No. 266 Zaterdag 13 Augustus 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. 8T VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Binnenland. Dit nummer bestaat uit 3 bladen rde, dat ze bij e bedrag zou escheurde in- f 500 neertel- biij genas; de kwam er met gens een ge- et schitterend zelfs een of- die blind erx tchtte het ten achte zal zich hebben voor frouw met de ;aan. Spreker ïog menschen uwen kunnen op als fakir, ich dan tegen liek bewonde- leven bracht ■zegens verrno- rerdachte boe- m voor de na- en 25 d.h. oensdag door mbergen voor lordeeld tot 7 BELGISCH van het Kon. preekt dr H. dsch-Belgische dat nu het de mor den duur het zaak is onder oogen niet voor on- te consequen- worden over- ingevolge arti- Lunnen binden eenige instel lende rechten van derde sta lden doorhan- at de omstan- .unnen leiden, og b.v. op de odemproductie moeten over- n invoer van te heffen, rtoe niet zou t voor onzen andere tak- ernstige con- In dit verband ing, dat in het tusschen de worden be- nstandigheden, den invoer te le evenwel.dat ;n vastgesteld, uitzonderings- mnen zijn dan 3lde der inge- 'ende normale oor noodig te oogen worden en van de toe- n derde staten, ouden kunnen hun overmaat [ucten en goe de bij de con- mgesloten lan- hinderd in te n we denken het bijzonder et-Rusland, rder punt, dat and met deze naar voren de kwestie van stbegunstiging. tbegunstigings- in handels met andere al, volgens den ingevolge de igen in Genève Internationale an Koophandel el beletsel kun- men voor het van een con- ïsschen Neder- België, welke id beoogt de belemmeringen inderen. Daar- is in deze con- le billijkheids tegenover an- en opgenomen, deze het recht ot deze conven treden, wij zullen n, aldus schrij- de stappen ierland en Bel- rnomen om te ,ot een vermin van handelsbe- ngen en daar- een beteren toe- economisch ge- et een gunstig zullen worden wij hebben niet te mogen er op te wijzen, aan deze «in consequenties 'bonden, welke ;ijn ernstig on- ogen te worden +4 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes. TeL; Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. M55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3,-- Losse nummers 10.09 Prljs der Advertentien: 1t regels 11.20, elke regel meer 30 et BI] abonnement belangrijke korting. Negotie en religie. Eet wordt meer en meer duidelijk, dat onze Christelijke middenstanders gedwon gen worden beslist partij te kiezien, wat betreft bet organisatieleven. Wij hebben onlangs de aandacht ge vestigd op het standpunt door den z.g. neutralen Middenstandsbond ingenomen ten opzichte van de winkelsluiting op Zon dag. Door deze organisatie, waarbij tal van Christelijke middenstanders zijn aan gesloten, werd tot de regeering het ver zoek gericht om de winkelsluiting op Zon dag ongedaan te maken. Plaatselijk gebeurde iets dergelijks te Middelburg. Daar werd door het bestuur van Handelsbelang een organisatie, die ook plaats heet te bieden voor de Christe lijke middenstanders instemming be tuigd met een adres aan den Gemeente raad, waarin gevraagd werd gedurende het zomerseizoen de winkels op Zondag open te mogen houden. En nu wordt weer gemeld, dat bet be stuur van de Vereen, tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Vlissingen zich plaatst achter het comité van actie tegen de winkelsluiting. „Ook wij aldus bedoeld bestuur dringen aan op sterke actie tegen de ongelukkige Winkelsluitingswet. De bijzondere situatie van Vlissingen noopt ons daartoe. Des Zondags bezoeken dui zenden Belgen, in mindere mate ook En- gelschen, onze badplaats. Thans vinden deze menschen hier de winkels voor een groot deel gesloten. Gevolg is een onvrien delijk aspect der stad, groote schade, ook nationaal, vermindering van vreemdelin- genbezoek, en verplaatsing van Neder- landsche bezoekers naar de Belgische kust met haar zooveel aangenamer sfeer". Ook hier wordt dus door een algemeene vereeniging actie gevoerd tegen de Zon dagsrust. Op deze wijze wordt het terrein, waarop samenwerking door velen tot nu toe mo gelijk werd geacht, steeds kleiner en wor den de positieve Christenen gedwongen zich terug te trekken en zich naar eigen beginsel te organiseeren. Althans wanneer zij niet allen invloed willen verliezen. Op politiek gebied heeft men vroeger hetzelfde gezien. Oorspronkelijk waren hier degenen, die stonden op Antirevolu tionair of Christelijk Historisch stand punt in hoofdzaak ingelijfd bij de Conser vatieven. Invloed van beteekenis ging er van hen niet uit. Een eigen geluid konden zij niet laten hooren. En wel werd in sommige gevallen tot op zekere hoogte met hun in zichten gerekend, maar de leiding berust te bij hen niet. Groen van Prinsterer zag het gevaar lijke van deze zelfwegcijfering in. In iso lement, in beginselvastheid zoo waar schuwde hij ligt onze kracht. Men heeft Groen van Prinsterer dit op treden erg kwalijk genomen. Hij werd als een scheurmaker bestreden, zelfs door mannen, die hij tot zijn vrienden en geest verwanten meende te mogen rekenen. Maar de uitkomst heeft hem in het ge lijk gesteld. Op maatschappelijk gebied ziet men iets soortgelijks. Zeker, men wil daar zoo nu en dan wel met de opvattingen der Chris tusbelijders rekening houden. Maar als het vermeende belang aan de orde komt, dan gaat dit niet. De religie wordt ondergeschikt gemaakt aan de negotie. Zondagsrust is een goed ding, maar men moet er geen schade van hebben in zijn zaken. In een dezer dagen verzonden circulaire tegen de Zondagssluiting beet het, dat men eerbied heeft voor de overtuiging van hen, die den Zondag tot een rustdag wil len bestemd zien, maar, zoo heet het ver der: in deze tijden kan ons volk zich deze weelde niet veroorloven. Het beginsel is niet kwaad, maar het belang laat de toepassing niet toe. En men verwacht, dat zij, wier beginsel Zon dagsrust voorschrijft, zich daarbij, zij bet dan onder stil protest, wel zullen neer leggen. Maar Jezus Christus heeft het anders gezegd. Hij vraagt van ons, dat we niet als een stille groep zullen volgen, maar dat we Zijn Naam zullen belijden. Dat we het kruis zullen opnemen en Hem volgen. Aan de negotie mag en moet de volle aandacht worden geschonken. Maar de negotie beheerscht door en ondergeschikt aan de religie. Een rede van Hoover. President Hoover heeft in zijn met zoo veel ophef aangekondigde rede zoowel de vraagstukken der buiten- als der binnen- landsche politiek van de Vereenigde Sta ten behandeld. Over het vraagstuk der oorlogsschul den zeide hij, dat de houding van Ame rika over het schrappen van de oorlogs schulden bekend is en de schrapping afhankelijk is van een vermin dering der bewapening. Bovendien zou het annuleeren van de schulden wellicht bevorderd worden, in dien de schuldenaars-staten den Vereen. Staten een compensatie aanbieden waar door een versterkte afzet van Amerikaan sche producten mogelijk wordt. Voorstel len in dezen zin zullen door Amerika eveneens worden bestudeerd. Een ander telegram geeft intusschen de volgende lezing van Hoover's stand punt inzake de schuldenHoover sprak de hoop uit, dat de ontwapening de be lastingbetalers in de door schuld gedrukte landen zoodanig zou ontlasten, dat deze landen in staat zouden zijn, hun schuld aan Amerika te betalen. Hij geloofde, dat het Amerikaansche volk vermindering der schulden zou overwegen, indien het in- plaats van vastgestelde jaarbetalingen, een bepaalde schadevergoeding zou kun nen krijgen en bepaalde concessies voor den afzet van zijn landbouwproducten. In geen geval zou schrapping der schul den op de Amerikaansche belastingbeta lers afgewenteld mogen worden. Voor de economische crisis stelde Hoo ver in hoofdzaak de Europeesche Staten verantwoordelijk, waarbij hij wees op de bronnen van politieke onzekerheid, waar door het economische leven der wereld wordt verlamd. De Vereenigde Staten doen hun best, om aan het herstel van het economische leven van de wereld mede te werken, gelijk reeds in de jaren na den oorlog gebleken is, toen de Vereenigde Staten de middelen ter beschikking heb ben gesteld om het economische leven van Duitschland weder te doen opleven. Een voorwaarde voor het herstel van de wereld is de vermindering van de oor logsuitgaven en ook op dat gebied heeft Amerika reeds stappen gedaan door ver mindering van deze uitgaven. Ten slotte behandelde Hoover nog de binnenlandsche politiek, waarin hij zich verklaarde, voor een herziening van het alcoholverbod, aangezien de prohibitiewet als een mislukking moet worden be schouwd, daar een groot gedeelte van de bevolking tegen de wet is, en de mis bruiken tengevolge van deze wet zeer toegenomen zijn. Voorts verlangde Hoover een nieuwe regeling van het Amerikaansche bank- stelsel, waarbij vooral een einde moet worden gemaakt aan de vele kleine ban ken, die thans over het geheele land ver spreid zijn. De dreigende staking in de Engelsche textiel-industrie. Het is zeer waarschijnlijk dat ook het dagelijksch bestuur van de textielfedera tie, om wiens steun het algemeen bestuur van den weversbond heeft verzocht bij de textielfederatie zijn ongeveer 200.000 arbeiders aangesloten zich voor een algemeene staking uitspreekt. Mocht dit tegen de verwachting in niet het geval zijn, dan zouden de vakvereeni- gingen van de wevers, die tot de machtig ste en rijkste vakvereenigingen behooren, alleen in staking gaan. Spreekt zich ech ter het dagelijksche bestuur van de tex tielfederatie wel voor staking uit, dan bestaat toch nog de mogelijkheid, dat van de zijde van het departement van arbeid pogingen tot bemiddeling zullen worden gedaan. In elk geval is de situatie in de Engelsche katoenindustrie op het oogen- blik uiterst critiek. De graanprijzen in Frankrijk. Vandaag zal een buitengewone kabi netsraad beraadslagen over de daling van de graanprijzen, die wegens het naderen van den nieuwen oogst is ingetreden. Verschillende landbouworganisaties hebben delegaties naar Parijs gezonden om de hulp van de regeering in te roepen. Vandaag zal de buitengewone minister raad erover beraadslagen, of aan de wen- schen van den landbouw gevolg kan war den gegeven. Na den opstand in Spanje. Naar in officieele kringen te Madrid verluidt, is de opstand als gedempt te beschouwen. De republikeinsche regeering is steeds overtuigd van de betrouwbaarheid van bet leger. Dit vertrouwen heeft bet leger niet beschaamd. Verschillende gemeenteambtenaren, die Sanjurjo hebben gesteund, zijn afgezet. In de beschuldigingsacte eischt de re- geeringscommissaris, die deel uitmaakt van de rechtbank, welke de opstandelin gen zal vonnissen, tegen verschillende personen de doodstraf. Savilla beeft baar gewone aspect her kregen, hoewel de winkels nog steeds ge sloten blijven. Honderden monarchisten zijn in 't ge heele land gearresteerd, o.a. José Antonio Primo de Rivera, de zoon van den vroe- geren dictator. eenigbaar zijn met den eisch: lucht, licht, zon. Korte Berichten. In sommige diplomatieke kringen te Genève bestaat de vrees, dat Japan zich in de volgende maand uit den Volkenbond zal terugtrekken, wanneer zal blijken, dat de Volkenbond de door den Ameri- kaanschen staatssecretaris Stimson ver kondigde stellingen met betrekking tot de interpretatie van het Kellogg-pact aan vaardt De start van Prof. Piccard, die gis teren zou plaats hebben, is wegens de weersomstandigheden uitgesteld tot Dins dag. Naar uit het overstromingsgebied in Mandsjoerije wordt gemeld, heerscht er thans in dit geheele gebied hongersnood. Het is onmogelijk levensmiddelen te trans porteeren naar de in het geteisterde ge bied gelegen steden. De bewoners, die zich tijdig kunnen redden, vluchten bij duizen den naar bet Zuiden. Te Peking zijn reeds de eerste vluchtelingen aangekomen. In verscheiden Duitsche steden zoo als Berlijn, Hamburg, Krefeld, e.a. is gisteren huiszoeking gedaan in commu- Binnenland. Het onweer van gisteren. Het conflict te Aardenburg. Komt er een koffiebelasting? Buitenland. De toestand in Spanje. Een buitengewone arbeidsconferentie. Een rede van Hoover. periode van 15 dezer tot en met 3 Sept. bepaald op 9 cent per K.G. geslacht ge wicht. Steunverleening aan den graven tuinbouw in West-Friesland. Op een vraag van het lid der Tweede Kamer, den heer IJzerman, betreffende spoedige uitbetaling van de ten behoeve van den groven tuinbouw in West-Fries land verleende rentelooze voorschotten aan degenen, die daarvoor in aanmerking ko men, heeft de minister van economische zaken en arbeid geantwoord: Door ondergeteekende is bij de centrale commissie van advies inzake steunverlee ning aan den groven tuinbouw in West- Ingezonden Mededeeling. In verschillende steden van Zuid-Span- je hebben zich nieuwe ongeregeldheden voorgedaan. Te Granada maken nog steeds groepen extremisten de straten on veilig. Het Tomas-klooster is in brand gestoken, evenals de St. Nicolaas-kerk. Ook op verschillende andere punten is brand uitgebroken. De autoriteiten heb ben strenge maatregelen genomen tot herstel van de orde. Ook in Cordova zijn onlusten voorge komen, als gevolg van bet feit, dat de bevolking in verzet kwam tegen de aan stichters van de monarchistische bewe ging. Het kwam tot gevechten, waarbij drie personen werden gedood en ver scheiden gewond. Onweer in Groot-Brittannië. Na verscheidene dagen intense warmte is gisteren boven Londen en op verschil lende andere plaatsen in Engeland, Schot land en Ierland een onweer losgebarsten, dat aanzienlijke schade heeft aangericht, in het bijzonder aan 'den graan- en fruit oogst in het graafschap Huntingdon en in Ierland, en in het Noorden en Westen van Ulster, waar de bliksem hooibranden veroorzaakte, en in de graafschappen Ty- ronne en Donegal. In het gebied van Lon den werden 341 telefoonlijnen buiten wer king gesteld. Tegen de verwildering der zeden. De Duitsche regeering heeft zich in haar regeeringsverklaring voor verdedi ging der christelijke grondbeginselen en handhaving der zedelijkheid uitgespro ken. In overeenstemming hiermede heeft de plaatsv. rijkscommissaris voor Pruisen, dr Bracht, besloten binnen de grenzen van het mogelijke krachtige maatregelen te nemen tegen de verwildering der ze den, vooral in de groote steden. In een desbetreffend officieel commu niqué komt dr Bracht speciaal op tegen de schaamtelooze verlaging van de eer en waardigheid der vrouw, welke moet wor den beschouwd als een verschijnsel, dat medewerkt tot de vernietiging van de christelijke beschaving, de nationale ze den en zedelijkheid, en als zoodanig moet worden bestreden. Hij wijst met name op de naaktvoorstellingen in schouwburgen enz., welke moeten worden verboden, evenals de bediening in café's door vrou wen, die onvoldoende zijn gekleed en daardoor een gevaar voor de zedelijkheid vormen. Verder oefeqt Bracht scherpe critiek op het verschijnsel, dat vrouwen slechts in een licht costuum gekleed, door een jury en een talrijk publiek haar lichame lijke bekoorlijkheden laten taxeeren met het d'oel, als schoonheidskoninginnen te worden gekroond. En dergelijk bedrijf is een teeken van achteruitgang in bescha ving, en het moet in de toekomst met de scherpste middelen worden tegengegaan. Het leven aan onze meren, rivieren en badstranden, zoo wordt in het stuk verder gezegd, heeft vormen aangenomen, welke voor het grootste gedeelte niet meer ver- nistische partijbureaux, vergaderzalen, redactielokalen, enz. Ook woningen van communisten werden doorzocht. Er is veel materiaal in beslag genomen, dat thans wordt onderzocht. Gistermiddag zijn te Krefeld in de winkels en kantoren der firma's Wool- worth en Epa, beide z.g. „eenheidsprijs zaken", traangasbommen geworpen. De magazijnen moesten worden ontruimd en de verkoop worden gestaakt. De brand weer en militairen met gasmaskers ver leenden hulp. De daders ontkwamen. KOFFIEBELASTING OP KOMST? Bate van 18% millioen voor de schatkist. Eenige jaren geleden is de regeering gekomen met plannen om een koffiebe lasting in te voeren. In handels- en ook in scheepvaartkringen ontmoetten die plannen toen echter een dusdanig verzet, dat zij werden teruggenomen. Thans ver luidt echter, dat zij opnieuw vasten vorm hebben aangenomen en de „Wekelijksche Uitlotings-courant" weet zelfs te melden, dat bij de indiening van de Rijksbegroo- ting in September a.s. zal worden voorge steld tot de heffing ervan over te gaan. Is het blad wel ingelicht, dan zal deze belasting dertig cent per pond bedragen. Aannemende, dat tengevolge van deze belastingheffing het verbruik met 100.000 balen vermindert, dan zal toch, zoo be rekent het blad, bruto nog ongeveer 18% millioen gulden uit deze belasting worden verkregen. Uitvoer van spek. Het bestuur van de Nederlandsche Var kens-Centrale deelt mede, dat zij voor het rug- en buikspek van varkens met een slachtgewicht van 200 K.G. of meer, ge slacht in de week van 15 tot en met 20 Augustus 1932 en uitgevoerd uiterlijk 15 October 1932, welk rug- en buikspek ge waarmerkt moet zijn voor het gewicht van 200 K.G. of meer van het desbe treffende varken, door den keurings dienst, onder wiens toezicht het varken geslacht is, en welk spek tevens voorzien moet zijn van het duidelijk dagstempel van den betrokken keuringsdienst, de som van 9 cent per K.G. zijnde het geheven bedrag, na uitvoer aan de exporteurs zal terugbetalen. Men dient met de Ned. Varkens-Cen trale over de uitvoering van dezen maat regel nader overleg te plegen. De Crisis-Zuivelwet. De crisis-zuivel-centrale deelt mede, dat voor de week van 14 t/m 20 Augus tus de prijs van het botermerk wederom is vastgesteld op 55 ets. per K.G., even eens die van de vervoervergunning. De Crisls-Varkenswet. De minister van economische zaken en arbeid heeft het bedrag, bedoeld in art. 6 van de Crisis-Varkenswet 1932, voor de Friesland en bij de betrokken gemeente besturen bij herhaling aangedrongen om zoo spoedig mogelijk maatregelen te ne men, welke een snelle uitkeering van de toegestane gelden kunnen bevorderen. Zoodra een gemeente, overeenkomstig het plan van uitvoering inzake de rente looze voorschotten ten behoeve van den graven tuinbouw in West-Friesland, aan de centrale commissie van advies heeft medegedeeld, welk bedrag benoodigd is, en ten genoege van ondergeteekende is aangetoond, dat over de 30 pet., welke door de gemeenten moet worden bijgedra gen, beschikt kan worden, kan met de uit keering van de gelden een aanvang wor den gemaakt. Verwacht mag worden, dat zulks bin nen zeer korten termijn zal plaats hebben. Slapte in de steenindustrie. Tengevolge van de groote slapte in de steenindustrie heeft de N.V. Steenfabriek G. van Daal Co. te Tienray, zich ge noodzaakt gezien, aan een groot gedeelte van haar personeel ontslag aan te zeg gen per 1 September a.s. Notariaat Bij Kon. besluit zijn benoemd tot notar ies binnen het arrondissement 's-Graven- hage, ter standplaats de gemeente Naald wijk, R. H. Arentsen, candidaat-notaris te Honselersdijk. Tot notaris binnen het arrondissement Arnhem, J. G. Goster, candidaat-notaris te 's-Gravenhage. Gevolgen van de Winkelsluitingswet. Naar gemeld wordt, zijn met het Be stuur van den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond aan het Ministe rie van Economische Zaken en Arbeid besprekingen gevoerd over de gevolgen van de sedert 1 Mei 1932 in werking ge treden winkelsluitingswet 1930. Daarbij zijn verschillende bezwaren naar voren gebracht, die zich bij de uit voering der wet hebben voorgedaan, in het bijzonder die welke de winkels van banket, suikerwerk en chocolade, alsmede eenige andere zaken ondervinden van de sluiting op Zondag. Aan voornoemd bestuur werd toegezegd dat zoo spoedig mogelijk te dier zake een onderzoek zou worden ingesteld en dat naar aanleiding daarvan zou worden overwogen of en op welke wijze aan de geopperde bezwaren zou kunnen worden tegemoet gekomen. Geref. Veren, voor Drankbestrijding. In de algemeene vergadering van de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding kwam o.m. aan de orde een voorstel- Z eel and om een commissie te benoe men, die de afdeelingen van voorlichting dienen zal. Dit voorstel ontlokte discus sie van Middelburg, Utrecht, Bussum, Z.- HoIIand, Kampen en Arnhem. Meerderen bestreden het voorstel. Er zijn eer te veel dan te weinig commissies. Een voorstel der verschillende Rotter- damsche afdeelingen om een contact-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1