No. 264 Donderdag 11 Augustus 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS SSS- VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Buitenland. FEUILLETON Belangrijkste Nieuws. Binnenland. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers <0, Prijs der AdvertentlBn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstetraat 70, Goee. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. DE MILITAIRE OPSTAND IN SPANJE. Wat er gisteren gebeurd Is. Omtrent den opstand te Madrid wordt nader gemeld, dat gisterochtend om vier uur een eerste luitenant van de infante rie, een kapitein en een luitenant van de marine, gewapend met een revolver en met een witten band met een groen kruis om den arm, het hoofdtelegraaf kantoor binnen traden. De beide op post staande burgerwachten hielden hen te gen. Op hetzelfde oogenblik rukten een veertigtal met revolvers gewapende per sonen, deels in burger, deels in uniform, nader, die echter ook door de burger wachten in bedwang werden gehouden. Kort hierna weerklonk van het Cibe- lez-plein heftig schieten, waardoor de po litie werd gealarmeerd. Deze kwam te hulp en er ontstond een geregeld gevecht met revolvers en karabijnen tusschen de politie en de opstandelingen. Ook een aantal machinegeweren werden gerequi- reerd. Langen tijd duurde de strijd in het mi nisterie van oorlog en het ministerie van de posterijen en in de gebouwen van de veiligheidspolitie voort. Het gelukte de politie eindelijk, de op standelingen terug te dringen en de re bellen, die zich in het ministerie van posterijen bevonden, gevangen te nemen. Later is nog het volgende bekend ge worden De commandant van de remonte-afdee- ling te Tetuan bij Madrid, de thans zwaar gewonde ritmeester Silvester, wek te gisternacht te half vier ongeveer 100 onder zijn bevelen staande soldaten, en spoorde hen aan, tegen de republiek en de regeering op te trekken. De overige officieren waren of even eens in het complot, of hadden juist hun ontslag gekregen. Te Madrid aangekomen, requireerden de opstandelingen op straat ongeveer 50 auto's. Zooals reeds is gemeld, is deze putsch-poging mislukt. Te Madrid gaat het verkeer en het zakenleven weer zijn normalen gang. Het staat echter nog niet vast, of de beweging in het geheele land weer tot stilstand is gekomen. De militaire opstand is in wezen een monarchistische, gericht tegen het repu- blikeinsche regime. De regeering verklaart, dat zij den toe stand op het oogenblik geheel meester is. Bij de incidenten zijn acht personen om het leven gekomen en 50 gewond. Honderd vijftig personen zijn gearres teerd, onder wie bekende persoonlijkhe den van het vroegere regiem. Te Sevilla is de opstand beter geslaagd- Onder leiding van den vroegeren opper bevelhebber der guardia civil, generaal Sanjurio, die thans leider der douane is, is daar een opstand tegen de regeering uitgebroken. Het geheele garnizoen heeft zich bij deze beweging aangesloten, zoo dat sinds Woensdagmorgen vroeg het grootste deel van Andalusië in oproer is. Vrij naar het Engelsch. van JOHN JOY BELL 110.) Zijn gast zei niets en weer heerschte er een langdurig stilzwijgen. „Maar maar je zult toch de hulp niet weigeren van een ouden man een vriend als ik? Ik kan je natuurlijk op geen stukken na aanbieden, wat hij „Mijnheer Cruden, ga als 'tu blieft niet verder. Ik dank u en mijn vrouw zal u danken; maar we zijn besloten er ons zonder menschelijke hulp door heen te slaan of het lot, dat God ons oplegt, geduldig te dragen. Barker kon het niet begrijpen, maar ik weet zeker, dat u het wel kunt. Zoudt u nu niet eens een pijp opsteken? We hebben nu genoeg over dat onaangename onderwerp gesproken. Ziet u, het was Barker's beurt. En daar zullen we het bij laten." „Vanavond zal ik het er bij laten", zei Cruden. „Ik kan nu niet met je rede twisten. Maar één ding wil ik nog zeg gen zijn toon klonk hartstochtelijk nog één ding wil ik zeggen. Met Barker De Spaansche regeering heeft met ex tra-treinen en vrachtauto's een regiment infanterie naar Sevilla gedirigeerd. Een poging der opstandelingen, het gar nizoen van Jerez over te halen, hun zijde te kiezen, is mislukt De regeering geeft openlijk toe, dat de opstand in Sevilla nog niet onderdrukt is en verklaart, dat zij zich op de trouw ha- rer troepen verlaat. Tot nu toe zijn in to taal drie generaals gearresteerd. Beslissend voor het verder verloop van zaken zal zijn, of de regeering zich in de overige deelen des lands zal kun nen verlaten op politie, leger en vloot. De president der Spaansche republiek heeft in verband met den opstand zijn vacantie onderbroken en is naar Madrid teruggekeerd. De telefonische en telegrafische verbin dingen tusschen Madrid en Sevilla zijn nog steeds verbroken. Geen amnestie meer voor politieke misdaden In Duitschland. In aansluiting op de verklaring der Duitsche Rijksregeering over het toepas sen van amnestie, publiceert de regeering een toelichting, waarin zij' mededeelt, dat het haar bekend is geworden, dat leden van de partijen, die zich aan het plegen van daden van terreur schuldig maken, op het standpunt staan, dat hun toch wei nig gebeuren kan, omdat zij in geval van veroordeeling, spoedig amnestie zullen verkrijgen. Teneinde dit te verhinderen, heeft de Rijksregeering bepaald, dat am nestie voor politieke wandaden in de toe komst uitgesloten zal zijn. Mocht een land dag tegen deze bepaling in toch een am- neatiebesluit goedkeuren, dan zullen de Rijkspresident en de Rijksregeering de noodige maatregelen nemen om dat te verhinderen. De mijnwerkersstaking In BelglB. Het Nationaal Comité van de syndikale commissie (federatie van vakvereenigin- gen) heeft drie moties aangenomen, in verband met de staking. In de derde motie, de voornaamste, wordt geconstateerd, dat, rekening hou dende met de ernstige economische inzin king, het comité zich slechts houden kan aan zijn vroegere verklaring van 16 Juli, n.l. dat de stakingsdoeleinden van de ge zamenlijke arbeidersklasse worden bereikt, hetzij: geen loonsverlaging meer, geen be lasting op het brood, handhaving van den werkloozensteun en hulp aan de niet tegen werkloosheid verzekerde arbeiders. Dit moet beteekenen, dat de syndikale commissie niet ingaat op het plan om de staking in de mijnindustrie ook uit te breiden tot de andere bedrijven Aanslag op het Hongaarsch gezantschap te Brussel. Ongeveer 15 Hougaarsche communis ten, die zich a%mderlijk toegang ver schaft hadden tot het Hongaarsche ge zantschap te Brussel, vernielden bij een plotselingen overval het bureau. In het daarop volgende handgemeen werden een beambte en een bediende van het gezantschap licht gewond. De indringers namen hierop de vlucht. heb ik afgedaan. Ik wenschte, dat God hem me nooit had doen ontmoeten. Van 't begin tot het eind heeft hij me voor zijn eigen doeleinden gebruikt. Op mijn ouden dag heeft hij een vlek op me ge worpen. Ik heb afgedaan met hem en zijn maatschappijen en de rest. Al had hij je een paar millioen aangeboden, ik zou hem niet vergeven hebben. De man heeft geen hart!" Hij sloeg de hand voor 't gezicht en toen hij die na een poosje weer weg nam, was de opwinding verdwenen. Hij keek ver langend naar Rhind en maakte een lichte beweging. Rhind stond op en stak hem de hand toe. „Dat is, wat ik noodig had", zei Cru den, de hand grijpend. „Ik dank je, jon gen. En ga nu naar de dames ik volg je zoo." Toen het paar de familie Cruden had verlaten gaf mevrouw Rhind haar echt genoot een arm. „Je bent me een kwartje schuldig, Edwin." „Ben ik?" antwoordde deze verstrooid. „Ja. Mevrouw Cruden heeft me vandaag voor de negende maal het recept gegeven voor een voedzame meelpudding. Dus ik heb de weddenschap gewonnen." „Ik was het totaal vergeten!" Hij glim lachte zwak. Ik zal het wedden er aan Vier van hen konden echter worden gear resteerd. Dit is de tweede aanslag, welke in den loop van veertien dagen op het Hongaar sche gezantschap is gepleegd. De Hongaren waren gewapend met bak- steenen en ijzers. Zij gooiden de ruiten in, drongen binnen, vernielden alles wat hun in den weg stond en brachten ernstige verwondingen toe aan den portier en een ambtenaar. lersche boeren door tariefoorlog getroffen De Valera heeft Dr Ryan, den Ierschen minister van Landbouw uit Ottawa te ruggeroepen in verband met de kritieke positie, waarin de lersche boeren zich bevinden als gevolg van de Engelsche in voerrechten tegen Ierland. Duizenden boe ren n.l. zouden de volgende maand de ernstigste financieele crisis doormaken, waarin zij' ooit hebben verkeerd. Doordat de Engelsche markt voor hen gesloten is en zij hun vee niet kunnen verkoopen, kunnen zij niet aan geld komen om de millioenen ponden terug te betalen, die de banken hun hebben geleend. Het gevolg hiervan is, dat ook de banken ernstig ge troffen zouden worden. Bankiers en boe ren zouden daarom op de Valera pressie oefenen om met Engeland tot overeen stemming te komen. De kabinetsvorming in Duitschland. Het Duitsche kabinet heeft gister van vijf tot over zevenen vergaderd. Nadat de rijkskanselier verslag had uit gebracht over zijn onderhoud met den rijkspresident, bespraken de ministers den geheelen bdnnenlandscben politieken toe stand. Besluiten werden niet genomen. De rijkskanselier zal zich in de eerst volgende dagen bezighouden met het pol sen van verschillende partijleiders. De toestand is tamelijk verward; eener- zij'ds wordt verzekerd dat von Papen rijks kanselier blijft, anderzijds verneemt men dat hij zal worden vervangen door gene raal von Schleicher, weer elders is men van meening, dat Hitler of althans een andere voorman zijner partij met de sa menstelling van het nieuwe kabinet zal worden belast. Uit een en ander blijkt wel, dat belangrijke dingen op til zijn en dat eventueele verrassingen nieit uitgesloten zijn. Japan ontstemd over Stimson's rede. In officieele Japansche kringen be treurt men de jongste rede van Stimson, wijl Japan in deze rede wordt aangeduid als de aanvaller in het Japansch-Chinee- sche conflict. De verklaring van Stimson, zoo vreest men, zal het reeds geprikkelde nationale gevoel nog aanwakkeren en waarschijn lijk een geheel andere uitwerking hebben dan men wellicht gewenscht had. De bladen geven uiting aan een diepe verontwaardiging over Stimson's verkla ringen. De „Daily Express" verneemt uit Was hington, dat het voorloopig van de door den volkenbond naar Mandsjoerije gezon den commissie van onderzoek vast zou stellen, dat Japan zich op 15 punten schuldig heeft gemaakt. De Japansche militaire autoriteiten hadden opzettelijk en na nauwkeurige voorbereiding een aanvang met de vijan delijkheden gemaakt. Het bericht, dat de gevechten waren begonnen wegens het vernielen van een spoorbrug, bleek on juist te zijn, aangezien de commissie ook niet het minste bewijs van dezen aan slag heeft kunnen vinden. Waarschijnlijk heeft de ontploffing nooit plaats gevon den. Een groot deel der Japansche ambtena ren en beambten in Mandsjoerije is niet voor him taak berekend. Belastingverhooging in België. Gistermiddag is een Belgische minister raad gehouden, die zich bezighield met de financieele situatie en met de noodzake lijkheid, het twee milliard francs over- schijdende deficit te dekken. Het kabinet heeft een algemeen plan opgesteld, dat nog nader zal worden uitgewerkt en in September a.s. aan het parlement zal wor den voorgelegd. Van alle belastingplich tigen zullen nieuwe offers naar gelang van draagkracht worden geëischt. Wanklanken uit Ottawa. De berichten uit Ottawa luiden niet zeer bemoedigend. De meeningsverschillen tus schen de Ganadeesche en Engelsche dele gatie zijn nog steeds zeer belangrijk, zoo dat er nog niet veel kans op een bevredi gend resultaat der conferentie bestaat. Zooals bekend, heeft de Engelsche de legatie de voorstellen van Canada geheel onaannemelijk verklaard, waarop Canada nieuwe voorstellen heeft uitgewerkt. Deze voorstellen gaan volgens sommige leden der Canadeesche regeering reeds te ver, zoodat zij met aftreden hebben ge dreigd, indien nog verdere concessies zou den worden gedaan. Volgens de „Daily Tel." heeft de Engel sche delegatie haar standpunt in een nieuw schrijven nogmaals toegelicht. Korte berichten. De Parijsche warenhuizen hebben de loonen van het personeel met 5 tot 10 pet. verlaagd en ook personeel ontslagen. Het personeel hield gisteravond een ver gadering, om over zijn houding te be raadslagen. Tot nu toe wordt de door de over stroomingen in Mantsjoerije aangerichte schade geschat op acht millioen Yen. 30.000 personen worden vermist. Naar uit Atrecht wordt gemeld zijn in den loop van de maand Juli op de Noord-Fransche slagvelden 303 lijken van in den wereld-oorlog gesneuvelde soldaten opgegraven. Hieronder waren niet min der dan 254 lijken van Duitschers. Binnenland. Valt de tuinbouw niet onder de crisis pachtwet? De Ned. Chr. Reisvereeniging naar Wal cheren. De landarbeidersstaking te Aardenburg voorloopig uitgesteld. Buitenland. De opstand in Spanje. Geen overeenstemming te Ottawa. Aanslag op het Hongaarsche gezantschap te Brussel. De bekende priester-wichelroedeloo- per Abb Mermit heeft op een congres, dat in Toulouse gehouden werd, verklaard, dat hij een onderaardsche rivier heeft ontdekt, in de omgeving van Parijs. De ondergrondsche waterleiding is even breed als de Seine en vindt haar oor sprong in de gletchers van de Mont Blanc. Naar een telegram uit Berlijn meldt, waren einde Juli bij de arbeidsbeurzen in het Duitsche rijk 5.393.000 werkloozen in geschreven. Dit is 60.000 meer dan begin Juli. Sinds half Juli zijn evenwel 90.000 personen minder ingeschreven. Reuter meldt uit Peking, dat in Moekden een reusachtige brand is uitge broken, welke, naar bij geruchte verluidt, door Chineesche vrijwilligers-in-burger zou zijn aangestoken. Betreffende het spoorwegongeluk bij Bakoe (Kaukasus) werd Woensdag door de Sovjet-autoriteiten medegedeeld, dat bij deze treinbotsing 29 personen om het leven zijn gekomen en 69 andere ten deele ernstig zijn gewond. Drie spoorweg- employé's, die hun plichten schromelijk hadden verzaakt zijn door de Gepoe ge arresteerd. De nood in den tuinbouw. Het hoofdbestuur van den R.K. Dioe. Land- en Tuinbouwbond heeft, naar het „Centrum" meldt, het volgende telegram verzonden aan den minister van oecono- mische zaken en arbeid: „Het hoofdbestuur van den L. T. B„ in vergadering bijeen, overwegende de steeds ernstiger wordende noodtoestan den in den tuinbouw, dringt er bij Uwe Excellentie op aan, spoedig een steun- ontwerp in te dienen. De ondergang van honderden tuinders in bepaalde streken is niet meer een kwestie van weken, doch van dagen én uren. De gevolgen, ook mo- reele, zijn niet te overzien, indien niet binnen enkele dagen de Staat helpend optreedt." Inschrijvingsbiljetten verbrand. De gemeenteraad van Broek-Sittard heeft, naar de „Limburger Koerier" meldt Ingezonden mededeellngen. moeten geven. Je wint toch altijid, Kathe- rine." „Hindert je soms iets?" vroeg ze een oogenblik later. „Ik heb zoo'n mededijden met Cruden." En hij vertelde haar wat in de biblio theek was voorgevallen. „Och", zeide ze, toep. hij geëindigd had, „het is alles juist zoo uitgekomen als we verwachtten, het is alleen nog wat droe viger. Het moet vreeselijk zijn om op zijn ouden dag nog zoo te falen. En denk je heusch, Edwin, dat wij er weer boven op zullen komen?" Hij zuchtte. „Hoe lang denk je, dat je het met de toelage, die je nu krijgt, kunt volhouden?" Ze lachte. Als ik wist, dat ik honderd jaar oud werd zou ik zeggen negen en negentig jaar." „Zou je het drie laten we zeggen vier jaar vol kunnen houden?" „0 jongen, stellig." „Maar denk aan al de ontberingen, aan de honderd en een dingen die je je zelf en de kinderen zult moeten ontzeggen! Ik moet eerlijk bekennen, dat ik vanmiddag bijna in de verleiding kwam, om op Cru- den's aanbad in te gaan." „Maar dat ben je nu toch niet meer? Neen, dat geloof ik niet van jel Eh 'tzal niet meer gebeuren ook! Beloof het me! En dan zal ik je plechtig beloven, dat ik je nooit de voedzame meelpudding van mevrouw Cruden zal laten eten!" „Je bent een vrouw uit duizenden," antwoordde hij glimlachend ondanks al zijn zorgen. „Dat ben ik ook!" zei ze opgewekt. „Men zou aan je toon haast zeggen, dat je gelukkig was, Katharine". „Ik voel me nog niet zoo gelukkig, als ik over een poos zal zijn," antwoordde ze zacht, maar ik ben gelukkiger dan ik ooit geweest ben. O Edwin, je weet dat ik en Tilly en Kitty ook, je zoo dolgraag zou den helpen. We zullen blij zijn met alles, wat we cms moeten ontzeggen heusch blij en nu' moet je ons niet ontmoedi gen." „Zelfs als het noodig is, dat we kleiner gaan wonen?" ,,'tZou; jammer zijn, zoo iets moet je altijd spijten maar daar ben je gauw genoeg overheen. Je ziet, ik ben oprecht." En zoo praatten ze voort over de toe komst, totdat zij aan Kennington Terrace kwamen. En ze zouden misschien nog lang doorgepraat hebben, maar juist aan de deur lachte de vrouw vroolijk, alsof er voor haar geen zorgen bestouden. „Ik geloof, dat ik het recept voor de meelpud ding verloren heb, Edwin. Maar denk er om, je bent me een kwartje schuldigl" Hij keek naar haar zooals ze daar in het halfduister voor hem stond. „Zou er ook wel iets zijn, dat ik je niet schuldig zou wezen, Katharine!" vroeg hij,. HOOFDSTUK XXXIV. John Clement volgde de verpleegster naar de kamer, waar zijn nicht ziek lag. Het was ongeveer elf uur in den morgen. Den vorigen avond laat was hij reeds in Londen aangekomen, maar toen mocht de zieke geen bezoek hebben. „Mevrouw slaapt haast aldoor," zeide de verpleegster, toen ze op den overloop waren. Vanmorgen om vijf uur vroeg ze naar u, maar toen ze hoorde, dat u in den loop van den morgen zou komen, is ze weer in slaap gevallen. Nu is ze echter sedert een paar minuten wakker. De rust schijnt haar goed gedaan te hebben, ze kan tenminste weer gewoon praten." „Ik zal trachten haar zoo rustig mo gelijk te houden," antwoordde de predi kant. I,anger dan een uur blijf ik in geen geval!" De zuster knikte en opende de deur van de ziekenkamer. Dominee Clement trad het vertrek, waar een schemerduister heerschte, binnen en de deur werd zacht achter hem gesloten. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1