No. 261 Maandag 8 Augustus 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dlieotenr-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstetraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 46455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maandor., franco per poet, 13.-? Losse nummers 10.03 Prijs der AdvertentiBn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Oppervlakkige praat. Als 'tniet zoo treurig was dan zou 't om te lachen zijn, als men ziet welke „argumenten" van de zijde der S.D.A.P. gebruikt worden om de bezuinigingsplan nen in bet rapport-Welter ontwikkeld in een kwaad daglicht te stellen. In een te Zwolle gehouden demonstra tieve meeting heeft een roode redenaar in scherpe bewoordingen gehekeld „de aanslagen op het Volksonderwijs" zooals de voorgestelde beperking van de onder- wijs-uitgaven betiteld werden. Van wat dienaangaande wordt voor gesteld, deugt niets. Neen, dan wist deze spreker het beter. Het benoodigde geld, zoo orakelde deze spreker, kan best bezuinigd worden op „de tallooze schoolopzieners, meest oud-officieren, die aan een baantje gehol pen moeten worden". Het is niet onmogelijk dat deze opper vlakkige praat op de hoorders eenige in druk heeft gemaakt. Niet een ieder is in de gelegenheid dergelijke volksvoorlich ters onmiddellijk na te rekenen. Wanneer dezen spreker echter gevraagd was zijn plannen nader te preciseeren, dan zou al heel gauw gebleken zijn, dat hij óf sprak over dingen waarvan hij geen verstand had óf dat hij willens en wetens zijne hoorders maar wat wijs maakte. Er zijn in ons land voor het lager- en uitgebreid lager onderwijs 5 hoofd inspecteurs, 53 inspecteurs en 15 school opzieners. De juiste cijfers hebben wij niet bij de hand, maar we zijn zeker niet ver van de waarheid als we het totaal-salaris van deze dames en heeren schatten op f450.000. Nu kan op deze uitgaaf afgezien van de algemeene salariskorting allicht iets bezuinigd worden. Laten we een oogenblik aannemen, dat het mogelijk zou zijn zonder de be langen van het onderwijs al te zeer te schaden 25 pet. te bezuinigen. Wat was er dan bereikt? Dan had men een bezuiniging van ruim een ton. Eén van de duizend ton die op een of andere manier gevonden moet worden. Is 'tniet treurig, dat met degelijke op pervlakkige praat gewerkt en de massa misleid wordt? Een „dolle intrigue" van Hitier. De „Regensburger Anzeiger" publiceert onder den kop „Een dolle intrigue; Hitler bewapent zijn lijfwacht", een schrijven van haar Berlijnschen correspondent, waarin o.a. het volgende wordt medege deeld. Naar wij van absoluut betrouwbare zijde vernemen, heeft Hitier voor zijn lijf wacht bij de politiedirectie van München „Waffenscheine" aangevraagd, die hem, zooals vanzelf spreekt, geweigerd werden. Hierna nam Adolf zijn toevlucht tot een dolle intrigue, om via het nationaal-socia- listische Oldenburg de bewapening van zijn lijfwacht mogelijk te maken. De uitreiking van „Waffenscheine" aan Hitler's lijfwacht heeft namelijk plaats in Oldenburg, waar door de regeering reeds de noodige stappen bij het stadsbestuur van Oldenburg gedaan zijn. Daar „Waffenscheine" echter voor een ander Duitsch gebied als het land, waar in men woont, alleen op zeer bijzondere voorwaarden, o.a. b.v. voor een bezoek of doorreis, kunnen worden uitgéreikt, moet binnenkort een bezoek van de bruine lijf wacht aan Oldenburg plaats hebben, om door deze comedie met de wettelijke be palingen in overeenstemming te blijven. Genoemd blad merkt naar aanleiding hiervan nog het volgende op: Eenigen tijd geleden beeft de nationaai- socialistische partijleider, zooals bekend, de vorming van een speciale geünifor meerde lijfwacht ter sterkte van ongeveer 15 man bevolen, welke hem in zijn resi dentie te Munchen bewaakt en op zijn tal rijke reizen in een specialen auto verge zelt. In het Bruine Huis is een speciaal wachtlokaal voor haar ingericht. Deze bruine „pretorianen" worden thans ook met schietwapens uitgerust, om Hitier te gen de „al te enthousiaste liefde van zijn volk" te beschermen. Het begint hier steeds meer en meer te lijken op de toestanden op den Balkan. Tot dusver was het in Duitschland niet gebruikelijk, dat een partijleider zich met een gewapende lijfwacht omringde. Adolf Hitler heeft ook het tot dusverre onmoge lijke weten door te drijven. Hij kan dus thans met zijn gewapend gevolg door Duitschland reizen. Met angst en ontzet ting zien wij als voorspel op het derde rijk in Duitschland dingen gebeuren, die men slechts bij een generaal van een Chinee- schen burgeroorlog of een rooverhoofd- man op den Balkan voor mogelijk hield, echter niet in een geciviliseerden staat. Wij hebben het in Duitschland ver gen bracht II Kabinetscrisis In Zweden. Een aantal Stockholmsche bladen be vatten sensationeele berichten over een te verwachten regeeringscrisis. De Koning heeft zijn vacantie onderbroken en is plotseling uit Kalmar vertrokken naar Stockholm. Bijzonder opzien heeft het bericht ge baard, dat drie ministers zich met mi litaire vliegtuigen naar Kalmar hebben begeven, teneinde samen met Koning Gus- taaf per trein naar Stockholm terug te keeren, waarschijnlijk met het doel, den Koning gedurende de treinreis omtrent den stand van zaken in te lichten. Naar verluidt zou de verwachte cri sis in verband staan met economische be slissingen van verre strekking, die ver hand houden met de zaak-Kreuger. Nader wordt gemeld: In den buitenge wonen kroonraad heeft de Zweedsche minister-president Ekman zijn ontslag aangeboden. De overige ministers van het kabinet blijven in functie. In de plaats voor den afgetreden pre mier Ekman is Hamrin, tot dusver minis ter van financiën, tot minister-president benoemd. Hij blijft voorloopig tevens met de portefeuille van financiën belast. In een officieele regeeringsverklaring wordt nopens het aftreden van den mi- nister-president Ekman medegedeeld, dat de aanleiding dezer demissie is, dat Ek man, behalve de som van 50.000 kronen, die hij in September 1931 van Kreuger aannam, begin Februari van dit jaar weer 50.000 kronen voor de vrijzinnige politieke organisatie van Ivar Kreuger ontvangen heeft. Dit bedrag is thans aan de curatoren van het faillissement terugbetaald, en wel naar het Zweedsche telegraafagentschap ter zake meldt, door Ekman uit eigen middelen. Het plotseling aftreden van den minis ter-president heeft groot opzien gewekt. Omtrent Ekman's heengaan wordt nog het volgende gemeld: Koning Gustaaf ont ving Zaterdag voor den aanvang van den kroonraad een telegram van Ekman, waarin deze zijn ontslag vroeg. Enkele minuten later verscheen Ekman zelf in het koninklijk paleis. De koning deelde hem toen mede, dat hij geen prijs stelde op zijn tegenwoordigheid in den kroon raad en hij voegde hieraan toe, dat Ek man dit had moeten begrijpen, zonder dat hem dit gezegd moest worden. Ek man verliet onmiddellijk het paleis en begaf zich naar zijn buitenverblijf. Den geheelen Zondag is de politie bezig geweest met het onderzoek. Zij heeft als haar oordeel uitgesproken, dat het bewijs geleverd is, dat Ekman geld heeft ont vangen van Ivar Kreuger voor de vrij zinnige partij, op voorwaarde, dat de pre mier de Rijksbank zou trachten te over reden tot het verstrekken van nieuwe cre- dieten aan Kreuger. De bladen zijn van oordeel, dat deze affaire het prestige van Zweden in het buitenland zal schaden en oefenen scher pe critiek uit op Ekman. Men verwacht dat het gereconstrueerde kabinet tot na de verkiezingen aan het bewind zal blijven. Ekman had een voorspoedige politieke carrière achter den rug. Hij was de zoon van een arbeider. In 1911 kreeg hij voor de eerste maal ztting in de Eerste Kamer. In 1923 werd hij leider van de vrijzinnige partij; tweemaal is hij minister-president geworden: in 1926 en in October 1928. Frulf In zee gestort. Aan de Spaansch-Fransche grens te Cerbere zijn veertig wagonladingen met Spaansch fruit in zee gestort, omdat het niet in Frankrijk mocht worden ingevoerd Het fruit is afkomstig uit Zuid-Spanje en kwam pas aan de grens aan toen het Fransch-Spaansche verdrag inzake de contingenteering van fruitoogst reeds was in werking getreden. Aangezien het niet mogelijk is gebleken in de grensplaatsen de vruchten te verkoopen, heeft men de geheele lading, welke een waarde heeft van ongeveer een millioen francs, in zee gestart. Economen voor vrijen ruilhandel. De permanente commissie van het na tionaal economisch comité te Parijs heeft zich na verscheidene zittingen uitgespro ken voor den terugkeer tot het normale proces van den internationalen ruilhan del, hetgeen behelst de prijsgeving van alle gesloten economie. Zij stelt te dien einde de bijeenroeping voor van een in ternationale conferentie, die in staat zou stellen de ratificatie en algemeene toe passing van de conventies te bespoedi gen, de prijsgeving van de verschillende vormen van indirect protectionime uit te lokken en van de ontwikkeling van over eenkomsten tusschen de producenten te begunstigen. Nood onder de Vlaamsche hotelhouders. Op de Vlaamsche kust klagen de hotels en restaurants steen en been. Nooit werd nog zulk een slecht seizoen beleefd. Een afvaardiging van hotelhouders heeft zich tot Renkin, den eersten minister, gewend om over den nijpenden toestand bespre kingen te voeren. De belanghebbenden vragen speciale maatregelen tot zelfs in voering van een moratorium, daar de meeste hotelhouders hun verbintenissen niet meer kunnen nakomen noch hun hy pothecaire interesten en belastingen be talen. Nieuwe burgeroorlog in China? Volgens berichten in de Berlijnsehe bla den uit Tokio wordt Hankow door 40.000 man communistische Ghineesche troepen belegerd. De door de regeering tot den strijd te gen het roode leger uitgezonden troepen zijn voor een deel naar de communisten overgeloopen, o.a. de 30ste, 31ste en 88ste brigade. Ook de 12de divisie zou met de revolutionnairen gelijk spel spelen. Aanslag op den Brlischen minister Thomas beraamd. De politie heeft zekeren Dan Maione aangehouden, die een Sinn Feiner zou zijn en die, naar beweerd wordt, zijn woord zou hebben gegeven, om Thomas, den Engelschen minister te vermoorden bij de opening te Hamilton van het Wel landkanaal, dat het Ontariomeer met het Eriemeer verbindt. Ook te Hamilton zijn verscheidene verdachte personen aange houden. Er zijn strenge voorzorgsmaat regelen genomen om een rustig verloop der plechtigheden te waarborgen. Volgens een bericht uit Ottawa zou in derdaad de aanslag der Sinnfeiners op Thomas tijdens de feestelijke opening van het Welland-kanaal uitgevoerd worden. Ook talrijke communisten, die in deze plaats bijeengekomen waren zijn gearres teerd. De politie had reeds vroeger buitenge wone voorzorgsmaatregelen genomen, om dat reeds voor het begin van de confe rentie hardnekkige geruchten de ronde deden, dat aanslagen op de Engelsche mi nisters waren beraamd. Daarom hadden een honderdtal detectives opdracht gekre gen om de ministers te beschermen. De politie heeft Malone laten nagaan en een gesprek afgeluisterd, waarin deze zijn misdadige plannen uiteenzette. Economische toestand in de Ver. Staten. Het dieptepunt der depressie ongeveer bereikt? Het jongste maandbericht van de Gua ranty Trust Go. te New York bevat o.a. de volgende beschouwingen over den eco- nomischen toestand: „De conferentie van Lausanne heeft practisch een eind gemaakt aan de her stelbetalingen. Het Congres is verdaagd, zonder dat een der voorgestelde maatre gelen in werking is getreden, waarvoor het bedrijfsleven had gevreesd. De goud- afvloeiing is opgehouden en de goudvoor raden der Vereen. Staten zijn zelfs iets toegenomen. De goederenprijzen waren vaster dan sinds maanden het geval was. De obligatidïnarkt werd beter onder den invloed van het teruggekeerde vertrou wen. Eenige sleutelindustrieën, vooral ijzer en staal, toonden een onverwachte toeneming der productie. Ongunstige factoren voren de verdere teruggang der wagonladingen en eenige andere graadmeters van de economische bedrijvigheid, evenals het weder intreden van bankmoeilijkheden in vele streken. Deze werden echter gelocaliseerd en schij nen het zakenleven van het land niet sterk te hebben beïnvloed. Op grond van de opgesomde feiten en de erkenning, dat een paniekstemming mettertijd steeds pleegt te verminderen, schijnt de psychologische basis voor een economisch herstel in de Vereen. Staten op het oogenblik krachtiger te zijn dan langen tijd het geval was. De jongste ont wikkeling heeft de meening versterkt, dat het dieptepunt van de depressie wel onge veer bereikt is." Staking van boeren in lowa. De boerenorganisaties in den staat lowa hebben met ingang van heden een staking afgekondigd. Vanaf dien dag zullen zij alle land bouwproducten in voorraad houden en niets meer aan de markt brengen, ge deeltelijk als poging om de prijzen om hoog te brengen, doch voornamelijk als demonstratief protest tegen de toestanden in den landbouw, ter verbetering waar van de overheid geen maatregelen wenscht te nemen. Korte berichten. Vrijdag zijn de groote Italiaansche vlootmanoeuvres begonnen, waaraan ruim 100 schepen en vaartuigen der oorlogs marine en 23 eskaders marinevliegtuigen deelnemen. Volgens een bericht uit Tokio heeft een ernstige ontploffing plaats gehad in de Soracho-kolenmijn. Hierdoor zijn 57 mijn werkers ingesloten. Reeds zijn 53 lijken uit de Sorachomijn geborgen. Volgens een bericht uit Shanghai kon men de cholera-epidemie in verschil lende deelen van China nog niet meester worden. In den loop van twee maanden zou de ziekte bijna tienduizend slachtof fers gemaakt hebben. Aan de reeks branden in scholen, kerken en kindertehuizen, die reeds ver scheidene weken de Berlijnsehe bevolking verontrustte, is een eind gekomen door de arrestatie van een 21-jarigen gewezen chauffeur, die betrapt werd bij een in braak in een kindertehuis en na een lang durig verhoor erkend heeft, de brandstich ter te zijn. Hij schijnt onder den invloed van langdurige werkloosheid ernstig ze nuwziek geworden te zijn. Te Lemberg is een staking uitge broken onder de arbeiders in alle open bare bedrijven. Terwijl de trams niet meer rijden, wordt het bedrijf in elec- triciteits-, gas- en waterbedrijven met be hulp van technische troepen van het gar nizoen van Lemberg aan den gang gehou den. De posttrein van Singapore naar Koealaloempoer is ontspoord. Twee rei zigers werden gedood en verscheidene ge wond. Het ongeluk zou aart opzet te wij ten zijn. Chineesche bladen melden, dat, on danks krachtige maatregelen van de Ja- pansche Overheid, de cholera ook op Moekden is overgeslagen. Binnen korten tijd waren 2600 personen door de ziekte in Moekden aangetast. Ook in het Japan- sche leger zijn eenige gevallen van cho lera voorgekomen. De justitie te Parijs arresteerde een zekeren Georges Fernique, employé bij den financieelen inlichtingendienst van een groote Parijsche bankinstelling, onder beschuldiging van misbruik van vertrou wen. Hij zou een btdrag van 15 millioen francs hebben verduisterd. Te Sjanghai is een politieke crisis ontstaan tengevolge van het plotseling aftreden van Wang Tsjin Wei, den pre sident van den executieven joean en fei telijken minister-president. Naar een telegram uit Brussel meldt heeft de Belgische regeering voorstellen afgekondigd tot beperking van den in voer van Duitsche kolen in België tot 50 pet. van den huidigen invoer. De Wl8ringerm8er. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Tenngevolge van ontslagen in de Wie- ringermeer begint de werkloosheid in de randgemeenten onrustbarende vormen aan Binnenland. Gebruik van meer Nederlandsche kolen is noodig. Wetsontwerp tot regeling van den uit voer van poot-aardappelen ingediend. De crisispachtwet in de practijk. Buitenland. Betere berichten uit Amerika. Aanslag op een Engelschen minister. De Zweedsche minister-president ont slagen. te nemen, vooral tengevolge van het feit, dat zich hier vele gezinnen uit andere provincies definitief hebben gevestigd. Reeds heeft zich een comité gevormdi, bestaande uit de burgemeesters van Wie- ringen, Medemblik en Hoogwoud, dat met behulp van de regeering zal trachten een oplossing te vinden om uit dezen nood toestand te geraken. In de Wieringermeer wordt zooveel mo gelijk arbeid machinaal verricht, omdat de kosten slechts f 5 per H.A. bedragen, tegenover f 75 tot f 80 bij handenarbeid. Men wenscht nu, dat de regeering in die meerdere kosten zal bijdragen om handen arbeid mogelijk te maken. Bevordering van het gebruik van Nederlandsche kolen. De minister van binnenlandsche zaken heeft den volgenden brief gezonden aan de Provinciale besturen van Groningen, Friesland, Gelderland, Overijsel, Utrecht, Noord-Holland, Noord-Brabant en Zee land, verder aan de besturen der gemeen ten Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Arnhem, Gouda, Leiden, Den Hang, Delft, Dordrecht, Tilburg en Groningen en aan eenige groote electriciteitsbedrijven: Bij verschillende gelegenheden mocht ik u kenbaar maken, dat het de wensch is van de regeering, dat zooveel mogelijk ge bruik wordt gemaakt van de producten van de Nederlandsche mijnen. De omstandigheden, waarin de Neder landsche mijnen verkeeren, hoofdzakelijk als gevolg van uitvoerbelemmeringen, heb ben mij aanleiding gegeven nadere maat regelen te beramen, om het verbruik van kolen van de Nederlandsche mijnen zoo mogelijk in nog sterker mate te bevorde ren. Voor wat de electriciteitsbedrijven be treft heb ik eenerzijds met genoegen mo gen vernemen, dat de ten behoeve van deze bedrijven in het loopende jaar afge sloten contracten eene in vergelijking met vorige jaren, niet onbelangrijke verhoo ging van het percentage te gebruiken kolen van de Nederlandsche mijnen doet verwachten, doch anderzijds moeten vast stellen, dat dit percentage nog zeer ver beneden de 100 pet. blijft. Kennisneming van de bezwaren, welke blijkens de bij mij en bij de Rijkscommis sie Werkverruiming ingekomen berichten bij de electriciteitsbedrijven bleken te be staan, om de geheele benoodigde hoeveel heid kolen van Nederlandsche mijnen te betrekken, heeft mij aanvankelijk den in druk gegeven, dat het mogelijk moet zijn, de geopperde bezwaren, welke veelal niet van teehnischen aard zijn, uit den weg te ruimen. Omtrent de wijze waarop zulks zou kun nen geschieden, zou ik gaarne met u in overleg treden en ik heb daarom de eer een of meer vertegenwoordigers uit te noo- digen tot een bespreking van deze aange legenheid op mijn departement op Woens dag 17 Augustus des namiddags te half drie. Tot het bijwonen van deze vergadering zijn ook uitgenoodigd de rijkscommissie voor de werkverruiming en de gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg. Regeling van den uitvoer van pootaardappelen. Ingediend is een wetsontwerp, houden de bepalingen tot regeling van den uit voer van pootaardappelen, samengesteld in verband met het voorschrift van art. 9 der landbouwuitvoerwet 1929, volgens hetwelk uiterlijk binnen twee maanden na de afkondiging van een algemeenen maatregel van bestuur, uitgevaardigd krachtens art. 8 dier wet, een voorstel van wet tot voorziening in het in den alg. maatregel van bestuur geregelde onder werp aan de Tweede Kamer moet wor den gezonden. In de laatste jaren zegt de toelich ting is de uitvoer van Nederlandsch pootgoed zeer ia beteekenis toegenomen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1