No. 265 Vrijdag 12 Augustus 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststrant 70, Ooee. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <£455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco oer post, 3 Losse nummers f 0.03 Prijs der Advertentlën: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Goed, bedoeld, maar. Hoe uiterst moeilijk het is te komen tot oplossing van de economische moei lijkheden waaronder ons volk gebukt gaat, blijkt het best uit de gratis adviezen die voor en na worden verstrekt. De Gommissie-Welter is bij hare be schouwingen uitgegaan van het stand punt dat onze bedrijven genoodzaakt worden hunne productie te concentreeren op de beperkte binnenlandsche behoeften, maar dat de toekomst voor hen toch weer ligt op de wereldmarkt. De Commissie spreekt in verband daar mede als hare overtuiging uit, dat een snelle en aanzienlijke daling van het peil der Rijksuitgaven voor allen die in het Bedrijfsleven werkzaam zijn of willen zijn een levensbelang is. Natuurlijk is dit niet aangenaam. Het beteekent dat we er wel niet aan zullen ontkomen tot een lager levensniveau te geraken. Het verwondert dan ook niet dat een blad als de radicale R.K. „Morgen" tegen deze uitspraken van de commissie be zwaar maakt. „Het vasthouden aan de idee van con- curreerende productie voor de wereld markt zal ons zegt het blad onher roepelijk neerhalen, niet alleen tot het stoffelijke welvaartspeil maar ook tot het cultuurpeil der volken die op lager cul- tuurpeil staan, wanneer de massa dit, zonder tot revolutie te grijpen, zou ver dragen." En dat mag niet. Daarom wordt een andere oplossing aan de hand gedaan. Deze: „Tegenover dit uitgangspunt stellen wij de noodzakelijkheid van de vorming eener afgesloten economische eenheid van landen van ongeveer hetzelfde wel vaar ts- en cultuurpeil; en, wanneer dit niet bereikbaar is, desnoods eener Ne- derlandsche Rijks-autarchie." Het is ongetwijfeld goed bedoeld. Maar verder kan onze waardeering van dit recept dan ook niet gaan. „Een combinatie van landen van on geveer hetzelfde welvaarts- en cultuur peil." Maar waar zijn die landen? Misschien is hier gedacht aan België. Maar als we moeten afzakken tot het Belgische welvaartspeil, dan zal de vreug de in de kringen van een orgaan als „De Morgen" zeker niet onvermengd zijn. Bovendien, zou men meenen, dat een dergelijke afgesloten economische een heid een welvarende benheid zou beteeke- nen? En dan: desnoods een Nederlandsche Rijks-autarkie? Nederland voor de Nederlanders. Dat wil zeggen: de invoer van allerlei onont beerlijke grondstoffen in hooge mate be moeilijkt. Onze uitvoer stopgezet. Onze tuinbouw grootendeels vernietigd. Ons welvaartspeil gedrukt beneden dat van landen als Rusland. De bedoeling die bij de uitgifte van der gelijke recepten voorzit is ongetwijfeld goed, maar verdere waardeering is ook uitgesloten. Het einde van den opstand In Spanje. Gisteren om 3 uur 's morgens waar schuwden de officieren, die zich aan de zijde van San Jurjo hadden geschaard, den generaal, dat het dwaasheid zou zijn verzet te bieden aan de regeeringstroepen, omdat de berichten uit de provincie bewe zen, dat de beweging mislukt was en de arbeiders de algemeene staking hadden afgekondigd. De generaal ging toen op de vlucht, ter wijl een groote optocht van republikeinen, socialisten, syndikalisten en communisten naar de kazerne trok, waar de gouverneur en de andere geregelde autoriteiten opge sloten waren, dezen bevrijdde en hen in triomf door de straten droeg. Alle officieren van de gendarmerie, die partij gekozen hadden voor San Jurjo, zijn gevangen genomen en zullen voor den krijgsraad verschijnen. Generaal San Jurjo is later gearres teerd. Men verwacht thans algemeen, dat een aantal speciale maatregelen zullen wor den getroffen. Nader wordt gemeld, dat de arrestatie van San Jurjo in de omgeving der Portu- geesche grens heeft plaats gehad. Te Aya- monte (prov. Huelva) werd de auto van den generaal door een gendarme, die hem herkende, aangehouden en San Jurjo met zijn geheele gevolg zonder verzet gearres teerd. België's financieels toestand De Msb. meent te weten, dat het de be doeling is der Belgische regeering, om op 18 October a.s. de kamer en den senaat, die thans op reces zijn, te doen vergade ren, teneinde kennis te nemen van het financieel plan, waaraan momenteel van regeeringszijde wordt gewerkt. Het zou de bedoeling zijn, dan bij het parlement op spoedige goedkeuring der regeerings- voorstellen aan te dringen. Naar men verzekerde, zullen deze o.m. ook sterk ingrijpende bezuinigingen be vatten. Mocht onverhoopt het parlement een weigerende houding ten opzichte van de regeeringsplannen aannemen, of deze op de lange baan willen schuiven, dan zou minister-president Renkin tot ontbinding van het parlement overgaan en de ver kiezingen verhaasten. Engelands dreigende textielstaking. De algemeene raad van de Engelsche weversorganisatie heeft besloten het uit roepen van een algemeene staking in de katoenindustrie aan te bevelen. Dit is een gevolg van het afbreken der onderhande lingen met de werkgevers over de verla ging der loonen en het weer-aanstellen van ontslagen arbeiders. De algemeene raad is verder van moe- ning, dat, alvorens uitvoering wordt ge geven aan het stakingsbesluit, pogingen moeten worden gedaan om den steun te verkrijgen van den centralen raad der textielarbeiders van de Noordelijke graaf schappen, die Maandag a.s. te Blackburn bijeenkomt. Bij een algemeene staking in de ka toenindustrie van Lancashire zouden on geveer 250.000 arbeiders het werk neer leggen, hetgeen zou kunnen leiden tot stillegging van de spinnerijen, waarbij een ongeveer gelijk aantal arbeiders betrok ken zou zijn. Ivar Kreuger's schenkingen. Bij het onderzoek dat is ingesteld op grond van de notities uit het dagboek van Ivar Kreuger, blijkt thans, dat Kreuger niet alleen aan de vrijzinnige partij, doch ook aan allerlei andere politieke groepen zonder onderscheid of zij conservatief of socialistisch waren, financieelen steun heeft toegezegd. Verschillende groote dag bladen bevonden zich, zonder dat iemand daar iets van vermoedde, in het bezit van den Zweedschen financier. De curator schijnt van plan te zijn, in deze gevallen regreseischen in te dienen, zoodat men een heele reeks processen tegemoet kan zien. Korte Berichten. Volgens particuliere Russische be richten is het aantal brandstichtingen in Rusland den laatsten tijd onrustbarend toegenomen, zoodat de regeering bijzonde re verordeningen ter beteugeling hiervan heeft uitgevaardigd, waarin met zware ge vangenis en tuchthuisstraffen en voor ern stige gevallen ook met de doodstraf wordt gedreigd. Onder de werklooze zijde-arbeiders in Syrië, wier aantal 20.000 bedraagt, zijn ernstige onlusten uitgebroken. De werk- loozen hebben eenige winkels, in hoofd zaak magazijnen, waar Japansche zijden stoffen werden verkocht, geplunderd. Gisteren werd in Londen de hoog ste temperatuur sedert twee jaar geregi streerd namelijk 88 graden in de scha duw en 135 graden in de zon. Ook in de meeste, meer in het midden van het land gelegen districten en aan de Oostkust is de temperatuur zeer hoog. Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. Te Apeldoorn is de 23ste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding, on der leiding van den voorzitter, ds W. H. Gispen te Scheveningen. Woensdagavond bood de ontvangende af- deeling ter inleiding van de jaarlijksche vergadering een concert aan, dat plaats vond in de Westerkerk. Na het concert ving een wijdingssa menkomst in hetzelfde kerkgebouw aan. Hierin traden als sprekers op ds E. I. F. Nawijn, geref. pred. te Apeldoorn, die een openingswoord sprak; ds A. M. Berk- hoff, Chr. Geref. predikant te Sneek en vice-voorzitter der vereen., die sprak over: Draagt elkanders lasten; en ds W. H. Gispen, Geref. predikant te Scheveningen, sedert 32 jaar voorzitter der vereeniging, die een toespraak hield getiteld; Schoone roeping. Na den dienst vond een begroetingssa menkomst plaats, aangeboden door de ontvangende afdeeling. In deze bijeen komst is aan bet hoofdbestuur een som gelds aangeboden, bijeengebracht door de verschillende afdeelingen, ter inrichting van het vereenigingsbureau. Donderdagmorgen om half elf is de jaarlijksche vergadering begonnen. Ds Gispen opende de bijeenkomst met het uitspreken van een openingsrede, waarin hij er op wees, dat de crisis het drank gebruik wel doet dalen maar door werk loosheid en subsidievermindering ook de activiteit van de onthouders gedrukt wordt. Spr. wees op den voortgaanden groei van de vereeniging, die zich heeft kunnen handhaven en accentueerde, dat in de vereeniging plaats is voor allen van gereformeerde belijdenis, ongeacht hun kerkelijke overtuiging. Met een opwekking om ook in den strijd tegen den drank bij God alleen de wijsheid te zoeken, besloot spr. zijn openingswoord. Na benoeming van enkele commissiën en afdoening van eenige ingekomen stuk ken, kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secretaris, ds J. van Herksen van Ermelo, ontleenen we dat het ledental nu 4697 bedraagt waarvan 4024 georganiseerd in 124 af deelingen en 673 verspreide leden. Het aantal provinciale bonden bedraagt nu 8. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer C. Buiten dijk te Amsterdam, sloot met een eind cijfer van f 7096.87 en een nadeelig saldo van f26.24. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden de beeren ds W. H. Gispen te Scheveningen; J. Feits- ma te IJmuiden en W. G. F. Scheps te Den Haag werden bij acclamatie herko zen. In de middagvergadering heeft ds J. Smelik, Gereformeerd predikant te Loos duinen, een referaat gehouden getiteld: De decaloog en de drankbestrijding. 's Avonds vereenigden de afgevaardig den zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Leeuwarder boternoteering. De boternoteeringscommissie deelt mee, dat de Leeuwarder boternoteering voor gister was vastgesteld op 78 ct. per K.G. Wij herinneren er aan, dat op dezen exportprijs der boter nog de accijns komt, waarvan bet bedrag nog niet kan worden gepubliceerd. En natuurlijk komen er ook nog bandels-onkosten en -winst op. De baterkwestie. Naar gemeld wordt zal vandaag te 's-Gravenhage een Duitsche delegatie aan komen, teneinde de besprekingen over de boterkwestie voort te zetten. Beperking van den invoer. Naar de „Maasbode" verneemt, zal niet worden overgegaan tot contingenteering van den invoer van staaldraadkabel, ijzer en staaltouw, rijwielen, frames en motor rijwielen, triplex en dergelijk hout, gloei lampen, gezaagd naald- en kisthout, aar dewerk, tegels en vuurvast materiaal. Uitvoer van eieren. Met ingang van 15 dezer treden een aantal bepalingen in werking ten aanzien van den uitvoer van kippen- en eenden eieren. Aan deze bepalingen ontleenen wij: Als kantoren, waarlangs de uitvoer is toegestaan, worden aangewezen alle voor den uitvoer van goederen te water, per spoor, per tram of door de lucht openge stelde kantoren der invoerrechten en voorts die te Nieuweschans, Ter Apel- grens, Coevorden, Glanerbrug, Kotten, Heurne, Dinxperlo, Gendringen, 's-Hee- renberg, Babberik, Beek (bij Nijmegen), Hekkens, Wezelsche Barrière, Tegelen, Maalbroék, Vlodrop-Rotbenbach, Wau- bach, Lacht, Oud-Vroenhoven, Roosteren, Itervoort, Reusel, Wernhout, Clinge, Koe wacht, Sluis. Ten aanzien van de controle werd be paald, dat aanvragen schriftelijk moeten worden gezonden aan den Rijkspluimvee- teeltconsulent, directeur van bet Rijksin stituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen, die verplicht is zoo spoedig mogelijk, na dat de kosten van de controle aan hem zijn betaald, de aanvragen te behandelen. De kosten bedragen tien cent per hon derd eieren, met een .minimum van f 15. Steun suikerbietenteelt. De Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, bet Kon. Ned. Landbouw- Gomité en de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond hebben aan den minister van oeconomische zaken en arbeid bet volgende adres gezonden: Het zal Uwe Excellentie niet zijn ont gaan, dat ondanks de van regeeringswege te verleenen bijslag van f 8.25 per 1000 K.G. suikerbieten, de met dit gewas be- teelde oppervlakte, hoewel grooter dan in, 1931, het gestelde maximum van 80 pet. van het aantal H.A., dat in de jaren 1928, 1929 en 1930 gemiddeld met dit ge was was verbouwd, nog niet heeft be reikt. Hieruit blijkt een gebrek aan ver trouwen bij de suikerbietenverbouwers ten opzichte van het prijsverloop der suiker op de wereldmarkt. En het moet worden geconstateerd, dat de loop der gebeurte nissen ben ook volkomen in bet gelijk heeft gesteld; de vooruitzichten op de in ternationale suikermarkt zijn nog zeer weinig hoopvol. "Wil men de suikerbietencultuur dan ook in tenminste haar tegenwoordigen omvang handhaven en onze organisa ties kunnen zich niet indenken, dat dit na belangrijke financieele offers, welke gebracht zijn, niet het geval zou zijn dan zal ook voor het toekomende jaar onze suikerbietencultuur moeten worden gesteund. Voor het welslagen van den eventueelen steunmaatregel is het echter van het grootste belang, dat deze zoo spoedig mogelijk bekend wordt gemaakt, zoodat onze landbouwers bij het opmaken van het zaaiplan er mede rekening kun nen houden. Deze tijd ligt thans reeds niet meer in een ver verschiet. Immers als in de maand September de zaaitijd van bet winterkoren is aangebroken, moet reeds ten naaste bij worden be paald het aantal H.A., dat met suiker bieten zal worden bebouwd. Hoe geringer de kans is op steun voor de suikerbieten cultuur, des te meer wintergraan zal er worden gezaaid. Bovendien moet reeds bij de grondbe werking in het najaar met den verbouw van suikerbieten rekening worden gehou den. In verband hiermede komen de orga nisaties voornoemd tot Uwe Excellentie met het dringende verzoek, eventueele steunmaatregelen ten behoeve van de sui kerbietenteelt zoo spoedig mogelijk bekend te maken. Onze kolen-invoer in België. De beer G. Nijpels meldt uit Brussel aan het H b 1 d. over de Belgiseh-Duit- scbe onderhandelingen betreffende ver dere beperking van den koleninvoer in België: Het spijt mij, dat mijn vroeger uitge sproken vrees maar al te gegrond blijkt. Deze verlaging van bet contingent op de helft van thans, n.l. van 55 pet. op 28 pet. van het door de Belgen als normaal bepaalde quantum, n.l. het gemiddelde van de drie laatste jaren, gaat niet alleen wèl door, maar het voornemen tot het uitvaardigen van dit nieuwe contingen- teeringsbesluit is ook reeds dpor de Bel gische regeering officieel ter kennis ge bracht van ons ministerie van buiten- landscbe zaken. Zooals men weet, handelt de Belgische regeer ing in dezen onder de pressie der Belgische mijndirecties en mijnwerkers, welke laatsten in hun besluit tot de alge meene mijnwerkersstaking in alle Belgi sche kolengebieden, dat op Zondag 7 Aug. te Brussel werd genomen, onder de con dities voor hervatting van het werk ook noemden dat de loonsverbeteringen welke daarin geëischt worden, eerst zouden in gaan op 1 Sept. a.s. „aangezien de door de regeering voorgenomen maatregelen hun uitwerking niet onmiddellijk kunnen doen gevoelen". Onze kolenuitvoer naar België, die op het oogenblik nog 50.000 ton per maand bedraagt zal dus binnenkort tot de helft worden teruggebracht, op een kwart van onzen normalen uitvoer naar dit land. Binnenland. Een adres der drie landbouworganisaties over den suikerbietensteun. Onze kolenuitvoer in België. De uitvoering der zuivelwet. De steun aan de varkenshouderij. Buitenland. Het eind van den opstand in Spanje. Dreigende textielstaking in Engeland. Financieele toestand in België. Zooals men weet blijven- de Belgen in middels ongeveer het dubbele in ons land invoeren van wat zij in normale tijden daarheen exporteerden. Het Hdbld. herbaalt bierbij een reeds vroeger gestelde vraag: Is dit in overeen stemming met bet nieuwe verdrag van Oucky? Zal de Belgische regeering die dit verdrag teekend e, zich erop beroepen dat het nog niet geratificeerd is? En zal de nieuwe overeenkomst tot ver mindering van tarieven en handelsbelem meringen nu met een nieuwen aanslag op een Nederlandscb export-product worden ingeleid?" DE MALAISE BIJ DE POST. Waarom beperking der bestellingen? Blijkens gehouden tellingen ging in vergelijking met het vorige jaar het totaal aantal poststukken niet onbelangrijk ach teruit. Alleen voor de expressestukken en de drukwerkzendingen was er eenige toene ming. Dit steeds verder terugloopend verkeer en de daardoor veroorzaakte voortduren de vermindering der ontvangsten maakten het noodzakelijk bezuinigingsmaatregelen met spoed te treffen. In de eerste plaats aldus het kwar taaloverzicht van den P.T.T.-dienst en Handelsberichten zijn die bezuini gingsmaatregelen getroffen, welke de ge bruikers van den dienst niet rechtstreeks raakten en die niet aan den dag traden en er niettemin, belangrijk toe bijdroe gen, dat de diensten aan het publiek min der beperkt behoefden te worden dan an ders het geval zou zijn geweest. Als zoodanige maatregelen kunnen wor den genoemd: de beperking van het aan tal arbeidskrachten, beperking van onder houdswerken aan technische installaties en gebouwen, vermindering van eiscben bij nieuwbouw en uitstel van bouwplan nen, vereenvoudiging van vervoermetho- den en omzetting van hoofd- en hulp kantoren in hulpkantoren en stations. Deze bezuinigingen bleken echter onvol doende om den voortgaanden achteruit gang in ontvangsten te dekken, zoodat verder strekkende maatregelen, waarbij ook de belangen van het publiek betrok ken zijn, niet achterwege konden blijven. Genoemd worden: vermindering van het aantal briefpostbestellingen in Gro ningen, 's Gravenbage en Rotterdam van 4 op 3. Voorts is in plaatsen met een be volking vera ten hoogste 5000 inwoners in de kom, het aantal bestellingen van 3 tot 2 teruggebracht. In vergelijking met andere landen is deze regeling nog niet ongunstig te noe men: in Zwitserland wordt de thans gestelde norm reeds sinds een paar jaar toegepast; in België wordt in tal van plaatsen van veel grooteren omvang en beteeken is slechts tweemaal besteld. In Duitscbland heeft men in den regel eerst 3 bestellingen in plaatsen van meer dan 100.000 inwoners, hetgeen niet weg neemt, dat er zelfs plaatsen zijn met meer dan 100.000 inwoners, waar slechts twee maal daags wordt besteld. In Frankrijk neemt men het stand punt in, dat een tweevoudige bestelling slechts wordt toegestaan aan de hoofd- kom, waarvan de postinkomsten 6000 francs te boven gaan. Plaatsen als Dyon hebben b.v. maar 2 bestellingen. Als verdere bezuinigingsmaatregel is in verschillende buitenwijken, waar twee be stellingen uitgevoerd worden, één beperkt of opgeheven. Als novum voor handha ving van de tweede bestelling is hierbij aangenomen, dat het totaal bedrag aan portokosten, dat gemiddeld voor de te bestellen stukken wordt ontvangen, ten minste ongeveer gelijk of hooger moet zijn dan het voor de bezorging dezer stukken berekende bestelloon. Dit is, althans onder do tegenwoordige omstandigheden een reëel standpunt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1