No. 254 Zaterdag 30 M1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD, ir VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Dit nummer bestaat uit 2 bladen De moderne mensch. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goee. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG, Aboaaemsntsgrljs: Per 3 maanden, innseo per poet, I3S=~ Losse nummers 10.83 Prijs der Advertentlën: 1—4 regels 11.20, slka regel mesr 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Er is in onzen tijd meer dan voorheen bij velen een trek naar religie. Het koude materialisme geeft tenslotte toch geen bevrediging. De mensch is van Gods geslacht en altijd blijft er de behoefte aan iets hoo- gers dan de dingen, die men kan zien en tasten. En ook al verwerpt men dan het Woord van God en al loochent men den Christus als den Zone Gods, die in de wereld gekomen is om zondaren zalig te maken, toch is men niet afkeerig van religieuze aandoeningen. Vandaar, dat men zelfs in den socia- listischen kring plaats biedt voor reli gieuze bijeenkomsten en dat meerdere vrijzinnige bladen gaarne een plaatsje in ruimen voor Zondagslectuur met een iet wat religieus tintje. Meermalen leerzame lectuur. Het „Handelsblad" b.v. bevatte de vo rige week een Zondagmorgen-artikel over den modernen mensch. De moderne mensch waarover wij zoo veel hooren spreken, wat is dat eigenlijk? En het antwoord luidt: „De z.g. moderne mensch is niets bij zonders en van hem kan nog altijd met de woorden van den Prediker getuigd worden: „Wat iemand ook zij, aireede is zijn naam genoemd, en het is bekend, dat hij een mensch is". De mensch blijft zichzelf gelijk in alle tijden, bij alle volken, in alle hemel streken. Maar wat valt er dan onder de uit drukking „de moderne mensch" te ver staan? Dat is niet zoo gemakkelijk te zeggen. Daarvoor zou een diepzinnige zielkundige ontleding gegeven moeten worden. Maar men kan toch wel dit zeggen: de moderne mensch leeft uit eigen kracht, stelt zichzelf tot wet en heeft geen ander doel dan zich naar ingeschapen aanleg uit te leven." „Goethe zoo gaat de schrijver ver der teekent zijn beeld in de Faust. Faust, „de kleine god op aarde", gelijk de dichter zegt, vindt een deel van zijn wezen terug in zijn metgezel in Mephisto „der Geist der stets verneint", en hij maakt zich onder den invloed van diens critiek los van alle uitwendig gezag, van traditie, van dogma en kerk. Hij gaat zijn eigen weg. Hij zoekt het geluk overal, maar kan het nergens vinden. Hij zoekt het in de wetenschap, in de magie, in drinkgelag en zinnenroes. Hij ziet af van het absolute. Hij komt tot de overtuiging, dat men met -het betrekkelijke tevreden moet zijn. „Am farbigen Abglanz haben wir das Leben". Hij ontdekt een macht, die in het vergeetboek was geraakt, doch die de troost der antieke wereld was, de macht der schoonheid, en hij vindt vol doening in een oneindig streven. Hij gaat aan den arbeid. Een nieuw ideaal wordt geboren: de aarde in cultuur te brengen. Hij krijgt een landstreek tot zijn beschik king. Hij ontwoekert vruchtbare aarde aan de zee. Hij bouwt zich een burcht, waar hij vrij zal zijn van schuld en mis daad, gebrek en zorg. Er staat op zijn terrein nog een klein kapelletje, waar een voudige zielen binnengaan „um den alten Gott zu traun". Dat is een restje van christelijke beschaving. Dat is een „Fremdkörper" in de moderne cultuur. Dat moet weg en wordt in brand gesto ken. Er is slechts één illusie: „een vrij mensch te zijn op een vrije aarde". Dat is de moderne mensch zoo zegt Goethe." Deze teekening klopt maar al te zeer met de werkelijkheid. Het, kenmerkende van den modernen mensch is, dat hij alle gezagsbanden tracht stuk te snijden. Hij eischt voor zich de vrijheid op om zich uit te leven. Het ideaal is, dat de mensch zich in volle vrijheid, niet gebonden door Schrift en historie, naar zijn eigen aard kan ontwikkelen. Daarom wordt er voortdurend nu eens met ruwe en geweldige en dan weer met zeer onschuldig schijnende midde len geijverd om de christelijke grond slagen van ons volksleven, waardoor dat leven in vele opzichten nog een chris telijk stempel vertoont, te vernietigen. Het christelijk huwelijk heeft zware aanvallen te doorstaan. En getracht wordt het christelijk gezinsleven te vernietigen tot op den wortel. Denk slechts aan het boek van de Wibauts met zijn goddelooze en gevaarlijke theorieën. De mensch moet vrij zijn. Hij moet leven uit eigen kracht. Niet naar den regel door God gegeven, maar zichzelf tot wet En als dan alle banden zijn verbroken en de mensch zich geheel naar zijn eigen aard kan ontwikkelen en uitleven, dan zal, zoo meent men, „de dag zoo vol van schoonheid dagen" en zal het verloren paradijs worden herwonnen. Maar men ziet bij dit alles één ding over het hoofd. Men rekent niet met de waarheid van Gods Woord, dat de mensch door de zonde ontadeld is, dat het gedichtsel van 's men- schen hart boos is, dat de menschen van nature zijn hatelijk en elkander hatende. God vraagt van den mensch gehoor zaamheid. En waar gehoorzaamheid is, daar is de vrijheid. Maar de moderne mensch wil zijn eigen weg gaan. Hij is zichzelf ten wet. Dat is de revolutie, die den mensch en de menschheid naar den ondergang voert. Tegenover dit revolutionaire streven moet nu gesteld worden het anti-revolu tionaire beginsel, dat God alleen groot is en dat voor Hem alle knie zich heeft te buigen 1 zegd, dat dit verbod na de opwinding van den kiesstrijd den politieken vrede ten goede zal moeten komen en bovendien het politiepersoneel een welverdiende rust zal verschaffen. Verzekerd wordt, dat de rijkskanselier en de meeste zijner ministers Berlijn na de verkiezingen zullen verlaten, om eerst terug te keeren, zoodra de rijksverkie- zingsleider het officieele resultaat van de verkiezing zal hebben vastgesteld, wat on geveer op 10 Augustus het geval zal zijn. De economische wereldconferentie. Volgens een bericht in een der Engel- sche bladen zal de economische wereld- nergens meer verstoord. Ik leg er den nadruk op, dat deze benoeming een vol komen tijdelijk karakter draagt. Zij is ge volgd om de menschen die zich niet meer veilig voelden onder het Staatsgezag te sterken. Ik hoop dat de uitslag van de a.s. verkiezingen de juistheid van deze maat regelen zal bewijzen. Nog een ding. Mijn regeering zal niet de hand reiken tot het vormen van eenige soort dictatuur. Maar Duitschland bevindt zich in het midden van een groote evo lutie. De eigenlijke oorzaak van onze el lende is gelegen in het verdrag van Ver sailles dat 12 jaar na den oorlog Duitsch- Buitenland. Prof. Rutgers over de Ontwapeningscon ferentie. De IJmuider vloot stilgelegd. Binnenland. Rijkskanselier Von Papen tot Amerika. De stakingen in België. Spoorwegongeluk in den Poolsehen cor ridor. Ingezonden Mededeeling. Het bergingswerk der „Nlobe". Voor het bergen van het wrak van de „Niobe" en van de zich aan boord be vindende dooden, moet, om in het schip te kunnen komen, de geheele tuiga ge worden gekapt. Alleen dit werk zal bij gunstig weer ongeveer zeven dagen duren. Pas dan zal men kunnen trach ten de dooden, die zich in het schip be vinden, te bergen. De werkzaamheden van de duikers worden door het hooge water en de stroomingen bemoeilijkt. Twee communisten gevonnist. Het snelgerecht te Boedapest heeft twee communistische leiders, Sallai en Fürsit, ter dood veroordeeld. Den veroordeelden werd ten laste gelegd dat zij een revolutie hebben trach ten te ontketenen. Nog denzelfden dag werd het vonnis met den strop vol trokken. Ernstig spoorwegongeluk in den Poolsehen corridor. Gistermorgen ontspoorden tusschen Subkau en Narkau de laatste vijf wagens van den uit Posen komenden sneltrein KrakauGdingen. De vijf wagons werden ernstig beschadigd en gedeeltelijk zelfs vernield. Twintig personen werden ge wond, waarvan zes ernstig. Kort na de ramp vertrok een amhulan- cetrein uit Dirschau met doktoren en ver plegend personeel. De oorzaak van de ontsporing is nog onbekend. OmtrenJt dit spoorwegongeluk wordt nog nader gemeld, dat het aantal gewon den dertig bedraagt, van wie tien zwaar. Een vrouw stierf tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Talrijke passagiers kregen een hersen schudding en liepen snijwonden op. De catastrophe zou door den eerste der ontspoorde wagons veroorzaakt zijn, waarvan het onderstel niet in orde was. Dit zou reeds op het voorgaande station bemerkt zijn. Volgens een andere lezing waren de dwarsliggers op het traject Harkau-Suib- kau, geheel verrot. De materieele schade is zeer groot. Politieke rusf na de verkiezingen. De Duitsche rijksregeering heeft een politieken godsvrede van veertien dagen afgekondigd, die onmiddellijk na de ver kiezingen ingaat. Deze godsvrede zal on geveer dezelfde strekking hebben als die, welke door het kabinet-Brüning verleden jaar met Kerstmis en ook nog met Pa- schen van dit jaar werd geproclameerd. De bepalingen inzake den nieuwen gods vrede worden vastgelegd in een noodver ordening, die gisteravond is verschenen. De godsvrede begint 31 Juli en duurt tot en met 10 Augustus, Alle politieke vergaderingen en betoogingen zijn gedu rende den duur van den godsvrede ver boden. In een verklaring, welke aan de nood verordening is toegevoegd, wordt o.a. ge conferentie later worden bijeengeroepen dan oorspronkelijk het voornemen was, teneinde de Amerikaansche regeering ge legenheid te geven, de conferentie naar Washington bijeen te roepen, waartoe se nator Borah den wensch te kennen heeft gegeven. De stakingen In België. Dé afgevaardigden der werkgevers en der werknemers uit het Kempensche mijnhekken zijn tot een overeenstemming kunnen komen, waardoor de situatie be gin volgende week weer geheel normaal zal zijn. Vrijdag waren er in de provincie Lim burg reeds 613 stakers minder dan den vorigen dag. Ook in de streek van Luik, Namen en in de Borinage neemt het aantal werk willigen steeds toe. Britsch monument aan de Somma. De prins van Wales zal Maandag te Thiepval, in het centrum van het slag veld langs de Somme, een gedenkteeken onthullen ter eere van meer dan 70.000 Britsche soldaten, die in deze streek zijn gesneuveld, doch wier laatste rustplaats niet bekend is. Tijdens de plechtigheid zullen oud-strij ders op het Engelsch-Fransche kerkhof, waar het monument is opgericht, asch uit strooien afkomstig van kleine houten kruisjes die geplaatst zijn te midden van de „poppies" op het veld van het Britsche legioen buiten de Westminster Abdij. Bij zijn aankomst te Thiepval zal de prins de Fransche eere-garde inspecteeren en den president der Fransche republiek, Lebrun, ontvangen, die hem na de onthul ling een boodschap zal overhandigen. Op het monument staat vermeld, dat het is opgericht ter eere van de nage dachtenis van 73.367 soldaten, die him leven hebben gelaten aan de Somme in dienst van hun koning en vaderland, doch wier graven onbekend zijn gebleven. Rijkskanselier Von Papen tot Amerika. Vannacht om half een heeft de Duitsche Rijkskanselier Von Papen een radio-toe spraak tot heit Amerikaansche volk ge houden. Hij werd ingeleid door den te Berlijn vertoevenden Duitsch-Amerikaan- schen journalist Karl von Wiegand, die na afloop de toespraak in het Duitsch vertaalde. Von Papen zeide: Het is niet gemakke lijk voor een vreemdeling de politieke ontwikkeling van Duitschland te door zien. Een bekend Amerikaansch schrij ver, die het vorig jaar Duitschland be zocht heeft, heeft gezegd dat de Duiit- schers slechts in één ding eensgezind wa ren n.l. in hun oneenigheid. Tot zekere hoogte is dit waar, maar als hij nu terug zou komen zou hij zien dat zij ook eensgezind zijn in hun verlangen naar orde en gezag. De gebeurtenissen der laatste weken hebben dit duidelijk be wezen. Duitschland is aan den rand van een burgeroorlog door de onwettige ac tiviteit van de radicalen van rechts en links. Het grootste gevaar leveren de commu nisten, die, wal ieder Amerikaan hoorde met mij eens te zijn, niet alleen een ge vaar opleveren voor Duitschland, maar voor de geheele wereld. Het was hun ge lukt sterke strijdkrachten voor hun doel einden uit te rusten en geen regeering kan natuurlijk zulk een toestand dulden zon der haar gezag volkomen te verliezen. Uit dien hoofde heeft President von Hinden burg een Rijkscommissaris voor Pruisen benoemd, waar het gevaar accunt was en nu 2 weken na diens benoeming, heeft het volk de bedoeling begrepen en de orde is land nog steeds in een toestand van min derwaardigheid en ongelijkheid wil hou den. Dit is onrecht tegenover onze jeugd, die niet inziet waarom zij moet lijden onder de gevolgen van dit verdrag. Vooral de partij van Hitler is bijzonder gevoelig op dit punt. Maar ook ik zeg dat het iets ondragelijks is voor het Duitsche volk om thans nog geweerd te worden als gelijke uit den Raad der Volkeren. Ik ben over tuigd dat het Amerikaansche volk met zijn grooten zin voor Recht en Vrijheid dit gevoel volkomen zal verstaan en ik doe een beroep op dit volk om samen met Gods hulp een betere wereld op te bouwen voor het algemeen welzijn. Korte Berichten. De politie te Havana heeft opnieuw een complot ontdekt, dat als eerste doel de vermoording van president Machado beoogde. Talrijke arrestaties zijn verricht. i Te Charleroi is een vergadering ge houden van de paritaire commissie der vensterglas-industrie. Besloten is„ de hui dige loonen te stabiliseeren tot 1 Novem ber. In het Oosten van Britsch-Indië is een revolveraanslag gepleegd op het hoofd der politie, die ernstig gewond werd. De dader, een Indiër, is gearresteerd. Volgens berichten uit Chili heeft de regeering, vreezende voor een nieuwe op standige beweging, maatregelen genomen om nieuwe ongeregeldheden te beletten. De paleiswacht is versterkt. VERKIEZINGEN EERSTE KAMER. Bij de verkiezing voor leden van de Eerste Kamer zijn gisteren, naar uit den uitslag valt te gissen, waarschijnlijk in gevolge vooraf gemaakte afspraken, en kele stemmen op candidaten van een an dere politieke richting uitgebracht. Zoo heeft de lijst van den Vrijheidsbond! één stem meer verworven, dan er V. B.-Sta/- tenleden zijn; die van den Vrijz. Dem. Bond twee stemmen meer en die van de Chr. Hist. Unie één stem meer. Waarschijnlijk zijn deze stemmen af komstig resp. van het Herv. Geref. lid en uit de fracties van de S. D. A. P. en R. K. Staatspartij. Wanneer alle partijen hun eigen can didaten hadden gesteund, dan zon ip de plaats van den Vrijz. Democraat een candidaat van de S. G. P. zijn gekozen. Hadden alleen de rechtsche partijen op hun eigen candidaten gestemd, dan zou een der Chr. Hist, leden plaats hebben moeten maken voor den man van de S. G. P. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin kwam gistermorgen per trein uit het buitenland te Nijmegen aan en vertrok vandaar per auto naar Soestdijk. Geen druiven per K. L. M. naar IndiB Kort geleden is door enkele personen in het Westland het denkbeeld geopperd om bij wijze van proef Westlandsche drui ven per K. L. M. naar Indië te zenden, niet zoozeer uit het oogpunt van een han delsbelang als wel voor een proef op wel ke wijze het fruit bij verzending over den langen afstand door de lucht reageert. Met succes heeft de K. L. M. destijds versche aardbeien tot diep in Afrika ver voerd, zoodat de kans zeer groot is, dat druiven in uitstekende conditie in Indië zullen arriveeren. De tarieven zijn echter van dien aard, dat het fruit voor den Indischman onbe taalbaar zou worden. Om deze redenen heeft de K.L.M. dan ook voorshands af wijzend beschikt op een verzoek van en kele geïnteresseerden om medewerking voor een dergelijke proefneming te ver- leenen. Mocht in de toekomst een belang rijke tariefsverlaging mogelijk worden, dan zal alsnog een proefzending met de druiven kunnen plaats hebben. Drie kwartjes per koe. Aan ruim 20.000 veehouders in de pro vincie Friesland is aan „koegeld" (f 0.75 per koe, drie weken lang) uitgekeerd een bedrag van een half millioen gulden (dus ruim 220.000 koeien). Seinlichten spoorwegen. Naar het „Hbld." verneemt, zullen in den loop van het volgende jaar de sein lichten bij de Nederlandsche Spoorwegen gewijzigd worden. Tot dusver beteekende een rood sein licht „onveilig", een wit licht „veilig" en een groen licht „langzaam rijden". Dit zal nu worden rood „onveilig", groen „veilig" en wit (geel) „langzaam rijden". Pensioen voor de arbeiders in de tabaksindustrie. Het hoofdbestuur van den R.K. Ta- baksbewerkersbond zal in de 13 AJug. a.s. in Nijmegen te houden extras-bonds^ vergadering voorstellen, dat de leden van de door hen verdiende loonen, beginnen de de eerste werkweek in de maand Sep tember 1932, 1 pet. voor het Bedrijfspen sioenfonds zullen betalen. Sinds December 1930 is door de werk geversorganisaties de 1 pet. bijdrage ge stort en er is reeds een niet onaanzien lijk bedrag voor het stamkapitaal van het te stichten pensioenfonds bijeenge bracht. Van de zijde der patroonsorga nisaties wordt nu gevorderd dat de werk lieden beginnen bij te dragen, zoodat op korten termijn met pensioenuitkeering kan worden begonnen. Het plan is om met 1 Jan. 1933 hiermee aan te vangen. Boter uit Letland. De Minister van Economische Zaken en Arbeid brengt ter kennis van belang hebbenden, dat boter afkomstig uit Let land, welke voorzien is van een der Let- landsche botercontrolemerken, voor zoo ver de bepalingen der Boterwet betreft, vrij mag worden ingevoerd, mits de bo ter vergezeld is van het vereischte bewijs van herkomst en de vaten, indien de boe ter niet rechtstreeks uit Letland wordt in gevoerd, verzegeld of gelood zijn op een wijze waaruit blijkt, dat de waar zich in origineelen staat en in origineele verpak king bevindt. Prijs van het botermerk. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft met ingang van 31 Juli als prijs voor het merk van boter f0.55 per K.G. vastgesteld. Voorts wordt met ingang van denzelf den datum de vervoervergunning voor bo ter op 55 cent bepaald. Het stadhuis te Bergen op Zoom. De Raad der gemeente Bergen op Zoom besloot Vrijdag met algemeene stemmen over te gaan tot restauratie van den voor gevel van het gemeentehuis, hetgeen een totaal van f 60.000 zal kosten. De Raad kwam hiertoe omdat de minister van On derwijs, K. en W. tegen 1934 in principe een Rijkssubsidie heeft toegezegd, waaruit volgt, dat de provincie eveneens een sub sidie aan dat bouwwerk zal verleenen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1