11 -pi&A clcd fOfioukt. tA &Kh\lZU&GxA£ic^ ÏOO'K uxloXCIJI est fejjwdJutdiP BATCO COUPONS CIGARETTES 14 Karaats Goud JA, LIEVE, IK KREEG HEM MET Uit de Provincie. WERELD DIE BIJ JOUW VERPAKT WORDEN EN IK KREEG ER TEVENS EEN GARANTIEBEWIJS VAN DE JUWELIERS BIJ DAT DE DIAMANT ECHT IS EN DE RING VAN Vjkrt(Mji pfojMupz AFGELUISTERD r,'0soe«eM06 ►.e«!o-cov GESPREK &GuKs d&„ föifoodÜL V4h&GuCuCfdL il PI KATE TEVENS MEER DAN 1000 KWALITEITS-CADEAUX GRATIS VERKRIJGBAAR VOOR PIRATE COUPONS I commissie te benoemen tot samenspre- king met de Geref. Jeugdbonden, werd verworpen en de zaak aan het hoofdbe stuur ge-endosseerd. Aangenomen werd een voorstel-Gronin- gen (prov.) dat het hoofdbestuur een on derzoek zal instellen naar de mogelijk heid van vervaardiging van een propa gandafilm. Een vraagpunt van den administrateur of het wenschelijk is, dat de provinciale bonden een uniform reglement hebben, werd ontkennend beantwoord. Een voorstel-Urk inzake richtige uit voering van de drankwet en de politie verordening door de Overheid zelve werd in handen gesteld van de commissie tot handhaving der drankwet. Aangenomen werd een voorstel-Gronin- gen, om in 1934 aldaar de algemeene ver gadering te houden. Een voorstel-Groningen, om in het or gaan een wijziging aan te brengen, ont lokte eenige discussie. De redacteur zegde toe, dat met de gemaakte opmerkingen zooveel mogelijk rekening zal worden ge houden. Een voorstel-Gelderland om een com missie te benoemen, die nader de moge lijkheid van de beste exploitatie van het orgaan zal onderzoeken, teneinde tot be zuiniging te geraken, ontlokte een zeer levendige discussie. Spoorwegen en bletenvervoer. Naar het „Dagblad van Noord-Brabant" meldt, wordt door de Brabantsche Sui kerfabrieken ernstig overwogen, zulks in verband met de afwijzende houding der spoorwegdirectie, tegenover verlaging der vrachttarieven, geen enkele biet per spoor meer te vervoeren en de boeren voor te schrijven per schip te leveren. Een bijzondere Arbeidsconferentle? Op 21 Sept. a.s. zal een buitengewone zitting van den raad van beheer van het internationaal arbeidsbureau plaats vin den. De raad van beheer is hiertoe overge gaan op dringend verzoek van den Ita- liaanschen regeeringsgedelegeerde De Michelis, die, wijzende op de toeneming van de economische crisis en van de werkloosheid, den raad van beheer vraagt een bijzondere conferentie voor de bestu deering van een internationale regeling ter vermindering van den arbeidsduur, met behoud van den loonstandaard, bijeen te willen roepen. Deze conferentie zou voor de bijeenkomst van de economische wereldconferentie met haar werk gereed moeten komen, opdat deze laatste gebruik zou kunnen maken van de voorstellen en conclusies waartoe de axbeidsconferentie eventueel zal komen. De raad van beheer zal dus op 21 September over een bij eenkomst van een bijzondere arbeidscon- xerentie moeten beslissen. De nieuwe burgemeester van Stedum. Op de vragen van den heer Braat in verband met de benoeming van een ge- pensionneerd majoor der infanterie tot burgemeester van Stedum, heeft minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat bedoelde burgemeester 54 jaar oud is. Hij geniet als gepensionneerd majoor der in fanterie een pensioen van f3450 en als burgemeester een salaris van f 2950. In verband echter met het bepaalde in het eerste lid van art. 23b der Pensioenwet voor de Landmacht (Stbl. 1922, nr 66), zal op het militaair pensioen een korting worden toegepast. Van de candidaten voor het burge meesterschap van Stedum is de geschikt ste benoemd. De leeftijd deed aan deze ge schiktheid geen afbreuk. Van een passee- ren van jongere candidaten kan geen sprake zijn. Pachtverlaging. Het Bestuur der Ned. Herv. Kerk te Opmeer heeft besloten een pachtverlaging van 42 pet. toe te staan. Wijziging van de Postwet. Met ingang van 1 September a.s. wor den e-nige wijzigingen in de postvoor schriften aangebracht welke Let gevolg zijn van de bij de wet van 4 Februari 1932 vastgestelde wijzigingen van de Postwet en de Pakketpostwet. De wijzigingen betreffen o.m. de fran keering bij abonnement, waarbij het mini mum-aantal niet-periodieke drukwerken wordt teruggebracht van 1000 tot 500. Gewone aangeteekende stukken kun nen voortaan bij uitreiking aan huis ook aan een volwassen huisgenoot (geen dienstpersoneel) van den geadresseerde worden afgegeven. Bij ambtshalve aanteekening van stuk ken is voortaan tweemaal het recht voor gewone aanteekening verschuldigd. In de bepalingen omtrent de behande ling van onbestelbare en geweigerde stukken worden eenige wij 2d gingen ge bracht. De desbetreffende bepalingen van de pakketpostwet zijn voorts zoodanig gewij zigd, dat de gelegenheid kan worden gegeven, het port en het verrekenrecht van binnenlandsche postpakketten niet bij vooruitbetaling te voldoen, voorshands zal alleen het port voor gewone pakketten ten laste van den geadresseerde kunnen wor den gelaten. Nog geen overeenstem ming te Aardenburg. Bij de ge houden besprekingen in verband met het loonconflict in de landbouwbedrijven tus- schen vertegenwoordigers der werkgevers uit Sluis, Aardenburg en St. Kruis, en vertegenwoordigers der drie plaatselijke arbeidersbonden, onder leiding van den rijksbemiddelaar, Mr. S. de Vries, is, naar de Tel. meldt, nog geen resultaat bereikt. De werknemers vragen gedurende zes maanden een dagloon van twee gulden, de overige zes maanden f2.25 benevens een kleine verhooging gedurende den oogst en 25 ct. per uur voor overwerk. Van werkgeverszijde werd twee gulden in den winter te hoog geacht. Daar echter een onvoldoend aantal landbouwers ver tegenwoordigd was, zal vandaag een ver gadering van landbouwers belegd worden om de loon- en arbeidsvoorwaarden te be spreken en te trachten overeenstemming te bereiken. Het resultaat zal Maandag aan den [Rijksbemiddelaar worden mede gedeeld. Ned. M ij. voor kunstma tige oesterteelt. Nadeelig saldo f 38.413. Aan het verslag van de Nederlandsche Mij', voor Kunstmatige Oesterteelt, voorheen onder de firma G. L. de Meulemeester en Go te Ierseke, over het boekjaar 1931'32 ontleent de Tel. het volgende: Tengevolge van de abnormale sterfte onder de oesters, kwam een onvoldoende hoeveelheid consumptie-oesters aan den wal, waarvan de opbrengst niet toerei kend bleek te zijn om de exploitatiekos ten mede te helpen dekken. Het zelfde kan gezegd worden ten op zichte van de meer zwaardere soorten zaaioesters. De aangevoerde hoeveelheid liet niet toe om voor den verkoop een zeker kwantum van deze soorten beschikbaar te stellen. Denemarken trad dit jaar niet als koo- per van zaaioesters op, ook niet wegens nog loopende verplichtingen ten aanzien van de vorige levering. Ten einde onzen voorraad aan te vul len werd een perceel, bezet met een be hoorlijk aantal zaaioesters van verschil lende grootte, overgenomen, voor welke overname de oesteroultuur-ondernem ing werd gedebiteerd. Onze totale voorraad van lichtere soor ten oesters blijkt thans grooter te zijn dan oorspronkelijk kon worden verwacht. In tegenstelling met het vorig jaar kan eigenlijk buiten verwachting van een voorspoedige ontwikkeling gedurende de laatste maanden gerept worden hetgeen wel eens een aanwijzing kan zijn dat de sterfte over haar hoogtepunt heen is, wat een lichtzijde zou beteekenen voor de naaste toekomst. In het afgeloopen seizoen werden van uit Zeeland 14.5 millioen oesters minder verzonden dan in het hieraan vooraf gaande, toen het getal van 39.5 millioen werd bereikt. De voornaamste afzetgebieden n.l. En geland en België betrokken beduidend minder. Alhoewel de verpachting van oester- perceelea ia 't nieuwe boekjaar plaats vond, vermelden wij nu dat de Mij. 15 H.A. méér natuurgrond terugpachtte te gen een lagere pachtsom, dan die gold voor de ter herverpachting ingegeven per- ceelen. Afgeleverd werden: 341.675 consump tieoesters met een opbrengst van 13.376 gulden. De winst- en verliesrekening sluit in clusief het vóordeelig saldo ad f94 van vorig jaar, met een nadeelig saldo van f 38.413, hetwelk wij voorstellen op nieu we rekening over te brengen. Goes. Ons carillon heeft weer andere wijsjes gekregen. Met heel uur hoort men een Aria uit de Binkstercantate van Bach, en met half uur Andante Cantabilé van Beethoven. Wolfaartsdijk. Vrijdag had de 16-jarige zoon van den landbouwer J. J. van Liere, bij het tarwe binnenhalen het ongeluk van een met graan geladen wagen te vallen en een pols te breken. Vrijdagmiddag ontlastte zich boven deze gemeente een hevig onweder, gen paard met een wervelwind, zoodat op sommige plaatsen die te velde staande graanschoven dooreen gesmeten werden. Dat de tusschenhandel grove winst maakt met den verkoop van consumptie aardappelen, kan hieruit blijken, dat de landbouwers slechts f 1.15 per 70 kg. be taald krijgen en de consumenten nog 6 cent per kg. moeten betalen. Kapelle. Gisteren sloeg, zooals reeds gemeld, de bliksem in den landbouw- sehuur van dhr M. 'de Jonge-Kole; in een kort moment was de schuur, waarin geen beesten waren, een prooi der vlammen. Het aangebouwde woonhuis bleef ge spaard, dauk zij het 'krachtig optreden van de brandweer, welke spoedig ter plaatse was. Ook de burgemeester en de politie waren direct op de plaats des on- heils. De woning, hoewel gespaard, heeft veel geleden, gaten zijn in het dak gebrand en de aangrenzende zijmuren vertoonen niets dan scheuren. Het huisraad heeft veel ge leden van het water. Onder de kleine kinderen vooral, die van 3 a 4 jaar, heerscht alhier de z.ig. bof. De bewaarschool, welke vacantia kreeg, had toch gesloten moeten worden. Weinige kleuters zijn er van verschoond gebleven. Deze ziekte is niet van ernstigen aard. Ierseke. Maandagmiddag werd op de bovenzaal van Hoel „Oesterbeurs" een vergadering gehouden van de Vereeniging tot bevordering van het Oesterbedrijf (Vebo). Aan de orde was de bespreking om oesers met bier te consumeeren. Verschil lende mogelijkheden werden overwogen, maar men kon nog geen definitief plan opstellen. Een feit is het, dat Nederland, in tegenstelling van andere landen, zeer weinig oesters verbruikt, hetwelk toch met een nationaal product niet 'behoefde. De meeste menschen zijn in de veronderstel ling, dat men steeds groote (dus dure) oesters moet 'eten om een goede kwali teit te hebben. Dit is echter geenszins het geval. De kleine oesters zijn van dezelfde kwaliteit als de groote, alleen is er ver schil in leeftijd. Daarom_wil men trachten dit de Nederlandsche bevolking duidelijk te maken en dan probeeren deze 'kleine oesters met bier te kunnen conserveeren, zoodat het oesterverbruik niet zoo duur is en er meer zal worden afgenomen door ons eigen land. Zierikzee. De K.L.M. boekte Donder dag het maximum-aantal betalende pas sagiers op de Zeeuwsche luchtlijn van één dag, n.l. 63. In totaal vanaf 2 Mei j.l. 923. Kerkwerve. Naar het Huis van Bewa ring te Middelburg zijn overgebracht J. V., 66 jaar en W .V., 22 jaar, landbou wers alhier, verdacht van het verduiste ren van goederen in het faillissement van eerstgenoemde. DE HEIDEMAATSCHAPPIJ EN DE WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Het moeilijke vraagstuk van een rede lijke werkloosheidsbestrijding, of beter ge zegd: werkverschaffing voor steuntrekken de werkloozen, moet onvermijdelijk zoo nu en dan tot excessen leiden, waarvan men zou kunnen zeggen, dat het genees middel erger althans kostbaarder is dan de kwaal, merkt „De Magistratuur" op. Onder deze excessen noemt het blad den eisch van hoogerhand, om gemeentelijke grondwerken, zooals b.v. rioleering, afwa tering, bemaling enz. zooveel mogelijk te doen uitvoeren, door en onder leiding van de Nederlandsche Heidemaatschappij. „Wij begrijpen dezen vriendelijken eisch alleszins en kunnen hem in menig op zicht ook billijken; maar anderzijds doet deze' methode van geforceerde werkver schaffing toch ook weer denken aan het door een handstoffer doen opdwarrelen van stof, om die grootendeels op een an dere plek weer te doen neerdalen. Immers, het onthouden van werk aan andere particuliere ondernemingen, ten voordeele van de Nederlandsche Heide maatschappij, moet ten gevolge hebben, dat die andere particuliere ondernemin gen door gebrek aan voldoende werk, ge dwongen worden arbeiders te ontslaan, zoadat anderzijds het respectabele leger werkloozen hierdoor weer noodgedwongen zal worden uitgebreid. En het ergste daarbij is dan nog, dat hierbij doorgaans dan sprake is van min of meer geschoolde arbeiders, die ten be hoeve van ongeschoolde krachten tot werkloosheid gedwongen worden. Bovendien zijn er werken en hier onder noemen wij vooral rioleeringswer- ken die toch bezwaarlijk door onge schoolde krachten verricht kunnen wor den, zonder gevaar van totale of gedeel telijke verknoeiing van het werk, zoodat dan tenslotte toch een particuliere onder neming met geschoolde arbeiders, de ge maakte fouten moet herstellen, hetgeen dikwijls met niet-onaanzienlijke extra- kosten gepaard gaat. En daarmede wordt dan toch het paard in ieder opzicht achter den wagen gespan nen; weliswaar worden eenerzijds (meest al ongeoefende) werkloozen te werk ge steld, doch anderzijds geschiedt dit dan toch ten koste van 'geschoolde arbeiders, die dan onvermijdelijk door gebrek aan werk, tot de werkloozen gaan be hoeren, terwijl het weer in het reine brengen van hetgeen door de ongeschoolde arbeiders verknoeid is, dubbele 'kosten vergt, die ge makkelijk vermeden hadden kunnen wor den; dit igaat dan wel iets lijken op on- noodige geldverspilling, die nimmer ver dedigbaar is, en zeer zeker niet in deze tijden van chronischen geldnood der ge meenten. De ministeriele dwang, om voor het verkrijgen van regeeringssubsidie uitslui tend het toezicht aan de Nederlandsche Heidemaatschappij op te dragen, doet wel iets denken aan de zoo terecht veroor deelde „gedwongen winkelnering!" Het beteekent: het onwillekeurig bevoordeelen van één particuliere onderneming boven alle anderen; en ofschoon sterk af te keu ren zou er ten gevolge van een bijzon dere relatie nog iets voor te zeggen vallen, als die ééne bevoorrechte vak kundig ook zou uitblinken. Doch waar in vele gevallen juist het tegendeel waar is, 'dienen de 'gemeenten zich er vooraf wel degelijk van te over tuigen, dat het werk ook door geschoolde en ervaren krachten zal worden uitge voerd. 'Zoodra dit in twijfel getrokken moet worden, 'dienen de werken aan particu liere ondernemingen met 'geschoold per soneel toevertrouwd te worden, eensdeels om onnoodige geldverspilling te vermijden en anderdeels, om niet meer dan nood zakelijk is, de werkloosheid van beproefde vakmenschen in de hand te werken. Want dit zou niet zijn eenbestrij ding van de werkloosheid, doch een een voudig zeer ongewenschte verplaatsing; en dit kan nooit het doel zijn van 'de regee ring; zoolang we nog niet leven in een communistische samenleving, waarin alle arbeid genationaliseerd wordt en als staatsbedrijf beschouwd moet worden, dient het particuliere initiatief niet wil lens en wetens doodgedrukt te worden. Werkverschaffing en werkverruiming van regeeringswege, kan niet anders dan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2