Uit de Provincie terwijl het zioh laat aanzien, dat de ez- i port van dit veredelde product ook in de toekomst zich gunstig zal kunnen ont wikkelen. Bij belanghebbenden is dan ook het verlangen levendig geworden om te geraken tot regeling van den uitvoer van dit product, ten einde den buitenland- schen afnemers de noodige waarborgen nopens bepaalde eigenschappen of hoe danigheid daarvan te kunnen verstrek ken. Terecht verwacht men, dat de afzet van pootaard^ppelen in het buitenland zal worden bevorderd door instelling van één officieel merk of teeken, ten bewijze, dat de waar uit Nederland afkomstig is en blijkens keuring voldoet aan bepaalde vereischten. De afzet is ongetwijfeld be nadeeld door den uitvoer van minder waardig goed. Onderhandelingen over den boterinvoer te Berlijn mislukt Uit Berlijn wordt aan het Hdbl. gemeld: Naar wij van niet-officieele maar ge woonlijk zeer goed ingelichte zijde verne men hebben de onderhandelingen tusschen Duitschland eenerzijds en Nederland en Denemarken anderzijds over een herzie ning van de thans geldende regeling van Duitschland's boterinvoer opnieuw een vrij poover resultaat opgeleverd. Het officieele Duitsohe communiqué, dat in overleg met de Nederlandsche en de Deensche delegaties is opgesteld is zoo vaag en nietszeggend, dat men reeds daaruit kon concludeeren, dat er niet veel was bereikt. Het communiqué bepaalde zich tot de laconieke mededeeling, dat de onderhan delingen zijn beëindigd en dat de Neder landsche en Deensche gedelegeerden zijn teruggekeerd om hun regeeringen rapport uit te brengen over de Duitsche voorstel len. Ware er een grondslag gevonden, waar op men eventueel tot overeenstemming zou kunnen komen, dan zou men dit in het officieele communiqué toch zeker niet hebben verzwegen. En juist het feit, dat hieromtrent met geen woord werd gerept moest aanleiding geven tot weinig optimistische verwach tingen. Dit pessimisme is, indien onze in formaties juist blijken te zijn, maar al te gegrond geweest. Onze zegsman verklaarde ons, dat zoo wel de Nederlandsche als de Deensche gedelegeerden de Duitsche voorstellen vierkant hebben afgewezen. Deze voorstellen kwamen neer op de in voering van een algemeen contingent, d. w. z. een bepaalde hoeveelheid boter, die door de verschillende boter uitvoerende landen te zamen in Duitschland zou kun nen worden ingevoerd. De verdeeling van dit contingent zon den de boter prodnceerende landen onder ling moeten regelen. Het contingent voor ieder der betrokken landen zou volgens een bepaalden sleutel vastgesteld moeten worden. Nadat de gedelegeerden verklaard had den, dat ziji dit voorstel niet in overwe ging konden nemen, schijnt men van Duitsche zijde er op te hebben aangedron gen, het niettemin aan de beide betrokken regeeringen voor te leggen. In Duitsche kringen heeft men echter niet veel hoop, dat het voorstel in Den Haag en Kopen hagen instemming zal vinden. Wat de Duitsche bladen er van zeggen. De „Deutsche Zeitung", die in het bij zonder op haast aandringt, bevat tegelij kertijd over de voorgeschiedenis der thans overhandigde Duitsche voorstellen eenige belangwekkende bijzonderheden. De land bouw heeft als minimum-eischen van de Duitsche regeering verlangd, dat het to tale contingent hoogstens 50.000 ton zou bedragen en dat de invoerrechten op boter 100 Mark per 100 Kg. zouden zijn. Dat deze eischen exhorbitant zijn, behoeft geen betoog. Ook is het niet waarschijnlijk, dat ten slotte het contingent zóó laag en de invoerrechten zóó hoog zullen worden. In Duitschland zelf stuiten deze eischen van den landbouw op grooten tegenstand. Men verneemt, dat de 'Duitsche regeering alvorens haar voorstellen te formuleeren, de industrie met den landbouw beeft laten onderhandelen en dat deze besprekingen zeer lang hebben geduurd. Ten slotte kon den de industrie en de landbouw het even min eens worden over den omvang van het contingent als over de hoogte der in voerrechten. Ook is het geen geheim, dat in het Duitsche kabinet de meeningen ver deeld zijn. De rijksminister van Landbouw, Freiherr Von Braun, ontmoet bij verschil lende collega's met zijn voorstellen ern- stigen tegenstand. Dit blad herinnert verder het ka- binet-Von Papen aan zijn beloften en verlangt, dat het onmiddellijk zal han delen. In het bijzonder mag een regeling van de boterkwestie. nadat de Deensche en Nederlandsche vertegenwoordigers zijn vertrokken, niet voor langen tijd worden uitgesteld. De heer Von Papen heeft be loofd, de rentabiliteit van den landbouw te herstellen, zegt bet blad, en dat is de grondslag van bet economisch program der rijkaregeering. Deze moet er op reke nen, dat de landbouw scherp toeziet, hoe de boterinvoer zal worden geregeld, daar deze regeling een noodzakelijke voorwaar de voor zijn herstel is. De „Lokal Anzeiger" welk blad er eveneens den nadruk op legt, dat de on derhandelingen niet als mislukt moeten worden beschouwd verklaart, dat de besprekingen in Den Haag en te Kopen hagen worden voortgezet. Bezuiniging bij het Onderwijs. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zond, naar „Het Volk" meldt, ma directeuren van verschillende Rijks Hoogere Burgerscholen de volgende circulaire: „Met het oog op den toestand van 's lands financiën zal aan een der beide aan uw school verbonden beambten met ingang van 1 Januari 1933 ontslag moe ten worden verleend, met toekenning van wachtgeld, indien belanghebbende daarop ingevolge de vigeerende bepalin gen aanspraak heeft. Aan den overblijvenden beambte zal de functie van amanuensis-concierge worden opgedragen. In verband hiermede verzoek ik u mij zoo spoedig mogelijk mede te deelen, wel ke beambte naar uw meening voor ont slag in aanmerking komt. Ik merk hierbij voor zooveel noodig op, dat de concierge slechts dan zal kun nen worden gehandhaafd, indien hij in staat is de amanuensis-werkzaamheden te verrichten. Anders zal de amanuen sis met de werkzaamheden van den con cierge moeten worden belast Bij gelijke geschiktheid voor de functie van ama nuensis-concierge zal voor het ontslag de rangorde, bedoeld in artikel 96, 2e lid, van het Algemeen Rijksambtenaren-reg lement moeten worden in acht genomen. Mochten zich bijzondere bezwaren voordoen, dan zal ik deze gaarne spoe dig vernemen." Vertrouwenspact van Lausanne. Op 30 Juli j.l. hebben de Britsche en Fransche regeering in het parlement hun ner landen een verklaring afgelegd be treffende samenwerking in verband met de onderhandelingen te Lausanne (ver trouwenspact). De Nederlandsche regeering heeft ter kennis van de Britsche en Fransche re geeringen gebracht, dat zij „in de mee ning, dat een juiste toepassing van het in deze verklaring uitgesproken beginsel kan bijdragen tot een vertrouwenwekken de samenwerking tusschen de belang- bende staten, welke samenwerking Euro pa en de wereld in haar geheel slechts ten goede kan komen, zich aansluit bij de regeeringen, die de nuttigheid van dat beginsel hebben erkend". In een schrijven aan de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal geeft de Minister van Buitenlandsche Zaken aan, welke overwegingen tot toe treding hebben geleid en hoe h.i. de strek king der verklaring moet worden beoor deeld. Nachtdienst op het Moerdijk-veer. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben den Minister van Waterstaat verzocht een spoedigen geregelden nachtelijken dienst op het veer MoerdijkWillemsdorp te bevorderen. Genoemde vereenigingen teekenen in dat adres o.a. het volgende aan: De huidige dienstregeling van het Moer- dijksche veer tusschen Moerdijk en Wil lemsdorp is beperkt tot een dag- en avond dienst tusschen 6 en 24 uur, terwijl ge durende de nachtelijke uren op verzoek extra vaarten tegen bijzonder tarief kun nen plaats hebben. Nu zou de vlotheid van het verkeer in hooge mate kunnen worden bevorderd en de belangen van de weggebruikers be langrijk gediend door de invoering van een met één boot onderhouden beperkten geregelden nachtelijken dienst op dit veer. Geen steun aan tuinbouwers In Kennemerland. De regeering heeft aan de gemeente besturen in Kennemerland naar aanlei ding van het tot haar gerichte verzoek medegedeeld, dat zij geen reden vond voor het tuinbouwbedrijf in deze streek eenzelf de steunregeling te treffen als voor West- Friesland. In het ministeriëel schrijven wordt opgemerkt, dat de toestand van het tuinbouwbedrijf in Kennemerland, of schoon verre van gunstig, dank zij de vrij goede prijzen van enkele vrij alge meen geteelde vroege producten althans niet verminderd is en niet zoo bedroe vend is te noemen als in West-Fries land. Evenwel blijft de aandacht der re geering ook op Kennemerland gevestigd. Slapte in de bedrijven. Vrijdag heeft de Directie van de Maas- trichtsche Zinkwitfabriek aan de nog werkende employé's en arbeiders schrif telijk ontslag aangezegd tegen 30 Sep tember a.s. Het volledig stopzetten dezer eertijds zoo bloeiende industrie wordt dus hiermede een feit. De Limburgsche Draad- en Draadvlecht- werkfabriek te Blerick heeft wegens slap te haar personeel, ongeveer 40 man ont slagen. Alleen een vijftal bazen wordt nog aan het werk gehouden. Nadat de kartonfabriek Erica te Oude- Pekela een week is stopgezet geweest is Zaterdag toen het vacantiegeld werd uit gekeerd aan de arbeiders medegedeeld, dat ingaande 8 dezer met alle 3 papier- banen zal worden doorgewerkt, als wordt goedgevonden, dat de ontslagtermijn op één dag in plaats van een week is terug gebracht. In de fabriek zal dan de 32- urige werkweek in plaats van de 45-urige worden ingevoerd. Voor het cartonnage- bedrijf van deze vennootschap zal echter de volle werkweek van thans blijven gel den en wordt er niemand ontslagen. Wegens slapte in het bedrijf is aan 150 ongehuwde arbeiders bij de Kon. Stoom weverij te Nijverdal ontslag aangezegd. Voorschotten aan den tuinbouw. Door den heer IJzerman is aan den Minister van Economische Zaken en Ar beid de volgende vraag gericht: Is het den Minister bekend, dat vele tuinders in West-Friesland reikhalzend uitzien naar de rentelooze voorschotten, welke ten behoeve van den graven tuin bouw kunnen worden verleend, en is de Minister bereid te bevorderen, dat de uit betaling dier rentelooze voorschotten aan degenen, die daarvoor in aanmerking komen, zoo spoedig mogelijk zal plaats vinden? EEN STROP VOOR INDIE. De Indische belastingbetalers, zegt bet „Gentrum", hebben een stropl Met niet geheel onbegrijpelijken tegen zin betaalden zij nu al zeven jaren lang aan 't soc.-democratisch lid der Tweede Kamer, den ir. Ch. G. Cramer, als ge wezen boofd-ingenieur van de Burger lijke) O(penbare) W(erken), een wacht geld van maar eventjesf750.per maand, welk kapitaaltje de heer Cramer steeds zonder de minste gewetenswroeging en zonder eenig medelijden met den brui nen broeder, di'e daarginds „uitgezogen" wordt, heeft opgestreken. Krachtens een oud Koninklijk besluit zou dit voor Indië dure en voor ir. Cra mer profijtelijke spelletje moeten worden voortgezet, net zoo lang als dit Kamerlid Kamerlid zou zijn, maar men stelde zijn hoop op een handigheidje. Het desbetreffende Koninklijk besluit was n.l. niet zóó imperatief geredigeerd dat de Indische regeering den heer Cra mer in geen geval op pensioenrijpen leef tijd zou mogen ontslaan, en hierin zag deze regeering een uitkomst om nu einde lijk eens van dit kostbaar presentkaasje af te komen. Kort geleden werd dan ook in dien geest maar natuurlijk in eerbiediger termen een voorstel gedaan aan den Minister van Koloniën, doch deze bewindsman heeft nu geantwoord, dat het niet 'kan.. Het Koninklijk besluit, waarvan hier sprake is, werd namelijk reeds in 1927 ingetrokken en vervangen door een wet, die allen tot het Kamerlidmaatschap ge roepen Indische ambtenaren het genot van wachtgeld zonder eenig voorbehoud waarborgt, zoolang hun mandaat voort duurt. De Indische belastingbetalers hebben dus een strop! Tot 's heeren Cramer's jongsten dag als Kamerlid zullen zij moe ten blijven dokken f 750.per maand om den heer Cramer een weelde-in- komen te bezorgen. In de Indische pers wordt er nu over geklaagd, dat alle ambtelijke instanties daar te lande deze voor Indië toch van belang zijnde wet eenvoudig over bet hoofd gezien hebben en dat deze wet tot op heden nog niet eens in het Staatsblad van Nederlandsch Indië werd afgedrukt 1 Maar dat is allemaal gekanker achter af: de Indische belastingbetalers zullen moeten blijven dokken, en de heer Cramer kan blijven lachen. Tenzij hij zich vreeselijk ergert aan het feit, dat het altijd juist de socialisten zijn, die het hardst schreeuwen over de geld zucht van 'dikbuikige en andere kapita listen en tegelijkertijd de grootste virtuosi teit aan den dag leggen, wanneer er van de overheidskas kan worden geprofiteerd. Het circus te Middelburg. In antwoord op de volgende vragen van het Raadslid Mr L. van Andel: a. Is het U bekend, dat, bij gelegenheid der dusgenaamde jaarmarkt, in het cen trum der stad, Dam Noordzijde, aan het circus van Bever een plaats is aangewe zen voor het opslaan eener circustent en plaatsing van wagens? b. Is U bekend, dat zich in deze wagens wild en verscheurend gedierte bevindt, waaronder o.a. een leeuw? c. Is U bekend, dat reeds op Zondag middag 31 Juli 1.1. een zesjarig kind on bemerkt onder een wagen is gekropen, waarin een leeuw zich bevond, door dien leeuw is gegrepen en aan den arm ernstig is verwond, zoodat het kind in het Gast huis ter verpleging is opgenomen? d. Acht U niet dat door het nemen van behoorlijke veiligheidsmaatregelen dit feit had kunnen worden voorkomen? e. Acht U de op den Dam ingenomen plaats wel geschikt en gewenscht voor de plaatsing dezer gevaarlijke dieren en is U niet van meening, dat voortaan de Dam niet meer voor plaatsing van inrichtingen als bovenbedoeld worde aangewezen? f. Zijt gij bereid zoodanige maatregelen te gelasten, dat voor den verderen duur der jaarmarkt feiten als bovengemeld worden voorkomen? hebben B. en W. het volgende geant woord: a. Ja. b. Ja. c. Na herhaalde waarschuwing daar tegen is op Zondag 31 Juli 1.1. een zes jarig meisje onder de leeuwenkooi van het circus Van Bever gekropen en aldus op de binnenplaats van dat circus terecht gekomen. Wij meenen, dat hier dus van eigen schuld kan gesproken worden. De sub c gedane vragen beantwoorden wij voor het overige toestemmend. d. Door het opmaken van proces-ver baal is aan de Justitie ter beoordeeling overgelaten of in casu moet worden ge dacht aan strafbare nalatigheid van den circus-directeur bij het nemen van voor- zorgs- en veiligheidsmaatregelen. Na het ongeval zijn dadelijk zoodanige maatregelen genomen, dat niet meer on der de kooi kan worden gekropen en, achteraf beschouwd, had, wanneer die maatregelen eerder waren genomen, het ongeval kunnen worden voorkomen. e. Het is ons bekend, dat in verschil lende andere gemeenten het circus-Van Bever zelfs op het eigenlijke kermister rein standplaats heeft gehad, zonder dat daarbij eenig opgeval beeft plaate gehad. Wij zijn echter bereid om voor het ver- volg, indien mogelijk, aan het circus-Van Bever geen standplaats op den Dam meer toe te wijzen. f. Deze vraag vereischt geen nadere beantwoording in verband met het mede gedeelde onder d. Middelburg. Vrijdag werd door de Ge- ref. Knapenverg. „Samuel" alhier met leiders en bestuur der oudersver. 'n boot tocht naar Zierikzee en een fietstocht op het eiland Schouwen gemaakt en werden Brouwershaven, Renesse en Haamstede bezocht. Goes. Zaterdag werden ongeveer 70 oudjes, dank zij de bemoeiingen van een hiertoe gevormd comité, in staat gesteld een autotocht door Oostelijk Zuid-Beve land naar Bergen op Zoom en omgeving te maken. De stoet bestond uit 22 auto's die allen door de eigenaren beschikbaar waren gesteld, waarvoor huidei In de voorste auto waren de comité-leden, de heeren Jac. de Dreu en H. van Benthem gezeten, alsmede de directrice van het Gasthuis, terwijl Dr Planteydt als laat ste den rit meemaakte, teneinde zoo noo dig medische hulp te kunnen verleenen. Te twee uur werd te Goes vertrokken. Via Wemeldinge ging het naar Brabant. In de Wouwsche Plantage werd ongeveer drie kwartier vertoefd. Hier werden ver- verschingen aangeboden. Over Bergen op Zoom, Kruiningen, Schore en. Kapelle keerde men naar Goes terug. De tocht is in alle opzichten geslaagd. De oudjes hebben een bijzonder pretti- gen middag gehad en waren daarvoor zeer dankbaar. Naar wij vernemen hebben B. en W., gehoord de werkloosheidscommissie, besloten de werkverschaffing voorloopig met ingang van Maandag 15 Aug. stop te zetten. Er is de laatste weken nogal vraag van landbouwerszijde uit de omgeving naar arbeidskrachten. Daarom is aan de werkloozen, die geacht kunnen worden tot het werk in den landbouw in staat te zijn, met Zaterdag a.s. ontslag aange zegd. Slechts de bouwvakarbeiders wor den in dienst gehouden. Schore. Bij de Zaterdag alhier gehou den athletiek-wedstrijden had v. L. uit Wolf aartsdijk tijdens het hoogspringen het ongeluk te vallen, waardoor hij zijn pols brak.. Dr Nieuwenhuijze uit Krui ningen verleende heelkundige hulp. Uitslag van de wedvluchten, gehou den door de Postduivenvereen. „De Blau we Doffer"; ten aanzien van oude dui ven als volgt: Kampioen duif: Gebr. Smaljegange met 735 punten. Reserve kampioen duif: D. J. v. d. Have met 661 punten. Kaïnpioen hok: D. J. v. d. Have met 2472 punten. Reserve kampioen hok: Gebr. Smalle- gange met 1790 punten. Zoutelande. Loop der bevolking. Ingekomen: Stoffel van Sluys en gezin van Koudekerke. Marinus Louws uit Middelburg. Johannes Jacobus de Haas uit Rijswijk. Ritthem. Zaterdag is met goed gevolg het eerste zinkstuk met steenbestorting gelegd aan den zeedijk bij de Zuidwate ring. Er moeten nog 14 zinkstukken ge legd worden tot verdediging van den on deroever, die in de laatste jaren onrust barend aan het afnemen is. Het is nu voor de derde maal, dat de Polder Wal cheren een dergelijk kostbaar, maar nood zakelijk werk op die plaats doet uitvoe ren. Aagtekerke. Zaterdag hield de Bijzon dere Vrijwillige Landstorm haar jaarlijk- sche schietwedstrijd, waarvan de uitslag luidt als volgt. Maximum 100 punten. Ie prijs P .de Visser 95 punten; 2e A. Provoost 94; 3e C. Minderhoud 94; 4e A. Verhage 92; 5e A. Verhage Jz. 92; 6e A. Dekker 92; 7e H. Peper 91; 8e J. Vos 91; 9e J. Jobse 90; 10e S. Blaas 90; lie L. Bosselaar 90; 12e J. de Visser Cz. 88; 13e D. Hugense 88; 14e W. Bimmel 87; 15e W. Bakker 86; 16e J. de Visser Jz. 84; 17e A. Jobse 82; 18e J. de Lange 81; 19e S. Wisse 80; 20e prijs A. de Korte 72 punten. Dreigend conflict in den landbouw. Aardenburg. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat er groot gevaar, dat te gen Donderdag a.s. een algemeene werk staking onder de landarbeiders zal uit breken. Op heden, Maandag, zou aan de werk gevers een ultimatum worden gezonden met de minimum-wenschen. Wordt daar aan niet voldaan, dan zou de staking Donderdag beginnen. De eischen komen neer op een dagloon van f 2.50 in den oogst, verder f 2 en in den winter f 1.75. En het sluiten van een collectief arbeids contract. De staking zal waarschijnlijk omvatten Aardenburg, Sluis en St Kruis. Het is ten zeerste te hopen, dat nog tijdig een oplossing zal kunnen worden gevonden, om de staking met den aan kleve van dien te voorkomen. Sportuitslagen van Zaterdag. Wit ZwartWemeldinge. Met de rust leidde Wemeldinge met 2—1. eindstand 3—3. Kruiningen IIKrabbendijke. Krab- bendijke won gemakkelijk met 81 van de Juniores van Vitesse. Waarde. Zaterdag 6 Aug. speelde de voetbalvereen. S. S. S. I tegen Ajax van Ierseke. Met de rust was de stand 41. Bij het einde 7—2 in het voordeel van Ajax van Ieneke. Kapelle. Zaterdagavond werd alhier een competitiewedstrijd gespeeld tusschen Kapelle I en Hansweert Hl. Uitslag 81 in het voordeel van Kapelle I. Zaterdag speelde K. V. V. van Kloe- tinge een wedstrijd tegen Wolfaartsdijk De uitslag was 5—4 voor K. V. V. DE STEUN VOOR HET LANDBOUWBEDRIJF. Van meet af is de steun, die den land bouw ten goede zoude komen, gevraagd en gegeven voor het b e d r ij f. Aan hulp voor personen werd niet gedacht Het b e d r ij f moest worden in stand gehou den, het bedrijf waarin werkgever en werknemer zijn arbeid en bestaan heeft. Dit sprak zoo sterk, dat de arbeiders organisaties voor een maatregel als de tarwewet zich verklaarden, er om vroe gen, hoewel zij zeer goed wisten, dat in den tarwebouw het minste werk zit. Een andere weg deed zich echter niet voor. En op instandhouding van het landbouw bedrijf, landbouw en veeteelt kwam het aan. Meer dan die instandhouding, meer dan het allernoodigste werd niet gevraagd mocht niet worden gevraagd. De tarwewet heeft goed gewerkt in dit opzicht. En de steun voor de zuivelpro- ductie zal naar onze overtuiging ook resultaat hebben. Wij willen het echter niet achterhou den, zegt onze „N. P. Gr. Crt.", één ding heeft ons zeer teleurgesteld. Van verschillenden kant, uit alle dee len onzer provincie, van mannen, die in groote trouw onze beginselen steeds dien den en nog dienen, mannen, die de noo- den van ons volksleven voor den troon der genade brengen, vernemen wij deze ernstige klacht: het landbouwbedrijf is wel geholpen, d.w.z. de landbouwer houdt zich staande over het algemeen dan maar de landarbeider wordt het kind van de rekening. De regeering heeft er op gerekend, dat, als de steun er was, onze boeren hun best zouden doen, den arbeid in hun be drijf óók in stand te houden, dat zij ne vens zich zelf, aan de landarbeiders zou den denken. Zij meende op de organisaties te kun nen rekenen, die een goeden geest zou den bevorderen. Alleen deze uitvoering van allen steun is goed, waarbij ook de arbeider behoudt wat zijn schat in het bedrijf is: zijn werk. En wat zegt men nu van allen kant: de boeren halen den steun, maar zij sturen hun arbeider weg. En zij schaffen zich machines aan. Men denke zich nu in, wat er in het hart van den landarbeider moet omgaan, als hij ziet, dat heel het volk mee helpt om het landbouwbedrijf in stand te hou den, en als straks machines op het veld het werk doen, en hij met leege handen staat, genoopt om hulp te vragen van de gemeente. Harder kan het niet. Het is nu deze klacht, die tot ons komt. Uit allen kring. Met groote bezorgdheid zien onze vrienden den winter tegen. Hun bede is, dat er in het bedrijf weer die samenwerking kome, opdat zooveel moge lijk de arbeid voor den mensch bewaard blijft. Niemand mag hier zijn voordeel stel len boven zijn roeping, hiervoor zorg te dragen. De toekomst van ons volk is er mee gemoeid. Wij kunnen niet anders doen, dat met grooten ernst onze landbouwers wijzen op hun plicht: zorg toch voor zooveel God u dit geeft, dat de landarbeider zijn taak behoudt en zijn arbeid heeft. Dat is dure roeping, die, als zij wordt ver zaakt, ook voor het landbouwbedrijf als een oordeel werken zal. Nu moeten wij hier wel onderscheiden. De kleine boer heeft het zeer zwaar. Van een onzer partijgenooten, een klei ne boer, met een zuivelbedrijf ontvingen wij een bedrijfsrekening over de jaren 1923—1932, waaruit bleek, dat het gemid deld inkomen was per jaar goed f800. De allergrootste zuinigheid blijft hier na tuurlijk plicht Ook de groote landbouwbedrijven heb ben het niet gemakkelijk. Dat mogen wij aannemen. Maar als men geld heeft om machines te koopen, dan kan men ook arbeidsloon laten verdienen. Laat men nu toch zorgen, dat d e a r- beid voor den mensch blijft. Met den grootsten ernst stellen wij dezen regel. De regeering heeft daarop gerekend. Mag daarop rekenen. Komt het niet zoo uit, dan zal zij moeten trachten voorwaar den aan den steun te verbinden. Hoe moeilijk dit ook ga. Men kan er op rekenen, dat onze partij doet wat zij kan. Onze leider heeft het altijd zóó bedoeld en zóó gezegd. Laten onze Chr. mannen nu een goed voorbeeld geven. Meer dan eens gaven zij het voorbeeld. Ook onze Chr. organisaties doen wat zij kunnen. Wij zijn daarvan overtuigd. Men zie den ernst van den toestand toch goed in. Niemand onzer mag zich zelf zoeken. Het gaat om het behoud van de beste dingen, die wij hebben, bovenal om het behoud onzer geestelijke en na tionale vrijheden. De geest der revolutie, die is een geest van egoïsme, moet worden gekeerd. En een ieder, die arbeid zou kunnen geven, maar dit nalaat, staat schuldig voor Gods aangezicht. Het is dan ook daarom, dat wij een beroep doen op allen, om te zorgen, dat het leed, dat de crisis brengt, zooveel mogelijk wordt verzacht,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2