No. 257 Woensdag 3 Augustus 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GIJ DWAAS FEUILLETON. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Blnoteur-Hoofdredtotran B. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. A b o n n e m e n t s p r i! s<: Per 3 maeaden, fraaco per post. f3.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. By abonnement belangrijke korting. V Het evenredig kiesrecht. Het evenredig kiesstelsel, met het daar aan verbonden lijsten-systeem, schenkt bijna nergens bevrediging. In ons land zijn de klachten niet van de lucht en in andere landen komen even eens de gebreken aan het licht. In een onderhoud dat de Duitsche Bjijkskanselieï, had knerf IHjeu (vertegen-* woordiger van de Associated Press ver klaarde hij volgens de bladen a.m.: In ons kiesstelsel moest het lij'stensy- steem veranderd worden, volgens welk systeem elke partij een lijst van candi- daten opstelt waarvan voor elke 60.000 stemmen een candidaat gekozen verklaard wordt. Dan bestaat immers geen persoon lijk contact en practisch eigenlijk hee- lemaal geen contact tusschen den can didaat en zijn kiezers. De kiezers hebben niet eens invloed op de volgorde waarin de candidaten op de lijst komen te staan. Die volgorde wordt gewoonlijk uitgemaakt door een kleine commissie uit het partijbestuur. In Enge land en Amerika moet de candidaat zich candidaat stellen in een district en het vertrouwen zien te winnen van de kiezers in dat district. In Duitschland stemt een kiezer op een partij, maar hij heeft geen contact met den candidaat. Ik hoop, dat ons kiesstelsel in dien zin wordt gewijzigd, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid van het Rijksdaglid wordt hersteld. Wanneer er gisteren on der zulk een systeem was gestemd, had ik mij in Westfalen candidaat voor het cen trum gesteld en ik ben ervan overtuigd, dat ik dan gekozen zou zijn." Soortgelijke opmerkingen worden ook in ons land gehoord. Ook al doen de partijen hun best aan de kiezers nog eenigen invloed op de sa menstelling der lijsten te geven, in de practijk komt daarvan niet veel terecht. Over het weinige contact met de afge vaardigden wordt mede geklaagd en niet steeds ten onrechte. Et zijn gunstige uitzonderingen. De Antirevolutionaire afgevaardigde voor deze omgeving, de heer J. J. G. van Dijk, tracht wel degelijk het contact met de kiezers te onderhouden. Hij is steeds bereid voor de kiesvereenigingen op te treden en in voorkomende gevallen van raad en voorlichting te dienen. In het algemeen kan echter wel worden gezegd, dat 't onmisbaar contact door het z.g. evenredig kiesrecht niet is bevorderd. Een veel grooter bezwaar schijnt ons de kwestie van de opvolging. Bij de samen stelling van de candidatenlijsten wordt bij het stellen van de „opvolgers" vaak in de eerste plaats gelet op de vraag of een candidaat een zekere populariteit ge niet. Getracht wordt de lijst aantrekkelijk te maken door haar een eenigszins locale kleur te geven, wat echter tot minder ge- wenschte gevolgen kan leiden. De vraag kan daarom worden gedaan, of de Regeering in'de plaats van telkens met partieel© wijzigingen te komen, niet beter deed met het heele kiesrechtvraag- stuk aan een ernstig onderzoek te onder werpen en een generale herziening voor te bereiden. Vrij naar het Engelsch. van JOHN JOY BELL. 103) o— „U geeft ook niet gauw iets op! Het verbaast me niet, dat u succes hebt". Ze lag achterover in haar stoel en zij voelde weer dat medelijden, dat deze man reeds vaak bij vorige gelegenheden bij haar had opgewekt. „O, daar valt me iets in. Zal ik het u zeggen. Ik begrijp niet, hoe me dat in ineens invalt". „Vertel het me". „Het is een beeldje, dat Elsie niet lang geleden zag in een winkel in War dour Street. Ze was er blijkbaar erg van onder den indruk, want ze kwam er verschei dene malen op terug de volgende dagen. Ze wilde, dat ik er ook naar ging kijken, maar het is er niet van gekomen. Het kostte me moeite haar te weerhouden om het te koopen. Ze kan erg verkwistend zijn. Ze vertelde me, dat het 't mooiste was, wat ze ooit gezien had. Het was een slanke, fijne vrouwenfiguur met de han den als biddend omhoog geheven, van wit, De nieuwe Duitsche Rijksdag. Zooals men weet, worden de eerste zit tingen van een nieuwen rijksdag, in af wachting van de verkiezing van een defi nitieven voorzitter, geleid door den ouder- doms-praeses, door het oudste rijksdaglid dus. Voor zoover men van de leeftijden der verschillende afgevaardigden op de hoogte is, schijnt dat oudste rijksdaglid de com munistische afgevaardigde Dr Clara Zet- kin te zijn, die den 5den Juli 1857 werd geboren en derhalve 75 jaar oud is. Het is echter twijfelachtig of mevrouw Zetkin het ouderdomspresidium, dat thans voor de eerste maal in Duitschlands par lementaire geschiedenis een vrouw toe komt, ook inderdaad voeren zal, daar zij ziek is en vermoedelijk niet eens bij de openingszitting tegenwoordig zal zijn. Een Hoogerhuis in Duitschland? Een aantal Duitsche bladen bespreekt uitvoerig het onderhoud van von Papen met den correspondent van Associated Press, waarin von Papen verklaarde, dat Duitschland een Hoogerhuis noodig heeft. De Voss. Zeitung oordeelt, dat zulk een lichaam wel rechten zou kunnen heb ben ten opzichte van de wetgeving en met name een zeker veto-recht bij financieel© wetten, doch het zou niet gelijkgesteld mogen worden met den Rijksdag in dier voege dat een Hoogerhuis ministers ten val kan brengen door een motie van wantrouwen; nog minder zou men dit recht aan den Rijksdag mogen ontnemen. Het Centrum en von Papen. Het „Berl. Tageblatt" zegt, dat als von Papen op het Gentrum rekent, en zon der het Centrum kan hij geen meerder heid krijgen in den Rijksdag hij tot taak heeft de nationaal-socialisten zonder voorbehoud onder den dwang der verant woordelijkheid te stellen, hoezeer de Hit- Ier-partij' ook moge trachten dit te vermiji- den. Invoer van steenkolen in België. Gelijk bekend werd door de Belgische .steenkoolproducenten bij de regeering te Brussel aangedrongen op verdere beper king van den invoer van steenkolen, zulks met het oog op den toestand in de eigen industrie. Naar gemeld wordt, heeft de Belgische regeering nu aan de Nederiandsche, En- gelsche en Duitsche regeeringen medege deeld, dat zij voornemens is, de tot dus verre aan deze landen toegestane contin genten voor den uitvoer van kolen naar België te verminderen. In dit verband zij er aan herinnerd, dat in April van dit jaar de belanghebbende steenkoolproducenten overeengekomen zijn, den steenkolenexport naar België met maandelijks 120.000 ton te vermin deren, vergeleken bij het vorige jaar. Tegelijkertijd verplichtte België zich de steenkolenproductie in dezelfde mate te verminderen. Deze overeenkomst zou van kracht zijn tot 1 October van dit jaar, waarbij België zich het recht voorbehield de overeenkomst te wijzigen, wanneer de dof albast. Het was waarschijnlijk van een ouden meester en daardoor heel duur. „Dank u", zei Barker. „Ik ga het koo pen". Hij keek op zijn horloge en stond op. „Ik heb er nog tijd genoeg voor". Lady Mac Donald zat een oogenblik stom van verbazing. Toen zei ze: „U is me er ook eentje. En als bet nu eens ver kocht is?" „Dan zal ik alles in bet werk stellen oui den kooper te vinden en het van hem te rug te koopen, ai moet ik er ook het tien voudige voor geven. Lady Mac Donald, u heeft me een grooten dienst bewezen. Het maakt mijn schuld aan u nog grooter. Morgenavond vertrek ik naar Glasgow, maar voor dien zal ik nog schrijven. Maak u vanaf dit oogenblik nergens ongerust over. Ik heb vermoed, dat u wel eens met moeilijkbeden te kampen heeft, maar dat kan licht in orde gemaakt". Even later nam hij afscheid. „O", zuchtte ze, „hij zal haar vast en zeker gelukkig maken". Barker reed naar de Wardoer Street, waar hij zoo gelukkig was het beeldje nog te koop te vinden en na beloofd te hebben den volgenden dag het geld te zullen brengen, ging hij verder naar de City. Hij was sinds den morgen niet op zijn kantoor geweest en hij wist, dat er heel wat din- Belgische voorraden op de mijnen van April tot Juni met meer dan 100.000 ton zouden toenemen. Bezuiniging in Frankrijk. De zitting van het Fransche kabinet, die vandaag onder voorzitterschap van Harriot wordt gehouden, zal zich bezig houden met plannen voor drastische be snoeiing der openbare uitgaven. Er dienen middelen te worden gevon den, teneinde bet dreigend tekort ten be loop© van 7 milliard francs op de begroo ting van 1933 te dekken. Men neemt aan dat getracht zal worden de begrooting in evenwicht te brengen door beperking van de staatsuitgaven in plaats van door het heffen van nieuwe belastingen. Reeds hebben alle departementen hun oorspron kelijke ramingen terug ontvangen, met bet verzoek om waar eenigszins mogelijk verdere reducties aan te brengen. Donderdagochtend zal onder voorzitter schap van president Lebrun een minister raad worden gehouden, waarin de finan cieel© situatie zal worden behandeld. Orkaan boven Denemarken. Een hevige orkaan, gepaard met zwaar onweer, heeft in den nacht van Maan dag op Dinsdag Denemarken geteisterd. Door den bliksem zijn talrijke branden ontstaan. De oogst heeft ernstig geleden tengevolge van den hevigen hagelslag. Talrijke visschers- en zeilvaartuigen zijn omgeslagen. Een dame is overboord van een zeiljacht geslagen en verdronken. Haar lijk is later aangespoeld. Noodweer boven Innsbruck. Maandagavond ontlaadde zich boven Innsbruck een hevig noodweer, tengevolge waarvan groote verkeersstoringen ont stonden. Vooral de Mittenwald-spoorweg is nabij de Giessenbach ernstig beschadigd. Heele gedeelten zijn bedolven door neervallend gesteente en aardmassa's. Op enkele plaatsen ligt de aardmassa over een af stand van 200 meter drie meter hoog op de rails. Militairen zijn met het opruimingswerk begonnen. Hevige explosie In een fabriek. Gisteren heeft in een ondeiafdeeling van de chemische fabriek van Noury en van der Lande te Emmerik een hevige ontploffing plaats gehad waarbij twee dooden zijn te betreuren. Het aantal ge wonden wordt geschat op ongeveer twin tig personen. De fabriek is grootendeels vernield. De ontploffing was in 's Heerenberg te hoo- ren en zelfs te zien. De toestand in Britsch-lndië. Volgens het gebruikelijke weekrapport omtrent den stand van zaken in Engelsch- Indië heeft de actie van de Congrespartij in geheel Indië geen resultaat gehad. De agitatie van de Sikh's in Punjab daaren tegen verwekt toenemende spanning in de gemeenten. Strijd tegen het communisme in Chili. Dle Chileensche regeering heeft een uitgebreide actie op touw gezet tegen het communisme, daar in alle deelen des lands nieuwe communistische aanslagen dingen lagen, die zijn aandacht eischten, werk genoeg waarschijnlijk om hem den geheelen nacht voor zijn lessenaar te hou den, met misschien een half uurtje pauze om even wat te eten. Toen hij zijn kantoor bereikte, stak hij den sleutel in het slot, maar het was niet noodig, er was nog niet gesloten. Hij trad binnen en was wat verbaasd, toen bij zag, dat zijn secretaris nog aanwezig was. „Iets bijzonders gebeurd, mijnheer Drane?" „Neen mijnbeer. Ik heb op u gewacht, omdat ik u spreken wilde". „Ga maar mee naar mijn kamer," zei Barker over zijn schouder, terwijl hij de lange gang doorliep. Zijn secretaris volgde. „Wel?" Barker ging aan zijn schrijfta fel zitten en begon een stapeltje brieven door te kijken. Hij mocht het werk van zijn klerk liever dan den man zelf. „Wel?" herhaalde hij;. Mijnheer Drane beschouwde zichzelf en noemde zichzelf ook een sportman, hoe wel hij er op dit oogenblik niet erg spor tief uitzag. Maar als men iemand, die groote sommen met spelen en wedden ver liest en reeds jaren lang een bezoeker is van de herberg, een sportman kan noe men, dan was de betiteling juist. Nu was hij in groote moeilijkheden. en pogingen om tot een coup d'état te ko men, zijn ontdekt. Verscheidene leidende communistische persoonlijkheden zijn in arrest gesteld. De regeering heeft een bijzonder militair ge rechtshof gevormd, waarvoor de gearres teerden zullen worden gebracht. Arbeidsweek van vijf dagen in Amerika? De federale regeering is voornemens de arbeidsweek van vijf dagen in te voeren, wat als een permanente en niet als een crisismaatregel is gedacht. Men hoopt op deze wijze 3.000.000 werkloozen aan ar beid te kunnen helpen. De ondernemers moeten met het denkbeeld accoord gaan. Hei Nederlandsch-Belgische handels verdrag. De vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel van het Zwitsersche kan ton Waadtland en van de Fransche Ka mer van Koophandel te Luzern hebben een gemeenschappelijke bespreking ge houden en daarbij den wensch uitgespro ken, dat de regeeringen van Zwitserland en Frankrijk toetreding tot het Belgisch- Nederlandsche verdrag van Ouchy in overweging zullen nemen. In de toelichting tot dit verzoek vesti gen deze vertegenwoordigers van Zwitser sche en Fransche handelskringen er de aandacht op, dat de wereldcrisis zich nog steeds verscherpt, ondanks de door de verschillende regeeringen tot dusver ge troffen, individueel© maatregelen van be schermenden aard. Deze individueele maatregelen veroorzaken een toenemende vermindering van den internationalen ruilhandel, welks handhaving en ontwik keling een levensbelang voor alle lan den is. Hef lerschEngelsch conflict. Uit Dublin wordt gemeld, dat vandaag bij den senaat een motie zal worden in gediend, waarin verlangd wordt, dat de gevolmachtigden worden benoemd tenein de de onderhandelingen met Groot-Brit- tannië inzake de grondannuiteiten te her vatten. De Valera schijnt echter niet geneigd te zijn, toe te geven wat betreft de voor waarden der onderhandelingen. In de Iersche havens zijn gisteren meer den 40.000 ton Britsche steenkolen aan gekomen, waarvoor rechten zullen wor den betaald. Tot nog toe is nog geen enkele zending steenkolen van het contingent aangeko men. Evenmin is een dergelijke zending aangekondigd. De aanslagen in Sleeswijk Holsiein. Een groot aantal agenten der Pruisi sche politie zijn gisteren naar de verschil lende gemeenten van Holstein gezonden, waar in de laatste dagen bommen zijn geworpen. In niet minder dan tien ge meenten zijn dergelijke aanslagen ge pleegd. Aan een gelukkig toeval is het te danken, dat hierbij tot dusver geen slacht offers te betreuren vielen. De mijnwerkersstaking in België. De werkstakingen in Henegouwen loo- pen langzamerhand ten einde. In de Bo- rinage en het bekken van het Centrum is het werk sedert gistermorgen hervat. Hij stond op het punt zijn laatste troef uit te spelen en hoewel hij: wat zenuwach tig was bij bet vooruitzicht, twijfelde hij geen oogenblik, of hij zou het spel winnen. „Wel mijnheer Drane? Ik zit te wach ten". Mijnheer Drane kuchte eens en haalde uit zijn zak een blauwe enveloppe. „Ik waag het onder uwe aandacht te brengen, mijnheer", begon hij, het lesje opzeggend, dat hij het laatste uur in het verlaten kantoor steeds weer herhaald had, „zekere papieren, die u, naar ik meen, mogelijk zullen interesseeren „Laat zien". De secretaris aarzelde. „Ze zijn voor mij van groote waarde, mijnheer. U zult ze niet vernietigen, mijnheer?" Barker keek plotseling op. Wat be doelt u? Laat ze zien!" „Ik ben gedwongen, mijnheer, u te verzoeken mij te beloven, dat u ze me onbeschadigd weer zult overhandigen, mocht u niet „Heb je gedronken?" „Mijnheer!" „Wat beteekent die onzin dan? Als je me iets wilt laten zien, doe het dan. vlug. Ik vernietig het eigendom van andere menschen niet. En nu gauw voor den dag er mee." Drane legde den wissel en den brief Binnenland. Noodkreet van de Zeeuwsche veilingen. Het lager land- en tuinbouwonderwijs. De werking van de crisis-pachtwet. Buitenland. De nieuwe Duitsche Rijksdag. Invoer van steenkolen in België. In het bekken van Charleroi heeft de federatie besloten, de staking nog voort te zetten, doch deze bloedt niettemin dood, zoodat een algemeene hervatting van het werk dezer dagen kan worden verwacht. In Limburg is een overeenkomst tusschen de mijndirecties en arbeiders tot stand gekomen en het werk thans ook hervat. Een Reuterbericht meldt uit Brussel, dat als resultaat van de bijeenkomst van de gemengde nationale commissie voor de mijnen de minister van Arbeid voor stellen zal formuleeren, waarover de beide partijen zich Vrijdag zullen moeten uitspreken. Eischen van de Nationaal-Socialisten. De Italiaansche „Messagero" publi ceert naar Reuter meldt, een onderhoud van zijn Berlijnschen vertegenwoordiger met dr Goebbels, die het overlaten van de regeermacht aan de nationaal-socialisten als de eenige mogelijkheid beschouwt. Het ware volgens hem een misdaad tegen het Duitsche volk en het Duitsche vaderland, als men den nationaal-socia listen zou verhinderen, de regeeringsver- antwoordelijkheid op zich te nemen. De nationaal-socialisten zijn bereid de regeering op zich te nemen, en er blijft niets anders over, dan hun den weg vrij te laten. De toekomstige houding der partij hangt af van Adolf Hitler, in wien de partij volledig vertrouwen stelt. In denzelfden geest schrijft de natio- naal-soc „Korrespondenz": met 230 mandaten komt aan de N.S.D.A.P. de po litieke leiding in het rijk toe. Voor dit feit mag niemand de oogen sluiten, die wil meewerken aan een „parlementair gezon de" afwikkeling van de nalatenschap van het „systeem". Korte Berichten. Bij het afdalen van den berg Dente del Giganto zijn vier fascistische jongelui tusschen 17 en 19 jaar oud doodgeval len. De onderste van een groep van zes man gleed uit en trok de anderen mede de diepte in. Tegen den commandant van het kamp van oud-strijders te Johnstown (Pennsylvanië) is een aanklacht |inge diend, wegens het feit, dat tenten van het leger van oud-strijders van de nationale garde gestolen zouden zijn. Te Montreal is brand uitgebroken in een bioscoop. Alle toeschouwers zijn ongedeerd ontkomen, maar drie brand weerlieden zijn met brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Naar een Reuter-telegram meldt, is Mac Donald gisteravond laat te Londen teruggekeerd. voor zijn werkgever: „Dit zijn de docu menten", zei hij met een poging tot waar digheid en deed een paar stappen achter uit om, naar hij meende, het dramatisch effect te verhoogen. Barker las eerst den brief en fronste licht de wenkbrauwen, toen keek hij naar de onderteekening van den wissel. Hij schoof de papieren van zich af. „Die dingen interesseeren me niet. Neem ze weg. Wacht even! Geef hier." Drane gaf z'e terug. Al zijn hoop was verdwenen en weer herleefd met een ze nuwschokkende snelheid. Hij huiverde en transpireerde. „Nu, mijnheer Drane, wat wilt u eigen lijk?" i „Wat ik wil, mijnheer?" „Wees niet behalve een schurk ook nog een dwaas. Waarom bracht u mij die dingen?" „Ik dacht, dat ze u voldoende zouden interesseeren, mijnheer", zei Drane met een bovenmenschelijke poging om kalm te schijnen, „om er een bod op te doen." „Dan stelt het u misschien te leur te vernemen, dat ik niet handel in gestolen goed." ,\j ilyjkttl De ander zweeg. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1