No. 260 Zaterdag 6 Aapstus 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland \iWrt 1 BERTELS EERSTE BLAD. Kr VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Dit nummer bestaat uit 2 bladen GODSDIENST EN POLITIEK. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. moe» men letten OP thans Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lonoe Vorststraat 70, Oom. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <«55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKBAR. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per poet, is, Losse nummers i 0.09 Prijs der AdvertentiBn; 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Wat zich den laatsten tijd in Duitsch- land en daar niet alleen op politiek gebied afspeelde, werkt er niet toe mee om de belangstelling voor de politiek te versterken. Er is bij velen toch reeds eenige tegenzin tegen de politiek. En als ze dan zien al bet onwaardige gedoe op politiek gebied, dan is bet wel niet verdedigbaar, maar toch verklaarbaar als meerderen zich vol afkeer afwenden van het politieke leven en vol overtuiging verklaren van de poli tiek niets te moeten hebben. Verklaarbaar is deze houding. Want wat er op politiek gebied menig maal voorvalt, is weinig aantrekkelijk. De Overheid maakt vaak volstrekt niet den indruk, dat zij regeert bij de gratie Gods en dat baar hoogste bedoelen is bet recht Gods tot toepassing te brengen en de vrijheden van het volk te handhaven. En de parlementen, wier taak het is, het algemeen volksbelang te behartigen, maken meermalen den indruk meer voor het partij* of groepsbelang, dan voor de 'volksbelangen op te komen. Verklaarbaar, tot op zekere hoogte, is dus de weinige belangstelling en veler onverschilligheid voor het politieke leven. Maar verdedigbaar toch niet. Immers, deze afkeer van de politiek sprtuit in den grond der zaak hieruit voort, dat men geen oog heeft voor de hooge beteekenis van de politiek. Dat niet wordt ingezien dat godsdienst en politiek bijeen behooren en dat het dienen van God mede inhoudt belang te stellen in de staatkunde. Politiek en godsdienst, dat is een com binatie die velen wonderlijk in de ooren klinkt. Zij zien hier een tegenstelling. Aan de eene zijde de godsdienst, die zich bezig houdt met de dingen van het geestelijke leven en met het heil der ziel, die den mensch doet opzien van de aarde naar den hemel, en daartegenover de po litiek, die met allerlei verkeerde practij- ken gepaard gaat en die de verkeerde in stincten wakker schijnt te roepen. Eh zeker, er kan een tegenstelling zijn tusschen godsdienst en politieke ge dragingen, maar dit geeft niet het recht hier van een principieels tegenstelling te spreken. Immers de geheele Christenheid is één in de belijdenis dat God de Heere den hemel en de aarde heeft geschapen. God de Schepper van het heelal. Dat staat in den Bijbel niet bij wijze van inleiding op wat er volgt, maar het is de eerste openbaring die God van zich zelf geeft, dat Hij is de Schepper. Van den hemel, maar ook van de aarde. Hieruit vloeit onmiddellijk voort dat er niets bestaat waaromtrent de mensch onverschillig kan zijh. Ten aanzien van elk deel van het aard- sche leven van het kerkelijk en huise lijk leven, van wetenschap en kunst, maar ook van het maatschappelijk en staatkun dig leven, heeft hij te vragen naar de ordeningen door den Schepper gesteld. Omdat God de Schepper is moet Hij ook in en door al het geschapene verheer lijkt worden. Zoo bezien en van Bijbelsch stand punt mogen wij het niet anders zien heeft de belijdende Christen een taak ook ten opzichte van de staatkunde. Vloeit het meedoen aan en het belangstellen in de politiek voort, uit het dienen van God. De staatkunde heeft prof. Fabius terecht gezegd is niet in zichzelve on heilig, en daardoor den godsdienst besmeurende als deze met haar in aan raking komt. De staatkunde is heilig; niet minder dan de spijs wordt zij geheiligd door het Woord van God en door het gebed". Zij wordt alleen onheilig door de zonde, en wijl niet het minst op dit gebied de zonde machtig werkt, moet hier te eer de godsdienst zijh het zuiverende tegen gif." Er is soms in de politiek veel wat tegen staat. Maar dat mag geen reden zijn ons te onttrekken. Integendeel, onze taak is met kracht te arbeiden opdat ook op dit ge bied de goede, de Christelijke beginselen tot toepassing worden gebracht. Het is de groote fout van de Christus belijders in Duitschland, dat zij dat niet hebben ingezien. Had men daar oog ge had voor het nauwe verband dat er is tus schen Godsdienst en politiek, dan zou naar den mensch gesproken de toestand in Duitschland geheel anders zijn. De scheiding die daar maar al te veel gemaakt is, is mede oorzaak geweest van het diepe verval dat thans in het Duit- sche rijk wordt waargenomen. En inplaats dat wat daar gezien wordt ons afkeer van de politiek inboezemt, moet het ons juist prikkelen, om meer dan tot nu toe ook de staatkunde dienst baar te maken aan de verheerlijking van den Naam Gods. Tegelijkertijd zal dan ook het belang van land en volk worden gediend. Woorden en daden. Er is geen partij, die meer begaan is met het lot van ambtenaren en arbeiders, boeren en tuinders, dan de S. D. A. P. Althans, te oordeelen naar de. woorden, die in het roode kamp gesproken worden. Men moet de heeren maar eens hooren in de demonstratieve bijeenkom sten, die overal gehouden worden, om de massa op te hitsen. Maarwoorden zijn goedkoop. Dat blijkt ook hier. Een groot deel van de Kamerleden heeft 4 pet. van de schadeloosstelling, of f '200 vrijwillig laten vallen. Alleen, de Soc. Democraten, die zulke mooie woorden weten te spreken, wa ren, toen anderen tot daden kwamen, niet thuis. „De ambtenaren, zegt terecht „De Vrij heid, mogen menige aderlatingen hebben ondergaan, de hyper-democraten staan nog op hun volle f 5000! De meerderheid der Kamer heeft in gezien, wat rechtvaardigheid eischte, heeft ook ingezien, dat het aanzien der Kamer er onder zou lijden als haar leden alléén buiten schot bleven. De rose-roode dames en heeren zien dit n i e t in. Ook niet b.v. ir. Cramer, die blij kens een recent krantenbericht maande lijks een wachtgeld van f 750 ontvangt, dat mede opgebracht wordt door de Inlan ders, wier nooden hij zoo dramatisch be schrijft; ook niet afgevaardigden met non- activiteitstraktement en wethouderspen sioen, gelijk de heeren Duys en J. ter Laan. Zij blijven de volle 100 pet eischen, alsof de schatkist niet in stijgenden nood verkeerde. In plaats van hier het goedé voorbeeld te geven, doen zij niet voor het eerst precies wat het volk kan opzetten tegen het Parlement." Aan mooi klinkende woorden geen gebrek bij de roode volksmenners. Maar aan hun portemonnaie moet men niet raken. De bewapening^. De voorzitter der ontwapeningsconfe rentie, Henderson, heeft aan alle ter ont wapeningsconferentie vertegenwoordigde regeeringen een schrijven gericht, waarin hij dien regeeringen verzoekt, zoo spoedig mogelijk, in ieder geval vóór den lsten November, mee te deelen, of zij bereid zijn, overeenkomstig de op 23 Juli j.l. ont worpen resolutie ter ontwapeningscon ferentie, hun goedkeuring te hechten aan het voorstel tot verlenging van de wape- ningsvacantie nog vier maanden na 1 November Het Wolff-bureau teekent hierbij aan, „dat het schrijven van Henderson een even „leege formaliteit is, als de „wape- ningsvacantie" zelf, die, zooals bekend, in September 1931 door de Italiaansche delegatie werd voorgesteld als effectieve inleiding der ontwapeningsconferentie, maar onder invloed van de anti-ontwape- nings-mogendheden alle practische waar de verloor. Het schuldenvraagstuk. In verband met de geruchten over a.s. Engelsch-Amerikaansche onderhandelin gen over het vraagstuk der oorlogsschul den wordt officieus medegedeeld, dat Mac Donald vóór de presidentsverkiezingen in Amerika geen behandeling van dit vraag stuk verwacht. Zoodra het oogenblik gekomen is, zal hij bereid zijn, het vraagstuk te bestudee- ren met het doel tot een overeenstem ming met de Vereen. Staten te geraken, welke geheel op wederzijdsche samenwer king moet berusten, zoodat er geen sprake kan zijn van een ultimatum of van een eenheidsfront tegenover de Vereen. Stap ten. BoliviaParaguay. De kansen tot staking van de vijande lijkheden tusschen Bolivia en Paraguay worden weder eenigszins ongunstiger be oordeeld, daar de wederzijdsche eischen nog zeer uiteenloopen. Bolivia wil in den wapenstilstand slechts toestemmen, als het de tot nu toe veroverde stellingen kan behquden. Paraguay van zijn kant wil de vijande lijkheden niet staken, zoolang nog Para- guaansch gebied zich in bezit van Bo livia bevindt. Ierland houdt vol. De Iersche kamer heeft met 58 tegen 43 st. een regeeringsvoorstel aangenomen volgens hetwelk een bijzonder fonds van twee millioen pond sterling zal worden gesticht, om den economischen oorlog met Groot-Brittannië voort te zetten. het bezit van wapens bleken te zijn, werd gearresteerd. In het Westen werden acht verdachte communisten, die bij de verschijning der politie de vlucht genomen hadden, in een Binnenland. De uitvoering der tarwewet. Het meng- percentage verhoogd. De nood in den tuinbouw. Een telegram der drie centrale organisaties. Onze boteruitvoer naar Duitschland. De suikerfabriek Zevenbergen maakt geen campagne. Buitenland. Engeland en Ierland. De onlusten in Duitschland. Overstroomingen in Mantsjoerije. maatregelen van de regeering te nemen op korten termijn. De boterprijs. De Crisis Zuivel-Centrale deelt mede, dat de heffing van boter voor de week van 7/m 13 Augustus a.s. is gehand haafd op 55 cent per Kg. Ingezonden mededeelingen. Kapitaalvlucht uit Spanje. Te Madrid is een Portugeesch reiziger gearresteerd wegens het ongeoorloofd bui tenslands brengen van Spaansch kapitaal. In aansluiting hierop werd een wijdver takte organisatie ontdekt, die zich bezig hield met het uitvoeren van kapitaal. Men verwacht, dat boetes ten bedrage van 27 millioen peseta's zullen worden op gelegd. Naar verluidt, heeft koning Al fonso bij zijn vertrek uit Spanje acht mil lioen peseta's meegenomen. Geweldige overstroomingen In Oost-Mandsjoerije. Uit Charbin wordt gemeld, dat Ooste lijk Mandsjoerije door groote overstroo mingen geteisterd wordt. De Soengari en andere rivieren zijn buiten haar oevers getreden en hebben het land in wijden omtrek overstroomd. Een Japansehe troepenafdeeling, die volkomen van de buitenwereld afgesneden is, moet door vliegtuigen van proviand worden voorzien. Een troepenafdeeling van Mandsjoerijsche vrijscharen, die eveneens afgesneden is, is aan den hon gerdood prijsgegeven, terwijl ook duizen den lieden van de burgerlijke bevolking door hongersnood bedreigd worden. Men vreest, dat de hongersnood tal rijke slachtoffers zal eischen. De oogst is geheel vernield. Het verkeer op den Oost- Siberischen spoorweg is onderbroken. De aangerichte schade is nog niet te over zien. Bloedige cijfers uit Duitschland. Dr Bracht, de gevolmachtigde commis saris in Pruisen, die tevens met de leiding van het Pruisische ministerie van bin- nenlandsche zaken is belast, heeft op grond van de rapporten der regeerings- presidenten een statistiek samengesteld van de politieke aanslagen en onlusten, die in den tijd van 1 Juli tot 20 Juli in alle Pruisische gebieden, buiten Berlijn, zijn voorgekomen. Volgens deze statistiek zijn gedurende dezen tijd 322 politieke aanslagen ge pleegd, die aan 72 menschen het leven hebben gekost; 497 menschen zijn daarbij ernstig gekwetst. Blijkens de nasporingen der politie heb ben in 203 gevallen de communisten schuld aan het gebeurde, in 75 gevallen nationaal-socialisten en in 21 gevallen le den van de rijksbanier. In 23 gevallen kon de schuld niet worden vastgesteld. Dr Bracht wijst er nogmaals op, dat hij alle maatregelen zal nemen om leven en veiligheid te beschermen en dat hij zonder aanzien des persoons tegen alle schuldi gen streng zal optreden, onverschillig of zij in het rechtsche of linksche politieke kamp staan. Inmiddels worden weer nieuwe aan slagen gemeld. Van de zijde der politie wordt mede gedeeld, dat de communisten gisteren in het Westen en het Oosten van München demonstraties hadden georganiseerd, die echter niet, zooals de bedoeling was, naar de binnenstad konden marcheeren, om dat zij door de politie met den gummistok uit elkaar werden geslagen. Een veertien tal communisten, van wie sommigen in huis verborgen gevonden en gearresteerd. In het stadsdeel Giesing werden tien communisten gearresteerd, die in het be zit van verboden wapenen waren. Naar de „Lokalanzeiger" verneemt, heeft de rijkscommissaris een specialen commissaris naar Koningsbergen gezon den, ten einde de aldaar plaats gehad hebbende daden van terreur tot ophelde ring te brengen. Korte berichten. Naar een telegram uit New-York meldt, schat Green, de voorzitter van het Amerikaansche werkliedenverbond, dat einde Juni het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten 11.223.000 bedroeg. DE NOOD IN DEN TUINBOUW. Een telegram van de drie centrale land bouworganisaties. De Chr. Boeren- en Tuindersband in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw- Comité, en de R.-Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond hebben gisteren het volgen de telegram aan den minister van econo mische zaken en arbeid gezonden: De dagelijksche besturen van de drie centrale landbouworganisaties, op 5 Aug. in vergadering bijeen, in aanmerking ne mende, dat de tuinbouw, meer in het bij-- zonder in West-Friesland, in den aller- uitersten nood verkeert, zóó zelfs dat geen middelen meer aanwezig zijn voor het noodzakelijke levensonderhoud, verzoeken uwe excellentie met den meesten aan drang de steunverleening aan den tuin bouw onverwijld tot stand te brengen en in ieder geval onmiddellijk over te gaan tot uitbetaling van het aan de Noord- Hollandsche bedrijven verleende crediet. De Tarwewet. Het maalpercentage verhoogd. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft bepaald, dat met ingang van 8 Augustus 1. het in artikel 1, onder 1 en 2, van zijne voormelde beschikking genoemde percentage van 22 Yt wordt verhoogd tot 25 pet.; 2. de toelichtende verklaringen op de modellen I tot en met IV,. behoorende bij zijne voormelde beschikkingen, worden gewijzigd in dien zin, dat, waar in die verklaringen wordt gesproken van 22 pet., zal zijn te lezen 25 pet. Invoer van buitenlandsch fruit De Bond Westland heeft een adres aan den minister van oeconomische zaken en arbeid gericht, waarin nogmaals de aan dacht gevestigd wordt op de groote zen dingen perziken, pruimen, appelen en zuidvruchten uit Italië, Spanje, Amerika en andere streken, waarmede thans onze markten worden overstroomd. Verwacht wordt, dat deze invoer binnenkort nog zal worden uitgebreid met groote zendin gen druiven. Adressant is er van over tuigd, dat de invoer van fruit binnen en kele dagen angstwekkende afmetingen zal gaan aannemen. Hij Vraagt daartegen Wij merken hierbij op, dat deze heffing wordt toegevoegd aan den prijs der boter die gisteren te Leeuwarden 75 cent per Kg. was genoteerd. De Crisis-Pachtwet. Bij het kantongerecht te Kampen zijn niet minder dan 509 verzoekschriften om vermindering van pacht binnengekomen. Bezuinigingsplannen bij het leger in Oost-lndië. Het Legerbestuur in Oost-lndië heeft naar de „N. R. Gt." meldt, de volgende be zuinigingsplannen, beoogende opheffing van verschillende afdeelingen en korpsen, goedgekeurd. 1. Het aantal eskadrons cavalerie wordt tot 4 teruggebracht. 2. Een afdeeling artillerie wordt opge- Ingezonden Mededeeling. Wat H ook voert, beproef 8—14 dagen onze Opfokvoeders en Kunstkorrels en U verkrijgt beteren groei der kuikens méér en grooter kwaliteitseieren, daar vischmeel is vermeden; sterker eierschalen, lager voederkosten (het el kost nog geen l1/, ct. aan voeder), eenvou diger voedering, gezonder en sterker dieren met meer weerstandsvermogen. Prijzen per 50 K.G. vrij spoor/boot A'dam. Bcrtels' Crisis Opfokvoer Nr.l £6.15 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 1 30 dagen Kuiken droogvoederbak in lederen zak gratis. Bcrtels' Crisis Opfokkorrel Nr. 2 f 5.25 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 4—8 weken. Na 8 weken uitsluitend Kunstkorrel No. 1 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 1 22 °/o eiwit, 6 °/0 vet, volledig dagrantsoen v. losloopende kippen op de boerderij f4.50 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 2 28 °/o eiwit, 6 vet, Ochtendvoeder voor hen die nog graan wenschen bij te voeren; op verzoek ook in meelvormf 4.75 (Gem. graan bevat slechts 12°/o eiwit en vet). Bertels' Kunstkorrel B. 6.- volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en voor kippen in rennen. Bertels' Kunstkorrel G. f 5.25 volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en v. kippen met beperkten grasuitloop, Bertels' sierlijke Oranje voederbak toereikend voor 25 kippen, per stuk f 1.50 Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje 1 Oliefabrieken N.V., Amsterdam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1