No. 262 Dinsdag 9 Augustus 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS W VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <££55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, t 3,- Losse nummers f 0.03 Prijs der Advertentien: 1regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Niets nieuws onder de zon. In een bij Koning's Uitgeverij te Baarn verschenen brochure „Beschouwingen over de wereldcrisis" wijst de schrijver Dr A. Goote er op, dat er ook ten aan zien van malaises, niets nieuws is onder de zon. „Een bank-expert wist na te gaan, dat de laatste vijf generaties den kringloop van depressie, opleving, nieuwe depressie zich 33 maal zagen voltrekken. Van het begin dezer eeuw tot nu toe treden de ja ren 1903, 1907, 1914, 1917, 1921 en 1929 naar voren, waarin na een „boom" een periode van min of meer ernstige malaise aanving. De tijdsduur van den kringloop is verschillend, en varieert van 2 tot 9 jaren; een getal van 4 jaren kan echter het meest voorkomend worden genoemd. Nu meene men niet, dat deze perio dieke inzinkingen en oplevingen slechts de laatste vijf decennia zich voordoen. Zij bestonden reeds lang vóórdien. Er was een Krach in 1819, daarna een in 1837, in 1848 (van geweldigen omvang), in 1857. Nadien werden ze echter meer fre quent; er waren depressies in 1869, 1873, 1884, 1887, 1893. Men beweert voorts zeer gaarne, dat wij ons bevinden in de ergste crisis die de wereld ooit heeft beleefd. In een vorig jaar verschenen, zeer le zenswaardig artikel in „Harpers Maga zine" van James Adams wijst deze eco noom er op, dat de wereld óf een te groot optimisme óf een te groot pessimisme toont en trekt een vergelijking met vo rige crises. We vermelden hier enkele door hem ge geven cijfers. Bij de depressie van 1873 gingen er tusschen dat jaar en 1875 in Amerika bijna 50.000 firma's failliet. Er was geen geld beschikbaar om den oogst binnen te halen en de schepen lagen doel loos in New-Yorks haven, omdat de za kenlieden niet in staat waren zich devie zen te verschaffen. In talrijke industrieën konden de fabrikaten slechts ver beneden kostprijs aan den man worden gebracht. Het hoogtepunt van de depressie werd pas in 1878 bereikt, doch daarna trad vrij spoedig een herstel in. Bij de crisis van 1893 failleerden in Amerika in een paar maanden tijds niet minder dan 407 banken, 47 spaarkas sen, 13 trustondernemingen en 10 hy potheekbanken, benevens een eindelooze rij van spoorwegondernemingen. Er ont stond onder de arbeiders groote onrust en men vreesde voor anarchie. Het stad huis te New-York werd door het gepeu pel bestormd en in Denver moest men troepen in gereedheid houden om de ban ken te beschermen." Gelijk men ziet, is er ook op dit gebied niets nieuws onder de zon. Toch de schrijver wijst daarop is er een belangrijk verschil. De crises van de laatste jaren hebben door de steeds verder voortschrijdende omzetting van de Volkswirtschaft in een Weltwirtschaft steeds meer een interna tionaal karakter gekregen. Zij zijn meer en meer geworden: wereldcrises. FEUILLETON Vrij naar het Engelsch. van JOHN JOY BEiLL 108) o— Cruden lachte, ondanks de verkeerde zet van zijn vrouw. „Er staat geen post om een dergelijke uitgave te verantwoor den op de laatste bladen van de balans van de Maatschappij", zei hij. Maar het is waar, er zijn menschen, die wel voor nog minder een titel gekregen hebben. Ik geloof, dat het publiek er niets mee te maken heeft, mevrouw Rhind; maar in ieder geval heeft hij de laatste zes maan den verbazend veel geld uitgegeven aan liefdadige doeleinden". „Ach zoo", antwoordde ze luchtig. „Het was heusch niet zoo'n groote verrassing voor me hem op 's Konings verjaardag onder de betitelden te zien, want onze vriend Handyside voorspelde het me al jaren geleden in dit zelfde huis". „Wel, wel", riep de gastvrouw, stralend van voldoening. „In dit zelfde huis. Hoor je dat wel, Mungo?" „Heel duidelijk, lieve", antwoordde Cru den droog. „Het was bij het huwelijk van uw doch ter Margareth", zei mevrouw Rhind. Hieruit volgt dat de oplossing van de huidige crisis en het stuiten der malaise, althans niet in de eerste plaats kan ge schieden door plaatselijke voorzieningen, doch alleen door internationale regelin gen en internationale samenwerking. Nationaal kan getracht worden de ge volgen te verzachten maar de eigenlijke bestrijding van de ziekte zal internatio naal moeten geschieden. Algemeens mijnstaking in België. In een vergadering van afgevaardig den van den socialistiscben mijnwerkers- bond is besloten tot afkondiging van de algemeene staking in den mijnbouw en aanverwante bedrijven. Men verwacht dat 107 duizend Belgi sche mijnwerkers aan deze staking zul len deelnemen. In dé steenkoolbedrijven in het bekken van Luik is reeds een vrijwel algemeene staking begonnen. De toestand in het stakingsgebied is on veranderd. De nood in vele gemeenten is groot, zoodat een hulpactie voor de hon gerige kinderen wordt georganiseerd. Men acht het niet waarschijnlijk, dat de staking zich tot de metaalindustrie zal uit breiden. De terreur in Duitschland. Rijkskanselier Von Papen heeft na zijn aankomst te Berlijn zich onmiddellijk over de daden van terreur laten inlich ten, die zich tijdens zijn vacantie hebben afgespeeld. In wei-ingelichte kringen rekent men erop, dat thans vandaag de noodverorde ning tegen politieke buitensporigheden zal verschijnen. Nabij Krug op den weg tusschen Krug en Hochkreitscham, werd de secretaris van den Reichsbanner in Nassiedel, Sinsch, dood gevonden. Zijn lijk vertoon de twee schoten aan het hoofd en ook messteken. Te Neidenburg werd een bom voor een drogisterij tot ontploffing gebracht. Twee andere bommen ontploften voor twee handelshuizen. In onmiddellijk verband met de bom aanslagen in Sleeswijk-Holstein staat on getwijfeld een aanslag op de woning van den land jager in Erfde, wiens vrouw, toen meerdere schoten op de vensters gelost werden, levensgevaarlijk gewond werd. Ook daar zijn twee nationaal-socia- listen als daders gearresteerd. Mac Donald in Ierland. Naar uit Londen gemeld wordt, bevindt Mac Donald zich sedert eenige dagen in Ierland op het landgoed van lord Lon donderry. Op verzoek van Mac Donald heeft de Britsche pers over deze reis gezwegen, teneinde te voorkomen, dat dit verblijf in verband gebracht wordt met de Iersche kwestie. Nu echter de Iersche pers over zijn ver- „Wel heb ik ooitl Dat moet ik hem ver- tellen, de eerste maal dat hij hier is". Mevrouw Cruden straalde meer dan ooit. „Doe dat!" zei mevrouw Rhind met een haastigen, geamuseercLen blik naar haar man. Rhind glimlachte bitter en wendde zich tot zijn gastheer.. Hoe vindt u het nieuwe plan van on zen vriend dominee Clement?" vroeg hij. „Hij vordert goed, is het niet?" „Ja, best", antwoordde Cruden, blij van onderwerp te veranderen. „Ik ben eergis teren met hem naar Merriston geweest om de nieuwe gebouwen te zien. Ik geloof nog steeds, dat hij te veel hooi op zijn vork neemt, maar het is een grootsch iets te zien, dat de hartewensch van een man als John Clement vervuld wordt. De ge bouwen zullen niet voor het volgend voor jaar klaar zijn, maar ik zag genoeg er van om te weten, dat hij een heele onderne ming op touw heeft gezet. Als die kwajon gens, voor wie hij werkt zich zijner niet herinneren met iets tastbaarders dan ge bed, dan zijn ze niet waard, dat er voor hun zieleheil gezorgd wordt". „Ik heb hem in geen maanden ontmoet" zeide Rhind. „Krijgt hij geld genoeg?" „Het gaat op het oogenblik niet slecht en we moeten hopen, dat de bal aan het rollen blijft." Gruden's oogen hadden een heel vriendelijke uitdrukking toten ze op zijn gast rustten. „We weten, wie de bal blijf in Ierland heeft geschreven en hier aan verschillende vermoedens vastknoop te, heeft Mac Donald in de „Daily Mail" verklaard, dat hij naar Ierland is gegaan om eenige dagen volkomen rust te genie ten. Het heeft in het geheel niets te maken met de tusschen Engeland en Ierland be staande kwesties. De schulden als ruil-object. De Amerikaansche senator Borah heeft zijn meening uitgesproken over het Fran- sche plan, dat inhoudt de schrapping van de oorlogsschulden in ruil voor de meest- begunstiging in het nieuwe handelsver drag met Amerika. Hij verklaarde dat schrapping der schulden alleen mogelijk was, als het Fransche plan op een grondslag stond die hecht genoeg was, om economisch herstel te verzekeren. Voor de Europeesche landen is er maar één weg, om tot schuldenschrapping te komen, en wel het openen der markten en verder handelsfaciliteiten. Nieuwe invoerrechten in Engeland op tu in bou wprod ucten. Krachtens een uitgevaardigd decreet zullen alle bestaande noodtarieven op tuinbouwproducten in Engeland worden ingetrokken en door nieuwe vervangen worden. De wijzigingen treden 1 Septem ber in werking. De nieuwe tarieven zijn als volgt: Ooft: Kersen van 1 Mei tot 15 Augustus 3 pence per lb. Aalbesen van Mei tot en met Augustus 2 pence per lb. Kruisbessen van Mei tot en met Juli penny per lb. Kasdruiven 3 pence per lb. Pruimen van Juli tot en met October 9/4 per cwt. Frambozen van Juli tot en met Augus tus 2 pence per lb. Aardbeien van April tot en met Juli 3 pence per lb. Perziken en abrikozen (kas) April tot en met October 1/- per lb. Groenten: Groene boonen van Januari tot en met Augustus 1 Yt pence per lb. Spruitkool en bloemkool 3/- per cwt. Wortelen 2/4 per cwt. Andijvie van Januari tot en met April 8/- per cwt.; van Mei tot en met Decem ber 6/- per cwt. Komkommers (behalve augurken) van Maart tot en met November 8/- per cwt. Groene erwten, ongedopt, van Januari tot en met Juli 9/6 per cwt.; gedopt, van Januari tot en met Juli 37/4 per cwt. Tomaten van Juni en Juli 2 pence per lb.; Augustus tot en met October 1 penny per lb. De werkloosheid in Engeland neemt toe. De ongunstige toestand, waarin de werkloosheid in Engeland verkeert, is in Juli nog verergerd. Het aantal werkloo- zen steeg met niet minder dan 64.439 per sonen, zoodat het totaal aantal thans be draagt 2.811.782. Vergeleken bij het vorig jaar is de werk loosheid met 98.432 personen toegenomen. Het feit echter, dat dit jaar juist in de zomermaanden, die, wat werkgelegenheid aangaat, altijd nog tot de beste gerekend moeten worden, de werkloosheid nog toe genomen is, wordt in Engeland met be zorgdheid geconstateerd. Korte berichten. Naar Reuter uit Ottawa meldt, heeft De Valera twee gedelegeerden te Ottawa, t.w. den minister van landbouw Ryan en den secretaris van het ministerie van den landbouw, Meyrick, terug geroepen. Het vertrek van Ryan en Meyrick houdt ver band met den toestand in den Ierschen landbouw, tengevolge van den tariefoorlog met Engeland. Gisteren is de eerste Duitsche lading steenkolen van 2750 ton te Dublin aange komen, welke is besteld na het afkondigen van de Iersche represailletarieven tegen Engeland. De prijs van de steenkool is niet hooger dan van de Britsche kolen. Zondag zijn circa 100 jonge arbei ders, met schoppen gewapend, voor het kerkhof te Boedapest bijeengekomen, om de lijken der vóór eenige dagen terechtge stelde communistische leiders Sallai en Fuerst op te graven. Zij eischten met de bekende communistische leuzen toegang tot het kerkhof. Het kwam tot een opge wonden en rumoerig tumult. Eerst toen de wacht, die telefonisch ontboden was, verscheen, kon de rust hersteld worden. Zeventig betoogers werden door de politie aangehouden. Het communistische Duitsche Rijks daglid Dr Clara Zetkin, zal den 22sten Augustus uit Moskou vertrekken ten ein de als oudste lid van den Rijksdag de openingszitting te presideeren. In Sep tember keert zij naar Moskou terug. De Belgische ambtenaren, die, na den oorlog wegens activisme werden ont slagen, zullen weldra van amnestie genie ten. De dossiers van deze ambtenaren werden onderzocht en het desbetreffende rapport is reeds in handen gesteld van de ministers. Prof. Piccard is thans gereed om te starten voor zijn vlucht naar de stra tosfeer. De ballon zal evenwel in verband met de ongunstige weersomstandigheden niet voor Donderdagmorgen kunnen op stijgen. Binnenland. Vergadering der drie centrale landbouw organisaties. Uitzonderingstarief voor groenten- en vruchtenconserven. Buitenland. De mijnwerkersstaking in België. De terreur in Duitschland. Nieuwe invoerrechten in Engeland. Toenemende werkloosheid in Engeland. 1 Te Genève is een internationale con ferentie van Protestantsche, Anglicaan- sche en Grieksch-orthodoxe kerkleiders in een ongeveer acht dagen durende confe rentie bijeengekomen. De jaarlijksche Vlaamsche bedevaart naar de graven aan den Yzer zal 21 Aug. plaats hebben. Men verwacht 150.000 deelnemers. Gebruik van Nederlandsche producten. Op de vraag van het lid der Tweede Kamer, den heer Hermans: Is de minis ter bereid afen de gemeentebesturen te verzoeken, dezelfde maatregelen te ne men "bij aankoop van muurtegels en sa nitair aardewerk, speciaal Nederlandsch fabrikaat, als door Z. Exc. in Juni j.l. werden gevraagd in het belang van de cement-industrie? heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord: De ondergeteekende kan geen vrijheid vinden aan het in de vraag neergelegde verzoek te voldoen. Eenerzijds geldt hier bij de overweging, dat bij het uitvaardigen van algemeene aanschrijvingen bet be trachten van een zekere soberheid ge boden is; wil de uitwerking niet verzwakt worden; anderzijds beeft de regeering de besturen vein openbare lichamen reeds in bet- algemeen gewezen op de noodzakelijk heid van het gebruik van Nederlandsche producten. Uiteraard zijn bieronder ook begrepen in Nederland gefabriceerde muurtegels en sanitair aardewerk. Credietverleening voor woningbouw. De Nationale "Woningraad heeft zich opnieuw tot de regeering gewend met een verzoek om geraadpleegd te worden over de maatregelen, die de regeering zich voorstelt te nemen inzake credietverlee ning voor woningen. In afwachting van bet antwoord op dit verzoek beeft de Na tionale woningraad) den minister ge vraagd of zijn mededeeling aan de orga- Ingezonden Mededeeling. aan 't rollen bracht in West-End", zei bij rustig. „Nog nieuws van Harry?" vroeg me vrouw Rhind. „Harry heeft een goudmijn gevonden," antwoordde de gastvrouw, dolblij, dat ze ook iets kon zeggen. „Neen, dat heeft hij niet," zei haar echtgenoot. „Het is platina en andere metalen misschien Ook wat goud, maar het platina heeft de meeste waarde. Het zal natuurlijk niet zoo'n onderneming worden als de Torrance kopermijnen, maar Harry zal er toch aardig wat van maken." „Dat doet me ontzettend veel genoegen," zei mevrouw Rhind. „Ik heb Harry in geen jaren gezien, maar ik vond hem een verbazend aardige jongen. Komt hij gauw thuis, mijnheer Cruden?" „Hij is al op weg," zei de gastvrouw. „Neen, dat is hij niet," verbeterde de gastheer. „Waarom denk je niet even na, voor je wat zegt, Betsie? John vertelde ons, dat Harry deze week voor zaken in New-York moet zijn, maar dat hij weer naar Canada terug moest en hij en Tor rance komen niet voor November thuis." „In New-York", mompelde mevrouw Rhind en nam haar glas op om een glim lach te verbergen. „En zal Harry nu zijn heele verdere leven mijnen blijven zoe ken?" „Neen, mevrouw. Hij gaat doen, wat hij van het begin af aan had hooren te doen, zich in Glasgow vestigen. Het maakt een andere man van zijn vader. Heeft u mijnheer Handyside den laatsten tijd nog gezien?" „Handyside heeft het te druk met zijn zaken," zei Rhind. „We hebben hem van het jaar nog niet gezien, nietwaar Katha rine?" Zijn vrouw knikte. „Dan is dat de reden, waarom u niet gehoord heeft, dat Harry zijn compagnon zal worden," zei Cruden. „Het was een voorstel van Handyside. De heele zaak is vrijwel geregeld. Ik zal er blij om zijn, want Torrance, hoe goed en knap hij ook is, kan beter zijn eigen gang gaan. Na tuurlijk moet u er voorloopig nog niet over spreken, maar ik wilde dat u John's ge- zich had kunnen zien, toen hij bij me kwam met den brief, waarin Harry hem schreef, dat hij1 besloten was zich in Glas gow te vestigen. Hij scheen tien jaar jonger. Ik hoop, dat dit reisje naar Lon den hem niet weer verouderen zal. Toen de dames zich terug getrokken hadden, viel er een stilzwijgen. Na een paar minuten stond de gastheer op. „Laten we naar de andere kamer gaan," zei hij,. „Het meisje kan ons daar koffie brengen." Rhind volgde hem naar „de biblio theek", waarin hij gedurende de laat ste twee of drie jaar zooveel met den ouden man plannen en middelen had zit ten beramen om dominee Clement to hel pen. Het was ook in „de bibliotheek" ge weest, dat Cruden hem aangeraden had Liberians te koopen. Cruden bood hem een sigaar aan, maar sprak niet vo'or het meisje de koffie ge bracht had en de deur achter zich geslo ten had. „Bedien je zelf, als je opgestoken hebt," zei hij en ging voort zijn pijp te vullen. Deze bewerking scheen buitengewoon veel zorg te vereischen. Toen de tabak eindelijk brandde, ging hij achterover in zijn stoel zitten en keek onrustig naar Rhind. Zijn woorden kwa men moeilijk. „Ik heb je iets te zeggen, Rhind Maar het valt me niet gemakkelijk." „Zeg het dan als 'tu blieft niet, mijn heer Cruden." „Maar ik moet ik möet. Ik ben een oud man en daarom moet je me vergeven als ik iets zeg, dat je beleedigt. Ik wil je niet beleedigen." Cruden keek een oogen blik naar zijn pijp; dan met een beweging van wanhoop, legde hij haar weg. „Hapert er iets aan?" vroeg de gast. „Niet aan de pijp, maar aan den roo- ker. Ik zal je een vraag stellen, die mis schien onbescheiden klinkt, maar terwille van mij moet je trachten te antwoorden. Hoe is het je met de Liberians vergaan, Rhind?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1