en Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Scheepstijdingen. Telegrammen. Laatste Berichten. Posterijen en Telegrafie Burgerlijke Stand. Marktberichten. sCV°o\VV» fcjssctefl geeft e1& Twee belangrijke factoren, prijs en kwaliteit gaan bij Blue Band hand in hand. Nimmer was het van zoo'n groot belang uitslui tend Blue Band te gebruiken nu de boterprijzen stijgen. Blue Band bevat 25% allerfijnste Roomboter onderRijkscontrdle. Hollands beste standaardmerk. VERSCH GEKARND bewerken met het zuurdeeg van Gods Woord, om de aloude waarheid aan de kinderen voor te houden, en hoopt dat het onderwijs op deze school ook weten schappelijk op een hoog peil moge staan. Vervolgens dankt hij B. en W. voor hunne tegenwoordigheid en de ondervon den medewerking, al speet het 't Bestuur dat geen school in bruikleen kon worden afgestaan, en wenscht hun 's Hee- ren zegen toe in hun ambtelijke bediening. Verder spreekt hij de tevredenheid van het Bestuur uit over het door architect en aannemer geleverde werk. Ook den inspecteur, die verhinderd was aanwezig te zijn, werd dank gebracht. Daarna sprak de voorzitter van het schoolbestuur, dhr A. J a n s e, een kort woord om zijn blijdschap te vertolken met het tot stand komen dezer school, en om het personeel toe te wenschen wat zij noodig hebben voor hun verantwoorde lijke taak. De burgemeester, dhr J. J. de K ey- z e r, zegt het bestuur dank voor de uit- noodiging. Hij memoreert dat er op dezen dag bij een deel der gemeente blijdschap is en bij een ander deel teleurstelling we gens de schoolsplitsing en dat hij beide kan verstaan. Hij dankt ook voor de goe de woorden de plaatselijke overheid toe gesproken, roemt de afwerking van het schoolgebouw, en roept de kinderen toe: waardeert het Christelijk onderwijs. Het hoofd der school, dhr H. Jansen thans het woord krijgende, spreekt over zijn verantwoordelijk werk. Wij arbeiden, aldus spr., met levend materiaal, met zielen voor de eeuwigheid geschapen. Hij beveelt zich en de onderwijzeres aan in de voorbede van het volk dat bidden geleerd, heeft. Waar Kerk, School en woning naast elkander gelegen zijn, zij het een symbool van onze eenheid. De heer B o u m a n, hoofd der school te Aagtekerke, feliciteert namens het schoolbestuur en de aanwezige collega's Meliskerke met dezen dag, en brengt o.a. in herinnering het woord van Luther: Geef mij de jeugd en ik heb de toekomst. DsJ. D. Barth van Borssele spreekt een slotwoord en eindigt op verzoek van den voorzitter met dankzegging, nadat ge zongen is Ps. 118 7. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vinkeveen, P. A. A. Klü- sener te Wanswerd. Te Gorinchem, J. v. d. Veen te Muiderberg. Te Molenaars graaf, D. E. J. Hupkes te Oosterwolde. Te Asperen, G. de Gidts te Oud-Vosse- meer. Bedankt voor De Lier, J. P. Roth te ZoetermeerZegwaard. Geref. Kerken. Beroepen te Dinxperlo, J. P. Schouten cand. te Arnhem. Aangenomen naar Dinxperlo, J. P. Schouten cand. te Arnhem. Bedankt voor Ulrum, A. J. Boss te Mariënburg. Voor Burum, J. Koppe te Wagenborgen. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Den Helder en te Korn- horn, D. Biesma cand. te Groningen. Te Hillegom, A. Dubois cand. te Apeldoorn. Geref. Kerken (H. V.) Bedankt voor Amsterdam (Centrum), J. Diepersloot te Andijk. Veldprediker. Bij Kon. besluit van 26 Juli is aan den heer Dr J. G. G. Geelkerken te Amsterdam, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als reserve veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde. recht. Met inwendige kneuzingen werd het jongetje naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd, alwaar het na enkele uren is overleden. DE KERN DER CRISIS. De eigenlijke kern van de crisis, schreef dezer dagen de Standaard, waarin ons leven worstelt, is de geeste lijke nood onzer dagen. Daar is het gemis aan vertrouwen, aan een fundament, dat vastheid geeft van geest. Daar is onge rustheid en onzekerheid. En algemeen roept men: kreeg de mensch van onze dagen maar weer een houvast voor heel zijn leven. Wat is er wezenlijk gebeurd? Het is noodig dit goed te zien, om den weg tot genezing te ontwaren. Wij lazen onlangs dit teekenend oor deel: de wereld onzer dagen en de mensch van onzen tijd is „zonder ziel". De Hei lige Schrift zegt het beter. Wat baat het den mensch zoo hij de geheele wereld gewon en leed schade zijner ziel? Dat is de historie van onzen tijd. Wij moeten er nu op letten, wat de negentiende eeuw voor de wereld is ge weest. Hoe zij afscheid nam van het Woord Gods, het uiteenrafelde, het ver wierp. Hoe zij den godsdienst zag als vrucht van angst voor niet begrepen din gen. Maar als de rede zegevierde en de mensch alles zou weten, hoe zou, naar het woord eens dichters: de religie van de aarde vluchten als een laffe schim. Dat was de voorspelling van een alom zegevierend materialisme. De wetenschap en de techniek zouden den mensch vrij maken. Hem vormen tot den beheerscher van de natuur en van eigen lot. De mensch zou souverein zijn. En men •aakte niet uitgepraat over de schatten van wijsheid en kracht en geluk, die aem ten deel zouden vallen. Aan waar schuwing heeft het niet ontbroken. Wij behoeven slechts een Groen, een Kuyper, een Lohman, een Fabius, een Bavinck te noemen. Maar de belijders van den Chris tus hadden schijnbaar de feiten tegen zich. Zij zeiden: wie God verlaat, heeft smart op smart te vreezen. Was het niet, alsof het tegendeel geschiedde? Het is alsof God gezegd heeft: wilt gij o mensch het zonder Mij doen, welnu, het zal u aan niets ontbreken. Geen eeuw met zulk een vooruitgang. Geen tijd, die zoovele schatten van we tenschap en techniek en beheersching der natuur ontving. Het ontbrak den mensch aan niets. En toch hij is als bezwij kende onder zijn invloed. Hij zinkt door eigen zwaarte. Hij heeft alles; en hij komt tot de ont dekking, dat hij niets heeft. Hij bezit al de vastigheden, die hij be geerde, en zij laten hem hulpeloos staan. Hij heeft al de schatten der wereld ge wonnen, maar zijn arme ziel en hare schade! En de twintigste eeuw ziet het bankroet van zijn pogen. Dat is de kern der crisis. Maar in dit alles beluistert het kind van God de waarheid van het Woord des Heeren, dat blijft tot in der eeuwig heid. Daarom is de mensch van onzen tijd waarlijk niet ongelukkiger dan in de da gen van zijn vermeend geluk. Eer mag gezegd, dat de waarheid thans dichter bij hem is dan te voren. Als hij slechts wilde gelooven en vluchten tot den Drie eenigen God. Als hij slechts wilde luis teren naar het door hem zoo smadelijk verworpen Woord des Heeren. Dan zou hij zichzelf en alle dingen, noodig voor zijn leven, hervinden. Te Utrecht zijn geslaagd voor 't exa men Fransch L.O. de heer J. E. F. Bay- ens te Hulst en A. de Jonge te Middel burg. Voor het examen Engelsch L. O. is ge slaagd de heer J. H. van Bers te K1 o e- tinge. Geslaagd voor het examen Nijverheids onderwijs Akte N IXa de heer J. L. van Laere te IJ z e n d ij k e. K in d in kok en d wat er ge vallen. Zondag had het kind van den slager van L., wonende aan den Soester- weg te Amersfoort, het ongeluk in een bak met kokend sodawater te vallen, die in de keuken was neergezet, omdat de vrouw, zooals zij verklaarde, haar voeten wilde wasschen. Met brandwonden over dekt is het kirnd door een passeerend automobilist naar het ziekenhuis overge bracht; een dokter die gewaarschuwd was, liet geruimen tijd op zich wachten. Het kind is ten slotte in het ziekenhuis opgenomen. Door den bliksem gedood. Te St.-Anthonis (N.-Br.) is de 22-jarige J. Hermens door den bliksem getroffen. De jongeman, die aan tafel zat te lezen, werd op slag gedood. De andere personen, die zich in hetzelfde vertrek bevonden, kwamen met den schrik vrij. Gevaarlijk spel. Te Bilt is een negenjarige jongen J. B. genaamd, van de verbindingsstang van een motor met aanhangwagen, waarop hij was geklom men, gevallen, toen het voertuig door de chauffeur in beweging werd gebracht. Het knaapje kwam onder de wielen te EEN VERLOREN VOLK? Een Engelsche dame, Jill Crosley Hatf en dr Irvine Baird, een Canadees, zijn on langs uit Tibet in Londen teruggekomen met een zonderling verhaal over een ver loren volk, dat ze zouden hebben ontdekt. Dit volk is volgens het tweetal zuiver blank en het woont ergens in een hoek van de Himalaya. Het bezit een bescha ving, die dateert uit de eerste tijden der Indo-Germaansche civilisatie. Hun letter- teekens zijn dezelfde als die der oude Ghaldeeuwen. De twee ontdekkers veronderstellen, dat het geheimzinnige volk een tweeduizend jaar geleden uit Mesopotainië is wegge trokken en zich tenslotte in Indië heeft gevestigd. De gemiddelde mensch van dit volk leeft ongeveer 110 jaar en men trouwt tot den leeftijd van 75 en 80 jaar. De mannen zijn heel gehard en de meisjes bijzonder aantrekkelijk. Het klimaat is bij zonder streng, maar desondanks behelpt het geheimzinnig volk zich met zoo wei nig mogelijk kleeding. Het belangrijkste, wat de bezoekers constateerden is wel, dat zenuwachtigheid er onbekend is. Deze blanken hebben trouwens ook nooit van onze voortreffelijke beschaving gehoord. Stoomvaart-Mij. Nederland. TABIAN, thuisr., 31 te Marseille. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, toe ristenvaart, 1 Aug. v.m. 7 uur van Am sterdam te Brest. TALISSE, thuisr., 1 Aug. te Suez. Oost-Souburg. Laagste inschrijver voor den bouw van de Gereformeerde Kerk te Souburg de heer H. M. F. Goedemond te Goes voor f90.583. EEN ULTIMATUM VAN DE NATION AAL-SOCIALISTEN? Uit Berlijn worden aan „Het Volk" bij zonderheden gemeld over een ultimatum van Hitler aan de Rijksregeering. Wij laten het bericht, dat we nergens elders vermeld vonden, hier volgen: In den nacht van Zondag op Maandag heeft te Munchen in het Bruine Huis onder voorzitterschap van Hitier een ver gadering van nationaal-socialistische lei ders plaats gevonden. Aanwezig waren kapitein Röhm, kapitein Goering, Gregor Strasser, Frank en Brückner. Strasser, Goering en Brückner hebben na afloop van de urenlange besprekingen opdracht gekregen, om onmiddellijk naar Berlijn te gaan ten einde de eischen der nationaal-socialisten aan de regeering mede te deelen. Als de mededeelingen, die uit goede bron komen, juilst izijnv dan zullen de afgezanten van Hitler een volkomen reor ganisatie van het kabinet eischen, welke er op neerkomt, dat de nationaal-socia listen er volledig de macht over zullen hebben. Rijkskanselier Von Papen zal voor een door Hitier aan te wijzen rijkskanselier moeten wijken. De nationaal-socialisten willen eveneens den post van Minister van Binnenlandsche Zaken bezitten. Von Schleicher zou rijksweerminister blijven. De Rijksdag zal niet worden bijeenge roepen. De nationaal-sdcialisten wijzen tevoren een coalitie met het Centrum af. Bovendien zouden de nationaal-socialis ten de macht in Pruischen eischen. Deze eischen ten slotte zullen in den vorm van een ultimatum worden gesteld. Deze mededeelingen vinden steun in het feit, dat Tijkskanselier Von Papen, die heden met vacantie zou gaan, zijn reis plotseling heeft uitgesteld. APELDOORN. Gisteravond is in de Hoogstraat de 28-jarige wielrijder J. Vis die uit een zijstraat kwam tegen een auto opgereden. De botsing was zoo ern stig, dat hij na eenige oogenblikken over leed. EINDHOVEN. Gisteravond heeft tus- schen Vaals en Maastricht een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De 56-jarige J. v. d. Velden-Keunen, directeur van het bijkantoor der Rotterdamsche Bankver- eeniging, reed met zijn echtgenoote, zijn twee zoons en een dochter met de auto, toen deze slipte en tegen een boom sloeg. De heer v. d. Velden bekwam een zware schedelbreuk en overleed nog voor hij naar het ziekenhuis vervoerd kon wor den. Een 24-jarige zoon bekwam een vrij ernstige hoofdwonde, terwijl de andere inzittenden licht gewond werden. De auto is door de politie in beslag genomen. WEENEN. De oud-bondskanselier Dr Seipel is na een langdurige ziekte over leden. Dr Seipel, in 1876 te Weenen ge boren, werd in 1899 tot priester gewijd. In 1908 promoveerde hij aan de Ween- sche Universiteit op een proefschrift „De moraaltheologie". Toen hij in 1917 tot hoogleeraar benoemd werd, had hij zich reeds veel op politiek gebied bewogen. In 1918 werd hij Minister voor Sociale Zaken, en in 1922 Bondskanselier. Na in 1924 te zijn afgetreden, vormde hij in October 1926 opnieuw een Kabinet, dat slechts kort aan het bewind bleef. In 1927 trad hij voor de derde maal als Kabinets formateur op. In 1929 trok hij zich offi cieel uit de politiek terug, maar zijn in vloed bleef niettemin zeer groot. Von Papen met verlof. BERLIJN. De Rijkskanselier Von Pa pen gaat voor acht dagen met verlof. Men beschouwt dit als een bewijs, dat de politieke toestand gunstig is, en dat geen verwikkelingen te vreezen zijn. Oorlog In Zuid-Amerika. BUENOS-AIRES. De oorlog tusschen Paraguay en Bolivia wordt onvermijde lijk geacht. De opperbevelhebber der Bo- liviaansche troepen heeft aan het minis terie van Oorlog medegedeeld, dat zijn troepen het fort Bouqueron, een der be langrijkste forten van Paraguay, hebben veroverd. Ook het fort Toledo zou ver overd zijn. In La Paz is in verband met de heerschende opwinding, de staat van beleg afgekondigd. Wisselkoersen. Amsterdam, 2 Aug., 2.30 u. Parijs 9.71—9.76. Londen 8.72—8.76^. Brussel 34.4434.49. New-York 2.482.48%. Berlijn 59.0159.07. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Juli. Brieven, binnenland: M. Blok, Rotterdam; Redactie „De Ba nier", Rotterdam; Kantonrechter, Middel burg; Kantonrechter, Middelburg; A. Vaes Heinkenszand. Briefkaart, Binnenland: H. Eerlijk, Utrecht, 1 briefkaart zonder adres. BLUE BAND Over de maand Juli. KLOETINGE, Gehuwd: 28, Thomas Abraham Koole, 24 j. jm. te Wissenkerke en Pieternella Jacoba Labeur, 23 j. jd. Geboren: 1, Pieter Leendert, z. v. Hen drik Daniël Amperse en Cornelia van Goudswaard; 11, Gelinus Adrianus, z. v. Gelinus Adrianus van der Knaap en Stijntje Foudraine; Govert, z. v. Mathijs Korstanje en Leuntje Hundersmarck; 30, Laurens, z. v. Pieter Verboom en Maatje Bliek. Overleden: 2, Jan Schouten, 90 j., we duwnaar van Jacomina Liefbroer; 21, An- dries de Bart, 81 j., weduwnaar van Maatje van der Pijl; 28, Jakobus "Wage naar, 40 j., echtgenoot van Maatje Sinke. KATTENDIJKE. Geboren: 31, Dina, d. v. Cornelis Reinhoudt en Francina Saaman. BORSSELE. Getrouwd: 1, Jacob v. d. Weele 22 j. jm. te Goes en Lourina Wal- hout, 20 j. jd. Geboren: 3, Joos z.v. Jacobus Welle- man en Catharine Witte; 3, Pieter Mari- nus z.v. Adriaan Hoondert en Elisabeth Timmerman; 9, Geertruida Cornelia d.v. Simon Boonman en Pieternella de Baar; 10, Arnoud Jan z.v. Izak de Muynck en Jannetje Boone; 18, Jan Pieter z.v. Elisa v. Sluis en Maria Baart. Overleden: 17, Cornelia v. Westeinde 55 j. echtgen. van Jacob Nuite. SCHORE. Geboren: 23, Francina Eli sabeth d.v. Jacob Jan Paauwe en Neeltje Jannetje Bolier. Overleden: 27, Livinus Saaman, 54 j., echtgenoot van Elisabeth Neeltje Mina Willemstein. HOEDEKENSKERKE. Getrouwd 14, Pieter Engelse, 27 jr jm. te Krabbendijke, en Jacoba Andriena de Waal, 25 jr j.d. Overleden 4, Cornelia Westmaas, 62 jaar, zonder beroep, echtgen. van Pieter de Bart; 15, Catharina Westdorp, 69 jr, zonder beroep, echtg. van Jacobus de Winter. DRIEWEGEN. Overleden: 14, Macha- lina Maria van Strien, 58 j. (te Gent). MELISKERKE. Geboren: 6, Jan, z. v. Adriaan Komejan en Lena Francke. VROUWENPOLDER. Gehuwd: L. Wa genaar, 21 j. jm. en J. Polderman, 20 j.jd. GRIJPSKERKE. Ondertrouwd: 20, Lau rens Coppoolse, 27 j. jm. te Koudekerks en Adriana de Witte, 20 j. jd. Geboren: 4, Elizabeth Martina, d. v. Ja cobus Louwerse en Suzanna Huijsman; 28, Jan, z. v. Frans Sturm en Neeltje Bas- tiaanse. BIGGEKERKE. Geboren: Maatje, d. v. Cornelis Clarisse en Maatje Mesie. OVEZAND. Gehuwd: 29, L. Verbeem, 25 j. en B. Drijdijk, 21 j. Geboren: 28, Neeltje Catharina, d. v. W. van den Dries en C. Rijk. Overleden: 26, Neeltje Koens, 89 j. THOLEN. Gehuwd: H, M. Nelisse, 24 j. en C. J. Bolier, 23 j., te Poortvliet; 28, A. G. Schipper, 24 j. en T. Simonse, 23 j.; 21, B. W. Schot, 20 j. en J. M. Hout, 20 j. te Stavenisse: 7, C. A. Groenleer, 23 j. te Golijnsplaat en J. Nelisse, 25 j. Geboren: 8, Johanna Wilhelmina, d. v. J. J. Quist en A. v. d. Berg; 8, Cornelia Maria, d. v. C. W. Slootmaker en S. M. Bijl; 25, Cornelia Johanna, d. v. H. J. Donke en J. G. Meerman; 30, Adriaan, z. v. M. v. Hekken en H. Faassen. Overleden: 3, Maatje, 8 j., d. v. J. A. Lievesse Adriaanse en J. A. Pijpeling; 6, D. Roukema, 67 j., man van H. de Jonge. Levenloos aangegeven: 12, een kind van M. J. Minheeren en C. C. Mol. Goes, 2 Aug. 1932. Eieren per 100 stuks 2.50, per 25 stuks 62^ ct., winkelprijs 3Yt ct. Eendeneieren 2.50. Boter per kg. 1.40, per halve k.g. 70 ct., winkelprijs 80 ct. Fabrieksboter 80 ct. V.P.Z. Aanvoer 21301 eieren. Prijs 2.80 per 100 stuks.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3