No. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw nietigd. Van een en ander werd proces verbaal opgemaakt. Ritthem. Zaterdag werd hier de tiende ringrijderij gehouden en volgens het Zeeuwsch gebruik was het dus een kroon jaar. De feestvreugde werd niet weinig verhoogd door de komst van den am bachtsheer, dhr G. L. M. Lambrechtsen van Ritthem, wonende te Utrecht, die nu een goede gelegenheid had om voor het eerst met de ingezetenen kennis te maken. Sinds het overlijden van zijn grootvader in 1930 is hij ambachtsheer. Zijn familie, een zeer bekend geslacht, uit Vlissingen afkomstig, bezit het ambacht reeds sinds 1764. Toen de ambachtsheer na een korte toe spraak een zilveren beker met inscriptie als le prijs aan den voorzitter der ring- rijderscommissie overhandigd had, werd volgens oud gebruik „gejouwd". Den ge- heelen dag werd door een 18-tal deelne mers met animo gereden in de belommer de Dorpsstraat. De eerste 10 prijswinners waren: le pr. D. Polderman met 29 ringen, die den beker van den ambachtsheer dadelijk in eigendom mag houden; 2e Jn de Pagter 23 r.; 3e P. de Pagter 23 r.; 4e And. Breel 22 r.; 5e Joh. de Visser 21 r.; 6e J. D. Koppejan 19 r.; 7e W. Cevaal Cz. 17 r.; 8e Ab. Schout 17 r.; 9e P. de Visser 17 r.; 10e J. J. Schout 16 r. Bij gelijk aantal ringen werd om den voorrang geloot. De wisselbeker, verleden jaar door den burgemeester geschonken, werd voor de tweede maal gewonnen door D. Polder man met 6 ringen in 6 ritten. De meeste volgringen werden gestoken door D. Polderman na kampen met Andr. Breel. Hiervoor werd ook een afzonder lijke prijs gegeven. De pollepel werd afge reden door P. de Visser. Den geheelen dag was er een gezellige drukte op het dorp. Des avonds werkte hiertoe niet weinig mede het concert, ge geven door het muziekcorps „Oefening na den Arbeid". Biggekerke. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Alle raadsleden waren, aanwezig. Tot de ingekomen stukken be hoorden o.a. een mededeeling van den Commissaris der Koningin van de herbe noeming van den burgemeester. Namens den raad werd de burgemeester door wet houder Goppoolse gefeliciteerd. Door Ged. Staten was niet goedgekeurd den verkoop van vroongrond, voor het bouwen van een landhuisje aan dhr I. v. d. Boogaart, aan gezien het bouwen van een woning ter plaatse schade zal doen aan de schoon heid van het landschap en het staan eener woning in de nabijheid eener drinkwater leiding niet wenschelijk werd geacht. In middels heeft dhr v, d. Boogaart van den koop afgezien en elders grond ge kocht.. 't Adres van de Kamer van Koophan del (tegen inkrimping van den postdienst ten plattenlande werd voor kennisgeving aangenomen. Behandeld werd een verzoek van den Chr. Besturenbond te Middelburg om ver hooging van het loon in de werkverschaf fing (minstens f 9 per week met een kin dertoeslag van 50 ct. per kind voor hoog stens 3 kinderen). B. en W. meenen dat, ofschoon veel hun in het verzoek sympa thiek voorkomt, toch te moeten advisee- ren dit adres voor kennisneming aan te nemen, aangezien door de werkloozen in ieder geval niet minder verdiend is dan in den landbouw verdiend wordt. Dhr P. Janse meent dat adressanten misschien alleen het oog gehad hebben op hetgeen in werkverschaffing betaald wordt, maar meent ook, dat het inkomen niet minder is dan bij anderen. Medegedeeld werd dat door Ged. Staten is goedgekeurd het plan tot verbetering van den weg in de kom van het dorp en dat uit het wegenfonds een subsidie zal worden verleend van 75 pet. Besloten werd in verband met deze beslissing 40 M2 aan te koopen van de vereen, voor Geref. Schoolonderwijs en van dhr L. Zachariasse een bakkeet voor f 1450, ter wijl na geheime zitting nog besloten werd te trachten van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. een hoekje grond te koopen eveneens voor f 2 per M2. Besproken werd het plan uit te voeren in de wintermaanden en alsdan werk loozen te werk te stellen. In de volgende vergadering hopen B. en W. met meer omlijnde plannen te komen. Op een verzoek van de schoolbesturen der beide bijzondere scholen om verande ring te brengen in de verordening aanwij zende de tijdvakken waarin verlof voor veldarbeid wordt verleend, werd gunstig beschikt. Vastgesteld werd de pensioens grondslag van den secretaris-ontvanger op f 1755. Ingekomen was een verzoek van dhr J. A. Simpelaar om verminde ring der biljartbelasting (thans f20 plus 70 opcenten). B. en W. stelden voor de hoofdsom met f 5 te verlagen. Dhr P. Janse stelde voor de hoofdsom zoo te stellen, dat het geheele bedrag met opcen ten op f 20 komt, de hoofdsom zou dus f 12 worden. Door niemand werd dit voor stel gesteund en het voorstel van B. en W. aangenomen. De vergoeding volgens art. 101 der L. O.-wet 1920 voor de bijzondere scholen over 1930 werd gesteld op f 12.10 per leerling, d.i. voor de school voor Geref. Schoolonderwijs f 629.20, en voor de school voor C. V. O. f 562.65. Door B. en W. werd hierop voorgesteld over te gaan tot rioleering van een ge deelte van de Stationsstraat. Van een in aanbouw zijnd huis is grond beschikbaar, om de thans bestaande sloot te dempen. Door werkloozen kan het werk uitgevoerd worden, terwijl het materiaal zal kosten volgens opgave van den gemeentebouw- kundige f200. Na bespreking werd z.h. st. dit voorstel aangenomen. Thans was aan de orde het aangehou den voorstel van dhr J. Poppe tot invoe ring van Zondagssluiting der c a f é's In zijn toelichting zeide de heer Poppe speciaal het oog te hebben op de café's in de duinen. Zij lokken veel volk, inzonderheid de jeugd. Veel zonde wordt bedreven en veel geld vermorst. Gelukkig zijn de café's op het dorp ge sloten; het is z.i. nu niet meer dan bil lijk dat de anderen het ook moeten. De voorz. antwoordde: het scheelt hoe men deze zaak beschouwt, als individu of als overheid. Het voorstel is uitvoe rig besproken en de meening van de meerderheid van het Dagel. Bestuur is deze: dat zij van oordeel zijn dat, zooals de toestand in de gemeente thans is, er voor de overheid geen reden is nog ver der in te grijpen. Reeds in 1919, toen nog vrijwel niet over deze aangelegenheid werd gedacht is hier reeds met het oog op de Zondagsrust in de politieverordening opgenomen dat de café's op Zondagen moeten gesloten zijn van 94 uur, de tijd van de kerkdiensten. De drukte des Zon dags te Valkenisse is geen gevolg van de daar aanwezige café's, doch een gevolg van toerisme, o.a. van samenkomst der jeugd, die helaas den Zondag niet ge bruikt, waartoe deze is gegeven. In elke gemeente is een dergelijke plaats. Hier is dit in de duinen. Het bezoek aan de café's is gering. Extra politie is niet noodig. Volgens verklaring der politie is de leven digheid bij Valkenisse niet het gevolg van het café-bezoek. Gezien deze omstandig- tftden meenden B. en W. dat hier in de le plaats een roeping is voor de betrok ken gezinnen en de kerk. Practisch re sultaat is er dan ook niet te verwachten want worden de café's des Zondags ge sloten, de toeristen blijven daarom niet weg en onze jongelui gaan er toch heen. Hetzelfde ziet men in Zoutelande, het ca fé-lokaal is gesloten, doch de aangrenzen de gebouwen zijn geopend en het blijkt dat de toeristen van alles zijn voorzien. Het bezoek is er niet minder om, even min de drukte. B. en W. meenden daar om dat onder deze opstandigheden voor de overheid geen taak is om verder in te grijpen. Dhr Poppe antwoordde, dat hij wil toe geven dat 't bezoek misschien even druk zal blijven, doch dan hebben we gedaan wat we konden. Hij gelooft dat we schul dig staan als we alles maar vrij spel la ten. De voorz. antwoordde: Wij verschil len in hetgeen roeping is der overheid, wat de heer Poppe toestemde. De heer Dommisse zegt: Het zijn beruchte café's, ze moeten beperkt worden. Hij gaat met dhr Poppe mee. Ook dhr Coppoolse gaat met dhr Poppe mee; z.i. wordt door de café's het bezoek erger. Dhr Moens kan zich met deze gedachte niet vereenigen, want wie naar de duinen wil, gaat toch. De heeren J. Lampert en J. Janse gaan met dhr Poppe mee en meenen dat het plicht is te doen wat gedaan kan worden. Dhr P. Janse is als drankbestrijder voor sluiting. Tevens is het billijk dat waar de café's op het dorp gesloten zijn, die in de duinen dat ook moeten. Hierop werd het voorstel Poppe in stemming gebracht en met 6 tegen 1 stem aangenomen, te gen dhr Moens. Vastgesteld werd de rekening van het Burg. Armbestuur over 1931. Ontvangen f 2966.9(514, uitgegeven f2083.27, batig saldo f 823.68 Tevens werd aangebo den en nagezien de gemeenterekening over 1931. Gewone dienst ontvangen f 19237.73, uitgaven f 18187. Goed slot f 1050.73. Kapitaaldienst ontv. f 17258.71, uitgaven f 17105.41. Goed slot f 153.30. Hierna sluiting. Karigene. De kolenvereen. „Helpt El kander" alhier, vergaderde Donderdag in een buitengewone openbare vergadering. Het eenige punt van behandeling was. het kolenlossen. De heeren P. Flipse, J. Dingemanse en J. Verhulst 'vragen, hoe het komt, dat de heer Broekhoven als laagste inschrijver voor de lossing van kolen, dit werk toch niet gegund kreeg. Het antwoord van den voorzitter was, dat het inschrijvingsbiljet van den heer Broekhoven ongeldig was, omdat het on— geteekend was. De heer J. Dingemanse wil dit persoon lijk onderzoeken door zich te overtuigen van dit gezegde. Er stond echter alleen maar „Hoogachtend" op het biljet, en geen onderteekening. De heer Dingemanse zegt overtuigd te zijn, dat het biljet een ander was en niet het oorspronkelijke. Op deze woorden zegt dhr Heijboer dat de heer Broekhoven zelf het biljet had bezorgd. Als het ongeteekend is, wordt het terzijde gelegd en als ongeldig beschouwd. De voorz. sluit de vergadering waarop de leden roepen: „Zoo gemeen ben je" en ,,'t Is een knoeizoo" enz. (M. Gt.) Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk. In de zitting van Zaterdag werd een bespreking gevoerd over de g e e s t e- lijke verzorging van de binnen schippers en hun kinderen. Daarbij dienden de heeren te Winkel en Haitje- ma Vrijdag het navolgende voorstel in: „De Algemeene Synode, gehoord de be sprekingen over het verzoek van Dr M. J. A. de Vrijer betreffende den geeste lijken en kerkelijken nood der Ned. Herv. binnenschippers, overtuigd van de nood zakelijkheid, dat ook onze kerk in deze aangelegenheid mede leiding geve; be sluit aan het moderamen op de dragen zoo mogelijk nog in den loop van Octo ber a.s., onder zijn leiding een vergade ring te beleggen van afgevaardigden van de kerkeraden der Ned. Herv. gemeenten te Amsterdam, Rotterdam en Groningen (voor iederen kerkeraad twee) en buiten dien tot die vergadering uit te noodigen Dr Mr J. A. de Vrijer, Mr J. Schokking, lid van den Raad van State en den heer G. de Jong, directeur van het onderwijs fonds voor de binnenscheepvaart; spreekt den wensch uit, dat op deze conferentie maatregelen en wegen mogen worden ge vonden, om tot voorziening in den gees telijken en kerkelijken nood der Ned. Herv. binnenschippers te geraken; ver klaart deze conferentie bevoegd, nog an dere kerkeraadsafgevaardigden of perso nen uit te noodigen, aan de besprekingen deel te nemen; en wacht nader uitge werkte voorstellen af, strekkende tot aan legging van een volledig kerkelijk regis ter aller Hervormde binnenschippers en hunner gezinnen, tot aanbeveling van be paalde wijzigingen in onze kerkelijke reglementen, en tot organisatie van een bijzondere vereeniging tot voorziening zoowel in de geestelijke en kerkelijke ver zorging der schippersgezinnen, alsook in de opvoeding der schipperskinderen, die voor het hun te geven onderwijs aan den wal verblijven moeten." Het voorstel wordt na eenige hernieuw de bespreking aangenomen met 17 tegen 2 stemmen. Het verzoek van een predikant met betrekking tot verleening van emeritaats- bevoegdheid moet worden afgewezen. Dhr Mulder behandelde een voorstel van het Classicaal Bestuur van Leeuwarden, om art. 2 Regl. Pastoriegoederen aldus te doen luiden: „Het beheer der pastoriegoederen wordt gevoerd door den predikant, die er het vruchtgebruik van geniet en voor zoolang hij dit geniet, ten zij het krachtens voldoenden rechtstitel is opgedragen aan derden. De beheerder is verplicht een register bij te houden van inkomsten en uitgaven de pastoriegoe deren betreffende en deze boekhouding na elk kalenderjaar af te sluiten." Verder stelt het Classicaal Bestuur voor, art. 3 aldus te lezen: „Het toezicht op het be heer der pastoriegoederen door den pre dikant-vruchtgebruiker wordt uitgeoefend door de kerkvoogden der gemeente, over eenkomstig het Plaatselijk Reglement op het Beheer der kerkelijke goederen en fondsen, of door hen aan wie dit anders door de gemeente op wettige wijze mocht zijn opgedragen." Een minderheid in de commissie van rapport concludeerde tot aanneming van het voorstel. De meerderheid wilde het noodige verscherpte toezicht zien opge dragen niet aan kerkvoogden, maar aan de kerkelijke besturen, bepaaldelijk in de eerste plaats aan het Classicaal Bestuur. In dien zin wilden zij het voorstel zien gewijzigd. De conclusie der meerderheid werd overeenkomstig de adviezen van Prof. Haitjema en van den president, aanvaard. V an rijdende tram gespron gen. Zaterdagavond begaf de 37-jarige heer v. d. V., bedrijfschef bij de firma Bahlmann en Go. te Nijmegen, zich per tram naar zijn woonplaats te Beek. Bij de halte Pietersberg sprong hij uit de rijdende tram, met het gevolg, dat hij kwam te vallen en door den volgwagen werd gegrepen. De ongelukkige werd on geveer dertig meter meegesleurd en bleef daarna zwaar gewond liggen. Beide bee- nen waren onder de knie verbrijzeld. Met opoe op reis. De politie vond op den Brusselschen Weg te Maas tricht een vierjarig jongetje, dat vertel de door vader met chocolaatjes te zijn achtergelaten. Men toog op onderzoek, echter te vergeefs en de kleine schikte zich behagelijk ten politiebureele, waar hem liefdevol onderdak werd verleend. Vrijdagavond laat kwam licht in dit zonderlinge voorval. Grootmoeder M. K. uit Luik was in Hevelte (D.) familie wezen bezoeken en had haar kleinkind meegenomen. Te Maastricht hadden beiden een bezoek ge bracht aan de St. Servaeskerk, en daar was zij 't ventje kwijt geraakt. Goede raad was duur. In grooten angst reisde grootmoeder daarop door naar Luik. Van daar is zij Vrijdag naar Maastricht te ruggekomen en begon toen bij de kerk weer nasporingen te doen. Hier deelde haar de koster mede, dat zich op het politiebureau een kereltje be vond, en inderdaad had daar een harte lijk weerzien plaats. 't Knaapje had 24 uren ten bureele ver toefd en bleek er zeer op z'n gemak, zóó zelfs, dat grootmoedertje moest soebatten om hem weer mee te krijgen. Meisje gedood. Bij den mole naar A. Doms, te Nieuw-Vosmeer, heeft een treurig ongeval plaats gehad. Een meisje van omstreeks drie jaar was met de andere kinderen onder den molen op zakken met graan aan het spelen. Op een gegeven moment ging de stapel aan het schuiven, waardoor de kleine onder de zakken geraakte. Voor dat de ouders hulp konden bieden, bleek het kind reeds zoo ver weg te zijn, dat de inmiddels geroe pen geneesheer geen hulp meer kon ver- leenen, daar de dood reeds was ingetre den. Kind te water. Te Maastricht raakte een 4-jarig kind, nabij de Kessel- kade in het Kanaal. Zekere A. N. sprong onmiddellijk te water, doch werd bij het duiken ernstig aan het hoofd gewond. Hij slaagde er echter in den kleinen drenke ling te grijpen. Toen hem de krachten dreigden te begeven, schoten twee voor bijgangers op hun beurt te hulp, waarna het geheele stel gelukkig op het droge werd gebracht. Zoowel de kleine als de moedige redder waren er erg aan toe, zoodat medische behandeling noodig was. De onbekende achter de kast. Toen Vrijdagavond de beide in een perceel aan de Nieuwe Parklaan te Scheveningen inwonende dienstboden om streeks kwart over tien thuiskwamen, en zich in haar slaapkamer welke op de eerste étage gelegen is, hadden begeven, ontdekten zij plotseling tot haar niet ge ringen schrik op haar kamer achter een kastje verscholen, een haar onbekenden man. Zij snelden het vertrek uit, sloten de kamerdeur af en waarschuwden de politie. De bewoners waren met vacan tia buiten de stad. Buiten gekomen, kon den de beide vrouwen den man nog juist uit het slaapkamerraam zien springen en de vlucht nemen. De ijlings per politieauto toegesnelde ambtenaren zetten de omgeving af en stelden een onderzoek in. Zij troffen geze ten op een muurtje voor een perceel aan den Wagenaarweg, een man aan. Uit het tegelijkertijd in de woning ingesteld on derzoek bleek, dat op de dienstboden- kamer een linnenkast was doorzocht en dat o.a. uit een portemonnaie een bedrag van pl.m. f 3.90 werd vermist. Bij fouil leering werd het ontvreemde bedrag op den aangehouden man bevonden. Ook bleek hij, vermoedelijk door den sprong uit het raam, aan een been te zijn gewond. Hij werd medegenomen naar het hoofd bureau alwaar hij bleek te zijn de 24- jarige, te Voorburg woonachtige brood bakker W. De politie meent in hem den dader van nog verschillende andere in braken van den laatsten tijd te hebben gevonden. Een teeken des tijds. Enkele weken geleden hebben B. en W. van Den Helder een oproeping geplaatst voor de te vervullen betrekking van klerk ter secre tarie op een jaarwedde van f 1600 tot f 2000. Thans hebben zich aangemeld 172 sollicitanten, waaronder 112 met diploma gemeente-administratie, 62 met een akte M.O. en ongeveer 12 meesters in de rech ten. Dijkverschuiving in den IJ-p older. Ten oosten van de in aanbouw zijnde Fordfabriek, niet ver van de Hembrug, is men nog druk bezig met het opspuiten van het uitgestrekte indu strieterrein. Het werk daar ondervindt zoo meldt de Telegr., op het oogenhlik bijzondere stagnatie, ten gevolge van een dijkverschuiving, welke nog al flinke af metingen aangenomen heeft en aanvan kelijk groot gevaar opleverde voor den dijk aan het einde van de breede Ford- haven. Ware deze dijk bezweken, dan zou ongetwijfeld een flink gedeelte van den Grooten IJpolder overstroomd zijn. Een dijk, van eenige meters breedte, die het op te spuiten terrein scheidt van de bouwakkers in den IJpolder, heeft zich j.l. Donderdagavond over een lengte van zes tig tot honderd meter totaal begeven. Opeens schoof de dijk ten minste dertig meter de akkers in. Verscheiden buizen van het opspuitingswerk, ijzeren pijplei ding, met een middellijn van 50 tot 60 c.M. braken deels als rietjes af of sloegen geheel krom. De op de plek werkende ar beiders zochten in allerijl een goed heen komen. Het afgeschoven dijkgedeelte heeft een vrij groot deel van het achter gele gen bouwland, waar o.a. karwij- en mos terdzaad te velde stond., geheel verwoest. Dadelijk werd al ontdekt, dat er door de afschuiving werking ontstaan was in den achtersten dijk van de Fordhaven. Gelukkig is deze dijk niet bezweken, er werden intijds allerlei maatregelen genomen om zulks te voorkomen. 'Door een aap gebeten. Op de kermis te Gouda is een achtjarig meisje door een gedresseerden aap in een arm gebeten. Het kind werd bloe dend verwond; het is in de wijkverpleging verbonden. De „D e m p o" t e r u g. De „Dempo" is Zaterdagmorgen te Rotter dam aangekomen met een vertraging van vier dagen ten gevolge van den brand, die 6 Juli, juist voor het vertrek van Tandjong Priok, werd ontdekt. Het schip is met zes dagen vertraging van Tand jong Priok vertrokken, maar reeds bij. Co lombo was één dag ingeloopen en op het traject tot Suez kon nog een dag gewon nen worden. De kapitein heeft aan de pers een en ander verteld over den brand aan boord van zijn schip. De brand heeft, zooals men weet, hoofd zakelijk gewoed in het passagiersgoed. Dat zag er dan ook allererbarmelijkst uit. Er kwamen piano's uit, waar geen klank meer in zat; stoelen en tafeltjes het leek wel een landverhuizersboeltjel Vele repatrieerenden nemen n.l. hun heele hebben en houden mee, omdat zij er in Indië op de verkooping toch niets voor krijgen. Ruim IV zag er weer goed geschilderd uit; alleen een doordringende scherpe geur verraadde nog, dat er brand was ge weest. '„Grossier in aardappe- 1 e n". De Rotterdamsche centrale recher che heeft in een logement een 41-jarige inwoner van Moerkerke gearresteerd, die zich aan een groot aantal oplichtingen heeft schuldig gemaakt en door de po litie uit verschillende plaatsen werd ge zocht. Zoo wist hij, vertelt do „Tel.", onder allerlei voorwendsels in Christelijke krin gen zijn slag te slaan. Doorgaans begon hij met zijn slachtoffers over ker kelijke aangelegenheden !te praten ten einde het vertrouwen te winnen. Was het eenmaal zoo ver, dan deelde hij mede, dat hij grossier in aardappelen was en voor weinig geld een partij aardappelen te koop had. Ging men op zijn aanbod in, dan vroeg verdachte een voorschot, dat hem meestal werd verstrekt. Op deze wijze wist hij een groot aantal personen soms voor vrij belangrijke bedragen op te lichten. Doordat hij voortdurend onder een anderen naam werkte, wist hij langen tijd aan de politie te ontkomen. De veroordeelde heeft reeds verschei dene vonnissen achter den rug en is her haalde malen in het Alg. Politieblad ge signaleerd voor oplichting. DE DEUR DICHT? Enkele jaren geleden, schrijft „De Tuinderij", officieel orgaan van de vei lingen in Nederland, hebben wij in ons „De Tuinderij" onomwonden uitgespro ken over het misbruik, dat onze Duitsche collega's maakten van onze gastvrijheid. Het liep in tal van onze landbouwstre ken storm van Duitsche tuinbouwers, die probeerden onze kweekerijen binnen te dringen, gewapend met duimstok en foto toestel, om zich tot in de finesses op de hoogte te stellen van onze culturen. Ande ren zwermden in en om onze veilingsge bouwen, om straks, thuisgekomen, ons verkoopsysteem te copieeren. Nu is daartegen niet veel te doen. Een fabriek kan haar fabrieksgeheimen mis schien bewaren, maar onze bedrijven kun nen wij niet zoo afsluiten, dat geen on- gewenschte neuzen de kans krijgen wat van de kunst af te kijken. Met onze veilingen staat het nog anders. Wij kunnen geen politiecordon om onze veilingen plaatsen om iedere buitenlander er uit te houden. Er zijn ook tal van vrien den onder, voor wie wij gaarne een gulle handdruk en een vriendelijk woord over hebben. Wat ons destijds tot het advies „De deur dicht" noopte, was ook niet gericht tegen hen, maar zeer speciaal tegen die Duitsche tuinbouwers, die ons hier met een vrien delijk gelaat trachtten te naderen en bij al die vriendelijkheid geen ander doel had den dan zich zooveel mogelijk van ons be drijf op de hoogte te stellen om dan straks thuis gekomen, zelfs hetgeen men had ge zien te gebruiken om de Duitsche regee ring tot het nemen van de meest draconi sche maatregelen tegen den invoer van ons product aan te zetten. Niet zelden kwam het voor, dat daarbij de meest grove leugens werden gedebi teerd, om maar meer kracht aan het be toog bij te zetten. Dit moest kwaad bloed zetten en het heeft dan ook destijds tot gevolg gehad, dat de Duitsche kweekers in den regel de deur voor hun neus dicht kregen. De lust om naar Holland te trekken is destijds wel sterk bekoeld. Niet bekoeld is echter de hetze tegen den import van Ne- derlandsche tuinbouwproducten, waarvan wij nog dagelijks de nadeelige gevolgen ondervinden. Daarbij is het niet gebleven. Sindsdien hebben zoowat in alle landen, waarheen wij exporteeren, de kweekers het in hun hoofd gekregen om bij hun regeering aan te dringen op bescherming. Wij herinne ren slechts aan het Engelsche tarief en aan het Fransche invoerverbod. Overal zet men ons den voet dwars, g zonder dat daartegen in dezen tijd van politieke verdwazing veel te doen is. Wij zullen moeten probeeren te doorstaan wat ons onafwendbaar overkomt. Waarom wij aan deze, ons indertijd door de omstandigheden opgedrongen laten wij het maar noemen, zooals het eigenlijk is tegen onze gastvrijheid in- druischende houding nog eens herinne ren? Niet om nu opnieuw aan te sporen tot dichtslaan van de deur voor iederen vreemdeling, die ons te nh, komt. Integen deel om daartegen te waarschuwen. Niet iedere buitenlander uit de landen, waarin wij moeilijkheden ondervinden mogen wij als een vijand behandelen. Wij moeten daartegen waarschuwen. Wij doen dit meer in het bijzonder naar aanleiding van een ingezonden stuk in „De Zeeuw", waarin de schrijver met een beroep op ons artikel „De deur dicht" te velde trekt tegen iedere excursie van de vreemde kweekers, die belangstelling voor onze culturen hebben. Er zijn nog tal van buitenlandsche kwee kers op wier vriendschap wij prijs stellen. Wij hopen nog, en naar wij meenen niet zonder grond, op een betere verstandhou ding met onze collega's in het buitenland en daarom moeten en mogen wij het con tact met alles wat buitenlander heet niet in de ban doen. Terecht zijn daartegen in „De Zeeuw" de heeren Kakebeeke en Van de Plassche opgekomen. Wij gelooven aan andere tij den. De strijd om een plaats op de wereld markt zal wel blijven, maar dat die strijd met steeds hoogere tarieven ook in de toe komst zal worden gevoerd, gelooven wij niet. Wij moeten met de mogelijkheid reke ning houden, dat wij met onze concur renten in het buitenland weer op een be tere voet komen. Daarom voegen wij aan ons advies „de deur dicht" den raad toe: welkom goed willende vreemdeling. 108)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6