Land- en Tuinbouw Het Vrouwenhoekje Dammen 'Kok&jide 1-o-JMe. Tc. Waalre kreeg het kindje van den heer B., wonen de Gestelsehe straat, een kan kokende kof fie over het lijfje. De kleine is aan de ge volgen overleden. Kunstgebit ingeslikt. De heer A. v. V. te Sonieren slikte onder het eten zijn kunstgebit in van vier tanden. De huisdokter zond hem direct naar een specialist te Eindhoven; deze verwees hem naar het gasthuis te Helmond, wijl de tanden in de keel vastzaten. Daar kon men ook niet helpen en verwees men denman naar de Rijksklinieken te Utrecht, waar men zich niet aan een operatie waagde. Tenslotte heeft men den man toch in het academisch ziekenhuis geopereerd en zijn de tanden verwijderd. De toestand van den man is redelijk. i Zijn ouden vader mishan deld. Te Delft is de 70-jarige J., op ergerlijke wijze door zijn zoon mishan deld. De oude man werd met zoo'n kracht tegen de straat geslagen, dat een zijner armen uit de kom schoot. De woesteling is geboeid naar het politiebureau overge bracht. Ernstige aanrijding. Te Deurne is het 5-jarig dochtertje van den heer Geurts, achter een kar uitkomende, door een passeerenden auto overreden. De toestand der kleine is hopeloos. Den chauf feur treft geen schuld. Een verlaten kolenmijn. Een drietal jongens te Minto (Nieuw- Brunswijk), die een verlaten kolenmijn hadden ontdekt, zijn bij een poging om de mijn dieper binnen te dringen, door giftige gassen bedwelmd en gedood. Twee mannen, die de jongens trachtten te redden werden eveneens het slachtoffer van de aits .roemende gassen. De juweclcü dief stal in Den Haag. De vtitio heeft geen ter men aanwezig gea t, den gewezen huis knecht van Dr. Ir. Philips, den 28-jari- gen Oostenrijker D., die was aangehou den als verdacht betrokken te zijn bij den grooten juweelendiefstal, doch die steeds alle schuld ontkend heeft, in het huis van bewaring op te sluiten. Gisteren is de man uit de voorloopige politiebewaring ontslag- gen, doch ter beschikking gesteld van den vreemdelingendienst. Een land zonder staats schuld. Er is op den huidigen dag nog slechts één land, dat geen staatsschuld heeft: Alaska. De afgevaardigde van dat bevoorrechte land, James Wickersham, verklaarde nog onlangs in het huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten: Alaska heeft nog niet een dollar schuld; als eenig ruilmid del heeft het gewoon baar geld. Het economische leven is er in volko men evenwicht. Als er geen geld in kas is, kan er ook niets gekocht worden. Dit beginsel is vastgelegd in de grondwet, waarin verder is bepaald, dat er geen uit gaven mogen worden gedaan, die grooter zijn dan de opbrengst der belastingen. Derhalve heeft Alaska ook de minste belasting van geheel Amerika. De Ver eenigde Staten hebben destijds Alaska ge kocht van Rusland voor een bedrag van 7.200.000 dollar. Men bestempelde toen dit geval met politieken waanzin. Maar de ontwikkeling der feiten heeft bewezen, dat deze koop het beste verdrag was dat ooit werd gesloten. Terwijl de Vereenigde Staten voor Alas ka in totaal een bedrag van 156.959.000 hebben uitgegeven beeft Amerika door haar handelsrelaties reeds meer dan 2851 millioen dollar met Alaska verhandeld. Door den stroom getrof fen. Terwijl een monteur bezig was met het herstellen der electrische leidingen in de timmerfabriek der fa. Klokgieters te Oss gaf een zoon van den firmant, de heer G. Klokkegieters, eenige aanwijzingen om trent een motor, die onder stroom stond. De jongeman is daarbij in aanraking ge lkon: a met den stroom en is in zeer zorg- wekkenden toestand naar het St. Anna- Ziekenhuis vervoerd. De ontboden genees heer vreesde voor zijn leven. Het voetje boven water. Donderdagmiddag geraakte bet 2-jarig zoontje van den heer IJ. Br. te Zwanen burg (N.H.) in een onbewaakt oogenblik in een achter de woning gelegen tocht sloot. Geen der huisgenooten had het on geluk bemerkt. Een passeerende schoen maker zag een voetje boven het water uitsteken, bedacht zich geen oogenblik, begaf zich gekleed tot aan zijn middel in het water en mocht het genoegen smaken het knaapje weer op het droge te brengen. Een ontboden geneesheer paste onmiddel lijk kunstmatige ademhaling toe, terwijl ook gebruik werd gemaakt van een zuur stofapparaat. Na ruim drie kwartier had dit succes. Sterke stijging der tomatenprijzen. Nadat in de vorige week de prijzen van de tomaten in het Westland steeds meer waren gedaald, is Woensdag plotseling een sterke stijging der prijzen ontstaan. Waar in de vorige week tot f 1.90 per bak van 12.5 kg. werd 'besteed, betaalde men gister aan de veiliogen te Maasland en Naaldwijk tot f 2.70 per bak voor de eerste soort. Deze prijsverhooging wordt toegeschre ven aan het feit, dat door het koude weer de aanvoer verminderde, terwijl er mo menteel een goede vraag naar tomaten in het buitenland is. De aanvoer van tomaten bedraagt momenteel aan de Westlandsche vellingen bijna do Üslft »an in de vorige week. Raften-verdelgingsmiddelen die de Puliorum-bestrijding in de war brengen. Vorige keer heb ik de ratten-verdel- gingsmiddelen besproken van scheikundi gen aard, die ook hoogst gevaarlijk zijn voor menschen en andere dieren en er op gewezen dat men ratten minstens een week aan bet lokaas moet wennen om ze dan ineens de volle lading vergif te kunnen geven. Verder heb ik er op ge lwezen dat verdelging van ratten niet afgeloopen is met het dooden van een aantal ratten, doch dat men op plaatsen waar de ratten gaarne verblijven steeds aan den gang moet blijven. Om nu de schadelijke scheikundige ver giften te vermijden beeft men gezocht naar andere middelen en zijn toevlucht genomen tot bacteriën die onder de ratten een soort typhus veroorzaken. In theorie komt dus deze methode er op neer, dat men onder de ratten een be smettelijke ziekte veroorzaakt en dat dus als men één rat besmet, er verscheidene zullen sterven. Ik zeg in theorie en op papier is deze methode om door middel van besmettelijke ziekten schadelijke die ren op te ruimen prachtig, in de prac- tijk verloopt bet vaak lang niet zoo mooi. We weten al dat als b.v. melk of groen ten besmet zijn met typhus er vaak in een gezin enkele personen ziek worden, doch lang niet allen. Dat komt omdat ver schillende personen van nature of door andere omstandigheden ongevoelig zijn voor de typhus-besmetting. Welnu, bij de ratten is een boog percentage onge voelig tegen de besmetting met ratten- typhusbacillen en trekken zich daarom van alle bacillen die wij ben toedienen niets aan. In theorie zou de ziekte zich onder de gevoelige ratten verspreiden doordat de ratten elkaar opeten. In de practijk komt het er op neer, dat als men ratten in kooien opsluit of als de ratten erge honger hebben, zij elkaar opeten, maar als ze de ruimte hebben en vooral als ze vermoeden hebben dat er iets niet pluis is, dan laten ze de doode ratten rustig liggen en eten er niet van. Eten de ratten slechts een beetje van de bac teriën dan worden ze licht ziek, genezen en worden ongevoelig voor geruimen tijd. Als we een aantal ratten dus met deze bacteriën kunnen dooden, zullen er altijd een aantal overblijven, die ongevoelig zijn en juist deze planten zich dan snel voort, waarbij de ongevoeligheid op de kinderen overgaat. We fokken dus op deze manier als het ware in korten tijd massa's onge voelige ratten. De methode met de bacteriën-culturen is dus in theorie heel mooi en in de praktijk voldoet zij vaak niet. Ik moet er bij zeggen dat er gevallen zijn, waar b.v. in pakhuizen, schepen, fabrieken, werk plaatsen, enz., massa's ratten bijeen zitten en waar deze ratten voor een groot per centage bij een flinke besmetting ineen3 Uitsterven. Al is dus de methode met bac terie-culturen niet voor 100 pet. zeker, zij kan in vele gevallen succes hebben en wordt daarom in sommige landen, ook in ons land, nog wel toegepast. Ik spreek daar van het veroorzaken van een besmettelijke ziekte onder de ratten met typhusachtige bacillen en dan doet zich direct de vraag voor: Zijn deze bacillen niet schadelijk voor menschen of andere dieren? We moeten dan weten, dat er een groote groep van z.g. para- typhusbacillen bestaat, waarin allerlei bacteriën zitten, die bij allerlei dieren ziekten veroorzaken, doch deze bacteriën houden zich over het algemeen bij hun eigen diersoort. De para-typhusbacil van den mensch doet ratten weinig kwaad, en omgekeerd doet de ratten-bacil men schen of dieren heel weinig kwaad. In ons land zijn geen gevallen van schade bekend, die veroorzaakt zouden zijn door de ratten-bacillen-culturen, zooals die door de Rijksseruminrichting al geduren de 20 jaren lang afgeleverd worden aan ieder, die er om vraagt. Omtrent het ge vaar, dat andere bacillen-culturen, die in ons land gebruikt worden opleveren, kan ik niet oordeelen. Ook bij huisdieren zijn geen schadelijke gevolgen bekend, maar nu in den laat- sten tijd doet zich een nieuw gezichts punt op bij de kippenhouders en daar moet ik wel even mijn lezers op attent maken. We weten, dat wij kippen, die de smetstof der kuikenziekte-, de pullo- rum-bacillen, bevatten, kunnen onder kennen door middel van de z.g. bloed- agglutinatieproef. Kippen, die de kuiken smetstof bevatten, reageeren bij onder zoek positief en moeten direct geslacht worden. De pullorum-bacil is echter ook een para-typhus-bacil, die bij andere dieren geen kwaad doet, doch al die verschil lende para-typhus-bacillen hebben de el lendige eigenschap, dat ze onderling wel de bloed-agglutinatieproef in de war bren gen. Wat is nu dan gebleken? Als men gezonde kippen voert met ratten-typhus- bacterieën blijven ze uitstekend gezond, doch ze gaan positief reageeren op de pullorum-bloed-agglutinatie-proef. Met andere woorden: het geheele pullorum- onderzoek wordt op een bedrijf waar de kippen van dit rattenverdelgingsmiddel kunnen eten, in de war gebracht. Wat ik hier zeg betreft proeven, die in Engeland genomen zijn en ze zullen nog in het groot herhaald moeten worden, doch we moeten toch al vast met deze mogelijk heden rekening houden. Bij het verdelgen van ratten met bac teriën moeten we nog op iets letten. Een scheikundig vergif werkt meestal zeer sntl, het de paaag gepasseerd, is, soms binnen eenige minuten. Maar bac teriën moeten eerst in het lichaam zich gaan vermenigvuldigen en daar gaat een heele tijd mee heen. Pas als zich een groote massa bacteriën in het lichaam gevormd hebben, worden de dieren ziek door de vergiften, die de bacteriën af scheiden. Het tijdperk tusschen het op nemen der smetstof en het uitbreken der ziekte noemt men het incubatie-tijdperk en dat is verschillend lang al naar den aard der smetstof. Besmet ik b.v. van daag een kip met cholera-bacillen, dan ligt die kip morgen dood, maar als ik vandaag een kip met pullorum-bacillen besmet dan duurt het wel 14 dagen soms eer zij ziek wordt en dood gaat. Zoo is het nu ook met de ratten-bacillen. Als de rat vandaag de bacillen-cultuur opeet wordt zij pas over een week of tien dagen ziek, loopt een paar dagen ziek rond en sterft dan. De cultuur werkt dus zeer langzaam en pas na een paar weken ziet men hier en daar een zieke rat, wagge lend, suffig, met opgezette haren zich voortslepend. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De kunst van oud nieuw te maken. Bijna ieder onzer, zoo lezen wij in „De Huishouding", is door den ongunst der tijden gedwongen tot een min of meer drastische beperking harer uitgaven, waarvan de garderobe natuurlijk in de eerste plaats den terugslag ondervindt. Dat alle kleedingstukken van volwasse nen voor een jongere generatie, en die van oudere weer voor jongere kinderen ver maakt worden, mag als algemeen bekend worden verondersteld; minder misschien, dat: uit zomermantels, mantelcostuums en, mits de stof niet al te zwaar is, ook uit wintermantels dikwijls aardige, zelfs ge ld eede japonnen kunnen worden gemaakt; mantels van zijde of wollen stof vaak tot origineels ochtendjaponnen te vervor men zijn; een avondjapon, die wat kort is, soms verlengd kan worden, door onderaan een strook kant in dezelfde kleur te zetten; een te korte avondjapon uitstekend des middags kan worden afgedragen, wanneer er een fuweelen of zijden bolero of vest bij gemaakt wordt, zoodat hals en armen be dekt zijn; de goede gedeelten van een fluweelen, zijden of laken japon dienst kunnen doen voor het maken van bolero of vest; zich uit oude middag- of avondjurken bijna altijd een keurige onderjurk laat te voorschijn tooveren; japonnen, die te kort zijn, soms gemo derniseerd kunnen worden door het bo venstuk van bet lijfje ter hoogte van de oksels af te knippen, de jurk tot aan bet middel te laten zakken (waardoor de rok dus langer valt), een nieuw lijfje (b.v. in jumpermodel) er bij te maken van bijpas sende stof in dito tint en dit te garneeren met een kraagje en manchetten, gemaakt uit de afgeknipte mouwen; voor dezen zomer een lange nauwslui tende tuniek, reikend tot aan de knie en met korte mouwen, het allernieuwste ia en dat menige uit de mode geraakte jurk hiertoe kan worden vermaakt; deze tuniekdracht bovendien het voor deel heeft, een groot gedeelte van den rok onzichtbaar te laten, zoodat men hiervoor een desnoods met voering naar boven ver lengden rok, die eerst te kort was, kan benutten; men linnen, katoenen of cretonnen zo merjurken tot huishoudschorten van al lerlei model kan verwerken; men bovendien van buishoudj assen, waarvan mouwen en voorpanden slijtage vertoonen, uit vaak nog sterke rugpanden kleine, mouwlooze schortjes kan maken; alle jurken van voile, shantung of ba tist zich niet alleen uitstekend voor onder jurken leenen, maar ook voor pyama-jas- jes, zoodat men slechts bijpassende stof voor de pantalon behoeft te koopen; ook nachtjaponnen, waarvan het boven stuk begint te slijten, nog voldoende stof leveren voor lange onderjurken met schouderlintjes; de goede ondergedeelten van effen zij den, halfzijden en zelfs katoenen overhem den geschikt zijn voor zakdoekjes, die we met een smal kantje kunnen afwerken; goede gedeelten van dikke wollen jum pers geëigend zijn voor de bekende mut sen en baretten van kinderen en jonge meisjes; uit bijna alle oude bontkragen en man chetten nog wel goede reepjes te gebrui ken zijn ter garneering van mutsen, hand schoen enz.; verder alle goede deelen uit kleeding stukken van crêpe de chine, shantung, voile, cretonne, fluweel, laken e. d. zich laten verwerken tot één of meerkleurige sjaals, lampekapjes, halve gordijntjes, theemutsen, kleedjes, kussens, sachets, nacht- en waschzaïjes, aanvattertjes enz. enz. en op deze wijze uitstekende diensten kunnen bewijzen wanneer ons intérieur hier en daar een kleine herziening van noode heeft; en tenslotte dat men van alle beenstukken van wol len kousen, die nog goed zijn, kinderdirec- toirs, anders evenals van oude camisoles e. d. wrijf- en poetsdoeken kan maken; van alle oude waschlederen handschoenen polissoirs, inktlappen etc., zoodat feitelijk geen lapje onbenut behoeft te worden weg- geT^orjciu. Enkele .acepien. Tuinboonen. De boonen doppen en vlug afspoelen met koud water, ze daarna opzetten met kokend water en V» L. melk per L. water en ze daarin vlug gaar laten koken. Het kookwater afgieten en de boo nen, onder telkens schudden, eenige mi nuten stoven in boter of met een sausje en wat fijngehakte kruiden. De tuinboontjes blijven op deze manier mooi blank. Rijst met pruimen. Drie kopjes rijst worden gewas schen en met zeven kopjes water aan de kook gebracht op een groot vuur. Twee ons pruimen, die men met warm water heeft gewasschen en een nacht van te voren in de week heeft gezet, voegt men bij de rijst en laat alles op een klein vuur gaar worden, on geveer 20 minuten. Een eenvoudig toetje. Men kookt op de gewone wijze van 'n L. melk, 'n maizena-vla, die men afmaakt met eier dooiers. Laat de vla bekoelen onder af en toe roeren. Klop voor het opdoen het eiwit zoo stijf mogelijk met 2 theelepeltjes suiker. Leg hiertusschen noten, amandelen of versch fruit. Ook gedroogde (eerst ge weekte) abrikozen zullen het goed doen. Het schoteltje is niet alleen lekker, maar ziet er ook aardig uit. Enkele wenken. Vuil geworden gipsfiguren kan men schoonmaken door ze te bestrijken met een pap van aardappelmeel. Die pap laat als hij droog geworden is, los en neemt alle vuil mee. Om dat vuil worden te voor komen kan men de gipsafgietsels bestrij ken met een kwastje, gedoopt in ammoni um triboraat in water. Ze zien er dan uit als ivoor en kunnen gemakkelijk met wa ter worden schoongehouden. Marmerbladen, van waschtafels enz. on derhoudt men door ze te bestrijken met een pap van kalk en zeepsop, dat men heel even, nog geen minuut, er op laat liggen en dan afwascht. Daarna afwrijven met talk of met dunne, witte wrijfwas. Vlekken erin behandelt men met een papje van twee deelen natrium carbonaat, een deel puimsteenaanslag en één deel kalk. Dit laat men er een paar uur op lig gen. Marmeren gangen schuurt men met marmerslijp. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem No. 261. Auteur: J. Zuiver, A'dam. 1 2 3 4 5 0 16 26 86 15 25 35 Wit; B. Springer. 27. 30—25 Oogenschijnlijk niet sterk, doch wit kan toch den stand met de stukken op 35, 30 en 24 niet handhaven. Zwart zou dit kunnen voorkomen door 1823, dreigt 23—29. Wel kon wit 36—31 en 32X41 spelen, om op 1823 van zwart met 42 37 en 37X28 te antwoorden, doch in plaats van 1823 zou zwart 1923 en 14X23 kunnen spelen, waardoor de drie witte stukken waardeloos worden. 27. 28. 25X34 29. 35—30 30. 30—25 31. 36—31 32. 32 X41 33. 28X17 Na dezen zet kan wit's aanval op het centrum als mislukt worden beschouwd, daar zwart een sterke stelling op 22 en 2" vaat innemen, 19X30 13—19 9—13 12—17 26—37 17—22 11X22 84. 41—37 35. 84—30 86. 30—24 87. 25X34 38. 37—32 39. 45—40 40. 40—35 41. 34—29 19—23 14—19 19X30 10—14 8—12 6—11 11—17 Daar wit nu niet op het centrum kan komen, besluit hij althans zwart's cen trumstelling te verzwakken door er twee stukken aan te ontnemen. Opmerking verdient, dat indien wit dezen afruil niet neemt, zwart met 1319 voortzet en in geen geval 2227 en 17X26 speelt. Deze afruil zou niet alleen het midden ver zwakken, doch zwart tevens een zwak stuk op 26 bezorgen. 41. 23X34 42. 33—28 22X33 43. 38X40 18—23 Niet sterk. Zwart kon beter 1419 spe len om met dit stuk veld 23 te bezetten. Schijf 4 is dan voldoende om zwart's linkervleugel te beschermen. 44. 43—38 12—18 45. 40—34 3—8 Juist. De kroonschijf kan nu wel gemist worden. Ondanks den voorgaanden zwakken zet staat zwart nog steeds beter. 46. 49—43 8—12 47. 43—39 23—28 Een zeer zwakke zet, waardoor wit zich geheel kan herstellen. 27 en 711 was veel sterker. 48. 32 X23 18X40 49. 35X44 13—18 50. 38—33 18—23 51. 42—38 2—7 52. 38—32 14—19 53. 47—42 12—18 54. 42—37 4—10 55. 48—43 17—22 56. 33—28 22X33 57. 39X28 10—14 58. 37—31 14—20 59. 43—39 20—24 60. 39—34 7—12 61. 31—26 12—17 Anders speelt wit natuurlijk 3227 en 26X8. Op 2429 van zwart zou wit 4440 spelen, zwart moet dan 1217 en wit speelt 3227, 34X14. Dit eindspel is nog remise. 62. 44—39 24—30 63. 34X25 23—29 64. 32—27 19—24 65. 26—21 17X26 66. 28—22 18—23 67. 2217 2430 Remise gegeven. In deze partij ziet men zwart door een goede tactiek voordeel behalen, dat echter na een zwakken afruil verloren gaat. Het doel dat men in dit soort partijen be oogt, komt hier echter duidelijk uit. De Shell-autokaart. Een buitengewoon practische kaart, speciaal ten behoeve van automobilisten en motorrijders, is door de Shell voor een zeer matig prijsje beschikbaar ge steld. Wie met de auto of den motor het land doortrekt, heeft, ook al is hij op de va- derlandsche wegen goed bekend, een kaart noodig. Maar hoe die kaart te gebruiken? Het uitvouwen geeft gewoonlijk heel wat last, men heeft telkens een ander blad noodig, het opvouwen gaat niet zoo gemakkelijk als men 'twel zou willen, enz. Welnu aan al die moeilijkheden komt de Shell- kaart tegemoet. Met één hand is deze mooie kaart onder het voortrijden achter auto- of motorstuur te bedienen en zoo gemakkelijk mogelijk vindt men, zonder de minste moeite, den weg. De kaarten zelf n.l., zijn door een bij zonder handigen klapper met één bewe ging op te slaan, waardoor men de af te leggen route op uiterst eenvoudige wijze kan volgen. De illustratie naast den tekst geeft vol doende duidelijk aan, hoe men de kaart met behulp van den klapper openslaat en direct het verlangde gedeelte voor oogen heeft. De hoofdwegen voor auto- en motorver- keer zijn in zwaar rood aangegeven, met vermelding van de Kilometerafstanden, terwijl overige voor snelverkeer geschikte wegen in dun rood gedrukt werden. Daar naast zijn ook wegen in voorbereiding en wegen welke in de naaste toekomst zullen worden verbeterd, op duidelijke wijze aan geduid. Zeer belangrijk is, dat het heele wegen plan, hetwelk in de loopende 3 jaren ge reed zal komen, in deze kaarten is ver werkt, waartoe verschillende autoriteiten van Rijks- en Provincialen Waterstaat en van de Provinciale Griffies medewerking verleenden. Ook waren de Commissariaten van Po litie uit verschillende steden behulpzaam bij het samenstellen van de kaartjes, waarop men gemakkelijk kan zien hoe de wegen voor doorgaand verkeer in en om de diverse gemeenten loopen. En ten slotte is bovendien nog een plaatsje in geruimd voor de verkeersregelen en zijn de oude, zoowel als de nieuwe verkeers borden met viertalig onderschrift opge nomen. Deze Shell-kaart, die voor een klein prijsje bij de S h e 11 - pomphouders ver krijgbaar is, kan zonder overdrijving tot de onmisbare uitrusting van den automo bilist of motorrijder worden gerekend. Met een variant op een oud spreek woord zou men kunnen zeggen: „Met de Shell-kaart in de hand komt men door het gansche land". Eenzelfde kaart ia ook voor Zwitser land te bekomen. 47 48 49 50 Zwart 10 sch. op: 1, 6, 8, 9, 11, 12, 17, 20, 25 en 26. Wit 10 sch. op: 19, 21, 23, 27/30, 34, 38 en 39. Wit speelt en wint. Oplossingen. Juli-problemen voor 9 Aug. in te zen den aan bovenstaand adres. Vervolg rubr. 23 Juli. Stand na 26. 2126 van Zwart. Zwart: A. K. W. Dam me 1 2 3 4 5

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6