij Nieuwpoort, is de bliksem in een kleine boerderij geslagen; een vrouw is gedood. Twee mannen en vier kinderen zijn zwaar gewond. Reuter bericht uit Singapore, dat er een mislukte poging is ondernomen om den mailtrein tusschen Penang en Koea- taloempoer tot ontsporing te brengen. De politie haalde twee dwarsliggers weg, die een paar minuten voor de aankomst van den sneltrein op de rails waren gelegd. Dezelfde trein is op 6 Juli verongelukt, toen twee Indische stokers gedood en verscheidene reizigers gewond werden. Een hevige cycloon, die een snelheid had van 75 K.M. per uur, heeft groote schade aangericht in Texas. Voorzoover vertrek werd met een zacht licht over stroomd. Hij stond een oogenblik zijn om geving te bekijken, toen schreed hij vooruit en hing een van de weinige, maar goede schilderijen recht, dat een weinig verscho ven was. Een blaadje van een groote bos rozen was op het gepolijste blad van de tafel gevallen, bij nam het op, zocht de roos in kwestie en nam ze er uit. Nog maals keek hij rond in de goed gemeubi leerde, maar wat stijve kamer. Er scheen niets meer te doen. Op de klok kijkend, zag hij, dat hem niet veel tijd meer restte, maar hij nam nog even een kijkje in de kamers op de eerste etage en in een daarvan opende hij een safe, die in den muur ingebouwd was en door een paneel verborgen werd. In de safe waren eenige laden, waarvan hij er één opende. De ruimte was haast geheel gevuld met lederen étui's van verschillen de grootte, afkomstig uit de meest beken de juwelierswinkels. Hij zocht er een klein vierkant doosje uit en liet het in zijn zak glijden. Na de la dicht geschoven en ge sloten te hebben, aarzelde hij, zijn hand op een langwerpigen, eikenhouten kist van ouderwetsch voorkomen leggend, die op een der planken stond. Na eenige oogenblikken schee» hij tot een besliüt te Binnenland. De onderhandelingen met Duitschland over de boter. Geen koffiebelasting. De heer Braat wil wijziging der tarwe- wet. Buitenland. De onderhandelingen tusschen Von Hin- denhurg en Hitier mislukt. Noodweer in Duitschland en Frankrijk. bekend, werden 13 personen gedood, vijf ernstig en 100 licht gewond. De verbin dingen zijn verbroken. Dumping In België. Het lid van de Tweede Kamer de heer Vliegen heeft aan de ministers van Eco nomische Zaken en Arbeid en van B ui ten] andsche Zaken gevraagd: Is het juist, dat in België door Neder landsche ondernemingen met regeerings- hulp dumpingpraktijken worden uitge oefend, hierin bestaande: lo. dat het hoogovehbedrijf te IJmui- den zijn product in België 50 francs per ton lager levert dan de normale prijs daar te lande bedraagt, daartoe in staat gesteld omdat de Nederlandsche regee ring, die eventueele verliezen zal dekken, het bedrijf heeft gemachtigd tegen eiken prijs zijn product te verkoopen ten einde al zijne arbeiders aan het werk te houden; 2o. dat de Oranje-Nassaumijnen op de zelfde wijze werken en verkoopen als het hoogovenbedrijf, dat nog 11.000 ton aan voorraden heeft? Zoo dit niet juist mocht zijn, zijn de ministers dan niet van oordeel dat de door de directie der hoogovens te IJmui- den gegeven tegenspraak van de in de Belgische pers voorkomende berichten ter zake van het bovenbedoelde, onvoldoende moet worden geacht en een officieele te genspraak van regeeringswege in hooge mate gewenscht is? Mochten de berichten waarheid bevat ten voor wat de steenkolen betreft, achten de ministers het dan niet zeer gewenscht, zoolang de in België heerschende staking in de kolenmijnen voortduurt, extra uit voer naar België van steenkolen uit de Limburgsche mijnen tegen te gaan? DE TARWEWET. Verdubbeling maalpercentage gevraagd. Het lid van de Tweede Kamer de heer Braat heeft den minister van Economi sche Zaken en Arbeid gevraagd of het hem bekend is, dat een zeer groote tarwe oogst hier te lande te wachten is en dat die oogst door belemmering van art. 2 van de Tarwewet 1931 in ons land niet geheel voor broodbereiding zal kunnen worden gebruikt, waardoor deze oogst gedeeltelijk minder waard zal worden? Is de minister bereid maatregelen te nemen om spoedig te geraken tot wijzi ging van art. 2 der Tarwewet 1931, in dien zin, dat het daarin genoemde per centage van 25 pet. wordt gebracht op 50 pet.? komen en nam de kist op, die hij op een dichtbij zijnde tafel zette. Hij nam het deksel er af, dan een lap zacht fluweel. Op een bed van zijde rustte het beeld, dat hij zes maanden te voren in Wardour Street gekocht had het eerste cadeau voor Elsie. Sinds dien dag had hij er vaak naar gekeken, zenuwachtig, bewonderend.. Het onderwerp was eenvoudig genoeg, een vrouw, die zich smekend tot haar God wendt. Maar wonderschoon was de ge laatsuitdrukking weergegeven. Voor de eerste maal raakte Barker het beeld aan. Voorzichtig nam hij het uit het zijden bed en na de safe gesloten te hebben, ging hij naar boven. Een ruime kanier was tot kleedkamer ingericht. Op een pied de stalle zette hij het beeld neer. Toen zonk hij in een stoel, buiten adem. Alles was klaar. En binnen een half uur zou hij Elsie terug zien. De gedachte deed hem trillen. Wellicht vanavond nog zou hij haar over kunnen halen hij zou juffrouw Blyth natuurlijk ook vragen het huis binnen te treden, dat hij voor haar ingericht had. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1