Binnenland. Uit de Provincie. H. M. de Koningin-Moeder viert van daag haar 72sten verjaardag. Haar hooge leeftijd noodzaakt H. M. Koningin Emma zich meer en meer terug te trekken. Maar het blijkt telkens weer zij vergeet Haar volk niet en het Neder- landsche volk vergeet deze beminnelijke Vorstin niet. Moge God de Heere de Koningin-Moe der, nu de ouderdom en de grijsheid daar is, niet begeven en verlaten en moge het Hem behagen haar nog menig jaar te sparen voor het Koninklijk Huis en het Nederlandsche volk, welks belangen Haar zoo na aan het hart liggen. En van harte voegen wij aan dit over zicht den wensch toe, dat deze onderwijs inrichting, die speciaal onze Zeeuwsche jongelui ten goede komt, op den ingesla gen weg voortga en haar arbeid met steeds rijker resultaten moge worden be kroond. Krabbendijke. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juli 1932 ingelegd f7851.81 en terugbetaald f 5958.70. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4847. Schore. Bevolking. Ingekomen: 3, Al- bertina Harinck, echtgenoote van P. Franje, uit Baarland; 14, Willem Rijkse, en gezin, scAiapherder, uit Krabbendijke. Vertrokken: 8, Jozina van Oosten, zon der beroep, naar Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Voor de lichting 1933 zijn tot ge woon dienstplichtige aangewezen dhrn G Francke, G. P. J. Luijk en A. J. Rijk. De overige ingeschrevenen zijn aangewe zen tot buitengewoon dienstplichtigen. Hcedekenskerke. Loop der bevolking over Juli 1932. Ingekomen Maria de Koning, dienst bode uit Goes. Vertrokken Cornelia van 't Westende, dienstbode naar Heinkenszand; Jacoba Andriena de Waal, zonder beroep naar Heinkenszand; Neeltje Geelhoedt, huish. naar Oudelande. Veere. Zondagavond had op den weg VrouwepolderVeere een ernstig auto ongeluk plaats. De auto van den heer Zuurland uit Middelburg, waarin zich zes personen bevonden, geraakte in een ge vaarlijke bocht op den linkerberm van den weg, met het gevolg, dat de auto omkantelde en op haar zijde in de diepe sloot, waarin nog wat water stond, terecht kwam. Twee personen waren gewond, een man aan zijn linkerpols; een meisje van ongeveer 16 jaar bekwam leelijke snij- wonden aan rechterarm en been. Ver schillende autoriteiten waren spoedig op die plaats aangekomen, waaronder ook Burgem. H. Dronkers. Nadat Zuster Krij ger de eerste hulp had verleend, ver scheen dokter Fijkema uit Middelburg, een van de vier opgebelde doktoren, die verdere hulp verleende. Het meisje werd per draagbaar naar de woning van dok ter Taytelbaum gedragen en daar verder behandeld, waarna zij per autobus van den heer H. Castel naar haar woning te Middelburg werd overgebracht. Fraaitl:*! Havas meldt uit Parijs, dat besprekin gen over handelsaangelegenheden met België, Spanje en Italië geleid hebben tot het besluit, dat elk dezer landen een rapport zal uitbrengen over de verschil lende beperkingen, welke den laatsten tijd voor den Franschen export zijn ontstaan. Ontploffing te New-York. Een verschrikkelijke ontploffing deed het Ritz-hotel in Park Avenue op zijn grondvesten schudden. Er werden min stens vier menschen gedood, en een 20- tal gewond. De ontploffing had plaats tijdens een brand, die ontstond in het souterrain van een aangrenzenden winkel in verfwaren. Nader wordt gemeld, dat hulp brigades koortsachtig werken om de personen, die tengevolge van de ontploffing onder de puinhoopen werden bedolven, te bevrij den. De eerste hulp werd onmiddellijk door artsen op de trottoirs van Park Ave nue verleend, waar de dooden, sterven den en gewonden werden neergelegd. De ontploffing slingerde het puin tot een hoogte van bijna twintig voet omhoog. Vele ruiten en vensters werden ver nield, een heele étalage van een juwe lierswinkel werd op straat geworpen. De schade wordt geschat op 100.000 dollar. Millionnairs in Amerika. De millionnairs beginnen in Amerika zeldzaam te worden. De geweldige ver mogens van de 20e eeuw, die vooral in het jaar 1929 nog op fantastische wijze groeiden, zijn op het oogenblik aan het verbrokkelen, en sommige ervan zijn reeds geheel verdwenen. Zomerpaleizen op Long Island, het oord, waar de aristocratie van de Ame- rikaansche finantiëeie wereld gewoon is heen te trekk.m, blijven nu gesloten, om de eenvoudige roden, 'at men zich ge noodzaakt ziet, ingrijpen j bezuinigingen te gaar. toepassen. Slechts enkele millionnairs hebben de finantiëele crisis, die op .Amerika is neer gedaald, overleefd. De verdwijning van de sprookjesachtige vermogens heeft zich in een minimum van tijd afgespeeld. Zelfs de uiterste krachtsinspanningen waren onmachtig, de duikeling der prijzen tegen te houden. Fortuinen, als die van de Harrimans, en de Vanderbilts, zijn niet meer te vin den, terwijl die der oliekoningen, als Rockefellers en Sinclairs bezig zijn totaal weg te vloeien. Met de bankiers, groot- industriëelen en automobielbouwers is het al geen haar minder erg. Een buitengewoon sterk voorbeeld van achteruitgang levert wel het vermogen van Samuel Mather, een groot-industrieel, die vorig jaar overleed. Op het oogenblik is er van de 40. 000.000 dollar, die hij naliet, nog slechts 6.000.000 over. De Guggenheims, de Astors, de Mor gans, en het meerendeel van de overige landgoedbezitters op Long Island hebben hun personeel sterk ingekrompen, terwijl de buitenverblijven der kleinere million nairs het heelemaal zonder bewoners stellen. Korte Berichten. Naar het Wolffbureau van inge lichte zijde verneemt, zal rijkspresident Von Hindenburg vóór grondwetsdag naar Berlijn terugkeeren, om aan de officiëele plechtigheid dien dag deel te nemen. In Brazilië hebben naar het heet de regeeringstroepen in het Zuiden des lands een groote overwinning op de opstande lingen bevochten. Doordat bij Noakholly (Oost Ben galen) een veerpont omsloeg, zijn onge veer 200 Moham.m edaansche arbeiders verdronken. Er waren 250 Mohamntew danen aan boord. Slechts eenigen hunner konden zich redden. Talrijke lijken zijn reeds aangespoeld. In de buurt van Strickershagen is Zondagavond weer eens een Poolsch vliegtuig, een sportvliegtuig ditmaal, aan gehouden, dat daar geland was, nadat het volgens zeggen van de inzittenden, twee officieren, verdwaald was. Maandagmiddag is te BerlijnRei- nickendorf een autobus op den hoek van een straat in botsing gekomen met een tramwagen. Er werden niet minder dan 12 personen, ten deele ernstig, gewond. Uit Lima wordt gemeld, dat de 44 communisten, die gearresteerd zijn we gens deelneming aan de communistische onlusten te Trujéllo, in het noorden van Peru, een maand geleden, Woensdag j.l. terechtgesteld zijn. Bij een bestijging van den Mont- Blanc zijn zeven personen in den afgrond gestort, onder wie vier Italianen en de bekende gids Charrel. De financiëele positie van Lenneker. Naar aanleiding van de verontrus tende berichten, welke over den finan- cieelen nood van Lonneker in de pers zijn verschenen, schrijft men uit Lonneker aan de Zwolsche Grt.: De ruim 14000 H.A. groote, en meer dan 33.000 inwoners tellende gemeente Lonneker heeft een schuldenlast van ruim 3,5 millioen gulden of f 110 per inwoner. De door wijlen burgemeester Stroink voorgestane en in Lonneker toegepaste politiek om zooveel mogelijk uitgaven uit den gewonen dienst te bestrijden en zoo weinig mogelijk ten laste van den kapi- taaldienst te brengen, is oorzaak van de zen in verhouding tot andere gemeenten zoo gunsügen schuldenlast. De stijgende werklooshsrid hooft de uit gaven in Lonneker inderdaad onrustba rend doen stijgen, terwijl de inkomsten als gevolg van de reeds lang heerschende malaise in landbouw en industrie sterk zijn gedaald. De moeilijkheden bij het financieele be heer in Lonneker bestaan dan ook hoofd zakelijk in den onwil eener raadsmeer- derheid om de tering naar de nering te zetten. Lonneker heeft geen voorschot van het Rijk en is er ook niet slechter aan toe dan de meeste harer zustergemeenten. Loonsverlaging bij de K. L. M. De directie van de K. L. M. heeft tot het personeel een circulaire gericht, waar in een algemeene loonsverlaging van 5 pet. tegen 1 September a.s. wordt aange kondigd. Voorts deelt zij mede dat niet mag worden aangenomen, dat een ver dere korting uitgesloten is. Deze loonsverlaging motiveert de di rectie door te zeggen, dat de K. L. M. zich als gesubsidiëerd bedrijf niet kan onttrekken aan een korting, die ook voor het rijkspersoneel reeds is toegepast. HET ISOLEMENT VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Over dit onderwerp schrijft Scaldis in het „Hbld": Is er eenerzijds een doelbewust streven om de banden tusschen Zeeuwsch-Vlaan- deren en overig Nederland nauwer aaa te balen, anderzijds komt men tot de zoo ontstellende ontdekking, dat in onzen tijd de afbraak sneller vordert dan de op bouw ooit te voren. Wij hebben bier het oog op de sterk doorgevoerde bezuiniging bij den dienst der posterijen. Meer dan voorheen ging het uiterste Zuidwesten des lands het oog naar het Noorden richten; de wederzijdsche be trekkingen werden menigvuldiger; de echt Nederlandsche geest won gaandeweg veld. Een van de meest belangrijke scha kels in den keten, 'die ten opzichte van overig Nederland door de Westerscbelde vei eenigermate geisoleerde land met de overige provincies verbindt, is het post verkeer. Nu, bij streng doorgevoerde be zuiniging, ook bet aantal postverzendin gen uit en naar Zeeuwseh-Vlaanderen zoo belangrijk wordt ingekrompen, rijst de vraag of cultureele belangen in onzen tijd hun waarde voor bet grootste deel verloren hebben? Is het niet uiterst noodzakelijk, dat het eigen land in Zeeuwseh-Vlaanderen aan invloed wint, en dit toch wel welvarend deel van Zeeland meer bekendheid krijgt in overig Nederland? Wie Zeeuwseh- Vlaanderen kent en de Nederlandsche be langen in dit gewest niet uit bet oog ver liest, zal met het beantwoorden dezer vra gen geen moeilijkheden hebben. Hij begrijpt wel aanstonds, dat een zoo groote beperking in het postvervoer be langrijke vertraging doet ontstaan, die aan handel en industrie ernstig nadeel berokkent, en tevens aan de algemeene be langen groote schade toebrengt. In een tijd, waarin de roep om verster king der banden luide klinkt, waarin Zeeuwseh-Vlaanderen meer en meer ont vankelijk wordt voor den echt Nederland sehen geest, is deze ontwrichting van het postvervoer een groote teleurstelling, die noch in dit gewest, noch in overig Neder land waardeering kan oogsten. Dat men Zeeuwseh-Vlaanderen door deze handel wijze terug drijft naar het isolement, waaraan het, dank zij veel moeite en kos ten ontworstelde; dat men de banden nauwer aangehaald en hechter geworden in de laatste jaren moedwillig doet ver slappen, is een inderdaad zeer droeve er varing. Het aantal verzendingen van poststuk ken uit Zeeuwseh-Vlaanderen naar ove rig Nederland en in omgekeerde richting is aanzienlijk verminderd. De tusschen- ruimten waarin uit Zeeuwseh-Vlaande ren geen post kan worden verzonden waardoor bet, practisch genomen, voor gewoon postverkeer, dus volkomen van Nederland wordt afgesloten zijn zeer groot geworden. En dat ondanks het feit dat de dienstregelingen d. stoombootdien sten ongewijzigd bleven en dus op de zelfde wijze als voorheen bet postvervoer kunnen bewerken! 'Geschiedde voorheen de doorzending van de morgenpost uit Terneuzen per boot van 12 uur, thans blijven deze stuk ken te Terneuzen liggen tot 3 uur en ko men overal ook inde eigen provincie, zelfs in Middelburg, Vlissingen en Goesl veel later dan voorbeen aan, hetgeen zich ook bij de beantwoording (reisroute in omgekeerde richting) nogmaals doet gevoelen. Was er tot Mei van dit jaar postverzending voor Walcheren recht streeks naar Vlissingen met drie booten uit Terneuzen, de nieuwe regeling laat deze reisroute geheel vervallen, zoodat alle post voor en van Walcheren via Hoe- dekenskerke reist en eerst langs dien om weg Terneuzen bereikt. Dat er in Terneu zen geen post uit overig Nederland arri- veeren kan tusschen 9.35 uur des mor gens en 15.55 des avonds, verdient in dit verband eveneens vermelding om aan te toonen, wat deze achteruitgang hier be- teekent. Zelfs een „expresse"-zending heeft geen nut in dit geval, wijl het ibe treffende stuk tusschen de hierboven ge noemde uren de Westerschelde niet pas- ueeren 'kanl Dit zijn enkele voorbeelden van een maatregel, die misschien eenig financieel voordeel kan brengen (misschien, want de handel zoekt andere wegen!) en waaraan groote belangen worden opgeof ferd, belangen, die zeer verre uitreiken boven een te bereiken bezuiniging. Voor die belangen heeft men blijkbaar geen open oog. Nochtans zijn ze zeer over wegend, en verdienen zij de aandacht van allen die wel bezuinigen willen maar al leen op gronden die verdedigbaar zijn. En dit laatste kan met betrekking tot de wijze waarom men Zeeuwseh-Vlaan deren terugdrijft naar zijn isolement, in geen geval worden gezegd. De Zeeuwsche Landbouw-Mij. Aan den heer Ir J. Siebenga is eervol ontslag verleend als secretaris-penning meester van de Z.L.M. en in diens plaats is als zoodanig benoemd Ir J. D. Dorst, leeraar aan de Rijkslandbouwwinter- school te Leeuwarden. De exploitatie der binnenhavens te Vlissingen. Aan het verslag over de exploitatie der binnenhavens, in erfpacht bij de gemeen te Vlissingen, over het jaar 1931, is het volgende ontleend: In de samenstelling van de commissie kwam dit jaar eenige verandering, door dat de heer M. Laernoes zich bij de ge meenteraadsverkiezingen niet meer be schikbaar stelde en de beer P. Poppe niet als raadslid herkozen werd. De beide vacatures werden aangevuld door de heeren Ir H. G. Wesseling en L. P. van Oorschot. In het vaste personeel hadden geen ver anderingen plaats. Van de zijde van het losse personeel werd goed medewerking ontvangen. Aan salarissen werd uitbetaald f 5300 (in het vorige jaar f 7500), aan arbeids- loonen f 21.063,27 (f 21.006,25), aan pre- miën Ongevallen-, Invaliditedts- en Ziek teverzekeringen f 1738,45 (f 1226,50), aan 'door de gemeente te storten pensioen bijdragen f 2500,40 (f 2810,40) en aan zieken- en verlofgeld f 867,72 (f 924,66). Ernstige ongelukken vonden in bet be drijf niet plaats. De voorzitter der commissie, de beer G. A. van Woelderen, die 1 Juli 1930 het directeurschap tijdelijk op zich nam, bleef zich ook in 1931 belasten met de waar neming der directie van het havenbedrijf daar nog steeds geen beslissing werd ge nomen over den bedrijfsvorm van bet in verbetering 'zijnde havenoomplex te Vlis singen. Aan het onderhoud der terreinen en gebouwen werd f 3519,55 (f 4275,78) uit gegeven. Hieronder zijn begrepen de kos ten van herstrating en uitbreiding der bestrating aan den Noordkant der Eerste Binnenhaven ad f 921,20. Door de com missie werd besloten tot verbetering der bestrating achter de lage loods, 'die ge raamd is op ongeveer f 2000. In 1932 zal die verbetering plaats vinden. Aan loods- en terreinhuur werd ge- ind f 14,512,57 (f 16.179,34). Hiervan werd een bedrag van f 1586,77 (f 2395,74) door verhuring volgens tarief verkregen, terwijl het overige uit bestaande overeen komsten voortvloeide. De kranen, zoowel als de gereedschap pen verfceeren in zeer goeden staat. De exploitatie van de groote 'kraan bracht slechts f 99,56 (f 300,66) op, omdat ook dit jaar weer geen suikerbieten werden overgeladen. De onderhoudskosten belie pen f 184,44 (f 10.84). De vier 6-tons 'kranen brachten op f 2624,08 (f 3342,68), terwijl de onder houdskosten f 1396,14 (f 1205,15) be droegen. Aan kaai- en liggelden werd ontvan gen f 14.158,33, tegen f 10.342,66 in 1930, f 12.029 in 1929 en f 10.687,49 in 1928. Er werden in bet afgeloopen jaar ver werkt 15.044.300 K.'G. (15.060.600 K.G.) steenkolen, 620.000 K.'G. (659.500 K.G.) kunstmest, 2.339.500 KG. (2.315.500 KG.) wegenmateriaal, 1.141.000 KG. (2.008.500 K.iG.) bazalt, 762.350 1(1.043.200) stuks steenen, 632.700 K.G. <632.000 K.G.) ce ment, 250 H.L. (737 H.L.) kalk, 41.000 (43.000) dakpannen, 32.5 ton (50 ton) tegels, 30 (31) ton vuursteenen en 372000 K.'G. straatkeien. Het reserve- en vernieuwingsfonds be droeg op 1 Januari 1932 f 68.374,06, waarin is opgenomen de in 1931 behaalde winst ad f 66.688,24. Alle nog noodzakelijk geachte vernieu wingen in bet binnenhavenbedrijf wer den verricht. De biji de aanvankelijke onderhande lingen over de oprichting eener N. V. Haven van Vlissingen, als inbreng door de gemeente, geraamde f 50.00055.000 zijn dus ruim overschreden. De nieuwe buitenhaven en de bijbe- hooren'de gebouwen liggen grootendeels ongebruikt, omdat er geen bedrijf is dat de noodige kranen en andere outillage kan bestellen. In bet afgeloopen jaar werd een nieu we straatweg aangelegd vanaf de ach terzijde der loodsen naar den Ouden Vlis- singschen weg. De uitvoering der spoor wegplannen werd vertraagd; met den bouw van een nieuwe douaneloods, een nieuwe bal met visitatiezaal en douane- kolen werd een aanvang gemaakt. De Steenkolenhandelsvereeniging be haalde met baar bunkerstation bevredi gende resultaten; bet bunkerstation is gevestigd nabij, den ingang van de nieuwe haven en bezit een eigen drijvende outil lage. Het aantal gebunkerde schepen 'klom van 299 in 1930 tot 356 in 1931. Hoewel de buitenhaven daarvoor nog niet is geoutilleerd, zijn daarin reeds la dingen kunstmest aangevoerd. Op het terrein van de nieuwe buiten haven is een coöperatief openbaar slacht huis met fcoelinrichtiag waar voor een jaarlijksche h.:ur van f 920 ia verschuldigd, die aan het nieuwe haven bedrijf zal ten goede komen. De oprichting van de N.V1. „Haven van Vlissingen" werd wederom vertraagd Voor een behoorlijke exploitatie van het geheele havencomplex, waarbij de be stelling van de noodige havenoutillage van de nieuwe buitenhaven moet wachten op het tot stand komen van den nieuwen bedrijfsvorm en mede om misverstanden te voorkomen, nu H. M. de Koningin reeds op 17 April 1931 de waterstaatkun dige werken van de nieuwe buitenhaven officieel opende, is een zoo spoedig mo gelijke oprichting der nieuwe N. V. „Ha ven van Vlissingen" dringend gewensebt. Ook de exploitatie der bestaande binnen havens wordt bemoeilijkt door den onge- wenschten overgangstoestand. Sport. Krabbendijke, H. V. V., 61. De wed strijd van de eerste tegen de derde naar de ranglijst, werd door de bovenste ge wonnen. Hierdoor is haar aantal ver- liespunten steeds nog altijd tot 1 beperkt, terwijl no. 2 er reeds 4 heeft. De rust stand was 40. Rilland IIKruiningen II 41. Ge makkelijk werd deze match door de thuis club gewonnen; alle doelpunten vielen 1 voor de rust. Middelburg. Zondag kwam alhier een 6-jarig meisje, dat onder een leeuwen wagen van een op de kermis staand cir cus was gekropen, voor het hok te voor schijn en kreeg van een der 'dieren een slag op den rug, waardoor een schram ontstond. Het kind maakte met de beide armpjes een afwerende beweging, waar op het dier zijn klauwen op de armen van het kind sloeg en vooral den rechter arm deerlijk verwondde, terwijl de kleine ook nog een wondje aan haar hoofdje be kwam. Op medisch advies is bet kind naar het gasthuis overgebracht. De cir cusdirecteur verklaarde zich, hoewel bij aan bet ongeluk geen schuld heeft, bereid de ouders, zoo gewensebt, in de financi eele gevolgen tegemoet te komen. Goes, Zeeuwsch Techn. In stituut. Het bekende Zeeuwsch Tech nisch Instituut alhier neemt thans weer examens (het schriftelijk gedeelte) af aan zijn leerlingen, die den geheelen cursus hebben doorloopen. Dit heeft plaats in de Prins van Oranje". Een 29-tal candidaten wordt geëxamineerd. Een zeer aardige gedachte is het ge weest van het bestuur van het Z. T. I. om bij deze gelegenheid tevens een tentoon stelling te geven van het teekenwerk, dat deze examinandi het laatste jaar gemaakt hebben. In de voorzaal van „de Prins van Oranje" is thans een groot aantal tee- keningen langs de wanden opgehangen, terwijl op verschillende tafels verspreid, een aantal portefeuilles teekeningen be vatten, waarvoor langs de wanden geen plaats was. Het betreft hier werk van adspirant- waterbouwkundige opzichters. In hoofd zaak zijn het derhalve ook waterbouw kundige vraagstukken van allerlei aard, die bedoelde teekeningen te zien geven. En dan treft het ons, dat die vraag stukken, dikwijls van vrij ingewikkelden aard, over 't algemeen zoo uitstekend zijn uitgewerkt en ons den indruk geven, dat het onderwijs aan genoemd instituut met grooten ernst wordt opgevat en op hoog peil staat. En wanneer de jongelui, die dezen cursus hebben gevolgd, straks het practische leven ingaan, als waterbouw kundig opzichter, teekenaar of uitvoerder en zij daarbij de noodige practische ken nis hebben verworven (hierbij' mag nog opgemerkt, dat verreweg de meesten reeds geregeld in de practijk werken tij dens hun studiejaren) dan zullen zij, wanneer zij hun taak ernstig opvatten, zeker, dank zij hun breede theoretische opleiding, een goed figuur kunnen ma ken. Uit den aard der zaak staat de oplei ding in de burgerlijke bouwkunde, die bedoelde examinandi op den cursus gehad hebben, op bet tweede plan. Toch mag ook bier gezegd worden, dat de vraagstukken, die zij op dit gebied ver werkt hebben, ons al evenzeer den indruk gaven, dat bier meer geleerd is, dan voor den waterbouwkundige strikt noodig is; de teekeningen doen dit duidelijk uitko men. Ook hierbij zijn zeer aardige opga ven degelijk uitgewerkt. Met bijzondere voldoening hebben we bezichtigd de enkele opgaven voor hand- teekenen (schetsen van technische onder- deelen uit de hand); hierbij1 zijn teeke ningen, die een zeer vaardige hand doen zien. En tevens doen zien, dat dit onder wijs in zeer goede handen is. Van groot belang toch is dat een op zichter en teekenaar op vlotte, vlugge wijze iets kan opzetten en schetsen en dit duidelijk doet, zoodat de werkman hem terstond begrijpt. Onze totaal-indruk is zooals reeds gezegd op den cursus van het Z. T. I. te Goes wordt degelijk onderwijs gegeven en ernstig werk gemaakt. En waar onze provincie, die voor een belangrijk deel nog wel de bakermat mag heeten van bet groote corps „Waterbouw kundige ambtenaren, opzichters, enz." nog altijd stiefmoederlijk verstoken is van een Middelbaar Technische School, daar mag het zeker op boogen prij's gesteld worden, dat een particuliere vereeniging, die tot dusver zonder eenige subsidie van Rijk, Provincie of Gemeenten werkt, haar school het Zeeuwsch Technisch Insti tuut te Goes tot een zoo belangrijke in richting en haar technisch onderwijs tot zoo'® hoog peil wist op te werken. Meliskerke. Maandagavond had alhier onder groote belangstelling de opening plaats van de school uitgaande van de Geref. Gemeente. Ds Verhagen van Middelburg, die op verzoek van het schoolbestuur de lei ding op zich genomen had, sprak naar aanleiding van "Matth. 13 33, de gelijke nis van het zuurdeeg. Gelijk het zuurdeeg innig vermengd moet worden met het meel, alzoo moet God de Heilige Geest het woord toepassen aan onze ziel met kracht. Van nature zijn we vijanden Gods, maar als God zijn woord toepast komt er voor een doorn een denneboom. Hiervoor ia ook een eigen kerkelijke school noodig. Spreker is niet opgetre den om het Christelijk onderwijs verdacht te maken, maar wil toch wijzen op de voorwerpelijke leer onzer dagen. Er moet op de school ook op kinderlijke wijze over 's menschen verloren toestand gesproken worden. Moge steeds het zuivere woord Gods in deze school geleerd worden. De wet schrijft gelijkstelling voor wat het financieele betreft, maar als we Gods Woord willen volgen, blijven er nog moei lijkheden. Zoo is deze school nit eigen middelen verrezen om het assurantie-be zwaar. Hierna ging spr. over tot de instal latie van het personeel, den heer H. Jan sen en mej. Wemmers. Hij verwacht dat het hunne begeerte is om de kinderen te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2