Overgooier voor jongens ONZE KLEEDING Leeftijd 1-2 jaar Ingezonden Stukken. Rechtzaken Ui li 1li u G-e'3/** 5 O Ryo-bT. en is sindsdien niet meer gezien, evenmin als de man die hem was komen halen. Een m i sdadigersbende gearresteerd. Tijdens een onder zoek, dat de politie te Frankfurt in ver band met eenige inbraken instelde, is zij op het spoor gekomen van een misdadi- gersbende, waardoor licht gebracht is in een groote reeks zware inbraken, diefstal len en roofovervallen in Frankfurt en Hessen. De leider der bende was een 27-jarig arbeider uit Frankfurt. Kokend water Over bet lichaam. Te Stadskanaal kreeg het negenjarig dochtertje van den heer P. een ketel kokend water over het lichaam, doordat de ketel omviel. Het meisje werd met ernstige brandwonden opgenomen en is in 't ziekenhuis aan de bekomen ver wondingen overleden. Drieduizend mark ver duisterd. Door een Duitscher uit Es sen werd bij de politie te Tilburg aangif te gedaan van het verdwijnen van zijn bediende W. met medeneming van een bedrag van 3000 Mark. Vermoed werd, dat W. zich te Tilburg ophield en inder daad slaagde de politie er in hem aan te houden in een hotel. Met een meisje en een paar heeren was hij in Tilburg uit geweest, waarbij hij het geld had laten rollen. Bij zijn aanhouding was hij nog slechts in het bezit van 400 Mark. Hij be kende de verduistering te hebben ge pleegd. Zijn gezelschap was er tijdig tus- schen uit gegaan en had kans gezien nog een deel van de buit mee te nemen. 'Een doodelijke haar droger. In Berlijn had onlangs in een kapperszaak een ernstig ongeluk plaats. De eigenaar van de zaak was n.l. bezig met het kappen van een zijner vrouwe lijke klanten, toen hij plotseling in de cabine naast die, waar hij zich bevond, een hevig gillen hoorde. Onmiddellijk snelde hij toe en zag, dat op den grond., naast de klant, die zij be diende, zijn assistente lag, met het gelaat naar beneden, terwijl haar hand kramp achtig een haardroger omklemde. Terstond werd de electrische stroom uitgeschakeld en een dokter ontboden. Bij het onderzoek bleek, dat de kapster reeds was overleden, gedood door den electri- schen stroom. Dezer dagen had de kapper zich voor de rechtbank te verantwoorden wegens dood door schuld. Hij werd ervan be schuldigd, dat hiji bij de uitoefening van zijn beroep niet de noodige voorzorgs maatregelen in acht had genomen en zoodoende schuld had aan den dood van zijn ondergeschikte. Uit het ingestelde onderzoek was name lijk gebleken, dat een der isoleerende dee- len van het apparaat had losgelaten, zoo dat de kapster bij het inschakelen van den haardroger den stroom door het li chaam had gekregen. Volgens de deskundigen echter, die als getuigen gehoord werden, kan niemand voor. een dergelijk ongeval verantwoorde lijk gesteld worden. Zelfs een dagelijksche controle van het apparaat zou de moge lijkheid niet hebben uitgesloten, dat op een gegeven oogenblik een scbroef los ge laten zou hebben met alle noodlottige ge volgen van dien. De constructie van het apparaat was echter, volgens de meening dezer deskundigen, verouderd. De nieu were modellen bieden een grootere mate van veiligheid. De raad van arbeid was daarom van gevoelen, dat men den betrokken haardroger tijdig door een meer modern apparaat had moeten ver vangen, waarop de verdediger van den kapper terecht de opmerking maakte, dat het dan de taak is van de arbeidsinspectie ervoor te zorgen, dat alle gevaarlijke ap paraten door betere worden vervangen. Overeenkomstig den eisch van den ambtenaar van het openbaar ministerie werd de kapper dan ook van verdere rechtsvervolging ontslagen. Groote boerderijbrand. Gis termiddag is een hooiberg en het achter gedeelte van de groote boerderij van den veehouder H. van den Brink te Laren (N.H.) in vlammen opgegaan. De brand, welke waarschijnlijk door twee jongens is aangestoken, is begonnen in de hooi berg achter de boerderij. In minder dan geen tijd laaiden de vlammen hoog bo ven de belendende huizen op. Reeds da delijk deelde het vuur zich mede aan het dak van de boerderij en slechts door het krachtdadig ingrijpen van de Larensche en Hilversumsche brandweer die binnen zeer korten tijd ter plaatse waren, kon den het voorhuis van de boerderij en de omliggende woningen, waarbij reeds een begin van brand kon worden geconsta teerd, behouden blijven. De boerderij was verzekerd. Een miniatuur beelden storm. Een aantal leden van de Pro- testantsche Waarheidsvereeniging hebben zich gisteren met auto's en bussen naar de kerk van St. Hilarius te Marazion in Cornwallis (Eng.) begeven, zijn daar bin nengedrongen en hebben enkele voor werpen uit de kerk verwijderd. Reeds in het begin van dit jaar had den deze rechtzinnige leden zich bij het concistorie beklaagd, dat er in de kerk artikelen waren neergezet, zonder dat daartoe machtiging was verleend en zon der dat zulks met de wet in overeen stemming was. Het consistorie behan delde de zaak en gelastte den 9en Maart de verwijdering van een aantal voor werpen. In Juni begaf een aantal parochianen zich naar de kerk met een machtiging om 16 voorwerpen uit de kerk te verwij deren, maar de predikant weigerde hun den toegang. De bisschop plaatste zich achter den predikant, maar de opstan dige parochianen, sterk met de uitspraak van de synode in hun bezit, bleven protes teeren, Gisteren reden er twee auto's voor bij de kerk, waaruit vijf menschen het ge bouw binnen gingen, üjjpoedig volgden 2 bussen vol mannen en vrouwen. De kos ter wilde de deuren sluiten, maar het vijftal, dat reeds binnen was, belette hem zulks. Het gezelschap verwijderde de voorwerpen, die aanstoot hadden gege ven, na eerst den predikant daartoe nog in de gelegenheid te hebben gesteld, die echter zijn medewerking weigerde. Na af loop hield de leider van deze moderne beeldenstormers een korte toespraak, waarin hij zeide, dat men gekomen was om de wet te handhaven en te doen ge lijk men in Engeland ten tijde van de hervorming gedaan had. De klokkeluider van de kerk had nog getracht, de brandklok te luiden, maar de invallers hadden hem dat spoedig belet. De weggenomen artikelen zijn een paar altaren in zijkapellen van de kerk, bid- lampen, kaarsen, en schilderijen, de krui siging voorstellende. Bij den inval is een doopvont uit de 15e eeuw in drie stuk ken gebroken. De moord aan de St. Servati- usbron te Maastricht. Ongeveer 5 jaar geleden, 29 September 1927, werd een zestienjarige jonge man aan de St. Servatiusbron te Maastricht met een mes in het voorhoofd gestoken en gedood. Op dien bewusten avond kwam de 16- jarige M. met zijn rijwiel over den Can- nerweg huiswaarts, riep nog vroolijk eenige kennissen goedenavond, om even later een schreeuw te laten. Omwonen den spoedden zich naar den jongen man die nog even 'de richting met zijn hoofd kon aanduiden, waarheen zijn aanran ders de vlucht hadden genomen. Onmid dellijk hierop was hij een lijk. Een groote diepe wonde was hem toegebracht in het voorhoofd. De aanslag was geschied op nauwelijks enkele passen afstand van de woning van den jongen man. Dugen bleef men in het onzekere om trent de eventueele daders. Er waren zoo goed als geen aanwijzingen. Wel werd in de nabijheid van het misdrijf een zak mes gevonden, waarmede de bloedige daad gepleegd was. Het mes werd zelfs door de politie in eene etalage in een der drukste stadsdeelen te kijk gesteld, doch niemand kon aanwijzingen geven omtrent den eigenaar. In den avond van den moord hadden enkele getuigen wel een lange en een kleine persoon gezien in de omgeving van de plaats van het misdrijf, en deze ge ringe aanwijzing was voor den Inspecteur der Recherche den heer Mordang vol doende om in den morgen van den 2en October 1927 op de markt te Maastricht over te gaan tot de arrestatie van zeke ren D., die op den bewusten dag met zijn neef op stap was geweest. Na een kort verhoor legde deze een bekentenis af. Nabij de Belgische grens werd nog ge arresteerd zekere C., als de vermoede lijke dader. Uit de bekentenis van D. bleek, hoe de misdaad geschiedde. Op bedoelden dag was D. den geheelen dag met C. op stap geweest. Zij wandelden des avonds over den Cannerweg. C. liet zich toen uit, dat „de eerste de beste, die kwam er maar aan moest". Even later kwam de wiel rijder M. aan, C. hield hem staande en stak hem onmiddellijk met een geopend mes in het voorhoofd. Op den 13 December 1927 had de be handeling voor de Maastrichtsche Recht bank plaats. Verd, C. toonde een cynische onverschilligheid, hield zijn onschuld staande, doch slaagde er niet in vol doende alibi te geven. De getuige D., als achterlijk beschouwd, hield zijne verkla ringen vol. De Rechtbank veroordeelde C. tot tien jaren gevangenisstraf, welk vonnis door het Hof werd bevestigd. Sindsdien houdt de veroordeelde zijn onschuld staande. De zaak is thans in handen van Mr. Robol, die voor C. revisie van het vonnis vragen zal. Een noodlottige misstap. De 24-jarige leidekker Bogers, uit Etten, die werkzaam was op het 15 a 16 M. hooge dale van de pastorie der R.K. kerk te Oud-Gastel, is Woensdag, door een noodlottigen misstap, van het hooge dak gevallen. Hij kwam daarbij met zijn borst op een muur terecht en viel vandaar op den grond. In deerniswekkenden toe stand werd de man bewusteloos opge nomen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie, In uw blad van 8 Augustus 1.1., no. 261, komt voor een schrijven aan de „N. R. Crt.", waarin wordt medegedeeld, dat in de Wieringermeer het werk zooveel mo gelijk machinaal wordt verricht, omdat de kosten slechts f 5 per H.A. bedragen, tegenover f75 tot. f80 bij handenarbeid. Men wenscht nu, dat de regeering in die meerdere kosten zal bijdragen, om han denarbeid mogelijk te maken. Daar het begin van het bericht gewaagt van toenemende werkloosheid, en zegt dat reeds een comité gevormd is, dat met be hulp van de regeering zal trachten een oplossing te vinden om uit dezen nood toestand te geraken, komt bij mij de vraag op, hoe is dat nu? Is dat bericht juist, of is het onjuist? Wat voor werk is dat, dat machinaal f5 per H.A. kost in de Wieringermeer? Zou hier mis schien bedoeld worden het oogsten van granen? Als dat zoo is, dan begrijp ik de regeering niet, omreden ik over eenige weken een foto zag van korenmaaiers bestemd voor de Wieringermeer en de Wieringermeer is toch in exploitatie bij de regeering? 1) Mijnheer de Rdacteur, als deze conclu sie mijnerzijds juist is, hoe dan te ver klaren, hetgeen voorkomt onder motto „De steun voor het Landbouwbedrijf" in uw zelfde blad? Daar lees ikde regee ring heeft er op gerekend, dat als de steun er was, onze boeren hun best zou den doen, den arbeid in hun bedrijf ook in stand te houden, en dat ze, nevens zich zelf, aan de landarbeiders zouden den ken. En dan nog wat verder lees ikEn wat zegt men nu van allen kantde boe ren halen den steun, maar ze sturen hun arbeiders weg. En ze schaffen zich ma chines aan. Mijnheer de Redacteur, laat de „N. Pr. Gr. Crt." eens op onderzoek naar de Wie ringermeer gaan 1 En zien of het juist is, dat daar voor millioenen guldens machi nes zijn en laat men verder toch geen geest van verwijdering kweeken 2) tus- schen boeren en arbeiders, want velen zullen het met mij eens zijn, dat al doet een boer zijn werk, ja al zijn werk ma chinaal, er voor hem nog geen behoorlijk bestaan is. En voor boer èn voor arbei der geve God dat de tijden mogen bete ren, en dat elk mensch tot zichzelf moge komen, om mede te arbeiden voor het schepsel Gods, dan wordt, geachte Re dactie, de arbeider niet het kind van de rekening. Hoogachtend, JOOST M., Landbouwer. Volckerdorp, 9 Aug. 1932. 1) Bij den „Dienst voor het in cultuur brengen van de droogvallende gronden", welke Dienst naar wij meenen te weten, zelfstandig werkt. 2) Dat te voorkomen, was ook de be doeling van de N. Pr. Gr. Crt. (Red.) Brandstichting. De winkelier S. te Delft is door de Haagsche Recht bank, wegens opzettelijke brandstich ting in zijn winkel te Delft veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft dit vonnis bevestigd. Iseen auto „openbare we g?" Een schuldeischer gaf een deurwaarder te Maastricht opdracht een in België woonachtigen koopman, zekeren E., te gij zelen. De deurwaarder hield een oogje in 'tzeil en toen E. over den Cabergerwgg een slippertje naar Maastricht wilde ma ken, werd hij met zijn auto door de douane aangehouden en de deurwaarder geassisteerd door zijn klerk en twee mare chaussees, wilde onverwijld tot gijzeling overgaan. E. bediende zich echter van een advo- catenlist, aldus de „Msb." Gezeten in z'n wagen verklaarde hij, dat het een „knap pe" was die hem eruit haalde. Hij be weerde zich niet op den openbaren weg te bevinden en noodigde den deurwaarder uit den aftocht te blazen. Doch de deurwaarder, voor geen kleintje vervaard, diepte 'n andere wette lijke bepaling op en kwam in gezelschap van een plaatsvervangend kantonrechter, in wiens tegenwoordigheid de gijzeling weer wel mogelijk werd. Toch gaf E. zich nog niet gewonnen en hij wijzigde pas zijn houding, toen de ge wapende macht hem uit zijn „Gastellum" had verwijderd en hij zich dus met beide voeten terdege op den openbaren weg be vond. Minzaam wilde hij zich nu alles laten welgevallen. 0 E. had echter buiten den waard gere kend, want de deurwaarder had om verdere onaangenaamheden met den on- willigen heer te voorkomen, den „ijzeren wagen" besteld, waarmede hij E. over bracht naar het Huis van Bewaring. De wonderdokter van Breda. Voor de Rechtbank te Breda werd de zaak behandeld tegen den 46-j. „artist" M. te Breda, beschuldigd van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde in drie ge vallen van een tuberculeus meisje; van een man, met een ingewandscheuring en van een juffrouw, die aan neusbloedin gen leed. De eerste patiënte moest f50 Benoodigd zijn 4 breinaalden (aluminium) na 3 en 100 gram grove wol. Men begint onderaan met de boordjes. (Eerst een staaltje breien om te berekenen hoeveel steken men op moét zetten). De boordjes worden 22 cM. wijd en 3 cM. hoog. Ze worden 1 recht 1 av. gebreid In heen en weer- gaande toeren. Zijn de boordjes klaar, dan zet men het werk op 3 naalden, zóó, dat tusschen de boordjes aan beide kanten steken opgezet worden op een breedte van 8 cM, Men heeft dus achter eenvolgens op de naalden: een boordje, 8 cM. op- zetsteken, een boordje en weer 8 cM. opzetsteken. Men breit dan in de rondte 1 r. 1 av. en laat dit verspringen, dus de z.g. parelsteek tot op een hoogte van 24 cM. Nu 1/4 van de steken weg minderen, dus 2 st. breien minderen, 2 st. breien, minderen enz. Daarna weer een stukje van 4 cM. 1 r., 1 av. breien, zonder verspringen en vervolgens doorgaan met den parelsteek tot het armsgat, dus nog 5cM. Het werk nu goed in de helft verdeelen, zoodat de voorkant op de ééne, de rug op de andere naald staat. De pijpen dus goed opzij laten vallen en de steken voor het kruis in het midden. Aan de zij kanten van elk deel, kant men nu een aantal steken af, op een breedte van 2 c.M. voor de arms gaten. Klaar worden de armsgaten dus 4 c.M. wijd. Voor- en achterkant worden nu verder in heen- en weergaande toeren tn den parelsteek gebreid tot de hals dus nog pl.m. 7 c.M. De schouders daarna apart opbreien. Ze worden 6 c.M. breed. De steken voor den hals afkanten. Wanneer de schouders 5 c.M. lang zijn, kant men die ook af. Nu haakt men hals, schouders en armsgaten om en maakt gelijk aan de voorschouders 3 lusjes, ter wijl aan de achterzijde 3 knoopjes worden aange zet. Nu het kruisje en de pijpjes dichtnaaien en de pijpjes omhaken. Het geheel kan men aan den binnenkant met een vochtigen doek opstrijken. Broekje met aangeknipte galgjes voor den leef tijd van 25 jaar. Dit broekje maakt men van peau de pêche of rood baai. Men heeft noodig 50 65 cm. stof 90 cm. breed. Kort geleden hebben wij een uitvoerige beschrijving gegeven van de bewerking van een dergelijk broekje, waarin dus ook te vinden is de afwerking van de voorsluiting. Verder zij nog opgemerkt, dat de bovenkant af gewerkt wordt, door de rafel naar binnen te slaan en er een boorlintje over te zoomen. De inslag bij de hoekjes verkrijgt men, door de naden niet heele- maal tot boven aan toe dicht te stikken en in de overige hoekjes knipjes te geven, die men daarna voor de sterkte even omnaait. De onderkant van de pijpjes wordt eveneens met een boorlintje afge werkt. Het geheel kan men nu nog omhaken of met een aardig steekje versieren, waarvan we hier een paar eenvoudige voorbeelden geven. Patronen van dit broekje stellen we beschikbaar k 20 ct. De patronen worden toegezonden op schriftelijke aanvrage bij vooruitbetaling in postzegels, of door storting op giro no. 4445S, bureau „De Zeeuw" te Goes. Duidelijk maat aangeven. OVERG-001 6T)£- Y"A/V AJSD£R£/S Doo/f r* vooruit betalen op voorwaarde, dat ze bij genezing nog eens hetzelfde bedrag zou storten; de man met do goscheurdo in gewanden moest dadelijk f500 neertel len en dezelfdo som, als hij genas; de dame met de neusbloeding kwam er met slechts f30 af. Beklaagde beweerde, volgens een ge heel nieuwe methode en mot schitterend succes te werken. Hij heeft zelfs een of ficier van justitie genezen, die blind en lam was. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. Verdachte zal zich ook nog te verantwoorden hebben voor een nakuur, die hij de juffrouw met de neusbloedingen liet ondergaan. Spreker kan niet begrijpen, dat er nog menschen zijn, die in verdachte vertrouwen kunnen stellen. Deze trad vroeger op als fakir, hongerkunstenaar en liet zich dan tegen entreeprijzen door het publiek bewonde ren. Twaalf jaar van zijn leven bracht hij door in de gevangenis wegens vermo gensdelicten. Geëischt werden tegen verdachte boe ten van f 200 f 300 en f 100 en voor de na- kuur f100, subs. 45, 90, 45, en 25 d.h. Deze verdachte werd Woensdag door den Kantonrechter te Zevenbergen voor gelijksoortige gevallen veroordeeld tot 7 geldboeten van f300 ieder. HET NEDERLANDSCH-BELGISCH ACCOORD. In het officiëel orgaan van het Kon. Ned. Landbouw-comité bespreekt dr H. Molhuysen de Nederlandsch-Belgische conventie. Hij wijst er op, dat nu het de bedoeling is de conventie voor den duur van vijf jaren te sluiten, het zaak is vooraf een en ander goed onder oogen te zien, opdat men straks niet voor on verwachte en ongewenschte consequen ties zal komen te staan. „Zoo zal vooraf moeten worden over wogen, of Nederland zich ingevolge arti kel 1 dezer conventie zal kunnen binden niet over te gaan tot eenige instel ling van nieuwe beschermende rechten ten aanzien van goederen van derde sta ten, waarmede het is gebonden door han delsverdragen. Het is niet uitgesloten, dat de omstan digheden er toe zouden kunnen leiden, dat Nederland met het oog b.v. op de bescherming van eigen bodemproductie noodgedwongen er toe zou moeten over gaan invoerrechten op den invoer van granen en andere artikelen te heffen. Waneer Nederland daartoe niet zou kunnen overgaan, zou dit voor onzen landbouw, maar ook voor andore tak ken van volkswelvaart tot ernstige con sequenties kunnen leiden. In dit verband zij ook gewezen op de bepaling, dat in het geval, dat het ruilverkeer tusschen do beide partijen ernstig zou worden be roerd door abnormale omstandigheden, ieder de bevoegdheid heeft, den invoer te beperken, onder voorwaarde evenwel, dat een contingent zal worden vastgesteld, dat in beginsel, behalve in uitzonderings gevallen, niet lager zal kunnen zijn dan 100 pet. van. het gemiddelde der inge voerde hoeveelheid gedurende normale jaren. Voorts komt het ons voor noodig te zijn, dat ernstig onder de oogen worden gezien de mogelijke gevolgen van de toe treding dezer conventie van derde staten, die daarin een middel zouden kunnen WÊtÊÊKKKKKKi vinden, hun overmaat van producten en goe deren in de bij de con- ventie aangesloten lan den ongehinderd in te voeren en we denken hierbij in het bijzonder aan Sovjet-Rusland. Een verder punt, dat in verband met deze conventie naar voren treedt, is de kwestie van de meestbegunstiging. De meestbegunstigings- clausule in handels verdragen met andere landen zal, volgens den schrijver, ingevolge de besprekingen in Genève en bij de Internationale Kamer van Koophandel geen enkel beletsel kun nen vormen voor het aangaan van een con ventie tusschen Neder land en België, welke uitsluitend beoogt de handelsbelemmeringen te verminderen. Daar enboven is in deze con ventie de billijkheids- clausule tegenover an dere staten opgenomen, n.l. dat deze het recht hebben tot deze conven tie toe te treden. Hoezeer wij zullen toejuichen, aldus schrij ver, dat de stappen •door Nederland en Bel gië ondernomen om te komen tot een vermin dering van handelsbe lemmeringen en daar door tot een beteren toe stand op economisch ge bied, met een gunstig resultaat zullen worden bekroond, wij hebben gemeend niet te mogen nalaten er op te wijzen, dat er aan deze con ventie consequenties zijn verbonden, welke waard zijn ernstig on der de oogen te worden gezien." I S t 3 o

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6