Kerknieuws. Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Politie. Biggekerke. Uitslag van den gehouden beker-wedstrijd van den Z. S. B. „Pro Patria" op de schietbaan der schietver- een. „Nut en Genoegen", alhier op 29 en 30 Jidi 1.1. De wisselbeker op 150 M. werd gewonnen door de schietvereen. „Wilhelmina" te Koudekerke met 187 punten. Op de vrije baan M. 95 150 M. werden de prijzen behaald als volgt: le pr. EL Verschuure, Biggekerke 58 p.; 2e S. Daane, Ierseke 58 p.; 3e M. Kleinepier, Biggekerke 58 p.; 4e Eek- hardt, Ierseke 58 p.; 5e pr. J. Konraad, Biggekerke 57 p.; 6e H. Kal jouw, Bigge kerke 56 p.; 7e A. Wielemaker, Koude kerke 56 p.; 8e D. de Witte, Wemeldinge, 56 p., 9e Chr. de Zeeuw, Wemeldinge 56 p.; 10e P. de Lange, Biggekerke 56 p. Loop der bevolking over de maand Juli. Ingekomen: Willemina Sim pelaar, in A 7, van Middelburg; Jan Boone, in B 95, van Koudekerke; Gilles Stroo, in B 83, van Middelburg. Vertrokken: Jans Brasser, van A 57, naar Middelburg; Willem van de Woe- stijne, van B 26, naar Oostkapelle. Meliskerke. Loop der bevolking over de maand Juli 1932. Ingekomen 11, Katharina Vlieger, v. Soest; 30, Hendrik Jansen en gezin, van Leiden; 30, Johanna Elisabeth Wemmers, van Nieuw-Beijerland. Vertrokken1, Elizabeth Jakobsen, naar Aagtekerke. Grijpskerke. Loop der bevolking. Ver trokken 15, Leintje Aarnoutse en zoon, naar St. Laurens. Koudekerke. Bevolking van 1631 Juli. Ingekomen: mej. H. B. Zawischa, B 278 uit Vlissingen; D. W. Flipse, D 173 uit Middelburg. Vertrokken: Mej. wed. J. Joosse geb. Tange van E 238 naar Middelburg; mej. A. Dekker van D 173 naar Middelburg; J. Schoolmeester van D 183 naar Middel burg. Gapinge. Zaterdagmiddag j.l. werd door de schietvereeniging „Prins Hendrik" al hier, de jaarlijksche huishoudelijke schiet wedstrijd gehouden, waarvan de uitslag was als volgt: Personeele baan. Maximum 200 punten, le prijs A. de Bue, met 185 punten; 2e pr. J. M. Houterman met 183 p.; 3e pr. P. Brasser, met 183 p.; 4e pr. L. J. Kesteloo, met 180 p.; 5e pr. P. Joziasse, met 179 p.; 6e pr. Jan Bakker, met 178 p.; 7e pr. W. Kesteloo, met 177 p.; 8e pr. P. de Bue, met 176 p.; 9e pr. L. Dingemanse Azn, met 175 p.; 10e pr. Jan Pouwer, met 173 p.; lie pr. Joh. Vos, met 172 p.; 12e pr. S. Louwerse, met 169 p.; 13e pr. Jac. Wonder- gem, met 168 p.; 14e pr. Jan Versluijs, met 168 p.; 15e pr. Jac. Wattel, rnet 166 p.; 16e pr. A. Westdorp, met 164 p.; 17e pr. K. Luitwieler, met 136 p.; 18e pr. P. Bakker, met 80 p. Eerebaan, Buks: le prijs L. J. Kesteloo, met 97 punten; 2e pr. L. Dingemanse Az., met 96 p. Eerebaan Cylinder: le prijs P. Joziasse, met 55 punten; 2e pr. L. Dingemanse Az., 54 p. Vrije baan Buks. Maximum 300 punten: le prijs L. Dingemanse Azn, met 295 punten; 2e pr. P. Joziasse, met 295 p.; 3e pr. A. de Bue, met 293 p.; 4e pr. L. J. Kesteloo, met 291 p.; 5e pr. P. Brasser, met 289 p.; 6e pr. Jac. Wattel, met 288 p.; 7e pr. Jac. Wondergem, met 281 p.; 8e pr. P. de Bue, met 278 p.; 9e pr. Jan Bakker, met 275 p.; 10e pr. S. Louwerse, met 268 p. Vrije baan Cylinder. Maximum 180 pun ten.: le prijs A. de Bue, met 176 p.; 2e pr. J. M. Houterman, met 176 p.; 3e pr. P. Joziasse, met 173 p.; 4e pr. L. Dingemanse Azn, met 172 p.; 5e pr. L. J. Kesteloo, met 172 p.; 6e pr. Jan Bakker, met 169 p.; 7e pr. W. Kesteloo, met 165 p.; 8e pr. P. de Bue, met 163 p.; 9e pr. S. Louwerse, met 159 p.; 10e pr. J. Pouwer, met 156 p. Tholen. De Zaterdag j.l. gehouden speldjesverkoop ten bate van het Jubi leumfonds der Stichting „Hoogeland" heeft alhier opgebracht f41.60. Zaamslag. Begunstigd door schoon we der, werd Zaterdagmiddag alhier de 2de Zangersdag gehouden door de gezamen lijke Christelijke iZangvereenigingen in O. en W. Z.-Vlaanderen. Na gemeenschappelijk gezongen te heb ben Ps. 68 10, en ingeleid te zijn door den voorzitter der regelingscommissie dhr F. C. Wisse sprak Ds van Dis een kort openingswoord. Nadat de deelnemende vereenigingen gezamenlijk het „Bondslied" hadden ge zongen, traden achtereenvolgens op: „Crescendo", Sas van Gent, dir. H. Wisse, „De Heere is onze banier", Zaamslag, dir. H. Wisse, „Excelsior", Terneuzen, dir. Aug. Eeckhout, „De Lofstem", Cad- zand, dir. I. M. de Bruijne, „Zingt den Heere een nieuw lied", Zaamslag, dir. H. Wisse, „Asafs Kinderkoor", Axel, dir. J. le Feber, „Concordia", Breskens, dir. I. van Melle, „De Lofstem", Kloosterzande, dir. H. Wisse, „Asaf", Axel, dir. P. C. Brakman. Het slotwoord sprak ds P. van Dijk, van Zaandam, waarin hij wees op de schoone gave Gods in de stem en ook te vens opwekte om die stem ter eere van God te gebruiken. Na gemeenschappelijk gezongen te hebben „Dankt, dankt nu allen God", ging Ds van Dijk in dankzegging aan God voor. Na afloop werd door de Chr. Harmonie „Hosanna" te Axel een concert gegeven op het terrein. Het aantal beta lende bezoekers bedroeg ongeveer 1200. De bloempjesverkoop die Za terdag werd gehouden ten bate van het t.b.c.-fonds van het C.N.V. heeft opge bracht de som van f 47. De speldjesver koop ten bat9 van „Het Hoogeland" bracht op ruim 130. (Belangeloos.) Algem. Synode der Ned. H e r v. K e r k. De president opende de zittingen der nieuwe week met de voor lezing van het eerste gedeelte van het Xllde hoofdstuk van den brief aan de Hebreen. In behandeling komt het rapport van den heer Prisse over het verslag en de rekening van de commissie voor diaconale armenzorg. De commissie herinnert in haar verslag aan het overlijden van haar secretaris, dhr G. J. A. Ruys. De com missie hield zich bezig met pogingen om in de verouderde methode van do werk wijze van sommige diaconieën verande ring te brengen. Zij besprak de betrek king tusschen diaconale werkzaamheden en het z.g. wijkwerk, meestal onder lei ding van de predikanten der gemeente. Nieuwe moeilijkheden werden bespro ken met betrekking tot het meer intensief verrichten van bestaand werk, nu het ter rein van werkzaamheden der diaconieën, door de voortschrijdende isociale werk zaamheid, steeds meer wordt ingekrom pen. Ook werd gehandeld over de uitwas sen op het gebied van de werkloozenzorg en de werkverschaffing, voorzoover daar bij het diaconale werk is betrokken. De commissie heeft voorts getracht zich een communis opinio te vormen over de moei lijkheden, waarin de diaconieën zich in verband met de huidige crisis bevinden, alsmede over de administratie van de diaconieën, speciaal beleggingen, ook van kasgelden en over de verantwoordelijk heid en het toezicht. De commissie zocht contact met clas- sikale besturen en kerkvisitatoren, gaf adviezen in antwoord op daartoe ingeko men verzoeken, of uit eigen beweging, en verzorgde uitgaven van administratieboe- ken en formulieren. Zij wijdde voorts haar aandacht aan de aangelegenheden van den diaconalen ligger, maar zij is nog niet in de gelegenheid daaromtrent de juiste aanwijzingen te geven. Ten slotte verzocht de commissie, de hoogleeraren vanwege de Ned. Herv. Kerk te herin neren aan het besluit van een vroegere synode, om voor studenten voordrachten te doen houden in het algemeen en diaco nale armenzorg in het bijzonder. De synode besluit aan de commissie voor diaconale armenzorg dank te betui gen voor haar arbeid en aan haar verzoek met betrekking tot het houden van voor drachten over armenzorg te voldoen. De classicale vergadering van Breda heeft voorgesteld, in het reglement voor de diaconieën op te nemen een artikel 26*, waarin bepaald wordt, dat de kerke raden verplicht zullen zijn, de rekening der diaconie door een bevoegd accountant aan te wijzen door het classicaal bestuur, te doen verifieeeren, terwijl aan dezen accountant inzage van alle bewijzen van eigendom der diaconie, de rentegevende effecten en de bewijzen van open bewaar- neming moet gegeven worden. De commissie ad hoe (rapporteur dr G. Smit) is van oordeel, dat het voorstel een maatregel wil, die in verband met de be perktheid van de administratie van het overgroote meerendeel der diaconieën on moedig is, terwijl het al of niet treffen van dezen maatregel, wat de diaconieën met een uitgebreide en ingewikkelde ad ministratie betreft, met gerustheid aan dezer beoordeeling kan worden overge laten. Overeenkomstig de conclusie wordt het voorstel afgewezen. Intrede van Ds E. H. Blaauwendraad. Zondagvond ver- bond ds E. H. Blauwendraad, overgeko men uit Vlissingen, zich als predikant aan de Ned. Herv. Gemeente te Baarn, na des morgens bevestigd te zijn door dr H. W. Obbink. De nieuwe leeraar sprak des avonds naar aanleiding van Corinthe 1, vers 23a: Doch wij prediken Christus den gekrui sigde. In het bijzonder richtte ds Blaauwen draad zich tot den intendant van het ko ninklijk paleis te Soestdijk en noemde het een groote eer den intendant van den kansel te kunnen begroeten. Ten slotte werd de nieuwe leeraar nog toegesproken door den ouderling Meije- rink en ds Van der Giessen uit Vlissingen, welke laatste deed uitkomen dat ds Blaau wendraad een eereplaats inneemt in de galerij van predikanten. Emeritaat. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft aan d s P. J. van Melle, predikant der Ned. Herv. gemeente te Nijkerk, na ruim 53- jarigen dienst, tegen 8 October eervol emeritaat verleend. Door DsG. H. A. vanderVegte, sedert April 1915 dienaar des Woords der Geref. Kerk te Groningen, is wegens ge zondheidsredenen emeritaat aange vraagd, ingaande einde van dit jaar. VROUWENARBEID IN SOVJET RUSLAND. Uit een brief van den redacteur der Ar beiderspers, den heer Mathijsen, die een rondreis maakt door Rusland: „De huisvrouw is in Rusland bijna uit gestorven; de huisvrouw in den mij per soonlijk nog altijd zeer sympathieken Hollandschen zin van het woord: de vrouw, die het huishouden doet en de kin deren verzorgt en den man vertroetelt. Daarmee wil ik niets gezegd hebben ten nadeele van het gezin, waarin de vrouw buitenshuis werkt en het gewone huise lijke werk overlaat aan iemand, die daar voor betaald wordt. Ook kan ik mij een samenleving voor stellen, waarin de woninginrichting zóó is, dat de vrouw in vele gevallen thuis ge mist kan worden, terwijl het werk: schoonmaken, eten koken, wasschen door een groep gezinnen coöperatief aan be taalde krachten wordt overgelaten. Dat veronderstelt dan een veel grooter wel vaart dan de arbeidersklasse nu deelach tig is. Voor het heden geef ik er de voor keur aan de voeten onder mijn eigen ta fel te steken en de kinderen om die tafel heen te zien. Ik zou het geen gewin ach ten, wanneer de deur 's morgens achter mijn vrouw en mij gesloten werd de kin deren een goed heenkomen in proletari sche clublokalen en volksrestaurants moesten vinden, terwijl zij ons bij gele genheid wel weer eens treffen. In Rusland is het zoo en de communis ten verzekeren, dat dit de meest natuur lijke en de meest economische oplossing is en dat slechts deze de vrouw waarlijk vrij maakt. Het zal wel zoo zijn. Maar dan moet de vrouw, als haar acht uren er op zitten, niet genoodzaakt zijn het huis schoon te maken, de kleeren te verstellen, de kou sen te stoppen, winkelwaren naar huis te sleepen en op haar vrijen dag achter eenvolgens bij drie, vier winkels om een paar el katoen, een half pond boter, voor drie dagen brood-aanvulling enz., in de rij te gaan staan. Dat is de practijk van het vrije-vrou- wenleven in Rusland. Hulp in de huishou ding kunnen slechts de zeer goed betaal den zich veroorloven. Eten kunnen man en vrouw in de fabrieks-cantine. De kin deren krijgen op een of andere wijze ook wel een warm maal. Maar voor de rest moet de ex-huisvrouw in Sovjet-Rusland thuis nog even hard voort als vroeger. Echter nu, nadat zij haar plicht in fabriek of kantoor heeft gedaan. Het betrekken van de gehuwde vrouw in het bedrijfsleven is een armoede-maat- regel in Rusland. Het is onmogelijk, het Vijfjarenplan te laten uitvoeren tegen zoodanig loon, dat de man er zijn gezin van kan onderhouden. Daarvoor zijn er twee noodig, man èn vrouw. En ook dan, bij dit dubbel-inkomen is schraalhans nog keukenmeester. De werkelijkheid is ook in dit geval veel minder fraai dan de communistische propaganda ons met haar fraseologie wil opdringen. DE BRAND OP DE „DEMPO". Twee dagen ingehaald. Het m.s. „Dempo", dat in verband met den brand in een der ruimen, zes dagen te laat van Tandjong Priok vertrok, heeft vóór Marseille nog twee volle dagen kun nen inhalen door o.a. Sabang niet aan te doen. Passagiers, die van deze Fransche havenstad met den Lloyd. express naar Nederland reisden en gisteren hier te lande aankwamen, deelden aan een „Te legraaf "-redacteur een en ander mede omtrent den indruk dien de brand op de passagiers gemaakt had. Algemeen was men zeer wel te spre ken over het optreden van den Rotter- damschen Lloyd, die niets heeft nagela ten om de gedupeerde reizigers zooveel mogelijk ter wille te zijn. In het ruim, waar de brand uitbrak, was in hoofd zaak de bagage geborgen van de reizigers uit Soerabaja en Semarang, zoodat deze de meeste schade ondervonden. De an dere passagiers hebben alleen den last van het vertraagde vertrek gehad. Met de meeste coulance heeft de Lloyd toegezegd de geleden schade te zullen vergoeden, zoodat iedereen zich tevreden toonde. Wel werd er op gewezen, dat er voor werpen verloren zijn gegaan, die niet in geld te waardeeren of onvervangbaar zijn. Uit dien hoofde achtte men de schade nog vrij groot. „Mijn meeste bagage is in Priok achter gebleven", zeide iemand uit Soerakarta, terwijl hij op een enkele handkoffer wees, „Ik was nu voor de vierde maal gedu rende zes jaar in Indië, en wilde verschei dene souvenirs en geschenken meenemen, maar alles is verloren gegaan." Met een enorme vaart kliefde de „Dem po", die er oogenschijnlijk volkomen on beschadigd uitzag, zich door het water, zoodat er veel tijd ingehaald kon worden. Het zal geen verwondering wekken, dat na de ramp van de „Georges Philippar" verscheidene passagiers beangst waren voor het verloop van de reis. Hoewel de verzekering was gegeven, dat geen enkel gevaar meer dreigde als gevolg van den brand, vreesden sommigen toch, dat het vuur weer zou oplaaien. Op het dek kon men evenmin iets gewaar worden van hetgeen gebeurd was. Er is een keer meer dan naar gewoonte sloepenrol gehouden, waarbij bleek, dat de sirenes uitstekend te hooren waren. In tegenstelling met de op de „Philippar" opgedane ervaring! maakten de sirenes op de „Dempo" een oorverdoovend lawaai. In het algemeen toonden de pasagiers zich zeer ingenomen met de reis. Over 't verblijf op de „Dempo" was men vol lof. Nog zij vermeld, dat de „Dempo" Za terdagmorgen a.s. te Rotterdam wordt verwacht. De moord te Onstwedde. Gistermorgen hebben de marechaussees in samenwerking met gemeente- en rijks politie, de daders gevat van den moord op den 77-jarigen E. H. te Onstwedde, ge pleegd in den nacht van Vrijdag op Za terdag. Dit blijken te zijn de 18-jarige A. M., van Stadskanaal, en de 21-jarige H. U., van Musselkanaal. Eerstgenoemde is een kleinzoon van het slachtoffer en kon zich dus gemakkelijk toegang tot de wo ning verschaffen. Zij hebben een volle dige bekentenis afgelegd. Het blijkt, dat de daders den man met een beitel vijftien steken hebben toege bracht. Slechts een klein bedrag aan geld is hun in handen gevallen. De daders zijn voorloopig te Musselkanaal opgesloten', doch zullen naar het huis van bewaring te Winschoten worden overgebracht. Naar aanleiding van den moord te Onst wedde, gepleegd in den nacht van Vrij dag op Zaterdag, meldt men aan de N. R. Crt., dat in het voorjaar ook al een aanslag op den ouden man schijnt te zijn beproefd. Toen had hij, gerucht hoorende, op de deur gebonsd, en de daders daar mee op de vlucht gejaagd. De politie had hier toen geen kennis van gekregen. Nu is de aanslag dan ge lukt. Dit is de derde roofmoord binnen het jaar op een bewoner van een alleen staande woning in Oostelijk Groningen gepleegd. Zestig Nazi-leiders ver giftigd. Na een gemeenschappelijken maaltijd, die bestond uit gebakken visch en aardappelsalade, zijn zestig vooraan staande nationaal-socialisten uit de om geving van Hannover ongesteld gewor den. De gasten hadden last van misse lijkheid, terwijl bovendien de hartswer- king werd gestoord, zoodat zij naar ver schillende ziekenhuizen moesten worden overgebracht, waar meer dan de helft hunner ter verpleging moest worden op genomen. Vermoed wordt, dat opzet in het spel is, aangezien uit het onderzoek derspijs- resten is gebleken, dat de visch van goede kwaliteit was, maar dat de salade mis schien bestanddeelen heeft bevat, welke tot vergiftiging hebben geleid. Het onder zoek duurt voort. Bij het zwemmen verdron ken. In het zwembad „De Wilgenpias" te Schiebroek is Zondagmiddag de 19- jarige kantoorbediende J. Hotke, woon achtig te Rotterdam, verdronken. Het on geval is gebeurd, terwijl het bad bezocht werd door 22.000 menschen. H. die ver gezeld werd van zijn familieleden, werd door deze omstreeks drie uur vermist. Zij hebben hem toen gezocht, en om vijf uur, toen H. nog niet gevonden was, de directie van het geval in kennis gesteld. Het bad werd daarop gedurende eenigen tijd ontruimd en werd begonnen met dreggen. Het slachtoffer werd hierbij na eenigen tijd opgehaald. Een dokter constateerde, dat H. door een krampaanval moet zijn verdronken. Kippendieven. De gemeente veldwachter van Wekerom (gemeente Ede) heeft een auto aangehouden, die bij onderzoek kippen bleek te bevatten, van diefstal afkomstig. Nog eenige zak ken met gestolen kippen lagen langs den weg voor vervoer gereed. De kippen en de auto werden in beslag genomen en de chauffeur in arrest gesteld. De politie is ook den medeplichtige op het spoor. Door deze aanhouding is vermoedelijk een ein de gemaakt aan de veelvuldige kippen- diefstallen, welke den laatsten tijd in de gemeente Ede gepleegd werden. Met lucifers gespeeld. Maan dagmiddag is het 5-jarig dochtertje van den landarbeider C. B., in den Haarlem mermeerpolder, bij het spelen met luci fers in brand geraakt. Alhoewel het vuur spoedig werd gedoofd, bekwam het kind toch nog dusdanige brandwonden over het geheele lichaam, dat haar toestand ernstig is. Onweer boven Drenthe's Zuid-Oosthoek. Zondagavond om streeks zeven uur ontlastte zich boven geheel Zuid-Oost-Drenthe een onweer, dat vergezeld ging van een buitengewoon hevigen wind, geweldig veel regen en hier en daar hagel. De regen was op sommige plaatsen zoo erg, dat men geen 15 M. meer voor zich uit kon zien. Overal liggen takken, die van de boomen zijn gescheurd, langs de wegen. Te Nieuw-Amsterdam brak een boom door midden. In Coevorden viel op vele plaatsen hagel en vaak dikke stee- nen. De korenbokken liggen verwaaid op het land en het nog niet gemaaide koren ligt op vele plaatsen plat tegen de aarde.' De lagere land- en tuinbouwscholen. De Christelijke Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, het Koninklijk Neder- landsch Landbouw Comité en de Katho lieke Nederlandsche Boeren- en Tuinders- bond hebben een adres gezonden aan den Minister van Arbeid, waaraan het vol gende is ontleend: „De commissie-Weiter", aldus het adres „geeft in overweging om het land- en tuinbouw-dagschoolonderwijs derhalve de zgn. lagere land- en tuinbouwscholen in de toekomst niet meer te subsidiëe- ren, m.a.w. op te heffen. Het is te betreuren, dat de commissie- Weiter, blijkbaar door onvoldoende be kendheid met den aard en het doel der lagere land- en tuinbouwscholen, haar con clusie heeft gebouwd op totaal verkeerde praemissen. In de eerste plaats is het ons een raadsel, hoe de Commissie kan be weren, dat de lagere land- en tuinbouw scholen tot dusverre niet in die mate, als dit bij het cursus-onderwijs het geval is, door de bevolking op prijs worden gesteld. Immers, uit de laatste bekende cijfers (Verslag betreffende de takken van dienst ressorteerende onder de directie van den landbouw over 1929) de cijfers over 1930 en 1931 zijn nog niet verschonen blijkt, dat de toen bestaande 46 scholen werden bezocht door 2489 leerlingen of ruim 54 leerlingen per school. Dit aantal is nog te laag, wanneer men nagaat, dat er onder deze scholen verschillende zijn, die pas 1 of 2 of 3 jaar bestonden en daarom aan haar 2de, 3de of 4de leerjaar nog niet toe waren. In totaal waren nog 26 leerjaren onbezet, zoodat bij een bezetting men ook van deze leerjaren, stellig tot 60 leerlingen per school komt. Met de belangstelling van de land- en tuinbouwende bevolking is het dus wel in orde. Verder meent de Commissie, dat het cursusonderwijs en het dagschoolonder- wijs zich op hetzelfde gebied bewegen en in de groote lijn hetzelfde doel be oogen. Dit is volstrekt niet juist De lagere land- en tuinbouwscholen vormen de schakel tusschen het landbouwonderwijs en deze schakel moet er zijn, wil het landbouwonderwijs tot volle ontwikkeling kunnen komen. Het dagschoolonderwijs draagt dus veel meer het karakter van herhalingsonderwijs, speciaal voor de boeren- en tuindersbevolking ingericht en eerst in het 3de en nog meer in het 4de leerjaar gaat het onderwijs in de richting van het eigenlijke landbouwonderwijs. Het komt ons voor, dat deze schakel tusschen het algemeen ontwikkelend lager onderwijs en het landbouwonderwijs niet is te missen en dat opvolging van het advies der Commissie-Weiter derhalve zou beteekenen een ontwrichting van het onderwijs voor onze boeren- en tuinders bevolking. Wij zouden ons in verband met den toestand van 's Lands financiën er wel mee kunnen vereenigen, indien de lagere land- en tuinbouwscholen, welke hebben getoond niet voldoende leerlingen te kun nen trekken, zouden worden opgeheven en de stichting van nieuwe scholen voorloo pig zou worden opgeschort. Wij begrijpen, dat de Regeering den tijd moet hebben, om het rapport der com- missie-Welter te bestudeeren en alle voor- en nadeelen, verbonden aan de door haar gegeven adviezen, te overwegen. Desniet temin zouden wij Uwe Excellentie willen verzoeken Uwe beslissing ten aanzien van de handhaving der lagere land- en tuin bouwscholen zooveel mogelijk te willen bespoedigen. Dit verzoek grondt zich op het feit, dat onze organisaties thans op enkele plaatsen bezig zijn de nieuwe scho len, waarvoor op de Staatsbegrooting van 1932 gelden beschikbaar zijn gesteld, te stichten. Het zou door ons ten zeerste op prijs worden gesteld, indien de Regeering ons met spoed zou willen doen weten of met de werkzaamheden tot stichting dezer scholen kan worden voortgegaan." De aardbeiencampagne In Kennemerland. Nu de aardbeien-oogst in de omgeving van Beverwijk weer tot het verleden be hoort en de bedrijfsuilkomsten van de veilingen bekend zijn, blijkt ook in deze campagne, die voor de tuindersbevolking van midden-Kennemerland nog altijd van groot belang is, het financiëel resul taat evenals in 1931 zeer teleurstellend te zijn. Weliswaar is het eindbedrag hooger, doch de gemiddeld© prijs van f 16.41 per 100 K.G. wijst er reeds op, dat er van een loonende teelt voor de tuinders geen sprake was. Aan de veilingen tezamen was de aan voer 2.781.044 kg met een opbrengst van f456.318, tegen 2.459.144 met een omzet van f 438.036 in 1931. De gemiddelde prijs was f 16.41 per 100 kg tegen f 17.81 in 1931. Deze cijfers hebben uitsluitend betrekking op de aardbeienveilingen. Aan de aangevoerde hoeveelheden moet min stens nog 20.000 kg toegevoegd worden welke op de groentenveilingen werden verhandeld. Over het algemeen kon de oogst niet ongunstig worden genoemd doch de fi- nanciëele resultaten, ondanks het feit, dat voor f 20.000 meer werd geveild, dan in het vorige seizoen, zijn zeer onbevredi gend. Dat de opbrengst van den aard beienoogst een zeer sterken achteruitgang vertoont, blijkt uit de volgende cijfers der laatste jaren 1929 aanvoer 1.905.000 kg voor f 1.580.416 1930 aanvoer 2.060.054 kg voor f 658.318 1931 aanvoer 2.459.144 kg voor f 438.036 1932 aanvoer 2.781.044 kg voor f 456.318 Gevonden voorwerpen. In de maand Juli 1932 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven, en zijn aldaar verdere inlichtingen betref fende deze voorwerpen te bekomen: Twee étui's met inhoud, twee zadeldek- jes van een rijwiel, een kinderschoentje, twee ceintuurs, twee paar handschoenen, een cape, een rijwielbelastingmerk 1931 '32, een eind touw, drie mutsen, een zakdoek, een dameshandtaschje met in houd, een paar hadschoentjes, een hals snoer, twee vulpotlooden, een collier, een kindersokje, een fittingtang, een broche, een jongensblouse, een zwempak, een paar damesschoenen, een snoer bloedko ralen met gouden slot, een poes, een tan denborstel, een kastsleutel, een portemon- naie met inhoud, een bril in etui, een vulpenhouder, een dameshoed en een dop van een radiateur. Goes, 1 Aug. 1932. De Commissaris van Politie, E. G. WIERTS VAN C0EH00RN.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6