No. 256 Dinsdag 2 Augustus 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland MT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! ~V| Dit nummer bestaat uit 2 bladen Belangrijkste Nieuws. Dlreoteur-HooMredaoteur» R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. *DeZeeuw VERSOBUNT ELREN WERKDAG Abonnementsprijs; Per 3 meenden, franco per po«t; f3- Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentiBn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 cL BI] abonnement belangrijke korting. Een zwarte bladzij. De uitslag van de verkiezingen in Duitschland is van Anti-revolutionair standpunt bezien in hooge mate bedroe vend. Terwijl de Nationaal-Socialisten met meer dan 100 pet. vooruitgingen, de Soc.- Democraten zich zoo ongeveer wisten te handhaven en de Communisten hunne pooitie niet onbelangrijk wisten te verster ken, daalde het aantal zetels van de Christelijk Sociale partij van 14 tot 4. In dit belangrijk tijdsgewricht voor de geschiedenis van het Duitsche rijk, oefe nen de belijders van den Christus niet den minsten invloed uit. Bij al de beschouwingen die over den uitslag worden geleverd wordt aan de Protestantsch Christelijke groep geen oogenblik aandacht geschonken. Met haar wordt niet gerekend. Haar stem wordt niet gehoord en anderen ach ten het niet de moeite waard over haar te spreken. Zij telt niet mee. Dat is een droevig verschijnsel. Op het gebied van de buikpnlandsche en de inwendige zending heblwn de Pro- testantsche Christenen in Duitschland zich niet onbetuigd gelaten, maar op staatkundig gebied zijn zij er niet toe ge komen een eigen geluid te laten hooren en verdrinken ze in de groote revolutio naire partijen van rechts of links. In Duitschland heeft men jammer ge noeg niet verstaan de beteekenis van het woord van Groen van Prinsterer: in ons isolement, in onze beginselvastheid ligt onze kracht. Als dat ook in Duitschland was inge zien hoe geheel anders zou daar thans de toestand zijn. Dan zou zeker ook van de Protes tantsch Christelijke groep gelden, wat nu van het R.K. Centrum gezegd wordt, dat zonder haar geen krachtige regeering kan worden gevormd. Dan zouden alle partijen met haar rekening moeten houden en zou een niet te berekenen invloed uitgeoefend kunnen worden. Maar in Duitschland heeft men geen oog gehad voor de beteekenis van een Christelijke staatkunde. In plaats van zich te isoleeren en zich naar eigen beginsel te organiseeren en een eigen geluid te hooren heeft men zich la ten drijven in de revolutionaire stroomen, die, hoezeer ook verschillend, van God af voeren. En zoo bezien vormen de gehouden verkiezingen een zwarte bladzij in de ge schiedenis van het Duitsche volk. Als we daarop letten dan gevoelen we ook weer opnieuw welke groote voor rechten wij genieten. Tegenover de armoede van het Prot. Christelijk volksdeel komt onze rijkdom ten duidelijkste uit. Het anti-revolutionaire vaandel wap pert hier vrij uit. In het Parlement, in Staten en Raden. De volgelingen van Groen van Prinste rer vormen, ook al trekken ze gescheiden op, een sterke groep, die in beslissende momenten schouder aan schouder staat. Groote dankbaarheid past ons voor den zegen veel grooter dan wij gewoonlijk bevroeden door God ons in dit opzicht geschonken. Maar die dankbaarheid behoort zich ook steeds in d a d e n te uiten. Moge dat niet worden vergeten, vooral als we het volgend jaar weer opnieuw naar de stembus worden geroepen. DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Persstemmen over den uitslag. De verkiezingen in Duitschland, met zooveel spanning tegemoet gezien, hebben weinig verrassends gebracht. In verband met het feit, dat slechts en kele maanden geleden de presidents-ver- kiezingen plaats hadden, was de uitslag reeds van te voren in groote trekken be kend. Alleen bleef er de mogelijkheid dat zich bijzondere verrassingen zouden voordoen en dat b.v. de Nationaal-Socialisten een veel grooteren sprong zouden maken dan verwacht mocht worden. Verrassingen zijn echter uitgebleven. De groei van de Hitlerbeweging is tot staan gekomen en evenals tot nu toe, spreekt in den Rijksdag de sterke sta biele Centrum-groep het beslissende woord. Althans, wanneer de constitutioneele weg gevolgd wordt, en Duitschland voor een staatsgreep bewaard wordt. Wij laten hier thans enkele persstem men over den uitslag volgen. Het nationaal-socialisti- sche hoofdorgaan, de „Völki- sche Beobacher" schrijft, dat het ongehoord is in de parlementaire geschie denis, dat een rijksdagverkiezing bijna 14 millioen nationaal-socialistische stemmen brengt en voor deze partij een aantal af gevaardigden, als nog nooit een fractie bij benadering heeft geteld. Onder den titel „De onweerstaanbare opmarsch" bespreekt de hoofdredacteur Alfred Rosenberg den verkiezingsuitslag en komt tot de conclusie, dat het passee- ren van de Hitlerbeweging thans defini tief tot het verleden behoort. In welken vorm de niet meer te beteugelen wil der nazis tot uitdrukking zal moeten komen, zal in de komende weken een punt van overleg zijn. Adolf Hitler heeft in elk ge val een overweldigende volmacht van de Duitsche natie gekregen, die zijn bewe ging niet slechts numeriek verreweg de sterkste maakt, doch ook in waarde en gehalte alles vereenigt, wat recht heeft om namens Duitschland te spreken. Het artikel eindigt met de woorden: „De strijd gaat verder. De eindoverwinning kan ons thans niet meer ontrukt worden". De „Germania", het centrums- orgaan, wijst op de stukgeslagen il lusie der nationaal-socialisten, die van de verhoopte absolute meerderheid verre bleven. Met voldoening constateert het blad de hechtheid van het blok van orde, vrijheid en trouw aan de grondwet, cen trum en Duitsche volkspartij, dat krach tiger dan ooit pal staat tusschen de machtsgroepen van rechts en links. De regeering heeft thans den plicht, bezonnen en gereserveerd, af te wachten tot de nieuw gekozen rijksdag zijn func ties heeft aanvaard. Vóór alles heeft zij den plicht, het nieuwe parlement op den constitutioneel vastgestelden termijn bij een te roepen en dan voor den rijksdag te verschijnen. De dag, waarop dit geschieden zal, zal over meer beslissen, dan enkel over het lot eener regeering. De „Kölnische Volkszeitung" schrijft, dat het centrum met de koelbloe digheid, waarmee het zijn besluiten pleegt te nemen, de nieuwe situatie zal beoor- deelen. Zooals gewoonlijk eerst beschimpt en dan gezocht en benijd, zal het ook ditmaal tusschen het bonte gewemel der auguren, krachtfiguren, teleurgestelden, vertoornden, nerveuzen en angstigen zelf zijn houding bepalen en met onverstoor bare kalmte alle mogelijkheden onder zoeken. Volgens het „B e r 1. T a g e b 1 a 11" be vinden nu zoowel in het rijk als in Prui sen de communisten zich in een sleutel positie. De rijksdag wordt, volgens dit blad, beheerscht door een meerderheid van communisten en nationaal-socialisten die zelfs zonder de sociaal-democraten de jongste noodverordening zou kunnen op heffen. De Hitlerianen zullen echter in een of anderen vorm de verantwoorde lijkheid voor de rijkszaken moeten gaan deelen, al was het slechts in den hul digen vorm van tolereeren. De communistische „Sfichsi- sche Arbeiterzeitung" schrijft, dat het resultaat de opvatting van de communistische internationale bevestigt, dat de situatie in Duitschland snel rijp wordt voor de proletarische revolutie. De Engelsche pers wijst er op, dat de Duitsche Rijksdagverkiezingen geen duidelijke beslissing hebben opgeleverd, zoodat de voorwaarde voor het voortbe staan van de regeering-Von Papen aan wezig is. De „Times zegt, dat de verkiezingen hebben opgeleverd wat Von Papen gehoopt heeft De Daily Telegraph schrijft, dat Hitiers hoop voorgoed vernietigd is. Hij zou een regeering kunnen vormen, wan neer hij zich met andere groepen wenscht te vereenigen. Anders blijft hem niets meer over dan den legalen weg te ver laten. De liberale News Chronicle schrijft, dat de nationaal-socialistische be weging over haar hoogtepunt heen is en dat het in zijn burchten in Oost-Pruisen reeds een aanzienlijken teruggang toonde. De socialistische Daily He rald acht de daling van het nationaal- socialistische stemmental in eenige dis tricten een der belangrijkste verschijnse len van deze verkiezing. De Fransche pers is eenigszins ver rast door de versterking der communis ten en het volledig fiasco der kleine partijen. De Petit Parisien gelooft, dat de nationaal-socialisten hun hoogtepunt be reikt hebben. Voor een zoo levenskrach tige partij staat stabilisatie tot op zekere hoogte met achteruitgang gelijk. Het blad vraagt zich af of het kabinet voor den nieuwen Rijksdag zal kunnen verschijnen en hoe het hem zou kunnen ontbinden omdat art. 26 van de Grondwet bepaalt: De president van het rijk kan den Rijks dag ontbinden, maar slechts één keer om hetzelfde motief. plicht voor den landdag te verschijnen. Evenmin is hij, wat zijn werkzaamheid be treft, afhankelijk van het vertrouwen van den landdag. Een waarschuwing van Dr Bracht. Dr Bracht, die met de waarneming van de zaken van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken is belast, heeft den volgenden oproep bekend gemaakt: „De verkiezingen zijn voorbij. Het volk heeft gesproken. Het volledig herstel van den binnenlandschen vrede is thans het opperste gebod. Geweld en terreur moe ten thans eindelijk voor de wet wijken. De heiligheid van het menschenleven mag niet verder worden aangetast. Ik waar schuw voor den laatsten keer! De staatsregeering zal zich niet ont zien drastische maatregelen te nemen om haar plicht jegens den vredelievenden staatsburger geheel en al te vervullen en om den godsvrede te handhaven, welken ons land noodig heeft. Binnenland. De brand op de „Dempo". West-Friesland doet een beroep op de re geering. Buitenland. De verkiezingen in Duitschland. Een ultimatum van de Nat.-Socialisten? de eisch der Duitsche rechtsgelijkheid ver- eenigbaar is met het verdrag van Versail les en als een der belangrijkste problemen direct langs diplomatieken weg ter hand genomen kan worden, aangezien het ter ontwapenings-conferentie niet behan deld is. De flnanclëele toestand In België. Men meldt uit Brussel aan het V a d e r- land: Ingezonden mededeelingen. Da bijeenroeping van den nieuwen Rijksdag. De nieuwe Rijksdag moet, volgens de grondwet, uiterlijk 30 dagen na de ver kiezing, dus op 30 Augustus, voor zijn eerste zitting bijeenkomen. Het is nog niet beslist, wanneer de nieuwe Rijksdag bijeengeroepen wordt. De beslissing hierover zal eerst na het bekend worden van den officiéél vastge stelden verkiezingsuitslag getroffen wor- den. Men neemt aan, dat dit eerst na den godsvrede, dus na 10 Augustus, het geval zal zijn. Von Papen over zijn plannen. Rijkskanselier Von Papen heeft aan den vertegenwoordiger der Associated Press een interview toegestaan, waarin hij on omwonden verklaarde, dat zijn regeering geenszins voornemens is, pogingen te doen om een coalitie in den Rijksdag te vor men, welke voor het steunen van de Rijksregeering enkel aangewezen is op de partijen, waaruit zij is samengesteld. Von Papen verklaarde vervolgens: „Als de verkiezingen een bijzondere beteekenis gehad hebben, dan bestaat deze daarin, dat het Duitsche volk het streven der regeering heeft goedgekeurd, het land te bevrijden van de partij-controle. Wat wij verlangen, is, dat onze pogingen, Duitsch land van zijn moeilijkheden te bevrijden, getolereerd worden. Mijn collega's en ik willen met ons program, dat een opbou wend karakter draagt, voor den Rijksdag komen en het parlement voor de beslis sing stellen, of het ons met het oog op de dringende behoefte aan objecten, on- partijdigen arbeid, uit den zadel durft werpen." De gedachte aan de mogelijkheid van een motie van wantrouwen scheen den rijkskanselier naar de vertegenwoordiger van de A. P. constateerde, volkomen koud te laten. Hij sprak verder de hoop uit, dat de Centrum-partij, waartoe hij zelf behoorde voor hij rijkskanselier werd en die hem gedurende de verkiezings campagne zoo fel heeft bestreden, niet het odium op zich zou laden, een nieuwe kabinetscrisis teweeg te brengen. Met betrekking tot Adolf Hitler was Von Papen de overtuiging toegedaan, dat het oogenblik is gekomen, waarop de nationaal-socialistische beweging actief moet medewerken aan den opbouw van het vaderland. De Pruisischs landdag. De rijkskanselier heeft als rijkscommis saris voor Pruisen den Pruisischen land dag een schrijven gezonden, waarin hij kennis geeft van de vorming van de voos- loopige Pruisische regeering. Het seniorenconvent van den Pruisi schen landdag is voor Woensdag bijeen geroepen, om den datum van de eerstvol gende landdagzitting vast te stellen. De mogelijkheid bestaat, dat de Pruisische landdag reeds de volgende week bijeen komt. Het voornaamste punt van de te behan delen agenda zal dan zijn de verkiezing van een nieuwen minister-president. Overigens is een levendige politieke ge- dachtenwisseling over de gebeurtenissen in Pruisen en de benoeming van een rijks commissaris te verwachten. Da rijkscommissaris is echter niet ver Ik waarschuw ook alle organisaties ver der, niet tot een bloedige terreur op te hitsen. De pers heeft zich te onthouden van het opwekken van hartstochten, ook door onjuiste berichtgeving, anders heeft zij ernstige inbreuken op haar vrijheid te verwachten." Naar van bevoegde zijde wordt ver klaard, hecht de rijksregeering de groot ste waarde aan een zoo groot mogelijke verspreiding van den oproep van dr Bracht door de pers. In regeeringskringen wordt er op ge wezen, dat eventueel van het recht ge bruik zal worden gemaakt, de bladen tot het opnemen van den oproep te ver plichten. De ontwapening ter zee. Op een persconferentie te Washington werd verklaard, dat voor het weder bij eenkomen van de ontwapeningsconferen tie de vlootonderhandelingen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten hervat zullen worden. Het is echter niet juist, dat deze onderhandelingen in September te Londen zullen worden gehouden. Een nieuwe vlootconferentie. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat voorstellen zijn gedaan, om in het begin van September te Londen een vijf-mogendheden-conferentie te houden, alvorens de internationale ontwapenings conferentie te Genève haar werkzaamhe den hervat. Reeds zijn voorbereidende onderhande lingen tusschen de betrokken mogendhe den geopend. Van Fransche zijde wenscht men den omvang der copferentie te beperken tot een bespreking der technische deskundi gen, terwijl Engeland en Amerika een be spreking van grooteren omvang wen- schen. Het zou in de bedoeling van de regee ring der Vereenigde Staten liggen, zich te laten vertegenwoordigen door Hugh Gib son. De Duitsche rechtsgelijkheid. Met veel ophef wordt in de Italiaan- sche pers het bondige antwoord van von Neurath aan den Franschen ambassa deur te Berlijn gepubliceerd: de door den rijksweerminister gegeven uiteenzettingen komen overeen met de opvatting van het geheele Duitsche volk. In dit verband zijn de uiteenzettingen van Gajda in het officieus „Giornale d'Italia" zeer belangrijk. De Duitsche these, aldus Gajda berust evenals de Fransche op veiligheid. Indien Frankrijk beweert, dat het zich niet veilig voelt, kan Duitschland evenzoo verklaren, dat 'tmet zijn klein leger van 100.000 man niet alleen niet opgewassen kan zijn tegen de geweldige Fransche be wapening, maar ook niet tegen die van de 4 militaire geallieerden van Frankrijk. Uit dit probleem der ongelijke veiligheid en der niet voor handen zijnde rechtsgelijk heid stamt een der eerste oorzaken voor den noodtoestand van Europa. De hou ding van Italië is duidelijk en bekend: alle overblijfselen van den oorlog moeten wor den uitgewischt. Geciteerd wordt nog de „Times", waar in de meening wordt uitgesproken, dat in Engeland de overtuiging veld wint, dat Na zijn vluchtige verklaring in de Ka mer en een verklaring aan een Brusselsch orgaan, heeft de eerste minister Renkin, aan de redactie van de Agence Economi- que et Financier© nogmaals met den grootsten nadruk verklaard, dat hij er niet aan dacht de Nationale Bank te ver zoeken bankbiljetten bij te drukken, dua over te gaan tot inflatie om aan de be hoeften van de schatkist het hoofd te kunnen bieden. De minister verklaarde woordelijk„Er zal geen inflatie zijn in België". Op een vraag in verband met de bijeen roeping van de Kamer in Augustus of begin September om toelating te verlangen voor de nieuwe leening, antwoordde de minister, dat de regeering wel de even tualiteit van een bijeenroeping vóór 8 No vember heeft onder de oogen gezien, maar alleen omdat in dezen tijd van crisis en internationale onderhandelingen pro blemen een dringende oplossing zouden kunnen eischen, waarvoor de mede werking van het parlement noodzakelijk zou kunnen zijn. Thans ziet de eerste minister geen enkele dezer problemen. Betreffende de voorbereiding van de begrooting voor 1933 verklaarde Renkin ten slotte nog, dat het begrootingsontwerp slechts over twee maanden zal klaar zijn en hij waarschuwde het publiek tegen alle voorbarige berichten. De koleninvoer In België. Ondanks de protesten van de reeders en havenarbeiders tegen de vermindering van den koleninvoer is de heer Suetens, directeur van het ministerie van buiten- landsche zaken, naar Duitschland ver trokken om te onderhandelen over een nieuwe vermindering van het Duitsche kolencontingent. In officieele kringen wijst men er op, dat het in October tot stand gekomen accoord met Duitschland de verwachte resultaten niet heeft opge leverd, daar de voorraden nog met 700.000 ton zijn toegenomen, waardoor nog grootere werkloosheid is ontstaan. Ook het mijnconflict beweegt de regeering de koleninvoer nog meer te beperken. Turksche druiven voor Duitschland. Het Turksche ministerie van Handel heeft met Duitsche belanghebbenden een contract gesloten voor de levering van 300 wagons Turksche druiven. De volgende week zal reeds met de levering worden begonnen. De Orient-spoorwegmaatschap- pij heeft speciale wagons ter beschikking gesteld. Deze handel houdt verband met het feit, dat de Italiaansche druiven oogst dit jaar ongunstig is uitgevallen. Overstroomingen bij Canton. Tengevolge van den hevigen regenval zijn de buiten-districten van Canton door hevige overstroomingen geteisterd. In to taal zijn tweehonderd personen verdron ken, w.o. alle bewoners van een gesticht voor ouden van dagen. Vele huizen stortten in, en op verschei dene plaatsen ontstond, brand. De schade wordt geschat op meer dan een millioen dollar. Een Reuter-telegram acht de cijferla omtrent de slachtoffers sterk overdreven en spreekt van 87 dooden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1