Gemengd Nieuws. Financieële Berichten. Land- en Tuinbouw Het Vrouwenhoekje Dammen De ontbidk.^ii. 7*0 tZsm op andere wijze voldaan, o.a. door de ren te van het kapitaal, dat door Nederlan ders in het buitenland belegd is (350 millioen), de n e 11 o - inkomsten uit de oceaanvaart (200 millioen), en eenige in komstenbronnen, die niet gemakkelijk zijn na te speuren. In elk geval kan men zeg gen, dat in 1929 ruim 70 pet. van onzen invoer kon worden betaald met de opbrengsten van onzen uitvoer. Van wat wij invoeren is het over- groote deel onmisbaar; wij kunnen er een voudig niet buiten. Wij zouden nagenoeg geen industrie hebben, indien we de grondstoffen ervoor niet van buiten in voerden. En als we eens geen industrie hadden, hoe zouden we dan 8 millioen en straks 9 en 10 millioen menschen op on zen bodem kunnen onderhouden? De noodzakelijkheid van een steeds in omvang toenemende industrie, die steeds grooteren invoer van grondstoffen of halffabrikaten noodig maakt, veroordeelt het autarkisch begrip voor Nederland op de meest besliste wijze. Wij kunnen niet leven, althans niet leven op een redelijk peil, tenzij wij veel in- en uitvoeren, dus juist dat doen, wat met het denkbeeld van autarkie in lijnrechte tegenspraak is. POLITICI ZONDER VERANTWOOR DELIJKHEIDSGEVOEL. Dat de commissie-Welter een groot deel der soc.-dem. leiders heelemaal van de wijs heeft gebracht, zegt de Maasbode, is duidelijk, wanneer men van hun diep zinnige redevoeringen kennis neemt. Maar hoe ver van streek „Het Volk" is, blijkt wel uit het feit, dat het blad Ame rika ten voorbeeld stJ*. aan Nederland. De Amerika arische regeering dat is een „kapitalisme in voorn iiariende» blik". Hier in N -3- .a. 1 regeer» 'T ^ïutters- kapital 'sa.,J. Intusschen vergeet „Het Volk" te vertel len, wat de sociale wetgeving in Amerika beteekent; het vergeet om te vertellen dat er heelemaal geen werkloozensteun be staat; het deelt ons niet mee, hoe in dat Amerika de boeren voor een zeer groot deel in een ellende verkeeren, veel erger dan in Europa en hoe de arbeiders er daar even slecht aan toe zijn als in de Balkanstaten. Wie Amerika werkelijk zag - een on zer correspondenten deed er onlangs een boekje over open wéét dat. Maar „Het Volk", stelt „het kapitalisme in reincul tuur" ten voorbeeld aan een land als 't onze. Dit is geen loyale voorlichting meer; het is de uitbuiting van de partij-politieke- hoogconjunctuur, die het rapport-Welter heeft geschapen voor politici zonder het noodige verantwoordelijksgevoel op een oogenblik, dat dezen er in de O.S.P.- malaise zoo dringend behoefte aan had den. Een voordeelige reizi ger! Voor de Haarlemsche rechtbank stond Donderdagmiddag terecht een han delsreiziger van een Duitsche firma, die zijn arbeid tevens in dienst wilde stellen van een Haarlemsche firma. Bij zijn aan melding had hij een zeer gunstigen in druk gemaakt en het bovendien laten voorkomen, alsof van hem zeer gunstige resultaten te verwachten waren. Nadat hij voor de firma op reis was geweest, kwam hij dan ook met eenige orders thuis. Daarbij dischte hij nog groote-ver- wachting-gevende verhalen op, doch om spoedig succes te hebben, had hij een be drag noodig voor reis- en verblijfkosten. Hij vroeg en verkreeg het geld als voor schot op zijn provisie. Bij thuiskomst van een tweede „zaken"-reis deed hij weer blijken, een handig reiziger te zijn en hij bracht ook nu eenige orders mede, welke spoedit moesten worden uitgevoerd. Ook nu wist hij geld van de firma los te krij gen tot dekking van gemaakte en nog te maken onkosten. Daar de firma niet over de levering gecorrespondeerd had, omdat zij de or ders direct had uitgevoerd, moest zij eerst later ontdekken, dat zij gefingeerd waren. Tegen den fantaseerenden „harden Werker", die niet ter verantwoording was verschenen en die zich reeds meer aan verduistering had schuldig gemaakt en daarvoor negen maanden gezeten had, werd thans zes maanden gevangenisstraf geëischt. Noodweer b 0 v e n het Moezelgebied. Boven het Midden- Moezel-gebied is een hevig noodweer los gebarsten, dat even groote schade heeft aangericht als het noodweer van eenige weken geleden. In buitengewoon korten tijd waren wijnbergen en velden overstroomd. Mijn- stokken werden door het water wegge sleurd. De wijnoogst is op vele plaatsen voor de helft vernield. De schade is nog niet te overzien. 'Vechtende vrouwen. Te Amersfoort zijn Donderdagavond in een café twee vrouwen, schoonzusters, met el kaar aan het vechten geraakt. De eene bracht haar schoonzuster met een knip mes twee steken toe in borst en schouder. De wonden waren niet ernstig; op het po litiebureau beeft een gemeentegeneesheer ze verbanden. Tegen de daderes is proces verbaal opgemaakt. Door een stier aange vallen. Gisteren is mej. M. v. Palier te Haarsteeg (N,Br,) in, oer, weide doos een stier aangevalka. Etó wsaamdi é&m/ ver wondde haar aan beenen en onderlijf, waarna zij bewusteloos bleef liggen. Na eenigen tijd hebben voorbijgangers haar gevonden. De toestand der vrouw is zorg wekkend. Intern, verwikkelingen. Woensdagnacht kreeg te Blerick een internationaal stelletje „uitgaanders" be staande uit een Duitscher, een Italiaan, een Hongaarsche en een Hollandsche „dame", ruzie met elkaar. De twist liep zoo hoog, dat de Duitscher, een 35-jarige kellner, wonende te Venlo, het mes trok, en daarmede mej. K. uit Nijmegen af komstig, eenige messteken in schouder en borst toebracht De vrouw, die alhoewel ernstig, niet levensgevaarlijk verwond is; werd naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. De dader werd door de politie gearres teerd. Diefstallen in Warenhui zen. Naar thans gebleken is, is met den aanvang van de groote seizoensuitver- koopen in de groote Berlijnsche waren huizen een geheele reeks van internatio nale dieven te dezer stede aangekomen. Tot dusver is het de politie gelukt 15 van deze dieven te arresteeren, waarbij aan het licht kwam, dat zij speciaal met het doel hun slag te slaan bij deze sei- zoensuitverkoopen, uit Europeesche hoofd steden, zooals Warschau, Boedapest, Praag, Stockholm en zelfs uit Helsing- fors naar Berlijn waren gekomen. Ontduiking der Winkelslui tingswet. Het volgende historische verhaal speelde in het Westen van Rot terdam. Een dame loopt langs de straat op een uur, dat banketbakkerszaken volgens de Winkelsluitingswet gesloten moeten zijn. Zij ziet een winkel en probeert of de winkeldeur open is, wat inderdaad het geval bleek te zijn. De deur gaat open, de dame treedt bin nen, de bel gaat, de winkelier verschijnt. De winkelier stelt zich op achter de toon bank. Wat blieft u? Geeft u mij een ons bonbons. De winkelier neemt een zakje en weegt een ons bonbons af. Hij maakt het zakje dicht De dame wil het van de weegschaal nemen. Pardon, dame, dat gaat zoo niet. U kunt alleen door den automaat koopen. De winkelier legt door een achterdeur tje van een houten kastje het zakje neer en doet het deurtje dicht. Nu legt u 35 cent op dit plankje. Het ging niet, de koopster had enkel een gulden. Geen bezwaar aldus de winkelier, ik mag u dat wisselen, maar betaling ontvangen mag ik niet. Ik geef u twee kwartjes en vijf dub beltjes en daarvan legt u een kwartje en een dubbeltje op het plankje. Aldus geschiedde. De koopster duwt tegen het plankje, het geld schuift naar binnen en het voor deurtje springt open. De dame neemt hare bonbons en aan de letter der wet is vol daan. Iets anders, doch in gelijken geest ge beurt eiken Zondag in de sigarenwinkels. Deze moeten gesloten zijn, doch van 'smorgens 7 uur af zijn de deuren bij vele slaven van het publiek open en bin nen wordt z.g. via de automaat verkocht. Indien door een krachtige handhaving van de wet hiertegen niets te doen is, zal er zoo spoedig mogelijk een aanvul lende wetswijziging moeten komen. Zoo is de winkelsluitingswet een aanfluiting, merkt „De Stand." op. Scheurleer en Zonen faillissement aangevraagd. Wij vernemen, dat de firma Scheurleer Zonen, hierin het advies van de be windvoerders volgende, bij de rechtbank haar faillissement heeft aangevraagd. Tijdens de afwikkeHng van de zaken, nadat in het voorjaar surséance van be taling werd aangevraagd, is langzamer hand wegens talrijke practische en ju ridische bezwaren, niet het minst, wat be treft de afwikkeHng van effectenposities gebleken, dat een failHssementsHquida- tie tenslotte toch meer in het belang is van den boedel, dat wil zeggen van de schuldeischers der firma. Deze overwe ging heeft de firmanten doen besluiten, af te zien van hun verzoek tot surséance, en zich tot de rechtbank te wenden met het verzoek, het failHssement uit te spreken. De „Zevenbergen" zal niet draaien. In aansluiting aan de vroegere berich ten omtrent de dubieuse kansen of al of niet de Goöp. Beetwortelsuikerfabriek „Zevenbergen" in de komende campagne zal meedraaien, verneemt de Msb. thans, dat nu is beslist dat deze fabriek dit jaar nog niet inbedrijfzal komen. Door de Venn, tot Exploitatie van Goöp. Suikerfabrieken waren pogingen in het werk gesteld om van den Bond van Goöp. Suikerfabrieken een kwantum van 30 millioen k.g. bieten over te nemen, ten einde het mogelijk te maken de fabriek te Zevenbergen dit jaar de campagne te doen meemaken. Maar genoemde Bond weigerde op het verzoek in te gaan. Hat Btóifcyar van te SemoetscbM» h®eft nu aan den Minister een schrijven gericht, waarin wordt meegedeeld, dat het bestuur heeft besloten dit jaar met deze fabriek niet aan de campagne deel te nemen. Had men de beschikking kunnen krij gen over de gevraagde 30 millioen k.g. bieten, dan zou men een campagne heb ben kunnen meemaken met 130 millioen k.g., wijl de fabriek zelf 100 millioen k.g. bieten ter verwerking had. Intusscben geeft de heer Van Aken, burgemeester van Zevenbergen, zijn po gingen nog niet op om toch te verkrijgen, dat „Zevenbergen" wel aan de campagne zal deelnemen. Ratten- en muizenverdelging en pluimveeliteratuur. Daar de culturen van bacteriën, die de ratten ziek moeten maken, niet altijd vat op de ratten hebben, is men er toe overgegaan de bacteriewerking weer te verbeteren met scheikundige vergiften, die echter dusdanig gekozen zijn dat ze wel vergiftig zijn voor ratten maar niet voor andere dieren. Men heeft daartoe zijn toevlucht genomen tot een zeer, zeer oud middel, getrokken uit een plant welke groeit aan de kusten der MiddeHandsche Zee. Deze plant lijkt op een groote ui, heet Urginia maritima, zee-ajuin, en le vert een soort zeer groote uien. Deze uien worden verzameld en in natuurlijken toestand of in gedroogden toestand als poeder bewaard. Zij bevatten een scherp prikkelende stof, die een zwaar vergif is voor de hartspier der ratten, zoodat rat ten, die er slechts zeer weinig van gege ten hebben, spoedig dood vallen. De ver- sche plant bevat veel naaldscherpe kris talletjes, die, als men de ui slechts even beetpakt, een ondraaglijke jeuk veroorza ken op de huid. Deze plant, ook wel genoemd „SciHa", komt in twee soorten voor, n.l. met witte en met roode uien. Het poeder dat in den handel is, is meestal afkomstig van de witte scilla en is lang niet zoo werkzaam als van de roode scilla. Als we de zaak tot nu toe goed gevolgd hebben, zien we, dat wij in de bacterie culturen met de scilla samen een tame lijk goed verdelgingsmiddel hebben tegen de ratten. De ratten die niet sterven door de bacteriën worden gedood met het Ëcilla-vergif. Natuurlijk moet de .scilla vermengd worden met allerlei stoffen om haar aantrekkelijk te maken voor de ratten. Het scillapoeder op zichzelf is ontzettend bitter en wie er onvoorzichtig mee omgaat moet dat bekoopen met he vige niesbuien en tranende oogen. Het spreekt van zelf dat de bacterie-culturen met de noodige zorg moeten bereid wor den. In ons land wordt een dergelijk pre paraat bereid aan de Rijksseruminrich- ting en kan vandaar betrokken worden. Hoofdzaak is dat men, zooals ik aange geven heb, er voor zorgt, dat de verdel gingsmiddelen goed door de ratten opge geten worden. Verdelging van muizen gaat veel ge makkelijker dan van ratten. De bacteriën zijn veel gevaarlijker voor muizen dan voor ratten en wie huismuizen of veld muizen éénmaal een flinke laag cultuur voert, ziet ze na een week ongeveer met massa's ziek worden en sterven. Daar de zieke muizen en ratten veel' dorst hebben zoeken ze op het eind van bun leven allerlei drinkgelegenheden, riolen, enz. op en vindt men dus zelden doode exempla ren in de huizen zelf. Een interessante brief omtrent ratten- verdelging ontving ik van een lezer uit Zaamslag. Ik neem er enkele punten uit over; „Ik meen verplicht te zijn, terwille van de menschheid U een mededeeling te doen. Ik was een kleine boer en had twee kleine schuurtjes, waarin het wemelde van ratten. Er was geen middel ze uit te roeien en ze vermeerderden steeds. Het gebruik van phosphorus en arseni cum hielp mij tot mijn spijt van mijn katten af, maar verloste mij niet van de ratten, die ik dagelijks in groote kudden van 20 en meer ontmoette en die ver bazend veel schade veroorzaakten. Ik kreeg toen het volgende recept: Men neme een hoeveelheid fijne turfmolm en kneede die met spekvet tot pillen van ongeveer een kleinen knikker groot. De ratten eten die graag en sterven aan verstopping. Ik maakte een aantal pillen en legde die in het schuurtje, 's Morgens waren alle pillen weg, den volgenden nacht werden er van 80 nog 45 opgegeten, maar den volgenden nacht bleef heel het zaakje zooals het was. Het gevolg was, dat ik nooit meer een rat, zelfs geen doode heb gezien." Ziedaar een eenvoudig middel, dat mogelijk in meer gevallen helpen kan en dat al heel onschuldig lijkt. Wie wil kan het best eens probeeren. Rattenverdelging is een voortdurende oorlog, daarom moet men er ook om den ken zorgvuldig alle gaten waar ratten door kunnen kruipen, dicht te maken. Aangevreten deuren moet men met plaat- i.zer of blik beslaan en geen enkele ge legenheid voorbij laten gaan om de rat ten het doordringen van buitenaf on mogelijk te maken. Tot zooverre dat rat- tenpraatje en nu weer eens wat anders. Een lezer uit Eindhoven vraagt mij den titel van een boek, waarin de nieuw ste verhandelingen over het kunstmatig broeden, opfokken van kuikens, alsmede een verhandeling over verschillende ziek ten en hun geneeswijze besproken wordt. Of er in ons land een boek bestaat, dat de nieuwste gegevens behandelt, is mij niet bekend. Over het algemeen is ons land te klein om flinke boeken op dit gebied, telkens met de nieuwste gegevens aangevuld, in herdrukken uit te geven. JVat Mte^-uur betreft v«fe)oe4 d$ Duit sche wel aan de eische~, 'die ik aan goede boekjes stel, n.l. betrekkelijk goedkoope werkjes, die in betrekkelijk kleine op lagen verschijnen en snel verbeterd en herdrukt worden. In een groot land als Duitschland kan dat en bovendien zijn Duitsche boekjes over de geheele wereld leesbaar. Als U dus de Duitsche taai machtig bent, vraag dan eens prospectus van de uitgaven van de firma Fritz Pfenningstorff in Berlijn. U zult dan ver baasd staan welk een enorme hoeveel heid pluimveeliteratuur daar gepubli ceerd wordt Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door abonneé's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96 a, te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden. Over kinderziekten. Wij lezen in „De Rotterdammer": Mazelen, roodvonk, roode hond, wind pokken zijn de gevreesde kinderziekten waarvan nauwelijks één kind verschoond blijft. De tijd, die verloopt tusschen de besmetting en het uitbreken van de ziekte wordt de incubatietijd genoemd. Deze incubatietijd is bij elke ziekte weer verschillend. Het is de taak der moe der, de ziekte zoo spoedig mogelijk te herkennen, en onverwijld de hulp van den huisdokter in te roepen. Bij ziek ten met huiduitslag moet het kind di rect van de andere kinderen worden afgezonderd. Bij Mazelen is de incubatie-tijd 10 tot 12 dagen. De uitslag treedt gewoonlijk eerst 72 uur na het ziekworden op. Kleine matroode vlekjes, die een heel ge ringe verhevenheid in de huid vormen, worden zichtbaar in het gelaat en achter de ooren. Als regel verdwijnt de uitslag op den 7en koortsdag. Het besmettings gevaar bestaat van den 2en dag tot aan het einde van de derde week. De uitslag is bij Roodvonk meestal na 24 uur reeds merkbaar. Ze is rose- kleurig, begint op hals en schouders, en verdwijnt den 5en dag na het eerste op treden van koorts. De besmettingsmo gelijkheid duurt in dit geval héél lang, namelijk van 6 tot 7 weken. De incubatie-tijd bij Roode hond is normaal 14 dagen. Op den 3en koortsdag is de uitslag zichbaar. Deze gaat van ge zicht en bals uit over het beele Hchaam. Kleine, harde, roode blaasjes, die ten slotte in puistjes overgaan, zijn de uiter lijke kenteekenen. Op den 9en of lOen koortsdag vormen zich roofjes, die in ongeveer 14 dagen afvallen. Het besmettingsgevaar blijft ech ter een maand bestaan. Bij Windpokken treedt de uitslag ge woonlijk reeds na 24 uur op. Hier duurt de incubatietijd dikwijls 16 dagen. In elkaar wegvloeiende, roode vlekken, in het bijzonder op buik en rug, worden merkbaar. Er ontwikkelen zich blaasjes, omgeven door een rooden ring, en met waterigen inhoud. Omstreeks den 4en koortsdag vormen zich kleine roofjes, 't Besmettingsgevaar duurt echter slechts 14 dagen. Het zou onverantwoordelijk zijn zoo een moeder, die de verschijnselen van de ziekte zou kennen, probeeren zou om het zonder medische 'hulp te steHen. Ze zou daardoor zichzelf, haar huisgenooten en haar omgeving bloot stellen aan een ge vaar, dat lang niet denkbeeldig is. Daar om, zoodra men door uitslag of andere verschijnselen kan vermoeden, dat een kind ziek is, moet bet eerste werk wezen een arts te waarschuwen. Visch bakken. In het nuttige tijdschrift „Voeding en Hygiëne" werden de volgende wenken bij bet bakken van visch gegeven: Bij het bakken van visch in de bekende platte koekenpan doet zich nogal 'eens de moeilijkheid voor, dat de visch aan de pan vast gaat bakken en stuk gaat. Hoe komt dat? Dit komt door: a. te weinig oHe; b. te koude olie; c. onvoldoende heen en weer schudden; d. te versche visch. Om een en ander toe te lichten, laten we bet geheele bakproces van visch even de revue passeeren. De schoongemaakte visch wordt gekor ven (van insnijdingen voorzien), met zout ingewreven en een half uur weggezet op een vergiet om uit te druipen. Men bakt in boter, sla-, bak- of boter- oHe, in een platte koekenpan of in een dieper ijzeren potje of pan, die van bin nen geëmailleerd is (frituurpotje). Bij het bakken in de koekenpan moet telkens zooveel olie of boter in de pan ge daan, dat de visch ruim in de oHe ügt. De oHe laat men van te voren zóó beet worden, dat er een blauwe damp afkomt. Dan wordt de visch er ingelegd, nadat die eerst met een schoonen doek goed is afgedroogd. Doet men dit niet, dan spat Let teveel aan water in de heete oHe met geweld naar buiten. De visch wordt aan weerskanten gebak ken, tot de beide kanten goed bruin zijn; zorgen dat de visch goed gaar wordt. Wordt de visch, vóór zij in de pan gaat, even door melk gehaald of in bloem ge wenteld, dan wordt zij mooier bruin. De hoofdzaak, waarop men moet letten, is ruim oHe gebruiken en vooral niet te koude oHe. Dat is bet heele geheim van het visch- batóbêM. Bovendien is bet noodig om in het begin de visch bij hat eerste aanbak ken even heen en weer te schudden, dan zal ze zeker nooit vast gaan zitten aan de pan, tenzij de visch al te versch is. Visch, zoo levend geslacht en gebakken, is nog niet voldoende bestorven, nog niet z.g. lijkstijf, doch nog te slap en krimpt in allerlei bochten in de pan en kleeft zich daaraan vast. Enkele recepten. Runderlapjes in azijn. Ander half pond lappen worden gepeperd en ge zouten en met een laurierblad en wat kruidnagelen vier en twintig uur in water en azijn, half om half, gelegd. In een ijzer potje wordt een ons vet heetgemaakt. Men legt de lapjes met de kruiden in het heete vet en sluit met een deksel het potje af. De lapjes worden af en toe gekeerd en zijn in anderhalf uur ongeveer gaar. Men voegt geregeld wat azijnvocht bij de jus, waarin de lapjes zijn gemarineerd Bloemkoolresten. Plaats een schaal van het servies op kokend water, bedek de bodem met gesmolten boter of margarine, roer daardoor een paar lepels geraspte kaas, leg de 'goed uitgelekte bloemkoolresten erop, dek ze dicht en laat ze warm worden. Kook intusschen een voldoende hoeveelheid bloemkoolsaus, roer daardoor vlak vóór het opdoen, een tweede hoeveelheid geraspte kaas en een behoorlijke hoeveelheid fijn gehakte of grof geraspte prei. Giet de saus over de bloemkool. Zoute bolletjes. Een pond tar webloem wordt vermengd, van het mid den uit, met twee eieren, 30 gram gist en twee kopjes melk. Telkens wordt er iets van het meel bij gekneed, totdat on geveer de helft verwerkt is. Dan moet het deeg een half uur blijven staan om, als dat halve uur verstreken is, verder afge maakt te worden met een half pond boter en een half ons zout. Als het nu nog een uurtje op een koele plaats heeft gestaan, wordt het uitgerold en tot boUetjes (of stengels) verwerkt, die met eiwit bestre ken en in een warmen oven goudbruin gebakken worden. Men kan vóór bet bak ken de bolletjes stuk voor stuk bestrijken met eierdooier, die geklopt is met een beetje water. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adxesseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem 262. 1 2 3 4 5 47 48 49 60 Zwart 13 sch. op: 9, 10, 13, 15, 16, 19, 21, 23, 24, 26, 27, 35 en 36. Wit 13 sch. op: 25, 28, 32, 33, 34, 38, 39, 41/45 en 48. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Prijs 2e kwartaal 1932. Door den prijswinnaar werd een Evers- harp vulpotlood gekozen, hetgeen een de zer dagen wordt toegezonden. Het systeem voor onzen oplossers wedstrijd. Hoe dit systeem werkt zuEen wij in het kort even in herinnering brengen. De wedstrijd is doorloopend, zoodat men zich ten allen tijde als deelnemer kan aanmelden. Uierlijk acht dagen na laatste plaatsing van het probleem in elke maand moeten de oplossingen steeds zijn inge zonden. Voor elke goede oplossing wordt 1 punt toegekend. Om de drie maanden wordt een ranglijst opgemaakt van de deelnemers in volgorde van het door hen behaalde punten-aantal. Ook deze rang lijst is doorloopend. Die het hoogste aan tal punten heeft behaald en dus als no. 1 van de lijst aankomt, wordt een kunst voorwerp ter waarde van f 5 toegekend. Zijn er meer, die even hoog in aantal punten aankomen dan besüst het lot. Het punten-aantal van den prijswinnaar wordt geannuleerd (hij wordt dus van de lijst geschrapt) en deze kan opnieuw gaan deelnemen. De n i e t-prijswinnaars be houden hun puntenaantal en dit wordt bij de in de volgende drie maanden door hen te behalen punten opgeteld. Ieder, die regelmatig oplost, ook zij het slechts een gedeelte der problemen, kan dus zeker zijn, dat hij op den duur als hoogste aan komt en dus een prijs behalen zal. Door toepasing van dit z.g. laddersys;- teem heeft men altijd kans op een prijs en is moeite, tijd en portokosten niet voor niets als men eens overslaat of een pro bleem, hetgeen te moeilijk is, niet oplost. Het prijzen-systeem is aantrekkelijk, ter wijl tenslotte de problemen van een zoo danig gehalte zijn, dat ze aan allen weer vele genotvoEe uurtjes zullen schenken.Wij vertrouwen, dat hierdoor het aantal oplos sers zal toenemen. Dammers, toont uw kunnen en getroost u wat moeite door mij de oplossingen te Benden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6