No. 259 Vrijdag 5 Augustus 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD- Dit nummer bestaat uit 2 bladen EIGENDOM EN PACHT. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA, en in- óór of skerke. (apelle, 1932, ïerberg eldinge, TEN, aarden heeren Adr. :r, het Herv. n. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, tranen per post, {?,--• Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 et BIJ abonnement belangrijke korting. i Gods- Gocs. Zich ir. Bij de behandeling van de pachtwet is weer aan de orde gekomen de tegenstel ling van pacht en eigendom. Eigendom of pacht aan welken van deze twee moet bij het benutten van on zen vaderlandschen bodem de voorkeur worden gegeven? Het is deze VTaag, die door Prof. Die penhorst in „Stemmen des Tijds" in zijn Economische Kroniek wordt behandeld. Velen geven bij die vraag een antwoord dat onverdeeld gunstig is voor den eigen dom. Bittere klachten zijn over het pacht stelsel geuit. Met heftige verontwaardi ging wordt in de oude economische go- schriften, over het pachtstelsel de ban gebroken. In de felle aanklachten tegen het pacht stelsel schuilt echter, naar Prof. Diepen horst betoogt, menig onzuiver element, omdat men tegenover den pachter den onbezwaarden eigenaar plaatst, ter wijl de antithese luidtpachter of b e - zwaar de eigengeërfde. Wanneer alle boeren onbezwaard eige naar waren van bun grond en als ze daarbij over een flink bedrijfskapitaal beschikten dan zou er reden zijn voor vreugdebetoon. Maar de werkelijkheid is anders, en wie daarmee rekening houdt, zal moeten erkennen, dat het pachtstelsel ten onrech te vaak zoo fel veroordeeld wordt. In den breede wordt dit nader uiteen gezet. En daarbij wordt er o.m. op ge wezen, dat van een goed ingericht pacht stelsel een gunstige werking op de pro ductie uitgaat. „Friesland en Zeeland, aldus Prof. D. zijn de pachterslanden bij uitne mendheid en toch staan" deze in ratio- neele bebouwing van den bodem mee vooraan. In de verplichting, op geregelde tijden de pachtsom te betalen, ligt een prikkel tot verhoogde energie. Dat zulks noodzakelijk moet leiden tot roofbouw en uitputting van den bodem is voldoende weersproken in het artikel van den heer Van den Broek in „Vragen des Tijds", le deel, 1890, blz. 119 en vlgg. Gesteund door zijn langdurige er*m, ring, mee als rentmeester op Flakkee, geeft hij deze besliste uitspraak„Als dit stelsel, waarbij natuurlijk de belangen van landheer en pachter tijdig worden geacht, slecht ware, had het tot eene zeer merk bare berooving van den grond moeten leiden. Het moest nu, na een duur van tenminste vier eeuwen, klaar als de dag te onderkennen zijn, wat pachters-, wat eigenaarsland was. Er zijn gronden, die sinds langen tijd door eene familie als eigenaren zijn bebouwd; er zijn andere, die nooit anders dan pachters hebben gekend. Als bet door den eigenaar bebouwde land perse eenig voorrecht hadde gehad boven het pachtland, dan zou die voorsprong, rente op rente sta pelend tenminste vier eeuwen lang, tot een ontzaglijk verschil hebben moeten leiden. Welnu, van dergelijk verschil is mij niets bekend. Ik mag dat, als schatter voor de grondbelasting, ook namens mijn collega's betuigen. Wij hebben vele duizenden grondstukken op hun aard moeten onderzoeken of classificeeren, maar hebben nooit één aanleiding gevon den, om zelfs maar een verschil van vijf gulden pachtwaarde per hectare meer toe te kennen aan eigenaarsland dan aan pachtland",Maar om te beoordee- len of het stelsel van verpachting der grond perse verarmt, moet men in eene bepaalde streek van een polder, waar men gerechtigd is zekere kwaliteit van land te verwachten, grond van een eige naar, tevens landbouwer, vergelijken met grond, bij een welvarend pachter in ge bruik. En dan moet de man, die beweert, dat verpachting aanleiding geeft oom het land te berooven, op zich nemen om de eigenaarspereeelen uit te kippen temid den van pachtersperceelen. Ik beweer, dat zelfs het geringste voordeel conse quent aan de ééne zijde optredende, bin nen weinige jaren al een zeer merk baar verschil zou moeten aanwijzen en waar dit verschil niet bestaat, men ook gerechtigd is te bewerendat ratio- neele verpachting den grond aiet benadeelt". Als voordeelen van de pacht worden dan verder nog genoemd dat de ellende van de achteruitgaande tijden beter door den pachter dan door den bezwaarden eigengeërfde kan wor- I den opgevangen; dat pacht beteekent verdeeling van kar titaalverschaffing en risico; in vele ge vallen toevoer van frissche krachit en nieuw bedrijfskapitaal; en geringer ge vaar voor schuldoverlading. Het conflict tusschen Bolivia en Paraguay Volgens een Havas-bericht uit La Paz heeft de Boliviaansche minister van bui- tenlandsche zaken aan journalisten ver klaard, dat de neutrale Zuid-Amerikaan- sche staten, voor bet geval belt tot een gewapend conflict komt tusschen Parar guay en Bolivia, een blokkade hebben aangekondigd. Een dergelijk optreden, aldus de minis ter, achten wij onvereenigbaar met de neutraliteit, welke de neutralen zeggen te ziullen handhaven jegens de oorlog voerenden; het is zelfs te beschouwen als een bondgenootschap der neutralen met Paraguay, daar dit land toch nog een vrijen uitgang zou overhouden, n.l. naar zee. Hoewel noch Bolivia, noch Paraguay een oorlogsverklaring hebben afgekon digd, gaan beide landen voort met hun mobilisatie. In de hoofdstad van Paraguay verdeelt het Roode Kruis nog steeds gasmaskers onder de burgerbevolking. De regeering laat groote hoeveelheden dezer gasmas kers vervaardigen. Latere berichten melden, dat het bom bardement is begonnen. Voortzetting der mijn werkersstaking in België. Belga meldt uit La Louvière: Na op gewonden vergaderingen, hebben de mijnwerkers uit het Gentrum-bekken be sloten de staking voort te zetten. Zij noo- digden de andere vakvereenigingen uit, om zich bij de mijnwerkers te voegen, om de algemeene staking af te kondigen. Uit Bergen komt het bericht, dat de mijnwerkers van de Borinage eveneens de bemiddelingsvoorstellen van den minister van Arbeid verworpen hebben en besloten de staking voort te zetten. De politieke toestand in Duitschland. Het kabinet von Papen zal, indien zich niets onverwachts voordoet, zeker tot eind Augustus of begin September in zijn te genwoordige samenstelling blijven be staan. Eerst tegen het einde van deze maand zullen de eerste onderhandelin gen over het vormen van een nieuwe re- geeringscoalitie worden ingeleid. Rosenberger, de hoofdredacteur van de nat.-soc. „Völkische Beobachter" schrijft o.a.: „Wij denken er natuurlijk niet over ergens aan deel te nemen". Wij zullen vrij blijven of de onbetwiste leiding over nemen. Indien men de kwestie van de coalitie met 't Gentrum theoretisch wil be handelen, dient in de eerste plaats te wor den vastgesteld, dat de Nationaal-Socia- listische Partij drie maal sterker is dan het Centrum. Dit beteekent, dat wij dus van de vier ministers er drie aan te wij zen hebben en dit onder onze leiding, m.a.w., alle beslissende politieke depar tementen zouden ons moeten worden toe vertrouwd. Het blijkt dus, dat zoodra men ernstig zal gaan onderhandelen zeer hooge eischen van de nationaal-socialisten zul len kunnen worden verwacht. Deze zullen zich zeker niet beperken tot den eisch van portefeuilles doch waarschijnlijk ook nog het verbod van de communistische partij verlangen. Naar van bevoegde zijde medegedeeld wordt, hebben te Keulen interne bespre kingen plaats gehad in het kamp van de Centrumpartij. De grondslag der opvattingen in de kringen van het Centrum schijnt te zijn, dat Duitschland uit de verkiezingen de consequenties moet trekken, die zich op dringen en dat de nationaal-socialisten daarom tot de verantwoordelijkheid ge roepen moeten worden. De terreur in Duitschland. De Bondsvoorzitter van den rijksbanier Hoeltermann en de plaatsvervangende bondsvoorzitter Lemmer hebben naar in de Berlijnsche bladen wordt gemeld, tij dens een onderhoud met den rijksminister van binnenlandsche zaken von Gayl de zen materiaaJ overhandigd betreffende de terreur uitgeoefend jegens rijksbanierle- den en republikeinen. Zij wezen er o.a. op, dat de rijksbanier sedert de opheffing van het S.A.-verbod 15 dooden en 104 zwaar gewonden te betreuren heeft, van welke laatste nog een groot aantal in le vensgevaar verkeert. De rijksbanierleiders eischen zeer scherpe maatregelen tegen het dagelijks grooter wordende aantal terroristische daden. Gisternacht werd te Ortelsburg uit een auto een bom geworpen naar het buis van den koopman Neumann, waardoor aan den voorkant een begin van brand ontstond. Verder werd een bomaanslag gepleegd op het kantongerecht te Meslauken. De materieele schade is vrij gering. Te Rosenthal werden in twee winkels de vensters met steenen ingeworpen, waarna bommen naar binnen werden ge slingerd. Bovendien werd een revolver schot gelost. Daar de bommen niet tot ontploffing kwamen, is geen groote scha de aangericht. Naar de persdienst der politie mede deelt, heeft de politie bij een huiszoeking in de S.A.-lokalen te Gleiwitz zeven revol vers, een groote hoeveelheid munitie, twee automatische pistolen en onderdoo ien van verscheidene vuurwapenen gevon den en in beslag genomen. Te Wiehe vond de politie bij een huis zoeking in het communistisch partijlokaal acht bommen van buitengewone explo sieve kracht. Onder praesidium van rijksminister v. Gayl beraadslaagden de te Berlijn aan wezige ministers gisteren drie uur ach tereen over den binnenlandschen politie- ken toestand en maatregelen, om aan 't al door toenemend terrorisme paal en perk te stellen. Men is overeengekomen, de bestaande strafbepalingen op buitengewone wijze te verscherpen. Op grond van de besluiten der kabi netszitting is de rijksregeering thans in staat, te allen tijde de gereedliggende ver ordening af te kondigen, indien de toe stand zulks eischt. Het zal van de gebeurtenissen der eerstvolgende 18 uur afhangen, of besloten zal worden de verscherpte bepalingen tot bi strijding van daden van terreur, waar toe door het rijkskabinet reeds is besloten, bij noodverordening van den rijkspresi dent van kracht te verklaren of niet. Tot de nieuwe bepalingen zou o.m. be- hooren de doodstraf, welke in kort geding uitgesproken zou kunnen worden. Een nieuwe rede van Borah. Senator Borah heeft in een te Minnea polis gehouden rede verklaard, dat elke oeconomische conferentie vruchteloos moet zijn, wanneer de volken het niet tevens eens kunnen worden over een op lossing van het probleem der herstelbe talingen, oorlogsschulden en ontwapening. Ter motiveering van zijn eischen ge bruikte Borah een bijzonder krachtig ar gument. Hij zei: „Men beweert vaak, dat wanneer wij de oorlogsschulden zullen annuleeren, wij de kosten van den oorlog alleen hebben te betalen. Maar wij betalen nu toch reeds de oorlogskosten alleen en zullen deze zoolang te betalen hebben totdat de Ver. Staten niet anders over blijft dan zich bankroet te verklaren." Borah ontkende in zijn rede, dat het landbouwvraagstuk een quaestie was van overproductie. Zoolang er in de Ver. Sta ten nog 70.000.000 menschen zijn die hon ger hebben, kan er alleen onderconsump tie wezen. De eerstkomende zes maanden zullen de crisis tot haar toppunt bren gen, hetgeen snel handelen noodzakelijk zal maken ten einde de oorzaak van onze moeilijkheden weg te nemen. Die oorzaak is de oorlogserfenis wat betreft herstel schulden, oorlogsschulden en wapenin gen. Valsch munterij. De politie te Bielefeld is door een toe val een uitgebreide bende valsche mun ters op het spoor gekomen, die valsche stukken vein 5 Mk. in eenige duizenden exemplaren vervaardigd en in het ver keer gebracht hebben. Een boer vond op een tarweveld van den landbouwer B. te Steinheim een grof geweven zak met 719 vijf-mark stukken. De boer deed hiervan aangifte bij de po litie, die toen vaststelde, dat men met uitstekend nagemaakte valsche munten te doen had. Bij een voortgezet onderzoek ontdekte men ter plaatse, waar de zak gevonden was, nog 5 staven wit metaal, die blijkbaar voor de vervaardiging van het valsche geld moesten dienen. Klaarblijkelijk heeft men met een goed georganiseerde bende te doen, die bij het uitgeven van bet valsche geld zeer voor zichtig te werk ging. Duitsche invoerrechten op boter. Naar te Berlijn verluidt, is in de zit ting van het rijkskabinet ook de kwestie van de regeling der invoerrechten op boter ter sprake gekomen. Omtrent de hoogte der te heffen rechten is nog geen beslissing gevallen. Men zal eerst het re sultaat der onderhandelingen met ver tegenwoordigers uit Nederland en Dene marken afwachten. Een nieuw voorstel is uitgewerkt, dat aan de Nederlandsche en Deensche ver tegenwoordigers zal worden medegedeeld. Het Rijnsch-Westfaalsche kolensryndi- caat en andere kringen uit den mijnbouw in het Roergebied hebben zich tot ver schillende regeeringsinstanties gewend en erop gewezen, dat de vermindering van den uitvoer van Roerkolen gedeelte lijk bet gevolg is geweest van de maat regelen der regeering op het gebied van de invoerrechten en deviezenpolitiek. Van bijzonder nadeeligen invloed was, zoo verklaren zij, de verhooging van de rechten op boter. Sindsdien is de uitvoer van kolen sterk gedaald. Vooral de uit voer naar Nederland is na dezen maatregel zeer achteruitgegaan. Ook in Italië dreigen invoerrechten op Duitsche kolen geheven te zullen worden. Voorts zijn ook de handelsbetrekkingen met Zwitserland, Zweden, Denemarken en Noorwegen nadeelig beinvloed door de Duitsche economische politiek. Engeland en Ierland. In den loop van het debat in den Ier- schen Senaat over de Engelsch-Iersche betrekkingen oefenden eenige senatoren scherpe critiek op de regeering in ver band met de nadeelen, die voor den Ier- schen landbouw uit de gespannen ver houding tot Engeland zouden voortvloei en, voor welke nadeelen zij de regeering verantwoordelijk stellen. Namens de regeering antwoordde de minister voor de Posterijen, die verklaar de, dat De Valera het doel van een ver- eenigd Ierland niet uit het oog zou ver liezen. Hij begroette den econouiischen oorlog met Engeland, omdat bierdoor een einde zou komen aan de tot nog toe ge volgde eenzijdige handelspolitiek. De overgangsperiode zou natuurlijk moeilijk zijn. De Iersche regeering wenschte En geland en den Engelschen arbeiders niets kwaads toe, doch de economische ineen storting van Engeland zou in den loop van de komende tien of vijftien jaar een feit zijtn. Zender zijn waardigheid prijs te geven zou Ierland geen verdere toe naderingspogingen tot Engeland kunnen doen. De dwaze toloorlog. In Frankrijk gaan, naar de „Msb." meldt, met den dag meer stemmen op te gen de belemmeringen, die het interna tionaal handelsverkeer in den weg wor den gelegd door de overmatige protec tie en de opvoering der douanetarieven en de contingenteeringen. De Fransche exporthandel, die van deze maatregelen den weerslag ondervindt door de maatregelen, in andere landen genomen en de onmogelijkheid om eigen uitvoer te handhaven, daar het ruilver keer geheel ontwricht wordt, heeft zich opnieuw naar de ministers van landbouw en van handel begeven, om te protes teeren tegen de invoerbelemmeringen. De Fransche exportunie heeft die mi nisters er aan herinnerd, dat in minder dan een jaar zestig decreten contingen teeringen hebben ingesteld van artikelen, die 1200 posten van de Fransche douane nomenclatuur betreffen en dat voor tal van artikelen de invoerrechten verhoogd zijn. De Fransche exporteurs geven wel toe, dat in sommige gevallen een bescherming van den landbouw en de nationale indus trie noodig is, maar die bescherming moet niet verder gaan dan de nationale productie op voet van gelijkheid te stel len met de buitenlandsche. De Fransche exporteurs hebben de ministers gewezen op den brief, door ko ning Albert aan minister Renkin gezon den ter gelegenheid van de onderteeke- ning van het NederlandschBelgisch Luxemburgsch tol-accoord en gepleit voor de opheffing der douanebarreelen door Binnenland. Bezuiniging aan het Departement van Financiën. De moeilijkheden in den tuinbouw. Buitenland. De terreur in Duitschland. Regeerings- maatregelen op komst? De oorlog tusschen Bolivia en Paraguay begonnen? De mijnwerkersstaking in België wordt voortgezet. de bevordering eener Europeesche tol- unie. Thans zijn 36 volken van elkaar afge sloten door 27 douanemuren, die te za- men een lengte hebben van meer dan 6000 K.M. Korte berichten. Ingevolge een tijdens de conferen tie van Lausanne gemaakte afspraak heb ben in de laatste dagen te Berlijn tus schen vertegenwoordigers der Duitsche en Belgische regeering onderhandelingen plaats gehad, teneinde het economisch verkeer tusschen beide landen te bevor deren. De start van professor Piccard voor zijn vlucht naar do stratosfeer zal op zijn vroegst tegen het einde van de volgende week plaats vinden, daar voor het vertrek alle instrumenten nog eens nauwkeurig moeten worden nagezien. Een Fransche transportfirma heeft de Fransche spoorwegen voor eenige mil- lioenen francs opgelicht, door misbruik te maken van het feit, dat de spoorwegen bij sommige transporten belangrijke kor ting, zelfs tot 25 pet., toestaan. De firma deed valsche declaraties en gaf onjuiste gewichten op. Brug over het Holiandsch Diep. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, heeft zich, naar aan leiding van het adres van Kamers van Koophandel en Fabrieken uit Zuid-Hol land, Noord-Brabant en Zeeland aan den Minister van Waterstaat, in welk adres wordt aangedrongen op bespoedigde over brugging van het Holiandsch Diep, even eens tot dien bewindsman gewend met een schrijven, waarin gezegd wordt, dat de B.B.N. volkomen instemt met strekking en argumenten van het adres der voor melde Kamers. De B.B.N. vraagt in het bijzonder de aandacht van den Minister voor de zin snede in het request van de Kamers van Koophandel, luidende: „Wij betreuren dit, omdat langer uit stel van de overbrugging van het Hol iandsch Diep niet te rechtvaardigen is, ook niet met een beroep op den minder gunstigen toestand van 's lands finan ciën" en verklaart dan verder, dat te moeten doen, omdat in die zinsnede tot groote genoegdoening van den B.B.N. krachtig stelling wordt genomen tegen de in den laatsten tijd van verschillende zijden geopperde meening, dat het in ver band met den zorgelijken toestand van de Rijksschatkist, van wijs beleid zou ge tuigen, de uitgaven ten behoeve van de wegenverbetering en den bruggenbouw ernstig te besnoeien. Deze meening acht de B.B.N. verderfe lijk, omdat juist in tijden van financieele depressie niet behoort te worden bezui nigd op uitgaven, die de volkswelvaart zullen verhoogen en de economische weerkracht van het Nederlandsche be drijfsleven zullen versterken. De B.B.N. spreekt tenslotte als zijn oordeel uit, dat dit een zuinigheid zou zijn, die de wijsheid bedriegt, wijl immers geen uitga ven uit de openbare middelen zooveel bij dragen tot den nationalen rijkdom, als die, welke besteed worden aan goede we gen. Bezuiniging aan „Financiën". Naar de „Maasbode" verneemt, is thans ook aan het Departement van Financiën uit bezuinigingsoverwegingen aan een aantal ambtenaren ontslag aangezegd. In totaal zullen aan genoemd departement per 1 Januari 18 ambtenaren van hoo- gere en lagere rangen op wachtgeld wor den gesteld. Onder hen zijn er verschei- denen, die den pensioengerechtigden leef tijd reeds vrij dicht naderen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1